PZC Toch kans op akkoord over WCT ZIERIKZEE PZC LEKKAGE NOOIT MEER Anonieme critici betichten ZMF van broodroof Beelden Zeeuws Archief op het net Ook dit jaar geen verkoop vuurwerk voor firma Leeflang Werk voor raad voor Oosterscheldewerf Hé verplegendeZin in een werkvakantie? •t Convenant over overlast containerkade wacht op ondertekening Tweede jeugdkerk in Tholen-stad Danstalent nekt beginnersgroep Auteur vertelt over caissonboek h: .V'-'X WIE HELPT BIJ HARTSTILSTAND? GEEF U OP VOOR DE CURSUS REANIMATIE 0 de Zonnebloem WIJ ZIJN OP ZOEK NAAR BEZORGERS (M/V) IN door Ben Jansen MIDDELBURG - De gemeen ten Kapelle, Reimerswaal en Goes, de provincie en het haven schap Zeeland Seaports onder nemen een nieuwe poging een overeenkomst te sluiten voor de oplossing van nadelige effecten van de Westerschclde Container Terminal (WCT). Ambtenaren van gemeenten en provincie hebben gisteren sa men een tekst opgesteld. Als alle betrokken partijen er mee in stemmen, kan het convenant volgende week dinsdag worden ondertekend. ,,We zaten in een patstelling", zei burgemeester D. van der Zaag van Goes gisteren na af loop van een derde ontmoeting tussen de dagelijkse besturen van de gemeenten en van de pro vincie. „Er werden steeds maar teksten over en weer gestuurd, die voor de ontvangende partij onaanvaardbaar waren. We hebben nu behoorlijk indrin gend met elkaar gesproken en geconcludeerd dat het zinvoller is medewerkers van gemeenten en provincie gezamenlijk een overeenkomst te laten formule ren. Dan bekijken we vervol gens in eigen kring wat we van dat voorstel vinden." Doel van de overeenkomst is af spraken te maken over de uit voering van maatregelen om THOLEN - De jeugdkerk in Tholen is een succes. De eerste bijeenkomst in september trok honderdtwintig bezoekers. De volgende editie staat gepland voor komende zondag Naast lezingen en discussie over het thema: 'Wat doe jij hier op aarde' is er ruimte voor muziek. Iedereen tussen de vijftien en dertig jaar is welkom in gebouw De Oesterschelp in Tholen-stad. hinder en overlast van het ver voer van containers per spoor en over de weg door de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal te bestrijden. Gedeputeerde T. Poppelaars: „We zijn het erover eens dat na delige gevolgen moeten worden opgelost. Maar het gaat erom: wie betaalt dat als het bedrag van 7,5 miljoen euro dat ervoor beschikbaar is, niet toereikend blijkt te zijn." Blanco cheque Poppelaars vatte het probleem daarom zo samen: „De gemeen ten willen dat de provincie daar optimaal aan meebetaalt, maar de provincie voelt er niet voor haar portemonnee uit handen te geven." Van der Zaag zag de kwestie iets anders: „We verlan gen geen blanco cheque van de provincie." De burgemeester van Goes zei te verwachten dat het voorstel van de ambtenaren ook wordt voor gelegd aan de fractievoorzitters in de gemeenteraad. „Misschien raadplegen we er de voltallige raad wel over." ZIERIKZEE - Dance-on, de dansafdeling van gymnastiek vereniging Delta Sport in Zie- rikzee, zit verlegen om dansta lent voor de instroomgroep. Na veertien weken dansles in de nieuwe groepssamenstelling, vormt het gebrek aan nieuwe dansers een probleem. De star ters in de huidige groep blijken zoveel talent te hebben dat zij moeten doorstromen naar een groep met gevorderde dansers. Volgens dansdocente C. Neder- lof is het tijd voor nieuwe leden om ook de instroomgroep te la ten voortbestaan. Iedereen van negen jaar of ouder die graag jazzlessen wil volgen, kan op donderdagavond tussen 17.45 uur en 21.15 uur terecht in de gymzaal aan de Mulockstraat in Zierikzee. De Zeeuwse schouw maakte gisteren zijn voorlopig laatste reis naar de Oosterscheldewerf in Goes. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - De Oosterscheldewerf in Goes kan voorlopig vooruit. Het werkgelegenheids project is in september officieel begonnen met de langdurige restauratie van een Zeeuwse schouw, de Elisabeth ('Betje'). Gisteren kreeg de houten platbodem gezel schap van een tweede exemplaar. Daarmee bevinden zich nu twee van de drie nog be staande Zeeuwse schouwen op de Ooster scheldewerf. De werf is een samenwerkingsverband van de Stichting Traditioneel Zeilend Zeeland en de gemeente Goes. De stichting is eige naar van 'Betje', maar de restauratie ervan is een omvangrijk karwei. De gemeente zag er een uitgelezen activerings-, scholings- en werkervaringsproject voor langdurig werk lozen in. Zo'n veertig mensen kunnen eraan de slag. Brandhout De stichting kreeg onlangs een andere schouw aangebodenDat schip was gekocht door W. Dijkstra uit Bruinisse, die jaren lang had geprobeerd het bemachtigen om te voorkomen dat het schip als brandhout zou eindigen. Dijkstra kreeg het in handen en schonk het aan de stichting. Maandag werd de schouw op een dieplader van Bruinisse naar Goes vervoerd. Gisteren volgde het laatste deel van de reis naar de werf. Het schip dateert van 192 6 en is gebouwd bij Verras in Walsoorden. Het heeft jarenlang, tot de afsluiting van de Braakman, onder de naam Philippine 67 dienst gedaan als mos selboot. Nadien werd de schouw gebruikt als jacht. De bouw is wat minder degelijk dan bij Betje uit 1908, maar die werd dan ook gebruikt als veerboot tussen Kamper land en Veere. De Philippine 67 oogt minder verwaarloosd dan de schouw die de Ooster scheldewerf al onderhanden heeft. Het ziet ernaar uit dat de nieuwe aanwinst voorlopig niet wordt gerestaureerd. De ge meente Goes beschouwt de Philippine als 'werkvoorraad' en gaat ervan uit dat de Oosterscheldewerf zich in eerste instantie concentreert op het opknappen van Betje. door Rob Paardekam YERSEKE - De firma Leeflang uit Yerseke zal ook dit jaar geen vuurwerk opslaan en verkopen aan de Oude Torenstraat. Dat werd gisteren duidelijk tijdens een zitting van de bestuursrech ter in Middelburg. De zaak was aangespannen door de gebroeders Vercoute- ren, die naast de winkel van Leeflang wonen. Ze klagen al jaren over de activiteiten in het schuurtje van Leeflang. Eind vorig jaar behaalden ze een suc cesje toen de rechtbank de ge meente Reimerswaal verplicht te op te treden tegen de illegale situatie. Het gevolg was dat ei rond de jaarwisseling geen vuurwerk kon worden ver kocht. Omdat de huidige situa tie nog niet veel anders is, ziet Leeflang ook dit jaar af van de opslag en verkoop van vuur werk. Toch meenden de buren naar de rechter te moeten stappen. Ze vinden dat de gemeente niet hard genoeg heeft opgetreden tegen Leeflang. Een brief van maart dit jaar, waarin de ge meente schrijft 'zonodig hand havend op te treden' is volgens Vercouteren te vrijblijvend. „Dat noem ik geen handhavend optreden", zei advocaat A. Fe- nijn. Ze eiste ook dat Leeflang een boete krijgt voor alle jaren dat hij illegaal vuurwerk heeft opgeslagen en verkocht. Te ver Dat laatste vond P. Kil van de gemeente een paar stappen te ver gaan. Hij stak de hand in ei gen boezem door toe te geven dat de gemeente niet altijd sterk heeft gehandeld, bijvoorbeeld door de activiteiten van Leef lang niet te legaliseren. Omdat het slechts om drie dagen per jaar ging, kreeg dat geen priori teit. Kil benadrukte dat de ge meente na de rechterlijke uit spraak van vorig jaar beseft dat de opslag en verkoop van vuur werk niet meer kan worden ge doogd en dat daar streng op wordt toegezien. „Als we con stateren dat hij het wel doet, tre den we op", beloofde hij. C. Leeflang haalde tijdens de zitting uit naar de familie Vercouteren. Volgens hem gaa: het al lang niet meer over vuur. werk, maar is het gewoon ee ordinaire burenruzie die al ja- ren gaande is. Volgens Leeflang hebben zijn buren momenteel helemaal niets te vrezen, omdai hij zijn activiteiten heeft staakt. ..Deze onzin is zonde vai uw en mijn tijd", sprak hij rich ting rechter Gvan U nnik Overigens kan Leeflang zijn ac tiviteiten over enkele jaren zo goed als zeker weer oppakken, want in het nieuwe bestem mingsplan voor de bebouwde kom van Yerseke wil de gemeen te de opslag en verkoop van vuurwerk regelen. Toch hield Kil gisteren een slag om de arm „Het is nog maar de vraag of dal kan. Alle belangen zullen op nieuw moeten worden afgewo gen." OUWERKERK - Cor Heijkoop. schrijver van het boek 'Drijven de kolossen voor vrede en veilig heid' over de geschiedenis van de Phoenix-caissons, geeft don derdagavond in het dorpshuisin Ouwerkerk een inleiding over de inhoud en de totstandkoming van zijn werk. Heijkoop beschrijft in zijn boek de ontwikkeling van de Phoe nix-caissons voor gebruik als noodhavens ten tijde van dc Tweede Wereldoorlog. Ook gaat hij uitgebreid in op de inzet van deze betonnen kolossen bij het herstel van de dijken op Wal cheren na de innundatie en bi] de sluiting van de dijkgaten bi] Serooskerke en Ouwerkerk na de watersnoodramp in 1953. Heijkoop vertoont tijdens deze bijeenkomst een diaserie over het gebruik van de caissons in Zeeland en van de zogeheten 'battle tour' in Normandië. Ook signeert de auteur deze avond exemplaren van zijn boek. De bijeenkomst begint om 19.30 doorRinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie wordt in anonieme be richten beschuldigd van brood roof. Aanleiding: het beroep van de vereniging tegen een vergun ning voor Broomchemie in Ter- neuzen om een nieuwe brand- vertrager te mogen produceren. ZMF-voorzitter J. van der Doef verklaarde gisteren tijdens de ledenvergadering 'ondubbel zinnig' dat de activiteiten van de milieufederatie zich niet richten op het beperken van de werkgelegenheid bij welk be drijf dan ook. „Voor ons telt de manier waarop wordt omge gaan met milieu en natuur." Hij zei dat Broomchemie met regelmaat ten onrechte doet voorkomen alsof het verlies aan banen bij het bedrijf niet voort vloeit uit een reorganisatie, maar op het conto van de mi lieubeweging moet worden ge schreven. Die suggestie is aan leiding voor het ontvangen van anonieme beschuldigingen Van der Doef maakte duidelijk dat de schuld bij de directie van Broomchemie ligt, die onvol doende gegevens over de scha delijkheid van de broomhou- dende stof aanleverde. Er is in allerijl een onderzoekje uitge voerd, dat door het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne als ver beneden de maat is gekwalificeerd. Volgens de ZMF-voorzitter is dooi- het bedrijf bij de voorbe reidingen voor de vergunning aanvraag lichtzinnig gehan deld. „Dat de rechter het bedrijf daar in eerder reeds voor ver oordeelde, is dan ook niet te wij ten aan de milieugroeperingen maar aan de directie die een in schattingsfout maakte." Van der Doef pleitte voor een 'Zeeuws grote parkenplan' voor windenergie. Nu loopt het niet met de ontwikkeling van deze duurzame stroomopwekking in de provincie. In 2002 is er nog geen 10 megaWatt nieuw ver mogen geplaatst, terwijl er in 2010 ongeveer 250 megaWatt in gebruik moet zijn. In een plan voor bouw van grote parken moet het landschap veel aan dacht krijgen, aldus Van der Doef. Meer mogelijkheden Hij wees erop dat er nog ruimte is in en om de grote havengebie den en op de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. Het nieuwe beleid van Rijkswa terstaat biedt daar meer moge lijkheden voor. Van der Doef riep Rijkswaterstaat op de te rughoudende opstelling over boord te gooien en het initiatief te nemen voor een w i ndpark van tientallen megawatts op en bij de aanzet van de kering. „Daar toe moet een plan komen, dat de uitstraling van het technisch vernuft van de kering extra ver sterkt. De ZMF-voorzitter keer de zich tegen het waterplan van waterschap Zeeuwse Eilanden voor het eiland Tholen. Inlaat van met blauwalgen vergiftigd water uit het Krammer-Vol kerak en Zoommeer noemde Van der Doef niet realistisch en duurzaam. „Het plan vergroot de afhanke lijkheid van de landbouw van zoet water. De oplossing zit in het gebruik van de beschikbare bronnen op het eiland zelf, zoals waterconserveringen het zuinig zoetwatergebruik", betoogde Van der Doef. Het waterschaps plan verkleint ook de kansen op een gezondere Delta, waarin het getij meer ruimte krijgt. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Ruim vijf duizend beelden zijn vanaf vandaag te bezichtigen op de website van het Zeeuws Ar chief. De komende lijd moeten er nog duizenden plaatjes, portretten en foto's bijkomen. Wie tot voor kort een plaatje van Willem Beukelszoon zocht, was wel even zoet. Deze beroemde Biervlietenaar vond in de veertiende eeuw het ha ringkaken uit. Na enig zoeken in het archief was de beeltenis van Beukelszoon wel te vin den, namelijk in de Zelandia Illustrata, een collectie van duizenden plaatjes. Maar met het nieuwe, digitale systeem van het Zeeuws Archief gaat het in een handomdraai. Vanaf de website kunnen surfers de database raadplegen. Inmiddels zijn er ruim vijfdui zend afbeeldingen via het net te bekijken, vei telt A. Meijer, hoofd Archieven en Collecties. Het gaat om portretten, oude ansichtkaarten en foto's. Daar komen per 1 januari nog zo'n drieduizend platen bij. Het is de bedoeling dat de collectie daarna elke drie maanden wordt aangevuld. Over vier jaar kunnenzo'n tachtigdui zend beelden on line worden bekeken. Het gaat niet alleen om platen uit de eigen collec tie, maar ook beelden uit bij voorbeeld het Genealogische Centrum. Overigens is dan nog steeds maar een deel van de collectie van het Zeeuws Ar chief digitaal te raadplegen. In de kelder van het gebouw lig gen immers enkele honderd duizenden beelden. Tegenvallen Opvallend is dat de plaatjes op het net niet al te scherp zijn. „De resolutie zal menigeen te genvallen", waarschuwt Meij er. „Maar we presenteren deze beelden met opzet zo. Anders zouden de platen kunnen wor den gebruikt zonder dat er au teursrechten voor worden be taald." Op dit gebied doet het archief ook een beroep op de makers. Van nogal wat platen is de maker onbekend. Even tuele rechthebbenden wordt dan ook verzocht zich te mel den, aldus A. Meijer. Op dit moment werken acht perso neelsleden aan het scannen, bewerken en invoeren van de collectie. Daarnaast wordt el ke plaat uitgebreid beschre ven. Althans, zo lang er infor matie over is. Iedereen wordt gevraagd ontbrekende infor matie te melden. „Want vooral de datering van de ansicht kaarten wil nog wel eens ont breken", aldus A. Meijer. A. Meijer van het Zeeuws Archief raadpleegt on line de bestan den. foto Lex de Meester Als u morgen getuige bent van een hartstilstand, wilt u dan hulpeloos toeschouwer zijn of geoefend hulpverlener? Reanimatie is levensreddend. Maar kan niet uit een boekje geleerd worden. Geef u op voor een praktische cursus die gemiddeld zo'n 4 tot 6 uur duurt. Toelatingseisen zijn er niet. En zo'n cursus is natuurlijk vooral belangrijk voor familieleden van hart patiënten, maar ook voor brandweer, politie, portiers, sporttrainers, winkelpersoneel, mensen van het openbaar vervoer etc. Meer weten? Informeer bij het Nederlandse Rode Kruis afdeling Vlissingen, tel. 0118-466668 of kijk op http://clubnet.zeelandnet.nl/rkruisv voor meer informatie. Of informeer bij de Nederlandse Hartstichting, Bureau Reanimatie, postbus 3140, 3502 GC Utrecht, 030 - 2844543, reanimatie@hartstichting.nl NederlandseM/ Hartstichting Tienden van de hartstichting Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl Postbank 1098510 j Het bezorgen van ons dagblad is een uitdagend ochtendkarwei voor jong en oud. Er staat een goede beloning tegenover. Naast de ruime vergoeding zijn er diverse extra's zoals: vakantiegeld startpremie aanbrengpremie voor abonnees en bezorgers gratis regenpak gratis krant •t|.| Interesse? Neem contact op met de afdeling Binnendienst Distributie, telefoon 0800-0235111 (tijdens kantooruren), of kijk op internet: www.deleukstebijbaan.nl De minimumleeftijd is 15 jaar. Flexibekleding: specialisten in het verwerken van kunststof dakfolie. 100% onderhoudsvrij, flexibel matenaal dat alle weersomstandigheden trotseert op nieuwe én bestaande daken van woningen, bedrijven.caravans en fabriekscomplexen. Bel 0111 652300 voor zorgeloos wonen en werken onder Flexibekleding met 15 jaar garantie! De Roterij 4 Burgh-Haamstede W 'V-I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36