Studenten adviseren bedrijven "Ik ben 37: zie je mij achter de geraniums?" 0 Raadslid Weststrate verliest rechtszaak tegen wethouder Asielzoekersgezin zwerft op straat Prijs buskaartje stijgt explosief DiabetesBehoor ik tot een risicogroep 0 Verkeersbesluiten Borsele s 14 Projectweelc Hogeschool Kamerlid Van Loon-Koomen bij CDA Goes zaterdag 23 november 2002 door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Bijna honderd studenten van de opleidingen werktuigbouwkunde en elek trotechniek van het ROC Zee land zijn deze week technisch adviseur geweest voor diverse Zeeuwse bedrijven. Groepen studenten vormden een advies bureau dat bedrijfsproblemen oplost. Zij doen dit in het kader van de Projectweek Bedrijven van de Hogeschool Zeeland. Het doel van de jaarlijks terug kerende Projectweek Bedrijven is de praktijksituatie dichter bij de student te brengen. Maar ook dat de studenten van het mid delbaar beroepsonderwijs en het voortgezet onderwijs zich kunnen oriënteren op het hoger beroepsonderwijs. Van het ROC Zeeland doen de studenten van het derde en vierde leerjaar mee. Zij werken samen met de circa tweehonderd studenten van de Hogeschool Zeeland, het ROC Westerschelde en twintig bui tenlandse mechatronicastuden- ten. Verdeeld in teams van zes GOES - Het Zeeuwse Tweede- Kamerlid M. van Loon-Koomen (CDA) is maandag 25 november aanwezig bij een bijeenkomst van de Goese afdeling van haar partij. Zij gaat dan vooral in op het sociale gezicht van het CDA. De bijeenkomst wordt gehou den in de Oosterkerk in Goes en begint om 19.30 uur studenten werken zij gedurende één week aan serieuze techni sche opdrachten uit het Zeeuw se bedrijfsleven. In totaal hebben 28 bedrijven 40 uiteenlopende opdrachten aan geleverd. Veel van de opdrach ten hebben te maken met het ontwerp of de verbetering van installaties, apparaten, hulp middelen of productieproces sen. Arduin wil bijvoorbeeld een joystick-bediening waar door mindervaliden kunnen schilderen. Een ander team werd gevraagd een prullenbak te ontwerpen met een 'humor- chip' om het rommelprobleem in de kantines van schoolgebou wen op te lossen. Studiepunten Elk team kreeg voorafgaand aan de projectweek, die gisteren afliep, de opdracht in handen. ,,De studenten moeten een acti viteitenplan opzetten, intensief samenwerken en een nauw con tact onderhouden met de op drachtgever", legt decaan Rob Stufkens van het ROC Zeeland uit. Tenslotte moest elk team gistermiddag het project pre senteren. Een onafhankelijke jury bepaalde welke drie pro jectteams het beste hebben ge functioneerd. Door deelname aan de projectweek komen stu denten in aanmerking voor cer tificaten, studiepunten en een week stagecompensatie. Volgens Stufkens is de project week een succes. „Dat hoor ik aan de enthousiaste reacties van de studenten en dat blijkt uit het toenemend aantal studenten werktuigbouwkunde en elek trotechniek dat doorstroomt naar het hoger beroepsonder wijs." Het Armeense gezin met hun spullen in de kou voor het Oostburgse gemeentehuis. Vlnr. Haik (13), Ashot (49), Meri (17) en moeder Stella (47). foto Peter Nicolai door René van Stee OOSTBURG - De uitgeprocedeerde Ar- meens-Azerbeidzjaanse asielzoekersfami lie Kniazian zwerft al meer dan vijf dagen over straat in Oostburg. Het gezin is maan dag uit asielzoekerscentrum Hedenesse in Cadzand gezet, waar het sinds 1998 ver bleef. Onlangs heeft de rechter besloten dat de familie - vader, moederen drie kinderen - terug moet naar Rusland, het land van waaruit ze naar Nederland is gereisd. Vader Ashot Kniazian kan niet aan dit ver zoek voldoen omdat hij geen Russisch pas poort krijgt en het land daardoor niet bin nenkomt. Het document kan niet worden verstrekt omdat uit informatie van de Rus sische ambassade blijkt dat noch kan wor den bevestigd noch kan worden ontkend dat Kniazian Russisch staatsburger is. Hij heeft het paspoort ook nooit in zijn bezit gehad, omdat hij voor de politieke omwenteling in 1989 staatsburger van de Sovjet-Unie was en de familie indertijd in Armenië woonde. Dat land werd in hetzelfde jaar ontvlucht toen de oorlog met Azerbeidzjan uitbrak. De familie verbleef tot 1998 illegaal in Rus land. Omdat ze in dit land tot een vervolgde minderheid behoren, vluchtten ze naar Ne derland. Omdat de periode om de benodigde papie ren te verkrijgen is verstreken, verblijft de familie Kniazian nu illegaal in Nederland. Tot nu heeft het gezin 's nachts onderdak kunnen vinden bij behulpzame families in West-Zeeuws-Vlaanderen. Evenals in de voorgaande dagen hielden Ashot en zijn echtgenote Stella gisteren met al hun bezit tingen in enkele grote plastic tassen de wacht voor de ingang van het stadhuis in Oostburg. De drie kinderen - Haik (13), Pepineh (17) en Meri (18) - hoefden dit lot niet te ondergaan omdat ze nog tot en met gisteren naar school in Terneuzen gingen. Geen idee Over hoe het nu verder moet, zegt Ashot in uiterst gebrekkig Nederlands geen idee te hebben. De Vreemdelingendienst en de Im migratie- en Naturalisatiedienst hebben in middels hun handen van de familie afge trokken. Burgemeester E. Brommet van Oostburg zegt ook niets voor de familie Kni azian te kunnen doen, omdat ze volledig is uitgeprocedeerd en de kans dat er verande ring in deze situatie komt, nihil is. Die woor den worden onderstreept door het INLIA, de vrijwilligersorganisatie die zich inzet voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Uit in formatie van de Vreemdelingendienst blijkt volgens Brommet ook dat de termijn waarin de papierkwestie had moeten worden gere geld door toedoen van de familie zelf is ver streken. „Uiteraard zit ik met deze kwestie ernstig in mijn maag, want er is sprake van een regelrecht menselijk drama", aldus Brommet. De burgemeester zegt klem te zijn gezet door tekortschietende regelgeving. De aanscherping van het asielbeleid heeft er onder meer toe geleid dat gemeenten niet meer wordt toegestaan een helpende hand aan families als de Kniazians te bieden. „Te gelijkertijd legt de rijksoverheid het pro bleem wel op het bordje van de gemeente, want wij hebben immers met die mensen te maken", aldus Brommet. Afgezien van het menselijk leed en de te kortschietende regelgeving is het volgens de burgemeester toch niet geheel onterecht dat de gemeente geen helpende hand biedt. „Want hoe graag we dat ook zouden willen; we moeten mensen geen valse hoop geven. Ook dat is uiterst onverstandig." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Justitie hoeft een klacht van het Reimerswaalse raadslid M. Weststrate tegen wethouder M. van Overloop van Reimerswaal niet in behande ling te nemen. Het gerechtshof in Den Haag heeft dit deze week beslist. Het hof heeft daarmee een eerder besluit van de officier van justitie in Middelburg be vestigd. Weststrate betichtte Van Over loop van valsheid in geschrifte. Van Overloop zou, volgens Weststrate, eigenhandig brie ven hebben opgesteld om die vervolgens door raadslid J. Kra mer van zijn partij Bewonersbe langen Reimerswaal (BBR) te laten ondertekenen. De officier van justitie in Mid delburg oordeelde dat voor die beschuldiging onvoldoende rechtsgeldig bewijs bestond. Hij legde de zaak naast zich neer. Weststrate nam daar geen ge noegen mee en stapte naar het gerechtshof in Den Haag,, waar hij eveneens geen voet aan de grond heeft gekregen. Juridisch is de kous af. West strate is teleurgesteld. „Het hof heeft niet eens de moeite geno- men om mensen te horen. Mijn vertrouwen in de rechtspraakis tot een nulpunt gedaald." Bij wethouder Van Overloop is dal vertrouwen juist toegenomen. In een reactie laat hij weten geen ander besluit te hebben ver wacht. Hij hoopt dat Weststrate lering trekt uit de zaak en stopt met het steeds proberen te 1 schadigen van 'mijn persoon familie'. Weststrate die uit de partij van Van Overloop is gestapt en sinds maart dit jaar voor Leefbaar Reimerswaal in de raad zit. trekt een andere les uit het von nis. De gewraakte brieven had den betrekking op de bouw van een manege met bedrijfswoning bij Kruiningen. De BBR stemde daar, volgens Weststrate, eerst mee in om vervolgens schrifte lijk bezwaar te maken. „Uit de uitspraak van het hof leid ik af", verklaart het raadslid, „datje als partij een ontwikkeling ge woon kan tegenhouden, als die je niet zint. Ik vind dat onge looflijk." Van Overloop maakt zich geen illusies over zijn rela tie met Weststrate. „Ik wacht de volgende acties van hem metge- rust hart af." door Romain van Da mme ANTWERPEN - Het Stedelijk Instituut voor Sierkunsten en Ambachten (SISA) uit Antwer pen stapt naar het Europees Hof om het peperdure kaartje voor de bus van Breda naar Antwer pen aan de kaak te stellen. „Dit lijkt nergens op", zegt Charles de Roeck van de SISA. Aan de SISA in Antwerpen stu deren honderden Nederlanders van wie de meesten de afstand vanaf hun woonplaats met de bus overbruggen. Tot 18 novem ber kostte dat jongeren die de chauffeur een Vlaamse Buzzy Pazz konden tonen, jaarlijks 140 euro. De Roeck: „Schrik niet. Nu kost dat 2750 euro voor tien maanden. Dat is toch onge looflijk! Voor de Nederlandse leerlingen is dat nauwelijks op te brengen. Nederlanders die in het buitenland studeren, krij gen geen kinderbijslag meer geen bijdrage studiekosten en hebben geen recht op studiefi nanciering." De prijsverhoging komt door het uit elkaar gaan van de Nederlandse vervoers maatschappij Connexxion en het Vlaamse De Lijn. Daardoor kunnen reizigers niet meer kie zen voor het veel goedkoper Vlaams buskaartje. aandacht gevraagd voor reuma en werk Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, dat zijn 1.6 miljoen mensen. Het betekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een belangrijke veroorzaker van het ziekteverzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbei dsongeschikt. En zij die aan het werk willen blijven, ondervin den vaak heel wat onbegrip. Ook Theo Hollestelle weet dat inmiddels. Dit is zijn verhaal. Theo Hollestelle heeft ondanks zijn reuma een eigen transport bedrijf. Hij was nog maar een half jaar bezig met dit een mansbedrijf toen de diagnose (inmiddels twee jaar geleden) werd gesteld: reuma! "Je staat dan voor de keuze: het bijltje erbij neergooien of doorvecht en. Nog altijd ben ik niet van plan op te geven wat ik heb opgebouwd. Ik ben 37. Ik ga niet zomaar achter de gerani ums zitten." Theo maakt lange dagen: 's ochtends om zes uur stapt hij op zijn truck om 's avonds rond acht uur weer thuis te komen. "Als je eenmaal in het ritme zit, gaat het prima. Maar 's avonds ben ik echt op. En eerlijk gezegd, vrijdagavond kunnen ze me opvegen. Geluk kig heb ik veel steun aan mijn vrouw en kinderen. De zaterdag en zondag zijn voor hen." Pijn in handen en voeten Theo Hollestelle heeft allerlei aanpassingen laten aanbrengen om zijn werk te kunnen doen. Dat was nog een heel gedoe, want ook hij kreeg te maken met de bureaucratie van de uitvoe rende instanties. Theo moest bijvoorbeeld "hemel en aarde bewegen" om een automatische versnellingsbak in zijn truck vergoed te krijgen. Met een voortdurende pijn in zijn han den en voeten is aldoor koppe len en schakelen veel te zwaar. Bij het laden en lossen heeft hij uiteraard ook de nodige pijn. Echter, zijn aanvraag voor een elektrische pompkar voor het la den en lossen is afgewezen. Hij laat het er niet bij zitten. "Ik heb hiertegen bezwaar aan getekend, want een pompkar bij laden en lossen betekent voor mij dat ik wellicht nog jaren vooruit kan in mijn werk... dat is namelijk mijn bedoeling. Die bureaucratie en dat onbegrip, onvoorstelbaar!" Onbegrip maakt veel kapot Met het onbegrip van de buiten wereld kan een reumapatiënt jarenlang worstelen. Dat komt door het grillige karakter van de ziekte. De ene dag kun je klus sen in de tuin, de volgende dag moet je dat bezuren en uitrus ten. Niemand die dat ziet, men sen kunnen dan al snel denken: wat een aansteller. Gelukkig be wijzen patiënten als Theo, en hij is beslist niet alleen, dat ze nog tot veel in staat zijn. Meer begrip voor de individuele mo gelijkheden bij het zoeken en vinden van geschikt werk is uiterst belangrijk. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds fi nanciert zo'n 70% van het we tenschappelijk onderzoek in Ne derland. Andere activiteiten zijn: voor lichting, aangepaste vakanties, individuele hulp en financieel steunen van de meer dan hon derd reumapatiëntenverenigin gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl Diabetes Mellitus is een nieuwe volksziekte. Meer dan een half miljoen Nede- landers heeft diabetes (sui kerziekte). De helft van hen weet nog altijd niet dat zij diabetes hebben. DIABETES VEROORZAAKT ERNSTIGE COMPLICATIES Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. Diabetes kan (ernstige) complicaties tot gevolg hebben. Op termijn kun nen bloedvaten, zenuwen en organen beschadigen. Dit leidt tot aandoeningen aan met name ogen, nie ren, ledematen, hart- en bloedvaten. Tijdig ontdek ken van diabetes is belan grijk. Hoe beter en sneller de behandeling, hoe min der kans op complicaties. LOOPT U EEN VERHOOGD RISICO OM DIABETES TE KRIJGEN? Er zijn bepaalde risico groepen, waarin een aan tal factoren de kans op dia betes vergroot: Mensen, met name na hun 40e, met overge wicht, vooral rond de buikstreek. Mensen met een gestoor de vetstofwisseling Mensen met familieleden die diabetes hebben (de aanleg voor type 2 dia betes is erfelijk) Mensen met een (lang durig) hoge bloeddruk -Vrouwen die zwanger schapsdiabetes hebben gehad. Behoort u tot een risico groep (en bent u ouder dan 40)? Laat u zich dan eens, als u toch bij de huisarts moet zijn, testen op dia betes. Met een simpele bloedtest (met 1 druppel tje bloed) kan uw huisarts vaststellen of u diabetes heeft. Een tijdige behan deling kan de kans op ern stige complicaties aan zienlijk verkleinen. MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mo gelijk een uitgebreide gra tis brochure met meer in formatie over diabetes, de behandeling en de gevol gen. De brochure is be stemd voor iedereen die iemand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte, Giro 5766. Diabetes Fonds in Amers foort. JA Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl Waterschap Zeeuwse Eilanden Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden maakt bekend dat in de gemeente Borsele de volgende verkeersbesluiten zijn genomen: a. het aanwijzen van het fietspad tussen Borssele en de Zeedijk als onverplicht fietspad, door de plaatsing van de verkeerstekens G13 van bijlage 1 van het RVV 1990; b. het instellen van een maximumsnelheid van 60 kilo meter per uur over een afstand van ongeveer 150 meter bij de aansluiting met de bebouwde kommen van de: 1. Nieuweweg, Bakendorpseweg en de Hellenburgstraat bij Baarland; 2. Platteweg, Van Tilburgweg en de Paulushoekseweg bij Driewegen; 3. Langeviele bij Ellewoutsdijk; 4. 's-Gravenpoldersestraat, Nieuwe Veerweg en de Molenstraat bij Hoedekenskerke; 5. Nieuw Vreelandsedijk bij Kwadendamme, 6. Lewedijk, Coudorp, Hertenweg en de Havenweg bij Nieuwdorp; 7. Stationsstraat, Hellenburgstraat, Zwinweg en de Ovezandseweg bij Oudelande; 8. Lenshoekdijk bij 's-Gravenpolder; 9. Kloetingseweg bij 's-Heer Abtskerke, door de plaatsing van de verkeerstekens A1 (60) van bijlage 1 van het RW 1990. Ter inzage De verkeersbesluiten en de bijbehorende stukken liggen vanaf 25 november 2002 tot en met 5 januari 2003 ter inzage op het hoofdkantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden, Piet Heinstraat 77 te Goes en na telefonische afspraak op de districtskantoren Walcheren/Noord- Beveland, Schouwen-Duiveland/Tholen en Zuid-Beveland en het steunpunt Tholen. Voor een mondelinge toe lichting op de stukken kunt u telefonisch een afspraak maken. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) kan iedere belanghebbende vanaf 25 november 2002 tot en met 5 januari 2003 tegen deze besluiten bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet in ieder geval een datum en een motivering bevatten en gezonden worden aan waterschap Zeeuwse Eilanden, postbus 114, 4460 AC Goes. Als een bezwaarschrift is ingediend, kan de bezwaarmaker ook een verzoek indienen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Zo'n verzoek moet gericht worden aan de president van de Arrondisse mentsrechtbank, sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Van kracht De besluiten zijn van kracht vanaf 6 januari 2003, tenzij met toepassing van artikel 8:81 Awb een verzoek is gedaan tot het treffen van een voorlopige voorziening en hierop positief is beschikt. Goes, 23 november 2002. Namens het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, ir. J.C. Filius, directeur sector Wegen Piet Heinstraat 77 Postbus 114, 4460 AC Goes Telefoon (0113)241000 Fax (0113)227528 info@wze.nl www.wze.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 60