PZC Proef met energie uit getij stroom 1 11 Asielzoekersgezin zwerft op straat BRISTOL t 7A°j$fsï°të Brugman Hulst weer in de schijnwerpers MORGEN GEOPEND VAN 13.30 17.00 UURl Steijaert wil geen wethouder worden Installatie bij Breskens in Westerschelde Omwonende klaagt over parkeerterrein ij ROC bij WEA Rijbewijs ingevorderd Van Waes verwacht voorspoedige formatie college van Terneuzen Achtduizend euro extra voor scouting Axel zeeuwse almanak Grenzen ZEEUWS-VLAANDEREN zaterdag 23 november 2002 tonrRinus Antonisse jCHOONDIJKE - Het Schoon- ïijkse bedrijf Hydrauvision be- rint binnenkort in de Wester schelde met een proef voor het opwekken van energie uit stro mend water. Daartoe wordt in je riviermonding bij Breskens tanaf een ponton een speciaal ontwikkelde installatie ge- t. De proef duurt onge- ceer zes maanden. Directeur B. de Zwart van Hy- Jrauvision vertelde dit gisteren aan leden van de Statencom missies Economie en Ruimte, Milieu en Water, die een werk bezoek aan het bedrijf brach- Vöor onderzoek naar het opwekkingsproces met inzet van de zogeheten Whale Tail Energyis subsidie verleend door de provincie en de Europe se Unie. Het Zeeuwse-Vlaamse bedrijf heeft de installatie samen met Whale Tail Development uit Leiden ontwikkeld. Het princi- ue is eerder toegepast bij de voortstuwing van een binnen vaartschip. De bedenkers heb ben goed gekeken naar de wijze waarop walvissen zich zo ener giezuinig mogelijk door de oce anen bewegen. Uitgangspunt is dat een wiel met daarin afzonderlijk bewe gende bladen in het water wordt geplaatst. Met gebruikmaking van de stroming wordt elektri citeit opgewekt. De Zwart on derstreepte dat de hoeveelheid energie die kan worden onttrok ken aan het water, in beginsel is. In water met een stro ming van vier meter per seconde kan per vierkante meter onge veer 20 kilowatt worden opge wekt. Aanvulling Toepassing van de Whale Tail Energy is mogelijk in uitlopen van (stuw)meren, zeearmen, snelstromende rivieren en plaatsen met getijdestroming. De installatie is vooral geschikt voor kleinschalige opwekking. „Je lost er het wereld-energie probleem niet mee op. Het is wel een goede aanvulling", aldus De Zwart. Hydrauvision is zo'n vier jaar bezig met de voorbereidingen. Het bedrijf heeft grote moeite om in Nederland, met name ook in Zeeland, medewerking te krijgen voor proefnemingen, zei De Zwart. Eerst was het oog ge richt op een proefplaats in de Oosterscheldemonding, omdat daar meer stroming staat dan in de Westerschelde. Rijkswater staat weigerde medewerking, uit vrees voor schade aan de bo dembescherming bij de storm vloedkering. Ook het nutsbedrijf Delta NV zag er geen brood in. Daarente gen wil energiebedrijf Nuon in de uitwateringssluizen bij Mui den wel een proefopstelling tot stand brengen en er zijn ge sprekken over plaatsing van een installatie in de Afsluitdijk, liet De Zwart weten. Het Franse energiebedrijf EDF wil dat in een stuwmeer doen. Zeelandbrug Gedeputeerde J. van Zwieten suggereerde om tussen pijlers van de (provinciale) Zeeland- brug enkele installaties te be proeven. Statenlid M. Wiersma opperde het toekomstige door- laatmiddel in de Zandkreek- dam hiervoor te benutten. Als de proefnemingen succesvol verlopen, achtte directeur De Zwart het mogelijk dat over zo'n twee jaar een energiecen trale op basis van Whale Tail Energy operationeel is. Het werkbezoek werd door de directie van Hydrauvision aan- Het Armeense gezin met hun spullen in de kou voor het Oostburgse gemeentehuis. Vlnr. Haik (13), Ashot (49), Meri (17) en moeder Stella (47). TERNEUZEN - Terneuzenaar R. van den Heuvel is niet te spre ken over het nieuwe parkeerter rein voor het Regionaal Oplei dingen Centrum (ROC) aan de Vlietstraat in Terneuzen. Hij maakt zijn ongenoegen daarover kenbaar in een brief aan het college van burgemees ter en wethouders en de ge meenteraad. Voor de aanleg van het parkeerterrein moet een deel van het openbaar groen wijken en dat zint Van den Heu vel als bewoner van de Vliet straat niet. Hij is 'verontwaar digd' dat een instantie als het ROC - die door het aantrekken van steeds meer leerlingen in feite de veroorzaker van de par keeroverlast in de wijk is - een aanslag kan doen op het open baar groen en als zodanig op het leefgenot van de wijk. Volgens de Terneuzenaar zijn de par keerplaatsen bovendien goed in te passen op het terrein van het ROC zelf. De brief staat op de lijst van ingekomen stukken voorde gemeenteraadsvergade ring van 28 november. door René van Stee OOSTBURG - De uitgeprocedeerde Ar- meens-Azerbeidzjaanse asielzoekersfa milie Kniazian zwerft al meer dan vijf dagen over straat in Oostburg. Het gezin is maandag uit asielzoekerscentrum He- denesse in Cadzand gezet, waar het sinds 1998 verbleef. Onlangs heeft de rechter besloten dat de familie - vader, moeder en drie kinderen - terug moet naar Rus land, het land van waaruit ze naar Ne derland is gereisd. Vader Ashot Kniazian kan niet aan dit verzoek voldoen omdat hij geen Russisch paspoort krijgt en het land daardoor niet binnenkomt. Het dbcument kan niet worden verstrekt omdat uit informatie van de Russische ambassade blijkt dat noch kan worden bevestigd noch kan worden ontkend dat Kniazian Russisch staatsburger is. Hij heeft het paspoort ook nooit in zijn bezit gehad, omdat hij voor de politieke omwenteling in 1989 staatsburger van de Sovjet-Unie was en de familie indertijd in Armenië woonde. Dat land werd in hetzelfde jaar ont vlucht toen de oorlog met Azerbeidzjan uitbrak. De familie verbleef tot 1998 illegaal in Rusland. Omdat ze in dit land tot een ver volgde minderheid behoren, vluchtten ze naar Nederland. Omdat de periode om de benodigde pa pieren te verkrijgen is verstreken, ver blijft de familie Kniazian nu illegaal in Nederland. Tot nu heeft het gezin 's nachts onderdak kunnen vinden bij be hulpzame families in West-Zeeuws- Vlaanderen. Evenals in de voorgaande dagen hielden Ashot en zijn echtgenote Stella gisteren met al hun bezittingen in enkele grote plastic tassen de wacht voor de ingang van het stadhuis in Oostburg. De drie kinderen - Haik (13), Pepineh (17 en Meri (18) - hoefden dit lot niet te on dergaan omdat ze nog tot en met gisteren naar school in Terneuzen gingen. Geen idee Over hoe het nu verder moet, zegt Ashot in uiterst gebrekkig Nederlands geen idee te hebben. De Vreemdelingendienst en delmmigratie- en Naturalisatiedienst hebben inmiddels hun handen van de fa milie afgetrokken. Burgemeester E. Brommet van Oostburg zegt ook niets voor de familie Kniazian te kunnen doen, omdat ze volledig is uitgeprocedeerd en de kans dat er verandering in deze situa tie komt, nihil is. Die woorden worden onderstreept door het INLIA, de vrijwil ligersorganisatie die zich inzet voor uit geprocedeerde asielzoekers. Uit infor matie van de Vreemdelingendienst blijkt volgens Brommet ook dat de termijn waarin de papierkwestie had moeten worden geregeld door toedoen van de fa- door Sheila van Doorsselaer HULST - Met het 'planten' van lantaarnpaal 122 aan de Nieu- Advertentie TERNEUZEN: Noordstraat 18 Advertentie Financieel Advies B. V. De directie van WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. feliciteren de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. met de overname van Bouwbedrijf Nonnekes B.V. te Goes. WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. hebben de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. ondersteund bij deze overname. Goes, november 2002 Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOfS MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE ZIERIKZEE weweg in Hulst, werd gisteren het openbaar verlichtingsplan van de gemeente Hulst na twee jaar afgerond. De stad Hulst en alle dorpjes en buurtschappen staan nu in de moderne schijn werpers. Aan wethouder W. Kayser (ruimtelijke ordening) was gis termiddag de eer de laatste lan taarnpaal zijn definitieve standplaats te geven. Het putje, in de schaduw van de stadsmo- len, was alvast gegraven, maar bij het plaatsen van de lichtmast bleek het gat te ondiep. Na wat graafwerk kon de mast, vier man sterk, alsnog worden ge plaatst. Het symbolisch ontste ken van de spaarlamp zat er niet in. Alle lantaarns werken met een tijdklok, maar Kayser grap te dat hij om 17.00 uur nog wel eens zou gaan kijken of de lan taarn zijn werk goed deed. De Hulster gemeenteraad ging SCHARENDIJKE - Een 46-ja- rige man uit de gemeente Noord-Beveland reed gister ochtend met een snelheid van 156 kilometer per uur met zijn auto over de N57 bij Scharen- dijke. Ter plekke geldt een maximum snelheid van 100 kilometer per uur. De politie hield de automo bilist staande en vorderde zijn rijbewijs in. in mei 1999 akkoord met het verlichtingsplan. Uit vooraf gaand technisch onderzoek naar de verlichting bleek dat een groot gedeelte van de arma turen en de lichtmasten verou derd was. Daarnaast verlicht ten de lantaarns de straten te weinig en voldeden ze niet aan de geldende normen. Elk licht punt in de gemeente werd geïn ventariseerd en daaruit bleek dat alle verlichtingselementen vervangen (3.766 stuks), dan wel gemoderniseerd (3.647 stuks) moesten worden, een pro ject in samenwerking met Delta voor de somma van zo'n 1,2 mil joen euro. Het project werd uitgevoerd in vier fasen, elk half jaar één fase. Achtereenvolgens kwamen Hulst Noord, Graauw, Nieuw Namen, Clinge, Paal, Zandberg, Sint Jansteen, Heikant, Absda- le, Luntershoek, Tragel, het bui tengebied en als laatste de bin nenstad aan de beurt. Twee jaar geleden verving Kayser ook het eerste verlichtingselement aan de Hulstemieuwlandweg De sociale veiligheid, (de lam pen blijven de hele nacht bran den) en de verkeersveiligheid zijn nu gewaarborgd. Aan het Stationsplein, de Steensedijk, de Binnenstad, het centrum van Heikant en Clinge, zijn bijzon der karakteristieke armaturen geplaatst. Het oog wil immers ook wat. Hoewel het hele pro ject de gemeente een lieve duit kostte, betaalt het zich op ter mijn weer helemaal terug door het gebruik van spaarlampen. gegrepen om aandacht te vragen voor het technisch on derwijs en de geringe belang stelling daarvoor bij jongeren. Het bedrijf heeft moeite ge schikte mensen te vinden. Er werken momenteel 43 perso neelsleden; volgend jaar ver huist Hydrauvision naar het Technopark Schoondijke en wordt een nieuwe vestiging in Dordrecht geopend. door René Hoonhorst ZUIDDORPE - Vóór Kerstmis is bekend wie er per 2 januari 2003 wethouder zijn voor de nieuwe gemeente Terneuzen. Dat ver wacht lijsttrekker A. van Waes van het CDA, de partij die woensdag bij de verkiezingen de meeste zetels binnenhaalde. Het CDA heeft de lijsttrekkers van de overige negen partijen dinsdagavond 26 november uit genodigd voor een eerste ge sprek. Eventueel wordt ook al gesproken over de profielschets voor de nieuwe (waarnemend) burgemeester, waarvoor com missaris Van Gelder een week later naar Terneuzen komt. De verkiezingsuitslag was zo dui delijk - negen zetels voor het CDA en acht voor de PvdA - dat er geen extern informateur no dig is om een coalitie te vormen, verwacht Van Waes. „Als een meerderheid wel graag iemand van buiten wil, kan er natuur lijk wel over worden gesproken. Maar ik denk dat het niet nodig De CD A-voorman wil niet voor uitlopen op de onderhandelin gen. Overleg tussen de nieuwe fractieleden leidde nog niet tot een duidelijke voorkeur voor een klein krachtig (alleen met de PvdA) of een breder gedragen (met een wethouder van een kleinere partij) college. Van Waes houdt dan ook alle moge lijkheden open. De CD A-lijst trekker bevestigt wel dat er snel een beleidsprogramma voor de raadsperiode tot 2006 op tafel moet liggen. „Voor de kerst moet duidelijk zijn wie er in het college komen en welk beleids programma ze willen uitvoeren. Door de invoering van het duale stelsel is het nog noodzakelijker om direct bij het begin van het nieuwe jaar vol van start te kun nen gaan." De Axelse wethouder bevestigt vervolgens dat hij de eerste wet houderskandidaat is en blijft voor de Temeuzense CD A-af de ling. Er mag geen verwarring ontstaan over een uitspraak dat hij als boeren buitenman niet de hele dag opgesloten wil zitten in een kantoor achter een bureau. „Ik heb inderdaad eens gezegd dat ik bang ben dat ik het niet lang volhoud als ik nooit meer achter een bureau of vergader tafels wegkom. Maar ik ver wacht dat er wel een portefeuil le is, waarbij ik regelmatig naar buiten moet." f Advertentie O O O VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 Voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl foto Peter Nicolai milie zelf is verstreken. „Uiteraard zit ik met deze kwestie ernstig in mijn maag, want er is sprake van een regelrecht men selijk drama", aldus Brommet. De burge meester zegt klem te zijn gezet door te kortschietende regelgeving. De aan scherping van het asielbeleid heeft er on der meer toe geleid dat gemeenten niet meer wordt toegestaan een helpende hand aan families als de Kniazians te bieden. „Tegelijkertijd legt de rijksover heid het probleem wel op het bordje van de gemeente, want wij hebben immers met die mensen te maken", aldus Brom met. Afgezien van het menselijk leed en de te kortschietende regelgeving is het vol gens de burgemeester toch niet geheel onterecht dat de gemeente geen helpende hand biedt. „Want hoe graag we dat ook zouden willen; we moeten mensen geen valse hoop geven. Ook dat is uiterst on verstandig." door Frank van Cooten GRAAUW - Jacques Steijaert, nummer twee op de lijst van het CDA in Hulst, wordt geen wet houder als dat aan de orde mocht zijn. Hij stelt zich weder om beschikbaar als lid van het dagelijks bestuur van water schap Zeeuws-Vlaanderen. Hij vindt beide functies niet met elkaar te verenigen. Steijaert heeft het besluit gisteren geno men. Door de klinkende overwinning van het CDA in Oost-Zeeuws- Vlaanderen bestaat de moge lijkheid dat de partij twee wet houders mag leveren Steijaert bedankt op voorhand voor de eer. „Er wordt momenteel druk gespeculeerd. Heel begrijpelijk. Maar ik hou van duidelijkheid. Daarom heb ik nu al besloten te kiezen voor het waterschap. Steijaert verwacht als raadslid in de nieuwe gemeente Hulst veel invloed uit te kunnen oefe nen op het beleid. Hij verwacht immers veel van het dualisme waar de macht nog veel nadruk kelijker bij de raad ligt en niet langer bij het college. De raad stelt de agenda vast en contro leert het college. Steijaert steekt ook nog veel tijd in het vrijwilligerswerk. Dat wil hij niet opgeven. „Zo kan ik nog veel betekenen voor de nierpati- entenvereniging Oosterschelde. Mijn tijd zit vol." door Eugène Verstraeten AXEL - De Scouting Axel krijgt van de gemeente achtduizend euro extra subsidie om een aan tal brandpreventieve voorzie ningen te treffen aan het scou- tinggebouw. De vereniging, die bezig is met een grootscheepse renovatie, kan deze extra kos ten niet zelf ophoesten. De scouting kreeg voor de vijf tigduizend euro kostende reno vatie eerder een bijdrage van ruim negenduizend euro. De rest moest komen uit eigen mid delen, fondsenwerving en zelf werkzaamheid. In de begroting werd wel een bedrag opgeno men om het gebouw brandveilig te maken, maar met de nu door de brandweer verlangde aan passingen is geen rekening ge houden „De groep ziet geen mogelijkheden om naast de in zameling van gelden voor de huidige renovatie nog extra gel den in te zamelen in het kader van de brandveiligheid", schrij ven burgemeester en wethou ders van Axel aan de gemeente raad. „De inzet van vrijwilligers en deelnemers dient primair ge richt te zijn op de scouting acti viteiten." Het college stelt de ge meenteraad daarom voor de scouting nog eens een extra bij drage van achtduizend euro toe te stoppen. De laatste lantaarnpaal in het verlichtingsplan wordt geplaatst met de hulp van wethouder Kayser. f0to Camile Schelstraete De gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen doet grenzen vervagen. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft daar nu ook al on der te lijden. Een inwoner van de stad Luxemburg, die een zomer woning in Nieuwvliet bezit, kreeg als eigenaar van die woning een oproepingskaart voor de waterschapsverkie zingen. Het schrijven was gericht aan het adres Zeekraal straat, Nieuwvliet, België. Dat voorval roept herinne ringen op aan het toenmalige gemeentebestuur van Re- tranchement dat een netelige kwestie wilde aankaarten bij de landsregering. Per keren de post liet 'Den Haag' een bits briefje in Retranchement bezorgen: „Wendt u zich voor uw pro blemen maar tot uw eigen re gering".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63