PZC m UITVERKOOP Gimbrère Bouw centrum Sluis vertraagd 11 Stijging tarieven trein valt mee binnen Zeeland Aangescherpt rookverbod probleem voor buurthuis Gebrek aan inspraak besluit jeugdsoos steekt Schoondijkers Aanleg Deurganckdok gaat gewoon verder BEAU Waterschap leert kinderen landmeten zeeuwse almanak Ding Mogelijk grafveld op bouwplaats multifunctioneel centrum IJspret en ander jolijt in centrum Terneuzen WINTERPALEIS OPRUIMING ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 28 november 2002 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Treinreizigers die vooral binnen Zeeland én tweede klas reizen, zullen 1 ja nuari 2003 weinig merken van prijsstijgingen. Wie echter de trein naar Breda of Rotterdam neemt, is voor een retourtje aan zienlijk duurder uit dan de ge middelde prijsverhoging van 4,9 procent waarmee NS Reizi gers schermt. NS Reizigers heeft het cijfe raars gemakkelijk gemaakt. Op de internetsite van het spoor wegbedrijf kan iedere reiziger uitrekenen hoeveel extra geld hij stx-aks kwijt is op zijn favo riete traject. Zo blijft een retour tweede klas Vlissingen-Goes even duur na de jaarwisseling: 6,80 euro. Een enkele reis twee de klas Vlissingen-Goes stijgt 2,5 procent. Wie eerste klas reist in Zeeland, moet rekening hou den met forsere verhogingen; 6,7 procent voor een enkele reis Vlissingen-Goes en 3,8 procent voor een retourtje. Uitschieter De prijsverhogingen binnen Zeeland vallen mee in vergelij king met de tariefstijgingen voor treinreizen buiten Zee land. Een retour tweede klas Vlissingen-Amsterdam wordt slechts 1,4 procent duurder, maar dat is een uitzondering. Het valt op dat met name het traject Vlissingen-Rotterdam CS ook voor tweede-klasreizi gers flink duurder wordt. Dé uitschieter naar boven is een retour eerste klas Vlissin gen-Rotterdam CS: plus 11 pro cent. Op het tariefbeleid van de NS lijkt al met al geen peil te trek ken. Terwijl een retour tweede klas Vlissingen-Amsterdam' Centraal nauwelijks stijgt, moeten reizigers van Vlissingen naar Rotterdam Centraal straks voor een retour tweede klas 7,6 procent meer betalen. Oftewel TERNEUZEN - Kinderen leren landkaarten maken. Dat is de opzet van een lesprogramma dat waterschap Zeeuws-Vlaan- deren heeft ontwikkeld voor de gemeentelijke basisschool in het Vlaamse Kemzeke. Morgen staan de lessen er in het teken van de landkaart. De kin deren leren hoe luchtfoto's wor den gemaakt en hoe daaruit landkaarten ontstaan. Ook ko men ze aan de weet hoe een landmeter het terrein inmeet. Het geleerde wordt na de lessen in praktijk gebracht in de omge ving van de school, waar de scholieren onder leiding van twee landmeters het terrein ver kennen en proberen in kaait te brengen. Tenslotte krijgen ze les over de mogelijkheden en toe passingen van de door overhe den gebruikte geografische in formatiesystemen (GIS). Het waterschap zet het project op in het kader van de wereld wijde 'GIS-dag', die het geogra fisch besef van kinderen wil ver beteren. Voor de volgende GIS- dag wil het waterschap weer Zeeuws-Vlaamse scholen pol sen. Vorig jaar deed het schap een school in Philippine aan. 28,30 euro in plaats van 26,30 euro. Ook een enkele reis tweede klas Vlissingen-Rotterdam zit bij de toppers met 6,4 procent. Vlissingen-Breda is een merk waardig traject. Een enkele reis tweede klas Vlissingen-Breda wordt met 1,6 procent amper duurder, terwijl een retour tweede klas 5,6 procent stijgt; van 21,60 naar 22,80 euro. Kilometers De verschillen zijn, aldus een woordvoerder van NS Reizi gers, terug te voeren op de in troductie van een nieuwe ta riefstructuur in 2003. Vanaf 1 januari gaan reizigers betalen voor de werkelijk afgelegde ki lometers. Nu wordt de prijs nog berekend aan de hand van af standscategorieën. Een trein reis van achttien kilometer bij voorbeeld valt in het huidige systeem binnen de prijscatego rie van veertien tot achttien ki lometer. Advertentie |Brasseriemenu uit de kookboeken van Jamie Oliver Aardappel-selderijsoep Tagliatelle spinazie-ricotta (vegetarisch) of Kipfilet in een zakje en Rijstpudding voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 30 november 15,00-16.30 uur Quatre Sax zondag 1 december 13.00-17.00 uur Koopzondag 13.30-14.30 uur Sinterklaas leest voor 15.00-17.00 uur signeert en praat over haar nieuwe boeken De maan begon te schijnen en Opa, hou jij het.nog vol Koopavonden dinsdag 3 december woensdag 4 december kijk ook op dem KERY 3eeld Geluid Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Ze is gevoelig voor trends, dat Schouwse meisje. Ook. als het gaat om taal. Haar sms-jes sluit ze steevast af met de bezwering 'ik ga je zien' en wat zij zoal aan acti viteiten onderneemt of waar ze een aflceer van heeft, duidt zij aan als 'mijn ding' dan wel 'niet mijn ding'. Zo is popmuziek wél haar ding, maar het klassieke werk absoluut niet. En op school Icomt. ze heel veel on derwerpen tegen die beslist niet haar ding zijn. Als het er op aan komt is de disco pas echt haar ding. Haar moeder heeft een pesthekel aan het vlakke taalgebruik van haar doch ter. Maar echt kwaad kan ze er niet om worden. Als ze haar bezig hoort, denkt ze: ,,'t Bluuf toch een lief dienk." Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 01 18-410502 door René van Stee SCHOONDIJKE - Omwonen den en gebruikers van het sportpark in Schoondijke zijn verbolgen over de wijze waar op de besluitvorming over de vestiging van een jeugdsoos op het terrein tot stand is ge komen. Tijdens de vergade ring van de gemeentelijke commissie welzijnszaken bleek gistermiddag dat zij zich totaal niet serieus geno men voelen. ,,De inbreng en inspraak van omwonenden en andere be trokkenen zal op geen enkele manier de bouw van de jeugd soos nog kunnen beïnvloe den", verklaarde inspreker J. van Espen namens de belang hebbenden. Hij had graag ge zien dat er overleg was ge weest over de problemen waarmee zij denken te worden geconfronteerd. Als voorbeel den noemde hij onder meer de vrees voor de vernieling van andermans eigendommen, ge luidsoverlast door scooters en brommers of het horecaka- rakter van de soos en overlast door alcohol- en drugsge bruik. Zoiets speelt volgens hem ook rond de soos in Bres- kens. Daar zouden met name jongeren die geen gebruik ma ken van deze voorziening voor veel problemen zorgen. De commissieleden waren unaniem van mening dat pro cedure niet de schoonheids prijs verdiende. Toch gingen ze akkoord met het beschik baarstellen van een krediet van 57.000 euro om de soos op het sportpark te bouwen, 'om dat er een plek voor de jeugd in Schoondijke moet zijn'. Om te voorkomen dat de nieuwe voorziening een valse start maakt, drongen ze sterk aan op fatsoenlijk overleg en een terugkoppeling met alle be langhebbenden ,,We moeten draagvlak zien te creeëren", stelde M. Carels (D&T). Volgens T. Verhage (D66) en L. Verpaalen (CDA) moet dit mogelijk zijn door goede afspraken te maken en door het zo helder mogelijk formuleren van de randvoor waarden waaronder de soos moet gaan functioneren. Net als de overige commissie leden had J. Provoost (WD) ernstige zorgen over de nega tieve geluiden uit Breskens. „Ook hiertegen moet actie worden ondernomen. Des noods met extra toezicht door de politie", vond de liberaal. Advertentie In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Woerden-Utrecht C 30 nov en 1 dec Venlo-Eindhoven/Nijmegen/ Roermond/Kaldenkirchen 30 nov en 1 dec ("Internationaal) Zwolle-Groningen 30 nov en 1 dec Zutphen-Winterswijk 3 dec (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket, - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - Bel 0900 -9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord, Advertentie (Advertentie) 'S AVONDS EEN VENT; 'S MORGENS EEN VENT! TABAC ORIGINAL: Natuurlijk, mannelijk, kruidig. Onnavolgbaar. De complete verzorging voor de man. fTABAC ORIGINAL. DÉ GEUR VOOR MANNEN.; Een sigaartje tijdens het kaarten: het mag straks ook niet meer in het Kaaike in Zuiddorpe, op straffe van een boete voor het buurthuis. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten HULST - Het rookverbod in ge subsidieerde buurthuizen en ge meenschapscentra wordt vanaf 1 januari aangescherpt. Beheer ders krijgen een boete van 300 euro voor de eerste overtreding, oplopend tot 2400 euro bij her haling. Roken aan de bar van het buurthuis mag straks niet meer. De Eerste Kamer heeft op 16 april de gewijzigde en aange scherpte Tabakswet aanvaard. Nu geldt nog een overgangsre geling. Vanaf 1 januari worden rokers verbannen naar een com pleet afgescheiden ruimte. De Tabakswet stelt dat niet mag worden gerookt op plekken die zijn bedoeld voor gemeen schappelijk gebruik of die voor het publiek toegankelijk zijn. Veel buurthuizen kennen niet de luxe van een afgescheiden ruimte. Vooral de bar is de aan gewezen plek waar een sigaret wordt opgestoken. Veel beheerders zijn nog niet op de hoogte van de aangescherpte regels. „Goh, mag dat niet meer? Dat wist ik niet", zegt de be heerster van het gemeenschaps centrum in Graauw. „In onze sportzaal en de ruimte van de peuterspeelzaal mag niet meer worden gerookt, maar aan de bar mag dat wel. We hebben daar nog niet echt over nage dacht. Het is een lastige mate rie." Ook aan de bar van De Warande in Sint Jansteen mag worden gerookt. In de biljartzaal geldt een rookverbod. Het bestuur van Malpertuus in Clinge treedt strenger op tegen rokers. In de foyer en in de gymzaal geldt het rookverbod. „Niemand heeft problemen met het rookver bod", zegt R Acke, voorzitter van Malpertuus. „Als mensen willen roken gaan ze de gang op. D aar zit een afzuigkapVoor een besloten bijeenkomst zoals een feestje geldt het rookverbod niet. Dan bepalen de mensen zelf of wel of niet wordt ge rookt." Woordvoerder Hendriks van de Keuringsdienst van Waren, die steekproefsgewijs controleert op naleving van het rookverbod, vindt het vreemd dat in de mees te buurthuizen toch nog wordt gerookt. „Iedereen moet toch weten dat het rookverbod in openbare ruimtes al veel langer van kracht is. Gemeenten heb ben daar ook een taak in. Zij moeten zorgen dat het rookver bod wordt nageleefd. Eventueel moeten de gemeenten een bij zondere opsporingsambtenaar in het leven roepen." S. de Vriend van de afdeling welzijn, onderwijs en bevolking van de gemeente Hulst voorziet grote problemen met de nale ving van de regels. „Ik voorzie met name in de horecaexploita- tie problemen." De Vriend ziet niets in een speciale opsporings ambtenaar die alle buurthuizen langs gaat om te controleren op het rookverbod. „Ik denk niet dat dit werkt. Daarnaast krij gen wij geen geld voor zo'n functionaris. Ik denk dat na 1 januari veel mensen in overtre ding zullen zijn." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Schaatslief hebbers kunnen van zaterdag 14 december tot en met zondag 5 januari terecht op een kunstijs baan op de Terneuzense Markt. Snelschaatsers hebben er wei nig te zoeken, maar voorzichtig 'pootje over' moet kunnen, om dat de baan anderhalf keer zo groot is als vorige winter. De eerste keer ging het initiatief voor inrichting van een ijsbaan tje nog uit van het Centrum Management Terneuzen (tegen woordig Coördinatie en Mana gement). Maar om de belangen voor een jaarlijks ijsfestijn zo goed mogelijk te kunnen behar- tigen, is de stichting Terneuzen On Ice opgericht. Die stichting, voortgekomen uit het groepje ondernemers dat de Terneuzen se kerstmarkt op poten zette, heeft het ijsbaanprogramma rond. De ijsbaan is gedurende de drie openingsweken zes dagen per week van 10.00 tot 22.00 uur open en op zondagen van 13.00 tot 18.00 uur. Alleen op eerste kerstdag en nieuwjaarsdag is de baan gesloten. In de eerste week is de baan 's morgens gereserveerd voor leerlingen van de groepen 5 en 6 van alle Terneuzense basisscho lenDe rest van de tij d is de baan voor iedereen toegankelijk. De organisatie raadt eenieder aan eigen schaatsen mee te nemen. De financiering van het ijsfes tijn leverde vorig jaar nog wat problemen op, maar penning meester J. Dieleman verzekert dat het dit jaar goed is geregeld. Van de benodigde 75.000 euro neemt de gemeente er 30.000 voor haar rekening. Sponsors staan nu al garant voor zo'n 25 mille. was voorzien", verklaart Boog aard. Vooruitlopend op de invoering van het verdrag van Valetta (Malta) heeft de provincie be sloten dat het beleid gericht is op het behoud van archeologi sche waarden. Voor gebieden met een hoge archeologische waarde betekent dit onder meer dat onderzoek automatisch plaatsvindt. Boogaard vindt het spijtig dat hij niet in een eerder stadium van deze beleidswijzi ging op de hoogte was gebracht. „Dan hadden we daar bij de voorbereidingen de planuitvoe ring rekening mee kunnen hou den. Nu worden we er min of meer door overvallen. Heel ver velend allemaal, en dan niet al leen voor de voortgang van het project, maar ook door de kos ten die mogelijk nog met het on derzoek zijn gemoeid. Dat kan aardig in de papieren lopen", al dus de wethouder. Advertentie cyr 28, 29 en 30 november v mi** Dam 61 Midde|burg het onderzoek moet plaatsvin den. Wethouder J. Boogaard zegt zo langzamerhand moedeloos te worden over de gang van zaken. Ook betreurt hij het dat niet me teen begonnen is met het uitgra ven van de skeletten. „De voor bereidingstijd van de aannemer is inmiddels voorbij en komen de maandag willen we toch echt beginnen met de bouw. Voorals nog levert dat geen problemen op omdat de bouwer gedeelte lijk kan schuiven met zijn acti viteiten. Zo gaan de heipalen bijvoorbeeld grond in, maar niet op de plek die aanvankelijk door Pascale Thewissen BRUSSEL - De aanleg van het Deurganckdok op de Antwerp se Linkeroever kan gewoon doorgaan. Het Brusselse Arbi tragehof heeft gisteren (woens dag) een verzoek tot schorsing van de aanlegvergunning door de actiegroep Doel 2020 ver worpen. De uitspraak is een bittere pil voor de tegenstan ders van het nieuwe container dok. Advocaat Matthias Storme van het actiecomité kondigde echter aan dat de 'guerrilla', zoals hij de niet aflatende juridische strijd tegen de uitbreiding van de Antwerpse haven omschrijft, gewoon doorgaat. Doel 2020 ijvert al jaren voor het behoud van het polderdorp Doel. Eerder dit jaar haalde het actiecomité al bakzijl bij de rechtbank in Dendermonde, die weigerde de werkzaamheden stil te leggen. Opmerkelijk: tot dan toe had Doel 2020 bijna alle procedures gewonnen, met dank aan de Vlaamse regering die bij het verlenen van de aan legvergunning de ene fout op de andere stapelde. Het Arbitragehof komt tot de conclusie dat de nadelen die de inwoners van Doel ondervinden niet opwegen tegen de schade die het Vlaams gewest en de Antwerpse haven lijden als ge volg van een schorsing van de bouwvergunning. Storme: „Het Vlaams gewest heeft becijferd dat de financiële schade die de haven dreigt te lij den als de aanleg van het Deur ganckdok opnieuw vertraging oploopt tot 175 miljoen euro. Het Arbitragehof neemt dat klakkeloos aan. Dat vind ik vreemd. In het vonnis stelt het Arbitragehof bovendien dat het stopzetten van de werkzaamhe den onomkeerbare gevolgen heeft voor de uitbreiding van de haven. Volgens mij is het juist andersom: is een verdere afgra ving onomkeerbaar. De gevol gen van deze uitspraak zijn echter beperkt. Er lopen nog di verse andere procedures, tot bij de Raad van State aan toe." Probleem is echter dat ook de Raad van State niet langer be voegd is om zich over de aanleg van het Deurganckdok uit te spreken, nu de Vlaamse over heid de uitbreiding nu heeft vastgelegd in een speciaal nood- decreet. Storme blijft echter strijdbaar: „Als het moet, stap pen we naar het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg." door René van Stee SLUIS - De vondst van skelet ten op het terrein aan de Kloos terstraat waar het nieuwe mul tifunctioneel centrum in Sluis moet verrijzen, levert mogelijk vertraging op voor het project. De aangetroffen geraamtes zou den duiden op de aanwezigheid van een grafveld. Om die re den is nader onderzoek ge wenst. Het bedrijf dat de graafwerk zaamheden verricht, wacht nu op advies van de provinciale ar cheoloog. Het gaat onder meer om de diepte en het oppervlak waarop aanvullend onderzoek moet worden verricht. Dat ad vies laat op zich wachten door onderbezetting bij de provinci ale archeologische dienst. Ook is er verschil van inzicht met de gemeente Sluis-Aarden- burg over de schaal waarop Advertentie Zes maanden lang staat ons q restaurant in het teken van iX- de culinaire werelddelen December: Pacific Op de zaterdagen a dineren met entertainment St. Janstraat IA - Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39