PZC Behoefte aan nota onderwijs 11 Parkeerautomaat de klos in Westhoek Verbijstering over uitzetting gezin Gemeenten doen nieuwe poging voor akkoord over WCT Ouderenbonden zijn boos op verzekeraar Beleid versnipperd 1-2-3-4 TNT UW KOERIER Taakstraf voor mishanding Promotiestichting wil toeristen op pad helpen met informatiezuilen Werkstraf voor hennepteler \WA zeeuwse almanak Bloeddruk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 27 november 2002 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De raadsfracties pleiten voor meer samenhang in het beleid van huisvesting voor de scholen op Schouwen-Dui- veland. Onderwijswethouder J. van Felius (Alert!) onder steunt die wens en wil daarom binnen afzienbare tijd een On derwijsnota laten opstellen. Hij deelde dat gisteravond mee in de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden. De behandeling van het pro gramma voor de onderwijshuis vesting in 2003 gaf binnen de commissie aanleiding tot dis cussies, waarbij vooral de frac ties van ChristenUnie (CU) en GroenLinks (GL) in aanvaring kwamen met het CDA. Voorafgaand daaraan bepleitte bestuurslid A. van de Berg van cbs Op Dreef in Bruinisse de bouw van een extra lokaal voor deze school alsnog op het pro gramma voor het komend jaar te zetten. De inspreker verwees naar de nieuwe leerlingenprog noses die afwijken van eerdere gegevens. Volgens de nieuwe prognoses die pas twee weken geleden beschikbaar waren, heeft Op Dreef de komende elf jaar recht op acht permanente lokalen. Op de zogeheten telda tum golden nog de oude gege vens. Van de Berg verwees in zijn pleidooi naar de Beatrix- school in Zierikzee voor speci aal onderwijs waarbij de regels van de verordening voor onder wijshuisvesting ook wat soepe ler waren toegepast bij het toe kennen van extra ruimte. „Wij hebben in Bruinisse ook leerlin gen die wat moeilijker leren", voerde Van de Berg aan. Hoewel hij benadrukte het speciaal on derwijs die verruiming niet te misgunnen, namen GL, Alert! en PvdA hem de vergelijking niet in dank af. Overigens waren alle fracties het wel eens met G. Houtekamer (SGP) dat het huisvestingsprogramma 2003 zo nodig moet worden bijge steld ten behoeve van de school in Bruinisse op basis van de nieuwe leerlingenprognoses. Mozaïek N. de Danschutter (CDA) om schreef de huidige gang van za ken met onderwijshuisvesting als 'gooien met kleine stukjes, zonder dat er een mozaïek ont staat'. Op dat punt kreeg hij bij val van de commissie en zegde de wethouder een toekomstig beleid met meer samenhang toe. Voorlopig vindt De Danschutter dat de bestaande verordening strikter gevolgd moet worden. Hij kiest daarom eerder voor dislocaties dan voor een extra lokaal bijbouwen. Als voor beeld noemde hij de school De Meie. Volgens hem kan een deel van de leerlingen van deze school terecht in de dichtbij ge legen Theo Thijssenschool. Maar ook een deel van de leer lingen van Binnen de Veste aan de Raamstraat kan, volgens De Danschutter, gehuisvest wor den in de Theo Thijssenschool. De afstand tussen beide gebou wen valt immers binnen de wet telijke limiet van 2000 meter. Wethouder Van Felius gaf aan de passer in dit opzicht liever niet zo strikt te hanteren. door Ben Jansen MIDDELBURG - De gemeen ten Kapelle, Reimerswaal en Goes, de provincie en het haven schap Zeeland Seaports onder nemen een nieuwe poging een overeenkomst te sluiten voor de oplossing van nadelige effecten van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Ambtenaren van gemeenten en provincie hebben gisteren sa men een tekst opgesteld. Als alle betrokken partijen er mee in stemmen, kan het convenant volgende week dinsdag worden ondertekend. „We zaten in een patstelling", zei burgemeester D. van der Zaag van Goes gisteren na af loop van een derde ontmoeting tussen de dagelijkse besturen van de gemeenten en van de pro vincie. „Er werden steeds maar teksten over en weer gestuurd, die voor de ontvangende partij onaanvaardbaar waren. We hebben nu behoorlijk indrin gend met elkaar gesproken en geconcludeerd dat het zinvoller is medewerkers van gemeenten en provincie gezamenlijk een overeenkomst te laten formule ren. Dan bekijken we vervol gens in eigen kring wat we van dat voorstel vinden." Doel van de overeenkomst is af spraken te maken over de uit voering van maatregelen om hinder en overlast van het ver voer van containers per spoor en over de weg door de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal te bestrijden. Gedeputeerde T. Advertentie fjj U belt 0800-1234 wij halen op WANNEER u dat wilt j wij bezorgen WAAR u dat wilt f J en op het MOMENT dat u dat wilt 0800- 1234 uw manie Slechte verlichting en weinig toezicht maken de parkeerautomaten, hier bij de rotonde in Westerschouwen, een eenvoudige prooi voor diefstal en vernieling. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon RENESSE - De gemeente Schouwen-Dui- veland heeft dit jaar flink te kampen met vernieling en diefstal van parkeerautoma ten. Met name in de Schouwse Westhoek worden de automaten leeggeroofd. De ge meente is alleen al 17.000 euro kwijt om de opengebroken parkeermeters weer te repa- Volgens wethouder L. Geluk-Poortvlietzijn er verschillende redenen waarom juist de meters in de Westhoek ten prooi vallen aan het dievengilde. Omdat het merendeel van bezoekers nog altijd met klinkende munt (in plaats van met de chipknip) afrekent zijn de parkeerautomaten regelmatig goed gevuld. De verouderde apparatenzijn eenvoudiger open te breken dan de moderner versies. In tegenstelling tot onder meer het Havenplein in Zierikzee is er op de automaten achter de duinen amper toezicht buiten het toeristen seizoen. Daarnaast staan deze op slecht ver lichte parkeerplaatsen. Dat de krakers op sommige plaatsen ogen schijnlijk ongehinderd hun gang kunnen gaan, blijkt uit het feit dat dit jaar vijf par keerautomaten zijn gestolen. Met behulp van een vrachtwagen en hijskraan wordt het hele apparaat uit zijn fundering getild en meegenomen. Vier meters zijn terugge vonden. Eén daarvan was niet meer te repa reren. Deze praktijken kosten de gemeente geld. Schouwen-Duiveland loopt hierdoor par- keerinkomsten mis. De reparatie van de vernielde automaten kost dit jaar 17.000 duizend euro, zo blijkt uit de Bestuursrap- portage 2002. Die extra kosten kan de ge meente betalen met de opbrengsten van het parkeerbeleid. Met de uitbreiding van het betaald parkeren in Zierikzee zal Schou wen-Duiveland meer parkeergeld innen; berekend is dat dat ongeveer vijftigduizend euro meer zal zijn dan in 2001. Aantrekkelijk Hoewel de rekening betaald kan worden, wil het college dit vandalisme terugdringen door de automaten minder aantrekkelijk te maken voor diefstal. De oude apparaten moeten vervangen worden door beter bevei ligde exemplaren en dat kan 'niet te lang meer worden uitgesteld'. Volgens Gelukzou een parkeerautomaat zonder munten ei genlijk de beste oplossing zijn. Maar alsnog het versneld invoeren van het betalen met alleen nog de chipknip, waar eerder al spra ke van was op Schouwen-Duiveland, ziet de wethouder niet zitten. Geluk: „Dat is nu nog bij te weinig mensen bekend. Daarmee zou den we te ver voor de muziek uitlopen." Poppelaars: „We zijn het erover eens dat nadelige gevolgen moe ten worden opgelost. Maar het gaat erom: wie betaalt dat als het bedrag van 7,5 miljoen euro dat ervoor beschikbaar is, niet toereikend blijkt te zijn." Poppelaars vatte het probleem daarom zo samen: „De gemeen ten willen dat de provincie daar optimaal aan meebetaalt, maar de provincie voelt er niet voor haar portemonnee uit handen te geven." Van der Zaag zag de kwestie iets anders: „We verlan gen geen blanco cheque van de provincie." De burgemeester van Goes zei te verwachten dat het voorstel van de ambtenaren ook zal worden voorgelegd aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad. „Misschien raadplegen we er de voltallige raad wel over." MIDDELBURG - Een 20jarige man uit Eeklo (B) is gisteren voor het mishandelen van een agent bij verstek veroordeeld tot het betalen van 312 euro schadevergoeding aan het slachtoffer. Daarnaast kreeg hijtwintig uur taakstraf opge legd. Het incident speelde zich 21 september in Terneuzen af. De agent rook hennep bij deDe man verzette zich tegen zijn aanhouding.Hij sloeg en stomp te. De Belg had zes gram hennep verstopt. Het gezin Erhiayel luistert gelaten naar de slechte berichten die Gerda de Hoop van Vluchtelingenwerk te vertellen heeft. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het gezin Erhiayel in het Asielzoe kerscentrum in Burgh-Haam- stede gaat zwaar gebukt onder de gevolgen van een zedenmis drijf waar de tweeling, een 8-jarig jongetje en meisje, de ze zomer slachtoffer van werd. Ondanks dat de ouders en bei de kindertjes middenin een be- handeltraject van Emergis zit ten, wordt het gezin wij dag op straat gezet omdat hun eerste asielaanvraag is afgewezen. Een tweede reguliere aan vraag is echter nog in procedu re. Het gezin telt nog een zoon tje van vijf en een dochtertje van twee jaar. „Dit is absurd", verzucht vrij willig medewerkster Gerda de Hoop van Vluchtelingenwerk. Zij was nauw betrokken bij de crisis die het gezin doormaak te toen half augustus dit jaar bekend werd dat een 39-jarige medebewoner in het AZC bei de kinderen seksueel mis bruikte. „De man gedroeg zich als goede vriend voor de fami lie, die ook goed met de kinde ren overweg kon. Pas nader hand heeft COA erkent dat de man wegens een eerder mis drijf uit een andere AZC was overgeplaatst naar Burgh- Haamstede", zegt De Hoop. Zij begrijpt overigens de keus van COA niet om zo iemand juist in een specifiek familie centrum met heel veel kinde ren te huisvesten. Ellende „Het misdrijf kwam aan het licht door het hartverscheu rend krijsen van het 8-jarige meisje toen de man haar trachtte te penetreren. De dokter constateerde dat dit het jongetje al meerdere malen was overkomen", vertelt de vrijwilligster. Volgens haar komt dit zedenmisdrijf nog eens extra op alle ellende die dit gezin al te verwerken heeft gekregen. Erhiayel werd der tig jaar geleden geboren in een Palestijns vluchtelingenkamp in Libanon. Hij is zijn leven lang stateloos gebleven. Op vrij jonge leeftijd vluchtte hij naar een oom in Kinshasa in de Democratische Republiek Kongo. Ook daar kreeg hij als stateloze Palestijn geen erken ning. Daardoor bleven ook zijn vier kinderen stateloos. Erhiayel, zijn vrouw Philome- ne en hun kinderen kwamen uiteindelijk samen met de moeder en een 16-jarig half zusje van de vrouw in het AZC in Burgh-Haamstede te recht. Tegen de 39-jarige man die de kinderen misbruikte, heeft de officier van justitie tweeën half jaar geëist. De rechter in Middelburg doet vandaag uitspraak. Sinds het zedenmisdrijf on dergaan de ouders en de twee ling een behandel traject bij Emergis, het Zeeuws instituut voor de geestelijke gezond heidszorg. „Ze zitten midden in de behandeling die nog vier a zes maanden kan duren", schrijft de behandelend arts in een reactie op het voornemen het voltallige gezin vrijdag uit het AZC te zetten. De advo caat van het gezin tracht die uitzetting door het COA in op dracht van de ÏND nog te voor komen met een kortgeding. Op twee gronden is een reguliere aanvraag tot asiel ingediend. Het ene argument betreft 'sta teloosheid zonder schuld', bij het andere wordt een beroep gedaan op humanitaire over wegingen. Volgens De Hoop is vooral bij het jongetje ook geestelijk ernstige schade aan gericht. „Hij verdraagt geen enkele aanraking meer, ook niet van zijn ouders." Verbijsterd Ook coördinator P. Op 't Hof van Vluchtelingenwerk zegt verbijsterd te zijn over het feit dat deze mensen op zo'n schrijnende wijze worden weggestuurd, terwijl er schrif telijke bewijzen zijn dat ze geen papieren krijgen om noch naar Libanon noch naar Con go te kunnen terugkeren. Zij vreest bovendien dat het te kort dag is om de uitzetting vrijdag nog te kunnen voorko men met een kort geding. door Famke van Loon RENESSE - De Stichting Pro motie Schouwen-Duiveland in de 21e eeuw maakt zich op voor de toekomst. Volgende week komt de eerste informatiezuil naar de Schouwse Westhoek. Want de stichting gaat zich richten op de digitale informa tie: om toeristen naar het eiland te lokken en verder door te ver wijzen naar de bezienswaardig heden, evenementen en attrac ties. Voorzitter E. Troost van de pro motiestichting is tevreden over de eerste resultaten, zo laat hij weten op een gezamenlijke bij eenkomst van de Schouwen- Duivelandse brancheverenigin gen. De stichting is vorig jaar opgericht met als doel het eiland bij toeristen bekendheid te ge ven. De plannen voor dit jaar - de productie van de krant, pro motie via het persbureau ANP en de bouw van een eigen websi te - zijn 'in kannen en kruiken'. En met zeventig recreatieon dernemers die de club steunen, heeft de stichting een solide ba sis. Voor volgend jaar wil de promo tiestichting de behaalde resul taten uitbouwen en verbeteren. Volgens Troost staat daarbij promotie van en informatie over Schouwen-Duiveland via de di gitale weg centraal. „Want de toekomst is niet oeverloos fol ders blijven maken." De krant 'Ontwaken op Schouwen-Dui veland' krijg zodoende geen tweede editie. Meer informatie over evenementen en attracties verspreiden via het ANP en ver betering van website zijn de plannen voor 2003. Daarnaast moeten komend jaar op verschillende plekken op het eiland de promotiezuilen verrij zen. In vakantieoorden elders 'als Barbados, waar ze op iedere straathoek staan' worden deze digitale informatiepalen al veel gebruikt om toeristen op weg te helpen. Wat betreft opzet lijken deze op de VW-entrees waar twee jaar geleden sprake van is geweest. Via een computer scherm kunnen bezoekers zelf informatie opvragen over het eiland en de evenementen die op dat moment op handen zijn. In middels is een stagiaire aange trokken om al die informatie in een centraal systeem te zetten. Naar verwachting zal komende week het eerste exemplaar, dat nu nog bij Zeelandnet staat, worden afgeleverd. Wanneer de eerste promotiezuil daadwerkelijk geplaatst kan worden, durft de voorzitter nog niet te zeggen. „Dat hangt een beetje van de techniek af." Iede re zuil zal immers met de nodige bekabeling met het hoofdsys teem verbonden moeten wor den. Al is de plaats van de eerste promotiezuil nog niet zeker, Troost verwacht dat die bij de VW in Renesse komt te staan. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Vlissingen rea geerde gisteren in Middelburg geschrokken op de 240 uur werkstraf voor hennepteelt die officier van justitie F. van Es te gen hem eiste. Politierechter A. Gaakeer hield rekening met zijn gezondheids problemen en bepaalde de werkstraf op 180 uur. In de strafmaat werd meegenomen dat de man stroom had gestolen van Delta. De politie rolde op 20 augustusde kwekerij op. Er werden vijfhonderd hennep planten aangetroffen. Advertentie door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties (POSO) in Zeeland verwijt verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer/Achmea in Apeldoorn discriminatie van ouderen. Deze maatschappij heeft een leeftijdstoeslag van vijf procent ingevoerd op de premie voor een autoverzeke ring voor mensen van zeventig jaar en ouder. „Een grote groep mensen in de maatschappij wordt keer op keer het kind van de rekening", zegt provinciaal ANBO-voor- zitter L. Velthyysen. Vertegen woordigers van de andere ouderenorganisaties binnen het POSO zijn dat met haar eens. „Het openbaar vervoer gaat meer geld kosten. Dit treft de groep senioren, waarvan een re latief hoog percentage niet be- ren. schikt over een eigen auto. En nu blijven de senioren die wel een auto bezitten ook niet meer buiten schot", vindt het bestuur. Centraal Beheer/Achmea heeft tot de toeslag van vijf procent besloten omdat mensen van ze ventig j aar en ouder relatief veel schade veroorzaken. De verze keraar voert liever een toeslag in dan een acceptatiegrens wat betreft leeftijd. Bij de POSO is de toeslag echter in het verkeerde keelgat gescho ten. De verplichte keuring van af zeventig j aar mag niet door de eigen huisarts worden uitge voerd en kost de ouderen boven dien een behoorlijk bedrag. De POSO vraagt zich af waarom die keuring, een rijbewijs en ja ren rijervaring voor niet vol doende zijn. De POSO overweegt stappen te ondernemen om te komen tol een algemene boycot tegen be drijven die ouderen discrimine- f Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDrtBURC OOSÜSURG RENfSSE De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 29 november a.s. vanaf 12.00 uur gesloten i.v.m. een personeelsuitstapje. Je hebt van die momenten, dan moet je gewoon even diep ademhalen. Even alle ergenis wegzuchten en de si tuatie nemen zoals die is. Maar dat valt niet altijd zo makkelijk. Al helemaal niet wanneer je kort voor werk tijd in je autootje stapt - nota bene voorzien van een blik semschicht op de flanken - om bij de apotheek in de bin nenstad van Zierikzee nog snel nieuwe pilletjes tegen de hoge bloeddruk te halen. Zonder al te veel moeite slaagt de pseudo-Amster- damse erin door te dringen tot de rand van het stadshart. Op zich al een prestatie te genwoordig. Maar vlak bij het doel, blokkeert een vrachtwagen de verdere doorgang. En de chauffeur lijkt geen haast te maken met het bevoorraden van de win kel. De eerste rode vlekken in de nek tekenen zich af. Niet voor één gat te vangen, be sluit de Zierikzeese via een omtrekkende beweging, kriskras door andere smalle straatjes de apotheek te be naderen. Totdal die bedrijfs wagen met glasplaten op doemt. Een dik halfuur later dan gebruikelijk verschijnt de vrouw op kantoor. Ver dacht zomers gekleed voor die kille, herfstige dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33