De twee zusjes Van Leeuwen PZC Lekkere stoot vol op de kin Kokidoki, tot ziens op de zuidpool Georgina en Abel voor patiënten woensdag 27 november 2002 Pietje Bell in de gelijknamige film Ha ha ha. ja hallo, komaan zeg, machtig nog toe... je gelooft je ogen niet als je voor het eerst ziet hoe kinderen die elkaar op straat tegenkomen plotseling stram staan om de soldatengroet te brengen, ver volgens met gestrekte wijsvin ger drie keer op het voorhoofd tikken en daarna met 'Kokido ki, tot ziens op de zuidpool! verderlopen. Het blijkt een oud spel, zoals over een tijdje misschien ook heel gewoon zal zijn dat een clubje kinderen met rode ijs mutsen op elkaar zelfs onder een brandendheet zonnetje puf fend begroet met 'Koud hè! Tien tegen een dat je van doen hebt met een geheime bende van kinderen die vrijwel zeker Pie tje Bell's tips trucs van de Bende van de Zwarte Hand ge lezen hebben. Dit boek van Pe ter Smit is een schatkamer vol ideeën, een goudmijn voor ie dereen die - om eens een kleinig heid te noemen - een pink zou geven om lid te mogen worden van een geheime club, maarniet weet hoe je 'binnenkomt' en daarom liever met een paar vrienden of vriendinnetjes een eigen club (bende, bond, broe derschap, genootschap, orde) opricht. En aan vriendjes en vriendinnetjes geen gebrek, want er zijn er altijd wel een paar die het ook niet weten, maar o zo graag meedoen. Om niet achter Peter Smit zijn rug om hier in de krant alles al aan je neus te hangen, moet het in dit stukje bij een opsomming blijven van de hoofdstuktitels in het - en daar is geen woord te veel mee gezegd - uiterst bruik bare, bijzonder leerzame, bui tengewoon nuttige boek: Een geheime club oprichten/ Het clubhuis/ Vergaderen, regle menten en contributies/ On zichtbare inkt, geheimtaal en wachtwoorden/ Streken uitha len/ Goede daden/ Zinvolle uit stap j es/ Hoogste tij d voor een evenement! De krant van de Zwarte Hand/ Tips voor een knallend bendefeest. Wel moet je nog weten dat Pietje Bell's tips trucs van de Bende van de Zwarte Hand behalve een praktische en onmisbare handleiding voor kwajongens en pittige jongemeidjes ook het misschien wel grappigste infor matieve kinderboek sinds lang is. Peter Smit schrijft zelfs zo geestig dat je zijn boek (met een voorwoord van Erik van Muis winkel!) leest van de ene grap naar de volgende, tot je het op bladzijde 84 ongemerkt ineens (op een meer dan dubbele toe gift na!) uit hebt. Dat vraagt om een voorbeeld. Eentje dan, uit het hoofdstuk 'Goede daden' waar je in leest dat het een On geschreven Wet van het Bende wezen is elke week ten minste één goede daad te doen: 'Eten je ouders vaak gebakken eieren? Die bakken ze in boter, en dat is vet. Vet eten is niet gezond. Ze kunnen daarom beter gekookte eieren eten. Daar kan jij voor zorgen. Haal stiekem de eieren uit de koelkast, doe ze in een pan met water en kook ze vijf minu ten. Daarna zet je de pan met de eieren een minuut onder de kou de kraanDan zijn de eieren niet zo heet meer, en kun je ze pak ken. Zet de eieren in de koelkast terug. Als je ouders nu een ei willen bakken, merken ze dat het al gekookt is. En dan gaan ze vanzelf gekookte eieren eten. Dat is gezond, én lekker! Speciale uitgave Pietje Bell 'himself' kan je ver tellen dat een goede daad soms faliekant verkeerd uitpakt. En als je onlangs de film hebt ge zien die gebaseerd is op het eer ste en het vijfde boek van Chris van Abkoude (1880-1964) over de beroemde belhamel met het ravenzwarte haar en zijn hoofd vol streken, dan weetje dat het altijd oppassen geblazen is. In de speciale uitgave Pietje Bell, lekker dik en met veel kleurenfoto's uit de film, kun ]e de beroemde avonturen van wat volgens vader Bell 'zo'n joilgen' is, 'een reuzetype!nog eens op nieuw beleven. En je bent in goed gezelschap, want onder de talrijke fans van Nederlands bliksemste deugniet tref je ook An Rutgers van der Loeff die in 1968 voor al haar boeken samen de Nederlandse Staatsprijs voor Kinder- en Jeugdliteratuur- kreeg en over de hoofdman van De Bende van de Zwarte Hand gezegd heeft dat ze er zo om moest lachen, of ze wilde of niet: 'Ik begon voor de leukigheid zelfs net zo scheel te kijken als hij.' Je kunt er zeker van zijn dat Pie tje Bell de filmeditie met mid denin het boek ook nog een bio grafie van Chris van Abkoude destijds 'gerust waar' op zijn ei gen 'velanleisje' zou hebben ge zet. Jan Smeekens Peter Smit: Pietje Bell's tips trucs van de Bende van de Zwarte Hand - Uitgeverij Ru binstein, €9,95. Chris van Abkoude: Pietje Bell, filmeditie - Uitgeverij Kluit man, €12,95. Ik vind het wel makkelijk om met mijn zus samen te werken, zegt Marieke van Leeuwen. ,,We hebben de zelfde soort humor en dezelf de manier van praten." Joke van Leeuwen knikt. ,,We hebben aan een half woord genoeg om elkaar te begrij pen." Joke en Marieke van Leeuwen werken samen aan een familievoorstelling. Iep! Joke schreef het oorspronke lijke verhaal. Marieke doet de regie. Joke is de jongste van de twee. Ze is van september '52. Joke deed de kunstacademie en maakte naam als schrijfster van kinderboeken. Iep! is een boek over een meisje met vleugels. Het werd vijf jaar geleden be kroond met een Zilveren Griffel, een Gouden Uil en de Woutertje Pieterseprijs. Marieke is van september '50. Ze deed de to neelschool en werkte als actrice en regisseuse. Het Rotterdamse Ro Theater vroeg haar een fami lievoorstelling van Iep! te ma ken. De première is in december. Joke en Marieke werken niet voor het eerst samen; de zusjes schitterden al in Jantje in Mod- derstad. Meer dan veertig jaar geleden. Thuis. Tussen de schuifdeuren. Joke: „We deden thuis ook wel eens een songfes tivalletje. Met liedjes die we zelf schreven en zelf zongen." Ma rieke: ,,En we hadden een huis orkestje. Dan zaten we daar te krassen op onze strijkinstru menten. Ik speelde cello en Joke viool." Joke: „Iedereen deed mee. OnZe jongste zus sloeg op een triangel en onze oudste broerwas diri gent." Marieke: „Het was een harmonieus gezin. Ik herinner me dat één broer één keer heel driftig is geworden, maar verder kan ik me geen grote ruzies her inneren." Joke: „Als er een pro- Kinderboekenschrijfster Joke van Leeuwen (links) en haar zus regisseur Marieke. bleem was, dan moest dat rustig worden uitgepraat. Of onze ou ders zeiden: laat maar betijen! Marieke: „Op de lagere school, in Amsterdam, deden Joke en ik nog regelmatig dingen samen, maar daarna werd het verschil te groot om samen op te trekken of elkaar geheimen te vertellen. Ik keek meer óp naar mijn oude- re broer dan naar mijn jonger zus." Joke: „Als jongere zus moest ik haar oude kleren af dragen. Ik kreeg bijna nooit iets nieuws." Marieke: „Ik was ook een beetje beter in het aftrogge len van nieuwe kleren." Joke: „Zij belde zelfs vanuit de win kel." Marreke: „Dat heb ik een keer gedaanj aIk had iets leuks in een winkel gezien en belde mijn moeder om te vragen of ik het mocht kopen." Joke: „We hebben het er vaak over gehad om samen nog eens iets in het theater te doen." Ma rieke: „Maar het idee om een fa milievoorstelling van Iep! te maken, kwam van Guy Cas- siers, de artistiek leider van het Ro Theater. Hij was wég van het boek van Joke en het leek hem een leuk idee als ik het zou regis seren. Joke en ik hebben samen een eerste opzet gemaakt. Tij dens een vakantie. In Dubrov- nik. 's Morgens werkten we, 's middags deden we leuke din gen." Joke: „We zaten op één lijn." Marieke: „Al waren we het niet altijd helemaal eens." Joke: „Soms vindt Marieke een zin uit het boek zó mooi dat ze die in een dialoog stopt, terwijl dat voor mij niet hoeft, want een zin van een verteller wordt héél iets anders als je die in de mond van iemand legt." Marieke: „Ach, als het echt niks is, kunnen we het tijdens de re petities altijd nog skippen. Heel veel dialogen kon ik trouwens zó uit het boek overnemen. Met de tekeningen was dat moeilij ker. De tekeningen zijn bepa lend voor het boek, maar hoe geef je daar vorm aan in het the ater? Het boek begint bijvoor beeld met drie losse lijnen, die zó gebogen worden dat ze het foto Sandra Peerenboom/GPD landschap vormen waarin het verhaal begint. Op papier werkt dat prachtig, maar hoe moet je dat in het theater doen?" Joke:De oplossing is nu dat i k bij iedere voorstelling aanwezig ben en tekeningen maak die het publiek op een groot scherm kan zien. Je ziet mijn hand niet, maar je ziet de tekeningen wel ontstaan." Marieke:,Het is leuk om samen aan de oplossing van zo'n probleem te werken. We voelen elkaar goed aan." Joke: „Het is allemaal anders dan in de tijd dat we twaalf en veertien waren." Marieke: „Wezijn meer naar elkaar toegegroeid. Mick Salet Z'n bokshandschoenen koopt-ie in Amerika, z'n schoeisel in Duitsland, z'n shirt in Nederland en de pijn krijgt hi] gratis. In de boksring. Pijn? Bokser Ricardo van Lun- teren(17)kan er om lachen. „Ja, dat hoort er nu eenmaal bijIt's all in the game zogezegd. Had ik in het begin moeite mee. Dacht ik te veel na als ik de tegenstan der een hoek verkocht. Zo'n lek kere stoot vol op de kin. Dat is over. Je krijgt zelf ook flinke dreunen als je dekking niet goed is. Zie je m'n neus? Lijkt gaaf hé? Is wel mooi gebroken geweest. Gelukkig zie je er nief s meer van." De Vlissingse bokser komt na een kwartiertje touwtjesprin gen hijgend de sportzaal uit. Het zweet gutst van z'n lijf. In de kleine zaal van sporthal Bas- kensburg in Vlissingen wordt druk gesjouwd met halters, bokszakken en medicinballen. „Te weinig ruimte of te veel lief hebbers", wijst Ricardo. „Is maar hoe je het bekijkt. Maar met dertig man tegelijk trainen is lastig. "Z'n maten storten zich vol overgave in het schijnge vecht in de spiegel. Na een korte kickboksperiode koos Ricardo definitief voor de bokssport. „Zit voor mij veel meer in. Is niet zo onbeheerst, het is stijlvoller, dat ligt me be ter. Buitenstaanders denken vaak dat het een sport is voor vierkante kleerkasten, die blind doffe dreunen staan uit te delen. Vergeet het maar. Het is een pure denksport. In feite gaat het maar om drie stoten: een direc te, een opstoot of een hoek. De moeilijkheid zit in de combina tie van stoten en het 'dansen' in de ring. Kijken naar je tegen stander, je dekking op peil hou den en openingen zoeken om te stoten. En dat drie keer twee mi nuten. Zes simpele minuutjes totaal, maar het lijkt een eeu wigheid te duren. Duizend pro cent concentratie, anders kun je het schudden." Na negen partijen staat de teller voor Ricardo op zes keer winst, twee keer verlies en een partij Ricardo van Lunteren: „Boksen is een pure denksport." eindigde onbeslist. Nieuwe te genstanders vinden voor deze talentvolle jonge bokser is vol gens trainer André Step een probleem. Boksring „Kijk, ruimte om een boksring op te zetten, hebben we niet. Er ligt een splinternieuwe ring in de berging. Ongebruikt. Eeuwig zonde, want juist boksen in een ring hebben deze jonge gasten nodig om ervaring op te doen. Bovendien is het organiseren van een boksgala een heidens karwei. Kost handenvol geld en dat hebben we niet. Gevolg? Weinig wedstrijden voor die jonge gasten. Zo blijf je in een kringetje ronddraaien. Maar ik ben nu bezig om in Breda of in Rotterdam wat wedstrijden te plannen. Trainen is prachtig maar de ervaring krijg je pas tij - dens een wedstrijd." Op het prikbord hangt een ver geelde foto van een bokswed- foto Ruben Oreel strijd op het Vlissingse bad- strand met André Step in de ring. „Wordt hoog tijd, dat oude tij den weer gaan herleven in Vlis singen. De talenten hebben we, nu nog de ruimte en de midde len. Dan kan ook het Zeeuwse publiek weer gaan genieten van een boksgala op niveau. Kan die oude foto op het prikbord einde lijk eens omgewisseld worden Hans Segboer dE jOHGrC ORuERZOEkER /tvhkt, Iran, -Gt. Sn. ajscnJubjsi. HlMll Kllllll MUI mill (TTTt^v ijjn in nnini t» n 1111n11>ini111 urn' >>i 11 illustraties Jan Rinke TWEEDE HANDSHANDSCHOEN Georgina Verbaan en de band Abel gaan zich inzetten voor zieke kinderen en jongeren die niet meer zo lang te leven hebben. Op 11 december staan zij op het podium van de 538 I- Dance club in Huizen. Daar vindt een benefietconcert plaats voor ongeneeslijke zieke kinde ren en jongeren tot 18 jaar. De opbrengst gaat naar Kinderhos- piceDeGlind, een huis voor jon ge patiënten.. De kinderen die hier verblijven zijn vaak zo ziek dat ze nog nauwelijks 'normale dingen' meemaken en vaak niet lang meer zullen leven. Om hun tijd toch nog draaglijk of zelfs leuk te maken, bestaat dit op vanghuis. En daar zetten ver schillende artiesten zich dus graag voor in, waaronder Geor gina Verbaan. Zij treedt op 11 december op tijdens het bene fietconcert, net als de jongens van abel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 24