m LPF gooit handdoek in de ring Protest tegen verdwijnen asielkinderen Aantal doden in verkeer daalt fors balans Partij doet volgens ex-voorzitter Maas niet mee aan verkiezingen Vakbeweging nog niet tevreden Meer vrouwen met hiv besmet Aantal boerderijen daalt sterk Poortvliet blijft zich ontwikkelen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- mmm 0800 - 0231 231 (GRATIS) vj intratuin S 11 HET GROENE WARENHUIS nu **49 Waterpolo Frankrijk protesteert tegen bezuinigingsplannen De Boer dreigt met ingreep bij staking NS J 8° ZO 4 Soms zonnig In de ochtend oplossende nevel en mist. In de middag perioden met zon en een matige zuidoostenwind. 245e jaargang no. 280 woensdag 27 november 2002 los nummer 1,10 Eén dag voor het najaarsoverleg zijn de vakbeweging en de regering het nog steeds niet eens over drie heikele punten. De onderhandelaars van de werknemersorganisaties struikelen over deMelkertbanen, het spaarloon en de langduri ge minima. De werkgeversorganisaties zijn aanmer kelijk positiever gestemd over de voorbereiding. Over de hele wereld zijn momenteel -42 miljoen mensen besmet met het hiv-virus. Dat is een forse stijging; in november vo rig jaar waren het er twee miljoen minder. Voor het eerst is de helft van de ge- infecteerden vrouw, zo maakte Peter Piot (foto) van de VN-orga- nisatie Unaids gisteren bekend. %J Het aantal boerenbedrijven in Zeeland is de afgelopen tien jaar met eenvijfde gedaald. In april dit jaar waren er nog ruim 3900 landbouwbedrijven in de provincie. Volgens voorzitter P. de Koeijer van de ZLTO is de daling te wijten aan de slechte toekomstverwachtingen in de land- en tuinbouw. Arnemuidenaar Jan Poortvliet is momenteel assistent-trainer bij eer- stedivisionist Stormvo gels/Telstar en voelt zich lekker in die rol. De voor malig hoofdtrainer van FC Den Bosch vindt dat hij zich als assistent ook nog steeds ontwikkelt. Toch ziet Poortvliet het wel zitten om weer hoofdtrai- Q ner worden. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19 en 20; uit: 21,22 en 23; jong: 24 en 25. door Ben Jansen MIDDELBURG - Het aantal doden in het Zeeuwse verkeer is inruim tien jaar gehalveerd. Dit jaar zijn tot nu toe 23 personen bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Eind jaren tachtig en begin jaren negentig lag hel aantal verkeersdoden rond vijftig. De aantallen verkeersslachtof fers die in ziekenhuizen moeten worden opgenomen, nemen veel minder sterk af. H. Rhebergen van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) beschouwt het geringe aantal doden in het ver keer als een positieve uitschie ter. „We zijn er natuurlijk zeer blij mee, maar er zijn geen oor zaken voor aan te geven. Er is ook geen enkele reden tot tevre denheid. Zo lang er sprake is van vermijdbare ongevallen, valt nog veel te verbeteren." Bij het registreren van aantallen verkeersslachtoffers kijkt het ROVZ liever niet naar een ka lenderjaar, maar naar het voortschrijdend jaargemiddel de over de periode van twaalf maanden. Op die manier zijn seizoensinvloeden uit te scha kelen. De afgelopen twaalf maanden zijn 25 personen in het verkeer om het leven gekomen. Ter vergelijking: in 2000 en 2001 bedroeg het aantal verkeersdo den 35. Opmerkelijk is dat in de Duur zaam Veilig-gebieden West- Zeeuws-Vlaanderen en de Ruit (tussen Terneuzen, Terhole, Hulst en Axel/Westdorpe) dit jaar nog niemand is overleden door een verkeersongeluk. De hoge aantallen slachtoffers in deze streken waren juist aanlei ding om er met voorrang projec ten uit te voeren. Dat gebeurt door educatie, aanpassingen aan wegen en strengere contro les. (Advertentie) naam: noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16-"- straat f Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:';Ö"'.jnoteert u mij voor een abonnement. De eerste e_mail twee wéken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- per maand met nummer: automatische incasso 20,50). handtekening: r Per kwartaal met automatische incasso (€55,10). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- f'I™6* vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 209 90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 8 ll713214"000002 DEN HAAG - Minister De Boer van Verkeer sluit ingrijpen bij de Nederlandse Spoorwegen niet uit als het publiek onder ac ties van het personeel te lijden krijgt. „Als het voorzieningenniveau onder de maat raakt dan moeten we rond de tafel", aldus De Boer. Als de NS niet voor 16 december met een nieuw loonbod komt wil het personeel publieksvriende lijke acties houden. Maar het personeel kondigde aan het werk neer te leggen als de bon den met klantvriendelijke ac ties geen succes boekenDe Boer zei gisteren 'rust en herstel' te willen bereiken op het spoor, maar hij wil zich niet bemoeien met de interne bedrijfsvoering. Volgens de vakbonden is het loonbod van de NS onder de maat, zijn werkgelegenheidsga- ranties te mager en moeten werknemers de ouderenrege- ling vooral zelf opbrengen. ANP PARIJS - In Parijs gingen gisteren tien duizenden stakers uit de publieke sector de straat op. Zij uitten hun ontevreden heid over aangekondigde privatiserin gen van staatsbedrijven, over hervor mingen van het pensioenstelsel en de verder aangekondigde bezuinigingen. In verscheidene steden hadden manifesta ties plaats. De protesten zijn de grootste binnenlandse uitdaging voor de vijf maanden oude, rechtse regering van pre mier Jean-Pierre Raffarin. Een staking van de Franse verkeersleiders legde gis teren het luchtverkeer in het land groten deels plat. Zij protesteerden tegen plan nen om een Europese luchtverkeerslei ding te openen en uit solidariteit met an dere stakers. Ongeveer dertig vluchten van en naar Nederland werden geannu leerd. foto Laurent Rebours/AP door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vriendjes en vriendinnetjes worden uit el- Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Advertentie Vogelvoederpakket van Vitakraft, 12-delig. Van 5,99 Koudekerke, Galgeweg 5, 0118-551623. kaar gehaald. Kinderen die al jaren op school zitten, verdwij nen van de ene op de andere dag uit de klas. De gevolgen van het strengere asielzoekersbeleid komen schrijnend aan de opper vlakte op de scholen waar deze kinderen les krijgen. De Vlissingse openbare basis school De Ravenstein dreigt dit jaar een op de vier kinderen te verliezen. Daarom houdt de school op 3 december een stille tocht om aan het verdriet uiting te geven. „Bij elk kind ontstaat het gevoel: misschien moet ik ook wel weg. Echt, bij elk kind. Want ze begrijpen deze regel niet. Bij leerkrachten ontstaat bitterheid over deze beslissing", zegt Yvonne van Dijk, directeur van De Ravenstein. Kinderen van asielzoekers wo nen nu nog in de aanvullende opvang Hotel Dix en in de flats aan de Meindert Hobbemalaan in Vlissingen. Het Centraal Or gaan Opvang Asielzoekers (COA) sluit deze centra binnen kort. Ongewis De toekomst van de kinderen en hun ouders is ongewis. De één kan in een groot asielzoekers centrum tijdelijk onderdak vin den, een ander lean te horen krij - gen dat ze Nederland moet verlaten. „Sommigen wachten al acht jaar op antwoord op hun asielaanvraag. De hele school en iedereen die erbij betrokken is, voelt zich machteloos. In elke groep vallen gaten. Recent zijn we drie kinderen kwijtgeraakt. Ze vertrekken zonder een adres achter te laten", merkt VanDijk op. De stille tocht begint om tien uur en gaat van de school aan de Hogeweg naar het stadhuis. „We willen de kinderen een ge zicht geven. Bij het stadhuis zullen we affiches ophangen waarop de namen van de kinde- ren staan, hun leeftijd, de tijd dat ze in Nederland zijn en waar ze vandaan komen. Bij elkaar gaat het om bijna veertig kinde ren." De Ravensteinschool heeft niet de illusie dat deze actie leidt tot een versoepeling van de wet. „Dat is een politieke beslissing op landelijk niveau. Er wordt naar het Rijk gewezen en verder wast iedereen zi j n handen in on - schuld. Maar wij voelen op school de spanning met de dag groeien." Het COA heeft onlangs besloten over te gaan tot het sluiten van VARÏK -„Dit gebeurt toch alleen in een film?" Harrie Vos, eigenaar van een huis met zwembad in het Brabantse Varik, kan zijn verwon- deringnog niet op. „Ik was aan het werk toen ik door de politie werd gebeld. Ik dacht eerst dat er iets met de kinderen was. Blijkt er een auto in je zwembad te liggen." Volgens de bestuurster van de Volks wagen Polo gebeurde alles in een flits. Ze raakte de berm, corrigeer de met een ruk aan het stuur, ramde een hek en daarna werd het erg nat in de auto. „Ik ben blij dat ik er heelhuids vanaf ben gekomen. Voor meneer Vos vind ik het heel erg." foto Bert Rietveld/ANP de kleinere centra, omdat de in stroom van asielzoekers is afge nomen en er voldoende ruimte is ontstaan voor asielzoekers in de grote centra. Emoties De leerkrachten krijgen dage lijks te maken met de emoties van de kinderen en ouders die hun hart bij hen uitstorten. „Van leerkrachten mag worden verwacht dat ze een relatie met de kinderen opbouwen. Zo'n besluit tot afwijzing doet dan zeer. Niemand begrijpt dit asiel zoekersbeleid. Kinderen wagen zich af waarom het meisje dat zo goed haar best doet, zo goed kan leren, zo aardig is en al zo veel jaren in Vlissingen woont, Nederland moet verla ten." Justitie neemt meer cardiologen op de korrel UTRECHT - Het Openbaar Mi nisterie overweegt meer mede werkers van het Willielmina Kinderziekenhuis (WKZ) te vervolgen in de zaak van het overlijden van de baby Charlot te Floor. Vorige week werd al een kinder cardioloog aangehouden. Hem wordt doodslag ten laste gelegd. De baby stierf in maart vorig jaar na een hartoperatie door onervaren medici, waarbij gro ve medische fouten zouden zijn gemaakt. GPD pagina 4: operatie moest wel mislukken doorErwin Tuil DEN HAAG - Voormalig LPF-voorzitter Ed Maas verwacht dat zijn partij niet meedoet aan de Ka merverkiezingen van ja nuari. Volgens hem heeft de partij onvoldoende tijd om een kandidatenlijst te presenteren. „We zijn door de Nederlandse rechtsor de om zeep geholpen." De LPF kwam in de knel door een rechterlijke uitspraak die bepaalde dat het bestuur van Maas op onregelmatige manier tot stand was gekomen. Maas en zijn mede-bestuux-sleden mogen daarom geen officiële handeling meer verrichten, zoals het op stellen van een lijst met Kamer kandidaten. Bij de LPF hebben zich de afge lopen weken meer dan twee honderd kandidaten aangemeld voor het Kameiiidmaatschap. Het bestuur was al voor de uit spraak van de rechtbank in Rot terdam begonnen met het lich ten van de doopcelen van de kandidaten. Dat pi'oces is onder dwang van de i'echter stil komen te liggen. „Als wij ze gaan scree nen, zijn we actief voor de partij De rechter legt ons dan een dwangsom op van duizend euro per dag," zegt Maas. Hij voelt zich bedrogen door de Rotterdamse rechter. De ex- voorzitter is ook boos op de twee LPF-leden Witvoet en Koenen die het geding hadden aange spannen. Vandaag dient op nieuw een kort geding van het duo. Zij vinden dat het ex-be stuur van Maas achter de scher men nog steeds actief is. De fractie reageert verslagen. Kamerlid Joao Varela wijt het aan 'mensen die zichzelf op de kaart wülen zetten.' „Het lijkt er nu op dat de fractie en partij vermoord gaan worden." Maas weet nog niet of hij zich nog een keer kandidaat stelt voor het partijbestuur. Hij be twist de juistheid van de rech terlijke uitspraak. Zich nog maals verkxesbaar steUen, komt volgens hem overeen met toege ven dat rechter gelijk heeft. Ruud Both, lid van het illegaal verklaarde bestuur, is bezigmet de organisatie van de ledenver gadering die op 3 december staat gepland. Hij zegt dat hij van 10 procent van de leden een machtiging heeft ontvan gen. Daarmee is voldaan aan één van de eisen van de recht bank. Both hoopt zo vijf dagen eerder dan was voorzien een nieuw bestuur te kunnen kie zen. De partij heeft dan nog tot 8 december om de kandidatenlijst te ondei'zoeken. De leden zou den daarna nog moeten stem men over de lijst. LPF-advocaat Oscar Hammer- stein zei gisteravond dat het in derdaad hopeloos is voor de partij als Witvoet en Koenen morgen hun zin krijgen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1