Duizenden verpleegbedden erbij PvdA pleit voor vierde publieke tv-net Wegblokkades Frankrijk blijken van korte duur Woonzorg Nederland bindt strijd aan tegen wachtlijsten ouderenzorg Ondergrondse treurnis Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Haider trekt zich terug uit politiek Minder PSD'ers naar tunnel Hockeysters verslaan ook Japan Vereniging begint campagne voor veiliger I transport op zee Rekeninghouders voor miljoenen dollars getild Regiobestuur LN weigert Ratelband Homo's omarmen imam El Moumni Ouderwetse boerenkost I.V.M. DANKDAG ZIJN WIJ WOENSDAG 27 NOVEMBER DE HELE DAG GESLOTEN Goes, Marconistraat 13 Kruiningen, Zandweg 1 b Middelburg, Korendijk 34 9° |4 W 4 Veel wolken Aanvankelijk overwegend bewolkt, in de middag opklaringen. Meest matige westelijke wind en maxima rond 9 graden. 245e jaargang no. 279 dinsdag 26 november 2002 losnummer 1,10 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een door braak in de aanpak van de e wachtlijsten in de ouderenzorg: Woonzorg Nederland, eigenaar van vele verzorgingshuizen en aanleunwoningen, gaat de komende vier jaar 7000 verpleegbedden realise ren. Daartoe worden be staande zorgcomplexen ungebouwd. Het plan van Woonzorg Neder- l, met circa 185 verzorgings- en verpleeghuizen de grootste organisatie op het gebied van seniorenhuisvesting, wordt on dersteund door Zorgverzeke raars Nederland en door de mi nisteries van Volksgezondheid en Volkshuisvesting. Vergrijzing Bestaande wet- en regelgeving stond de ombouw van verzor gingshuizen naar verpleeghui zen tot nog toe in de weg en daarmee de aanpak van de wachtlijsten. In Nederland zijn de afgelopen jaren daarom ver pleeghuizen gesloopt. Ze ston den leeg, omdat de overheid mensen zo lang mogelijk zelf standig wilde laten wonen. Door de toenemende vergrijzing de behoefte aan 'zware zorg' echter flink gegroeid. Door die samenloop van omstandighe den ontstond een groot tekort aan vei-pleegbedden. Woonzorg Nederland wil met het7000-beddenplan 'een deuk slaan in de wachtlijstproblema tiek'. Bestaande verzorgings huizen worden omgevormd tot verpleeghuizen. Ter compensa tie van het wegvallen van ver zorgingshuizen, worden er extra woonzorgcomplexen nieuwe stijl gebouwd. Woord voerder A. Troost benadrukt dat het gaat om kwaliteitszorg. „Dus gewoon eenpersoonska mers en geen eenheden waarbij er vier of zes mensen op één kamer liggen." Vorig jaar be droeg het aantal wachtenden op een verpleegplaats ongeveer 45.000. Met het oog op de ver grijzing zal de zorgvraag in 2010 toenemen met 12.000, ondanks de bouwinitiatieven die nu van de grond komen. Hoeveel bedden het plan in Zeeland oplevert, is nog onbe kend. „Hoe en waar de bedden precies komen, kan ik nog niet zeggen", zegt Troost. „Die uit werking op lokaal niveau moet nog helemaal worden opgezet." Staatssecretaris Clémence Ross zegt dat iedereen voordeel heeft bij deze oplossing: de wachtlijs ten worden korter, de zorg verzekeraars kunnen beter te gemoet komen aan de gevraag de zorg en de ministeries kunnen experimenteren met verbeteringen in de regelgeving. Ze hoopt dat andere organisa ties het voorbeeld van Woon zorg Nederland volgen. „Deze bedden bieden op korte termijn soelaas, maar we moeten ons blijven afvragen hoe we de zorg op lange termijn kunnen waar borgen." GPD door Erik Beijen PARIJS - De wegblokkades van stakende vrachtwagenchauf feurs in Frankrijk hebben nog geen dag geduurd. De chauf feurs gaven gisteren in de loop van de dag op steeds meer plaat sen hun actie op. Waarnemers menen dat onder linge verdeeldheid onder de chauffeurs, het slechte weer en vooral het onverbiddelijke poli tieoptreden de oorzaak is dat veel actievoerders er de brui aan gaven. Hoeveel blokkades er precies zijn geweest, is moeilijk te zeggen omdat ze mobiel wa ren en steeds weer op andere plaatsen opdoken. Zondag avond ontstonden de eerste blokkades bij Lille, Bordeaux en Rouen. Gisteren aan het eind van de ochtend waren er een kleine veertig, veelal bij distri butiecentra op industrieterrei nen rond grote steden. Bij Valence zijn acht actievoe rende chauffeurs opgepakt, on der wie twee voorlieden van de bond CFDT. In het hele land hebben politiemannen chauf feurs erop gewezen wat zij ris keerden: 30.000 euro boete, drie jaar gevangenis, inname van het rijbewijs en inbeslagname van him vrachtwagens. De bonden kondigden aan dat er vandaag acties zullen komen in een andere vorm. Hierbij zijn blokkades ook weer mogelijk. De schade bij Nederlandse ver voerders door de blokkades lijkt mee te vallen. Er waren nauwe lijks meldingen over vrachtwa gens die in blokkades waren beland, aldus Koninklijk Ne derlands Vervoer en Transport en Logistiek Nederland.AiVP Advertentie ■canDiM'g'UM voorletters: straat: postcode: plaats telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe 11 afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002 p noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16.-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) t noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: a per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). r per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Consumenten hebben iets meer vertrouwen gekregen in zo wel de ontwikkeling van de economie in het algemeen als in de persoonlijke financiële huishouding. Mensen blijven pessi mistisch, maar zijn nu sneller bereid grote aankopen te doen, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Slechts 20 in plaats van de gehoopte 35 medewerkers van de PSD kunnen volgend jaar aan het werk bij de Westerschelde- tunnel. Vooral in de functie hoofdtolgaarder/ tunneloperator kunnen na het verdwijnen van de veerdienst weinig PSD'ers aan de slag, vanwege de hoge eisen die aan die baan worden gesteld. De Nederlandse hockey sters hebben de openings dagen van het wereld kampioenschap in Perth zonder kleerscheuren doorstaan. Na de 3-0- winst op Zuid-Afrika werd gisteren Japan met 2-0 verslagen. Het WK vormt voor Oranje voor alsnog een wereld van verschil met de onlangs gehouden Champions Trophy, waarin de natio nale ploeg nau welijks impo- n eerde. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; wetenschap: 9; radio en televisie: 10; zeeland: 11,12,13, 15 en 17; sport: 19 en 20; buitengebied: 21, 23 en 25. HMHH Na de voor de FPÖ teleur stellende resultaten van de zondag gehouden par lementsverkiezingen in Oostenrijk, heeft Jörg Haider aangekondigd zich geheel uit de politiek te zullen terugtrekken. DE KOOG - De Vereniging Kust en Zee begint deze week de in- temationale campagne Stop de Roestbakken! Naar aanleiding van de ramp inet de 26 jaar oude olietanker bij Spanje vraagt zij steun van het publiek om derge lijke rampen in de toekomst te voorkomen. SKOPJE - Macedonische Mijnwerkers kilometer ten oosten van hoofdstad doen er het zwijgen toe in een schacht Skopje. van de Sasamijn, ongeveer honderd Gisteren ging voor 350 mijnwerkers de zevende dag van hun hongerstaking in. en hebben bovendien al in geen maanden Ze verkeren in onzekerheid over het meer salaris gehad. voortbestaan van de lood- en zinkmijnen foto Boris Grdanoski/AP Doel van de actie is een ingrij pende verandering van het olie transport over zee. Tot nu toe houden landen onder wiens vlag een rederij haar schepen goed koop kan laten varen, nieuwe milieuregels tegen. De oliesec tor steunt hen daarin, zo zei een woordvoerster van de vereni ging gisteren. Kust en Zee is een samenwer kingsverband van de Stichting Noordzee, Kustvereniging EU- CC, Duinbehoud en EcoMare. Voor Stop de Roestbakken! werkt zij samen met haar inter nationale partnerorganisaties in onder meer Groot-Brittan- nië, Portugal en Spanje. Bij de internationale campagne zullen zij ondermeerde oliecon cerns en de transporteurs op hun verantwoordelijkheden wijzen en de overheden onder druk zetten om schepen beter te controleren. ANP NEW YORK - De Amerikaanse justitie heeft drie mannen gear resteerd die meer dan 30.000 Amerikanen hebben opgelicht. Daarbij hebben zij, in samen werking met anderen, voor mil joenen dollars buitgemaakt. Openbaar aanklager James Co- mey sprak gisteren van de 'erg ste financiële nachtmerrie' die een Amerikaan maar kan ver zinnen. In de gehele VS zijn slachtoffers gemaakt. Twee van de drie gearresteerde verdachten hielden zich bezig met het stelen van belangrijke gegevens van vele duizenden re keninghouders en verkochten die aan criminelen voor 60 dol lar per slachtoffer. De crimine len plunderden daarop de bank rekeningen, sloten namens de slachtoffers leningen af en strooiden kwistig met hun cre ditcards. Volgens Comey zijn veel mensen geruïneerd door de fraude. AFP/DPA door Martijn Kamans DEN HAAG - VVD-leider Zalm pleitte onlangs voor een terug gang in het aantal publieke tv- netten van drie naar twee, maar als het aan de PvdA ligt komt er juist nog een net bij. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de mediabegroting in de Tweede Kamer. Volgens PvdA-mediawoord- voerster Netelenbos kijken vooral jongeren teveel naar commerciële zenders. Een nieuw publiek net kan zich vol gens haar 's avonds richten op jongeren en overdag gebruikt worden voor programma's over integratie. Staatssecretaris Van Leeuwen (Media, LPF) wil het idee als 'een serieuze optie' laten bekij ken door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), zo gaf hij gisteravond aan. Hij wil het onderwerp los zien van bezuinigingen waar mee de omroepen op dit moment worden geconfronteerd. Het WRR-onderzoek moet trou wens alle veranderingen in het medialandschap in kaart bren gen. Ook problemen bij de dag bladen, behoud van pluriformi- Advertentie) cretaris Van der Ploeg en nu Van Leeuwen is daar nog niets van terecht gekomen. Omroepcompensatie De staatssecretaris vroeg voor het debat per brief de Kamerle den toestemming om een bedrag van 32 miljoen euro aan om roepcompensatie niet uit te ke ren, omdat het kabinet bet geld graag aan andere zaken wil be steden. De compensatie is be doeld voor de omroepen, die door een andere wijze van het innen van omroepgeld minder geld hebben gekregen. Omdat de Kamer er niets voor voelde, keert hij het bedrag nu wel uit De staatssecretaris maakte be kend dat jongerenomroep BNN bij het verkrijgen van een nieu we licentie in 2005 niet over de wettelijk verplichte 300.000 le den hoeft te beschikken. Omdat jongeren moeilijker te binden zijn aan een omroep, mag bij BNN de teller blijven steken bij 150.000. BNN heeft op dit mo ment 100.000 leden. ANP DEN HAAG - Emile Ratelband mag niet op de kandidatenlijst van Leefbaar Nederland wor den geplaatst. De negentien dis trictsvoorzitters hebben dat gisteravond laat tijdens een spoedvergadering besloten. Voorzitter J. Jetten van Leef baar Nederland reageerde ver baasd over de uitkomst van de vergadering. „Zij gaan daar he lemaal niet over. Alleen de leden bepalen wie op de kandidaten lijst komen te staan." Leefbaar Nederland houdt 8 december een ledenvergadering. Jetten zegt af te treden als Ratelband niet op de lijst wordt gezet. ANP teit en internetontwikkelingen moet de raad analyseren, zo gaat de bewindsman binnen het kabinet voorstellen. Het CDA wil dat de publieke omroep geen extra investerin gen pleegt in internet. Volgens woordvoerder J. Atsma worden de informatieve pagina's van de omroepen steeds meer een con current van de kranten. De kranten hebben het al zwaar en kunnen die concurrentie goed missen. Atsma is voor een plan van aanpak om de kranten te helpen. Hij vroeg daar al eerder om, maar wegens de demissio naire status van eerst staatsse- De islamitische geestelijke Abdullah Haselhoef laat zich onderzoeken door 'dokter' en Gay Krant hoofdredacteur Henk Krol. Geheel rechts Expreszo-hoofdredacteur Merijn Henfling. Naast hem staat oud-voetbalscheidsrechter John Blankenstein. foto Ed Oudenaarden/ANP door Monique van Oostrum DEN HAAG - 'Imam El Moumni verdient een standbeeld'. Een boude stelling op de demonstra tie van homojongeren. Met een groot ziekbed voor de ingang van de Tweede Kamer protesteren zij op deze gure ochtend tegen het niet vervolgen van de imam die homoseksualiteit een ziekte noemt. Het is 'Oh-wat-zijn-we-ziekdag'. Henk Krol, hoofdredacteur van de Gaykrant heeft zijn imposante gestalte in een krappe dok- tersjas gewrongen. „Elke homohater verdient een standbeeld, omdat hij een discussie op gang brengt. Dat is veel belangrijker dan welke recht zaak dan ook. Boris Dittrich gaat zelfs kamervra gen stellen. Nee, wij zijn dolgelukkig met El Moumni." De initiatiefnemer, Merijn Henfling (24), ligt ziek in bed. „Juridisch zijn alle wegen bewandeld. De politiek blijft over. Het ziek zijn gebruiken we nu als wapen." GPD i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1