Aantal boerenbedrijven daalt RIJPLEZIER! PZC Kloof naar burger blijkt ook tijdens debat nog altijd diep mm mm Koeltoren bij BASF is milieuvriendelijk 15 Oproep aan Kamer om eindelijk echt beurs te trekken Lage inkomens en gebrek aan opvolging leiden tot opdoeken Ook Senaat steunt recht weigeren zondagswerk mSmM HH? 7 "7 Werknemer raakt gewond Studenten OU niet slechter af Tarieven Bredabus niet omlaag Hogeschool scoort beter Bromfietsster aangehouden Vernieling aan en diefstal op motorboot woensdag 27 november 2002 Hoor Claudia Sondervan MIDDELBURG - De provincie doet een dringend beroep op de Tweede Kamer oin eindelijk het beloofde geld voor de Zieken huiszorg in Zierikzee naar Zee land te krijgen. GS vragen in een brief het ministerie tijdens de begrotingsbehandeling zo- verte krijgen. De brief is gisteren verzonden, vergezeld van het rapport Schouwen-Duiveland, zorg om en in de toekomst, de diverse moties van de Tweede Kamer over de Schouwse ziekenhuis zorg en de recente motie waarin Provinciale Staten de Kamer oproepen om uitvoering van haar besluit te bewerkstelligen. Het ministerie heeft in opdracht van de Kamer in mei 83 50 0 0 eu ro toegezegd om de ziekenhuis zorg op het eiland beter bereik baar te maken. Sinds de sluiting van het ziekenhuis moeten de inwoners te ver rijden voor zie kenhuiszorg. De provincie zelf maakte al een jaarlijkse som van 45.000 euro voor vijf jaar vrij voor de inrichting van de zie kenhuiszorg en 410.000 euro voor een speciale afrit vanaf de A58 voor ambulances om het Goese ziekenhuis beter bereik baar te maken. De toezegging is gedaan door oud-minister Borst en haar op volger, de inmiddels afgetreden Bomhoff, heeft die bevestigd, maar niet uitgevoerd. Waarne mend minister De Geus maakt evenmin aanstalten, reden waarom gedeputeerde De Kok vorige week met een delegatie van de Klankbordgroep bij de vaste Kamercommissie in Den Haag aan de bel trok. De res pons was teleurstellend, rap porteerde De Kok maandag in de commissie Welzijn. „We heb ben ons werk gedaan, verder moet je niet bij ons zijn'," om schreef de gedeputeerde de strekking. Tijdens het overleg in Den Haag vroeg De Kok ook aandacht voor de problemen die de be vriezing van fusies in de zieken huiszorg oplevert voor de zie kenhuizen in Midden-Zeeland. In opdracht van de Tweede Ka mer kondigde oud-minister Borst die af. Oud-minister Bomhoff verbood ziekenhuis Walcheren en de Oosterschelde- ziekenhuizen in oktober verder te gaan met de concentratie van kindergeneeskunde. De vaste Kamèrcommissie bood aan zich nog eens over de noodzaak tot concentratie in Goes te buigen. De Kok kondigde maandag aan zich met de Klankbordgroep te beraden over de te volgen stra tegie. door Rinus Antonisse GOES - Het aantal landbouw bedrijven in Zeeland is afgelo pen tien jaar met ruim 20 pro cent afgenomen, van 4967 in 1993 tot 3944 in 2002. De ge middelde oppervlakte per be drijf is daarentegen gestegen: van 25,1 tot 31,2 hectare. Dat blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De daling van agrarische be drijven is in Zeeland wat gerin ger dan het laiidelij k percentage van 25, ofwel 30.000 bedrijven. Dat komt doordat vooral in de intensieve veehouderij veel be drijven sloten. Zo is het aantal varkensbedrijven meer dan ge halveerd. De intensieve sector is in Zeeland minder sterk verte genwoordigd. Voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) is niet verbaasd over de ontwik keling. „Het ligt aan het per spectief in de land- en tuin bouw. Er zijn geen verwachtin gen dat de inkomenssituatie beter wordt en van de nieuwe generatie haakt een groot deel af. Er is een gebrek aan opvol gers door een gebrek aan per spectief." Kentering De afname van het aantal be drijven met zo'n twee procent per jaar (met in 2001 een uit schieter, toen in het Zeeuwse vijf bedrijven per week verdwe nen) is volgens De Koeijer een door Harmen van der Werf DEN HAAG - Individuele werknemers krijgen het recht om zondagswerk te weigeren. De Eerste Kamer heeft gisteren het initiatief-wetsontwerp daarover van de Tweede Ka merleden L. van Dijke (Chris tenunie) en J. Bussemaker (PvdA) goedgekeurd. Alleen WD en D66 waren tegen. Het CDA dat eerder dit jaar de behandeling v.an het initiatief wetsontwerp nog tegenhield, stemde zoals verwacht voor. De christen-democraten wilden eerst een advies van de Sociaal- Economische Raad (SER), waarin werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn vertegen woordigd. Dat advies was ver deeld; de werknemers waren voor, werkgevers tegen. CDA-woordvoerder H. Hofste de gaf nog aan dat het wetsvoor stel juridisch geen schoonheids prijs verdient. Hij vroeg om dit mee te nemen bij de evaluatie van de algemene arbeidstijden wet. Initiatiefnemer Van Dijke kon daar mee leven. „De Raad van State heeft er naar gekeken en kon ook geen betere formule ring vinden." Niet alle werknemers kunnen straks zondagswerk weigeren. Als zij actief zijn in een sector waar zondagsarbeid direct sa menhangt met het werk, zoals bij hulpdiensten en in de ge zondheidszorg, gaat het wets voorstel niet op. Dat geldt wel voor bedrijven waar alleen om economische redenen op zondag wordt gewerkt. Eén vakorganisatie, de Refor matorische Maatschappelijke Unie (RMU) met veel leden van orthodox-christelijke huize, is zeer te spreken over de nieuwe regeling. „Wat in 1996 met de nieuwe arbeidstijdenwet ver keerd is gelopen, is rechtgezet", aldus RMU-directeurP. Schalk. De nieuwe arbeidstijdenwet zette de deur open voor zon dagswerk 'als de bedrijfsom standigheden daarom vragen'. Het gevolg daarvan was dat steeds meer ondernemingen op zondag bleven doordraaien. Ze hadden alleen toestemming no dig van de ondernemingsraad. Individuele werknemers had den geen wettelijke basis om dat te weigeren. Straks, als de wet begin volgend jaar van kracht, hebben zij dat recht wel. proces dat niet direct valt te ke ren Hij verwacht wel enige ken tering, in de zin dat steeds meer boeren een deel van hun inkom sten halen uit activiteiten bui ten de landbouw, zoals mini- camping, natuurbeheer en en verhuur van gebouwen. Ook is sprake van extensieve voort zetting van bedrijven, waarbij wel het bedrijf wordt overgeno men, maar het land wordt ver huurd. Te klein De gemiddelde bedrijfsgrootte noemt De Koeijer klein. Het door het CBS gehanteerde cijfer heeft betrekking op alle bedrij ven door elkaar. De ZLTO-voor- zitter wijst erop dat het gemid delde akkerbouwbedrijf - in Zeeland veruit de belangrijkste tak - op een omvang van onge veer veertig hectare zit. „Ook dat is gelet op de Europese schaal en het toekomstperspec tief te klein. Daarom is er een voortdurende zoektocht naar intensievere teelten.In dit ver band onderstreept De Koeijer dat een betere en betrouwbare zoetwatervoorziening van groot belang is voor de boeren. Van de 3944 bedrijven in Zee land behoren er 2304 tot de ak kerbouwsector, 573 tot de tuin bouw en blijvende teelten, 520 houden grasdieren en 50 hok- dieren. Er zijn 497 gecombi neerde bedrijven. Het aantal mensen dat een boterham ver dient op de bedrijven daalde na venant. In 1993 ging het om 7049 personen, in 2002 om 6596 arbeidsplaatsen: 5041 gezinsle den, 1111 niet-gezinsleden en 444 onregelmatig werkzame personen. Die laatste groep is als enige ruim verdubbeld. door Maurits Sep MIDDELBURG - De kloof tussen politiek en burger had na gisteravond een stukje klei ner moeten zijn. Maar het de bat over de communicatie tus sen het provinciebestuur en de kiezers voldeed niet aan die doelstelling. Integendeel. Zelfs waar beide partijen het over eens zijn, daarover ver schillen ze nog van mening. Het debat 'Hoe wakker is poli tiek Zeeland?' was een her nieuwde poging van de pro vincie om de relatie met de burgers te verbeteren. Geen zinloos streven, want diezelf de burgers klagen zo vaak dat de politici onzichtbaar zijn, niet luisteren en toch maar hun eigen zin doordrijven. Daarom komen ze ook niet stemmen. Dat er een kloof is die gedicht moet worden, daar was ieder een het over eens. Maar dat was dan ook het enige. Het de bat draaide alras uit op een wederzijdse klaagzang. Bur gers: „Jullie moeten meer naar ons toe komen." Politici: „Dat doen we ook, maar als we ko men, komen jullie niet." Reacties Burgers: J. Dees: „De provin cie is als mist." J. Mandos: „Absoluut onzichtbaar." E. Reinhoudt: „Ik zie de fractie voorzitters nu voor het eerst in levende lijve." Politici: G. de Kok (PvdA): ,We zitten tussen gemeente en Rijk in en doen daarom heel veel in stilte." T. Poppelaars (CDA-gedeputeerde voor communicatie): „Dus moeten we beter vertellen waar wij mee bezig zijn." R. Stoffels (PvZ): „We zijn toch op pad ge weest, met de trailer tijdens het Zeelanddebat. Maar daar kwam geen hond op af." „Wat is er mis met onherken baarheid?" wilde F. van Kol- lem (GroenLinks) weten. „Het gaat tegenwoordig niet meer om de politiek maar om de po litici. Waar blijft de inhoud?" Daar was burger A. Bilius het mee eens. „Zichtbaar? Ach, als ze hun werk maar doen." Toch schuilt daar voor hem het pro bleem: „Ze zitten er eerst voor eigenbelang en partijbelang en dan pas een klein beetje voor het algemeen belang. Wat is er trouwens met dat Gedeputeerde T. Poppelaars: beter laten zien waar we mee bezig zijn. archieffoto Ruben Oreel Zeelanddebat gebeurd, vroeg Mandos zich af„Ik dacht even dat er toen een vonk was over geslagen, maar nu is het al weer zo lang stil. Een gemiste kans." Bijval vanuit de zaal. „De kans om met de burger te spreken is niet gepakt. Het is niet gedurfd." De antwoorden komen eraan, beloofde Poppe laars. „Wat, nu nog?", scham perde Mandos. Poppelaars: „Een visie op de toekomst van de provincie maak je niet zo maar even." Spreekuur De werkwijze van het Zee landdebat - debatten in zaal tjes in de provincie, een trailer die naar marktpleinen en scholen rijdt - moet voortdu rend worden toegepast, be kenden de politici. Een spreekuur bij het provinciebe stuur? Nauwelijks belangstel ling voor in de zaal. Stoffels wist dat al. „Wij hebben dat gedaan, maar niemand kwam." Trouwens, politici worden nu ook al aangesproken, reageer de M. Ie Roy (PvdA). Zij wordt gebeld, aan huis bezocht. „Wij zijn niet untouchable" beaamde Van Kollem. „Daar gaan we weer"kraaide een ge prikkelde Mandos. „Het moet weer allemaal naar de politiek toe komen. Nee, ga naar de burger toe." Zelfs dat heeft weinig zin, meende een inwo ner van Schouwen-Duive land. „Burgers worden alleen wakker als iets hen persoon lijk raakt. Anders interesseert het zeniet." NIEUWDORP - Bij een bedrijfsongeval aan de Frankrijkweg in Nieuwdorp is gistermorgen een vorkheftruckchauffeur ge wond geraakt. De man moest uitwijken voor een obstakel op de weg en reed vervolgens tegen een pilaar. De traumahelikopter werd opge roepen, maar bleek niet nodig te zijn. De man werd naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Over zijn identiteit kon de poli tie gisteren niets zeggen. DEN HAAG - Zeeuwse studenten van de Open Universiteit (OU) moeten straks, na sluiting van het OU-studiecentrum in Vlissingen, langer reizen naar een studiecentrum buiten Zee land. Volgens staatssecretaris Nijs van Onderwijs is dat het enige negatieve gevolg van het besluit om het aantal OU-stu- diecentra in heel Nederland terug te brengen van achttien naar twaalf. Zij antwoordt dit op schriftelijke vragen van CD A-Kamerle den. Nijs wijst er in haar reactie op dat de Open Universiteit heeft gekozen voor vermindering van het aantal studiecentra, omdat de functie van die centra is veranderd, met name door het toenemend gebruik van computers in het onderwijs. Om de studiecentra eigentijds te houden, zal de Open Universiteit ook moeten investeren. Aangezien daarvoor geen extra finan ciële middelen beschikbaar zijn, zal het uit de lengte of breed te moeten komen. Staatssecretaris Nijs vindt dat alle studenten kunnen profite ren van de verbeterde dienstverlening in de overblijvende studiecentra. De sluiting van het studiecentrum in Zeeland is begin volgend jaar voorzien. DEN HAAG - De tarieven voor de bus die van Hulst over Ant werpen naar Breda rijdt, blijven hetzelfde. Minister De Boer van Verkeer en Waterstaat is niet van plan het grensover- schrij dend busvervoer met bestemming België te subsidiëren. Hij meldt de CD A-Kamerleden M. van Loon-Koomen en C. Eurlings dat hij alleen verantwoordelijk is voor het openbaar vervoer in Nederland. De Nederlandse tarieven gelden, aldus De Boer, wel voor het rechtstreekse vervoer tussen Breda en Hulst, maar niet voor het vervoer naar België. Wie in Antwer pen wil uitstappen, moet het hogere Interliner-tarief betalen Nederland subsidieert dat vervoer niet. Volgens De Boer verzet Europese regelgeving zich ook tegen subsidiëring van dergelijk openbaar vervoer over de grens. De tarieven van cle Bredabus zijn 1 september dit jaar verhoogd, omdat de Vlaamse maatschappij De Lijn zich eruit heeft te ruggetrokken. De busdienst wordt alleen nog door Connex- xion onderhouden, met Nederlandse, maar zonder Vlaamse subsidie. VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland is in de Keuzegids Hoger Onderwijs 2002-2003, hét naslagwerk voor middelba re scholieren die een vervolgopleiding zoeken, op een tiende plek beland. Vorig jaar kwam de onderwijsinstelling nog op een twintigste plek. De keuzegids vergelijkt 1200 opleidingen met elkaar. De scholen worden beoordeeld door deskundigen'en studenten Zij geven de Zeeuwse hogeschool gemiddeld een 6,91. Dat is ietsjemeer dan vorig jaar, toen de instelling nog een 6,8 kreeg. De meeste tevreden studenten zijn te vinden in Ede, Rijswijk en de Gereformeerde Hogeschool in Zwolle. Zij kregen een dikke zeven. Een gebrek aan perspectief in de land- en tuinbouw is er volgens de ZLTO de oorzaak van dat het aantal boerenbedrijven in Zeeland sterkt afneemt. archieffoto Charles Strijd MIDDELBURG - De politie heeft gistermiddag even na half drie een 28-jarige Middelburgse bromfietsster aangehouden op de Schroeweg in haar woon plaats. De vrouw had tijdens een ver keerscontrole een bekeuring gekregen omdat zij niet in het bezit bleek te zijn van een brom fietscertificaat. Hierna maakte zij met haar hand een vervelend gebaar en begon zij te schelden, waarna zij werd aangehouden. door Ben Jansen OSSENDRECHT - De koelto ren bij de geprojecteerde warm tekrachtcentrale op het terrein van chemiebedrijf BASF bij Antwerpen is milieuvriendelij ker dan veel langere zogenoem de aerocondensatoren. Die pro duceren meer geluid en verlagen het rendement van de centrale. Tijdens een informatieavond in Ossendrecht werd de 91 meter hoge en aan de basis 60 meter brede koeltoren op zeshonderd meter van de Nederlandse grens als een 'bijkomende bron van vi suele hinder' aangemerkt. De warmtekrachtcentrale wordt gebouwd in opdracht van Zandvliet Power, een samen werkingsverband van de ener giebedrijven Electrabel (België) en RWE (Duitsland). BASF neemt de stoom af, die de cen trale naast elektriciteit produ ceert. Kleinduimpje Een woordvoerder van Zand vliet Power noemde de koelto ren qua hoogte en omvang van Advertentie Toyota Avensis Verso. Vanaf 26.150,-/€ 525,- p.mnd. Met stip één van de best verkochte MPV's in het segment. Geen wonder, want hij rijdt als een sportwagen. Strak design. En ruimte tot wel 7 man. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl TOYOTA. N WERELD VAN VERTROUWEN. leaseprijs (Toyota lease) o.b.v, lull operalionol lease, 48 rond. en 20.000 km p.j.exd BTW en brandstol. Gecalculeerd roei 75% no daim. Prijs nd. BTW, end. kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brand stofverbruik varieert van 6,51/100 km (15,4 km/l) tot 8,9 1/100 km (11,2 km/L), COz173-213 gr/km. Wijzigingen voorbehouden, Distr.. louwman Parqui B.V. TOYOTA de damppluim vergeleken met de koeltorens van het kernener giecomplex Doel 'een kle induimpje'. De torens van Doel zijn 170 meter hoog en moeten elk een opwekkingscapaciteit koelen die tien keer zo groot als die van de centrale op het BASF-terrein. Zandvliet Power en het adviesbureau dat het milieueffectrapport heeft ge maakt, gaan ervan uit dat de centrale gedeeltelijk wegvalt tegen de veel hogere andere installaties van de chemiefa briek. Het was aanvankelijk de bedoe ling een veel grote centrale op het BASF-complex te bouwen met een koeltoren van 150 meter hoog. Er is nu een vergunning gevraagd voor een kleinere cen trale. Zandvliet Power sluit niet uit dat binnen enkele jaren wordt besloten een tweede te bouwen, eveneens met een koel toren van 91 meter hoog. Het milieueffectrapport beschrijft de gevolgen van twee van deze centrales. Gedeputeerde G. van Zwieten verklaarde gisteren verbaasd te zijn dat toch een warmtekracht centrale met een koeltoren wordt gebouwd. „Ik had begre pen dat was besloten te kiezen voor technieken die resulteren in een veel geringere aantasting van het landschap." Hij verzekerde dat vanuit het provinciaal apparaat zal wor den nagegaan of van Vlaamse zijde over deze beslissing over leg is gevoerd met Nederlandse overheden. „We hebben de afspraak dat we elkaar bij grensoverschrijdende milieuef fectrapporten over en weer con sulteren." MIDDELBURG - Van een mo torvaartuig die in de Buitenha ven in Middelburg lag is tussen maandagochtend negen en gis termiddag drie uur een ruit van de kajuitdeur vernield. Vervolgens werden enkele tien tallen blikjes bier uit het vaar tuig weggenomen. De waarde van de gestolen drank bedraagt enkele tientallen euro's. Het schadebedrag van de vernielde ruit is onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15