Radicalen werven in Nederland PZC PZC Bijlmermeer is nog steeds het domein van junks en zwervers Misbruik dreigt bij grotere rol voor bedrijfsarts Operatie baby Charlotte Floor moest wel falen Inlichtingendienst volgt ongeveer honderd militante moslims 27 november 1952 woensdag 27 november 2002 door Sander Kuypers De Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (de AIVD) verdenkt ongeveer honderd radicale moslims er van dat zij zich in Nederland bezighou den met ondersteunende terroristische activiteiten. Het gaat dan om het wer ven van strijders voor de islamitische jihad, de heilige oorlog, en ondersteu nende activiteiten voor terroristencel len. Dit meldden betrouwbare bronnen. Het gaat echter niet alleen -om cellen die strijders werven. Verwezen wordt ook naar de vier vermeende terroristen die vorig jaar in Nederland zijn opge pakt op verdenking van het voorberei den van aanslagen op de Amerikaanse ambassade in Parijs en een legerbasis in België. Woordvoerder V. van Steen van de AIVD wil niet op deze informa tie ingaan. Waarschijnlijk zijn er in ons land nog meer extremisten actief. De AIVD en andere inlichtingen- en veiligheids diensten hebben nog steeds geen pre cies beeld van de terroristische cellen in Europa, stelt plaatsvervangend di recteur Bruggeman van Europol. Cellenstructuur „Er blijken veel meer netwerken in de Europese Unie te zijn dan aanvankelijk werd gedacht", weet Bruggeman. Hij concludeert dat er nog steeds niet vol doende inzicht is in de cellenstructuur van de terroristen in de EU-landen. „Wij zijn slecht in het identificeren van terroristen", aldus Bruggeman. „De kapers van 11 september 2001 en ande re extremisten hebben we toen niet in beeld gehad, onder meer door de vele schuilnamen die ze gebruikten. Hun identiteit achterhalen blijft een pro bleem", meent de topman van Europol. Verder constateert Bruggeman dat het voor de Verenigde Staten en de EU- landen samen moeilijk blijkt om geld stromen van deze netwerken te volgen. Er wordt gekeken naar legale en illega le transacties, maar telkens blijken is lamitische extremisten toch weer over de nodige fondsen te beschikken. Bruggeman meent verder dat er nog te veel fouten worden gemaakt met het uitwisselen van informatie tussen de inlichtingen- en opsporingsdiensten. „Het gaat nog te vaak onvoldoende volgens de regels", zegt hij. Dat kan volgens hem leiden tot problemen bij het vervolgen van terroristen. Militairen houden op 27 september 2001 het verkeer rond de Botlektunnel in Rotterdam in de gaten. Verschillende tunnels in Rotterdam en Amsterdam werden geslo ten uit vrees voor aanslagen. foto Jasper Juinen/ANP Bruggeman: „De kwaliteit van het uit wisselen van informatie moet beter en er moet ook meer moeite worden ge daan om informatie uit te wisselen. Daarvoor moeten internationaal nieu we maatregelen komen." Eerste klap De plaatsvervangend directeur van Europol verwacht dat, nu eerdere aan slagen effectief blijken te zijn geweest, extremisten waarschijnlijk worden ge stimuleerd tot meer van dergelijke ac ties. Ook voor terrorismespecialist D, Leurdijk van instituut Clingendael is het niet de vraag of, maar wanneer er weer een aanslag komt. Hij gaat ervan uit dat ook Europa de dans niet zal ont springen. „Je kunt dat opmaken uit de recente waarschuwingen voor aanslagen van Duitsland, Frankrijk en Groot-Brit- tannië. Die komen nu niet voor niets", zegt hij. „Het is wachten op de eerste klap in Europa. Daar moeten we ern stig rekening mee houden De cellenstructuur van de extremisten is volgens Leurdijk zo ingewikkeld dat wat de Nederlandse overheid ook doet, ze altijd achter de feiten aanloopt. „De overheid kan nooit afdoende bescher ming geven. Daarom moet het publiek alert zijn", meent hij. Leurdijk begrijpt dat de overheid voor een dilemma staat: opening van zaken geven en op tijd waarschuwen. Anderzijds moet de overheid geen onnodige onrust veroor zaken. „Nederland zou zich wat mij be treft toch wat meer kunnen spiegelen aan de landen om ons heen, waar toch wel wordt gewaarschuwd." Jihad De AIVD schreef in het jaarverslag over 2001 dat er radicale moslimcellen in Nederland actief zijn. Er wordt daarin echter geen indicatie gegeven over de omvang. Minister Remkes van Binnenlandse Zaken meldde op 22 ok tober aan de Tweede Kamer alleen dat de AIVD over duidelijke aanwijzingen beschikt dat er enkele tientallen jonge ren uit islamitische gemeenschappen, met veelal de Nederlandse nationali teit, zich in het recruteringsproces be vinden voor de jihad. Wel is duidelijk dat er in Nederland in middels zestien vermoedelijke terro risten vastzitten. Twaalf van hen worden verdacht van het werven van strijders voor de gewapende islamiti sche strijd en ondersteunende activi teiten voor terroristische cellen. Vier van hen moeten zich begin december voor de rechtbank in Rotterdam onder meer verantwoorden voor het voorbe reiden van aanslagen op de Ameri kaanse ambassade in Parijs en een le gerbasis in België. De vier zijn de eerste verdachten die na de aanslagen van 11 september in Nederland worden be recht in verband met terrorisme. Remkes benadrukte vorige week nog dat hij geen aanwijzingen heeft dat Ne derland doelwit zal worden van een aanslag. ANP door Dick Hofland Als bedrijfsartsen werk nemers mogen doorver wijzen naar een specialist, bestaat het gevaar dat pati ënten daar verkeerd mee om gaan. „Het is denkbaar dat een patiënt die door de huis arts niet naar een specialist wordt gestuurd, dat wel ge daan krijgt via de bedrijfs arts", zegt voorzitter T. van Essen van het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG). De staatssecretarissen Ross (Volksgezondheid) en Rutte (Sociale Zaken) stelden deze week dat bedrijfsartsen een grote rol kunnen spelen bij de zorg voor mensen met werk- gerelateerde klachten. Zij willen halverwege volgend jaar wettelijk regelen dat be drijfsartsen kunnen doorver wijzen. Nu lopen verwijzin gen nog via de huisarts. Het College voor Zorgverzeke ringen adviseerde eerder dit jaar al om te experimenteren. Het stelde als voorwaarde dat bedrijfsartsen hun ken nis vergroten en dat de com municatie tussen bedrijfs- en huisarts verbetert. Ross vindt dat bedrijfsartsen ken nis en ervaring genoeg heb ben om nu al te kunnen door verwijzen. Zij moeten wel de huisarts informeren. De be windslieden verwachten dat een verwijsfunctie voor be drijfsartsen eraan bijdraagt dat minder mensen in de WAO belanden. Volgens NHG-voorzitter Van Essen was het oorspronkelijk de bedoeling dat bedrijfsart sen alleen mogen doorver wijzen bij ziektes of aandoe ningen die te maken hebben met het werk. Maar in de brief aan de Kamer stellen de bewindslieden dat bedrijfs- artsen voor alles mogen doorverwijzen. „In zaken die niets met het werk te maken hebben, is de bedrijfsarts niet deskundig genoeg. Er zullen duidelijke afspraken moeten worden gemaakt, an ders werkt het niet", zegt Van Essen. „Voorrugklachten,de belangrijkste oorzaak voor arbeidsongeschiktheid, be staan er al zulke afspraken. Die behelzen dat je rug klachten de eerste zes weken niet moet behandelen. Als je het daar niet mee eens bent en vindt dat iemand naar de fysiotherapeut moet, dan heb je dus een probleem." Aangezien de bedrijfsarts in het voorstel ook vervolg'ver- wijzingen mag uitschrijven, vreest de NHG-voorzitter dat de huisarts het zicht op de patiënten verliest. Onafhankelijkheid De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) wijst op het stijgende tekort aan huis artsen en vindt een grotere, rol van bedrijfsartsen wel kom. Al zegt ook de LHV dat het alleen mag bij werkgere- lateerde ziekten of aandoe ningen, zoals RSI. De vereni ging hoopt wel dat de onaf hankelijkheid van de be drijfsarts goecl geregeld wordt. „Hij werkt immers bij een commercieel bedrijf en dat kan botsen met het be lang van de werknemer", al dus de woordvoerder. De Nederlandse Vereniging voor Arbeids- en Bedrijfsge neeskunde (NVAB) is ingeno men met het plan. „Het is ook logisch, want wij zijn bij uit stek deskundig op het gebied van arbeid en gezondheid. Meer dan een huisarts, die vooral generalist is", zegt voorzitter M. Atjak. Zij stelt voor dat er snel meer richtlij nen worden opgesteld. Naast die over rugklachten, bestaat er ook een richtlijn over psy chische klachten, waarbij huisartsen en bedrijfsartsen zoveel mogelijk dezelfde aanpak hanteren. GPD van onze redactie binnenland De complexe chirurgische ingreep bij de zeven maanden oude baby Char lotte Floor moest wel mis gaan. Dé specialist op het terrein van zulke complexe hartkatheterisaties ontbrak vanwege een ruzie over een promotie. De relatief oner varen kindercardioloog be sloot desondanks de ingreep uit te voeren, met hulp van een al even onervaren colle ga- De behandeling was ook nog eens zo slecht voorbereid dat- essentiële apparatuur in de operatiekamer ontbrak. Ge heel tegen de regels in sneed de kindercardioloog het ka theter voor de dotterbehan deling af om het passend te maken. Terwijl hij het slangetje doorsneed op de onderkant van een metalen bekertje werd hij gadegeslagen door vier ervaren specialisten achter een raam die zelfs aanwijzingen gaven. Deson danks "kreeg het slangetje een rafelig randje, waardoor baby Floor bij het inbrengen van de katheter een later fa tale inwendige bloeding op liep. Bij het verwijderen van het slangetje werd pas ont dekt dat het aan het uiteinde een 'braam' had. Toch was de kindercardio loog er aanvankelijk nog van overtuigd dat de ingreep was geslaagd. Maar de toestand van de toen al bleek wegge trokken Charlotte Floor bleek achteruit te hollen in de verkoeverkamer. Deson danks werd ze te laat naar de intensive care gebracht. Spoedoperatie In overleg met de ouders be sloot de kindercardioloog tot een spoedoperatie. Maar de gezondheid van de baby ver slechterde zo snel dat ze moest worden gereanimeerd. Om tien over zes overleed Charlotte Floor. Op de ic-af- deling werd ondanks het vol slagen mislukken van de in greep een officiële verkla ring afgegeven dat de baby een natuurlijke dood was ge storven. De gebrekkige wijze waai'op de ingreep is uitgevoerd ver klaart dat het Universitair Medisch Centrum heeft ge weigerd het interne onder zoek naar 'het incident' openbaar te maken. De ou ders en hun advocaat kregen geen inzage in de verslagen van de gesprekken. Wel kre gen ze van het Wilhelmina- Kinder Ziekenhuis te horen dat in het rapport 'een ver nietigend oordeel' werd ge veld over de afdeling kindër- cardiologie. Onthutsend Met een beroep op. de Wet Openbaarheid Bestuur werd het UMC uiteindelijk toch gedwongen de gegevens naar buiten te brengen. De con clusies waren onthutsend. Op de afdeling bleken de ver houdingen ernstig verstoord te zijn. In het rapport wordt vastge steld dat die verziekte ver houdingen mede hebben ge leid tot de dood van Charlot te. De leiding was volgens de onderzoekers onvoldoende in staat om de groep kinder cardiologen adequaat aan te sturen. Complicaties De problemen op de afdeling kindercardiologie zijn ver gelijkbaarmet conflicten die in 1996 op de afdeling kin- derhartchirurgie heersten. Daar deden zich destijds on evenredig veel complicaties voorbij operaties. De Raad van Bestuur verze kerde dat de groep hartchi rurgen geheel was vervangen en de problemen waren op gelost. Ook nu stelt de Raad van Bestuur dat de hoofdrol spelers in het drama van de afdeling zijn vertrokken of vervangen. Maar de advo caat van de ouders van Char lotte betwijfelt of de afdeling daarmee beter functioneert en suggereert dat de zieken huisleiding moet opstappen. GPD De vernieuwing van de Amster damse Bijlmermeer heeft grote aantrekkingskracht op ver slaafden, De enorme bouwput herbergt tussen 900 en 1100 junks. Sommigen hebben nog een huis, anderen slapen in leeg staande fluts, boxen of auto's. En wie geen slaapplek vindt, blijft maar nachten achtereen wakker. Maar nergens is de dope zo goedkoop en van hoge kwali teit. doorThea van Beek De flat Koningshoef heeft een reputatie die bekend is tot in Zuid-Amerika en de An tillen. Hier arriveren de bolle tjesslikkers rechtstreeks met hun verse lading dope. In het flatgebouw zetelen im- en ex portbedrijven, zoals dat in de Bijlmer zo eufemistisch heet. Een flinke hoeveelheid hard drugs vindt van hier zijn weg in Europa. Een niet onaanzienlijk deel is bestemd voor handel in de wijk. De Bijlmer is 'the getto', weet Julian als geen ander. „Antillia- nen die hier wonen, brengen de dope. Goede kwaliteit en ner gens zo goedkoop. Een bolletje wit of bruin kost hier zes euro en elders tien. Maar als iemand bij voorbeeld uit Zaandam komt, betaalt die natuurlijk meer. Het is handel en ik wil ook wat ver dienen." Julian (39) is een hosselaar, of wel iemand die kleine misdaden pleegt om aan drugs te komen, 's Nachts scharrelt hij rond bij een haveloze parkeergarage. Al twintig jaar is hij verslaafd. Ju lian ligt in de goot. Hij is cle tel kwijt van het aantal keren dat hij heeft vastgezeten. Amsterdam telt circa 4200 drugsverslaafden, van wie on geveer een kwart in de Bijlmer is te vinden. Hun aantal is de laat ste tijd toegenomen. Vooral overdag is het een komen en gaan van junks die de wijk be zoeken. De straathandel vormt een belangrijke schakel binnen de drugshandel. Tweederde van de daklozen heeft er geen uitke ring en leeft van het hosselen Grote boosdoener is het opjaag beleid van junks in Amsterdam en andere steden. Als iedereen de eigen verslaafden opvangt, zouden de problemen hier veel minder zijn, zeggen hulpverle ners. Ook de junks zeil klagen over de toename en verharding Dope in de Bijlmer: goede kwaliteit en nergens zo goedkoop. in het drugscircuit. Onlangs sprak het Stadsdeel Zuidoost, waarvan de Bijlmer deel uit maakt, met de cliëntenraad van drugsverslaafden die alle over last op het conto van de junks van buiten schuift. Deelraads voorzitter Elvira Sweet: „Die overlast is zo langzamerhand onacceptabel. We hebben de cli ëntenraad aangeraden ook zelf op te treden door minder gast vrij te zijn, waardoor de junks van buiten wegblijven. Nu doen ze nog allerlei dingen samen." Sweets voorgangster Hannah Belliot, tegenwoordig zorgwet houder in Amsterdam, wil een half miljoen euro vrijmaken voor opvang van de groep hard nekkige verslaafden. Een drup pel op de gloeiende plaat. Haar collega stadsdeelwethouder Ronald Neslo: „Als al onze wen sen aan voorzieningen worden gerealiseerd, zijn miljoenen no dig." De stadsdeelraad kan weinig uitrichten. Geld voor voorzie ningen moet van de gemeente raad komen en burgemeester Job Cohen gaat over de openba re orde. Sweet: „We willen zélf meer greep krijgen op het aan pakken van de problemen en daarover met de gemeenteraad harde afspraken maken." De aantrekkingskracht van de Bijlmer heeft ook te maken met de enorme bouwput, waaruit de wijk nu bestaat. De afgelopen vijf jaar zijn flatgebouwen ge sloopt of gerenoveerd. Op de le ge plekken zijn keurige nieuwe wijkjes gekomen. Andere flats moeten nog worden aangepakt; enkele ervan staan leeg en juist daar concentreren zich de pro blemen. Ondanks hoge hekken, worden de lege woningen be volkt door daklozen, waarvan het merendeel verslaafd is. De vele hoeken, nissen, boxen en parkeergarages zijn ideale plekken om te overnachten, drugs te gebruiken en te verhan delen. Staathoekwerker Lloyd Wasse naar doorkniist 's nachts uren lang de wijk. „Steeds weer op andere tijden, want dan kom je ook weer andere verslaafden te gen. Tegen een uur of zes in dè ochtend zie je veel keurige kan foto Harmen de Jong/GPD toormensen. Ze komen om dope te scoren." De meeste verslaafden kennen Wassenaar. Wie hulp nodig heeft, kan bij hem aankloppen. Achter het politiebureau aan de Flierbosdreef hebben de hulp verleners hun domicilie: de Stichting Streetcornerwork, GG en GD, de Jellinek en HVO met nachtopvang voor daklo zen. Ertegenover staat een van de twee gebruikersruimten in de Bijlmer, maar die zijn alleen overdag open. Dus wordt 's nachts druk ge bruikt tussen de met rolluiken afgesloten winkels in de Am sterdamse Poort. Tientallen junks zwerven er rond of klitten samen tussen de zilverpapier tjes en spuiten. Onrustig heen en weer lopend, op zoek naar een dealer. Soms ontstaat ruzie en worden messen of pistolen ge trokken. Wassenaar: „Gisteren ontkwam ik maar net aan de ko gels. Stonden er op mijn ronde in de wijk twee op elkaar te schieten. Ik had geen meter ver derop moeten staan of ik was er geweest." GPD HEER - Deze week begint in Parijs het proces tegen gang ster Delaphina. Monsieur Paul heeft de chicste wijk in de Franse hoofdstad, Neuilly, ja renlang onveilig gemaakt. Het wonderlijke van deze altijd elegant geklede misdadiger is, dat hij zich bij zijn overvallen altijd als een heer gedroeg. Hij stal alleen maar van de rijken. DOODSTRAF - De openbare aanklager, J. Urvalek, in Praag heeft de doodstraf ge- eist tegen alle beklaagden die in het proces van Rudolf Slansky hebben terechtge staan. Volgens deskundigen hebben ze sabotage bedreven. Door deze sabotage zouden miljarden Tsjechoslowaakse kronen verloren zijn gegaan. Urvalek kwam tot de slotsom dat Slansky en zijn dertien be klaagden, waaronder elf Zio nisten die zich ter beschikking van de Amerikaanse geheime dienst hadden gesteld, 'de erg ste misdaden tegen de staat en de vrede hadden begaan.' TARWE - De politierechter in Middelburg heeft een land bouwer uit Kruining'en ver oordeeld tot honderd gulden boete of veertig dagen gevan genisstraf. De boer had negen honderd kilo tarwe meer in voorraad dan volgens het dorsbriefje en afleveringsbe- wijs aanwezig moest zijn. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: OosfsouburgseweglO Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax: (0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)admlnislratie en om u te (laten) intormeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaalschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze Informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, aldelinci lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Behoort tot. UJGCJGnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4