Kernen sterk in nieuwe raden PZC Provincie dreigt afvalverwerker met dwangsom Beelden Zeeuws Archief op internet Clubs Hontenisse wachten op subsidie Anonieme critici beschuldigen ZMF van broodroof Ouderenbonden zijn boos op verzekeraar Oostburger door het lint Jongetje gewond bij ongeval Computer gestolen Bromfietser gewond bij botsing Taakstraf voor mishandelen agent Ommekeer in samenstelling zal stempel drukken op toekomstig gemeentebeleid Sint landt in Cadzand Wortel voor Sints paard wordt blikje kattenvoer woensdag 27 november 2002 OOSTBURG - De politie heeft afgelopen maandagavond een 38-jarige inwoner van de gemeente Oostburg aangehouden na het plegen van vernielingen in Breskens en bedreiging van een 34-jarige Oostburger. De man ging omstreeks half acht danig tekeer in de J.F. De Millianostraat in het vissersdorp. Hij vernielde de voorruit van een geparkeerde auto, een rolluik, een fiets, een pergola en een vuilnisbak in de straat. Vervolgens sloeg hij ook nog een ruit van gewapend glas in, waarbij hij een slagaderlijke bloeding opliep. Gealarmeerde agenten wisten hem te overmeesteren en te kalmeren. Hij is door het ambulancepersoneel en een arts be handeld en overgebracht naar het ziekenhuis in Brugge. De oorzaak van zijn agressie lag in de relatiesfeer. De man kreeg een proces-verbaal en moet zich over enige tijd bij de rechter verantwoorden voor zijn gedrag. TERNEUZEN - Na een aanrijding op de Guido Gezellestraat afgelopen maandagmiddag is een zevenjarig jongetje uit Ter- neuzen met de ambulance voor onderzoek naar het zieken huis gebracht. Het jongetje zat bij zijn 35-jarige moeder in de auto. Een 19-jarige Terneuzense automobiliste reed naast de andere auto in de richting van de Driewegen. De 19-jarigc wilde de auto vóórhaar inhalen en veranderde van rijstrook, maar zag de naast haar rijdende auto over het hoofd. Een aan rijding was het gevolg. Hierdoor kwam het voorwiel van de auto van de 35-jarige bovenop het achterwiel van de andere auto vast te zitten. TERNEUZEN - Uit een woning aan de Zuidlandstraat in Ter- neuzen is afgelopen maandagavond een computer ter waarde van enkele honderden euro's gestolen. TERNEUZEN - Een twintigjarige bromfietser is gistermid dag rond kwart voor vier gewond geraakt bij een aanrijding op de Sloelaan in Temeuzen. De Terneuzenaar reed over de Sloelaan, komende uit de richting Gouwestraat, en wilde op het kruispunt met de Gouwestraat linksaf slaan. Hij liet hier bij een achter hem rijdende veertienjarige fietser uit dezelfde plaats niet voorgaan. Deze fietser haalde de bromfietser links in in plaats van aan de rechterzijde, hoewel de bromfietser naar links had voorgesorteerd en een teken met zijn richting aanwijzer had gegeven. De bromfietser werd met beenletsel overgebracht naar een ziekenhuis. MIDDELBURG - Een twintigjarige man uit Eeklo (B) is giste ren in Middelburg voor het mishandelen van een politieman bij verstek veroordeeld tot het betalen van 312 euro schade vergoeding aan het slachtoffer. Daarnaast kreeg verdachte door de politierechter twintig uur taakstraf opgelegd. Het incident speelde zich 21 september dit jaar in Temeuzen af. De agent rook een sterke henneplucht bij de man die op een bromfiets zat. Toen de bromfietser mee moest naar het poli tiebureau, verzette hij zich hardhandig tegen zijn aanhou ding. Daarbij sloeg en stompte hij de agent tegen zijn hoofd De Belg bleek zes gram hennep in zijn brommer te hebben ver stopt. Het slachtoffer moest zich onder behandeling stellen van een tandarts. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De bevolking van de kern Temeuzen wordt in de gemeenteraad van het nieu we Temeuzen relatief minder vertegenwoordigd dan die van de andere kernen. In de nieuwe raad, die begin ja nuari geïnstalleerd wordt, heb ben slechts negen uit Temeuzen afkomstige raadsleden zitting, de overige 22 komen uit de klei ne kernen, Axel en Sas van Gent. Tot nu toe waren de rollen juist omgekeerd en hadden zes tien van de huidige 25 raadsle den een Terneuzense achter grond. Ook in Hulst zijn de kernen be ter in de nieuwe raad vertegen woordigd dan ooit tevoren. Van de 21 raadsleden hebben er slechts zeven de thuisbasis in de vestingstad. In het nieuwe Sluis komen de raadsleden uit zowat alle kernen, alleen de oude ge meente Aardenburg is niet ver tegenwoordigd in de nieuwe raad. De oververtegenwoordiging CAD ZAND - Sint Nicolaas was gistermiddag even voor een be zoek in Cadzand-Bad. Hij werd op spectaculaire wijze door de reddingboot Winifred Lucie Verkade-Clarck op het strand gezet. Sint was er een beetje be duusd van, maar met behulp van een trap kon hij daar zonder natte voeten te krijgen aan land komen. De kinderen van Cad zand en ruim zestig kleintjes van het azielzoekerscentrum in Hedenesse waren er om de Sint welkom te heten. Sint had de hulp van de reddingmaatschap- pijingeroepen om te helpen bij de zoektocht naar de verdwenen pakjesboot. Gelukkig waren er pieten genoeg om even mee naar Cadzand te gaan en er zijn ook nog voldoende cadeautjes, wist Sint. van de kleine leefgemeenschap pen kan het beleid van de nieu we gemeente danig beïnvloe den. In praktisch alle partijpro gramma's voor deze verkiezin gen hebben de partijen zich sterk willen maken voor zaken die spelen in de dorpen (op peil houden voorzieningenniveau, onderhoud wegen en plantsoe nen, geld voor dorps-en wijkra den). Een en ander had tot ge volg dat kort voor de verkiezingen in diverse plaat sen in allerijl nog vertegen woordigende lichamen werden opgericht in de vorm van stads en dorpsraden (Aardenburg, Sas van Gent, Vogelwaarde en Kloosterzande). Deze organisa ties zullen vooral in de komende maanden de nieuwe raden bij voortduring wijzen op de belof tes die in de verkiezingstijd zijn gedaan. Dorpisme Ook in de nieuwe raden zal - zo verwachten bestuurders in de regio - het dorpisme hoogtij gaan vieren. De WD in Temeu zen placht in het verleden nogal eens aan te dringen op een re constructie van de belangrijkste Terneuzense winkelstraat, de Noordstraat. Een dergelijk ver zoek zal in de nieuwe raad zo goed als zeker worden wegge hoond, omdat de Axelse raads leden zullen wijzen op een ver pieterde Noordstraat in Axel en de Sasse leden het college zullen wijzen op de noodzaak om in Sas van Gent te investeren in het kern winkelapparaat. Morgen worclen de geloofsbrie ven van de leden van de nieuwe raad bekeken. Begin januari volgt de installatie van de nieu we raden. door Harold de Puysseleijr SLUISKIL - Afvalverwerker Heros in Sluiskil krijgt tot 5 ja nuari van de provincie de gele genheid te voldoen aan de eisen voor de opslag van afvalhout. Past het bedrijf de opslag niet aan, staat het een dwangsom van tienduizend euro per week te wachten, met een maximum van vijftigduizend euro. Dat besluit is gisteren genomen door Gedeputeerde Staten. He ros slaat afvalhout en geshred- derd hout los op, zo stelden controleurs van de provincie af gelopen voorjaar vast. De mi lieuvergunning schrijft voor dat het hout opgeslagen moet zijn in containers of tussen drie keer- wanden. Het Sluiskilse bedrijf verdedigde zich met een fax van de brandweer van Temeuzen. De brandweer geeft daarin aan, dat het geen kwaad kan het hout onder bepaalde voorwaarden los te storten. In overleg met de brandweer zou Heros onder andere zorgen voor een betere blusvoorzie- ning. Volgens de provincie heeft het bedrijf inmiddels weliswaar veel ondernomen om de opslag te verbeteren en is Heros nog van plan daar verder werk van te maken. Dat alles neemt ech ter volgens GS niet weg, dat de opslag nog altijd niet aan de ge stelde eisen voldoet Heros heeft overigens zes weken de tijd om daar bezwaar tegen in te dienen. Directeur A. de Bode van Heros kondigt aan dat ook te gaan doen. Hij heeft er begrip Op straffe van een dwangsom moet dit beeld bij Heros zo snel mogelijk verdwijnen. voor dat de provincie toeziet op naleving van de regelgeving, maar noemt het wel 'overdre ven' dat er een dwangsom als stok achter de deur wordt gezet. „Het ombouwen van een oude fabriek kost gewoon veel tijd", zegt De Bode. „Bovendien wordt er op dit moment volop hout afgevoerd." Het afvalhout op het terrein aan de Sluiskilse Oostkade wordt geshredderd en fotoCamiieSchelstraete vervolgens per schip afgevoerd naar Zweden, voor toepassing in een energiecentrale. door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse krijgt nog steeds geen toestemming van de provincie om subsidie te geven aan schutterssociëteit Willem Teil in Kloosterzande en voet balvereniging SDO in Lams- waarde. De gemeenteraad heeft beide subsidieverzoeken al een tijd geleden gehonoreerd, maar het provinciebestuur houdt de boot nog steeds af. Wethouder A. Roctus gelooft echter nog steeds in een goede afloop. Hij reageerde hiermee gisteravond in twee commissievergaderin gen op vragen van C. Nijskens- de Maat (CDA) en W. Broekho ven (Groot Hontenisse). Broek hoven wilde weten waarom de gemeente Hontenisse nog steeds geen toestemming van 'Middel burg' krijgt. Roctus sprak gisteren met ver antwoordelijk gedeputeerde Poppelaars. „Aan de provincie moeten nog enkele gegevens worden aangedragen. Dat heeft REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Floonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te maken met onze reserves. Hij heeft tien dagen uitstel ge vraagd. Het was een zeer con structief overleg. Daaróm ver trouw ik erop dat het goed komt." De wethouder ontkende weder om dat financiële problemen van de gemeente ten grondslag zouden liggen aan de afwach tende houding van de provincie. Zijn collega-wethouders F. van Driessche en B. Pauwels zeiden vorige week dat de gemeentekas praktisch leeg is en dat de pro vincie daarom zeer voorzichtig is. Bezinkbassin Dat de gemeente bijna geen geld meer heeft, is volgens G. Kam- minga (Progressief Hontenisse) ook de reden dat de voor dit j aar geplande investering in het bergbezinkbassin bij het Pool- splein in Kloosterzande is uitge steld tot volgend jaar. Volgens Roctus heeft dit niets te maken met de financiële positie van de gemeente. „De aanleg van dit bassin gebeurt volgend jaar. Dus heeft het geen zin de inves tering in de begroting van dit jaar op te nemen." Kamminga gelooft niets van de woorden van Roctus. „Het be sluit is al door de raad genomen. De investering wordt, doorge schoven naar volgend jaar om dat het geld op is." Burgemeester A. Vogelaar steunde het betoog van Roctus. „Als de uitgave niet dit jaar wordt gedaan, heeft het geen zin dat in de begroting 2002 op te door Ron Magnée MIDDELBURG - Ruim vijf duizend beelden zijn vanaf vandaag te bezichtigen op de website van het Zeeuws Ar chief. De komende tijd moeten er nog duizenden plaatjes, portretten en foto's bijkomen. Wie tot voor kort een plaatje van Willem Beukelszoon zocht, was wel even zoet. Deze beroemde Biervlietenaar vond in de veertiende eeuw het ha ringkaken uit. Na enig zoeken in het archief was de beeltenis van Beukelszoon wel te vin den, namelijk in de Zelandia Illustrata, een collectie van duizenden plaatjes. Maar met het nieuwe systeem van het Zeeuws Archief gaat het in een handomdraai. Vanaf de websi te kunnen surfers eenvoudig de database raadplegen. Inmiddels zijn er ruim vijfdui zend afbeeldingen via het net te bekijken, vertelt A. Meijer, hoofd Archieven en Collecties. Het gaat om portretten, oude ansichtkaarten en foto's. Daar komen per 1 januari nog zo'n drieduizend platen bij. Het is de bedoeling dat de collectie daarna elke drie maanden wordt aangevuld. Over vier jaar kunnen bezoekers van de website zo'n tachtigduizend beelden on line bekijken. Het gaat niet alleen om platen uit de eigen collectie, maar ook beelden uit bijvoorbeeld het Genealogische Centrum. Ove rigens is dan nog steeds maar een deel van de collectie van het Zeeuws Archief digitaal te raadplegen. In de kelder van het gebouw liggen immers en kele honderdduizenden beel den. „We zullen dus bij elke aanvulling van de database moeten' kiezen,"legt Meijer uit. Tegenvallen Opvallend is dat de plaatjes op het net niet al te scherp zijn. „Inderdaad zal de resolutie menigeen tegenvallen", waar schuwt Meijer bij voorbaat. „Maar we presenteren deze beelden met opzet zo. Anders zouden de platen kunnen wor den gebruikt zonder dat er au teursrechten voor worden be taald." Op dit gebied doet het archief ook een beroep op de makers. Van nogal wat platen is de maker onbekend. Even tuele rechthebbenden wordt dan ook verzocht zich te mel den, aldus A. Meijer. Op dit moment werken acht personeelsleden aan het scan nen, bewerken en invoeren van de collectie. Daarnaast wordt elke plaat uitgebreid beschre ven. Althans, zo lang er infor matie over is. Iedereen wordt dan ook gevraagd ontbreken de informatie te melden. „Want vooral de datering van de ansichtkaarten wil nog wel eens ontbreken", aldus A. Meijer. A. Meijer van het Zeeuws Ar chief raadpleegt on line de be standen van het Zeeuws Ar chief. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie wordt in anonieme be richten beschuldigd van brood roof. Aanleiding: het beroep van de vereniging tegen een vergun ning voor Broomchemie in Ter- neuzen om een nieuwe brand- vertrager te mogen produceren. ZMF-voorzitter J. van der Doef verklaarde gisteren tijdens de ledenvergadering 'ondubbel zinnig' dat de activiteiten van de milieufederatie zich niet richten op het beperken van de werkgelegenheid bij welk be drijf dan ook. „Voor ons telt de manier waarop wordt omge gaan met milieu en natuur." Hij zei dat Broomchemie met regelmaat ten onrechte doet voorkomen alsof het verlies aan banen bij het bedrijf niet voort vloeit uit een reorganisatie, maar op het conto van de mi lieubeweging moet worden ge schreven. Die suggestie is aan leiding voor het ontvangen van anonieme beschuldigingen. Van der Doef maakte duidelijk dat de schuld bij de directie van Broomchemie ligt, die onvol doende gegevens over de scha delijkheid van de broomhou- dende stof aanleverde. Er is in allerijl een onderzoekje uitge voerd, dat door het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne als ver beneden de maat is gekwalificeerd. Volgens de ZMF-voorzitter is door het bedrijf bij de voorbe reidingen voor de vergunning aanvraag lichtzinnig gehan deld. „Dat de rechter het bedrijf daar in eerder reeds voor ver oordeelde, is dan ook niet te wij ten aan de milieugroeperingen maar aan de directie die een in schattingsfout maakte." Parkenplan Van der Doef pleitte voor een 'Zeeuws grote parkenplan' voor windenergie. Nu loopt het niet met de ontwikkeling van deze duurzame stroomopwekking in de provincie. In 2002 is er nog geen 10 megaWatt nieuw ver mogen geplaatst, terwijl er in 2010 ongeveer 250 megaWatt in gebruik moet zijn. In een plan voor bouw van grote parken moet het landschap veel aan dacht krijgen, aldus Van der Doef. Hij wees erop dat er nog veel ruimte is in en om de grote ha vengebieden en op de storm vloedkering in de Oosterschel- demonding. Het nieuwe beleid van Rijkswaterstaat biedt daar meer mogelijkheden voor. Van der Doef riep Rijkswaterstaat op de terughoudende opstelling eindelijk overboord te gooien en het initiatief te nemen voor een groot windpark van tientallen megawatts op en bij de aanzet van de kering. „Daartoe moet een plan komen, dat de uitstra ling van het technisch vernuft van de kering extra versterkt. De ZMF-voorzitter keerde zich tegen het waterplan van water schap Zeeuwse Eilanden voor het eiland Tholen. Inlaat van met blauwalgen vergiftigd wa ter uit het Krammer-Volkerak en Zoommeer noemde Van der Doef niet realistisch en duur zaam. „Het plan vergroot de afhanke lijkheid van de landbouw van zoet water. De oplossing zit in het gebruik van de beschikbare bronnen op het eiland zelf, zoals waterconservering en het zuinig zoetwatergebruik", betoogde Van der Doef. Het waterschaps plan verkleint ook de kansen op een gezondere Delta, waarin het getij meer ruimte krijgt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties (Poso) in Zeeland verwijt verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer/Achillea in Apeldoorn discriminatie van ouderen. Deze maatschappij heeft een leeftijdstoeslag van 5 procent ingevoerd op de premie voor een autoverzekering voor mensen van zeventig jaar en ou der. „Een grote groep mensen in de maatschappij, veelal kwetsbare senioren, wordt keer op keer het kind van de rekening", zegt pro vinciaal voorzitter L. Velthuy- sen van de AnboVertegenwoor digers van de andere ouderenorganisaties binnen het Poso zijn dat met haar eens. „Het openbaar vervoer gaat meer geld kosten. Dit treft de groep senioren, waarvan een relatief hoog percentage niet beschikt over een eigen auto. En nu blijven de senioren die wel een auto bezitten ook niet meer buiten schot", vindt het bestuur. Centraal Beheer/Achmea heeft tot de toeslag van 5 procent be sloten omdat mensen van ze ventigjaar en ouder relatief veel schade veroorzaken. De verze keraar laat weten liever een toe slag in te voeren dan een accep tatiegrens wat betreft leeftijd, zoals diverse andere verzeke ringsmaatschappijen doen. Bij de Poso is de toeslag echter in het verkeerde keelgat gescho ten. Het bestuur verwijst naai de verplichte keuring vanaf ze ventig jaar. Die mag niet door de eigen huisarts worden uitge voerd en kost de ouderen boven dien een behoorlijk bedrag. De Poso vraagt zich af waarom die keuring, een geldig rijbewijs en tientallen jaren rijervaring voor deze verzekeringsmaatschappij niet voldoende zijn. Boycot De Poso overweegt stappen te ondernemen om te komen tot een algemene boycot tegen be drijven die ouderen discrimine ren. „Solidariteit daarbij van de jongeren die op termijn ook ze ventig jaar zullen worden, zou een fraai gebaar zijn", vindt het Poso-bestuur. door Edy de Witte HULST - Met de actie 'zet je schoen voor de zwerfkatten' za melt de jeugdvereniging Kids for Animals van de dierenbe scherming afdeling Zeeuws- Vlaanderen de komende week eten in voor talrijke zwerfkat ten in de regio. De actie wordt gehouden in Sint Jansteen, Koewacht en Hulst. In de eerste twee plaatsen concentreert de voedselinzameling zich in de plaatselijke supermarkten, de Meermarkt en Plusmarkt. „De kinderen zijn in deze twee winkels en op de basisscholen ingelicht over de actie", zegt Marga de Jonge van Kids for Animals. „In beide supermark ten mogen kinderen jaarlijks rond Sinterklaas hun schoen zetten. Naast tekeningen en kleurplaten voor de Sint, denkt de jeugd met een wortel, biet of suikerklontjes ook vaak aan het paard van de goedheiligman. Nu vragen we met volledige in stemming van Sinterklaas om dit eten voor de schimmel ach terwege te laten en in plaats daarvan iets lekkers voor de katten in de schoen te stoppen. We denken hierbij aan brokjes en blikvoer. Als de kinderen aan de zwerfkatten denken, zullen de dierenpieten iets terug in de schoen stoppen wat dan ook weer met dieren te maken heeft." Woensdagmiddag 4 december wordt de actie afgesloten in de Neckermann stuntmarkt in Hulst. Vanaf 13.30 uur kunnen de kinderen ook hier met him schoen met kattenvoer terecht. De daar aanwezige dierenpie ten geven weer als tegenpresta tie een aan dieren gerelateerde verrassing. De Neckermann stuntmarkt ondersteunt de ac tie nog met, een extra cadeautje- Rond vijf uur wordt al het inge zamelde kattenvoer overhan digd aan een vertegenwoordiger van de dierenbescherming. De ze vereniging zorgt dan samen met de dierenpieten dat het eten op de juiste plaatsen terecht komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41