Nieuwe regel bij verdeling huizen Vuurtoren wordt trouwlocatie Bibliotheek leent minder boeken uit Proef met energie uit stromend water in Westerschelde Fransman botst bij Axel op wasbak Klederdracht Ons Boerengoed in Cornelia Kiwanis-gift voor bewoners Schouwenoord Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk Vernielers basisscholen gepakt Fanfare Oosterland wil oefenruimte Rijbewijs ingevorderd Zakkenroller actief Prijs voor zinnen in 31 talen Man vernielt voordeur buren t Corporatie Zeeuwland beloont woningzoekenden voor gedane moeite Gevonden bot is bovenbeen van mammoet éiï) AutoTrack.nl J TERNEUZEN - Een 39-jarige automobilist uit Frankrijk is donderdagavond rond half acht op de Zeeuws-Vlaamse Trac- taatweg in aanrijding gekomen met een wasbak. De Fransman reed nabij Axel. Plotseling zag de man iets zijn kant opvliegen dat de linker voorzijde van zijn voertuig raakte. Dit bleek een wasbak te zijn, die vermoedelijk uit een kofferbak of aanhangwagen is ZIERIKZEE - De dansgroep van Ons Boerengoed houdt za terdag 23 november een optre den in verpleeghuis Cornelia in Zierikzee. Deze organisatie heeft als hoofddoel het in stand houden van de Zeeuwse klederdrach ten. Het optreden wordt gehouden in de recreatiezaal van Cornelia en begint om 14.30 uur. De Stolpe in Zierikzee leende vorig jaar drie procent minder boeken uit. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De bibliotheken op Schouwen-Duiveland hebben vorig jaar twee procent minder boeken uitge leend dan het jaar ervoor. Ook voor de bibliobus was minder animo. De be langstelling voor het lenen van cd's stijgt en de bieb wordt ook steeds meer gebruikt als vraagbaak. De populariteit van de bibliotheek, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Open bare Bibliotheek Schouwen-Duive land, is niet overal op het eiland ge daald. In De Stolpe in Zierikzee liep het aantal uitleningen terug met drie pro cent, maar in De Zaete in Bruinisse is het precies andersom: een stijging met drie procent. Bibliotheek De Schutse in Haamstede hoort weer bij de dalers: min drie procent. Ook de bemanning van de bibliobus had het minder druk. Over de hele linie genomen daalde het aantal uitleningen met drie procent. In Dreischor, Elle- meet, Noordgouwe, Noordwelle, Scha- rendijke en Zonnemaire nam de animo toe, maar in de andere dorpen die de bi bliobus bezoekt, liep het aantal uitle ningen terug. Uitlenen In opkomst is het uitlenen van cd's. In maart 2001 werd daarmee begonnen bij bibliotheek De Stolpe in Zierikzee mee begonnen. Dat liep beter dan verwacht. Gerekend was op zo'n 200 uitleningen, maar het werden er 634. De functie van de bibliotheek als vraagbaak wordt steeds belangrijker. In vergelijking met 2000 steeg het aan tal informatieve vragen aan biblio theekmedewerkers fors. Voor een deel ging het om huishoudelijke vragen over bijvoorbeeld de werking van het kopi eerapparaat. Best vertegenwoordigd zijn de 'wegwijsvragen' Die variëren van rondleidingen door de bibliotheek tot eenvoudige onderwerps- en zoek vragen. Ook komt het steeds vaker voor dat mensen met 'speurvragen' komen; zoekopdrachten die behoorlijk wat tijd kosten. In 2000 werden er bijna 700 foto Dirk-Jan Gjeltema speurvragen afgevuurd op het biblio theekpersoneel. In 2001 waren dat er al meer dan 1000. Internet Het gebruik van de internet-facilitei- ten in de openbare bibliotheken wisselt per filiaal. In Zierikzee stijgt het ge bruik van de internet-pc's in De Stolpe. In De Zaete in Bruinisse en De Schutse in Burgh-Haamstede is het internetge bruik drastisch teruggelopen. Dat wordt toegeschreven aan de be perkte openingsuren van die filialen, in combinatie met het feit dat steeds meer mensen thuis een voor internetge bruik geschikte computer hebben staan. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Wat het college van B en W van Goedereede betreft, mag getrouwd worden in de voormalige lichttoren. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans GOEDEREEDE - Trouwen in een voormalige vuurtoren. Dat kan waarschijnlijk binnenkort in de gemeente Goedereede. Het dagelijks gemeentebestuur wil bij wijze van experiment de to ren van Goedereede - waarin ook een museum is gevestigd - openstellen voor het voltrekken van huwelijken. Op Schouwen- Duiveland wordt onderzoek ge daan naar mogelijke uitbrei ding van het aantal trouwloca ties. Een burgerlijk huwelijk wordt meestal voltrokken op de geijk te daartoe officieel' aangewezen plaatsen, vaak stads- of ge meentehuizen. De laatste tijd komen bij gemeenten steeds va ker vragen naar alternatieve lo caties. Bij de gemeente Schou wen-Duiveland diende een toekomstig echtpaar een aan vraag in voor het houden van een trouwplechtigheid op het strand. Een ander aanstaand bruidspaar sprak tegenover de gemeente Goedereede de wens uit te trouwen in de voormalige lichttoren. Strand Op de vraag of er op het strand getrouwd kan en mag worden, heeft de gemeente Schouwen- Duiveland nog geen antwoord. Het dagelijks gemeentebestuur van Goedereede is slagvaardi ger. Wat het college van B en W betreft mag de voormalige lichttoren de benodigde status van huis der gemeente krijgen en kan de wens van de twee trouwlustigen worden vervuld. Torenbeheerder Stichting Stad Goedereede staat in beginsel positief tegenover het plan. Wel wijst de stichting de gemeente en het aanstaand echtpaar erop dat de toren niet verwarmd is en dat er in de onmiddellijke omge ving beperkte parkeerruimte is. De stichting stelt als voorwaar de voor het gebrui k van de toren dat er alleen mag worden ge trouwd op momenten dat het museum gesloten is en er geen exposities zijn. In de praktijk betekent het dat trouwen in de toren van Goedereede in elk ge val van 1 oktober tot 1 mei mo gelijk is. De eigenaar van de toren, de Re gionale directie Domeinen West, heeft toestemming ver leend voor het experiment, maar hangt er wel meteen een prijskaartje aan. Nu wordt aan de directie 444,70 euro per jaar betaald voor het gebruik van de voormalige lichttoren. De di rectie heeft laten weten die ver goeding vanwege de wijziging van het gebruik van de toren op te willen trekkennaar 1000 euro per jaar. Over die verhoging van 225 pro cent moet nog maar eens stevig worden onderhandeld, vindt de gemeente. ZIERIKZEE - De verstandelijk gehandicapte bewoners van Gors-vestiging Schouwenoord in Zierikzee mogen komend voorjaar gaan zeilen op kosten van serviceclub Kiwanis Schouwen-Duiveland. Gisteren kreeg een delegatie van Schouwenoord-bewoners een cheque van 2500 euro. Dat bedrag heeft de Kiwanisclub verdiend met de organisatie van de Ing Zierikzee Regatta. De Re gatta bestond uit een vloot van zeilboten uit verschillende klas sen en een bijzondere klasse van Hallberg Rassy, bijeengebracht door Nova Yachting. De Schou- wen-Duivelande serviceclub te kende voor de derde keer voor de organisatie. Ch. Cornet, di recteur van hoofdsponsor ING- bank Zierikzee, overhandigde de cheque. door Rinus Antonisse SCHOONDIJKE - Het Schoon- dijkse bedrijf Hydrauvision be gint binnenkort in de Wester schelde met een proef voor het opwekken van energie uit stro mend water. Daartoe wordt in de riviermonding bij Breskens vanaf een ponton een speciaal ontwikkelde installatie ge plaatst. De proef duurt onge veer zes maanden. Directeur B. de Zwart van Hy drauvision vertelde dit gisteren aan leden van de Statencom missies Economie en Ruimte, Milieu en Water, die een werk bezoek aan het bedrijf brach ten. Voor onderzoek naar het opwekkingsproces met inzet van de zogeheten Whale Tail Energy, is subsidie verleend door de provincie en de Europe se Unie. Het Zeeuwse-Vlaamse bedrijf heeft de installatie samen met Whale Tail Development uit Leiden ontwikkeld. Het princi pe is eerder toegepast bij de voortstuwing van een binnen vaartschip. De bedenkers heb ben goed gekeken naar de wijze waarop walvissen zich zo ener giezuinig mogelijk door de oce anen bewegen. Wiel Uitgangspunt is dat een- wiel met daarin afzonderlijk bewe gende bladen in het water wordt geplaatst. Met gebruikmaking van de stroming wordt elektri citeit opgewekt. De Zwart on derstreepte dat de hoeveelheid energie die kan worden onttrok ken aan het water, in beginsel groot is. In water met een stro ming van vier meter per seconde kan per vierkante meter onge veer 20 kilowatt worden opge wekt. Toepassing van de Whale Tail Energy is mogelijk in uitlopen 'van (stuw)meren, zeearmen, snelstromende rivieren en plaatsen met getijdestroming. De installatie is vooral geschikt voor kleinschalige opwekking. ,,Je lost er het wereld-energie probleem niet mee op. Het is wel een goede aanvulling", aldus De Zwart. Hydrauvision is zo'n vier jaar bezig met de voorbereidingen. Het bedrijf heeft grote moeite om in Nederland, met name ook in Zeeland, medewerking te krijgen voor proefnemingen, zei De Zwart. Eerst was het oog ge richt op een proefplaats in de Oosterscheldemonding, omdat daar meer stroming staat dan in de Westerschelde. Rijkswater staat weigerde medewerking, uit vrees voor schade aan de bo dembescherming bij de storm vloedkering. Delta Ook het nutsbedrijf Delta NV zag er geen brood in. Daarente gen wil energiebedrijf Nuon in de uitwateringssluizen bij Mui den wel een proefopstelling tot stand brengen en er zijn ge sprekken over plaatsing van een installatie in de Afsluitdijk, liet De Zwart weten. Het Franse energiebedrijf EDF wil dat in een stuwmeer doen. Gedeputeerde J. van Zwieten suggereerde om tussen pijlers van de (provinciale) Zeeland- brug enkele installaties te be proeven. Statenlid M. Wiersma opperde het toekomstige door- laatmiddel in de Zandkreek- dam hiervoor te benutten. Als de proefnemingen succesvol verlopen, achtte directeur De Zwart het mogelijk dat over zo'n twee jaar een energiecen trale op basis van Whale Tail Energy operationeel is. f Advertentie zaterdag 23 november 2002 ZIERIKZEE - Vier jongens uit Zierikzee zijn deze week aange houden op verdenking van vernielingen op en rond twee basis scholen. Sinds begin oktober zijn op scholen en speelplaatsen in Zierikzee, voornamelijk in de weekenden, vernielingen aan gericht. Moesten aanvankelijk een fiets en het net over een zandbak het ontgelden, later braken de vier jongens in een ba sisschool in. Muren, schoolbanken en deuren werden beklad, prijzenkasten werden gesloopt en de bekers meegenomen. Bij de laatste actie twee weken geleden vielen twee schommels op het speelterrein achter het gemeentehuis ten prooi aan de groep. Eén van de schommels werd in brand gestoken. Het viertal dat maandag in de kraag is gegrepen door de politie is in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar. Drie van hen zijn op vrije voeten gesteld nadat proces-verbaal is opgemaakt. Zij moeten zich binnenkort verantwoorden voor de kinderrechter. Een dertienjarige verdachte zit nog vast. OOSTERLAND - Oosterlands Fanfare en de gemeente Schou wen-Duiveland zijn naarstig op zoek naar een oplossing voor het ruimtegebrek waar de fanfare mee kampt. Wethouder A. van der Wouden heeft aangegeven zich in het college en de ge meenteraad hard te willen maken voor een bedrag van 50.000 euro. Daarmee zou een aanbouw aan dorpshuis Oosterhof kunnen worden gezet, bestemd voor de opslag van instrumen ten. Oosterlands Fanfare, die nu in de school repeteert, zag lie ver meteen een volledig nieuwe oefenruimte gerealiseerd. Maar daar is een bedrag van 170.000 euro mee gemoeid. De fanfare beraadt zich nu op oplossingen. Bekeken wordt of een goedkopere uitvoering tot de mogelijkheden behoort of dat het bedrag wellicht, met sponsorgelden bijeen kan worden ge bracht. SCHARENDIJKE - Een 46-jarige man uit de gemeente Noord- Beveland reed gisterochtend met een snelheid van 156 kilome ter per uur met zijn auto over de N57 bij Scharendijke. Ter plekke geldt een maximumsnelheid van 100 kilometer per uur. De politie hield de automobilist staande en vorderde zijn rijbe wijs in. ZIERIKZEE - Van een 64-jarige vrouw werd gistermiddag rond twaalf uur in een winkel aan de Grevelinggnstraat in Zie rikzee de portemonnee gerold. Er zat een geldbedrag van enke le tientallen euro's en een bankpas in. BERGEN OP ZOOM - Leerlingen van scholengemeenschap het Mollerlyceum in Bergen op Zoom hebben met hun boekje 'Met het Moller de wereld rond' de originaliteitsprijs gewon nen tijdens de Dag van de talen 2002. Het boekje staat vol met handige zinnen in 31 talen, waaronder Antwerps, Maastrichts, Surinaams, Bergs en Kiswahili. GOES - Een 44-jarige inwoner van de Kastanjestraat in Goes heeft gistermorgen de voordeur van zijn buren vernield met een hamer. De man werd opgepakt door de politie en mocht in de loop van de dag naar huis. rfnnrEsme Soesman OOSTERLAND - Om detoewij- zjng van huurwoningen te ver beteren, stelt woningcorporatie Zeeuwland op korte termijn een nieuwe regel in. Het is de bedoe ling voortaan ook het aantal ke ten dat iemand reageert op vrij komende huurwoningen mee te laten wegen. MIDDELBURG - Het bot dat vorige week vrijdag in het Sta tionsgebied in Middelburg is ge- 'e vonden, is inderdaad van een mammoet. Volgens John de Vos vannatuurmuseum Naturalis in Leiden is het een bovenbeen van een nog jonge mammoet. Het bot is in opvallend goede staat. „Dit soort botten zien we wel vaker", zegt De Vos. „Maar deze is heel compleet. Het is een heel mooi ding." Hij zou het bot graag in de collectie willen op nemen, maar het moet eerst te- rug naar het provinciaal depot voor bodemvondsten. „Wemoe- ten er nog maar eens over pra ten." 'Het bot is duidelijk van een nog niet volgroeide mammoet, ver telt De Vos. „Als ze volwassen zijn, zit er nog een kop aan vast. Op dit bot zit dat niet." Zo'n kop is vergelijkbaar met een groei- schijf bij mensen. Pas bij vol wassenen is de groeischijf hard. Het gevonden bot is een hu merus, een opperarmbeen, dat tussen het schouderblad en de elleboog zit. Zeldzaam Mammoetbotten zijn zeker niet i! zeldzaam. Vooral de Noordzee is rijk aan mammoetresten. „We zijn het grootste exportland van bloembollen uien en mammoet- I' kiezen", aldus De Vos. „Vissers vinden heel veel van die botten. Maar deze is puntgaaf." Daarmee wil Zeeuwland voor komen dat mensen die erg hun best doen om een passende wo ning te vinden, niet worden beloond. Domweg op elke ad vertentie inschrijven heeft ove rigens geen zin. Wanneer een woning waarop is ingeschreven, wordt geweigerd, komt de fana tieke inschrijver weer op nul te staan. Nog altijd lopen inwoners van Schouwen-Duiveland en Zeeuwland aan tegen het schreeuwende tekort aan huur woningen. Gemiddeld komen vijfenveertig mensen op een aangeboden woning af, schetste hoofd verhuur en bewonersza ken L. Tange van de woning bouwvereniging eerder deze week, tijdens een vergadering van de dorpsraad Oosterland. „Vier jaar geleden waren dat er nog maar vijftien." Dat levert, zo bleek ook uit de reacties van aanwezigen, onte vredenheid op overhettoewijzi- gingssysteem. Woningzoeken den kunnen reageren op het aanbod van Zeeuwland dat eens in de twee weken wordt gepu bliceerd. Zij worden geselec teerd op een aantal criteria als leeftijd en inkomen. Verder wordt bijvoorbeeld de zoge noemde mantelzorgindicatie gehanteerd. Binnen wat wette lijk mogelijk is denkt de wo ningbouwvereniging een redelijk systeem te hebben ont wikkeld ten opzichte van het vroeger gehanteerde punten systeem. Mensen kunnen zelf hun woning uitzoeken en er wordt, aldus Tange, bij toewij zing minder vaak dan vroeger geweigerd. „Mensen ervaren het ook als prettig dat ze er zelf iets aan hebben kunnen doen." Desalniettemin kampt de huur sector met problemen, erkent Tange. Dat mensen van buiten eerder in een aangeboden wo ning kunnen belanden dan ei gen dorpsbewoners, begrijpen velen niet. Vooral jongeren heb ben weinig kansen op het snel vinden van een huis. Het zag er door de nieuwe regering even naar uit dat sociaal-economi sche binding weer als criterium mocht gaan gelden. Een tijd lang was die eis van overheids wege niet meer toegestaan. Door de val van het kabinet is er van beweging op dat front ech ter vooralsnog geen sprake. Overigens blijken de inwoners van Schouwen-Duiveland toch nog ruim vertegenwoordigd. Zeventig tot vijfenzeventig pro cent van de woningen van Zeeuwland wordt aan mensen uit de regio verhuurd. De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 59