PZC Nazarbajev regeert als potentaat Blair is voor stakende Britse spuitgasten een zakkenvuller Individu op tweede plan bij terughalen roofkunst nazi's Chaos stagnatie 28 november 1952 President van Kazachstan brengt staatsbezoek aan Nederland donderdag 28 november 2002 door Marjolijn de Cocq Nationaal belang preva leerde boven het indivi duele bij het terughalen van roofkunst uit Duitsland na de Tweede Wereldoorlog. Dat constateren Eelke Mul ler en Helen Schetlen in hun gisteren gepresenteerde stu die Betivist bezit naar het functioneren van de Stich ting Nationaal Kunstbezit (SNK). Het was de culturele aderlating van het land als geheel, meer dan begaanheid met het bezitsverlies van de individuele beroofden, die de aanzet lijkt te hebben gege ven tot deze grootscheepse operatie." Betwist bezit kwam tot stand in opdracht van het Bureau Herkomst Gezocht dat sinds 1998 onderzoek doet naar de NK-collectie (Nederlands Kunstbezit-collectie). Het gaat om ruim 4000 kunst voorwerpen die uit Duits land werden teruggebracht en waarvan niet in alle geval len de herkomst vaststaat. De internationale beroering midden jaren negentig over de joodse tegoeden in Zwit serland, leidde in Nederland tot heftige debatten over de formalistische opstelling van de overheid bij de teruggave van joods bezit. De besluit vorming van de SNK, in 1945 ingesteld voor de recuperatie en restitutie van door de na zi's geroofde of aangekochte kunstwerken, lag onder vuur. Tweede plaats Muller en Schretlen zeggen dat teruggave van de oor logsbuit aan de oorspronke lijke eigenaren de eerste ja ren na de oorlog voor de SNK geen prioriteit had. Volgens een geciteerde oud-mede werker lette de SNK vooral op voorwerpen die kunsthis torisch van belang waren. „Er werd al snel gezegd: die ku nnen we beter museaal on derbrengen. Teruggave kwam op de tweede plaats." Tot 1948 is maar een gering aantal restitutieverzoeken afgehandeld. Muller en Schretlen conclu deren op basis van archiefon derzoek dat de eenzijdige aandacht van de SNK leidde tot 'ernstige misstanden' bij het beheer van de kunstwer ken. Bij fraude-onderzoek in 1948 kwamen 'allerlei ande re narigheden' bij de SNK boven water. Van toezicht op wat er aan objecten binnen kwam of uitging was geen sprake, laat staan van regi stratie of inventarisatie. Het ministerie van Financiën, dat de roofkunst zag als mid del om de rijkskas 'op peil te brengen, verstevigde daarop zijn greep op de SNK. Een door Financiën voorge dragen jurist ruimde het ad ministratieve puin dat de kunsthistorici achterlieten en ging voortvarender te werk bij de restitutie. Maar hoewel een 'algeheel gebrek aan inzicht' bij de SNK was gesignaleerd, bleven officiële ministeriële richtlijnen uit. Financiën wilde een snelle afwikkeling uit angst dat het rechtsherstel de Nederlandse staat te veel zou kosten en daarom werd tussen 1949- 1953 tot veiling overgegaan van enkele duizenden kunst voorwerpen die niet belang rijk genoeg werden geacht om in de NK-collectie te wor den opgenomen en niet wa ren opgeëist of toegewezen na drie grote exposities. Van de 371 claimdossiers die de auteurs vonden in het SNK-archief, zijn er circa 183 gehonoreerd. Oorspron kelijke eigenaars werden soms de dupe van grillige be sluiten of moesten voldoen aan onmogelijke eisen. Het grootste probleem vorm de de bewijsvoering op het gebied van de eigendoms rechten. Eigenaren waren omgeko men, schriftelijke bewijs stukken waren vaak niet meer voorhanden en aan ge tuigenverklaringen zaten veel haken en ogen. „Dat doden niet praten, noch getuigen kunnen", schrijft een claimant in 1950, „is u misschien wel bekend.GPD Betwist bezit, de Stichting Ne derlands Kunstbezit en de terug gave van roofkunst na 1945; Eel ke Muller en Helen Schretlen, Waanders Uitgevers, 320 pagi na's, 25 euro, President Noersoeltan Nazarbajev van Kazach stan arriveerde gisteren in Nederland voor een twee daags staatsbezoek. De president van de voorma lige Sovjetrepubliek gold ooit als de meest verlichte leider van Centraal-Azië. Inmiddels ontpopt hij zich als potentaat. De op positie verdwijnt in de ge vangenis, het parlement heeft niets meer te zeggen en kritische journalisten worden in elkaar gesla gen. Koningin Beatrix is wel eens in beter gezel schap geweest. De Lijst Pim F ortuyn is hardleers. Na alle ellei rond het democratisch gehalte van de proce( res in de LPF en rond het gebrek aan zorgv digheid bij de selectie van volksvertegenwoordigers bewindslieden, zoekt de partij de oorzaak van de ch; die zij meedraagt nog steeds buiten zichzelf. Deze week heeft de rechter het gedaan. De pa: schreeuwt moord en brand als wordt bepaald dat 1 partij bestuur verkeerd gekozen is en da armee onrecl matig. De LPF verklaart daardoor niet op tijd klaai kunnen zijn voor de verkiezingen van 22 januari. E dag later blijkt dit loos alarm. De voorbereidingen ki nen gewoon doorgaan. Een jojo is er niets bij. De boze LPF-voorzitter Maas gaat ver over de schre als hij de rechterlijke actie vergelijkt met de moord Pim Fortuyn. De Nederlandse rechtsorde zou de pai om zeep helpen. De LPF lijkt te vergeten dat de on? hankelijke rechter oordeelt op verzoek van klagers i de partij zelf. Uit deze gang van zaken zou het bestui behalve harde lessen over juridische en democratise procedures, vooral lering moeten trekken over wat e partij in wezen is en wat bij de LPF maar niet lijkt willen groeien: een organisatie waar eensgezindhe heerst over politieke doelen en over de manier waari die moeten worden bereikt. Niet een samenraapsels ontevreden Nederlanders die het wel met een paar po! tieke vluggertjes denken te kunnen regelen en zich b vendien steeds opnieuw laten leiden door gladjanu sen, opportunisten en lichtgewichten die de gro politieke onderwerpen slechts weten te verhaspelen. Het rommelt deze week niet alleen aan de poo van het Binnenhof. Binnenskamers kreeg pn mier Balkenende kritiek van de senatoren. I doorgaans bedaarde Eerste Kamer debatteerde stev met de premier over de vraag of het demissionaire kab net niet te veel regeert. Balkenende wenst het kabinet beleid niet te laten blokkeren door politieke minderhi den. Hij beroept zich daarbij op het landsbelang. I oppositie in de Senaat vindt dat zaken als het veilif heidsplan, de belastingherziening en de noodwet vo( de verbreding van snelwegenniet onder die noemer zij te brengen. Strikt genomen hebben ze daarbij gelijl Maar de oppositie kan de premier moeilijk kwalijk n< men dat hij zijn demissionaire mogelijkheden max maal gebruikt. Tegenover de langdurige stagnatie in c landspolitiek mag wel wat daadkracht staan. Het zo echter wel mooi zijn als eventuele daden aansluiten o het beleid van een volgende regering, ook als die ee verrassende kleur heeft. Om tot continuïteit van bc stuur te komen, zal Balkenende zijn demissionaire ore toch ook moeten laten hangen naar zijn politieke tegen standers. Te beginnen in de Tweede Kamer. MELK - De consumentensub sidie op de melk verdwijnt. Wegens het betrekken van zo genoemde aanvullingsmelk, stijgt voor Middelburg, Sint- Laurens en Zuid-Beveland de melkprijs met een cent. DOODVONNIS - In het proces Slansky te Praag is het dood vonnis uitgesproken over elf van de veertien beklaagden. Drie zijn tot levenslang ver oordeeld. De commentator van Radio Praag verklaarde: „De ijzeren vuist van het Tsje- choslowaakse volk is neerge daald op de verraders, die de Tsjechoslowaakse werkers naar het kapitalistische be wind wilden terugvoeren." MIST- De mist is gisteren over Zeeland gevallen. De loods- diensten moesten worden ge staakt. Ook de Provinciale. Stoombootdiensten hadden last van de mist. BOETE - Een geldboete van duizend gulden, te vervangen door twee maanden hechtenis, werd gisteren geëist tegen een handelaar uit Hulst. Hij had de afgelopen zomer' verschillende malen grote hoeveelheden kunstmest naar een grensboerderij te Sint Jan steen laten transporteren, ter wijl hij ervan op de hoogte was dat deze kunstmest bestemd was voor illegale uitvoer naar België. Uitgever: J.C Boersema Hoofdredactie: A, L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal- 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post gèldt een toeslag. E-mail- abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk- maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65,597 Postbank 35.93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes Tel (0118)484321 Fax: (0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van het Wegener-concern, De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde Uo U onrt«7» inrnrmoiio doll v, ,n| u d|, schriftelijk melden bij PZC, afdeling Behoort tot ÜJGQSnSf door Harm Harkema door Frank Hendrickx De 62-jarige Noersoeltan Nazarbajev heerst al meer dan dertien jaar over een grond gebied dat ruim 65 keer zo groot is als Nederland. In het westen van Kazachstan strekken zich onder de zeespie gel de laagvlakte van Toeran uit, in het oosten bij de grens met Kirgizië, Mongolië en China doemen de reusachtige bergen op. Daartussen liggen de 'hon- gersteppes', waar het in de win ter ijskoud is en in de zomer zeer warm en droog. In dit onher bergzame gebied, even groot als West-Europa maar met een be volking van amper 15 miljoen inwoners, is Nazarbajevs woord wet. Sergej Doevanov weet daar in middels alles van. De kritische journalist was uitgenodigd om in Europa en de Verenigde Sta ten lezingen te geven over de schendingen van mensenrech ten in Kazachstan. De reis ging evenwel op het laatste moment niet door. Een paar dagen voor zijn vertrek werd Doevanov ge arresteerd. Hij zou een meisje hebben verkracht, aldus de au toriteiten. Meerdere internationale orga nisaties en enkele Amerikaanse senatoren hebben het inmiddels voor de dissident opgenomen, maar de Kazachstaanse autori- de jaren negentig gold de voor malige eerste secretaris van de Communistische Partij in Ka zachstan nog als een liberale hervormer. Staatsbedrijven zijn onder zijn leiding geprivati seerd, de vrijheid van menings uiting floreerde en de toegestroomde buitenlandse in vesteerders, onder wie veel Ne derlanders, zagen Kazachstan als de veelbelovendste voorma lige Sovjetrepubliek. De enor me olie- en gasvoorraden leken een garantie voor succes, maar na een veelbelovende start groeide de onvrede. De werk loosheid groeide gestaag, de corruptie nam schrikbarende vormen aan en door een gebrek aan pijpleidingen leverde de olierijkdom veel minder op dan verwacht. De tegenslagen wa ren voor Nazarbajev aanleiding om alle macht naar zich toe te trekken. Grondwet In 1995 herschreef hij de grond wet en sindsdien heerst hij per decreet. In 1999 wist hij de pre sidentsverkiezingen te winnen door zijn belangrijkste tegen stander met een bureaucrati sche futiliteit buitenspel te zet ten. Kort daarvoor had hij de presidentiële ambtstermijn ver lengd tot zeven jaar. Nazarbajev mag nu blijven zit ten tot 2006. Veel te vrezen heeft de leider niet, want hij heeft zichzelf levenslange immuniteit voor strafrechtelijke vervolging gegeven. Dat komt goed uit, want Zwitserse autoriteiten doen inmiddels onderzoek naar geheime bankrekeningen van Nazarbajev en zijn handlan gers. In totaal zou er een bedrag van een miljard dollar, verdiend bij de privatisering van de olie industrie, naar Zwitserse reke ningen zijn gesluisd. In Kazachstan wordt amper over dergelijke zaken bericht. De belangrijkste media zijn in handen van Nazarbajevs doch ter. Voor het kleine aantal onaf hankelijke journalisten heeft de president een speciale wet in het leven geroepen. Op het bezoede len van de 'eer en waardigheid van de president' staat een ge vangenisstraf. GPD Dat zij geen kerststalletje behe ren, blijkt uit hun vlaggen en spandoeken, met teksten als: 'Zou u uw leven wagen voor 6,5 pond (10 euro) per uur-?'. En na tuurlijk staan er de kenmerken de olievaten met brandende houtblokken: om 's nachts de handen aan te warmen, en om dat brandweerlieden nu een maal graag met vuur spelen. Premier Tony Blair, die de natie voorhoudt dat de geëiste loons verhoging van veertig procent buitensporig is, heeft voor deze mannen afgedaan. Comman dant Nick Ginty, die zelf ook staakt, heeft vorig' jaar nog op Blairs Labour Partij gestemd. Nu zou hij dat niet meer doen. „New Labour? New Conservati ve zullen ze bedoelen." Ter illustratie pakt spuitgast Danny Egan een door de Fire Brigade Union verstrekt actie pamflet en leest voor: „Toen To ny Blair in 1997 premier werd, verdiende hij ruim 92.000 pond. Nu is dat 171.000 pond, bijna een verdubbeling. In dezelfde periode hebben parlementsle den zichzelf bedeeld met 61 pro cent meer loon. En zijn er ook bewijzen dat hun productiviteit verbeterd is? We dachten van niet." Het loon van een gemiddelde er varen brandweerman bedraagt 21.500 pond (ruim 34 000 euro). In Londen is dat vijfduizend eu ro meer omdat het leven er zo veel duurder is. Natuurlijk snappen Ginty en Egan ook wel dat een looneis van veertig pro cent aan het publiek niet te ver kopen is. „Maar we zijn immers ook al akkoord gegaan met 16 procent over drie jam' aldus Ginty, verwijzend naar een compromisvoorstel. Beschuldigingen dat hier spra ke is van een militante ouder Stakende brandweerlieden in Londen zwaaien terug naar passerende sympathisanten. foto Chris Young/AP wets-socialistische stakingsac tie, berucht uit de jaren zeventig en tachtig, wijst Ginty van de hand. „Onzin. Die tijden liggen achter ons. Natuurlijk zitten er ook onder brandweerlieden wel een paar linkse 'die-hards', maar het overgrote deel, zoals ik, bestaat uit zeer gematigde mensen die echter vinden dat er genoeg met hun gesold is. Ieder een is het al jaren met ons eens dat we te weinig verdienen en dat het salarisgebouw verbe terd moet worden, maar er is nooit wat gebeurd." Negen van de tien brandweer lieden hebben zich uitgespro ken voor de staking, maar laat niemand zeggen dat zij dat lichtvaardig hebben gedaan. De organiserende Fire Brigade Union beschikt immers niet over een stakingskas en de brandweerlieden en de stakers betalen hun actie dan ook uit ei gen zak. „Het worden geen ca deautjes bij de kerstboom dit jaar. Ik heb al vijfhonderd pond aan inkomsten ingeleverd, dus erg lang kunnen we het niet vol houden", zegt Ginty. Egan vult zorgelijk aan: „Mijn vrouw in formeert vandaag naar de mo gelijkheden om de hypotheek te verhogen. Deze staking is echt geen feestje." Gelukkig zijn er giften: sympa thiserende voorbijgangers wer pen dagelijks gemiddeld zo'n tweehonderd pond in een grote glimmende emmer op het trot toir. Ginty vertelt dat hij van ochtend aan de overkant bij de Atlanta Food Shop naar binnen ging om er sandwiches en be kers tomatensoep te kopen. „Ver-volgens kregen de winke lier en een klant het bijna met elkaar aan de stok omdat ze mijn bestelling allebei voor hun rekening wilden nemen. Uitein delijk hebben ze sam-sam ge daan." Natuurlijk is lang niet iedereen het eens met de staking. „Maar we worden niet uitgescholden. Men heeft weirespect voor ons", zegt Egan, hetgeen ook uit blijkt uit peilingen. De brandweerlie den willen dat graag zo houden en proberen geen mensenlevens op het spel te zetten. „Gisteravond brak hier net om de hoek een brand uit in woning. We zijn onmiddellijk gaan kij ken of er ook mensen in het huis waren. Toen dat niet het geval was, hebben we ons terugge trokken", zegt Ginty. En met een superieur glimlachje: „Toen tien minuten later het leger arri veerde met een Green Goddess (een verouderde brandweerwa gen, redactie) en een reddings team, konden we tegen de laat- sten zeggen: ga maar weer naar huis." Onderwijzers De angst van de regering dat de staking bij de brandweer over slaat op andere overheidssecto ren lijkt te worden bewaarheid. Maandag legden onderwijzers van veel basi sscholen in Londen het werk een dag neer, omdat zij een hogere toeslag eisen voor het werken in de dure stad. Eddy George, gouverneur van de Bank van Engeland, waar schuwde dat inwilliging van de looneis van de brandweer uit eindelijk kan leiden tot een prijsexplosie en een industriële en economische chaos. GPD Koningin Beatrix en president Nazarbajev inspecteerden gisteren de erewacht bij paleis Noordeinde in Den Haag. Nazarbajev ont moette gisteren ook premier Balkenende. Het gesprek stond vooral in het teken van de economische samenwerking tussen beide lan den, maar Balkenende bracht ook de mensenrechtensituatie en de democratie in de ex-Sovjetstaat ter sprake. Nazarbajev relativeer- teiten geven geen krimp. Doe vanov was tenslotte al gewaar schuwd. De eerste keer dat hij voor lezingen naar Europa wil de, werd hij aan de vooravond van zijn vertrek op brute wijze in elkaar geslagen. Zijn koppig heid zal hem nu vermoedelijk een aantal jaren gevangenis straf opleveren. de de problemen 'in onze jonge, niet perfecte democratie'. Volgens hem is Kazachstan de enige ex-Sovjetstaat die de corruptie krach tig aanpakt. Nederland en Kazachstan tekenden gisteren samen werkingsovereenkomsten op het gebied van luchtvaart en douane. Ook is een overeenkomst ondertekend die Nederlandse bedrijven beschermt die in Kazachstan investeren, foto Robin Utrecht/ANP Tegenstanders van het regime in Astana, de door Nazarbajev uit de grond gestampte hoofdstad, moeten rekenen op 'geweldda digheden, strafrechtelijke ver volgingen en andere manieren van onderdrukking', aldus de mensenrechtenorganisatie Hu- man Right Watch (HRW) in het meest recente rapport. De lijst met slachtoffers lijkt ie der jaar langer te worden. Twee oppositieleiders verdwenen de ze maand voor respectievelijk zes en zeven jaar in de gevange nis wegens 'corruptie'. Dat is een favoriete aanklacht van de Kazachstaanse autoriteiten. Nazarbajev verkoopt de vervol ging van politieke tegenstan ders liefst als een strijd tegen corruptie. „We zullen deze oor log voortzetten, zelfs als mensen deze proberen af te schilderen als een oorlog tegen dissiden ten", verklaarde de president onlangs tegen de Washington Post. Nazarbajev is altijd al een goede prater geweest. In het begin van Volgens de jongste opiniepei lingen moet een meerder heid van de Britten niets hebben van de brandweerstaking, maar in het Noord-Londense West- Hampstead lijkt het omgekeer de het geval. Bij de brandweer kazerne aan West End Lane toe teren opvallend veel passerende automobilisten bemoedigend, duim omhoog, in de richting van een half open keet op het trot toir. Daar houden zes stakende 'firefighters' de 'picket-line' in stand. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4