Les in waarden en normen Verbouwings leegverkoop PZC Anne Breel in haar eigen wereld Verton schoenen 12 Een op de vijf containers levert gevaar op voor havenpersoneel kunst cultuur Literaire lezing over historie van pornografie wm Workshop I lezers schrijven uanij|,„.I°irX„ssp OOIIIIIU'I Van lier Timberland Plannen voor verfilming en internetversie van Coupure Doodstraf IV Kloon Soap I Soap II Boete huisarts X Chocola s EDOX woensdag 27 november 2002 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Bij de behande ling van containers door haven personeel en distributeurs moet veel meer rekening worden ge houden met gezondheids- of veiligheidsrisico's. Bij één op de vijf containers doen zich deze gevaren voor, zo blijkt uit on derzoek in de Rotterdamse ha ven. Staatssecretaris Van Geel van Milieubeheer heeft dit gis teren bekendgemaakt. Het grootste risico schuilt in het 'gassen' van containers tegen ongedierte of om bederf van goederen tegen te gaan. Veel verzenders nemen het zekere voor het onzekere. Zij gebrui ken vaker en meer bestrijdings middelen in containers dan noodzakelijk. Zo zijn er 'gegaste' containers aangetroffen die alleen compu ters bevatten. Aan de buitenzij de ontbreken meestal aanwij zingen dat bestrijdingsmidde len zijn toegepast. Minstens zo gevaarlijk is dat zich in containers risicovolle stoffen kunnen ophopen, omdat de containers stevig zijn afge sloten. De concentraties kooldi oxide, koolmonoxide en ammo niak zijn regelmatig erg hoog. Het zuurstofgehalte is geregeld te laag. Ook bestaat in een aan tal gevallen een explosierisico. Vier miljoen Het onderzoek in de Rotterdam se haven is uitgevoerd door de inspectie van het ministerie van Vrom en het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (Rivm). In Rotterdam worden jaarlijks zo'n vier miljoen con tainers behandeld, waarvan er volgens de studie 800.000 een gezondheids- of veiligheidsrisi co met zifch meebrengen. Als dit wordt vertaald naar de 1,5 mil joen containers die de Wester- schelde Container Terminal (WCT) maximaal te verwerken krijgt, komt dat neer op 300.000 'risicovolle' containers. Het ministerie van Vrom is niet van plan gerichte maatregelen te nemen. Het onderzoek is, al dus een woordvoerder, vooral bedoeld om het bedrijfsleven op de gevaren te wijzen. MIDDELBURG - De ge schiedenis van de porno grafie is het onderwerp van eerstvolgende lezing die de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) organiseert in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Inger Leem ans, docent historische letterkunde aan de Uni versiteit Utrecht, publi ceerde daarover onlangs het boek Het woord is aan de onderkant. Radicale ideeën in Nederlandse pornografische romans 1670-1700. In haar lezing zal zij vertellen over haar zoektocht langs archieven en bibliotheken. Vanaf de zestiende eeuw schreven auteurs van al lerlei slag pornografie, niet alleen om de lezers op te windenmaar ook om ze aan het lachen te maken, te shockeren of om een nieuwe levensvisie uiteen te zetten. Zo speelde por no een belangrijke rol bij cle voorbereiding van de Franse revolutie. Veel pornografische literatuur werd geproduceerd in de Nederlandse republiek, destijds al de seksshop van Europa. Leemans' studie is dus ook een ver slag van het ondergrondse leven van de Nederlandse burger uit de zeventiende eeuw. Leemans houdt haar le zing op 10 december. Aan vang: 20 uur. door A.J. Snel Het democratiseringsproces van de jaren zestig en zeventig luidde een tijdperk in van individualisering. De gangmakers van dat proces waren erop uit zich af te zetten tegen de gevestigde orde, maar de uitkomst was dat ze zich zelf centraal stelden. De doelen, gelijk heid en vrijheid, werden niet bereikt. In plaats daarvan werd de basis gelegd voor nieuwe vormen van materialisme en kapitalisme. Waarden werden uit het oog verloren en normen schoven naar de achtergrond. Tot die analyse komt Jan de Nooijer, psychosociaal werker in Middelburg. De Nooijer heeft samen met zijn echt genote Rijna Witte een praktijk voor gestalttherapie en psychosociaalcoa- ching. Vanuit hun werk willen De Nooijer en Witte zich mengen in de lan- U, delijke discussie over waarden en nor men. Daartoe houden zij zaterdag 30 november in hun praktijk aan de Bree- straat in Middelburg een workshop over dat onderwerp. Zij willen tijdens de cursus de begrip pen 'waarden' en 'normen' herijken en nadenken over de vraag wat het effect van het gedrag van het individu is op de onmiddellijke omgeving. Daarbij ko men aspecten als respect, zorg, taalbe- schaving, opvoeding, moraal en fatsoen aan de orde. De Nooijer: ,,In de jaren zestig en ze ventig heb ik zelf ook op de barricaden gestaan. Als ik terugkijk, constateer ik dat het democratiseringsproces is uit gelopen op een samenleving waarin mensen vaak minder belangrijk zijn ge worden dan aandelen en obligaties. Dat geeft te denken. Wij willen een bijdrage leveren aan een nieuw bewustwor dingsproces. We hebben de gangbare term 'normen en waarden' omgekeerd. Je zou eerst moeten vaststellen wat de waarden zijn die van betekenis zijn voor een leefbare samenleving". Ik denk dan aan 'gelijkwaardigheid', 'solidari- Jan de Nooijer: „Het aandeel is meer waard geworden dan de mens." teit' en 'menselijke waardigheid'. Als je die waarden van belang acht, kim je zien welke normen daarbij moeten worden gehanteerd. De Nederlandse samenleving is nu overgenormeei*d. Er is een groot scala aan regel- en wetge ving', maar door de bomen van die nor men zie je als het ware het bos van de waarden niet meer. Als je kijkt naar de oorspronkelijke uitgangspunten, van politieke partijen, dan vind je daarin fundamentele waarden terug. Alleen, we zijn het zicht daarop kwijtgeraakt door alleen nog normen te handhaven en op die manier symptomen te bestrij den." Het lijkt voor de hand liggend dat men sen die aan de workshop over waarden en normen willen deelnemen, niet be horen tot een groep die schouderopha lend aan maatschappelijk ongerief voorbijgaat. De vraag is dus of De Nooijer en Witte cle mensen bereiken die bereikt zouden moeten worden. De Nooijer: ,,Je moet ergens beginnen. Mensen die zich tijdens de workshop bewust worden van processen die kun nen leiden tot herijking van waai'den en normen, zullen daar met hun omgeving over praten. Hgt gaat om een verande ring in visie. Wie inziet dat de mens meer waard is clan een aandelenpakket, zal dat uitdragen. Je kunt dingen ver anderden door met elkaar in gesprek te gaan. Wij willen ons met onze praktijk mengen in dat gesprek." Knokpartij Tijdens de workshop zal gesproken worden aan de hand van praktische voorbeelden. Zoals: Je ziet clat ergens een knokpartij op straat gaande is. Be moei je je daarmee? Je ziet clat een be kende meedoet aan die knokpartij. Spx-eek je die aan? Je hebt je er niet mee bemoeid, maar wordt later door de po litie gevraagd te getuigen. Werk je mee? De bekende die meedeed aan de vecht partij is de zoon van je werkgever met wie je volgende week een functione- x*ingsgespx'ek hebt. Verandert dat je benadeling van de zaak? De Nooijer: „Door je praktische omstandigheden voor ogen te stellen, kom je tot meer be grip en inzicht. We zullen de deelne mers aan de workshop dit soort vragen foto Ruben Oreel vooxieggen." Zo wordt ook over recla me-uitingen gesproken. Voorbeeld: een televisiespot van een oudere man met jongere vrouw. Hij is duidelijk in bonis. Na een goed diner begeven ze zich naar de slaapkamer en als hij in bed ligt kijkt hij treurig onder zijn satijnen laken, terwijl zij driftig haar nagels vijlt. Het is duidelijk, de man is niet meer in staat tot wat hij eigenlijk graag zou willen. De pensioenverzekeraar die de spot heeft laten maken, wil vermoedelijk zeggen dat voorzieningen voor de oude dag te koop zijn, maar clat een mens zelf moet zien hoe hij vreugde put uit zijn materiële welstand. De Nooijer: „Hoe denk je dat al die impotente mannen in Nedeiiand zich voelen als ze zoiets op de televisie zien? Vragen de makers van de spot zich dat wel af? Ook dat soort vragen heeft te maken met waarden en normen. Het is de moeite waai'd je daar in te verdiepen." De workshop wordt 30 november tus sen 09.15 uur en ongeveer 17.30 uur ge houden. De kosten per deelnemer be dragen 45,-. De locatie wordt bepaald op basis van het aantal deelnemers. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse kunstenares Anne Breel bieclt het publiek zondag tijdens de Kunst Cultuurroute een kijkje in haar atelier in de Korte Noordstraat. De aan haar werk plaats grenzende expositie ruimte heeft ze ingericht met ei gen werk en kunst van haar Middelburgse collega Giel Louws. Er is een duidelijke link gelegd met het thema van de kunstroute - fotografie - maar centraal staat het menselijk ge zicht. Sinds mei heeft Breel de be schikking over een ruime werk plaats in de Korte Noordstraat. Daarvóór werkte ze thuis. Het nieuwe atelier heeft haar kunst productie een flinke impuls ge geven. „Ik ga hier elke dag naar toe om te werken. Dat is geen kwestie van discipline, want daarvoor doe ik het te graag. Dit is mijn eigen wereld waarin ik ongestoord mijn gang kan gaan. Ik heb hier alle gelegenheid nieuwe materialen uit te pi-obe ren en eerdex-e thema's uit te die pen." Bx-eel is van oorsprong keramis te, maar inmi ddels houd t ze zich ook bezig met fotografie, maakt ze computerscans, installaties en sculpturen. Het één xxxept soms onvexwacht het ander op. Zo is Breel rubberen maskers gaan vei-vaardigen nadat ze een foto had gemaakt van een gip sen mal die ze gebruikte voor het maken van hoofden in klei. „De schaduwwerking op die fo to was zo mooiIk ben toen gaan nadenken hoe ik in één gezicht meerdere uitdrukkingen kon leggen. Zoals iedereen meei-dere uitdrukkingen op zijn gelaat heeft. Het ene ogenblik kijk je Advertentie Nu 500 m2 opruimings voordeel met duizenden paren schoenen van topmerken voor zeer lage prijzen. Zierikzee, Havenplein 11 t/m 15, 0111-412488 zus en het andere ogenblik zo. Ik ben rubber in een mal gaan gie ten. De rubberen maskers kan ik over elkaar plaatsen. Ik heb ze op verschillende manieren be werkt. In een aantal maskers ben ik gaan knippen. Sommige heb ik gemaakt met één druppel vloeibaar rubber, zodat alleen de meest elementaire contouren van een gezicht zijn ontstaan. Het is mogelijk de maskers één voor één af te pellen, of met één van de maskers te spelen en er zo allerlei uitdrukkingen op te to- vei'en. Meestal mag je kunst voorwerpen niet aanraken, maar wat mij betreft mag ieder een met deze maskers spelen." Louws spoorde Breel aan de maskers tijdens Halloween ten toon te stellen, dan zou hij een aantal werken met een verge lijkbaarthema bijdragen. Breel: „Ik aarzelde of ik mijn atelier voor publiek moest openstellen. Giel heeft me met dat voorstel over de streep getrokken. Het is me zo goed bevallen, dat ik be sloten heb voortaan elke maand met de Kunst Cultuurroute mee te doen." Mummie's Komende zondag speelt Breel in op het thema fotografie met een aantal foto's die zij heeft ge maakt van haar rubbered mas kers. „In zwax-t-wit krijgen die gezichten weer een heel ander effect. Je zou er mummie's in kunnen zien. Het zijn veiwreem- dende gezichtenDaax-om draait het vaak in mijn werk, om her kenning en vei-vreemding. Enkele jaren geleden maakte Breel karikaturale figuren in klei. Vervreemdende afbeeldin gen van de mens, waarbij be paalde eigenschappen werden uitvergroot. „Ik geef niks om gladde gezichten", ex-kent ze. „Geef mij maar een leuke ka- rakterkop. Het gaat om de com binatie van buitenkant en bin nenkant. Mensen in hun eigen wereld, die boeien me mateloos. Als ik gedwongen woi*d mij af te vi-agen: Is jouw wereld ook mijn wei-eld?" Naast een aantal miniaturen van mensen letterlijk in hun ei gen wereld, keramische vloer objecten en sculpturen van menselijke wezens die zijn op gestapeld als soesjes op een ge- bakschaal is zondag opnieuw werk te zien van Louws. Hij toont bewerkingen van foto's van hoofden uit een oude medi sche encyclopedie, hij heeft een van Breels maskers ingelijst achter glas waarop een geome trische figuur is getekend, hij heeft gezichten geprojecteei-d in foto's van Breels maskers en hij heeft op basis van haar maskers een aantal schilderijen ge maakt. Breel: „Maskers, spie gels, gelaagdheid, hoe kijk ik naar een ander en hoe kijk in naar mezelf? Daar gaat het hem ook om." De expositie in de Korte Noord straat 31 in Middelburg is zon dag geopend van 13 tot 17 uur. OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland wil op 1 februari een te levisiefilm uitzenden van het toneelstuk Coupure. Dit thea terstuk, dat tijdens het afgelo pen Zeeland Nazomer Festival met veel succes is opgevoerd in Zonnemaire, is gebaseerd op in terviews met overlevenden van de watersnoodramp van 1953. Omroep Zeeland heeft contact gezocht met Frank Alsema van IJsfontein Interactieve Media in Amsterdam. Die wil behalve een tv-film van Coupure ook een webvextelling maken. Het. voor deel van een webvertelling is dat mensen ook op andere tijd stippen dan de televisieuitzen ding, en bovendien in hun_eigen v Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Bij de discussie over het herin voeren van de doodstraf mis ik tweepunten. Wie moet beslissen over leven of dood van de ver- oordeelde en wie moet de dood- straf uitvoeren? De uitvoei-ing zal helaas geen probleem ople- veren en zal uitgevoerd worden door één of meerdere vrijwilli gers. De verooi'deelde zal echter meestal om gratie vragen. Gra tie verlenen, via een bepaalde procedure, is een vooxTecht(l) voorbehouden aan de Kroon. De hoogste persoon van dat insti tuut is het staatshoofd, een ko ning of een koningin. Kunnen wij iemand die door het eerstge boorterecht tot dit ambt gei'oe- pen is belasten met een onmen selijke opgave; het beslissen over leven of dood? Beslissingen die hem levenslang begeleiden. Nee natuurlijk, en een staats hoofd, bij erfopvolging, dat zich hier voor zou lenen zou een on mens zijn die niet voor zijn taak berekend is. Een gekozen staatshoofd is wat anders. Hij weet waar hij aan begint en ken nelijk kan een mens voor een af zienbare periode wel regelmatig mensen laten executeren. Zie de immer lachende gouverneurs van de Amerikaanse Staten. Wil een meerderheid van onze be volking de doodstx-af herinvoe- ren, dan zal onze staatsvox'm ge wijzigd moeten worden van een monarchie in bijvoorbeeld een republiek met een gekozen pre sident. Het is niet Vreemd dat vertegenwoordigers van de LPF opteren voor deze straf. Pim Fortuyn was immers republi kein zodat het best mogelijk is dat deze straf tot zijn gedachte goed behoorde. J. W. Minderhout Haymanstraat 7 Middelburg Het is prettig om ook eens flink te kunnen lachen om een aitikel in de PZC. Meestal is het kom mer en kwel. Maar bij het lezen van het stukje over de vrouwe lijke kloon van Pim Fortuyn schoten mij de tranen in de ogen van het lachen. Deze mevrouw moet wel een heleboel tijd heb ben om al deze onzin uit te kra men. Iedere vrouw moet een ba sisinkomen hebben, maar waar het geld vandaan moet komen lees ik nergens. En er komt een nieuwe evolutionaire periode. Wat dat precies inhoudt staat er niet bij. Moeten wij allemaal met bomen gaan praten? Man nen mogen niet bij vergaderin gen komen: ze moeten apait gaan zitten. Zijn de mannen die zich bij haar hebben aangeslo ten, twee stuks, het daar mee eens? Volgens mij is dat discri minatie. Ik neem aan dat me vrouw Poorter een belangrijke baan heeft. Laat ze maar pi-obe ren die zo goed mogelijk te doen, en zich vei-der niet belachelijk maken. A. van de Berge-Wolders Arnelaan 31 Middelburg tempo, het theaterstuk kunnen beleven. Voor de webvertelling worden beelden uit de televisie versie gebruikt, maar het is ook mogelijk daar intexwiews, mu ziek en stukjes documentaire aan toe te voegen. Het project is kostbaar en moet onder grote tijdsdruk worden gemaakt. In totaal is 240.764 euro nodig. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft gisteren be sloten 9400 euro uit te tremen voor de voorbereidingskosten en 11.186 euro voordeproductie van de webvertelling. Half de cember hopen Omroep Zeeland en IJsfontein duidelijkheid te hebben over andere bijdragen van fondsen, sponsors en subsi- diegevers. De snelheid waarmee gevoelens van onvrede en onveiligheid po litiek worden vertaald'loaart mij zorg. Na Fortuyn en alle LPF-perike- len, prijkten deze week Poorter en Ratelband op de voorpagina. Beiden bekend door hulpverle ning en hoe zij communicei-en. Beiden gex-eed voor het politieke werk en hun presentatie sluit naadloos aan op de LPF-soap. Zij doen uitspraken die politiek waardevol zijn. Eerst praten met een keeper die in psychische nood is en dan alsnog scören en ook Bassie en Adriaan hebben een serieuze kant. Ik ben ver baasd en geschokt door de kan sen die deze mensen krijgen om ons te vertegenwoordigen. Steeds meer worden we verte genwoordigd door mensen die geen oog hebben voor de werke lijke px-oblematiek in ons land maar streven naar macht. Ge voelens van onvrede en onvei ligheid los je niet op met holle retoriek. Mijn hoop is dat we ons in december bezinnen en dat dat zich in 2003 vertaalt in een poli tiek verantwoorde keuze. Voor mijn part stottert de minister president en is hij of zij verle gen. Winst zouhet zijn als de po litieke vertegenwoox-digers zich hun uitspraken van voor de ver kiezingen nog herinneren en zij werkelijk omzien naar de noden in onze maatschappij. Ik ga mij de komende maand bezinnen en verdiepen in die man uit Bethle hem. Wat kerken en religieuzen er ook van gemaakt hebben, mijn ervaring is dat als je Hem probeeit te volgen dit voor mijn omgeving en mi j persoonlijk een uiterst waar-devotie manier van leven is. Bernard Ruijsink Schipperswegeling 12 Emile wordt door politici en de media als een lachertje neerge zet. Dat is kenmerkend voor de mentale staat waarin de poli tiek zich thans bevindt. De poli tieke resultaten zijn slecht, te weinig van alles, te weinig cri minaliteitsbestrijding, te wei nig zorgverleners, te weinig in tegratie van asielzoekers, te weinig infrastructuur, te weinig huurhuizen en ga zo maar door, Ook is er te veel geld gegeven aan maatschappelijk onge wenste projecten als de Betuwe lijn en de HSL. Deze kosten ons tientallen miljarden eux'o's ener is nog 1000 miljoen euro te wei nig. Maar bovenal is er een pro bleem met de zelfwaarde van de politici. Als een bedrijf er zo voor staat, dan huurt men een motivator in en een organisatie bureau om het weer op poten te krijgen. Zo ook in de politiek, Leefbaar Nederland vraagt Ra telband als lijsttrekker en moti vator. De politieke partijen zou den er goed aan doen, om in hun programma's naast de de huidi ge situatie (1st) en waar ze naar toe willen (Soil) ook aan te ge ven hoe (How) en wanneer (When) ze oplossingen willen bieden, want het gaat niet om charisma alleen. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Veel mensen zijn boos en veront waardigd over de vervolging door de officier van justitie van een huisarts die te hard heeft ge reden op weg naar een spoedge val. Ik ben dat ook, want die arts deed dat niet voor zijn lol. Heel wat lieden doen dat wel en daar moet de dokter dan weer op af. Maar ik zou toch graag zien dat de officier van justitie dit wel doorzet. Dat is de enige manier om tot een behoorlijke uit spraak te komen, zodat er juris prudentie ontstaat. Nu kan elke politierechter zelf bepalen of hij iemand wel of niet schuldig ver klaart en weet geen enkele hulp verlener waar hij of zij aan toe is. Martha Blom Heernisseweg 43 Goes Onze Europese regelneven wil len chocoladesigaretjes verbie den aangezien deze sinterklaas- lekkexmij kinderen zou opleiden tot echte rokers. In dezelfde PZC lees je dat Vlissingei-s het beeld van de man met de sigaret op de boulevard node missen. Dit beeld overigens demon streert tot overmaat van ramp hoe je een sigaret kunt opsteken bij harde wind. Eigenlijk dub bel zo ernstig. Richt je je blik op de boulevard waterwaarts zie je van die grote schepen dikke rookwolken uitbraken. Stimu leert ook weer een extra inhala tie. Als fanatiek anti-rookfreak kun je dus maar beter de Vlis- singse boulevard mijden. En maar dnik-druk-druk onze Eu roparlementariërs. En het Vlis- sings gemeentebestuur moet dus het terugplaatsen van dat beeld verbieden. E. J. P. Izeboud Poppenkinderenburgseiveg 2 Veere Dit staaltje van Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg, Juwelier 't Goudoppertje Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Temeuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlisslngën. Juwelier van Boven, Walslraat 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30