Provincie licht gemeentekas door PZC PZC Ambtenaren pakken gemeentehuis in Roctus voorspelt peperdure herindeling Vloeddeur versterkt zeewering Breskens P. J. Baert (84) was chroniqueur van Oud-Terneuzen 13 Gebrek aan reserves bij Hontenisse maakt controle op subsidies nodig Disco New Adventure keert terug HET WACHTEN BEU? Twaalf boetes bij verkeerscontrole Vernieling auto Celstraf voor coketransport Computers uit winkel gestolen Werkstraf wegens belastingsfraude Geen onderzoek sanering Gawege Kerstmarkt Terneuzen Vrijdag 20 december Inlichtingen: tel. 0115-630272 donderdag 28 november 2002 door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De in woners van de gemeente Hon tenisse kunnen na de herinde ling de borst nat maken. Dat zegt wethouder A. Roctus (fi nanciën). „Onze inwoners krij gen een peperdure rekening ge presenteerd." Hij doelt op de lastendruk. Hontenisse was altijd de duur ste gemeente van Zeeland. Om daar wat aan te doen, is beslo ten de belastingen de afgelo- pen vier jaar niet te verhogen. De tarieven van Hulst en Hontenisse zijn nu vrijwel het zelfde. Hulst is nog maar 1,5 procent goedkoper dan Honte nisse. „Het gelijk trekken van de tarieven zal weinig proble men opleveren", zegt Roctus. Maar de wethouder voorspelt een aantal tegenvallers voor de inwoners van 'zijn' gemeente. Zo hoeven bewoners van huur woningen geen rioolbelasting te betalen. Dat wordt in de nieuwe gemeente Hulst anders Dat de gemeente de belastin gen niet heeft verhoogd, is een van de redenen dat de bodem van de schatkist in zicht is. Vol gens gedeputeerde A. Poppe- laars hgt de 'karige' schatkist van de gemeente Hontenisse aan een aantal factoren. „Geen belastingverhoging, de kosten in verband met de herindeling, verhoging van de salarissen van de ambtenaren en een aan tal projecten zoals de planvor ming rondom Kloosterzande aan Zee en de sanering van ga rage Voet. Het is niet onverant woord, maar als je dat bij el kaar optelt, is het flink wat." Daarnaast kreeg de gemeente te maken met een aantal on voorziene zaken die toch uitge voerd moesten worden. „Desa nering van garage Voet was gerekend op 300.000 gulden. Dat is een half miljoen euro ge worden. Ik heb als wethouder financiën altijd geprobeerd de hand op de knip te houden. Maar ik krijg de rekeningen ge presenteerd, terwijl mijn in breng bijna nul is. Ik heb met liefde en plezier meegewerkt aan de sporthal, maar collega wethouder Van Driessche gaat met de eer lopen. Roctus mocht ruzie maken met de aannemers over het geld." Van Driessche bestrijdt dat Roctus bijna niets te zeggen zou hebben over de gedane investeringen. „We hebben im mers afgesproken dat we projecten als de sporthal geza menlijk vanuit onze porte feuille zouden dragen. En dat is ook gebeurd. Belangrijkste is echter dat de hal goed wordt gebruikt. Het geld is goed be steed." door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De fi nanciële situatie van de ge meente Hontenisse is verre van rooskleurig. Daarom wil de pro vincie Zeeland een volledig fi nancieel doorzicht hebben van de gemeente alvorens een aantal subsidiebesluiten goed te keu- „Om te zeggen dat de financiële situatie van de gemeente Honte nisse gezond is, gaat te ver, maar de financiële situatie is zeker niet robuust te noemen", zegt gedeputeerde A. Poppelaars. De voetbalverenigingen in Vo gelwaarde en Lamswaarde en de schutterssociëteit Willem Teil in Kloosterzande wachten al maanden op de broodnodige subsidie. De gemeenteraad heeft deze besluiten al lang una niem goed gekeurd, maar de provincie houdt de boot nog af. Poppelaars sprak maandag met verantwoordelijk wethouder A, Roctus over de situatie. Dat heeft te maken met een speciale herindelingswet. In deze wet staat dat de provincie moet let ten op de uitgaven van gemeen ten. Gelden mogen niet op een verkeerde manier worden ge bruikt. Poppelaars verwacht over een dag of tien te kunnen besluiten de subsidies wel of niet goed te keuren. Hij laat zich daar nu nog niet over uit. Het college van Hontenisse be treurt het feit dat de verenigin- KLOOSTERZANDE - Disco New Adventure, de jeugdsoos van jongeren van 12 tot en met 15 jaar, houdt na een half jaar geen activiteiten te hebben ge houden, morgen de eerste van een nieuwe reeks maandelijkse, bijeenkomsten. In tegenstelling tot eerder be richt vindt deze soos niet plaats in bar 't Laantje, zegt mede-or ganisator J. Provoost. „Vrijdag avond kan de jeugd nu terecht in zaal van Leuven in Klooster zande. We halen daar letterlijk alles uit de kast om deze zaal om te toveren in een heuse disco. Met discolampen, professionele apparatuur en de allernieuwste hits kunnen we ook hier een dis cotempel creëren." „Normaal hielden we onze druk bezochte soosavonden altijd in bar Disco Love. Door onenig heid met de uitbaters is de soos daar net voor de grote zomerva kantie stopgezet. Na enkele maanden zoeken hebben we eindelijk weer onderdak." Be zoekers van de soos mogen mor genavond gratis naar binnen. De disco duurt van 19.30 tot 22.30 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gen zo lang op de subsidie moe ten wachten. „De verenigingen zijn de dupe. Die zitten in de wachtkamer", zegt wethouder F. van Driessche. „De plannen van de verenigingen zijn wat ons betreft in orde. Ze zijn niet voor niets unaniem door onze gemeenteraad goed gekeurd. Willem Teil heeft het geld nodig voor de veiligheid op het veld. Om de veiligheid te waarbor gen, wil de vereniging kooien over de wippen plaatsen. De voetbalverenigingen hebben het geld nodig voor investerin gen in de accommodatie. Zo heeft de vereniging in Vogel waarde veel geïnvesteerd in het legionellavrij maken van de lei dingen. „Ik hoop echt dat de provincie met de voorstellen in stemt. Dat is immers in het be lang van de verenigingen", zegt Van Driessche. Ook wethouder B. Pauwels meent dat de provin cie de hand over het hart moet strijken. „Want het gaat immers niet om een schrikbarend hoog bedrag." Een vloeddeur lijkt vooralsnog een minder ingrijpende methode om de zeewering van Breskens bij de haveningang te versterken dan het alternatief, verzwaring. foto Peter Nicolai door René van Stee BRESKENS - De bouw van een vloed deur in de uitgang van de haven van Breskens tussen het westelijke haven hoofd en de oostelijke havendam is vol gens deskundigen een van de mogelijk heden om de zeewering ter plaatse te versterken. Hoewel er volgens hoofd waterkerin gen A. Provoost van waterschap Zeeuws-Vlaanderen slechts sprake is van een denkrichting, behoort deze op lossing wel tot de mogelijkheden omdat ze veel minder ruimte in beslag neemt dan een binnendijkse verzwaring. „In het laatste geval moet Breskens in grijpend op de schop, omdat de dijk ter hoogte van de Grote Kade en de Schel- dekade dan wordt verhoogdVoor zover het nu valt te beoordelen, lijkt een der gelijke ingreep een bijna onmogelijke combinatie op te leveren tussen het dorp en de haven. Daarom is het nuttig te bekijken met welke oplossing de om geving op termijn het best is gediend", verklaart Provoost. Hij loopt hiermee vooruit op de herin richting van het Oranjeplein en het Spuiplein die nog steeds op stapel staat. Als wordt gekozen voor een buitendijk se oplossing of een vloeddeur, komen die plannen volgens hem in een heel ander licht te staan. Daarom is het vol gens hem verstandig nu niet overhaast te werk te gaan, om te voorkomen dat genomen maatregelen in een la ter stadium weer worden terugge draaid. Bij de keuze voor een vloeddeur is de dijk aan de Grote Kade en de Schel- dekade toe aan een herinrichting. De dijk zou deels kunnen verdwijnen. Een dergelijke ontwikkeling is afhankelijk van het aantal keren dat een vloeddeur dicht zou mogen. „Naarmate er meer dijk verdwijnt, zal daar bijvoorbeeld vaker een beroep op moeten worden ge daan aldus Provoost. Zeespiegelrijzing Uit de Derde Kustnota blijkt dat de Zeeuws-Vlaamse waterkering op ter mijn moet worden versterkt, als de zee spiegelrijzing doorzet. Dat zal vooral binnendijks gebeuren. Achter de kust lijn komt een brede zone waar geen nieuwe bebouwing meer mag komen, om de zeewering in de toekomst zonder al te veel problemen uit te breiden. Op sommige plaatsen is het volgens Pro voost mogelijk de waterkering zee waarts te verbreden. In eerste instantie werd hierbij ook gedacht aan de boule vard in Breskens, omdat daar veel ge bouwen staan. Provoost benadrukt dat het idee voor een vloeddeur zich nog in een zeer pril stadium bevindt. Dat er hoge kosten aan zijn verbonden staat voor hem vast. Niettemin vindt hij dat dergelijke idee- en niet bij voorbaat moeten worden af geschoten. „Dat de zeewering wordt verzwaard is een feit. Hoeveel dat gaat kosten is on bekend, maar dat geldt zowel voor een binnendijkse en een buitendijkse ver zwaring als voor de optie met een vloeddeur." door René van Stee OOSTBURG - De voorbereidin gen op de verhuizing van de ambtenaren in de gemeenten Oostburg en Sluis-Aardenburg zijn in volle gang. Van woensdag 4 tot en met vrijdag 20 december krijgen 170 medewerkers een andere werkplek bij hun 'nieu we' werkgever de gemeente Sluis. Het merendeel van de in totaal 240 ambtenaren (exclusief brandweer en onderwijs) moet verkassen, omdat ze een nieuwe functie hebben gekregen of doordat hun werkplek elders is gesitueerd. Omdat de gemeenteraden van Sluis-Aardenburg en Sluis nog geen besluit hebben genomen over de definitieve huisvesting van de gemeente Sluis, komen de ambtenaren in de drie huidi ge gebouwen in Oostburg, Sluis en Aardenburg te zitten. Door de komende verhuizing bestaat de kans dat de dienstverlening in beide gemeenten niet opti maal is. De medewerkers die beroeps halve straks veel met elkaar te maken krijgen, zijn zo veel mo gelijk bij elkaar geplaatst. Naar verwachting zal deze tijdelijke huisvesting drie jaren duren. Daarna is het de bedoeling dat ze definitief worden onderge bracht in het vernieuwde ge meentehuis in Oostburg, In Oostburg komt de zetel van het college van B en W en de centra le baliefunctie voor alle dien sten en producten van de ge meente. Het Belfort in Sluis wordt de algemene bestuursze tel met de raadzaal en de ruimte voor ceremoniën. Ook komen er een bemensd service- en infor matieloket, de fractiekamer, de griffie en het parkeerbureau. De gemeente onderzoekt nog of er naast Oostburg en Sluis ook in andere kernen informatiepun ten komen. Advertentie Service Telefooncentrales Telefoontoestellen Mobiele Telecom ADSL Security Netwerk bekabeling Axelsetraat 20 4537 AK Terneuien T: 0115 64 99 90 I: www.ts-ild.nl OOSTBURG - Bij verkeerscontroles in Oostburg en Schoon- dijke zijn afgelopen dinsdag twaalf bekeuringen uitgedeeld. De controles vonden plaats op de Lange Heerenstraat, de Maaidijk en de Philipsweg. AXEL - Tussen afgelopen maandag 17.00 uur en dinsdag 11.00 uur zijn er vernielingen gepleegd aan een auto die ge parkeerd stond aan de Troelstralaan in Axel. De hele linker zijde van de auto werd bekrast. De totale schade is onbekend. MIDDELBURG - Een 47-jarige voortvluchtige man is giste ren door de rechtbank in Middelburg voor zijn aandeel in ze ven cocaïnetransporten veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Een 28-jarige inwoner van Vlissingen kreeg wegens mede plichtigheid 180 uur taakstraf en 35 dagen gevangenisstraf plus twee maanden voorwaardelijk opgelegd. De Vlissinger had tussen februari en juli vorig jaar bolletjesslikkers uit Cu rasao op Schiphol afgehaald om ze naar zijn woning te bren gen. De 47-jarige man had een leidinggevende rol. HEINKENSZAND - Onbekenden hebben gistermorgen een grote hoeveelheid computerapparatuur en software gestolen uit een winkel in Heinkenszand. De daders maakten hierbij gebruik van een auto die ze 's nachts hadden gestolen in Arne- muiden. De wagen werd in de loop van de ochtend leeg terug gevonden in Eindewege. MIDDELBURG - Een 5 7-jarige inwoner van Heinkenszand is gisteren in Middelburg wegens belastingfraude en valsheid in geschrifte veroordeeld tot 240 uur werkstraf en vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat de man als werknemer van Leijnse Metals Reclycing een rol had gespeeld bij uitbetalin gen in zwart geld aan medewerkers van het bedrijf, waardoor de fiscus een half miljoen euro misliep. De belastingfraude heeft plaatsgevonden tussen 1997 en maart 2000. De fraude kwam aan het licht tijdens een milieu-onderzoek bij Leijnse, Een dertigjarige inwoner van Oud Gastel kreeg voor zijn aan deel 180 uur werkstraf opgelegd. In zijn zaak hield de recht bank rekening met zijn blanco strafblad en de onervarenheid van de man, waardoor hij verkeerde keuzes had gemaakt. GAWEGE - Leefbaar Reimerswaal (LR) stelde dinsdag tij dens de raadsvergadering dat de gemeente zelf moet onder zoeken wat het kost om geluidswerende maatregelen te ne men bij enkele woningen in Gawege. Het voorstel kreeg niet voldoende steunDe betreffende woningen liggen pal naast de A5 8 en hebben te kampen met geluidsoverlast. De vrees is dat dat zal groeien als de Westerschelde Containerterminal (WCT er straks is. Onlangs werd duidelijk dat het Rijk niet wil be talen voor het saneren van de woningen, omdat de geluids overlast net niet groot genoeg zou zijn. De meeste andere raadsleden vonden het een sympathiek voorstel, maar volgens hen zouden er verwachtingen worden gewekt die de gemeente niet kan waarmaken. door Peter Ogqel TERNEUZEN - 'Er zal geen ge legenheid zijn het woord te voeren', meldt in juni 1978 de uitnodiging voor zijn officiële afscheid van de gemeentepolitie in Terneuzen. Dat ene zinnetje tekent de bescheidenheid van Petrus Jacobus Baert, afgelopen week op de leeftijd van 84 jaar in zijn woonplaats Hoek overle den. Politie Baert, Baeit van Vreem delingenzaken en - zeker na zijn pensionering op 59-jarige leef tijd - Baert van Oud-Terneuzen zijn de drie bijnamen, beter ge zegd: erenamen, die hij in zijn leven heeft verworven. Als vijftienjarige pakt Piet J. Baert allerhande karweitjes aan omdat hij, schipperszoon met een zieke vader, het gezins inkomen op peil moet houden. Als de oorlog uitbreekt, zit hij in het regiment grenadiers. Daar na: dwangarbeid in Duitsland, onderduiken, razzia's en de hongerwinter. Na de bevrijding wordt Baei't controleur bij huisvestingscom missie in Terneuzen, totdat de toenmalige burgemeester J. Tel- legen hem bij de politie vraagt. Het is 1947 en Baex-t gaat aan de zelfstudie, doet vijf jaar actieve dienst en wordt in 1952 overge plaatst naar de administratie. Bij de gemeentelijk herindeling van 1970 krijgt hij de vreemde lingen- en herkenningsdienst onder zijn hoede. Hij haalt er zijn pensioen, maar drukt in 1987 nogmaals zijn stempel met de thema-uitgave '100 jaar ge meentepolitie in Terneuzen'. Want met zijn pensionering krijgt Baert alle tijd voor zijn grote liefde: de geschiedenis van Terneuzen in de ruimste zin van het woord. In 1962 al staat hij met twee stadgenoten aan de wieg van de vereniging Oud- Terneuzen en is aansluitend vele jaren bestuurslid en redacteur. Het is illustratief dat de oprich ting van de oudheidkundige vereniging is geënt op Baerts voortdurende zoektocht naar oude ansichten en foto's van Terneuzen. Eind jaren zestig verschijnt van zijn hand het boek 'Oud Terneuzen; honderd foto's uit het, oude Terneuzen verzameld en van toelichting voorzien'. In 1976 stelt Baert het boekwerkje 'Terneuzen in oude ansichten' samen, met herdruk ken in 1984 en 1997. Een gelijk soortig boekje komt er, samen met W. Schelstraete, van het ka naaldorp Sluiskil. Zeker na zijn pensionering groeit Baert uit tot chroniqueur van Terneuzen. Hij publiceert in het verenigingsblad 'De Stem van Oud-Terneuzen' en vooral in de bijlage 'Zeeuwsch-Vlaan- deren Extra' van de PZC,De laatste jaren van zijn leven kampt Baert met zijn gezond heid, waarbij met name zijn ge zichtsvermogen hem parten speelt. Het leidt er uiteindelijk toe dat hij een aantal jaren geleden zijn archief van de hand doet. P. J. Baert wordt vandaag gecre meerd. Advertentie Gemeente ambtenaar Leo IJzerman tussen de stapel verhuisdozen in het gemeentehuis van Oostburg. foto Peter Nicolai Er zijn nog enkele kraampjes beschikbaar voor leuke Kerstartikelen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41