NBB bezweert crisis in partij UITVERKOOP 11 Goese archief op internet te bekijken Opslag asbestgrond roept vragen op Gimbrère Goese kunstenaar krijgt speelruimte op terrein AKF Jeugd filmt problemen in wijk Penningmeester Kersseboom officieel uit partij gezet WINTERPALEIS Adoptieactie bibliotheek levert tien restauraties op zeeuwse almanak Ding Snorfietser gewond na valpartij in Vlissingen BEVELANDEN/THOLEN donderdag 28 november 2002 joor Rolf Bosboom [AMPERLAND - De partij Noord-Bevelands Belang (NBB) hoopt een streep te heb ben gezet onder de maanden lange interne strubbelingen. Fijdens een algemene ledenver gadering in Kamperland werd gisteravond besloten P. Kersse boom officieel uit de partij te zetten. Hij had kort daarvoor al neegedeeld zijn lidmaatschap op te zeggen. )e crisis komt grotendeels neer )p een ruzie tussen fractievoor- litter A. Oudshoorn enerzijds ;n Kersseboom en diens partner Smits aan de andere kant. kersseboom en Smits maakten leel uit van het partijbestuur lat in mei werd gekozen. Smits werd voorzitter, haar partner lenningmeester. De NBB-voor- itter trad in september terug, aadat ze onverwacht was geko zen tot voorzitter van de Zeeuw se afdeling van de Lijst Pim For- tuyn. Smits en Kersseboom bemoei den zich volgens Oudshoorn na drukkelijk met het werk van de raadsfractie van NBB, de groot ste partij in de gemeenteraad van Noord-Beveland. Daar naast speelde vooral een geld kwestie. Vlak voordat Kersse boom penningmeester werd, haalde raadslid L. Wisse vol gens Smits de bankrekening van de partij grotendeels leeg. Dat geld, zo'n 900 euro, werd ge bruikt om de kosten te dekken die Wisse en Oudshoorn hadden gemaakt in de verkiezingspe riode. Nuloptie Na veel overleg kwam het be stuur uiteindelijk met de oplos sing dat Oudshoorn, die het be drag inmiddels op papier had verantwoord, het geld mocht houden. Wel moest hij de kosten van zijn partijlidmaatschap en zijn fractieafdracht, die hij had meegerekend, terugbetalen. Met deze 'nuloptie' wilde het bestuur, dat niet helder kon krijgen wie er nu fout zat, voor komen dat het conflict zou esca leren. De onmin bleef niettemin voort bestaan en met name Kersse boom droeg zijn ongenoegen breed uit, onder meer via aller lei e-mails. Het bestuur was niet gediend van diens optreden en maande de penningmeester eind september zich daarvan te onthouden. Dat deed Kersse boom niet, zodat hij werd ge schorst. De NBB-leden bevestigden gis teravond in grote meerderheid de schorsing en stemden vervol gens bijna unaniem in met het royement van Kersseboom. Die had aan het begin van de verga dering al een brief overhandigd waarin hij meedeelt zijn be stuursfunctie neer te leggen en zijn lidmaatschap op te zeggen. De leden kozen vervolgens R. van der Zee als nieuwe voorzit ter. Boycot Volgens Van der Zee moet voort aan worden voorkomen dat twee partners samen in het be stuur komen. „Dan krijg je echt een rottige situatie. Sinds mei hebben we ons geen enkel moment kunnen bezighouden met waar we eigenlijk voor zit ten, omdat we steeds werden geboycot. Dat is onze frustra tie." Het bestuur en de leden lieten de positie van Smits verder onge moeid, al werd duidelijk dat zij weinig goed meer kan doen bij de partij. Oudshoorn wees op de curieuze situatie dat Wisse we gens ziekte mogelijk zijn functie als raadslid moet neerleggen. De kans is reëel dat Smits dan in de raad komt. Dat leidt tot een onwerkbare situatie, voorspel de Oudshoorn. De man reed over het Bossen- burghpad in zijn woonplaats toen hij door onbekende oor zaak ten val kwam. Het slachtoffer werd met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis. Na behande ling in het ziekenhuis kon de Vlissinger weer huiswaarts ke ren. Gezicht op Goes rond 1900. door Ingrid Huibers GOES - Tien jaar monnikenwerk door vrijwilligers in het Goese archief werpt binnenkort zijn vruchten af. De duizen den foto's en bestanden die de afgelo pen jaren zijn gedigitaliseerd, kunnen hoogstwaarschijnlijk vanaf begin fe bruari via internet worden bekeken. In eerste instantie worden zo'n 18.500 foto's op de site geplaatst. De foto's zijn per onderwerp gescand en van tekst voorzien. Virtuele bezoekers van het archief kunnen straks zoeken op bij voorbeeld trefwoord, plaats- of straat naam. Het beeldmateriaal wordt maandelijks aangevuld, totdat de tota le collectie van zo'n honderdduizend foto's, topografische kaarten en pren ten digitaal beschikbaar is. Vrij snel na de foto's verschijnen ook het bevolkingsregister en de aktes van de burgerlijke stand op de site. „De gege vens van de burgerlijke stand in de ne gentiende eeuw zijn inmiddels gedigi taliseerd", vertelt gemeente-archivaris A. Barth. „Dat zijn zo'n 350.000 aktes die je niet direct op je site zet, je neemt alleen de gegevens eruit over. En dat is puur monnikenwerk." Ook de bevol kingsregisters van Kloetinge en Kat- tendijke zijn inmiddels bewerkt. De si te wordt verzorgd door het bedrijf Microformat uit Lisse. Het Goese colle ge van burgemeester en wethouders draagt 25.000 euro bij aan het opstar ten van de site. Na het beeldmateriaal en de informatie uit het bevolkingsre gister en de gegevens van de burgerlijke stand wil Barth als laatste de inventa rissen en catalogussen uit de biblio theek op internet zetten. Stamboom De site zal vooral voor mensen die hun stamboom uitpluizen van onschatbare waarde zijn. illustratie Goese archief Alle informatie die tot nog toe is gedigi taliseerd, is op de eigen computers van het archief al te raadplegen. „Je merkt nu dat er mensen zijn die toch liever de papieren akte zelf zien, maar anderen, vooral jongere mensen, raadplegen al leen de computer", zegt Barth. Uiteindelijk wordt niet al het materiaal dat in het archief is opgeslagen op de si te gezet. Barth: „Sommige informatie is echt al leen maar interessant voor pure weten schappers en die nemen geen genoegen met een gedigitaliseerd uittreksel uit de archiefstukken, die willen het hele werk zien." (Advertentie 28, 29 en 30 november Dam 61, Middelburg Advertentie door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De PvdA- fractie in de gemeenteraad van Borsele heeft het college vragen gesteld over de opslag van as besthoudende grond op een per ceel aan de Weelhoekweg bij Borssele. Het college heeft de grond, af komstig van het bestemmings plan de Blikken in 's Heeren- hoek, niet op de vuilstortplaats Midden-Zeeland gestort, maar 'tijdelijk opgeslagen' aan de Advertentie Weelhoekweg. Dat is veel goed koper dan storten of laten schoonmaken. Het perceel grond waarop de asbestgrond ligt, is eigendom van de gemeen te en bestemd voor het realise ren van het Sloebos. De fractie van de PvdA toont zich uiterst verbolgen over de manoeuvre, die is ingegeven door kostenbesparing. Volgens de fractie houdt de gemeente zich niet aan regels die wel aan anderen worden opgelegd. Fractievoorzitter A. Witkam vraagt of voor de gemeente an dere regels gelden dan voor een bedrijf, dat gewoon dik moet betalen om van vuile grond of asbest af te komen. De fractie vraagt zich af hoe de actie zich verhoudt met het in de raad be leden streven om de verloede ring van normen en waarden te gen te gaan. Versoepeling Het college heeft de grond - die onverwacht werd aangetroffen op de voormalige stortplaats in 's Heerenhoek, waar woning bouw was gepland - tijdelijk aan de Weelhoekweg gelegd omdat een versoepeling van de regels wordt verwacht. Het na volgen van die nog steeds gel dende regels zou het bestem mingsplan D'e Blikken wel erg duur maken of de gemeente uit een andere pot veei geld kosten. De PvdA-f ractie wil weten of ie dereen vooruit mag lopen op wijzigingen in de regelgeving op grond van een verwachting. Ook veroordeelt de PvdA het overboord zetten van milieure gels omdat dat geld scheelt. Het college wordt aangespoord om in elk geval de dorpsraad van Borssele van de stort op de hoogte te brengen. De dorps raad moet weten hoeveel van dit soort grond aan de Weelhoek weg is neergelegd, hoe lang het blijft liggen en wat de milieuri sico's zijn. De fractie vraagt ook of de risico's van milieuschade aan de omgeving wel degelijk zijn onderzocht. Het meest heeft de PvdA-fractie zich gestoord aan de opmerking van het college dat de gemeen te als bevoegd gezag geen ver gunning nodig heeft voor de stort van met asbest vervuilde grond. In opdracht van de overheid werkt Railinfrabeheer aan het spoor. Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Woerden-Utrecht C 30 nov en 1 dec Venlo-Eindhoven/Nijmegen/ Roermond/Kaldenkirchen 30 nov en 1 dec ('Internationaal) Zwolle-Groningen 30 nov en 1 dec Zutphen-Winterswijk 3 dec (Syntus) Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). - 'Bel 0900- 9296 0,25 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. door Ron Magnée OOST-SOUBURG - Jongeren uit Oost-Souburg gaan vanaf volgend jaar met videocamera's op pad. Het is de bedoeling dat ze problemen en irritaties in de wijken Schoonenburg en Groot Abeele in Oost-Souburg gaan hebben." De jongeren krijgen eerst een cursus interviewen en filmen. Daarna gaan ze de straat op. Ze gaan niet alleen hun eigen problemen en irrita ties filmen, maar ook die van ouderen, gemeenteambtenaren, (Advertentie) Laat jongeren zelf hun visie op een leefbare wijk vastleggen en aangeven wat er aan problemen kan worden gedaan. Dat zijn de uitgangspunten van het project 'Film je eigen wijk' van de wel- zijnsstichting Palladium. „Het is dus de bedoeling dat jonge ren ook hun eigen problemen filmen", meldt J. Tahitu van Palladium „Want dat zijn ande re problemen dan die ouderen LANGE DELFT 16 MIDDELBURG door Rolf Bosboom GOES - Beeldend kunstenaar G. Verkerke kan mogelijk toch activiteiten op het terrein ach ter de AKF-hal in Goes blijven ontwikkelen. Het gemeentebe stuur besloot onlangs dat Verkerke, die zich op eigen initi atief over het gebied heeft ont fermd, moet vertrekken. Inmid dels sluit de gemeente niet uit dat de kunstenaar toestemming krijgt voor het organiseren van evenementen. Al voor de komst van Verkerke heeft A. van der Ploeg zich in een barak achter de enorme hal aan de Houtkade gevestigd. Hij woont daar permanent. Verker ke gebruikt het gebied als thuis basis voor zijn beweging Mo ving Circle. De eigenaar van het terrein, projectontwikkelaar Van Garderen Dekker, laat de 'krakers' tot dusverre onge moeid. Een bewoonster van de Westha- vendijk, aan de andere kant van het havenkanaal, stoorde zich aan Verkerke en trok bij de ge meente aan de bel. Die voelde zich genoodzaakt actie te on dernemen, omdat veel activitei ten in en rond de AKF-hal in strij d zijn met het bestemmings plan. Van diverse kanten is echter ook gewezen op het positieve effect van de komst van Van der Ploeg en Verkerke. Die hebben het ge bied opgeruimd en hun aanwe zigheid vergroot de sociale vei ligheid. Het college van B en W besloot daarom deze maand bij hoge uitzondering Van der Ploeg, die geen andere woon ruimte heeft, voorlopig te gedo gen. Verkerke zou wel moeten vertrekken. Recreatief De kunstenaar wil daar geen ge hoor aan geven. „Ik ben het er onder geen beding mee eens", zei hij deze week in de raads commissie grondgebied. „Als dit doorgaat, zijn ze nog niet MIDDELBURG - De actie 'Adopteer een boek' van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg heeft tot nog toe ongeveer zesduizend euro opgeleverd. Hiermee kunnen zo'n tien boe ken worden gerestaureerd. Twee maanden geleden begon de bibliotheek met het project. Vijftig tot zeventig donateurs hebben zich gemeld. Die hebben zich allemaal garant gesteld voor een bedrag van minimaal dertig euro .Methetgeldkunnen tien ernstig aangetaste boeken worden opgeknapt. Ter verge lijking: in de schappen van de bibliotheek liggen duizenden boeken die nog gerestaureerd moeten worden. „De actie loopt nog en de dona ties druppelen nog steeds bin nen", relativeert conservator R. Rijkse van de Zeeuwse Biblio theek het succes van de actie. „Nog steeds melden mensen en bedrijven zich die geld willen storten. Inmiddels is er al een aantal boeken die op de nomi natie staan om onder het mes te gaan." Het eerste boek dat met het geld van de actie wordt ge restaureerd, is eind januari klaar. „Het gaat om het Zeeuw se boek 'Oudheden en gestich ten in Zeeland' dat dateert van 1722 tot 1725. met me klaar." Verkerke heeft erop gewezen dat het terrein al sinds medio jaren zeventig re creatief wordt gebruikt, zonder dat de gemeente daar ooit tegen heeft opgetreden. De commissie vroeg zich af waarom Van der Ploeg wel zou mogen blijven en Verkerke niet. Om die reden zette wethouder M. 't Hart de deur open om de activiteiten van de kunstenaar in elk geval deels in stand te houden. „Misschien is het leuk om Verkerke daar, onder be paalde voorwaarden, af en toe iets te laten doen." S. Heijning (WD) zei dat dat niet zonder gevaar is. „Hoe meer dingen je daar toelaat, hoe gro ter de kans dat een rechter daar ook zaken toestaat die je er als gemeente niet wilt hebben. Dat is toch een zeker risico." De ge meente Goes wil in elk geval wel optreden tegen bedrijven in de hal die niet voldoen aan het be stemmingsplan. Hij zei verder, naar aanleiding van opmerkingen van A. van Oosten (GroenLinks), dat een zekere verloedering van het to tale havenindustrieterrein niet is te voorkomen. Het is de be doeling het gebied op termijn om te vormen tot een woonwijk, maar daar gaan nog vele jaren overheen. Vooruitlopend daar op zullen eigenaren van de hui dige bebouwing niet of nauwe lijks investeren in onderhoud, 't Hart: „Door handhaving van het bestemmingsplan proberen we verloedering zoveel moge lijk een halt toe te roepen." Advertentie Brasseriemenu uit de kookboeken van Jamie Oliver Aardappel-selderijsoep Tagliatelle spinazie-ricotta (vegetarisch) of Kipfilet in een zakje en Rijstpudding voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 30 november 15.00-16.30 uur Quatre Sax zondag 1 december 13.00-17.00 uur Sinterklaas leest voor 15.00-17.00 uur signeert en praat over haar nieuwe boeken De maan begon te schijnen en Opa, hou jij het nog vol Extra Koopavonden de KERY Winkel Beeld Geluid politiemensen en onderwijsge venden. Daarna moeten de fil mers zelf naar de oorzaken zoe ken. Zo hoopt Palladium dat jongeren tot oplossingen ko men. De totale kosten bedragen iets meer dan 25 duizend euro. Ze is gevoelig voor trends, dat Schouwse meisje. Ook als het gaat om taal. Haar sms-jes sluit ze steevast af met de bezwering 'ik ga je zien' en wat zij zoal aan acti viteiten onderneemt of waar ze een afkeer van heeft, duidt zij aan als 'mijn ding' dan wel 'niet mijn ding'. Zo is popmuziek wél haar ding, maar het klassieke werk absoluut niet. En op school komt ze heel veel on derwerpen tegen die beslist niet haar ding zijn. Als het er op aan komt is de disco pas echt haar ding. Haar moeder heeft een pesthekel aan het vlakke taalgebruik van haar doch ter. Maar echt kwaad kan ze er niet om worden. Als ze haar bezig hoort, denkt ze: ,,'t Bluuf toch een lièf dienk." Zes maanden lang staat ons q restaurant in het teken van j- de culinaire werelddelen December: Pacific Op de zaterdagen l dineren met entertainment Voor informatie en reservering Grand Hotel Arion Tel.: 01 18-410502 Een 55-jarige Vlissinger is gis termiddag met zijn snorfiets ten val gekomen. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29