PZC IÜP* Drescher pakt de draad op Journaal krijgt twee presentatoren Winterwonderland i24?5 bij C&A The Nanny schrijft boek over kanker woensdag 27 november 2002 Advertentie Imilatie lammy |as door Kim de Vries HILVERSUM - Ze is bekend als het kindermeisje met de nasale stem in the Nanny. Alles ging goed met haar tot het jaar 2000. Het huwelijk van Fran Drescher liep op de klippen en na het verslijten van acht dokters bleek dat ze baarmoederhals kanker had. In haar nu ook in het Nederlands verschenen boek Achter de lach beschrijft ze openhartig haar ervaringen. Eigenlijk zou ze nu in Neder land zijn om haar boek te pro moten, maar dat kon niet. „Mijn moeder is net geopereerd voor dezelfde soort kanker als die ik had. Ik ben net bij haar geweest in Florida, daarom heb ik het reisje naar Nederland afgebla zen. Ik wilde bij haar zijn. Som mige dingen zijn belangrijker dan werk. Zij was er voor mij toen ik ziek was en nu wil ik er ook voor haar zijn", verteltFran Drescher. Dus vindt het interview telefo nisch plaats. Na het voor haar zware jaar 2000 heeft ze de draad weer opgepakt. „Ik voel me fantastisch, ik ben al twee enhalfjaar gezond en mijn boek is een New York Tinies bestsel ler. Alles gaat goed! Toekomst Ze heeft veel plannen voor de toekomst. „Misschien ga ik een dagelijkse talkshow doen, maar ik zou ook wel een film willen regisseren of een televisieserie schrijven en produceren." Twee jaar geleden leek het geluk te keren voor Drescher. Haar se rie the Nanny werd stopgezet en er kwam een einde aan haar hu welijk met jeugdliefde Peter Mare Jacobson. Bovendien voelde ze zich niet goed. In haar boek schrijft ze nauwgezet de bloedingen en pijn die ze had na seks. Verschillende artsen en ook alternatieve genezers kon den echter niets vinden. Pas 'dokter nummer 8' kwam er via een aantal omwegen achter dat Drescher kanker had. Binnen een week was de diagno se gesteld en werd ze geopereerd door 'dokter nummer 9'. Haar baarmoeder, eierstokken en een deel van de dikke darm werden verwijderd. Tot in detail be schrijft ze in haar boek wat er met haar lichaam en geest ge beurden na de operatie. „Ik heb het boek voor mezelf ge schreven en ook omdat ik iets te zeggen had. Ik denk dat ik er mensen mee kan helpen. Boven dien zorgde het boek ervoor dat ik de ervaring kon accepteren en er mee kon leven. Het heeft me een doel en een stem gegeven. Het heeft mij psychologisch ge holpen om alles te verwerken." Onthullend Doordat Drescher geen detail over haar ziekte weg laat, is het boek naast een halve medische encyclopedie ook een zeer ont hullend kijkje in haar privéle- ven geworden. Zelfs momenten dat Drescher moest overgeven beschrijft ze. Voor haar was dit een logische beslissing. „Als ik dan toch een boek over mijn er varingen met kanker schrijf, dan wil ik schrijven wat ande ren niet durven. Mensen moeten weten waar ik doorheen ben ge gaan en hoe het is om weer seks te hebben na zo'n zware in greep." Een boek schrijven is volgens haar een persoonlijke gebeurte nis. „De enige keer dat ik me on gemakkelijk voelde bij het ver haal is toen ik de geluidstape in sprak. Ik moest het boek hardop voorlezen en de technici die er bij zaten hoorden wat ik las. Ik heb het van te voren aan ieder een binnen mijn familie en vriendenkring laten lezen. Ik zou er niets in gezet hebben waar iemand problemen mee zou hebben. Van sommige men sen heb ik de namen veranderd, want die wilden liever anoniem blijven, alhoewel zij het er mee eens waren dat ze wel in het boek moesten voorkomen, om dat ze tijdens deze periode een belangrijke rol in mijn leven speelden." „Een van de positieve kanten van mijn kanker is dat ik daarna mensen heb kunnen helpen en dat ik mijn bekendheid kan ge bruiken om gezondheidspro blemen bij vrouwen onder de Fran Drescher: „Vrouwen moeten weten wat de vroegste signalen zijn van kanker." foto Phil Nijhuis aandacht te brengen. Vrouwen moeten weten wat de vroegste signalen zijn van kanker, zodat je meer controle kunt uitoefe nen op de situatie met je arts. In deze periode heb ik geleerd de leuke en minder leuke dingen te delen met de mensen die dicht bij me staan. Het was een zwarte periode, maar geen zwart gat." Minder makkelijk had Drescher het met de omgang met de pers „Er is niet zozeer iets slechts over mijn ziekte geschreven, i maar het stond in de krant voor- dat ik uit het ziekenhuis was ontslagen. Ik had er op datmo- j ment zelf nog niet eens vrede I mee, laat staan dat ik het de hele wereld al wilde laten weten. Dat I de pers al naar buiten was geko men met het verhaal heeft me echt gedwongen om het zelf ook te aanvaarden en het heeft me geholpen om er een standpunt over in te nemen. Als het een ge- J heim was gebleven, was ik er misschien minder open over ge-1 weest." Omgeslagen Haar ziekte heeft haar leven veranderd, zegt Drescher. „Ik ben helemaal omgeslagen. Ik heb geen vertrouwen meer inde medische gemeenschap, daar om zoek ik zelf alles op via inter net. Bij alles wat ik krijg, wil ik als eerste kanker uit kunnen sluiten. Als je kanker hebt ge had ben je elke keer als je weer iets hebt bang dat het weer kan ker zal zijn." Ze strooit met medische termen als ze uitlegt, dat vrouwen jaar lijks veel grondiger getest zou den moeten worden. Niet alleen een uitstrijkje, nee ook een bloedtest en een echoscopie zouden jaarlijks terugkerende testen moeten zijn. „Dat zijn geen dingen die binnen het ba sispakket van een verzekering vallen, maar het zou wel moe ten. Ik zeg tegen vrouwen dat ze het geld dat ze hebben gespaard voor kerstcadeaus moeten ge bruik om die testen te betalen. Want je kan je familie en vrien den geen groter cadeau geven clan een gezond en lang leven." Drescher cloet naast haar werk veel voor liefdadigheidsinstel lingen en vooral voor de Ameri kaanse kankerstichting. „Ik heb het gevoel dat ik dat ver plicht ben. Als beroemdheid moet je proberen mensen en or ganisaties te wijzen op goede doelen", zegt Drescher. GPD Net 5,18.00 en 23.45 uur Achter de lach, De Arbeiderspers, 15.95 euro. Onderwerpen worden om zes uur beter uitgelegd door Dolf Rogmans HILVERSUM - Het NOS Jour naal van zes uur 's avonds krijgt vanaf januari twee presentato ren. Ook wordt in dat bulletin het nieuws voortaan beter uit gelegd. Het Journaal van tien uur 's avonds gaat van negen naar vijftien minuten en zal minder aandacht besteden aan financieel economische onder werpen en meer aan sport. maanden doorvoert. Het Jour naal van zes uur krijgt geen duo-presentatie, beklemtoont adjunct-hoofdredacteur René Went. De presentatoren ver schijnen niet samen in. beeld, maar nemen ieder een deel van de uitzending voor hun reke ning; de een de grote nieuwson derwerpen en de ander het korte nieuws. Ook zullen de nieuws onderwerpen in het Zes uur- Joumaal beter worden uitge legd. „Niet iedereen volgt het nieuws op de voet. We vertellen daarom meer dan voorheen waarom we een onderwerp aan snijden en wat de voorgeschie denis is", aldus Went. Op de Joumaalredactie krijgt verder een aantal redacteuren ieder een grote stad toegewezen om daarvan het nieuws extra in de gaten te houden. Rotterdam krijgt zelfs een vaste correspon dent. „Omdat daar met Leef baar Rotterdam in het gemeen tebestuur een interessant be stuurlijk experiment plaats vindt. In zijn algemeenheid moeten we als journalisten eer der doorhebben welke on derstromen er in de samenle ving zijn. Niet om daar meteen op te reageren en iedereen maar naar de mond te praten, maar om te kijken of we er journalis tiek iets mee moeten. We willen Vest, 100 katoen Bbuse met i animalprmt. Verrassend..X&h in de toekomst proberen de straat en de staat meer met el kaar te verbinden", zegt hoofd redacteur Hans Laroes. Ook pakt de Journaalredactie de buitenlandonderwerpen voortaan anders aan. De vaste correspondenten in Italië, Zuid- Afrika en het Palestijnse ge deelte van Jeruzalem verdwij nen. Daarvoor in de plaats komt een themacorrespondent. Die be lichten hoe mensen in de islami tische wereld tegen het nieuws aankijken. „Die denken bij voorbeeld heel anders over wat president Bush van de Verenig de Staten na 11 september alle maal doet. We denken erover die persoon in Jordanië te plaat sen," verklaart Laroes. Allochtonen Hij wil de komende jaren ook meer allochtonen in dienst ne men. „We hebben wel voeling met de christenen in Nederland, maar niet met de moslims. De redactie moet meer een afspie geling van de samenleving wor den." Elke deelredactie krijgt verder de beschikking over een digitale camera waarmee een verslagge ver zelf zijn onderwerpen kan maken. Een experiment waarbij ex-Journaal-medewerkster Al- dith Hunkar onderwerpen maakte, is goed bevallen. Wat Laroes betreft moeten de onderwex-pen in het Journaal bij de kijker vaker leiden tot een re actie 'aha zit dat zo', dan tot. een ïeactie.'nou en?' Laroes is sinds 3 juli hoofdre dacteur van het Journaal. Hi] volgde^ Nico Haasbroek op die na interne kritiek op zijn func tioneren eind mei vertrok. Vol gens Larees waren zijn aantre den en dat van de andere leden van de hoofdredactie (naast Re- na Went zit ook Bernadette Slotboom in de hoofdredactie) plus de politieke veranderingen in Nederland aanleiding de werkwijze van het Journaal weer eens tegen het licht te hou den. GPD Hoofdredacteur Hans Laroes: „We proberen de straat en de staat meer met elkaar te verbinden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 8