PZC Brandbrief over gezondheidszorg Paradijs voor kluut en kokmeeuw 11 I BRISTOL I— Oosterland staat stil bij watersnoodramp Ml MORGEN CEOPENDl WAN 13.30-17.00 UUR Wethouder Van der Wouden is wachten op beloofd overheidsgeld beu Studenten op zoek naar plek voor Iguana WEA Kamer van Koophandel initieert discussie over werkgelegenheid Goes en Borsele willen invloed houden op preventieve peuterzorg Goes heeft plan seniorenraad Oud-burgemeester van Arnemuiden overleden zeeuwse almanak Grenzen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEIM-DUIVELAIMD zaterdag 23 november 2002 HnorEsme Soesman 0OSTERLAND - Een foto expositie en een gevarieerde herdenkingsbijeenkomst. Daarmee biedt de Stichting Dorpsraad Oosterland dorps bewoners op 1 februari 2003 de mogelijkheid stil te staan bij de watersnoodramp. De ramp maakte precies een halve eeuw voor die datum ook in dit dorp vele slachtoffers. Er kwamen destijds 54 inwo ners van Oosterland om. Hun namen staan vermeld op een monument dat is opgericht ter nagedachtenis aan die ramp. Tijdens de plechtigheid, die za terdag 1 februari van 10.00 tot ongeveer 12.30 uur wordt ge houden, worden de namen van alle verdronken inwoners van het dorp voorgelezen. Er wor den kransen gelegd door de dorpsraad, de gemeente en de Nederlands Hervormde kerk. Er zal een gedicht worden voorgelezen en samen worden gebeden. Bijzonder is de medewerking van W. Radstake, die van 1950 tot 1956 predikant was in Oos terland. Radstake, die nu in Rotterdam woont, verzorgt een toespraak. Ook R. Idzerda, destijds piloot van de enige he likopter die Nederland be schikbaar had voor het red dingswerk, heeft op verzoek van de dorpsraad toegezegd naar Oosterland af te reizen. Tegenwoordig woont Izerda nabij Genève, maar hij is j bereid vijftig jaar na dato weer naar Schouwen-Duiveland te komen. Aan de herdenking wordt ver der medewerking verleend door Oosterlands Fanfare en het koor VZOS. Behalve op de begraafplaats speelt de her denking zich in dorpshuis Oos terhof af. Daar wordt een ex positie ingericht met foto's van Oosterland uit die rampperio de. Op dit moment zijn zo'n 225 fo to's verzameld. De dorpsraad is nog op zoek naar uitbreiding van deze verzameling. De ex positie, die ook al een dag voor de herdenking op vrijdag te zien zal zijn, wordt aangevuld met krantenknipsels en een vi deovertoning. doorFamke van Loon ZIERIKZEE - Een goede medi sche zorg voor Schouwen-Dui veland dreigt, ondanks eerdere beloften, in Den Haag op de achtergrond te raken. De tijd van beleefd blijven is voor wet houder A. van der Wouden voor- bij. In een brandbrief aan alle leden van de Tweede Kamer ha meren gemeente Schouwen- Duiveland en de stichting 'Houdt de Zorg op Schouwen- Duiveland Kerngezond' op aan dacht voor het eiland. Volgens Van der Wouden (volks gezondheid) zijn de vier grote partijen in Den Haag nog altijd niet doordrongen van de proble men op Schouwen-Duiveland. „Ik heb het gevoel dat we daar niet meer gehoord worden. Dan is het tijd iets te ondernemen." Veel tijd om een grootscheepse actie op touw te zetten is er (voorlopig) niet omdat de Twee de Kamer aanstaande donder dag al over de begroting praat. Met de brief hopen gemeente en stichting Zierikzee bijtijds op de agenda te krijgen. Schouwen-Duiveland timmert al jaren aan de weg om de ge zondheidszorg op het eiland op peil te brengen. Sinds de ont manteling van het Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis wordt druk gelobbyd voor de komst van een zogeheten profiel-ziekenhuis in Zierikzee. Hier moet eerste hulp geboden kunnen worden en VLISSINGEN - Zo'n vijftien studenten economie van de Ho geschool Zeeland (HZ) onder zoeken de komende maanden waar reptielenzoo Iguana in Vlissingen het beste onderdak kan krijgen. Daarvoor wordt de huidige locatie aan het Bella- mypark in Vlissingen onder de loep genomen én de mogelijkhe den van nieuwbouw bekeken. Ad Bom van Iguana legt uit dat het onderzoek bedoeld is om goed in beeld te brengen waar de kansen voor een veilige, toegan kelijke en betaalbare expositie én opvang van reptielen het bes te mogelijk is. ,,We kunnen er- vanuit gaan dat we in de toe komst meer problemen met de toegankelijkheid van het huidi ge complex krijgen voor oude ren en mindervaliden. Neder land vergrijst. Er zitten veel trappen en smalle gangen in het gebouw. Ook kunnen invaliden niet gemakkelijk een bezoek aan Iguana brengen. Er zullen dus in elk geval aanpassingen moeten komen." Ook de brandweer stelt met het jaar hogere eisen aan brandvei ligheid in oude panden. „Het heeft daarom zin om nu serieus te onderzoeken wat we moeten doen om de juiste maatregelen te treffen." De brandweer sprak enige tijd geleden over een on veilige situatie in Iguana. Bij brand zouden de reptielen, van krokodil tot slang, wellicht naar het Bellamypark vluchten. dagverpleging en kort verblijf mogelijk zijn. Toenmalig minister Borst zegde Schouwen-Duiveland 1,3 mil joen euro toe om de medische zorg te verbeteren. Een deel van dat bedrag zal opgehoest wor den door de zorgverzekeraars en de provincie, maar het leeu- wedeel (835 duizend euro) moet van het Rijk komen. Hoewel be loofd, is het nog altijd wachten op die zak met geld. Een bezoek van de Zeeuwse delegatie aan Den Haag deze week, om verte genwoordigers van CDA, LPF, WD en PvdA nog eens aan hun belofte te herinneren, deed de moed in de schoenen zakken. „Ik ben met een uitermate ge frustreerd gevoel naar huis ge gaan. Ik begin het vertrouwen in die centen een beetje te verlie zen", aldus wethouder Van der Wouden (volksgezondheid). Het meeste zorgen baart hem het verschil van mening over wat Schouwen-Duiveland moet vragen. Want zetten gemeente en stichting bescheiden hun zin nen op het profiel-ziekenhuis, Kamerlid S. Buijs (CDA) vindt dat in Zierikzee een (groter) ba sisziekenhuis moet herrijzen. „Een beetje verkiezingsretoriek en een onwerkelijk verhaal", vindt Van der Wouden. Lande lijk is immers vastgesteld dat voor een dergelijk ziekenhuis tenminste 72 duizend inwoners nodig zijn. Het gevaar is dat met een te hoge inzet het eiland straks helemaal met lege han den staat. In de brandbrief zetten gemeen te en stichting daarom de tering naar de nering. De kamerleden wordt gevraagd donderdag aandacht te schenken aan het Schouwen-Duivelandse pro bleem én hun afspraken na te komen. Levert dit niet het ge wenste resultaat op, dan moeten grotere acties snel volgen, vindt Van der Wouden. Want met het oog op de verkiezingen en een nieuw te formeren kabinet vree st de wethouder dat nu uitstel straks afstel van de Haagse be loften betekent. Uitspraak rechter belangrijk voor nabestaanden OOSTERLAND - Voor cle nabe staanden van een dodelijk ver keersslachtoffer uit Oosterland betekende de schuldig verkla ring van de betrokken chauf feur in hoger beroep deze week een belangrijke genoegdoening. De 42-chau£feur uit Oosterland die ruim anderhalf jaar geleden de 61-jarige vrouw op de Hof weg in Oosterland aanreed met zijn auto, werd in eerste instan tie door de kantonrechter vrij gesproken. De officier van justi tie tekende hoger beroep aan te gen deze uitspraak. De rechter in Middelburg oordeelde deze week dat de man wegens onver antwoord rijgedrag wel schul dig was aan het dodelijk onge val. Hij legde de chauffeur echter geen straf meer op. De Prunje is volgens G. van den Ende en T. Sluijter nu al een vogelgebied van belang. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De nieuwe natuur van de Prunjepolder bij Serooskerke werkt als een magneet op kust-broedvogels. In drie jaar tijd is volgens tel lingen van de Vogelwerkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland het aantal territoria (broedgeval- len) meer dan verdubbeld. De Prunje is onderdeel van natuurontwikkelingsplan Tu reluur. Het resultaat, 555 broedgevallen, overtreft de verwachtingen op alle fronten, zeggen G. van den Ende en T. Sluijter, twee van de zeven mensen van de vogelwerk- groep die soorten en aantallen vogels inventariseerden. Voor al de snelheid waarmee de vogels het nieuw ingerichte gebied ontdekken heeft hen verbaasd. Sluijter: „De graaf machines waren nog maar nauwelijks weg of de kluut zat er al." De kluut heeft het uitstekend naar zijn zin, getuige het aan tal broedgevallen. In 2000 wa ren dat er 50, maar in 2002 is dat aantal al opgelopen tot 126. Voor wat betreft de kok meeuw lijkt er sprake van een invasie: van 3 broedgevallen in 2000 naar 298 in 2002. Sluijter en Van den Ende zijn blij met de komst van deze forse kolo nie. „Meeuwen houden het ge bied vrij van roofvogels en an dere predatoren." Ook voordat de graafmachines hun intrede deden in het ge bied had de vogelwerkgroep er al eens tellingen gedaan. Van den Ende: „In die 'nulsituatie' was de Prunje nog gewoon grasland, waar veel weidevo gels als grutto en kievit voor kwamen. Het aantal weidevo gels is minder geworden, maar feitelijk valt het best mee. Er is in het gebied, zeker in het voorjaar als het waterpeil laag is, nog voldoende gras land." Sloop Soorten als spotvogel, grasmus en zwarte kraai zijn verdwe nen uit de Prunje en dat heeft volgens Sluijter en Van den Ende alles te maken met de sloop van boerderij De Zeike hoeve en het verdwijnen van de tuin en windsingel bij de boer derij. Wat het gebied zo aantrekke lijk maakt voor kust-broedvo gels is de dynamiek. Het gebied ontwikkelt zich nog steeds. Van den Ende: „Onder invloed van de zoute kwel. En onder in vloed van de begrazing. Door de begrazing blijft het gras kort en dat trekt weer ganzen aan. En als straks deelgebied II ingericht is, zal de zoute kwel nog toenemen en zo blijft het gebied in ontwikkeling." Volgens Sluijter zijn momen teel de omstandigheden in de Prunje voor kust-broedvogels ideaal. „Het is er rustig, het ge bied is kaal en dat betekent dat er vrij uitzicht is. Daardoor voelen ze zich er op hun gemak. Last van het verkeer? Nee, ab soluut niet. Autoverkeer is voor de vogels in de Prunje veel minder bedreigend dan wan delaars in het gebied. Groei De snelle en onstuitbare groei van de vogelstand in het Prun- jegebied zegt volgens Van den Ende en Sluijter veel over de ontwikkeling van het gebied. „Bij het ontwikkelen van Plan Tureluur had men een streef beeld voor ogen. Aantallen en soorten vogels zij n voor ons een indicatie dat het de goede kant opgaat met de Prunje. Het is nu al een vogelgebied van natio naal belang. Advertentie Raven Juridisü hnancieel Advies B. V De directie van WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. feliciteren de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. met de overname van Bouwbedrijf Nonnekes B.V. te Goes. WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. hebben de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. ondersteund bij deze overname. Goes, november 2002 Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE ZIERIKZEE door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Kamer van Koophandel Zeeland houdt samen met de eilandelijke on dernemersorganisaties op 12 december een discussiebijeen komst over de werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland. Aan leiding is het feit dat de Sociaal Economische Raad zich mo menteel buigt over de plannen voor de lokale economie. Uit de opzet voor het sociaal- economisch beleidsplan blijkt dat voor Schouwen-Duiveland de combinatie van rust en ruim te het sterke punt is. De vraag is alleen of zo'n 'blauw/groene oa se' het eiland ook voldoende economisch perspectief geeft. Een ander sterk punt is de lig ging van Schouwen-Duiveland. De aanrijtijd vanuit de Rand stad, Brabant en Duitsland ma ken het eiland aantrekkelijk voor zowel verblijfsrecreatie en dagrecreatie als voor perma nente bewoning. „Voeg je deze twee sterke punten samen, dan zou je kunnen concluderen dat er economische toekomst ligt in het verhogen van het aantal be- door Rolf Bosboom GOES - Goes en Borsele betreu ren de nieuwe opzet voor de pre ventieve zorg voor baby's en peuters in de provincie. Zij vin den dat de gemeenten in de plannen te veel buitenspel wor den gezet, terwijl zij wel verant woordelijk zijn voor de zorg. Gemeenten hebben nu alleen de kinderen van vier tot en met achttien jaar onder hun hoede. De preventieve zorg voor die groep hebben zij in Zeeland ge zamenlijk uitbesteed aan de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD). De zorg voor baby's en peuters is nu een zaak van de thuiszorg, die daar voor consultatiebureaus heb ben. Volgend jaar krijgen de gemeen ten de regie over de totale groep opgelegd. Over de wijze hoe dat in de praktijk moet worden ge regeld, is de afgelopen maanden intensief overlegd tussen ge meenten, GGD en de thuiszorg organisaties. Het is de bedoeling dat de verantwoordelijkheid voor de zorg voor de allerklein sten uiteindelijk ook aan de GGD wordt opgedragen, die voor de uitvoering weer de thuiszorg inschakelt. Goes en Borsele zijn vooral be vreesd voor hun invloed op het beleid. Ondanks hun eerder ge spuide kritiek blijven de overige Zeeuwse gemeenten van me ning dat er voor het bestuur een commissie met verregaande be voegdheden moet komen. Daar in nemen de voorzitter van de GGDde directeuren van de drie thuiszorgorganisaties en zes vertegenwoordigers van de ge meenten (twee uit elke regio) zitting. Geen recht Daarmee is de rol van de indivi duele gemeenten zo goed als uit gespeeld, menen Goes en Borse le. „Wij vinden dat de regierol die we hebben op deze manier geen recht wordt gedaan. Het wordt een ver-van-ons-bed- show", zegt de Goese wethouder D. van Ewijk. „Wij houden graag zelf de vinger aan de pols", aldus haar Borselse colle ga A. van Opdorp. Van Ewijk wijst erop dat het op deze manier moeilijk wordt om als gemeente een samenhan gend jeugdbeleid op poten te zetten. „Jeugdbeleid is meer dan alleen jeugdgezondheids- beleid. Dit belangrijke onder deel wordt er naar ons idee nu te veel uitgetrokken. Nog dit jaar moet de nieuwe op zet voor het jeugdgezondheids- beleid aan alle gemeenteraden in de provincie worden voorge legd. De Goese raadscommissie maatschappelijke ontwikke ling spreekt er dinsdag 26 no vember over, in het bijzijn van GGD-directeur V. Slenter. GOES - De gemeente Goes heeft een voorstel uitgewerkt voor het instellen van een seniorenraad. Dinsdag wordt het plan bespro ken in de raadscommissie. Als het voorstel wordt goedge keurd, dan komt er een werk groep die voor de definitieve op richting van de seniorenraad zorgt. Het idee voor de seniorenraad Goes bestaat al geruime tijd. Al een half jaar geleden gaf het Bondenberaad Groot Goes - het platform waarin de ouderen bonden samenwerken - aan dat het haast wilde maken met de oprichting van de raad. De seniorenraad is ook volgens de gemeente van belang, omdat het aantal senioren in Goes toe neemt. Daarom zouden ouderen actief betrokken moeten wor den bij de ontwikkeling en uit voering van het gemeentelijk beleid. Het voorstel is om een 'seniorenraad nieuwe stijl' in te voeren. Dit houdt in dat de raad niet alleen advies geeft over de plannen van de gemeente, maar dat de leden ook zelf ideeën aan dragen voor het ouderenbeleid. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Oud-burge meester Jacob de Jonge van Arnemuiden is donderdag over leden. De Jonge was zes jaar burgemeester van Arnemuiden, van 1975 tot 1981. Daarna werd hij burgemeester van Nieuw- Lekkerland in de Alblasser- waard. De Jonge is 67 jaar ge worden. De benoeming van De Jonge in Arnemuiden baarde opzien. Raadsleden van andere politie ke partijen maakten zich zorgen over zijn politieke voorkeur. De Jonge was lid van de SGP. Bij zijn afscheid, zes jaar later bleek die zorg onterecht. De Jonge werd geprezen om zijn goede contact met de bevolking. Onder De Jonge werd de open bare school verbouwd en werden er voetbalvelden en ten nisbanen aangelegd. Het ge meentehuis kreeg een opknap beurt en de wijk Brakenburg werd uitgebreid. Een raadslid zei bij het afscheid van de burgemeester dat De Jonge niet alleen aandacht had voor de grote lijnen, maar dat ook kleine dingen zijn aandacht hadden. Zelf was hij trots op de restauratie van de molen, die in 1977 was afgebrand. Hij heeft zich ingezet voor de Oudheid kamer, de voorloper van het museum, dat dit voorjaar werd geopend. De Jonge was de eerste voorzitter. Hoewel hij lid was van de SGP, stond De Jonge boven de partij en, vertelt oud-raadslid C. Ma rijs. „Hij was echt een burgerva der. Hij had gevoel voor humor en was populair in Arnemui denDe J onge bezocht bijvoor beeld alle kerken in Arnemui den, hoewel hij zelf Nederlands hervormd was. Volgens Marijs ging De Jonge met tegenzin weg uit het vissersdorp. „Hij had ge solliciteerd in Nieuw-Lekker- land, maar toen hij aangenomen was, had hij daar eigenlijk een beetje spijt van." (Advertentie TERNMCN: Noordstraat 18 woners", zegt A. Ruijtenberg, lid van het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel en initiatiefnemer van de bij eenkomst. Een goede mix van nieuwe be woners - tweepersoonshuishou dens, jonge gezinnen maar ook actieve vijftigplussers - zou voor een economische impuls kunnen zorgen. Tenminste, als dit gecombineerd wordt met een consumentgedreven economie; het aantrekken van onderne mingen die gespecialiseerd zijn in het aanbieden van diensten en goederen. De gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen doet grenzen vervagen. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft daar nu ook al on der te lijden. Een inwoner van de stad Luxemburg, die een zomer woning in Nieuwvliet bezit, kreeg als eigenaar van die woning een oproepingskaart voor de waterschapsverkie zingen. Het schrijven was gericht aan het adres Zeekraal straat, Nieuwvliet, België. Dat voorval roept herinne ringen op aan het toenmalige gemeentebestuur van Re- tranchement dat een netelige kwestie wilde aankaarten bij de landsregering. Per keren de post liet 'Den Haag' een bits briefje in Retranchement bezorgen: „Wendt u zich voor uw pro blemen maar tot uw eigen re gering."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57