Oproep tot meer samenwerking PZC PZC Rookverbod probleem voor buurthuis Gastouderbureau onbekend bij ouders Havenmeester van Scharendijke vreest komst zendmast 13 Onderscheiding voor inwoner Noordgouwe Ondernemers en gemeente moeten samen zorgen voor woon- en werkklimaat Zeeuwen en Letten treden op agenda Jonge Russen musiceren in CineCity Celstraf voor coketransport Werkstraf wegens belastingfraude Twee auto's vernield bij botsing Brommer rijdt tegen paaltje Computers gestolen uit winkel Mobiele telefoon gestolen Voorlichting over voeding Presentatie van Wereldmeiden donderdag 28 november 2002 Hoor Margritta van den Berge NOORDGÖUWE - Professor dr. I. van Muiswinkel uit Noord- gouwe is gisteren benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Hij ontving de konink lijke onderscheiding uit handen van burgemeester J. Asselbergs van de gemeente Schouwen- Duiveland. Dat gebeurde tij dens zijn afscheidscollege aan de faculteit der economische wetenschappen en bedrijfskun de van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De Noorgouwenaar ontving de onderscheiding niet alleen voor zijn prestaties op zijn vakge bied, maar vooral vanwege zijn inzet voor en betrokkenheid bij diverse instellingen en organi saties, met name op het gebied van natuur en gezondheidszorg. Sinds 1 december 1976 is Van Muiswinkel verbonden aan de Vrije Universiteit van Amster dam. In 1970 werd hij benoemd tot hoogleraar algemene econo mie. Daarmee trad hij in de voetsporen van zijn vader, die een van de oprichters van deze faculteit was. Van 1972 tot 1995 en van 1997 tot 1998 was hij decaan van de faculteit en voorzitter van het faculteitsbestuur. Naast zijn hoogleraarschap heeft Van Muiswinkel tal van nevenfuncties vervuld. Zo was hij sinds 1988 kroonlid en vanaf 1996 plaatsvervangend kroon lid van de Sociaal Economische Raad (SER). Sinds 1995 is hij voorzitter van de Pensioencom missie. Onder zijn leiding wer den adviezen voorbereid over vraagstukken als de toekomst van de oudedagsvoorziening. Ook binnen de Commissie Duurzame Ontwikkeling ver vult Van Muiswinkel het voor zitterschap. In zijn vrije tijd is hij bestuurslid van uiteenlopen de instanties met een maat schappelijke doelstelling, waaronder het Diaconessen- huis Hilversum. Ook is hij voorzitter van de generale plan commissie van het Centraal Planbureau. doorFamke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Om Schouwen-Duiveland aantrek kelijk te houden om te wonen, werken en recreëren zullen be woners, ondernemers en de ge meente meer gezamenlijk moe ten optrekken. Dat vindt W. Ginjaar, voorzitter van de Federatie Ondernemersvereni gingen Schouwen-Duiveland (FOS). Wat hem betreft wordt er nu nog te veel in hokjes gedacht. „Het eiland is een verzameling koninkrijkjes, met hoge muren, waar niemand overheen wil kij ken", zei Ginjaar tijdens de al gemene ledenvergadering van de FOS gisteravond. Die prak tijk komt de economie niet ten goede. Want er is werk aan de winkel. De werkloosheid neemt op Schouwen-Duiveland snel ler toe dan in veel andere ge meenten in Zeeland. Opnieuw zijn minder toeristen neerge streken op het eiland. De ge meente kampt met achterstan den, onder meer op het gebied van groenonderhoud en onder wijs. Aanzet Bewoners, ondernemers en ge meente moeten volgens Ginjaar in het algemeen belang van Schouwen-Duiveland de han den ineenslaan. Want dat ge beurt nu nog te weinig. ,,Een aanzet is al wel gegeven: in het belang van de VW hebben de voorzitters van de onderne mers- en brancheverenigingen nu diverse malen bij elkaar ge zeten. Niet alleen dat, de neuzen stonden ook nog eens dezelfde GOES - Het Zeeuws Mannen koor houdt ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het koor, een culturele uitwisseling met een Lets vrouwenkoor: Ven- da uit Ventspils. De koren geven een reeks con certen die morgen in Goes be gint. In de rooms katholieke kerk in Goes begint het optre den om 20.00 uur. Het Zeeuws Mannenkoor staat onder leiding van Gunita Jas- inska en het Lets vrouwenkoor Venda wordt gedirigeerd door Anitra Niedre. Het jubileumconcert wordt za terdag herhaald in de Sint Jans- kerk in Roosendaal en zaterdag 1 december in de Grote Kerk in Terneuzen. Venda uit Ventspils maakt een tournee door Nederland. STREEKACTIVITEITEN "1 OUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: Au teur Cor Heijkoop vertelt over ontwikke ling en gebruik caissons; ZIERIKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: Gemeenteraadsvergadering; REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl kant op." Niet alleen tussen on dernemers onderling moeten de banden aangehaald worden. Voor een aantrekkelijke toe komst voor een dorp of wijk is medewerking van alle partijen nodig. Gemeente en onderne mers zouden hiervoor samen plannen moeten maken. „Daar bij kan gedacht worden aan woonzorgcentra in combinatie met detailhandels- en diensten voorzieningen." Dat samen optrekken betekent wat Ginjaar betreft ook dat za ken niet te lang blijven liggen. Een plan van het FOS en MKB Nederland om werkzoekenden op Schouwen-Duiveland snel en eenvoudig aan een baan te helpen, wacht al enige tijd op antwoord van het college. Om te voorkomen dat dit project in de gemeentelijke ijskast ver dwijnt, roept Ginjaar de wet houder op 'snel duidelijkheid' te geven. Om de vaart in plannen en projecten te houden mag de gemeente wat hem betreft ook best wat soepeler regels opstel len: 'meer raamwerk en minder details'. Voor de FOS moet echter het af breken van de muren in eerste instantie voorop staan. Zolang dat niet gebeurt, blijft Schou wen-Duiveland volgens de voorzitter uit losse stukken be staan en blijft men achter de fei ten aanlopen. Ginjaar: „Het is mooi wonen, werken en recreë ren op Schouwen-Duiveland. Dat moet het over 25 jaar ook nog zijn. Samen gaan we daar voor zorgen." K. Kloet van Stichting Kinderopvang Schouwen-Duiveland wil meer bekendheid geven aan het gastouderbureau. door Margritta van den Berge ZIERIKZEE - Ouders zijn onvoldoende bekend met de mogelijkheid van kin deropvang via het gastouderbureau van Stichting Kinderopvang Schou wen-Duiveland. De stichting gaat dit initiatief nadrukkelijker onder de aan dacht brengen bij mensen uit de doel groep. Hoewel het bureau gelijktijdig met het kinderdagverblijf geopend is, weten ouders vaak niet dat zij ook de moge lijkheid hebben hun kind een paar uur onder te brengen bij een gastouder in plaats van een heel dagdeel op een kin derdagverblijf. Volgens K. Kloet van Stichting Kinderopvang Schouwen- Duiveland is de dr-empel nog te hoog. „De belangstelling is er wel, maar ou ders denken dat de opvang via het gast ouderbureau duur is. Dat is ongegrond. Doordat het gastouderbureau erkend is, heeft de vraagouder de mogelijkheid de werkgever te laten meebetalen in de onkosten. Onze ervaring is dat veel werknemers én werkgevers dit niet we ten. Er zou meer aandacht voor moeten komen op de werkvloer." In Zierikzee zijn veel ouders wel be kend met het gastouderbureau. Hier overstijgt de vraag het beschikbare aantal gastouders en thuisoppassers waar de stichting een beroep op kan doen. Dit geldt ook voor Kerkwerve, Ellemeet en Dreischor. Maar in Brui- nisse, Burgh-Haamstede en Noordgou we is die situatie omgekeerd en is het aanbod van gastouders groter dan de vraag naar oppas. Het zijn voornamelijk ouders met kin deren in de leeftijd van nul tot vier jaar met flexibele werktijden die behoefte hebben aan een oppas voor hun kind. Wat deze doelgroep betreft, kan het gastouderbureau makkelijk in een be hoefte voorzien, omdat het de voorkeur geeft aan kinderen in deze leeftijd. De verklaring hiervoor is dat de gastou ders niet graag aan schooltijden gebon den zijn, legt Kloet uit. Probleem De voor-, tussen- en naschoolse opvang voor kinderen van vier tot twaalf j aar i s moeilijker te regelen. Volgens Kloet door Frarik van Cooten HULST - Het rookverbod in ge subsidieerde buurthuizen en ge meenschapscentra wordt vanaf 1 januari aangescherpt. Beheer ders krijgen een boete van 300 euro voor de eerste overtreding, oplopend tot 2400 euro bij her haling. Roken aan de bar van het buurthuis mag straks niet meer. VLISSINGEN - Het Trinity-en semble treedt zondagmorgen 8 december op in het theatercafé van CineCity in Vlissingen. Het trio bestaat uit dwarsfluitist Dasha Beltsiukova (22, dwars fluit), Sergey Smirnov (22, pia no) en Ksenia Beltsiukova (16, viool) en speelt onder meer wer ken van Rachmaninov, Cesar Franck en Bizet. De drie jonge musici komen van oorsprong uit Minsk, waar zij hun opleiding kregen en hun carrière begonnen. Het concert begint om 11.30 uur. Parallel aan het optreden draait ëeji kinderfilm voor de helft van ;de prijs. De Eerste Kamer heeft op 16 april de gewijzigde en aange scherpte Tabakswet aanvaard. Nu geldt nog een overgangsre geling. Vanaf 1 januari worden rokers verbannen naar een com pleet afgescheiden ruimte. De Tabakswet stelt dat niet mag worden gerookt op plekken die zijn bedoeld voor gemeen schappelijk gebruik of die voor het publiek toegankelijk zijn. Veel buurthuizen kennen niet de luxe van een afgescheiden ruimte. Vooral de bar is de aan gewezen plek waar een sigaret wordt opgestoken. Veel beheerders zijn nog niet op de hoogte van de aangescherpte regels. „Goh, mag dat niet meer? Dat wist ik niet", zegt de be heerster van het gemeenschaps centrum in Graauw. „In onze sportzaal en de ruimte van de peuterspeelzaal mag niet meer worden gerookt, maar aan de bar mag dat wel. We hebben daar nog niet echt over nage dacht. Het is een lastige mate rie." Ook aan de bar van De Warande in Sint Jansteen mag worden gerookt. In de biljartzaal geldt een rookverbod. Het bestuur van Malpertuus in Clinge treedt strenger op tegen rokers. In de foyer en in de gymzaal geldt het rookverbod. „Niemand heeft problemen met het rookver bod", zegt P. Acke, voorzitter. van Malpertuus. „Als mensen willen roken gaan ze de gang op Daar zit een afzuigkapVoor een besloten bijeenkomst zoals een feestje geldt het rookverbod niet. Dan bepalen de mensen zelf of wel of niet wordt ge rookt." Woordvoerder Hendriks van de Keuringsdienst van Waren, die steekproefsgewijs controleert op naleving van het rookverbod, vindt het vreemd dat in de mees te buurthuizen toch nog wordt gerookt. „Iedereen moet toch weten dat het rookverbod in openbare ruimtes al veel langer van kracht is. Gemeenten heb ben daar ook een taak in. Zij moeten zorgen dat het rookver bod wordt nageleefd. Eventueel moeten de gemeenten een bij zondere opsporingsambtenaar in het leven roepen." S. de Vriend van de afdeling welzijn, onderwijs en bevolking van de gemeente Hulst voorziet grote problemen met de nale ving van de regels. „Ik voorzie met name in de horecaexploita- tie pi'oblemen." De Vriend ziet niets in een speciale opsporings ambtenaar die alle buurthuizen langs gaat om te controleren op het rookverbod. „Ik denk niet dat dit werkt. Daarnaast krij gen wij geen geld voor zo'n functionaris. Ik denk dat na 1 januari veel mensen in overtre ding zullen zijn." foto Marijke Folkertsma verloopt de bemiddeling tussen vraag- en gastouder voor deze groep niet altijd even soepel.,De mensen vi nden het een probleem dat zij voor de opvang van een aantal uren toch voor een hele dag gebonden zijn aan him taak als oppas ser. De tijd dat de kinderen op school zitten, is te kort om andere dingen te on dernemen." Om het gastouders aantrekkelijk te maken, biedt het bureau van Stichting Kinderopvang een vaste uurvergoe ding, bemiddeling en begeleiding, informatie-avonden en een gratis abonnement op de speel-o-theek in Zierikzee. Kloet: „De afstemming tus sen vraag en aanbod kan beter. Ik denk dat wij meer voor vraagouders kunnen betekenen dan zij zelf weten." MIDDELBURG - Een 47-jarige voortvluchtige man is giste ren door de rechtbank in Middelburg voor zijn aandeel in ze ven cocaïnetransporten veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. Een 28-jarige inwoner van Vlissingen kreeg wegens mede plichtigheid 180 uur taakstraf en 35, dagen gevangenisstraf plus twee maanden voorwaardelijk opgelegd. De Vlissinger had tussen februari en juli vorig jaar bolletjesslikkers uit Cu- ragao op Schiphol afgehaald om ze naar zijn woning te bren gen. De 47-jarige man had een leidinggevende rol bij de coke transporten. MIDDELBURG - Een 57-jarige inwoner van Heinkenszand is gisteren in Middelburg wegens belastingfraude en valsheid in geschrifte veroordeeld tot 240 uur werkstraf en vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewe zen dat de man als werknemer van Leijnse Metals Recycling een rol had gespeeld bij uitbetalingen in zwart geld aan mede werkers van het bedrijf, waardoor de fiscus een half miljoen euro misliep. De belastingfraude heeft plaatsgevonden tus sen 1997 en maart 2000. De fraude kwam aan het licht tijdens een milieu-onderzoek bij Leijnse. Een dertigjarige inwoner van Oud Gastel kreeg voor zijn aan deel 180 uur werkstraf opgelegd. In zijn zaak hield de recht bank rekening met zijn blanco strafblad en de onervarenheid van de man, waardoor hij verkeerde keuzes had gemaakt. OOST-SOUBURG - Tegen een 26-jarige automobilist uit Vlissingen is gisteren na een aanrijding in Oost-Souburg pro- ces-verbaal opgemaakt omdat hij geen rijbewijs had, zijn au to niet verzekerd was en omdat de APK-keuring van zijn auto verlopen was. De Vlissinger reed omstreeks kwart voor tien uur over de J.D.R de Smitstraat en verleende op de kruising met de Van Ginkelstraat geen voorrang aan een 74-jarige Souburger. Beide auto's zijn totaal vernield. Niemand raakte gewond. MIDDELBURG - Een 42-jarige bromfietser uit Vlissingen is dinsdagavond om half elf gewond geraakt toen hij tegen een paaltje reed op de Langeviele in Middelburg. De man zag het obstakel over het hoofd, viel en brak zijn voet. Het slachtoffer is met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. HEINKENSZAND - Onbekenden hebben gistermorgen een grote hoeveelheid computerapparatuur en software gestolen uit een winkel in Heinkenszand. De daders maakten hierbij gebruik van een auto die ze 's nachts hadden gestolen in Arne- muiden. De wagen werd in de loop van de ochtend leeg terug gevonden in Eindewege. THOLEN - Een 51-jarige man uit Tholen is tussen dinsdag ochtend negen uur en dinsdagmiddag vier uur bestolen van zijn mobiele telefoon. De man had de telefoon achtergelaten in de garderobe van het bedrijf waar hij werkt, aan de Slabbe- coornwegin Tholen. Toen hij terugkwam, was het toestel weg. In openbare gebouwen, zoals in het buurthuis 't Keike in Zuiddor- pe, geldt vanaf 1 januari de gewijzigdeTabakswet. foto Camïle Schelstraete door Esme Soesman SCHARENDIJKE - Een poging van een mobiele telefonie-aan- bieder om een zendmast te plaatsen bij de jachthaven van Scharendijke, is op het laatste moment verijdeld. Dat betekent niet dat die zendmast daar defi nitief niet komt. Reden voor ha venmeester A. Hardebol om aan de bel te trekken. Hij liet van zich horen tijdens de vergadering van de dorpsraad. Ook maakte hij zijn bezwaren tegen plaatsing van een zend mast op deze locatie bekend aan de gemeente Schouwen-Duive land. De bouw van een mast aan de jachthaven door Ben werd op 9 oktober door de gemeente te gengehouden. Omdat de funde ring echter al ligt, vreest Harde bol dat het alsnog opzetten van de mast een kwestie is van uren. Venijnige angeltjes Hardebol is om meerdere rede nen fel gekant tegen een mast op deze specifieke locatie. Het beeld van de haven en nabije omgeving wordt ernstig door de dertig meter hoge mast ver vuild, zegt hij. De nog ongerepte horizon wordt steeds meer door 'venijnige angeltjes van de vooruitgang' aangetast. Zijn grootste bezwaar betreft het ge zondheidsaspect van dergelijke masten. Er is nog niets met ze kerheid te zeggen over de gevol gen die de mobiele telefoon technologie op lange termijn op de gezondheid zal hebben. De overheid heeft daarin dan ook de taak mensen hun zelfbe schikkingsrecht te laten behou den, vindt de havenmeester. „Ik GOES - De Nederlandse Coelia- kie Vereniging houdt maandag 2 december een voorlichtings avond voor Zeeuwse coeliakie- patiënten in het ROC-gebouw aan de J. P. Coenstraat in Goes. De dieetcommissie van de ver eniging geeft voorlichting over voeding voor coeliakie-patiën- ten, die ziek worden van gluten: stoffen die in granen zitten. De symptomen van coeliakie zijn met een gluten-vrij dieet goed te bestrijden. De voorlichtings avond. begint om 190 0 uur. vind het alle perken te buiten gaan als iemand plotseling ver plicht wordt onder een zend mast te wonen en te werken. En dat laatste in mijn geval zelfs in de open lucht, zonder een aantal verdiepingen beton ertussen", stelt hij in zijn brief. Met zijn schrijven probeert Hardebol de gemeente te bewe gen geen vergunning aan de aanbieder te verstrekken. Vol gens wethouder L. Geluk- Poortvlietgaat het om een zeer- tijdelijke vergunning, omdat de gemeente bezig is een antenne- beleid te ontwikkelen. Daarin wordt bundeling van initiatie ven per mast nagestreefd. Har debol vindt echter ook een tijde lijke mast op die locatie uit den boze. Bovendien vreest hij, en met hem meerdere dorpsbewo ners, dat een eenmaal geplaats te mast niet snel zal verdwijnen. Aan de Nieuwe Kooiweg in Zie rikzee staat al meer dan een jaar een illegale mast van Dutchto- ne. De zender is zonder de ver eiste vergunning opgericht. De gemeente heeft tot dusver geen reden gezien tot actie in de rich ting van het telefoonbedrijf. ZIERIKZEE - Het project 'We reldmeiden durven dromen' wordt zaterdag feestelijk afge sloten in het Multi Functioneel Centrum in Zierikzee met dans, zang, interviews en een ten toonstelling, die door cultuur wethouder A. van der Wouden wordt geopend. Het project is opgezet door het Centrum voor Internationale Samenwerking (COS) Zeeland samen met Sociaal-Cultureel Werk De Lichtboei. Het is be doeld voor vluchtelingenmeis jes van dertien tot zestien jaar uit asielzoekerscentra en aan vullende opvanghuizen in Zee land en voor hun Nederlandse vriendinnen. Tijdens drie bij eenkomsten werden de meiden gestimuleerd hun toekomstdro men te koesteren en te zoeken naar mogelijkheden meer be grip te kweken voor vluchtelin gen en vreemdelingen. Met de presentatie in het MFC, zater dag van 11.00 tot 13.00 uur, to nen zij de resultaten van dit pro ject.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35