Extraatjes nieuwe EU-lidstaten Kerstplezier Unaids signaleert forse stijging van aantal hiv-besmettingen Nu gratis digitale videocamera bij i-mode™ VN verwerpen rapport actie Israël in Jenin HSR- Aanhangers Haider beginnen zuivering onder FPÖ-leden V 5 Nederland niet blij met kostenstijging van 1,3 miljard euro Water teistert centraal-Marokko Politie België rijdt in auto's boeven Londen haalt homlessen terug Vijf Bosniërs in VN-macht Congo Filosoof Rawls overleden Europese satelliet verdwaald Eerste kloonbaby wordt begin januari geboren «r> (D 1 - S Sj V c~> 0900-8182 www.tell-me.nl Duitse versterking voor vredesmacht in Kaboel EUROPAIUÏN woensdag 27 november 2002 Hoor Mare Peeperkorn BRUSSEL - Financiële extra- ijes ter waarde van 2,5 miljard euro moeten de laatste plooien rond de uitbreiding van de Eu ropese Unie gladstrijken. De tien nieuwkomers noemen het aanbod 'te gierig', sommige van de huidige EU-lidstaten vinden het daarentegen 'te genereus'. „Wij zijn hier beslist niet geluk kig mee", aldus een Nederland se diplomaat. Het eindbod dat de tijdelijk EU- I voorzitter Denemarken en de Europese Commissie vandaag presenteren, is vooral gunstig I voor de boeren in de toekomsti- gelidstaten in Midden-en Oost- Europa. Zij krijgen meer inko menssteun van 'Brussel' dan vo rige maand nog door de rege ringsleiders was afgesproken. Ook mogen de nieuwe boeren meer graan en melk produceren waarvoor de EU een prijsgaran tie geeft. Daarnaast komt er ex tra geld voor de grensbewaking (900 miljoen) en het verbeteren van de kerncentrales in de voor malige Sovjet-satellietstaten (600 miljoen). Alles bij elkaar kost het eindbod zo'n 2,5 miljard voor de jaren 2004-2006, bevestigt voorzitter Denemarken. Omdat er ook en kele meevallers zijn, stijgen de totale uitgaven voor de uitbrei ding met 1,3 miljard. Deense di plomaten noemen dit 'in lijn' met de afspraken van de rege ringsleiders. „Iedereen wist dat er nog wat 'open eindjes' waren die geld kosten. Je kunt nu eenmaal niet een akkoord tussen de huidige EU-15 de nieuwkomers door de strot duwen." Vraagtekens Nederland verzet zich tegen het voorstel van Denemarken en de Commissie. Den Haag noemt het verhogen van de inkomens steun voor de boeren in de kan- didaatlanden 'een stap in de verkeerde richting'. Daarnaast zetten Nederlandse diplomaten vraagtekens bij de onderhan delingstactiek van het voorzit terschap. „Als je nu al met de geldbuidel rammelt, weten ze in Polen dat er nog meer in zit." Volgens deze diplomaten zet Denemarken alles op alles om de EU-top volgende maand in Kopenhagen tot een groot wel komstfeest te maken. „Niets mag dat festijn verstjeren, dus moeten ze alle obstakels op tijd wegwerken." De tien kandida ten (Polen, Hongarije, Tsjechië, Slowakije, Slovenië, Letland, Estland. Litouwen, Cyprus, Malta) zijn ontevreden over het aanbod. Zij hebben steeds ge pleit voor een gelijke behande ling van hun boeren met die in de EU, wat neerkomt om een fikse verhoging van de inko menssteun uit Brussel. De be doeling is dat de onderhande lingen met de nieuwkomers komende weken worden afge rond. GPD MOHAMMEDIA - Opleggers van tankauto's liggen aan voerd. In de raffinaderij, waar de tankauto's vandaan den nog vermist. In verschillende andere Marokkaanse de oever van de rivier Oued-El-Maleh in de plaats Mo- komen, ontstond als gevolg van de overstroming kort- regio's kwamen zeker 35 mensen om door overstromin- hammedia in centraal-Marokko. sluiting. gen die volgden op zware regenval. De wagens werden door de gezwollen rivier meege- In de vlammenzee verbrandden twee mensen. Die wor- foto Abdeljalil Bounhar/AP BRUSSEL - De Belgische politie mag binnenkort rijden in auto's die zij in beslag heeft genomen De dienders kunnen zich verplaatsen in de Ferrari's en Mercedessen van grote cri minelen, in afwachting van een uitspraak van de rechter Minister Verwilghen van Justitie zei gisteren dat niet in alle in beslag genomen auto 's mag worden geredenHet gaat om au to's van mensen in de georganiseerde criminaliteit." Politiemensen klagen al langer dat de dure auto's jarenlang in de garage staan eer de rechter zich erover buigt. De agenten kunnen ze binnenkort gebruiken bij anonieme patrouilles en snelheidscontroles. De wagens worden niet overgespoten in politiekleuren. ANP LONDEN - De Britse regering heeft een officieel lesdocument teruggehaald, dat docenten konden gebruiken om hun leer lingen uit te leggen hoe ze een bom moesten maken. Het was uitgegeven met het doel scholieren te interesseren voor we tenschap. Dat heeft het dagblad The Times gisteren gemeld. Een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs zei in de krant dat het document onderdeel was van een pakket oefen stof voor docenten. Ze liet weten dat het niet de bedoeling was de notitie onder scholieren te verspreiden. ANP SARAJEVO - Bosnië stuurt vijf militaire officieren naar Con go als bijdrage aan de vredesmacht aldaar, zo maakte de rege ring gisteren bekend. Een woordvoerster van de VN in Bosnië zei dat het vijftal deel zal uitmaken van de 5000 man tellende vredesmacht die de rebellenlegers in het door oorlog ver scheurde land in de gaten moet houden. Het is niet de eerste bijdrage van Bosnië aan een VN-missie. Vorig jaar zijn Bosnische waarnemers gestationeerd bij de missies in Ethiopië en Eritrea. Bosnische politieagenten ma ken sinds 2000 deel uit van de VN-missie in Oost-Timor. AP WASHINGTON - De invloedrijke Amerikaanse filosoof' John Rawls is zondag na een lang ziekbed op 81-jarige leeftijd in zijn woonplaats Lexington (Massachusetts) overleden. De universiteit waar hij werkte, Harvard, heeft dit bekendge maakt. Rawls blies in 1971 de politieke filosofie nieuw leven in met zijn beroemd geworden boekA Theory of Justice', een theorie van rechtvaardigheid. Hij richtte zich daarin voornamelijk op de idee van een rechtvaardige staat, liberaal en democra tisch, en de belangrijke rol van het individu daarin. In zijn boek probeerde Rawls het liberale idee over politieke verplichtingen te verzoenen met een sociaal-democratisch getint idee over herverdeling van goederen en sociale recht vaardigheid. AFP/ANP MOSKOU - Een Europese telecommunicatiesatelliet die gis teren vanuit Kazachstan is gelanceerd, heeft niet zijn geplan de baan om de aarde bereikt. De autoriteiten hebben de satel liet echter wel onder controle. Dat heeft de bouwer, Alcatel Space meegedeeld. Het apparaat is zeer groot, met een vleugelwijdte van 37 me ter en zes meter hoog. Met de satelliet wil het commerciële satellietnetwerk SES Global tv-programma's en internetver keer naar Europa doorgeven. AFP van onze redactie buitenland WENEN - Gesterkt door het be sluit van hun voorman om toch politiek actief te blijven zijn aanhangers van Jörg Haider gisteren begonnen de rijen van de Oostenrijkse Vrijheidspartij (FPÖ) te zuiveren van gematig de elementen. „Een ijzeren vuist zal nodig zijn", zei Leopold Schöggl over de procedure die is begonnen om vijf prominente leden van de FPÖ te royeren. Een van de vijf, Alois Pumberger, zei dat er 'dui delijk een executiepeloton on der leiding van Jörg Haider aan het werk is'. Haider maakte maandag bekend dat hij zich zou terug trekken uit de politiek na de ne derlaag van de FPÖ bij de ver kiezingen van zondag. Ook het ambt van gouverneur wilde hij opgeven. Haider zei gistermor gen dat hij op zijn besluit was teruggekomen, omdat tal van ROME - De eerste gekloonde baby zal begin januari worden geboren. Dit heeft de omstreden Italiaanse vrouwenarts Severi- no Antinori gisteren in Rome bevestigd. Volgens Antinori is het kind nu in de 33e week van de zwangerschap en weegt het ongeveer 2,5 kilogram. „Natuurlijk wordt het een jon gen", zei Antinori. Volgens de arts heeft onderzoek uitgewe zen dat er '90 tot 95 procent kans is dat alles goed gaat'. Hij zei dat vijf weken na de geboorte van de eerste gekloonde baby er nog twee zullen worden geboren. Ook met deze zwangerschappen gaat het goed, zei Antinori. Hij weigerde te zeggen waar de kinderen worden geboren, al leen dat het gaat om 'verschil lende landen in hetzelfde geo grafische gebied'. Eerder dit jaar zei Antinori dat er menselijke kloonexperimen- ten aan de gang zijn in Rusland en China. De arts maakte in april bekend dat hij erin was ge slaagd een zwangerschap tot stand te brengen met een ge kloond embryo. D PA/ANP partijgenoten hem hadden ge vraagd aan te blijven als gou verneur. Het was de zoveelste keer dat Haider een beslissing uit de po litiek te stappen terugdraaide en kritiek bleef dan ook niet uit. Franz Fischler, de Oostenrijkse EU-Commissaris voor Land bouw, zei dat Haider omwille van het 'politieke fatsoen' defi nitief zou moeten vertrekken. Met zijn eerdere dreigementen de politiek te verlaten had Hai der duidelijk de bedoeling de oppositie in zijn partij te dwin gen zijn standpunten te aan vaarden. Maar het besluit van maandag leek serieuzer, omdat hij ditmaal zwaar onder vuur lag vanwege zijn aanvallen op de gematigde vleugel van zijn partij en drie zeer omstreden reizen naar Irak. Haider lijkt in de eerste plaats de partij weer volledig in zijn greep te willen krijgen, na maanden van door hem geïnsti geerde interne strijd. Partijlid Peter Sichrovsky zei dat de FPÖ nu wordt gedomineerd door 'hoera-Haider aanhangers'. AP van onze redactie buitenland AMSTERDAM - Het aantal mensen dat met het hiv-virus is besmet, is dit jaar fors geste gen. Over de hele wereld zijn momenteel 42 miljoen mensen geïnfecteerd, twee miljoen meer dan in november 2001. Dit jaar stierven ruim drie mil joen mensen aan aids en liepen vijf miljoen een hiv-infectie op. Dat heeft de VN-organisatie voor aidsbestrijding Unaids gisteren bekendgemaakt. Van de geïnfecteerden leeft 95 procent in de ontwikkelings landen. Voor het eerst is de helft van de geïnfecteerden vrouw. Elke dag worden 14.000 mensen geïnfecteerd. In twee jaar is het aantal geïn fecteerden met zes miljoen toegenomen. Bijna driekwart van de geïn fecteerden woont in Afrika ten zuiden van de Sahara. Dat aantal is opgelopen tot 29,4 miljoen. Maar in grote delen van de wereld begint de epide- Aidsbesmettingen -MVim Personen mei HIV ol aids einde 2002 (schatting) Nieuwe Infecties In 2002'5.000.000 Oösl EuiopaCertnul Pj-f: V#S*- 610.000 kinderen <15 (aar slechlollais 15|Mr vrouwell|ke HlV-palienten Noord-Amen** <100 West-Europa Oost-turw»' Centraal toé <100 Canben 7 000 A™"5' 5.000 Alnka zuidelijk van Sahara 550.000 Zuldoost-Azie 43.000 Oost-Abé 2.000 teeuw-Zeetand <100 mie pas. In Azië en Oost-Euro pa blijkt aids zich momenteel het snelst uit te breiden. Uit de cijfers blijkt dat vrou wen in ontwikkelingslanden extra hard worden getroffen. Ze zijn om fysieke en economi sche redenen extra kwetsbaar. Ze stappen minder snel naar een arts. Vooral in zuidelijk Afrika heeft de ziekte ernstige gevolgen voor de voedselvoor ziening. Miljoenen landarbei ders zijn aan aids overleden of te ziek om te werken. Unaids meldt dat campagnes in Oe ganda en Zambia enig succes hadden. Ook investeringen in preventie onder jongeren in landen als Cambodja, Thai land en Ethiopië werpen de eerste vruchten af. Projecten in arme landen om de ziekte bestrijden zijn meestal te kleinschalig, meent de organisatie Stop Aids Now! die voorstander is van een in ternationaal actieplan. Nu krijgen slechts enkele tiendui zenden mensen een behande- ling. Volgens directeur P. van Rooijen van Stop Aids Now! is lang gedacht dat aidsbehan- deling in de ontwikkelingslan den niet mogelijk was. „Maar de mogelijkheden zijn beter dan ooit. We kunnen de ziekte medisch en technisch een halt toeroepen", aldus Van Rooijen. Van de Nederlanders be schouwt een kleine 80 procent aids als een serieus probleem, zo blijkt uit de jaarlijkse we reldwijde enquête van con doomfabrikant Durex dat gis teren is gepresenteerd. ANP Advertentie Advertentie iv—1 Actie Is geldig tot 16 december 0.20 per minuut Haakt contact van onze redactie buitenland KABOEL - De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Josch- ka Fischer kondigde gisteren aan dat zijn land meer soldaten naar Afghanistan zal sturen als Duitsland en Nederland er het commando over de internatio nale vredesmacht begin volgend jaar overnemen. Zo'n achthonderd soldaten zou den het vierduizend man Duitse contingent moeten versterken. Fischer twijfelde aan het inzet ten van de 4800 man sterke troe penmacht buiten de hoofdstad Kaboel, iets waar de regering van de Afghaanse president Hamid Karzai herhaaldelijk om heeft gevraagd. Krijgsheren Maar hij zei dat Duitsland en de internationale gemeenschap wel moeten helpen aan de op bouw van het kersverse leger in het door oorlog verwoeste Af ghanistan. Dat leger telt mo menteel slechts duizend solda ten, die door Amerikaanse en Franse militairen worden ge traind. De rest van Afghanistan is in handen van plaatselijke krijgsheren met hun eigen, veel grotere milities. Karzai bedankte Fischer voor de ongeveer 1300 soldaten die Duitsland reeds heeft gestuurd naar de vredesmacht Isaf. Ne derland heeft nu 240 militairen ter plaatse. Momenteel voert Turkije het commando, dat ver moedelijk half februari zal wor den overgedragen aan de twee landen, als hun parlementen hiervoor goedkeuring hebben gegeven. Dat gebeurde maan dag in Den Haag. De Tweede Kamer stemde in grote meer derheid in met het Duits-Neder lands Isaf-commando. AP/ANP Genieten van een gezellig kerstfeest, zoals je dat van vroeger nog kent. Een kerstfeest dat je versiert met EuropaTuin. Kijk snel in onze nieuwe kerstfolder en kom genieten van de schitterende kerstshow bij EuropaTuin. MOOI WEER GOES, 0113-215395, OOSTBURG, 0117-452279, RENESSE, 0111-461031 van onze redactie buitenland GENÈVE - De VN-organisatie voor Palestijnse vluchtelingen verwerpt een rapport van de Is raëlische strijdkrachten over de omstandigheden waaronder een VN-medewerker in Jenin werd gedood. Dat zei woord voerder Rene Aquarone van de United Nations Relief and Works Agency (Unrwa) gisteren in Genève in Zwitserland. De Britse hulpverlener Iain Hook (53) werd vrijdag in het Palestijnse vluchtelingenkamp in Jenin op de Westelijke Jor- daanoever door Israëlische mi litairen doodgeschoten. In tegenstelling tot Israëlische beweringen had er nabij het VN-complex geen schietpartij plaats tussen Palestijnse mili tanten en Israëlische militairen, zegt Aquarone Volgens de zegs man verborgen zich ook geen Palestijnen op het terrein van de VN. Het enige wat Hook bij zich droeg was een mobiele telefoon Ook blokkeerden Israëlische militairen de ambulance die voor Hook arriveerde, aldus Aquarone In een voorlopig rapport stelde het Israëlische leger dat zijn mi litairen onder vuur kwamen te liggen. Ze werden beschoten vanaf het VN-complex en twee militairen zagen een man met wat zij geloofden dat een pistool was. Daarop openden ze het vuur, schrijft het rapport, waar na direct de evacuatieprocedure van de toen nog gewonde Hook in gang werd gezet. Eerder be weerden de strijdkrachten nog dat Hook helemaal niet was ge troffen door Israëlisch vuur Israëlische troepen hebben gis teren een Palestijnse ambulance doorzeefd met kogels. Het voer tuig werd getroffen door 104 kogels. De chauffeur werd ge troffen en overleed aan zijn ver wondingen. Dat hebben woord voerders van de Palestijnse Autoriteit bekendgemaakt. De Israëli's openden het vuur op de ambulance toen die gewonde Palestijnen ophaalde in de plaats Deir Al Balah in de Gaza- strook, aldus de zegsman. AFP/DPA Advertentie h! jï 1 ,M "Want...u wenst toch een creatieve oplossing van uw reclameprobleem?" HSP Communicatie b.v. bel 0118 68 14 11 ..voor de juiste toon!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5