PZC Onderzoek naar fietsklanten PSD Hulster ondernemers in verzet tegen autovrij maken Markt 11 CDA denkt volgende week coalitie in Sluis rond te hebben Bietencampagne week eerder klaar mix It-SFSC 5 Uitbreiding aan rioolwaterzuivering wellicht vertraagd Hontenisse wil weten wat knelpunten zijn na opheffing veerdienst SWO's Sas en Assenede en Bejaardenwerk samen verder Onderdak voor asielzoekersgezin Axel verkoopt natuurgebied CïGl Zeeland en Vlaanderen werken samen aan veiligheid grensverkeer Boetes voor drugstoeristen zeeuwse almanak Bloeddruk ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 27 november 2002 door Ben Jansen KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse gaat na of het wenselijk is op korte termijn een onderzoek te houden naar de gevolgen van de opheffing van de veerdienst Kruiningen- Perkpolder voor voetgangers en (brom)fietsers uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Het is on duidelijk waar deze klanten van de PSD vandaan komen en waar ze naar toe gaan. In een overleg tussen de ge meenten Reimerswaal en Hon tenisse, busonderneming Con nexion en de provincie over mogelijke knelpunten, bijvoor beeld voor scholieren, na de op heffing van de veerdienst, is af gesproken dat Hontenisse het initiatief neemt voor een even tueel onderzoek. Het dagelijks provinciebestuur meldt dit in een brief aan A. Broekmans uit Hulst die al geruime tijd ijvert voor behoud van een veerverbinding tussen Kruiningen en Perkpolder. Ge deputeerde Staten wijzen erop dat het besluit om deze veer dienst bij de komst van de Wes- terscheldetunnel op te heffen mede is gebaseerd op een en quête uit 1987. Daaruit bleek dat het aanbod van langzaam verkeer op werkdagen ongeveer tweehonderd voetgangers en honderd (brom)fietsers be droeg. Daarnaast waren er on geveer zeshonderd personen die via het openbaar vervoer wer den overgezet. De conclusie was dat deze aan tallen te gering zijn om op een verantwoorde manier een fiets- voetveer tussen Kruiningen en Perkpolder te kunnen exploite- Advertentie ren. Daarbij gold als argument dat de meeste busklanten in de toekomst gebruik kunnen ma ken van de buslijnen door de Westerscheldetunnel. Daarom blijven er minder dan driehon derd bootpassagiers per dag over. Dat aantal is naar de mening van het dagelijks provincie bestuur te gering om, zoals Broekmans beweert, ernstige gevolgen te hebben voor de eco nomische ontwikkeling of de werkgelegenheid in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Een globale telling aan boord van de PSD-schepen heeft vol gens Gedeputeerde Staten te zien gegeven dat de onderzoeks resultaten uit 1987 nog steeds geldig zijn. Gemiddeld wordt het aantal van driehonderd voetgangers en (brom)fietsers per dag niet overschreden. Uit de cijfers van Connexxion blijkt verder dat de route door de Wes terscheldetunnel voor de meeste buspassagiers een goede ver binding zal zijn. SAS VAN GENT - De Stichting Welzijn voor Ouderen Assene de/Sas van Gent en de Vereni ging Intergemeentelijk Bejaar denwerk Assenede/Sas van Gent gaan samen verder als openbaar lichaam. Dat is onlangs besloten door het college van Sas van Gent en eind vorig jaar al door de gemeente Assenede. Assenede en Sas van Gent kennen al vele jaren sa menwerking op het gebied van cle ouderenzorg. Dat grensover schrijdend werken kan efficiën ter plaatsvinden door het in de structuur van een openbaar li chaam te gieten. Dat biedt on der andere betere kansen om Europese subsidies los te krijgen. Een van de meest aan sprekende initiatieven in dat verband is het project 'gastge zinnen voor ouderen', bedoeld om de eenzaamheid onder al leenwonende ouderen tegen te gaan. De gemeenteraad van Sas van Gent neemt morgen het besluit voor de oprichting van het openbaar lichaam voor de oude renzorg. De raad komt vanaf 19.30 uur bijeen in het stadhuis. ah. TERNEUZEN - De bietencampagne is dit jaar een week eerder afgerond dan aanvankelijk gepland. Alle bieten zijn volgens directeur Agrarische Dienst G. Sikken van Suiker Unie in Dinteloord de grond uit en liggen te wachten op transport naar de suikerfabrieken. De bietencampagne is rond 14 december achter de rug. De gemiddelde opbrengst per hectare ligt volgens Sik ken op 61 ton en dat is hoger dan vorig jaar. Toen be droeg die opbrengst 57 ton. „Wel ligt de opbrengst dit jaar minder hoog dan we aanvankelijk hadden inge- iwÈÈSÊÈÊM?». schat." De kwaliteit van de bieten verhoudt zich wel tot die van vorig jaar. De suikeropbrengst komt naar ver wachting net boven de zestien procent uit, en dat is evenveel als in 2001. foto Camilê Schelstraete OOSTBURG - De uitgeproce deerde Armeens-Azerbei- dzjaanse asielzoekersfamilie Kniazian heeft tot 14 december onderdak gevonden bij een fa milie in West-Zeeuws-Vlaande- „Deze familie biedt een tijdelij ke oplossing aan om het gezin Kniazian rust te geven. Er heerst door de huidige situatie logischerwijs een heleboel spanning in de familie Kniazi an. Rust is nu het belangrijkste, zodat we samen met de gemeen te Oostburg tot een oplossing kunnen komen", vertelt een be trokkene. Het gezin Kniazian werd vorige week maandag uit asielzoekers centrum Hedenesse in Cadzand gezet. De rechter besloot dat de vijf gezinsleden terug moeten naar Rusland. Vader Ashot Kni azian kan niet aan dat verzoek voldoen, omdat hij geen Rus sisch paspoort heeft. door Conny van Gremberqhe AXEL - De gemeente Axel is van plan om een klein natuurge bied aan de Emmabaan in Koe wacht te verkopen aan Staats bosbeheer. Het terrein van zo'n 3200 vier kante meter staat plaatselijk bekend als 'de Duintjes' en heeft een beschermde status. De Oost-Zeeuws-Vlaamse natuur beschermingsvereniging De Steltkluut heeft er recentelijk bij het dagelijks bestuur van Axel op aangedrongen om het terrein over te dragen aan Staatsbosbeheer. B en W van Axel voelen daar wel iets voor en stellen de raad voor om het gebiedje over te dragen voor het symbolische bedrag van één eu ro. De raad krijgt het voorstel donderdag 28 november voor geschoteld. De Axelse raad wordt verder ge vraagd een krediet van 15.000 euro beschikbaar te stellen voor de reconstructie van het kunst- Advertentie Maatschap Westelijke Ac countantskantoren Zeeland Gors MIDDELBURG OOSTBURG RENF.SSS De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 29 november a.s. vanaf 12.00 uur gesloten i.v.m. een personeelsuitstapje. Advertentie j u belt 0800 -1 234 wij halen op WANNEER u dat wilt j wij bezorgen WAAR u dat wilt 1 en op het MOMENT dat u dat wilt door Sheila van Doorsselaer HULST - Het autovrij maken van de Grote Markt in Hulst be tekent voor de ondernemers aan het stadsplein de doodsteek. Dit zeggen F. Messagie, van de ge lijknamige frituur, en het echt paar Den Herder van Blokker. Zij hebben dan ook grote kritiek op de plannen van Groot Hulst, later overgenomen door het gros van de overige partijen. Messa gie en Den Herder hopen dat de plannen zullen overwaaien. Frituur Messagie, een begrip in Hulst, is al ruim een halve eeuw gevestigd aan de Grote Markt. Messagie heeft zijn vaste schare klanten onder Hulstenaren. „Vooral in de avondspits is het druk. Mensen die voor het hele gezin friet komen halen en met grote draagtasen weer buiten stappen. Die parkerennunogop de Grote Markt. Denk je dat ze echt nog naar mij komen als ze een heel eind moeten gaan lopen en vervolgens thuiskomen met koude friet?" Een groot gedeelte van Messagies clientèle wordt gevormd door dagjesmensen die, voor ze in hun geparkeerde auto op de Grote Markt stappen, nog even een frietje halen. Ook hen vreest Messagie kwijt te ra ken. Grote produkten Den Herder opende in 1983 zijn Blokker-vestiging in de De Ge- nestetstraat, maar verhuisde vorig jaar naar de Grote Markt om zijn klanten beter van dienst te kunnen zijn. Met veel par keerruimte voor de deur is het voor klanten aantrekkelijker grote produkten te kopen. „Voorheen moesten ze veel te ver lopen met grote dozen en dat deden ze dan ook liever niet. Nu wel. Het was een grote investe ring voor ons, een nieuwe vesti ging, en nu wil de politiek onze klanten weer van ons afpak ken", zegt G. den Herder. Zijn echtgenote vult aan dat zij ge noodzaakt is in het personeels bestand te snijden als de inkom sten fors terugvallen. Messagie stelt dat hij op dagen dat de Grote Markt in gebruik is door evenementen, 40 procent aan inkomsten misloopt. Dat getal zou ook van toepassing zijn als de markt autovrij ge maakt wordt. Den Herder zegt ook het goed in cle kassa te mer ken wanneer de markt in ge bruik is voor een evenement. Messagie: „Tuurlijk is dat leuk, dat blik weg en terrasjes op de markt en een kiosk, maar die kiosk is een tochtgat, geen mu ziekgezelschap wil in de kou staan. Wij denken in deze situa tie aan onze eigen portemonnee. En de gemeente zou dat ook moeten doen. Door het parkeren op de Grote Markt stop te zetten loopt de gemeente 80.000 euro per jaar mis aan parkeergel- den." Messagie en Den Herder beraden zich nog op het onder nemen van actie. Ze willen het definitieve beleidsprogramma van de nieuwe gemeente Hulst door René van Stee OOSTBURG - Na het weekend is er meer duidelijkheid over de samenstelling van het nieuwe college van B en W in Sluis. De Oostburgse wethouder R. Leentfaar, als lijsttrekker van het CDA een van de grote winnaars van de verkiezingen, verwacht dan te kunnen melden welke partijen tot de coalitie toetreden. Hij wilde geen mede delingen doen over de richting waarin de onderhandelingen zich ontwikkelen. „De gesprekken met de diverse partijen verlopen tot nu toe ple zierig. Ook heeft er inmiddels een inventarisatie plaats gevon den van eisen en wensen. Welke resultaten hier uitrollen, moet nog blijken", aldus Leentfaar. Na de verkiezingsuitslag bleek al snel dat de collegevorming ui terst moeizaam zou kunnen ver lopen. Vooraf was afgesproken dat de vier grootste partijen een breed vertegenwoordigd ge meentebestuur zouden vormen. Er werd verder van uitgegaan dat de vier toenmalige grote partijen CDA, PvdA, WD-Ge- meentebelangen en Dorpsbe langen Toerisme (D&T) die coalitie zouden vormen. De winst van nieuwkomer Nieuw West gooit echter roet in het eten. Met drie zetels maakt ook die partij aanspraak op een wet houderszetel. De grootste twistpunten bij de onderhandelingen zijn onge twijfeld Sluis aan Zee en de (ver)bouw van het gemeente huis. Als de WD-Gemeentebe- langen en D&T zitting nemen in het college zal een van de twee water bij de wijn moeten doen. Bij de keuze van Nieuw West als collegepartner, moet ook die partij als tegenstander van Sluis aan Zee in een samenwerking met de liberalen een minder ra dicaal standpunt innemen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Euregiopro- vincies Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen gaan een po ging ondernemen om de veilig heid van het grensoverschrij dend verkeer te verhogen. Door onwetendheid en verschillen in verkeersregels doen zich in de grensstreek regelmatig ver- keersonveilige situaties voor. Daar willen de drie provincies verandering in brengen. In het kader een Euregioproject worden alle verschillen in regel geving in kaart gebracht en on der de aandacht van de wegge bruikers gebracht. Dat gebeurt met folders, reclamespotjes op radio en tv en via grensover schrijdende verkeerscampag- nes. Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten gisteren 15.000 euro beschikbaar te stel len uit de pot van het Regionaal Overlegorgaan Verkeersveilig heid Zeeland en nog eens 39.000 euro uit de algemene pot van In- terreg III. In augustus vorig jaar speelde het projectbureau Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaan- deren al in op de onbekendheid van de Belgen met een aantal af wijkende Nederlandse ver keersregels. In het centrum van Sluis en Oostburg deelden me dewerksters van het bureau toen krasfolders uit met een test voor Belgische bezoekers. werk De Muzikanten, dat sinds 1968 de buitenwand siert van cultureel centrum De Halle. Het kunstwerk is behoorlijk aange tast door roest. Restauratie is hoegenaamd onmogelijk. B en W willen daarom het werk op nieuw laten vervaardigen in roestvrij staal. De raadsvergadering wordt donderdag gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. HHHHHHHHHHHHHHHHHIHHIi door Sheila van Doorsselaer HULST - De omvangrijke uit breiding van de rioolwaterzui veringsinstallatie aan de Clin- geweg in Hulst levert wellicht vertraging op. Het leggen van de leidingen kost meer tijd dan verwacht. Waterschap Zeeuws- Vlaanderen vergroot momen teel de verwerkingsgcapaciteit van rioolwater. Ook kan er straks meer water worden opge pompt. Het waterschap begon eind au gustus met de uitbreiding van de Hulster rioolwaterzuivering. De werkzaamheden behelzen een uitbreiding van de biologi sche verwerkingscapaciteit en de hydraulische capaciteit. Het werk omvat onder meer de bouw van twee grote tanks, een beluchtingstank (3300 kubieke meter) en een opslagtank voor zuiveringsslib (600 kubieke me ter). Ook leidingen en het bedie ningspaneel en alle bijkomende elektromechanische onderde len worden aangepast. Een combinatie van aannemersbe drijven voert de klus, die drie miljoen euro kost, uit. Momen teel worden met groot materieel de twee tanks geplaatst. De huidige biologische verwer kingscapaciteit wordt aange past omdat die niet meer vol staat en per 1 januari volgend jaar worden de lozingsnormen strenger. De uitbreiding van de hydraulische capaciteit van de rioolwaterzuiveringsinstallatie is in nauw overleg met de ge meente Hulst tot stand geko men. Deze uitbreiding zorgt er voor dat de gemeente Hulst minder aanpassingen aan het rioleringstelsel hoeft te verrich ten. Met cleze integrale aanpak besparen het waterschap en de gemeente Hulst samen ongeveer 1,2 miljoen euro. MIDDELBURG - Drie Franse drugstoeristen zijn gisteren door de Middelburgse politie rechter A. Gaakeer veroordeeld tot boetes van 250 euro. In de auto van het trio, waarin een man uit Anicme en twee mannen uit Morbecque zaten, vond de politie op 12 september dit jaar in Terneuzen enkele tientallen grammen hasj. Die had het drietal gekocht bij een koffieshop. De aanhouding gebeurde tijdens een groot scheepse internationale drugs actie. De verdachten, die giste ren weg bleven van de zitting, wilden de softdrugs de Belgi sche grens over smokkelen. Een Markt zonder blik mag een aardiger gezicht zijn, een Markt mét blik is beter voor de portemonnee, vinden de ondernemers die er gevestigd zijn. foto Wim Kooyman afwachten. Messagie:,,Hopelijk waait dat geintje over." Ook het autolu w maken vindt in de ogen van Messagie en Den Herder geen genade. Messagie: „Rond 1965 kwam het Belgen- toerisme op in Hulst en dat liep fors terug toen in begin 1980 de Belgische Frank devalueerde Tussen 1965 en 1980 was het ontzettend druk in Hulst, alle toegangswegen waren verstopt en er stonden lange files. Dat is nu, enkele zon- en zaterdagen daargelaten, helemaal niet mee zo. Toen werd er niet gerept over maatregelen het autoverkeer in de binnenstad terug te dringen. En nu gaat het slecht en is het opeens blijkbaar wel nodig." Je hebt van die momenten, dan moet je gewoon even diep ademhalen. Even alle ergenis wegzuchten en de si tuatie nemen zoals die is. Maar dat valt niet altijd zo makkelijk. Al helemaal niet wanneer je kort voor werk tijd in je autootje stapt-nota bene voorzien van één blik semschicht op de flanken - om bij de apotheek in de bin nenstad van Zierïkzee nog snel nieuwe pilletjes tegen de hoge bloeddruk te halen. Zonder al te veel moeite slaagt de pseudo-Amster- damse erin door te dringen tot de rand van het stadshart. Maar vlak bij het doel, blok keert een vrachtwagen de verdere doorgang. En de chauffeur lijkt geen haast te maken met het bevoorraden van de winkel. De eerste rode vlekken in de nek tekenen zich af. Niet voor één gat te vangen, besluit de Zierïkzee- se via een omtrekkende be weging, kriskras door andere smalle straatjes de apotheek te benaderen. Totdat die be drijfswagen met glasplaten opdoemt. Een dik half uur la ter dan gebruikelijk ver schijnt de vrouw op kantoor. Verdacht zomers gekleed voor die kille, herfstige dag. T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39