Fusieplan welzijn Middelburg 11 Nieuwe bomen bij oorlogsmonument Gemeenten doen nieuwe poging voor akkoord over WCT Supermarkt moet reclame weghalen miA Ouderenstichting en sociaal-cultureel werk zien brood in samenvoeging Subsidie voor Zeeuwse Gezicht Ouderenbonden zijn boos op verzekeraar Historische grafzerken Beelden Zeeuws Archief op internet horen bij de kerk en niet in de bestrating Fietsers beboet voor kapotte verlichting 1-2-3-4 TNT UW KOERIER 0800- I 234 uw manier Computer weg ii inbraak bij zeeuwse almanak Bloeddruk PZC WALCHEREN woensdag 27 november 2002 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg stuurt aan op één welzijnsorganisatie. De bestu ren van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) en de Stichting Sociaal Kultu- rcel Werk (SKWM) hebben wet houder A. de Vries (Welzijn) la ten weten draagvlak te zien voor een fusie. Beide organisa ties gaan na oriënterende ge sprekken zelf het fusieproces uitvoeren, daarbij gesteund door de provinciale welzijnsin- stelling Scoop. InMiddelburgzijnnu twee wel zijnsorganisaties: de SWOM en het SKWM. De twee instellin gen bieden activiteiten aan op het gebied van ontwikkeling en ontplooiing van Middelburgers. Het enige verschil tussen beiden is de doelgroep. De SWOM richt zich vooral op ouderen. Volgens B en W van Middelburg is de tijd rijp voor een fusie, nu de direc teur van de ouderenstichting vertrekt. Wethouder De Vries heeft een MIDDELBURG - De stichting Het Zeeuwse Gezicht krijgt met ingang van 2003 elk jaar dui zend euro subsidie van de ge meente Middelburg. De stichting promoot architec tuur, stedenbouw en landschap in Zeeland. Ze doet dat onder meer door het uitreiken van de Zeeuwse architectuurprijs, tentoonstellingen, regionale de batavonden en het organiseren van de Dag van de Architectuur. B en W van Middelburg vinden dat de stichting een belangrijke rol kan spelen in het publieke debat over de verdere ontwik keling van Middelburg. De ge meente wil dat de stad zich onderscheidt door bovengemid delde architectuur en steden bouw. aantal gesprekken gevoerd met de twee stichtingsbesturen. Conclusie daarvan is dat beide stichtingen wel iets zien in een samengaan Groot voordeel van één grote welzijnsorganisatie is dat dan beter ingespeeld kan worden op vernieuwingen. B en W van Middelburg hebben ter voorbereiding op de fusiebe sprekingen een eigen visie opge steld. Daarin is een ideaalbeeld geschetst van één grote wel zijnsorganisatie. De nieuwe in stelling moet opbouwwerk als een van haar belangrijkste ta ken zien. Ze ondersteunt wijk- comités of andere vormen van bewonersorganisaties bij hun activiteiten. Daarbij gaat het niet alleen om verbetering van de leefomgeving, maar ook om wonen, arbeid, inkomen, milieu en voorzieningen. De nieuwe club moet zich ook actief bezig houden met het zoeken en vin den van vrijwilligers en ervoor zorgen dat vraag en aanbod op elkaar zijn afgestemd. De gemeente Middelburg wil uiteindelijk toe naar drie ver schillende types organisaties: zorgaanbieders, organisaties voor dienstverlening en de wel zijnsorganisatie. De drie moe ten samenwerken, maar hebben wel elk een eigen werkterrein en een eigen financiering. De wel zijnsorganisatie krijgt haar geld grotendeels van de gemeente. Tijdens het fusieproces moet nog een aantal vragen aan de or de komen. Gaat de nieuwe orga nisatie zich bijvoorbeeld ook bezighouden met activiteiten op het kunstzinnige vlak? Kan het maatschappelijk werk een plaats krijgen in de nieuwe or ganisatie en hoe zit het met Vluchtelingenwerk? Scoop en de twee stichtingen zullen zich daarover kunnen buigen. B en W stellen dat hun ideale vi sie niet hoeft overeen te komen met de idealen van beide stich tingen. De visie van het college is vooral een discussiestuk. De gemeente streeft ernaar de fusie op 1 januari 2004 rond te heb ben. In totaal krijgt het monument aan de Postweg 22 nieuwe elzen. foto Ruben Oreel door Ron Magnée ARNEMUIDEN - Langs de randen van het oorlogsmonument bij Arnemuiden worden nieuwe bomen geplant. De oude iepen, die het monument voorheen sierden, zijn afge lopen zomer gerooid. Ze hadden de iepziek te. In totaal krijgt het monument aan de Post weg (pal langs de A58) 22 nieuwe elzen. De boompjes zijn rond de vijf jaar oud. Ook de haag rondom het gebied wordt aan één kant opnieuw beplant. Bovendien komen in het midden van het terrein vier nieuwe treur- beuken. Dit jaar besloot de gemeente nieu we bomen te planten. De oude bomen wer den steeds vaker ziek. „De afgelopen jaren werden er steeds één of twee bomen ziek, dit jaar waren het er ineens acht. Dat was de re den om alle bomen te kappen en nieuwe te planten", aldus een uitvoerder van de afde ling Beheer en Onderhoud van de gemeente Middelburg. Overigens houdt de iepziekte niet bij het monument op. Ook langs de Postweg is een aantal bomen door de ziekte aangetast. Inmiddels is ook hier een aantal iepen gerooid. De werkzaamheden aan de begraafplaats worden in de loop van van daag afgerond. Het monument langs de A58 herinnert aan de verbeten strijd die bij de Sloedam woedde. De geallieerden stuitten bij hun opmars op hevige weerstand van de Duitse bezetters. Velen lieten hierbij het le ven. De Canadezen vochten op de Sloedam van 31 oktober tot 2 november 1944. Ze slaagden er niet in een stevig bruggenhoofd te vestigen aan de Walcherse kant van de dam. De Schotten moesten er uiteindelijk aan te pas komen om de Canadezen te ont zetten. De slag bij de Sloedam bracht de be vrijding van Walcheren een stuk dichterbij. door Ben Jansen MIDDELBURG - De gemeen ten Kapelle, Reimerswaal en Goes, de provincie en het haven schap Zeeland Seaports onder nemen een nieuwe poging een overeenkomst te sluiten voor de oplossing van nadelige effecten van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Ambtenaren van gemeenten en provincie hebben gisteren sa men een tekst opgesteldAls alle betrokken partijen er mee in stemmen, kan het convenant volgende week dinsdag worden ondertekend. „We zaten in een patstelling", zei burgemeester D. van der Zaag van Goes gisteren na af loop van een derde ontmoeting tussen de dagelijkse besturen van de gemeenten en van de pro vincie. ,,Er werden steeds maar teksten over en weer gestuurd, die voor de ontvangende partij onaanvaardbaar waren. We hebben nu behoorlijk indrin gend met elkaar gesproken en geconcludeerd dat het zinvoller is medewerkers van gemeenten en provincie gezamenlijk een overeenkomst te laten formule ren. Dan bekijken we vervol gens in eigen kring wat we van dat voorstel vinden." Doel van de overeenkomst is af spraken te maken over de uit voering van maatregelen om hinder en overlast van het ver voer van containers per spoor en over de weg door de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal te bestrijden. Gedeputeerde T. Poppelaars: „We zijn het erover eens dat nadelige gevolgen moe ten worden opgelost. Maar het gaat erom: wie betaalt dat als het bedrag van 7,5 miljoen euro dat ervoor beschikbaar is, niet toereikend blijkt te zijn." Poppelaars vatte het probleem daarom zo samen: „De gemeen ten willen dat de provincie daar optimaal aan meebetaalt, maai de provincie voelt er niet voor haar portemonnee uit handen te geven." Van der Zaag zag de kwestie iets anders: „We verlan gen geen blanco cheque van de provincie." De burgemeester van Goes zei te verwachten dat het voorstel van de ambtenaren ook zal worden voorgelegd aan de fractievoor zitters in de gemeenteraad. „Misschien raadplegen we er de voltallige raad wel over." ZIERIKZEE - Het Provinciaal Overleg- en Samenwerkings verband Ouderenorganisaties (POSO) in Zeeland verwijt verzekeringsmaatschappij Centraal Beheer/Achmea in Apeldoorn discriminatie van ouderen. Deze maatschappij heeft een leeftijdstoeslag van vijf procent ingevoerd op de premie voor een autoverzeke ring voor mensen van zeventig jaar en ouder. „Een grote groep mensen in de maatschappij, veelal kwetsbare senioren, wordt keer op keer het kind van de rekening", zegt pro vinciaal voorzitter L. Velthuy- sen van de ANBO. Vertegen woordigers van de andere ouderenorganisaties binnen het POSO zijn dat met haar eens. „Het openbaar vervoer gaat meer geld kosten. Dit treft de groep senioren, waarvan een re latief hoog percentage niet be schikt over een eigen auto. En nu blijven de senioren die wel een auto bezitten ook niet meer buiten schot", vindt het bestuur. Centraal Beheer/Achmea heeft tot de toeslag van vijf procent besloten omdat mensen van ze ventigjaar en ouder relatief veel schade veroorzaken. De verze keraar voert liever een toeslag in dan een acceptatiegrens wat betreft leeftijd, zoals andere maatschappijen doen. door Miriam van den Broek ARNEMUIDEN - De histori sche grafzerken uit de hervorm de kerk in Arnemuiden worden niet in de bestrating van de markt gemetseld. De gemeente Middelburg vindt dat de zerken bij de kerk horen. De Werkgroep tot herbestemming van de his torische grafzerken wil nu de stenen tegen de gevel van de kerk plaatsen. Tijdens de restauratie van de hervormde kerk in 2000 en 2001 kwamen 37 grafzerken uit de zestiende en zeventiende eeuw aan het licht. Ze waren afkom stig van de Kruiskerk die hal verwege de negentiende eeuw is afgebroken. De stenen zaten sindsdien verborgen in de vloer van de hervormde kerk. Een deel van de 37 zerken is bij de vondst onherstelbaar bescha digd en terug onder de vloer ge- VEERE - De politie heeft gister ochtend twee boetes uitgedeeld tijdens een verlichtingscontrole op de Veersewegin Veere. Tussen 7.25 en 8.10 uur werden 42 fietsers en brommers gecon troleerd. Twee van hen hadden geen verlichting en kregen een bekeuring. Twaalf fietsers en bromfietsers hadden geen voor- of achterlicht. Zij kregen een waarschuwing stopt. Een paar stenen hebben een nieuwe plek gekregen in het museum in het voox-malige ge meentehuis. Voor de overige zerken zocht de Werkgroep een geschikte herbestemming. Over het voorstel om de zerken tegen de gevel van de kerk te plaatsen., moet de kerkvoogdij nog een beslissing nemen. Tech nisch is het mogelijk om de graf stenen daar te zetten, legt W. Be- zemer van de werkgroep uit. „Alleen moet dan het hek aan de voorkant van de kerk weg. De gemeenschap heeft meebetaald aan de herbestemming van de stenen en daarom vinden wij dat de zerken altijd te bezichtigen moeten zijn. Dat hek staat wel iswaar vaak open, maar dat hangt af van de beheerder van de kerk. Als het dicht gaat, zijn de zerken niet te zien en dat wil len wij niet." Besluit Wanneer een besluit over de grafzerken en het hek genomen wordt, is onbekend. „Dat moet op de agenda gezet worden van de kerkvoogdijIk vrees dat het nog even duurt. De zerken lig gen opgeslagen bij een staalfa briek op industrieterrein Ar- nestein en daar zullen ze een keer weg moeten. We hebben dus niet alle tijd", aldus Beze- mer. Als er een beslissing geno men ismoeten de stenen nog ge restaureerd worden. De restau ratie en de plaatsing kost bijna 21.000 euro. Een inzamelings actie van de werkgroep bracht iets meer dan 7000 euro op. De gemeente Middelburg heeft 13.000 euro subsidie toegekend. Advertentie u belt 0800 -1 234 wij halen op WANNEER u dat wilt wij bezorgen WAAR u dat wilt en op het MOMENT dat u dat wilt door Ron Magnée MIDDELBURG - Ruim vijfdui zend beelden zijn vanaf van- daagtebezichtigen op de websi te van het Zeeuws Archief. De komende tijd moeten er nog dui zenden plaatjes, portretten en foto's bijkomen. Wie tot voor kort een plaatje van Willem Beukelszoon zocht, was wel even zoet. Deze beroemde Biervlietenaar vond in de veer tiende eeuw het haringkaken uit. Na enig zoeken in het ar chief was de beeltenis van Beu kelszoon wel te vinden, name lijk in de Zelandia Illustrata, een collectie van duizenden plaatjes. Maar met het nieuwe, digitale systeem van het Zeeuws Archief gaat het in eén handom draai. Vanaf de website kunnen surfers eenvoudig de database raadplegen. Inmiddels zijn er ruim vijfdui zend afbeeldingen via het net te bekijken, vertelt A. Meijer, hoofd Archieven en Collecties. Het gaat om portretten, oude ansichtkaarten en foto's. Daar komen per 1 januari nog zo'n drieduizend platen bij. Het is de bedoeling dat de collectie daar na elke drie maanden wordt aangevuld. Online Over vier jaar kunnen bezoe kers van de website zo'n tach tigduizend beelden on line be kijken. Het gaat niet alleen om platen uit de eigen collectie, maar ook beelden uit bijvoor beeld het Genealogische Cen trum. Overigens is dan nog steeds maar een deel van de col lectie van het Zeeuws Archief digitaal te raadplegen. In de kelder van het gebouw liggen immers enkele honderdduizen den beelden. „We zullen dus bij elke aanvulling van de database moeten kiezen", legt Meijer uit. Opvallend is dat de plaatjes op het net niet al te scherp zijn. „In derdaad zal de resolutie menig een tegenvallen", waarschuwt Meijer bij voorbaat. „Maar we presenteren deze beelden met opzet zo. Anders zouden de pla ten kunnen worden gebruikt zonder dat er auteursrechten voor worden betaald." Op dit gebied doet het archief ook een beroep op de makers. Van nogal wat platen is de maker onbe kend. Eventuele rechthebben den wordt dan ook verzocht zich te melden, aldus A. Meijer. Op dit moment werken acht personeelsleden aan het scan nen, bewerken en invoeren van de collectie. Daarnaast wordt elke plaat uitgebreid beschre ven. Althans, zo lang er infor matie over is. Iedereen wordt dan ook gevraagd ontbrekende informatie te melden. „Want vooral de datering van de an sichtkaarten wil nog wel eens ontbreken", aldus A. Meijer. VLISSINGEN - Onbekenden hebben gisterochtend tussen kwart voor zes en zes uur com puter- en foto-apparatuur ge stolen uit een woning in de Wil- helmina Druckerlaan in Vlis- singen. De waarde van de gesto len spullen is onbekend. (Advertentie door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Dc gemeente Middelburg heeft de Aldi aan Achter de Houttuinen gelast twee reclamelichtbakken weg te halen. Doet de supermarkt dat niet binnen een maand, dan moet de onderneming vijfhon derd euro per week betalen tot een maximum van drieduizend euro. Aldi vroeg in augustus een ver gunning voor het plaatsen van een aantal lichtreclames. De monumentencommissie zag dat niet zittenen adviseerde het col lege van B en W geen lichtbak ken toe te staan, maar slechts reclame-uitingen met losse let ters. Ondanks het ontbreken van een bouwvergunning zag een medewerker van de sectie Bouwen en Wonen dat in okto ber twee grote lichtbakken wa ren geplaatst met het logo van de supermarkt. De onderneming liet het ge meentebestuur vervolgens we ten geen reclames met losse let ters te hebben. Ook stelde de supermarkt dat andere winke liers in Middelburg veel meer vrijheid hebben. Ze wees daar bij op de Konmar, de reclames van Viduet Videotheek en Micro Electro aan de Beenhouwers singel. B en W hebben Aldi daarop laten weten dat de ge noemde lichtreclames zijn ge plaatst voor de nieuwe regels van 1997 van kracht werden en dat de gemeente niet met twee maten meet. Het gemeentebe stuur wil uiteindelijk dat alle reclame-uitingen in de stad be ter passen bij het pand waarop de bakken zijn geplaatst én bij de omgeving. Het bezwaar van de supermarkt tegen het wegha len is ongegrond verklaard. Als Aldi de reclamebakken niet weghaalt, dan gebeurt dat door de gemeente op kosten van de supermarkt. Advertentie Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland COI-S MIDDELBURG OOSTBURG RfNFSSF De vestigingen van WEA Zeeland zijn op vrijdag 29 november a.s. vanaf 12.00 uur gesloten i.v.m. een personeelsuitstapje. A. Meijer van het Zeeuws Archief raadpleegt online de bestanden, foto Lex de Meester Je hebt van die momenten, dan moet je gewoon even diep ademhalen. Even alle ergenis wegzuchten en de si tuatie nemen zoals die is. Maar dat valt niet altijd zo makkelijk. Al helemaal niet wanneer je kort voor werk tijd in je autootje stapt - nota bene voorzien van een blik semschicht op de flanken - om bij de apotheek in de bin nenstad van Zierikzee nog snel nieuwe pilletjes tegen de hoge bloeddruk te halen. Zonder dl te veel moeite slaagt de pseudo-Amster- damse erin door te dringen tot de rand van het stadshart. Op zich al een prestatie te genwoordig. Maar vlak bij het doel, blokkeert een vrachtwagen de verdere doorgang. En de chauffeur lijkt geen haast te maken met het bevoorraden van de win kel. De eerste rode vlekken in de nek tekenen zich af. Niet voor één gat te vangen, be sluit de Zierikzeese via een omtrekkende beweging, kriskras door andere smalle straatjes de apotheek te be naderen. Totdat die bedrijfs wagen met glasplaten op doemt. Een dik half uur later dan gebruikelijk verschijnt de vrouw op kantoor. Ver dacht zomers gekleed voor die kille, herfstige dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11