Stankprobleem blijft onopgelost PZC PZC Werkvoorraad voor Oosterscheldewerf Bewoners staan voorop in Simnia Kiwanis Club geeft geld aan jongeren Vlissingse Schuitvaartgracht heeft geen profijt van bergbezinkbassins Toneelgroep van Scheldemond brengt Roosje Gewelddadige Vlissinger krijgt werkstraf kerkdiensten agenda 13 Boetes bij verkeerscontrole Mannen dronken aangetroffen Werkstraf voor hennepteler Waterschap plant struiken Wijkraad voor Paauwenburg woensdag 27 november 2002 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Omwonenden van de Vlissingse Schuitvaart- gracht zitten nog steeds in de stank. Zij hadden verwacht dat zij door de aanleg van de berg bezinkbassins altijd frisse lucht zouden hebben. „Maar het pro fijt van die bassins is zwaar tegengevallen", erkent wethou der C. de Keijzer van de gemeen te Vlissingen. VLISSINGEN - De Toneelgroep van de SSG Scheldemond uit Vlissingen brengt vandaag en morgen de voorstelling Roosje op de planken. De toneelvoor stelling is gemaakt in het kader van een Vlissings project rond om het gedicht Roosje van de Vlissingse dichter Bellamy. De toneelgroep voerde eerder Ro meo Julia en De Oude Dame op. Jacobus Bellamy werd in 1757 in Vlissingen geboren. Al in zijn jonge jaren als bakkersknecht schreef hij gedichten. Op kosten van de gegoede burgerij ging hij theologie studeren in Utrecht. Hij publiceerde tijdens zijn kor te leven drie gedichtenbundels. Roosje verscheen in zijn tijd schrift Proeven voor het Ver stand, den Smaak en het Hart uit 1784. Op dit moment zijn leerlingen uit de tweede klassen bezig met drie projecten over Bellamy en zijn tijd. De projecten eindigen met een PowerPointpresenta- tie. Na afloop van de projecten kunnen de resultaten bekeken worden op de website van Scheldemond, www.scheldem- ond.nl De voorstelling Roosje wordt gegeven in de aula van gebouw A aan het Weyevlietplein in Vlissingen. De zaal is op beide avonden open vanaf 19.45 uur. De voorstellingen beginnen om 20.00 uur. MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es eiste gisteren in Middelburg tegen een 38-jarige inwoner van Vlissingen een maand gevangenisstraf. Poli tierechter A. Gaakeer wilde de man een kans geven om een werkstraf van zestig uur te doen. „Hem de gevangenis insturen is niemand mee gebaat", moti veerde ze haar beslissing. De man was begin dit jaar in Mid delburg volgens de officier flink boven zijn theewater geraakt. Een ruit van een woning en een fiets werden die dag, de derde januari, door verdachte ver nield. De bewoonster werd met de dood bedreigd. Hij had zich in het bijzijn van getuigen in dreigende taal uitgelaten over de vrouw. Zo had hij gezegd een lawinepijl in haar woning te la ten ontploffen. De Vlissinger is een notoire drugsgebruiker die al vele malen met j ustitie in aan raking is geweest. Het slachtof fer kent verdachte van het drugsmilieu. Ook andere men sen zijn buitengewoon bang van hem. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „De stank is misschien nog er ger geworden", zegt hij. „Bewo ners van de Leliënlaan en omge ving hebben ons ervan op de hoogte gebracht. Maar ik heb het zelf ook al een paar keer ge roken. Het stinkt vreselijk naar rotte eieren. Vóórdat we die bas sins hadden aangelegd, stonk het als het regende, maar nu stinkt het juist bij droog weer en als het stevig waait." Ambtenaren van de gemeente Vlissingen staan voor een raad sel. De verwachting was dat de GOES - De Oosterscheldewerf in Goes kan voorlopig vooruit. Het werkgelegenheidsproject is in september officieel begonnen met de langdurige restauratie van een Zeeuwse schouw, de Elisabeth ('Betje')- Gisteren kreeg de houten platbodem ge zelschap van een tweede exem plaar. Daarmee bevinden zich nu twee van de drie nog be staande Zeeuwse schouwen op de Oosterscheldewerf. De werf is een samenwerkings verband van de Stichting Tradi tioneel Zeilend Zeeland en de gemeente Goes. De stichting is eigenaar van 'Betje', maar de restauratie ervan is een om vangrijk karwei. De gemeente zag er een uitgelezen active- rings-, scholings- en werkerva ringsproject voor langdurig werklozen in. Zo'n veertig men sen kunnen er aan de slag. Schenking De stichting kreeg onlangs een andere schouw aangeboden. Dat schip was gekocht door W. Dijkstra uitBruinisse, die ja renlang had geprobeerd het te bemachtigen om te voorkomen dat het schip als brandhout zou eindigen. Dijkstra kreeg het in handen en schonk het aan de stichting. Maandag werd de schouw op een dieplader van Bruinisse naar Goes vervoerd. Gisteren volgde het laatste deel van de reis naar de werf. Het schip dateert van 1926 en is stank veroorzaakt werd door een overmatige hoeveelheid bagger, die zich vooral bij over- storten ophoopte. Sinds 1982 werd in Vlissingen wegens geld gebrek niet meer op grote schaal gebaggerd. De bergbezinkbas sins zouden dat euvel in de Schuitvaartgracht oplossen. De bergbezinkbassins reduceren namelijk de hoeveelheid slib. „Maar wat gebeurt er? Het wa ter in de Schuitvaartgracht is door die bergbezinkbassins minder in beweging dan voor gebouwd bij Verras in Walsoor den. Het heeft jarenlang, tot de afsluiting van de Braakman, onder de naam Philippine 67 dienst gedaan als mosselboot. Nadien werd de schouw ge- heen. Door chemische proces sen kunnen gassen ontstaan, die de nieuwe stank veroorzaken. Vroeger hadden we niet het pro bleem dat het water stil stond, omdat we het regelmatig rond pompten." Stank De Keijzer zegt dat hij direct zou besluiten om te gaan bagge ren, als daarmee de stank ver holpen zou zijn. „Maar we zijn niet zeker dat we daarmee het stankprobleem ook echt oplos- bruikt als jacht. De bouw is wat minder degelijk dan bij Betje uit 1908, maar die werd dan ook ge bruikt als veerboot tussen Kam perland en Veere. De Philippine 67 oogt minder verwaarloosd sen. We zijn met het Waterschap Zeeuwse Eilanden aan het on derzoeken wat we het beste kunnen doen. Het kan ook zijn dat we het water weer zullen rondpompen. Maar het bijeffect daarvan is dat we minder schoon water terugbrengen in de Schuitvaartgracht." De gemeente Vlissingen maakte eind vorig jaar bijna 3 miljoen euro vrij voor het grootscheepse schoonwaterproject voor de watergangen. Daar hoort de aanleg van de bergbezinkbas- dan de schouw die de Ooster scheldewerf al onderhanden heeft. Het ziet ernaar uit dat de nieuwe aanwinst voorlopig niet wordt gerestaureerd. De gemeente sins bijhet baggeren van grach ten, sloten en vijvers. In totaal moet tot 2011 honderdduizend kubieke meter (vervuilde) grond worden afgevoerd. Als de sloten, grachten en vijvers zijn uitgebaggerd, moet het schone oppervlaktewater zelf in staat zijn om kleine hoeveelheden bagger af te breken. Verder wordt een onderhoudsplan ge maakt. De watergangen worden dan gemiddeld tussen de tien en vijf tien jaar gebaggerd. foto Willem Mieras Goes beschouwt de Philippine als 'werkvoorraad' en gaat er van uit dat de Oosterschelde werf zich in eerste instantie concentreert op het opknappen van Betje. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Kiwanis Club Vlissingen overhandigt 4000 euro aan de jeugdbrand weer Vlissingen en 4000 euro aan de stichting Jong Zeeuws Talent. De overhandiging gebeurt za terdag, voorafgaand aan de voorstelling Slagveld van Verlangen van de Zeeuwse Ko medie in Vestzak99 in Vlissin gen. Het is de derde keer dat de servi ceclub een paar goede doelen uitkiest die met jongeren te ma ken hebben. De Kiwanis Club ondersteunt ook de Zeeuwse Komedie. Dit jaar nam Kiwanis een deel van de productiekosten van Slag- Woensdag 27 november 2002 (Biddag) Aagtekerke Nederlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds Heuvelman (SOW); Gereformeerde Gemeente 9.30,14.30 en 19.00 uur ds Neele; Arnemuiden Nederlandse Hervormde Kerk 10.30 uur kand. de Wit, 17.00 uur ds den Hoed; Gereformeerde Kerk 9.30 uur ds Dekker, 19.30 uurds Scholing; Biggekerke SOW Gemeente (Dorpskerk) 19.30 uurds Steenbergen; Domburg Protestantse Kerkgemeenschap 19.00 uur dhr v. Westen; Gapinge Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 uur ds Kip (SOW); Grijpskerke Michaelskerk 19.00 uurds Ketelaar; Meliskerke Gereformeerde Gemeente 9.30 en 19.00 uur ds Karens, 14.30 uur ds v.d. Heiden; Middelburg Wijkgemeente Gereformeerde Bond (Ontmoetingskerk) 10.00 uur ds Teeuw- issen, 18.30 uur ds v. Duijn; Christelijke Gereformeerde Kerk don. 14.30 en 19.30 uurds Vogel Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uurdsv. Wijnen; Gereformeerde Gemeente (Centrum) 9.30,14.00 en 19.00 uur ds v. Dieren; Middelburg-Zuid 9.30,14.00 en 19.00 uur dsv. Gelder; Oostkapelle Gereformeerde Kerk Dorpskerk 19.00 uur ds den Hollander; Gereformeerde Gemeente 9.30 en 19.30 uur ds v.d. Heiden, 15.00 uur ds Karens; Oost-Souburg De Goede Aarde; De Open Haven 19.15 uur ds Woltering; Serooskerke Verenigde Protestantse Gemeente (Pe- truskerk) 10.00 uurdsZaadstra, 19.00 uur ds Koops; Sint-Laurens Gereformeerde Kerk 19.00 uur ds Zaad stra; Veere SOW-kerk,Kapellestr 19.30 uurds Kakes; veld van Verlangen voor haar rekening. Met ingang van dit jaar is de stichting Jong Zeeuws Talent opgericht. De stichting wil jonge Zeeuwen de kans geven zichzelf te ont plooien. A. van Dok-van Weele, burgemeester van Vlissingen, is voorzitter van de stichting.' Zij ontvangt het geld zaterdag uit handen van B. Baert van Kiwa nis Club Vlissingen. De Vlissingse jeugdbrandweer zal met het bedrag hoogstwaar schijnlijk een oef en-wedstrijd container aanschaffen. Met die container kan de brandweer zich voorbereiden op wedstrij den door heel Nederland. P. ter Meulen van de jeugdbrandweer zal samen met twee jeugd- brandweerlieden het bedrag in ontvangst nemen. Vlissingen Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uurds Doedens; Gereformeerde Gemeente 9.30 en 16.00 uur ds Harinck; Christelijk Gereformeerde Kerk 19.30 uur dsv.d.Zwan; Vrouwenpolder Gereformeerde Kerk 19.00 uur (SOW) ds v.d. Beukei; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uurds Pomp; Westkapelle Nederlandse Hervormde Kerk (Moria) 19.00 uur ds Spaans; Gereformeerde Kerk (Bethel) 19.00 uur ds v.d. Broeke; Gereformeerde Gemeente 9.30 uur ds Kareis, 14.00en 18.30uurds v.d. Heiden; Vrije Evangelische Gemeente 9.30 uur ds v. Berghem; Zoutelande SOW Gemeente (Catharinakerk) 19.00 uurds Boekesteijn, STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; MIDDELBURG - BOOG Herengracht 52, 14.00 -16.00 uur; Handwerkbazar UW; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur; Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 -16.00 uur: Sociaal spreekuur; 't Spui, 14.00 - 15 00 uur: Voorleesmid- dag voor kinderen van vier tot en met ne gen jaar; Aula Scheldemond, 20.00 uur: Toneel voorstelling Roosje; Bewoners van zorgcentrum Simnia praten met elkaar tijdens de opening. door Miriam van den Broek DOMBURG - Precies 52 jaar na de ope ning van het verzorgingshuis Ter Man- telinge in Domburg, is gisteren aan de andere kant van het dorp het nieuwe, vervangende zorgcentrum Simnia ge opend. Met het nieuwe verpleeghuis van de Stichting Voor Regionale Zorg verlening, slaat de stichting in Dom burg een nieuwe weg in. „De tijd van meerbedskamers in ver pleeghuizen en kleine vertrekken in verzorgingshuizen is hier voorbij", zei locatiemanager J. Zielstra. „We richten ons op het individuele welzijn. En als dit niet meer mogelijk is, mag de groep niet groter zijn dan zes bewoners. Mooie grote appartementen en groeps woningen geven de bewoners ruimte om te leven. Als volwaardige burgers kunnen zij zich hier bewegen." De gewone dagelijkse dingen zoals mensen die thuis kunnen beleven, staan ook in het nieuwe zorgcentrum cen traal, legde Zielstra uit. Daarom beschikt Simnia over een win kel, een kapsalon, een restaurant en al lerlei plaatsen om te ontspannen. „Al les om een zo normaal mogelijk leven te kunnen leiden, net als thuis. Kan dit niet meer zelfstandig, dan zorgen wij daar voor. Maar u bepaalt, niet wij", sprak hij tegen de bewoners. Dat de bewoners in alles voorop staan, bleek tevens uit de manier waarop de opening gevierd werd. In de hal van het zorgcentrum werd eerst voor de bewo ners een feest gehouden met optredens van het Smalstads Mannenkoor uit Tholen en met de openingshandeling door commissaris van de koningin W. van Gelder. Daarna werd in het Schuttershof in Domburg een receptie gehouden voor zakenrelaties en andere betrokkenen. Bescherming Van Gelder opende het verpleeghuis door een kunstwerk in de hal te onthul len. Het werk van de Gapingse kunste naar R. Mullié bestaat uit twaalf schel pen. Van negen schelpen is alleen de foto Lex de Meester buitenkant te zien, drie schelpen laten hun binnenkant zien. De schelpen han gen aan een stevig touw dat bevestigd is aan een haak. De achterliggende ge dachte is dat een schelp bescherming biedt, uniek is en gevonden wordt op de scheiding van zee en land, net zoals Domburg. Daarnaast heeft E. Wentgens, oud-ei genaar van cle grond en inmiddels buurman van het complex, een schilde rij van J. Frima voor tien jaar in bruik leen gegeven aan Simnia. Frima is een realiste die in 2001 nog ex poseerde in de Kunsthal in Rotterdam op de tentoonstelling De Realisten na .1950. Ook dit werk heeft het individu als thema. MIDDELBURG - Bij een verkeerscontrole op de Schroebrug in Middelburg heeft de politie gisteren tussen kwart over ze ven en half tien 48 bekeuringen uitgedeeld. De meeste boetes waren voorrijden door rood licht. Van elf fietsers en bromfiet sers was de verlichting niet in orde. Drie brommers kregen een boete voor een te hoog vermogen. MIDDELBURG - De politie heeft maandagnacht om kwart over twaalf twee mannen aangehouden voor openbare dron kenschap bij het haventje aan de Punt in Middelburg. De twee lagen in laveloze toestand op de weg en waren niet aanspreek baar. De politie heeft ze meegenomen naar het politiebureau om hun roes uit te slapen. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Vlissingen rea geerde gisteren in Middelburg geschrokken op de 240 uur werkstraf voor hennepteelt die officier van justitie F. van Es tegen hem eiste. Politierechter A. Gaakeer hield rekening met zijn gezondheidsproblemen en bepaalde de wei\kstraf op 180 uur. In de strafmaat werd meegenomen dat hij stroom had ge stolen van Delta. De politie rolde op 20 augustus van dit jaar de kwekerij op. In garageboxen bij zijn woning werden vijf honderd hennepplanten aangetroffen, „Het was een wan hoopsdaad. Als het gelukt was dan had ik mijn schulden kun nen aflossen", bekende hij. De officier stelde vast dat de verleiding groot is om een kwekerij te beginnen. „Zij willen relatief snel geld verdienen. Dat lukt ook weieens, maar het gaat vaak mis", verzekerde Van Es. DOMBURG - A. van de Hoef, gezworene van het waterschap Zeeuwse Eilanden, en wethouder J. Bostelaar van de gemeen te Veere planten vrijdag de eerste meidoornstruiken in het ka der van het Groenstructuurplan. Dat gebeurt op de Krom- menhoekseweg tussen Meliskerke en Grijpskerke, Na een periode, waarin helemaal geen meidoorns geplant mochten worden om ziektes aan bomen te voorkomen, heeft het waterschap besloten de komende jaren op Walcheren weer wel meidoorns aan te planten. Voorwaarde is wel dat de meidoorns buiten een afstand van duizend meter van perce len van fruittelers en boomkwekers worden geplant. Verder plant het waterschap de komende maanden zo'n 1500 bomen en 31.000 struiken in Noord- en Midden-Zeeland. Het waterschap kreeg de laatste tij d forse kritiek van de stich ting Tuin van Zeeland. Die verweet het waterschap te rigou reus om te gaan met het snoeien en rooien van groen op Wal cheren. VLISSINGEN - In 2003 kan de nieuwe wijkraad van Paau wenburg aan de slag gaan. De verkiezingscommissie voor de wijkraad heeft negen personen aangewezen. Er is nog plaats voor drie kandidaten. Paauwenburgers die de belangen van de wijk vertegenwoordigen zijn: J. vanDamme.P. van Wilder- om, E. de Nooijer-de Buck, H. Pieters-Rem, B. Ishaq, E. Ro- sendahl, T. van Hees, H. van Vlimmeren en L. Rottier. De kan didaten zullen tijdens de nieuwjaarsreceptie van Paauwenburg op 11 januari 2003 in het wijkcentrum Open Hof door burgemeester en tevens wijkcollegelid van Paau wenburg A. van Dok-van Weele geïnstalleerd worden. De Zeeuwse schouw maakte zijn voorlopig laatste reis naar de Oosterscheldewerf in Goes. door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13