Ajax weerstaat aanvallen Valencia Hockeyteam toe aan bootfeestje PZC Henry leidt Arsenal naar zege Liverpool moet Vitesse als tussendoortje zien 19 Zlatan Ibrahimovic valt in en opent de score champions league Schaatsster Tonya Harding gaat de ring in Bar^a wacht zware straf Onderzoek natrappen Van Vossen Forse boetes Nederlandse clubs Louis van den Bogert overleden 19 dopinggevallen in half jaar Rusedski breekt met Groeneveld Breda Basketball is licentie kwijt Amstel Gold Race finisht vijf jaar op de Cauberg donderdag 28 november 2002 van onze sportredactie RIJSWIJK - Thierry Henry heeft weer eens aangetoond een van de beste voetballers ter we reld te zijn. De Franse spits leid de zijn club Arsenal gisteren naar een schitterende triomf in Rome op AS Roma, 3-1. Henry maakte alle doelpunten zelf. De Engelse kampioen nam door de winst met 3-1 de leiding In Groep B van de tweede ronde Champions League. Arsenal kwam in Rome wel op achter stand. In de vierde minuut scoorde Ca- sano. Henry had slechts twee minuten nodig voor het even wicht in de stand. Met een flu welen krul van afstand maakte hij 1-1. Henry maakte 2-1 in de 70e minuut en besliste het duel definitief met een harde vrije trap in de 75e. In Groep A had Inter Milan een gemakkelijke opening van de tweede ronde Champions Lea gue. De Italiaanse club speelde de uitwedstrijd tegen Newcast le United al na vijf minuten met een man meer. De Franse scheidsrechter Bre stuurde Graig Bellamy weg nadat hij zich afreageerde op Materazzi. Bij het incident stond Inter trouwens al met 1-0 voor. Mor- feo scoorde in de tweede mi nuut. Nog voor rust bouwde In- ter de voorsprong uit naar 3-0 door Almeyda en Crespo. New castle mocht een eretreffer ma ken, Solano was de maker. Daarna maakte Recoba nog 4-1 Inter nam met de doelcijfers 4-1 de leiding in de groep voor FC Barcelona dat met 2-1 bij Bayer Leverkusen won. Coach Louis van Gaal van Bar celona had een uitstekende hand van wisselen. In de rust van de uitwedstrijd tegen Bayer Leverkusen zette hij twee Ar gentijnen in: Riquelme en Sa- viola. Hij moest wel, want zijn club stond achter door een doel punt van Berbatov in de 39e mi nuut. Binnen twee minuten maakte Saviola gelijk, waarna Van Gaals team ging domine ren. Het leek 1-1 te blijven. Tot Van Gaal in het laatste kwartier Overmars liet opdraven. In de 88e minuut kreeg hij de snelle vleugelspeler de bal aange speeld door Kluivert en schoot hij raak, 1-2. ANP door Anton Lippold VALENCIA - Op soms miracu leuze wijze heeft Ajax de over ture van de tweede ronde van de Champions League overleefd. In Valencia leverde de ploeg een uitstekende prestatie door ge lijk te spelen tegen de Spaanse landskampioen, 1-1. Ibrahimo vic scoorde in de slotfase en leek voor een stunt te zorgen, terwijl Ajax finaal werd weggespeeld. Angulo behoedde zijn ploeg in blessuretijd voor een nederlaag. De zes duels in de tweede ronde van de Champions League be schouwt coach Ronald Koeman als een examen voor zij n spelers. Normaal gesproken, zo reali seert hij zich ook, gaan Valencia en Arsenal door naar de kwart finales. Tegen AS Roma ziet Koeman perspectief. Maar dat gaat alleen op als Ajax boven zichzelf uitstijgt en de tegen- j stander een mindere dag heeft. Of geluk heeft, zoals in Spanje. Tegen Roma mist Ajax steunpi- laar Chivu, die al in de zeven- 1 tiende minuut geel kreeg en ge schorst zal zijn. In stadion Mestalla illustreerde de Roe meense aanvoerder de onmacht van Ajax. Hij dupeerde daar mee ook zijn teamgenoten, na dat hij eerder al tegen RKC en Olympique Lyon rood had ge kregen. Later kreeg Galasek ook geel. Voor hem was het zijn tweede kaart in het toernooi en hij ontbreekt dus ook tegen Ro ma. De zo luid bejubelde ploeg van Koeman kwam geen moment aan voetballen toe en had het i geluk dat de Spaanse kampioen Groep A Bayer Leverkusen-Barcelona 1-2 (1-0). 39. Berbatov 7-0, 48. Saviola 7-7, 88. Overmars 1-2. Scheidrechter: Vassaras IGri). Gele kaart: Placente, Bastürk Bay er Leverkusen), Motta, Navarro, Ro- chemback, Cocu (Barcelona). Newcastle United-lnternazionale 1-4 (0- 3). 2. Morfeo 0-1, 35. Almeyda 0-2, 45. Crespo 0-3, 72. Solano 1-3,81. Recoba 1- 4. Scheidsrechters: Bre (Fra). Rode kaart: 5. Bellamy (Newcastle United). Gele kaart: Cannavaro, Zanetti, Crespo, Vieri (Internazionale). Internazionale 1 1 0 0 3 4-1 Barcelona 1 1 0 0 3 2-1 B. Leverkusen 10 0 10 1-2 Newcastle Utd 10 0 10 1-4 Groep B Valencia (Spa) - Ajax 1-1 (0-0). 87. Ibra himovic 0-1, 90. Angulo 7-7. Scheids rechter: Veissiere (Fra). Gele kaart: Chi vu, Mido, Galasek, De Jong (Ajax). AS Roma - Arsenal 1-3 (1-1). 4. Cassano 1-0,6. Henry 7-7, 70. Henry 1-2, 75. Henry 1-3. Scheidsrechter: Lubos (Slw). Gele kaart: Samuel, Emerson, Batistuta (AS Roma). Arsenal 1 1 0 0 3 3-1 Ajax 10 10 1 1-1 Valencia 10 10 1 1-1 AS Roma 10 0 10 1-3 MEMPIHS - 'IJsheks' Tonya Harding gaat van een 'liefheb berij' haar beroep maken. De voormalige kunstrijdster maakt op 22 februari haar debuut als profboksster. Zij staat in het voorprogramma van het ge vecht tussen Mike Tyson en Clif ford Etienne in Memphis. Tony Harding was in 19 91 twee de van de wereld in het kunstrij den. In januari 1994 stond zij dagelijks in het wereldnieuws na een staaf incidentHaar toen malige echtgenoot sloeg Tonya's rivale Nancy Kerrigan in de aanloop naar de Olympische Winterspelen van Lillehammer met een ijzeren staaf op de knie. Kerrigan raakte gewond maar kwam toch uit op de Winterspe len en won zilver. Kwade genius Harding reikte niet verder dan de achtste plaats. Harding werd in mei 2000 ver oordeeld tot drie dagen cel en tien dagen taakstraf bij de reini gingsdienst op een kerkhof na dat zij onder invloed van alco hol haar ex-echtgenoot met een fietshelm in het gezicht sloeg. De man verklaarde: ,,Zij raakte mij met een hoek waar Tyson ja loers op zou zijn". Met dit talent aast Tonya Har ding op nieuwe sportroem, nu als boksster. „Ik wil in de toe komst de kampioene in het bantamgewicht zijn. Ik heb een atletisch lichaam en een sterke wedstrijdmentaliteit." SID verzuimde het klasseverschil in ruime cijfers uit te drukken. Over geluk heeft de Amster damse formatie niet te klagen in de Champions League. Hoe goed Ajax ook bezig is, de twee de ronde werd met veel fortuin bereikt. Ajax zelf verloor de laastste groepswedstrijd van Inter, maar ging met acht pun ten toch verder doordat Rosen borg onverwacht Olympique Lyon in bedwang hield. Niette min ontstond er een euforie stemming rond Ajax en met na me de trainer. Litmanen Natuurlijk was het bereiken van de laatste zestien op zich al een prestatie van formaat. De ver dienste van Koeman is dat hij met dezelfde spelersgroep die Adriaanse had, wel goede resul taten boekt, terwijl hij zelden zijn beste elftal kon opstellen. Tegen Valencia speelden Litma nen, die na bijna vijf weken blessureleed zijn rentree maak te in het elftal, en Van der Vaart voor het eerst vanaf het begin samen. Litmanen kon zijn stem pel absoluut niet drukken op de wedstrijd. Na een uur bracht Koeman Ibrahimovic in voor Litmanen om meer druk te zet ten. Kansen kreeg Ajax niet. De verdienste van Ajax was wel dat het zo lang stand hield. Al lag dat uiteraard ook aan Valencia. Mista kreeg na bijna een uur een enorme kans, maar ook hij miste het doel. In de slotfase kreeg Ibrahimovic zelfs een grote kans. Met kunst en vliegwerk en ook dankzij de koelbloedige keeper Didulica leek het 0-0 te blijven. Totdat Ibrahimovic met zijn treffer stuntte. Angulo zorgde toch voor gerechtigheid. Valencia: CanizaresCarboni (75. Aurelio), Pellegrino, Ayalci en Curro Torres; Vicente, Baraja, Albelda (85. De Los Santos) en Angulo; Mista (68. Sanchez) en Careiv. Ajax: Didulica; Trabelsi, Bergdol- mo, Chivu en Maxwell; Van der Mey- de, Galasek, Pienaar (73. De Jong), Van der Vaart en Mido (86. Boukhari Litmanen (60. Ibrahimovic). ANP Ajax-speler Rafael van der Vaart maakt vroeg in de wedstrijd tegen Valencia een omhaal. foto Olaf Kraak/ANP door Norbert Kleinherenbrink PERTH - Met een zeiltocht op de Swan River, inclusief diner, vierden de Nederlandse hoc- keysters gisteren de voortvaren de beginweek bij het wereld kampioenschap in Perth. Na drie speelronden staat Oranje fier bovenaan in groep B, met negen punten en een doelsaldo van 7-1. Olympisch kampioen en titelverdediger Australië heeft in dezelfde poule precies dezelfde cijfers, de rest volgt op een afstand van vijf punten of meer. Veel fantasie en hockeykennis zijn niet nodig om te voorspellen dat Nederland en het gastland zich plaatsen voor de halve fina les. Beide kanshebbers treffen elkaar zondag in het Perth Hoc key Stadium, met als inzet de eindzege in de groep. Eerst speelt Oranje morgen nog tegen het puntloze Ierland, dat giste ren met 'slechts' 1-2 verloor van Australië. Die krappe marge greep bonds coach Mare Lammers dankbaar aan. „Niets is nog zeker", waar schuwde hij na de moeizame ze ge op Engeland (2-1). „Ik blijf op de korte termijn denken. Maar dat bootreisje hebben we wel verdiend. We zijn hier in Perth ruim anderhalve week vrijwel alleen maar met hockey bezig geweest. Dat uitstapje komt op het juiste moment en met de volle buit mogen we best even uitwaaien." Technisch surplus Nederland is tot dusver aan een ietwat merkwaardig toernooi in Australië bezig. De saamhorige ploeg van Lammers speelt nog niet op topniveau, maar wint wel. De zwaar bevochten zege op Engeland, dat drie maanden geleden bij de Champions Tro phy in Macau nog op de zesde en laatste plaats eindigde, paste goed in het WK-rijtje met Zuid- Afrika (3-0) en Japan (2-0). De mentale en fysieke kracht spat te er ook tegen de stevige Britse meiden af, maar het technische surplus buitte Oranje opnieuw te weinig uit. „Ik hoop dat het er hier op het juiste moment nog uitkomt", mijmerde Lammers. „We kun nen echt veel beter dan we voor lopig in Perth hebben laten zien. Op karakter en teamspirit heb ben we negen punten behaald. Daarbij hebben we het geluk af gedwongen. Wat misschien wel anderhalf jaar heeft tegen geze ten, zit nu mee. We scoren steeds op de juiste momenten, soms met een beetje mazzel. Dat is misschien onverklaarbaar, maar wel prettig. Vleugelspits Fatima Moreira de Melo was tegen Engeland de gangmaker van Nederland. Lammers had de 120-voudige international voor deze wed strijd links op het middenveld geposteeerd, om meer variatie en snelheid in de aanvalsop bouw te brengen. Die ingreep pakte uitstekend uit. De routi nier van Rotterdam was een wa re plaag voor de Engelse defen sie en was ook in verdedigend opzicht een uitermate lastige opponent. De zelfbewuste Mo reira de Melo speelde met flair en dat was goed zichtbaar in de spannende laatste minuut. Ach teloos jongleerde ze met de bal langs de zijlijn, alsof de over winning al lang en breed binnen was. Kleine dingen „Ik voel me lekker en krijg veel steun van mijn ploeggenoten", legde ze haar stuntje uit. „Dan durf je vanzelf iets meer. We hebben sowieso veel voor elkaar over en dat zie je terug in de wedstrijd. We blijven als team spelen, ook als het even tegen zit, en dan pakken juist de klei ne, belangrijke dingen net goed uit." Het sterkere Nederland kwam na twintig minuten verrassend op achterstand door een doel punt van Leisa King, die profi teerde van onachtzaamheid in de Nederlandse defensie. „Het eerste slippertje in drie wed- strij den, dat moet kunnen"oor deelde Lammers mild. Dankzij een rake knal van Karlijn Petri, na goed voorbereidend werk van Minke Smabers, en een doeltreffende strafcorner van Ageeth Boomgaardt, via de stick van een Engelse verdedi ger, rekende Oranje toch nog met de gevaarlijke outsider af. Het was daardoor nog best ge zellig op de Oranje-boot op Swan River. ANP MijntjeDonners kijkt vragend naar de scheidsrechter die een overtreding van haar geconstateerd heeft in de wedstrijd tegen Engeland. foto AP BARCELONA - Barcelo na mag mogelijk een maand niet in het eigen stadion Nou Camp voet ballen. De Catalaanse club dankt de straf aan ongeregeldheden tijdens de topper van zaterdag te gen Real Madrid. Supporters van Barcelona gooiden met mobiele tele foons, munten en flessen naar Luis Figo. De Portu gese speler van Real Ma drid droeg eerder het tri cot van de Catalaanse club. Het duel werd we gens de ongeregeldheden ruim tien minuten ge staakt. Een zogenaamde antigeweldcommissie van de Spaanse regering heeft de incidenten tijdens de wedstrijd in onderzoek. Volgens de staatstelevisie wil de commissie dat Nou Camp een maand wordt gesloten. Bar£a krijgt ook nog een geldboete van 60.000 euro. RTR ZEIST - De openbare aanklager van de KNVB is een onder zoek gestart naar een overtreding van Peter van Vossen tijdens De Graafschap - NAC. Dat heeft de bond gisteren be vestigd. Op tv-beelden was te zien dat Van Vossen een natrap pende beweging maakte naar NAC-speler Jürgen Colin. ANP NYON - Ajax, Feyenoord, PSV en Vitesse moeten forse boetes aan de Uefa betalen. Deze zijn opgelegd naar aanleiding van thuisduels die de ploegen recent afwerkten in de Champions League en de Uefa Cup. Ajax moet ruim 29.000 euro aan de UEFA overmaken wegens slecht gedrag van het team tegen Olympique Lyon en Rosenborg BK en wegens het afsteken van vuurwerk in dezelfde twee ontmoetingen en bij het tref fen met Inter Milaan. PSV is 11.000 euro kwijt wegens slecht gedrag van het team in het duel tegen Arsenal en het afsteken van vuurwerk bij de confrontatie met Borussia Dortmund. Voor Vitesse beloopt de rekening bijna 5500 euro (slecht ge drag van het team bij het treffen met Werder Bremen), Feye noord moet ruim 2000 euro neertellen (vuurwerk bij de wed strijd tegen Newcastle United). GPD UTRECHT - Op 78-jarige leeftijd is vorige week in Utrecht voormalig international Louis van den Bogert overleden. Van den Bogert werd als speler van DOS zeven keer voor het Ne derlands elftal geselecteerd. De middenvelder nam vier keer plaats op de reservebank en stond tussen 1951 en 1953 drie keer in de basis. ANP ARNHEM - In zijn halfjaarlijkse rapportage aan NOCNSF heeft de Audit Commissie Doping deze week over de periode maart tot en met augustus negentien positieve gevallen ge meld. Koploper in het rijtje was de Koninklijke Nederlandse Krachtsport enFitnessfecleratie, met vijf positieve uitslagen. De Wielrenunie volgde met vier. Bij de KNVB was sprake van één dopinggeval. Opvallend genoeg volgde vrijspraak, omdat het hier een 'out-of-competition-controle' betrof. Het regle ment van de KNVB voorziet niet in dergelijke controles. ANP LONDEN - Tennisser Greg Rusedski heeft opnieuw gebroken met zijn Nederlandse trainer Sven Groeneveld. De manager van de tennisser verklaarde tegenover BBC Sport Online dat Rusedski op dit moment weinig heil ziet in het aanhouden van een privé-trainer. Zijn fysieke ongemakken (voetblessure) en de kosten spelen daarbij een belangrijke rol. Groeneveld was sinds begin vorig jaar in dienst bij de Brit. Het tweetal werkte ook al samen tussen 1998 en begin 2000. ANP BREDA - De wedstrijdlicentie van Breda Basketball is met directe ingang ingetrokken. De Federatie Eredivisie Basket balclubs (FEB) heeft dat gisteren besloten. De noodlijdende eredivisieclub kon niet voor het afgesproken tijdstip een red dingsplan indienen. Daarmee voldoet de club niet aan de ver eiste vergunningsvoorwaarden. Het besluit betekent dat Bre da Basketball met onmiddellijke ingang uit de competitie is genomen. Alle uitslagen van de club zijn geschrapt. ANP door Bennie Ceulen VALKENBURG - Als jongetje van elf bezocht Leo van Vliet in gezelschap van zijn wielermin- nende ouders voor het eerst in zijn leven Valkenburg. Zijn ken nismaking met de magische Cauberg gaf de latere profren ner toen al een kick. Die bijzon dere band met Nederlands enige col is altijd gebleven. Gisteren ging Van Vliets jon gensdroom eindelijk in vervul ling. Als koersdirecteur van de Amstel Gold Race maakte hij op de top van de Cauberg officieel bekend dat daar de komende vijf jaar de eindstreep van de Nederlandse wereldbekerklas- sieker getrokken wordt. Maas tricht blijft behouden als start plaats. Voor de gelegenheid was giste ren de Amstel-finishboog alvast aangebracht op de plaats waar volgend jaar op 20 april de winnaar van de 39e Amstel Gold Race over de streep zal flit sen. „Hiervan heb ik jaren ge droomd. Zelfs voordat ik koers directeur was, vond ik dat deze klassieker op hét wielermonu- ment van Nederland diende te eindigen. Eindelijk heb ik het voor mekaar." De finale, met in de laatste 40 kilometer achtereenvolgens de beklimmingen van de Loorberg, Gulpenerberg, Kruisberg, Eyserbosweg, Fromberg, Keu- tenberg én Cauberg, is nooit voordien zó zwaar geweest. Van Vliet: „De Keutenberg ligt op tien kilometer van de finish. Ik denk dat Lance Armstrong heel blij zal zijn met deze vernieu wing." GPD van onze sportredactie ARNHEM - Vitesse gokt er een klein beetje op door Liverpool niet geheel serieus te worden ge nomen. „Laten ze ons maar als een tussendoortje beschou wen", zei coach Mike Snoei aan de vooravond van de ontmoe ting in de derde ronde van het toernooi om de Uefa Cup. In het volle Gelredome verde digt Vitesse de op het interna tionale vlak nog ongeslagen sta tus. Met eerdere tegenstanders als Rapid Boekarest en Werder Bremen mag dat een flinke pres tatie worden genoemd. Met na me de sensationele slag bij Wer der (3-3) ligt nog vers in het geheugen. „Daar", zo refereerde Snoei aan de Duitse opponent, „werden wij ook niet voor 'vol' aange zien. Er waren niet zo veel kaar ten verkocht, de directeur voet balzaken van de club meldde vooraf al dat het vanzelf zou gaan. Ik weet niet hoe Liverpool er mee omgaat. Komend week einde speelt die ploeg wel tegen Manchester United. Ik zou me kunnen voorstellen dat ze daar iets meer mee bezig zijn. Liverpool is een 'lucky loser' uit de Champions League. In het laatste duel daarin baarden 'the Reds' uit bij Basel opzien door al in de openingsfase op een ach terstand van 3-0 te komen staan „Ongetwijfeld onder schatting", zei Snoei. „Aan de andere kant bleek in dat duel ook waartoe Liverpool in staat is als de versnelling er op gaat, gezien de eindstand van 3-3." Hoe Vitesse de zaken gaat aan pakken wilde Snoei niet kwijt. Wel ligt het volgens de debute rend coach voor de hand dat zijn elftal zich gaat aanpassen. „Wij zijn natuurlijk niet in staat om tegen iedereen maar even ons ei gen spel uit te voeren." Snoei sprak de wens uit dat zijn spelers 'mentaal fit' zijn. Hij re fereerde daarmee aan de gevol gen van de nederlaag bij FC Twente (1-0), de afgelopen zon dag. „De klap is hard aangeko men. Ook in de competitie willen we in de subtop blijven meedoen. Dat betekent dat ko mende duels tegen De Graaf schap, Excelsior en NEC moe ten worden gewonnen." De 'scherpte' moet er daarom niet alleen tegen Livex-pool zijn. „Ik geloof ook niet dat tegenval lende prestaties in de competitie een gevolg zijn van een mindere instelling. Er is geen speler die zondag heeft overwogen het met het oog op de Uefa Cup van don derdag maar even rustig aan te doen. Zo werkt dat niet." Vermoedelijke opstelling: Jevric; Cornelisse, Zeman, Stefanovic, Frankel; Mustapha, Levchenko, Janssen, Claessens; Peeters, Amoah. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19