Zolang ik nog op dat paard kan Kleur is gevoel, vorm is verstand PZC pr Keramiste houdt van versieren CHT ELICHT Corporatie hoeft niet op te draaien voor meer huursubsidie Geen jaarmarkt door mond- en klauwzeer Fotografen exposeren tijdens Kunstroute Sinterklaas kunst cultuur •"f Publiek kiest film Head On als slotfilm Kunstwerken over WCT zaterdag 23 november 2002 door Jacques Cats De heuse sint gaat al eeuwen mee. Daarbij vergeleken komt de sur rogaatbisschop die er in Souburg loopt bij te klussen pas kijken. Maar met een ervaring van vijf en dertig jaar in het cadeauwezen weet hij inmid dels toch ook al aardig van de mijter en de rand. De eerste keer dat Souburg zich in zijn komst mocht verheugen werd de intocht gezeten op een brand weerwagen gemaakt. Spuit elf in bis schopsverpakking. Geen gezicht na tuurlijk, al kleurde de tabberd mooi bij het vervoermiddel. Het volgende jaar was er voor sint een boeren Belg gecharterd en begon het er al wat meer op te lijken. Witte paarden bleken reeds lang afgehuurd voor intochten in grote steden, maar de Souburgse sint rustte niet voordat hij tenslotte ook een schimmel tussen zijn benen had. De tijden zijn er voor de eerbiedwaar dige grijsaard niet bepaald gemakke lijker op geworden. Voor het eerst sinds jaren is er geen sprake van een rage rond bepaalde artikelen. Dat be tekent dat het weer een hele uitzoeke- rij wordt om het jonge volkje tevreden te stellen. Vorig jaar kon je als sint nog rustig terugvallen op die wijsneus van Potter, wiens naam en gestalte aan tal van hebbedingetjes waren verbon den. Keus te over. Altijd goed. Maar voor de komende viering is dat ettertje van Bell nog te kort in beeld om zijn stempeltje op pakjesavond te druk ken. Dan was het voor de sint in het verle den heel wat onbezorgder inkopen doen. Met warme waardering denkt hij terug aan de vele aanreikingen vanuit de commercie. Barbiepoppen bij de vleet, hoelahoepels, kleurige Rubickubussen, waar je uren mee zoet kon zijn. Tamagochi's die veel verzor ging en aandacht nodig hadden, tele- tubbies, Furby's, Flippo's, Poke'mon- kaarten. Vervolgens kon je een kind weer geen groter plezier doen dan met een spelcomputer aan te komen zet ten. Van nog korter geleden dateert de sterke hang naar inklapbare mini- stepjes waar je, naar later bleek, als kind zo makkelijk je melktandjes op kon breken. Misschien wordt het eens tijd om de aandacht opnieuw te richten op de presentjes die in eerder tijden de ca deautafel sierden. Daar waren we toch ook blij mee. Hoe verguld was je niet met dat visspel, waarbij het er op Sint Dingeman, 35 jaar klaas te Souburg: „De kinderen vallen eerder van hun geloof af." foto Ru ben O reel aan kwam om, hengelend met een magneetje in een kartonnen aquari um, zoveel mogelijk met hoge cijfers gemerkte visjes te verschalken? En dokter Bibber maakte iedereen beter. Dan waren daar verder de uitrustin gen ter ondersteuning van de fantasie. Een kleurige indianentooi, die, als de sint goed bij kas zat, soms vergezeld kon gaan van een wigwam of de inge bonden avonturen van Arendsoog en Witte Veder. Voorts had je de attributen verzame ling die bestond uit een rode pet, een spiegelei en een snerpend fluitje waardoor je je conducteur kon wanen. Met franje af gebiesde cowboypakken waren ook erg in trek. Daar kreeg je een holster bij, waarin een vervaarlijk ogend klappertjespistool stak. Vaak waren de ronde doosjes met rolletjes klappertjes al op nadat de sint amper zijn hielen had gelicht. Fietsen vorm den net zo goed een geliefd geschenk artikel. Dat waren vaak meegroeive hikels, met houten blokken aan de trappers, zodat je als sint niet jaren achter elkaar een forse uitgave hoefde te doen. Vanzelfsprekend zijn er door de jaren heen veel treinen geschonken. Varië rend van eenvoudige houten uitvoe ringen tot van die opwindbare geval len, die na het opdraaien op het geslo ten ronde circuit menig rondje tuften. Of van die hele dure, waarmee je al leen maar mocht spelen als je vader erbij was. Sinterklaas maakte in het verleden veel zelf: een poppenkast, een poppenhuis, een garage, soms zelfs met verdiepingen. Dankzij de tussenkomst van oma of een nijvere tante zaten er tussen de geschenken dikke gebreide truien en bijpassende sokken waar je niet eens om gevraagd had maar waar je toch blij mee moest zijn. Omdat het vooral leuk was om veel cadeautjes te krijgen was er heel wat klein spul bij: een fraaie inktlap, een stevige knikkerzak met mooie stuiters, een royaal gevulde doos met kleurpotloden, Kuifje in Amerika, de Suske en Wiske die je nog niet had. Voor het knabbelwerk was net zo goed gezorgd: beestjes van suikergoed, in marsepein uitgevoerde kikkers, spe culaaspoppen, chocolade muntjes in gouden verpakkingen, genoeg om de tandarts later flink aan het werk te kunnen zetten. Verwende schepsels Verwende schepsels zijn het gewor den, verzucht de Souburgse sint, die ze om niet achterhaalde redenen ook wel Dingeman noemen. „De jeugd was vroeger al tevreden als ze een schrift, een potlood en een gummetje kregen. Nu pakken ze cadeaus uit die misschien honderden euro's hebben gekost, zetten die in een hoekje en kij ken al weer uit naar nieuwe cadeau tjes". Die hebberigheid manifesteert zich eveneens tijdens de intocht: „Ze staan met plastic zakken langs de kant om zoveel mogelijk pepernoten te verzamelen. Vroeger waren ze te vreden als ze een handje vol kregen". Als het gesprek op de allerkleintjes komt, begint het hart van de sint ter stond te smeltenAl die blije gezicht- jes, daar kan ik van genieten". Zorgen barend is de vaststelling dat de aan hang slinkt. Het idee bestaat dat kin deren eerder van hun geloof af vallen. „De jeugd is eerder rijp en wijs". Het doet de gast uit Spanje deugd dat hij - 'ik zeg het tegen sinterklaas, hoor! - van het boeman-imago is verlost. „Ik heb ouders meegemaakt die op hun kind wezen en zeiden: die moet in de zak. Toen heb ik ijskoud gezegd: daar zoek je dan maar een ander voor. Ik wil de vriend zijn die pakjes brengt". Hoe lang denkt de Souburgse sint door te gaan? „Zolang ik nog op dat paard kan klimmen", geeft hij de grens aan. „Als dat niet meer lukt is het over. Ik ga niet in een sjees of auto zitten. Sinterklaas hoort op een paard"De oude man neemt een flinke hap uit een marsepeinen evenbeeld en kijkt dan plots innig tevreden. „Ik heb een zoon van 26", meldt hij, daarbij verklappend al lang geleden het celi baat aan de wilgen te hebben gehan gen, „en die heeft aangegeven dat hij mij best wil opvolgen. Zo blijft het mooi in de familie". MIDDELBURG - Head, On is de slotfilm van het homo en lesbisch filmfes tival Het andere verlan gen. Het publiek kon een keuze maken via in ternet. Drie van de acht geno mineerde films ontvingen evenveel stemmen. Na loting vielen Two girls in love en Beautiful thing af. Head On van regisseur Ana Kokkinos is geba seerd op de roman Loaded van Christos Tsiolkas. De film gaat over Grieken in Italië. De jonge opstandi ge hoofdpersoon heeft een conflict met zijn vader en zoekt 's nachts vergetel heid in anonieme seks met mannen. Het andere verlangen wordt van 27 november tot en met 1 december ge houden in filmtheater Het Schuttershof in Middel burg. De slotfilm begint zondag 1 december om 21.00 uur. door Jan-Dirk van Scheyen OOSTKAPELLE - Schilderes Dore van Wijk is altijd op zoek naar kleuren. Ze mengt, zoekt, tovert met de verf totdat er iets is ontstaan waarvan ze kan zeg gen: dit is het. „En het gekke is", vertelt ze, „dat ik op zo'n mo ment precies weet waarom ik het zo geschilderd heb." Een intuïtief kunstenaar is de 69-jarige uit Gorcum. Ze expo seert tot eind maart schilderijen op zijde in Oostkapelle. En schilderen op zijde doet een sterk beroep op de intuïtie. „Het is een heel nat en arbeidsinten sief karwei. Tijdens het schilde ren heb je eigenlijk niet in de hand waar je mee bezig bent. Het is onvoorspelbaar, je weet niet hoe het resultaat er uit zal zien. Maar dat is een uitdaging, die ik graag steeds opnieuw met mezelf aanga." Haar werk is geïnspireerd op het Zeeuwse landschap. Vier jaar lang woonde ze in Zeeland. „Een heerlijk land", vindt ze. Ze roemt 'de ruimte, de mogelijk heid om te kunnen wandelen zonder dat je iemand tegen komt, het licht, de beweging van de vertes'. Ze heeft geprobeerd die kwali teiten van het Zeeuwse land schap op haar schilderijen tot uitdrukking te brengen. Die schilderijen vallen eerst en vooral op door hun kleuren. Kleurvlakken lopen, als regen- boogtinten, vloeiend in elkaar over, zelden zien we scherpe contouren. „Werken in kleuren vind ik leuker dan het zoeken van de vorm. Kleur staat voor mij gelijk met gevoel, vorm as socieer ik met verstand. Maar dat verstand schakel ik juist graag uit wanneer ik aan het schilderen ben." Haar schilderijen vragen om daglicht. Dan komen ze het bes te tot hun recht. „Zijde is licht- doorlatend. Er ontstaat een dieptewerking in combinatie met het effect van de verf. Die dieptewerking is optimaal bij helder daglicht. Het schilderij komt dan tot leven en krijgt glans en transparantie, alsof je er doorheen kunt kijken." In de titels van enkele van haar schilderijen - Spiegeling, Re flectie in glas, Transparant, Ver stild licht - verwijst Dore van Wijk naar dat effect. Er is ook een schilderij bij dat ze Laten we dansen, m'n liefste, dansen aan zee noemde, naar een liedje van Blof. „Ik ben 69, maar ik vind Blof geweldig. De wee moed van Slauerhoff en het mooie spel van het Zeeuwse licht smelten naar mijn gevoel in dit liedje voorbeeldig sa- Dore van Wijk: schilderijen op zijde, expositie in lunchcafé Zeeuws Bio logisch Museum, Oostkapelle. Tot eind maart. Te bezichtigen tijdens de openingsuren. Werk van schilderes Dore van Wijk met als titel 'een roos is een roos'. foto Ruben Oreel door Arjan Schuilinq AXEL - De Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging uit Axel kan ruim 22.600 euro in eigen zak houden. De voormalig staatsse cretaris van VROM, J. Remkes, had van de woningbouwvereni ging uit Axel een bijdrage van 22.600 euro geëist vanwege overschrijdingen van de zoge naamde huursubsidie-uitga vennorm in het subsidiejaar '98-'99. Het besluit van Remkes is eerst al onderuit gehaald door de be stuursrechter in Middelburg en nu heeft ook het hoogste be stuursrechtcollege in ons land, de Raad van State in Den Haag, vastgesteld dat de bijdrage on rechtmatig is. Het Haagse rechtscollege kwa lificeert dat wat Remkes in het besluit aanduid als 'bijdrage' als een sanctie. Volgens hetEu ropees Verdrag tot beschermiD, van de rechten van de mens (EVRM) mag een sanctie alleen worden opgelegd als sprake is - van een strafbaar feit. De overschrijding van de tevo ren vastgestelde huursubsidie, uitga'vennorm is geen strafbaar feit. De Zeeuws-Vlaamse wo ningbouwvereniging wijt hel oplopen van de subsidie-i gaven aan de sloop van 334 ningen. De woningen zijn v vangen door duurdere nieuw- bouw, waar vooral ouderen zijn gehuisvest die in grote getale aanspraak maken op huursub sidie, Europees recht De Raad van State is niet toege komen aan een beoordeling van de specifieke situatie Zeeuws-Vlaanderen vanwege de strijdigheid van de bijdrage met het Europees recht. door Eugène Verstraeten AXEL - De jaarmarkt in Axel gaat dit jaar niet door. De Stich ting Jaarmarkt heeft dat beslo ten, omdat er vanwege het ge vaar voor mond- en klauwzeer nog steeds geen rundvee mag worden aangevoerd. Vorig jaar mocht dat ook niet, maar toen hield de stichting een virtuele veekeuring. De dieren werden op de bedrijven gekeurd en videobeelden daarvan kon den op de dag van de jaarmarkt worden bekeken op een groot scherm in een tent op het Szyd- lowskiplein. „Dat was een aar dig idee, maar je kunt er geen mensen mee blijven trekken", zegt voorzitter J. Kop. Paarden Op de jaarmarkt zouden wel paarden mogen worden aange voerd, maar dat vindt de stich ting te mager. Van oudsher is de Axelse jaarmarkt vooral veemarkt. „We willen er L paardenmarkt van maken", zegt Kop. „We hebben unaniem besloten dit jaar even over te slaan." Kerstmarkt Het zou dit keer de 54e naoor- 1 ogse jaarmarkt worden in Axel. Het evenement staat jaarlijks op de kalender voor de tweede donderdag in december. De laatste jaren werd de jaarmarkt gehouden in samenwerking me: de kerstmarkt van de onderne mersvereniging. „Diezullenhet dit jaar alleen moeten doen." Kop benadrukt dat de Stichting Jaarmarkt Axel gewoon blijft voortbestaan. „Volgend voor jaar gaan we de situatie op nieuw evalueren. Mogelijk zijnj dan de regels versoepeld en dan kunnen we toch weer een jaar-1 markt organiseren." door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse Kunst Cultuurroute staat volgende week zondag in het teken van de fotografie. Acht fotografen verzorgen pro jecten op verschillende locaties in de stad. Ook wordt zondag 1 december het boekje Kunst aan de Kaaien gepresenteerd, uit vloeisel van een eerder aan de Kunst Cultuurroute verbon den project. Fotograaf Johan Sinke heeft dit jaar acht collega's geselecteerd voor exposities in het kader van de kunstroute. Veel van de ten toonstellingen blijven langer ingericht dan alleen volgende week zondag. Bij antiekhandel De Pagter exposeert Joop Fr- aanje. Karin de Visser combi neert haar digitaal bewerkte fo to's met aquarellen. Haar werk is te zien in het atelier van Gerdi Zwaan. Ans Couwenberg toon haar werk in sociëteit De Verge noeging. In De Drukkerij is een expositie te zien van foto's van Theo Rijckaart. Eetcafé Desafi- nado stelt zijn wanden beschik baar voor het werk van Berry door Anita Tournois PHILIPPINE - 'Porselein en schilderij en' is de titel van de nieuwe tentoonstel ling van keramiste Sia Braakman. Werd men voorheen overspoeld door een zee van blauw in de galerie aan de Water poortstraat, het recentere werk, kent een overgang naar lichtere en zachtere tinten, gekenmerkt door een lichtvoeti ge en gracieuze vormgeving. De porse leinen kommen, schalen en rijkelijk versierde objecten vormen een groot contrast met de abstracte schilderijen in felle primaire kleuren en een sobere belijning. Sia Braakman is een gedreven keramis te, steeds op zoek naar nieuwe uitdagin gen en experimenten. Op het technisch vlak uit zich dit in een zoektocht naar andere materialen, oventemperatuur of glazuren. Braakman verklaart: „Nu maak ik gebruik van witte porse- leinklei. Door een hogere temperatuur ontstaat porselein dat zeer hard gebak ken is en hoe fragiel het ook lijkt goed Kunstenares Sia Braakman met een ob ject met springveren. foto Wim Kooyman tegen een stootje kan." Recent werk van haar hand zijn fijne kommetjes en scha len. Lichte, blauwe, bijna witte tinten maken het werk haast doorzichtig. De decoratie in de vorm van tekentjes of getekende krullen en golfjes is eveneens verfijnd, de afwerking met glazuur meestal mat maar men ziet ook wel glanzende vlakjes. De vormgeving van de rand is, als voorheen, zowel gekar teld als puntgaaf. Door het toepassen van andere materialen als koperdraad, gouddraad, hout, veters, stokjes en kra len, herkenbaar van ander weide, maakt het geheel een lichtvoetige indruk. Van objecten naar sieraden lijkt zelfs een kwestie van tijd. Dunne plaatjes keramiek met een grijze ondertoon, versierd met. motiefjes in blauw, geel, groen, roze en zwart, wor den gedragen door hoorntjes van ge draaid koperdraad, zijn geborduurd met gouddraad of voorzien van een goudgeschilderde gazen omheining of deksel. Vikingschip Vaasjes, een geliefd voorwerp van de kunstenares zijn er in verschi llende tin ten en maken tevens deel uit van haar nieuwe werk. Speciaal is een object, dat van een afstandje deed denken aan een vikingschip. Het is opgebouwd uit twee zeisen, die elk een andere kant opgaan met daarbovenop een dunne kerami sche plaat. Een andere platte schaal is verwerkt op rolletjes en legt een link naar een rollend of rijdend voertuig. Soms is het werk op spiegels geplaatst en weerspiegelen de kleuren in het glas waardoor een bijzonder effect wordt verkregen. Een kommetje met fel blauw randje verwijst naar haar nog altijd voortdu rende voorliefde voor deze tint, on danks een uitstapje naar andere toon aarden. Verder blijkt uit alles dat Braakman van versieren houdt en dit doet op ge heel eigen wijze, waardoor werk her kenbaar en persoonlijk wordt. Schilde rijen in felle kleuren acryl en primaire tinten blauw, geel en rood sieren de wanden. De belijning is meestal zwart. Direct en sober vormen ze een stevig contrast met de fijne en tere keramiek en wordt een romantische, oosters aan doende sfeer vermengd met een strakke, moderne uitstraling, Tentoonstelling t/m 2 februari in Galerie/Atelier Sia, Waterpoortstraat 2a, Phüippine.Openingstijden. vr. za. en zo. van 13.00-17.00 uur en op afspraak. Van 27. t/m 29 december is de Galerie gesloten van der Haar. Henk van den En gelse heeft een voorkeur voor katten en muziek. In Studio Maisbaai is te zien hoe hij dat fotografisch weet te verbeelden. In De Boekenbeurs zijn fotogra fische impressies te zien van een reis die Anneke Lutgendorff heeft gemaakt door Bolivia. Fo tografe Nel Starrenburg reisde door Tibet. Zij toont haar in drukken bij Stupa. De Kunst Cultuurroute duurt van 13 tot 17 uur. De kunstenaars zullen aanwezig zijn om hun werk toe te lichten. In Galerie T wordt diezelfde zondag om 14.00 uur op ludieke wijze het kunstenaarsboekje Kunst aan de Kaaien gepresen teerd. Op uitnodiging van de ga lerie hebben elf Zeeuwse kun stenaars vorig jaar ontwerpen gemaakt voor kunstwerken aan de Middelburgse kaaien, waar een groot deel van de kunstroute maandelijks langs voert. De Middelburgse kunstenaar Ra mon de Nennie heeft de ontwer pen gebundeld in een speciaal vormgegeven boek. Behalve zijn eigen ontwerp, zijn daarin de creaties te zien van Guido Metsers, Leijnse Van Riet, J, Bongers, Gilles van Sparrentak, Eric Odinot, Anneke Coppool- se, Jolien Hemmes, Gerda Rut- ters, Juul Kortekaas en Wilma van Aken. De ontwerpen zijn vorig jaar om de beurt geëxpo seerd in De Drukkerij. Het pu bliek kon reacties, op schrift stellen. In totaal zijn 110 reac ties binnengekomen. Galerie T streeft ernaar tenminste één van de ontwerpen te laten uitvoe ren. GOES - Het Goese kunstenaar sinitiatief Trechter 5 wil een project wijden aan de Wester- schelde Container Terminal. De bedoeling is om door middel van beelden commentaar te le veren op of betekenis te geven aan de vestiging van de WCT in Zeeland. Daarom worden kun stenaars uitgenodigd beeld en geluid te plaatsen op de route van 's-Heer Arendskerke naar Goes door de Poel. Publiek kan die route, die parallel loopt aan de A58, de N254 en de spoorlijn, te voet of per fiets afleggen. In april volgend jaar moeten de kunstwerken worden geplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 64