Onderzoek levert geen bewijs op PZC Stijging tarieven trein valt mee binnen Zeeland Schoenmaker Goudswaard stopt ermee Adoptieactie Zeeuwse Bibliotheek levert tien restauraties op Rookverbod probleem voor buurthuis Kans op munitievondst blijft 13 Twee auto's vernield bij botsing Sint gaat Middelburgse wijken in Brommer rijdt tegen paaltje Werkstraf wegens belastingfraude Russen musiceren in CineCity Sinterklaas in Vrouwenpolder Computers weg na inbraak Celstraf voor coketransport agenda donderdag 28 november 2002 Henk Goudswaard vindt het na 45 jaar mooi geweest. foto Ruben Oreel OOST-SOUBURG - Tegen een 26-jarige automobilist uit Vlissingen is gisteren na een aanrijding in Oost-Souburg pro- ces-verbaal opgemaakt omdat hij geen rijbewijs had, zijn au to niet verzekerd was en omdat de APK-keuring van zijn auto verlopen was. De Vlissinger reed omstreeks 9.45 uur over de J.D.P. de Smitstraat en verleende op de kruising met de Van Ginkelstraat geen voorrang aan een 74-jarige Souburger. Beide auto's zijn totaal vernield. Niemand raakte gewond. MIDDELBURG - Sinterklaas en een aantal Zwarte Pieten brengen vrijdag een bezoek aan de wijken Nieuw-Middel- burg en de Veersepoort. De zaal van wijkgebouw 't Trefpunt aan de Nassaulaan is vanaf 13.45 uur open voor alle kinderen. Om 14.00 uur begint goochelaar Fred met zijn show. Als afsluiting van de voorstel ling zal hij rond 15.00 uur Sinterklaas naar binnen toveren, waarna het programma wordt voortgezet. In het bijzijn van de Sint zal'Loes Appelmoesde kinderen tot 163 0 uur verma ken met een programma. Vanaf 18.30 uur begint een avond programma. De Zwarte Pieten delen dan in 't Trefpunt lam pionnen uit. Om 19.00uurbeginteenoptochtondermuzikale begeleiding. De tocht vertrekt vanaf het wijkgebouw door Nieuw-Middelburg en een deel van de Veersepoort. MIDDELBURG - Een 42-jarige bromfietser uit Vlissingen is dinsdagavond om half elf gewond geraakt toen hij tegen een paaltje reed op de Langeviele in Middelburg. De man zag het obstakel over het hoofd, viel en brak zijn voet. Hij is met een ambulance overgebracht naai-het ziekenhuis in Vlissingen. MIDDELBURG - Een 5 7-jarige inwoner van Heinkenszand is gisteren in Middelburg wegens belastingfraude en valsheid in geschrifte veroordeeld tot 240 uur werkstraf en vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewe zen dat de man als werknemer van Leijnse Metals Reclycing een rol had gespeeld bij uitbetalingen in zwart geld aan mede werkers van het bedrijf, waardoor de fiscus een half miljoen euro misliep. De belastingfraude heeft plaatsgevonden tus sen 1997 en maart 2000. Een dertigjarige inwoner van Oud Gastel kreeg voor zijn aan deel 180 uur werkstraf opgelegd. In zijn zaak hield de recht bank rekening met zijn blanco strafblad en de onervarenheid van de man, waardoor hij verkeerde keuzes had gemaakt. VLISSINGEN - Het Trinity-ensemble treedt zondagmorgen 8 december op in het theatercafé van CineCity in Vlissingen. Het trio bestaat uit Dasha Beltsiukova (22, dwarsfluit), Ser gey Smirnov (22, piano) en Ksenia Beltsiukova (16, viool) en speelt onder meer werken van Rachmaninov, Cesar Franck en Bizet. De drie jonge musici komen van oorsprong uit Minsk, waar zij hun opleiding kregen en hun carrière begonnen. Dasha stu deert nu in Amsterdam. Ksenia begon haar studie op 6-jarige leeftijd. Ze won inmiddels de eerste prijs in het internationaal concours voor jonge musici in Tsjechië en het internationaal concours voor kamermuziek in Rusland. Sergey won een eer ste prijs in Japan en Moldavië. Het concert begint om 11.30 uur. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het waterwinge bied Oranjezon in Vrouwenpol der was mogelijk een spring plaats voor explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. Concrete bewijzen daarvoor heeft het on derzoek van het Zeeuws Archief in Middelburg niet opgeleverd. 1 Volgens een rapport van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken over munitieruiming tussen 1944 en 1947, zou bij Vrouwen polder een belangrijke spririg- plaats zijn geweest. Dat kan be- tekenen dat er nog munitie ligt die nooit is afgegaan maar wel op scherp staat. Op verzoek van het ministerie hebben de pro vincie en de gemeenten hun ar chieven doorgespit op zoek naar bewijzen daarvoor. Het onder zoek leverde niets op. De ge meenten Veere en Oostburg en de "provincie vroegen aan het ministerie daarna om een ver volgonderzoek. VROUWENPOLDER - Sinter klaas komt zaterdag aan in Vrouwenpolder. Hij wordt om 15.00 uur verwel komd in het ontmoetingscen trum aan de Fort den Haakweg. Daarna maakt hijsamen met de zwarte Pieten en een muziekge zelschap, een rondje door het dorp. Op vrijdag kunnen kinde ren hun schoen zetten bij bak kerij Gorbijn aan de Dorpsdijk. Die kunnen bij de aankomst van de Sint in het ontmoetingscen trum weer worden opgehaald. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Treinreizigers die vooral binnen Zeeland én tweede klas reizen, zullen 1 ja nuari 2003 weinig merken van prijsstijgingen. Wie echter de trein naar Breda of Rotterdam neemt, is voor een retourtje aan zienlijk duurder uit dan de ge middelde prijsverhoging van 4,9 procent waarmee NS Reizi gers schermt. NS Reizigers heeft het cijfe raars gemakkelijk gemaakt. Op de internetsite van het spoor wegbedrijf kan iedere reiziger uitrekenen hoeveel extra geld hij straks kwijt is op zijn favo riete traject. Zo blijft een retour tweede klas Vlissingen-Goes even duur na de jaarwisseling: 6,80 euro. Een enkele reis twee de klas Vlissingen-Goes stijgt 2,5 procent. Wie eerste klas reist in Zeeland, moet rekening hou- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: re.dwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het Zeeuws Archief heeft dat vervolgonderzoek uitgevoerd en is daarvoor in boeken en do cumenten gedoken. Maar echt veel leverde dat ook niet op. Het is wel bekend dat munitie is te rechtgekomen in het duinge bied bij Vrouwenpolder. Maar over een stortplaats waar muni tie na de oorlog naar toe is ge bracht, deels om tot ontploffing te laten komen, is niets gevon den. Dat er geen documenten over zijn, wil echter niet zeggen dat er nooit een springplaats ge weest is. Daarom zegt het Zeeuws Archief dat de voor zichtige conclusie kan worden getrokken dat er een spring plaats in Oranjezon heeft be staan. Inwoners van de gemeente die zelf hebben gezien of van over levering hebben gehoord dat er munitie ligt, zijn vorig jaar voor het onderzoek gevraagd hun in formatie kenbaar te maken. Twee mensen hebben gerea geerd, maar die informatie heeft evenmin wat opgeleverd. Afsluiten „Als met zekerheid te zeggen was dat daar een put moet lig gen, had de gemeente er op in kunnen spelen", licht W. Brink man van de gemeente Veere het doel van het onderzoek toe. ,,We hadden de munitie kunnen weg halen of het gebied kunnen af sluiten voor publiek. In sommi ge gemeenten is er een hek om de oude springplaats heen gezet. Maar wij kunnen nu niets doen. Er zal best munitie liggen en dat geldt ook voor andere plaatsen in de gemeente. Toevallige vondsten zijn niet uit te sluiten. Maar op zoek gaan, heeft nu geen zin." den met forsere verhogingen; 6,7 procent voor een enkele reis Vlissingen-Goes en 3,8 procent voor een retourtje. De prijsverhogingen binnen Zeeland vallen mee in vergelij king met de tariefstij gingen voor treinreizen buiten Zee land. Een retour tweede klas Vlissingen-Amsterdam wordt slechts 1,4 procent duurder, maar dat is een uitzondering. Het valt op dat met name het traject Vlissingen-Rotterdam CS ook voor tweede-klasreizi gers flink duurder wordt. Dé uitschieter naar boven is een re tour eerste klas Vlissingen-Rot terdam CS: plus 11 procent. Op het tariefbeleid van de NS lijkt al met. al geen peil te trek ken. Terwijl een retour tweede klas Vlissingen-Amsterdam Centraal nauwelijks stijgt, moeten reizigers van Vlissingen naar Rotterdam Centraal straks voor een retour tweede klas 7,6 procent meer betalen. Oftewel 28,30 euro in plaats van 26,30 euro. Ook een enkele reis tweede klas Vlissingen-Rotterdam zit bij de toppers met 6,4 procent. Vlissingen-Breda is een merk waardig traject. Een enkele reis tweede klas Vlissingen-Breda wordt met 1,6 procent amper duurder, terwijl een retour tweede klas 5,6 procent stijgt; van 21,60 naar 22,80 euro. De verschillen zijn, aldus een woordvoerder van NS Reizi gers, terug te voeren op de intro ductie van een nieuwe tarief structuur in 2003. Vanaf 1 janu ari gaan reizigers betalen voor de werkelijk afgelegde kilome ters. Nu wordt de prijs nog bere kend aan de hand van afstands categorieën. Een treinreis van achttien kilometer bijvoorbeeld valt in het huidige systeem bin nen de prijscategorie van veer tien tot achttien kilometer. HEINKENSZAND - Onbeken den hebben gistermorgen een grote hoeveelheid computerap paratuur en software gestolen uit een winkel in Heinkenszand. De daders maakten hierbij ge bruik van een auto die ze 's nachts hadden gestolen in Ar- nemuiden. door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Henk (62) en Jopie Goudswaard hebben ge noeg laarzen en schoenen in handen gehad. Zij vinden het na 45 jaar 'mooi geweest' en sluiten op 31 januari de schoenmakerij Goudswaard aan de Achter de Houttuinen in Middelburg. Henk Goudswaard groeide op in 's-Gravenpolder, waar zijn va der een schoenmakerij had. Jo hannes Goudswaard verhuisde zijn bedrijf in 1957 van 's-Gra venpolder naar Middelburg, omdat hij in de stad meer moge lijkheden zag voor zijn werk als schoenmaker. Hij opende een winkel, iets verderop aan de Achter de Houttuinen, naast het toenmalige militair hospitaal. Schoenmakerij Goudswaard was de dertiende schoenmakerij in Middelburg. ,,In die tijd droe gen de clames veel naaldhakken, waar veel aan gerepareerd moest worden", vertelt Gouds waard. „Mijn vader verstond zijn vak goed. Dan volgt de rest vanzelf." Naast schoenrepara ties verkocht de winkel ook fournituren zoals schoenveters. Goudswaard leerde het vak van zijn vader en volgde allerlei op leidingen. Met zijn vrouw Jopie nam hij in 1960 de schoenmake rij over. Samen runden zij de zaak tot 1993, daarna verhuisde de schoenmakerij naar het hui dige pand aan Achter De Hout tuinen 40. Weggooien „Het vak is veel veranderd door de jaren heen", vindt Gouds waard. „Er worden meer goed kope schoenen gekocht, die veelal worden weggegooid als er iets mee is. Mensen denken dat onder een rubberzooi geen nieu we zool kan worden gezet. Dat kan dus wel." De leren schoenen van vroeger waren volgens de schoenmaker goed te repareren. „Tegenwoordig worden veel kunststoffen gebruikt die je moet verlijmen. Die kunststof fen hebben de schoenmakers veel problemen opgeleverd, want je moet het materiaal pre cies herkennen om de schoen goed te kunnen repareren." Ook wat machines betreft is er veel in het vak veranderd. Doorstot en lijmafzuigers wordt beter ge let op de gezondheid. Het echtpaar Goudswaard be gon, naast de reparatie, met de verkoop van schoenen van de merken Birkenstock en Finn Comfort. Om de klanten van een goed schoenadvies te kunnen voorzien en omdat geen voet hetzelfde is, volgden Jopie en Henk Goudswaard cursussen. Daarnaast begon het echtpaar uit liefhebberij ook met het ver kopen en slijpen van wedstrijd- schaatsen. Daarvoor staan in de winkel speciale machines. Henk Goudswaard heeft het vak met liefde uitgevoerd. „Het leukste is het contact met de klanten", zegt hij. „Maar ook de dagelijk se uitdaging om van iets schijn baar onmogelijks weer goed schoeisel maken." De schoenmakerij wordt niet voortgezet. „We hebben het wel geprobeerd, maar de spoeling is dun. Jonge schoenmakers wil len geen grote winkel overne men maar liever in een klein pandje beginnen." door Ron Magnée MIDDELBURG - De actie 'Adopteer een boek' van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg heeft tot nog toe ongeveer zesduizend euro opgeleverd. Hiermee kunnen zo'n tien boe ken worden gerestaureerd. Twee maanden geleden begon de bibliotheek met het project. Vijftig tot zeventig donateurs hebben zich gemeld. Die hebben zich allemaal garant gesteld voor een bedrag van minimaal dertig euro. Met het geld kunnen tien ernstig aangetaste boeken worden opgeknapt. Ter verge lijking: in de schappen van de bibliotheek liggen duizenden boeken die nog gerestaureerd moeten worden. „De actie loopt nog en de dona ties druppelen nog steeds bin nen", relativeert conservator R. Rijkse van de Zeeuwse Biblio theek het succes van de actie. „Nog steeds melden mensen en bedrijven zich die geld willen storten. Inmiddels is er al een aantal boeken die op de nomi natie staan om onder het mes te gaan." Het eerste boek dat met het geld van de actie wordt ge restaureerd, is eind januari klaar. „Het gaat om het Zeeuw se boek 'Oudheden en gestich ten in Zeeland' dat dateert van 1722 tot 1725. Het boek gaat over kloosters en kerken in Zee land." De actie 'Adopteer een boek' kende twee maanden geleden een vliegende start. Niet alleen de Zeeuwse, maar ook de lande lijke media berichtten over de actie. „Ik ben van Maastricht tot Groningen gebeld door geïn teresseerden", zegt Rijkse. Povere conditie De restauraties zijn nog maar een druppel op een gloeiende plaat. Veel boeken in de kelder van de Zeeuwse Bibliotheek verkeren in zo'n povere conditie dat ze niet meer ter inzage kun nen worden gegeven. Vooral de boeken van na 1850 zijn kwets baar. Vanaf dat moment werd lijm aan het papier toegevoegd. Juist de zuren van deze lijm soorten maken het papier broos. Ook zijn tientallen handschrif ten in de loop der jaren verpakt in zuurhoudend papier, wat het verval van de handschriften nog eens versnelt. Had de Zeeuwse Bibliotheek vroeger een specia list in huis om de boeken op te lappen, tegenwoordig moet de instelling het werk uitbesteden. En dat maakt restauratie extra duur, verklaart Rijkse. De komende tijd wordt de actie 'Adopteer een boek' voortgezet. Rijkse meldt dat gulle gevers ook hun voorkeur kunnen aan geven: „Sommigen willen graag een kinderboek laten restaure ren. Anderen willen pertinent geen religieus werk." Inmiddels zijn drie boeken opgeknapt. De Stichting Vrienden van de Zeeuwse Bibliotheek heeft aan het begin van de actie het voor touw genomen en drie Zeelan- dica-boeken uit de achttiende eeuw laten restauren. MIDDELBURG - Een 47-jarige voortvluchtige man is gisteren door de rechtbank in Middel burg voor zijn aandeel in zeven cocaïnetransporten veroor deeld tot tweeënhalf jaar cel. Een 28-jarige inwoner van Vlis singen kreeg wegens mede plichtigheid 180 uur taakstraf en 35 dagen gevangenisstraf plus twee maanden voorwaar delijk opgelegd. STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG Kerksteeg 5, 14.00 15.00 uur: Tai Chi voor 50-p'ussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 - 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; OOST-SOUBURG Bibliotheek, 19.30 uur: introductie kleurenanalyse make-up en kleding; Kwikstaart, 10.00 - 12.00 uur en 14.00 - 15.00 uur: verkoop handwerk jes, Sinterklaas-en kerstcadeau's; VEERE - Stadhuistoren, 15,00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel, VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; 't Spui, 19.30 - 21.30 uur: drs. van Gent vertelt over Zeeuwse zeehelden; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- 14.45 uur: gymnastiek 50+; Aula Scheldemond, 20.00 uur: Toneel voorstelling Roosje; door Frank van Cooten HULST - Het rookverbod in gesubsidieerde buurthuizen en gemeenschapscentra wordt vanaf 1 januari aangescherpt. Beheerders krijgen een boete van 300 euro voor de eerste overtreding, oplopend tot 2400 euro bij herhaling. Roken aan de bar van het buurthuis mag straks niet meer. De Eerste Kamer heeft op 16 april de gewijzigde en aange scherpte Tabakswet aan vaard. Nu geldt nog een over gangsregeling. Vanaf 1 januari worden rokers verbannen naar een compleet afgeschei den ruimte. De Tabakswet stelt dat niet mag worden gerookt op plek ken die zijn bedoeld voor ge meenschappelijk gebruik of die voor het publiek toeganke lijk zijn. Veel buurthuizen kennen niet de luxe van een af gescheiden ruimte. Vooral de bar is de aangewezen plek waar een sigaret wordt opge stoken. Veel beheerders zijn nog niet op de hoogte van de aange scherpte regels. „Goh, mag dat niet meer? Dat wist ik niet", zegt de beheerster van het ge meenschapscentrum in Graauw. „In onze sportzaal en de ruimte van de peuterspeel zaal mag niet meer worden ge rookt, maar aan de bar mag dat wel. We hebben daar nog niet echt over nagedacht. Het is een lastige materie." Ook aan de bar van De Waran de in Sint Jansteen mag wor den gerookt. In de biljartzaal geldt een rookverbod. Het be stuur van Malpertuus in Clin- ge treedt strenger op tegen rokers. In de foyer en in de gymzaal geldt het rookverbod. „Niemand heeft problemen met het rookverbod", zegt R Acke, voorzitter van Malper tuus. „Als mensen willen ro ken gaan ze de gang op. Daar zit een afzuigkapVoor een be sloten bijeenkomst zoals een feestje geldt het rookverbod niet. Dan bepalen de mensen zelf of wel of niet wordt ge rookt. Woordvoerder Hendriks van de Keuringsdienst van Waren, die steekproefsgewijs contro leert op naleving van het rook verbod, vindt het vreemd dat in de meeste buurthuizen toch nog wordt gerookt. „Iedereen moet toch weten dat het rook verbod in openbare ruimtes al veel langer van kracht is. Ge- Een sigaartje tijdens het kaarten: het mag straks ook niet meer in het Kaaike in Zuiddorpe, op straffe van een boete voor het buurthuis. foto Ca m i Ie ScheIstraete meenten hebben daar ook een taak in. Zij moeten zorgen dat het rookverbod wordt nage leefd. Eventueel moeten de ge meenten een bijzondere op sporingsambtenaar in het leven roepen." S. de Vriend van de afdeling welzijn, onderwijs en bevol king van de gemeente Hulst voorziet grote problemen met de naleving van de regels. „Ik vooi'zie met name in de hore- caexploitatie problemen." De Vriend ziet niets in een specia le opsporingsambtenaar die alle buurthuizen langs gaat om te controleren op het rook verbod. „Ik denk niet dat dit werkt. Daarnaast krijgen wij geen geld voor zo'n functiona ris. Ik denk dat na 1 januari veel mensen in overtreding zullen zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13