Asielbeleid splijt Zwitserland Onderzoek moord Fortuyn gaat verder na bekentenis Vlamingen oefenen ramp Doel Christen-democraten Oostenrijk behalen grote verkiezingszege 9° |5 Kermis op Gentse wielerbaan Minieme meerderheid kiezers voorkomt draconische maatregelen Vaticaan wil lid VN worden Vliegtuig met harde tekst bij wedstrijd van Hoek £tos 2 halen 1 betalen! russ- 'IV Boudewijn Büch (53) overleden Bonden geven NS laatste kans Israël jaagt op terroristen b Studenten zien brood in kentekens Zilver Van de Leur Overval op tankstation Zaamslag Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- m~TI lllil N0 4 Grijze dag Bewolkt en perioden met lichte regen. Matige wind uit het noordoosten bij 9 gra- 245e jaargang no. 278 maandag 25 november 2002 los nummer 1,10 door Bob Kroon BERN - Met de krapste meerderheid ooit heeft het Zwitserse kiezersvolk een voorstel afgewezen van de rechts-populistische Schweizerische Volks partei (SVP) om het land praktisch op slot te doen voor asielzoekers. Van de bijna 2,3 miljoen kiezers gaf een ragdunne meer derheid van nauwelijks drieduizend stemgerech tigden uiteindelijk de doorslag. Als het voorstel van de SVP-lei- der Blocher er door was geko men, dan zouden voortaan bijna alle asielzoekers, die via 'veilige landen' het Alpenland binnen komen, zonder pardon worden teruggestuurd. Aangezien Zwitserland is omringd door louter 'veilige landen' moesten 'asylanten' volgens de SVP daar maar hun heil zoeken. Regering en parlement waren hier mordicus tegen, maar in de directe democratie van Zwit serland hebben stemgerechtig de burgers altijd het laatste woord. Het referendum werd met angst en beven tegemoetge- zien. Zoals gewoonlijk, gaf het meer progressieve Franstalige deel op het nippertje de door slag. In het conservatieve Duits- Zwitserse 'Heidiland' haalde het SVP-initiatief bijna overal een meerderheid van stemmen. „Voor Zwitserland, een van de rijkste landen ter wereld en ook voor onze humanitaire tradities zou het een blamage zijn ge weest als dit er door was geko men", verzuchtte minister Metzier van Justitie. „Toezicht op en naleving van het SVP- wetsvoorstel zou bijna onmoge lijk en geldverslindend zijn ge weest. Als een illegale immi grant weigert te zeggen via welk land hij is binnengekomen, waarheen moeten we hem dan deporteren? Het zou ook tot gro te problemen met onze buurlan den en de EU in het algemeen hebben geleid." Toevluchtsoord De referendumuitslag werd in regeringskringen niet met ge juich begroet. ..Het feit dat de SVP praktisch de helft van het volk achter zich kreeg, is een da verend schot voor de boeg", gaf een regeringswoordvoerder toe. Proportioneel heeft Zwitser land het grootste aantal asiel zoekers van alle Europese lan den in huis. Sinds 1995 zijn hier op de tienduizend inwoners 267 asielzoekers binnengekomen. Nederland staat op de tweede plaats met 179, gevolgd door Duitsland met 96 en Engeland met 77. Toezeggingen van de regering om het asielbeleid aan te scher pen zijn volgens Blocher een do de letter gebleven en hij heeft nu al gedreigd het er niet bij te laten zitten. De SVP is Zwitserlands snelst groeiende partij en haar sterk ste argument is de toenemende criminaliteit en de drugsover last, die de meestal uit de Bal kan of West-Afrika 'binnenge drongen illegalen' veroorzaken. Maar volgens Bern is dit een probleem, waarmee heel West- Europa kampt en dat alleen in Europees verband kan worden aangepakt. GPD VATICAANSTAD - Het Vati caan wil een actievere rol spelen binnen de Verenigde Naties en overweegt zelfs lid te worden. zei gisteren de tweede man van het Vaticaan, kardinaal So- dano. Het Vaticaan heeft nu de status van permanente waarnemer bij de VN. Dat betekent dat de af gevaardigden van de stadstaat mogen deelnemen aan confe renties en toespraken mogen houden voor de Algemene Ver gadering. Het Vaticaan heeft echter geen stemrecht. Tbtvoor kort waren er twee per manente waarnemers: Zwitser landen het Vaticaan. In septem ber werd Zwitserland lid. AP HOEK - Het bestuur van de voetbalclub Hoek was woe dend, de bijna duizend toe schouwers stomverbaasd. Boven het veld van Hoek cirkel de zaterdag tijdens de wedstrijd Hoek-Volendam een halfuur lang een sportvliegtuigje met een beledigende tekst tegen de voorzitter en de manager van de club. Bij de koploper in de hoofdklas se van het zaterdagvoetbal heerst de laatste weken onrust over het aangekondigde vertrek van trainer Angelo Nijskens. De tekst op het spandoek achter het vliegtuigje, dat afkomstig was van het vliegveld Midden- Zeeland, luidde: 'De Feyter en Naudts zijn judassen'. Het be stuur van de club overweegt een aanklacht in te dienen. Vice- voorzitter Guido van Schaik: „We gaan eerst onderzoeken of hier sprake is van smaad." Hoek wil ook een intern onder zoek instellen naar de huurder(s )van het vliegtuigje. Van Scha ik: „We verdenken een kapitaal krachtig iemand en niet de ge wone supporters. Met die jongens hebben we zaterdag ge sproken. Zij vinden het ook grof en schandalig wat er is ge beurd." pagina 17: Hoek voelt zich gekwetst WACHTEBEKE - In de provincie Oost-Vlaanderen is zaterdag een oefening gehouden in het evi voordoen. Ontsmetting van voertuigen vormde een onderdeel van de oefening in Wachtebeke. •en van de bevolking als zich een ongeval in de kerncentrale van Doel zou foto Peter Nicolai pagina 11: evacuatieplan Doel is werkbaar van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie sluit nog steeds niet uit dat Volkert van der G. bij de moord op Pim Fortuyn is gehol pen. Procureur-generaal De Wijkerslooth zei gisteren dat het onderzoek naar mogelijke Advertentie m i GUSS GLISS KUR KUR mgmm p1|T rnmam BQJSS a 1 KUR •*~T CSWBOKWH '■SfflBaF j F ïsbs* ggser isfê- Gliss Kur shampoo, conditioner of styling normaal per stuk nof X 49 Alweer een goede reden om naor Etos te gaan medeplichtigen, ondanks de be kentenis van de 33-jarige ver dachte dat hij de aanslag in zijn eentje heeft uitgevoerd, gewoon doorgaat. De Wijkerslooth: „Wij sluiten niets uit en probe ren alles te reconstrueren." Van der G. heeft vorige week bij de rechter-commissaris bekend dat hij Fortuyn doelbewust heeft doodgeschoten. Hij liep al enige tijd rond met het plan de 54-jarige LPF-lijsttrekker te doden. Van der G. heeft ver klaard dat hij de aanslag op For- tuyn op 6 mei van dit jaar in het Mediapark in Hilversum, ook alleen heeft voorbereid. Het wapen waarmee Volkert heeft geschoten, had hij al lan ger in zijn bezit. Van der G. zou het hebben aan geschaft om zich te beschermen tegen boze boeren, zo vertelde Marien, de broer van Pim For tuyn, gisteren. Hij had dit ver nomen van het OM. Van der G. heeft als motief voor zijn daad aangegeven dat hij Fortuyn als een steeds groter wordend gevaar zag voor met name kwetsbare groepen in de samenleving, zo maakte het OM in Amsterdam zaterdag bekend. Het ging daarbij, aldus het OM, 'om de combinatie van de alge mene stigmatiserende politieke denkbeelden van Fortuyn, de polai'iserende wijze waarop Fortuyn die voor het voetlicht bracht en de grote politieke macht die Fortuyn dreigde te krijgen. De verdachte zag voor zichzelf geen andere mogelijk heid om dat gevaar te stoppen dan door Fortuyn om het leven te brengen'. Strafmaat Volgens hoogleraar strafrecht T. de Roos van de Universiteit van Leiden, kan de bekentenis net het verschil maken om voorbe dachten rade aan te tonen en daarmee dus moord. Voor de strafmaat is de uitkomst van het gedragkundig onderzoek door het Pieter Baan Centrum in Utrecht echter veel belangrij ker, aldus De Roos. „Uit het psy chiatrisch onderzoek moet blij ken of Van der G. verminderd toerekeningsvatbaar was." Een van de raadslieden van Van der G., advocaat Böhler, zei gis teren dat het geen tactiek van Volkert is om zich in het Pieter Baan Centrum gek te laten ver klaren en zo onder levenslang uit te komen. GPD AMSTERDAM - De schrijver en televisiemaker Boudewijn Büch is zaterdag in zijn woning in Amsterdam op 53-jarige leeftijd aan een hartstilstand overleden. Dat maakte zijn management gisteren bekend. Zijn collega's bij de televisie reageerden geschokt op het overlijden van de excentrieke, maar ook eenzame duizend poot. Hij was een wekelijkse gast in het RTL4-televisiepro- gramma Barend en Van Dorp. Büch, onder meer auteur van De kleine blonde dood, raakte bij het publiek ook bekend als we reldreiziger en verzamelaar. ANP pagina 2: Büch wilde alles weten Het mislukken van de CAO-onderhandelingen bij de Neder landse Spoorwegen leidt in ieder geval deze week nog niet tot acties op het spoor. De bonden voeren pas op zijn vroegst in december actie. Zij willen de directie van NS-Reizi- gers ten minste deze week de tijd geven om een beter V bod op tafel te leggen. w' Het Israëlische leger heeft in het weekeinde de acties tegen Palestijnen voortgezet als reactie op de zelfmoordaanslag donderdag in Jeruzalem. Tot gisteren had het leger in Bethle hem al ruim veertig verdachte Palestijnen opgepakt. Drie van hen zouden van plan zijn geweest een zelf moordaanslag te plegen. Stop kentekens in een database, koppel ze aan de telefoon nummers van de betreffende autobezitters en je hebt een goudmijntje. Studenten van de Hogeschool Zeeland bieden via een mini-bedrijfje particulieren, bedrijven en overheids instanties tegen betaling toegang tot de database. Dat biedt, om een voorbeeld te noemen, de politie de mogelijk heid mensen te waarschuwen die waardevolle spul- len zichtbaar inde auto hebben laten liggen. Turnster Verona van de Leur behaalde gisteren bij de WK toe stellen in Debrecen zilver op het onderdeel vloer. De Wad- dinxveense (16) kreeg van de jury een waardering van 9,350 voor haar optredenHet goud ging naar de Spaanse Elena Gomez 'v r. Tj varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11 en 13; sport: 15,16,17,18, 19,20,21,22,23 en 24 Boudewijn Büch ZAAMSLAG - Vier mannen hebben zaterdagavond rond half negen het tankstation Pol der BV aan de Terneuzense- straat in Zaamslag overvallen. Ze gingen er met de inhoud van de twee kassa's vandoor in een donkerkleurige Volkswagen Vento. De buit wordt geschat op enkele honderden euro's. Twee overvallers stapten om streeks half negen de winkel bij het tankstation binnen, waar toen alleen een caissière aanwe zig was. Die vertrouwde de mannen niet en waarschuwde de eigenaar, die buiten bezig was. Terwijl één van de overvallers slaags raakte met de eigenaar, werd de caissière duidelijk ge maakt dat ze de kassa's moest openen. De overvallers stoven naar buiten toen een klant het terrein opreed. De klant noteerde het kenteken van de auto, maar de platen ble ken eerder die avond te zijn ge stolen in Overslag. De politie zoekt de donkerkleurige Vento en vier stevige, gedrongen man nen van 25 tot 35 jaar oud. De twee overvallers die binnen wa ren, droegen ijsmutsen en maakten hun bedoelingen voor namelijk met gebaren duidelijk. De politie is ook op zoek naar de jongeman die vlak voor de over val nog iets kocht in de winkel bij het tankstation. Hij kan mis schien aanvullingen geven op het signalement en heeft moge lijk buiten nog iets gezien. van onze redactie buitenland WENEN - De parlementsver kiezingen in Oostenrijk hebben gisteren een monsterzege opge leverd voor de conservatieve christen-democraten van de Volkspartij (ÖVP). De partij van kanselier Schüssel behaalde 42,27 procent van de stemmen en daarmee de grootste verkie zingsoverwinning in Oostenrijk sinds 1945. De christen-democraten zagen hun aanhang met ruim 15 pro cent stijgen. De Vrijheidspartij FPÖ, de rechtse coalitiepartner van de ÖVP in de vorige rege ring, kreeg slechts 10,16 pro cent. Dat is iets meer dan een derde van het percentage bij de vorige verkiezingen, in 1999. De sociaal-democratische SPÓ be haalde 36,9 procent van de stemmen en de Groenen 8,96 procent. De nek-aan-nekrace die opinie peilers voorspelden, is uitgeble ven. Weliswaar boekten de soci aal-democraten een forse winst, maar ze hadden geen schijn van kans tegen de conservatieve christen-democraten. Ook de Groenen wonnen, maar ze wa ren toch teleurgesteld, omdat ze op meer winst hadden gehoopt. De zetelverdeling in het parle ment maakt een herhaling van de coalitie ÖVP en FPÖ moge lijk met weer een ruime, zij het gereduceerde meerderheid van 98 van de 183 zetels. Direct na de officiële bekend making van het grote verlies van de FPO, kondigde voorzitter en lijsttrekker Haupt zijn vertrek aan. De FPÖ was groot en roem rucht geworden door de omstre den leider Haider. ANP/DPA (Advertentie) straat postcode. plaats:. telefoon e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso 55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). 713214 000002 Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1