Goes heeft plan voor seniorenraad Mooie geveltjes mogen gezien worden Koenckelpot Fanfare prensenteert cd Proef met energie uit stromend water in Wester schelde PZC Nog geen fietspad tussen Stavenisse en St. Maartensdijk Prijs voor zinnen in 31 talen Foutparkeren in Goes duurder Goes schaft regeling armoedeval af Wasbak botst op Fransman Vernielers basisscholen gepakt Oud-burgemeester van Arnemuiden overleden Ouderen mogen zelf ideeën aandragen voor beleid Studenten op zoek naar plek voor Iguana Comrieschool Kruiningen breidt uit Unicef opent winkel in Yerseke Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk AutoTrack.nl zaterdag 23 november 2002 BERGEN OP ZOOM - Leerlingen van scholengemeenschap het Mollerlyceum in Bergen op Zoom hebben met hun boekje 'Met het Moller de wereld rond' de originaliteitsprijs gewon nen tijdens de Dag van de talen 2002. Het boekje staat vol met handige zinnen in 31 talen, waaronder Antwerps, Maas trichts, Surinaams, Bergs en Kiswahili. Aan de prijs is een geldbedrag van vijfhonderd euro verbonden. GOES - Eenparkeerbon in Goes wordt volgend jaar iets duur der. Wie niet of onvoldoende betaalt om zijn auto weg te zet ten, kan een prent van 43 euro verwachten. Nu is dat nog 41 euro. Recent is landelijk het maximumbedrag voor het opleg gen van een 'naheffingsaanslag', zoals dat officieel heet, ver hoogd tot dat bedrag. Aangezien de kosten die de gemeente per parkeerbon moet maken nog hoger liggen wil zij in elk ge val op het maximum gaan zitten. De gemeenteraad moet daar nog mee akkoord gaan. GOES - De gemeente Goes heeft haar regeling die 'armoede val'moet tegengaan, afgeschaft. De reden is dat er nauwelijks gebruik van werd gemaakt. Armoedeval is het verschijnsel dat mensen die vanuit een uit kering een baan vinden, er uiteindelijk in inkomen op achter uit kunnen gaan omdat ze niet meer in aanmerking komen voor allerlei minimaregelingen. Sinds Goes de regeling medio 1999 in het leven riep, hebben slechts twee mensen er met sue-, ces een beroep op gedaan. De reden is dat Goes relatief ruim hartig is met minimaregelingen, ook voor mensen die werken. Bovendien heeft de rijksoverheid meer oog gekregen voor het probleem van de armoedeval, wat heeft geleid tot diverse be lastingmaatregelen. TERNEUZEN - Een 39-jarige automobilist uit Frankrijk is afgelopen donderdagavond rond half acht op de Tractaatweg in aanrijding gekomen met een wasbak. De Fransman reed ongeveer honderd meter voor de kruising van de stoplichten nabij Axel. Plotseling zag de man iets zijn kant opvliegen, het raakte de linkervoorzijde van zijn voertuig. Dit bleek nader hand een wasbak te zijn, vermoedelijk is de wasbak uit een kofferbak of aanhangwagen gevlogen. ZIERIKZEE - Vier jongens uit Zierikzee zijn deze week aan gehouden op verdenking van vernielingen op en rond twee basisscholen. Sinds begin oktober zijn op scholen en speel plaatsen in Zierikzee, voornamelijk in de weekenden, vernie lingen aangericht. Dit vandalisme ging van kwaad tot erger. Moesten aanvankelijk een fiets en het net over een zandbak het ontgelden, later braken de vier jongens in een basisschool in. Muren, schoolbanken en deuren werden beklad, prijzen- kasten werden gesloopt en de bekers meegenomen. Bij de laatste actie twee weken geleden vielen twee schommels op het speelterrein achter het gemeentehuis ten prooi aan de groep. Eén van de schommels werd in brand gestoken. Het viertal dat maandag in de kraag is gegrepen door de politie is in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar. Drie van hen zijn op vrije voeten gesteld nadat proces-verbaal is opgemaakt. Zij moeten zich binnenkort verantwoorden voor de kinderrech ter. Een dertienjarige verdachte zit nog vast. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Oud-burge meester Jacob de Jonge van Arnemuiden is donderdag over leden. De Jonge was zes jaar burgemeester van Arnemuiden, van 1975 tot 1981. Daarna werd hij burgemeester van Nieuw- Lekkerland in de Alblasser- vvaard. De Jonge is 67 jaar ge worden. 1935-2002 De benoeming van De Jonge naar Arnemuiden baarde op zien. Raadsleden van andere politieke partijen maakten zich zorgen over zijn politieke voor keur. De Jonge was lid van de SGP. Bij zijn afscheid, zes jaar later bleek die zorg onterecht. De Jonge werd geprezen om zijn goede contact met de bevolking. Onder De Jonge werd de open bare school verbouwd en werden er voetbalvelden en ten nisbanen aangelegd. Het ge meentehuis kreeg een opknap beurt en de wijk Brakenburg werd uitgebreid. Een raadslid zei bij het afscheid van de burgemeester dat De Jonge niet alleen aandacht had voor de grote lijnen, maar dat ook kleine dingen zijn aandacht hadden. Zelf was hij trots op de restauratie van de molen, die in 1977 was afgebrand. Hij heeft zich ingezet voor de Oudheid kamer. De Jonge was de eerste voorzitter. Hoewel lid van de SGP, stond D e Jonge b oven de p artij enver telt oud-raadslid C. Marijs. „Hij was echt een burgervader." De Jonge bezocht bijvoorbeeld alle kerken in Arnemuiden, hoewel hij zelf Nederlands hervormd was. Volgens Marijs ging De Jonge met tegenzin weg. foto Lex de Meester door Steffan ter Maat MIDDELBURG - Voorzitter R. Scheele van De Eerste Yerseksche Koenckelpot Fanfare heeft gistermiddag het eerste exemplaar van de cd Te Haere Mie aangeboden aan commissaris van de koningin W. van Gelder. Van Gelder, die aan de cd meewerkte, nam het exemplaar in ontvangst in het provin ciehuis in Middelburg. Van Gelders deelname aan de cd betreft de inleiding: hij draagt de tekst voor van het lied 'Klein zieltje zat achter de trap'. De cd werd verder opgenomen met het Koenckel- potkoor en enkele Zeeuwse artiesten, onder wie Marjon van Iwaarden. Ook een oud-ensemble dat op bruiloften en partijen speelde, werkte mee. De titel Te Haere Mie, 'te samen met', is logischerwijs gekozen naar aanleiding van die samenwer kingen. De cd bevat een gevarieerd aanbod van mu ziekstijlen, van wals tot foxtrot en van rap tot blues en jazz. De nummers zijn veelal af geleid van actuele gebeurtenissen uit Yerse ke en Zeeland. Onderwerpen zijn de plaag van zeesterren voor de mosselen, de voet balvereniging, de brandweer, het verdwij nen van de veerdiensten. De cd wordt vandaag en morgen aan het pu bliek gepresenteerd. Vanavond om acht uur speelt de fanfare met een aantal artiesten die aan de cd meewerkten in partycentrum De Zaete in Yerseke. Morgen is de fanfare vanaf half drie in De Zaete. Hnor Steffan ter Maat GOES - De gemeente Goes heeft 1 een voorstel uitgewerkt voor het instellen van een seniorenraad. Dinsdag wordt het plan bespro ken in de raadscommissie. Als het voorstel wordt goedge keurd, dan komt er een werk- groep die voor de definitieve op- richting van de seniorenraad zorgt. Het idee voor de seniorenraad Goes bestaat al geruime tijd. Al een half jaar geleden gaf het Bondenberaad Groot Goes - het platform waarin de Goese oude renbonden ANBO, KBO, PCOB en NBP samenwerken - aan dat het haast wilde maken met de oprichting van de raad. De seniorenraad is ook volgens de gemeente van belang, omdat het aantal senioren in Goes toe neemt. Daarom zouden ouderen actief betrokken moeten wor den bij de ontwikkeling en uit voering van het gemeentelijk beleid. Het voorstel is om een 'senioren raad nieuwe stijl' in te voeren. Dit houdt in dat de raad niet al leen bezig is met het geven van advies over de plannen van de gemeente, maar dat de leden ook zelf ideeën en plannen aan dragen voor het ouderenbeleid. In het voorstel dat volgende week wordt besproken, zijn ook de ideeën van het Bondenbe raad over de samenstelling van de nieuwe raad opgenomen. Het beraad stelt voor om minimaal elf leden uit verschillende orga nisaties van oudereninstellin- gen in de seniorenraad te plaatsen. Daarnaast wil het de senioren raad eenzelfde status geven als de Goese Sportraad en de Cul turele Raad. De bevoegdheden en werkzaamheden zouden ge regeld moeten worden via een verordening. De gemeente zelf geeft de voor keur aan een kleinere senioren raad van vijf tot zeven leden. Deze groep zou in overleg met de gemeente op hoofdlijnen moe ten bepalen welke thema's jaar lijks moeten worden behandeld. De thema's zouden vervolgens kunnen worden uitgewerkt met behulp van belangenorganisa ties en deskundigen. Als het voorstel wordt goedge keurd, gaat een werkgroep de leden van de seniorenraad voordragen. Daarnaast moet zij de doelstel lingen, uitgangspunten en ta ken formuleren. De werkgroep moet bestaan uit vertegenwoor digers van het bondenberaad, Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio, twee onafhankelijke leden en een ge meentelijk beleidsmedewerker van de afdeling welzijn. KRUININGEN - De Comrieschool in Kruiningen krijgt er twee lokalen bij. Burgemeester en wet houders van Reimerswaal willen daar 257.000 eu ro voor uittrekken. De reformatorische basisschool kreeg vorig jaar al een negende lokaal, maar omdat ze een constante groei doormaakt, is er alweer behoefte aan een verdere uitbreiding. Eigenlijk heeft de school ge zien het huidige leerlingenaantal alleen recht op een tiende lokaal, maar omdat een verdere groei verwacht wordt, gaat het gemeentebestuur ak koord met een uitbreiding van twee lokalen gelijk. De school heeft straks een totale oppervlakte van ruim 1400 vierkante meter. Begin volgende maand praten de commissies wel zijn (3 december) en financiën (4 december) over het plan. Beide bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. foto Willem Mieras van orize regioredactie SINT MAARTENSDIJK - Het fietspad tussen Sint Maartens dijk en Stavenisse verrijst in ie der geval niet voor 2004. De pro vincie Zeeland trekt pas in dat jaar geld uit voor de aanleg van het pad. De ruim drie kilometer lange fietsstrook langs de pro vinciale weg zou al jaren eerder worden aangelegd maar tot nu toe is de uitvoering telkens vooruitgeschoven. „Het was de bedoeling dat we dit jaar nog met de werkzaam heden zouden starten, maar de aanleg van de toegangswegen naar de Westerscheldetunnel heeft bij onze ambtenaren veël energie opgeslokt. Het gevolg was dat het fietspad tussen Sint Maartensdijk en Stavenisse naar de achtergrond is verdwe nen", aldus een woordvoerder van de provincie. Volgens hem komt er begin 2004 geld vrij voor het fietspad. ,Vol- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt RobPaardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gencle maand beginnen we met onderhandelingen voor de grondaankopen. We hebben in middels verschillende gesprek ken gevoerd met boeren en hier en daar is het plan al aan hun wensen aangepast. Het gaat er dus echt wel van komen." Vooral in Stavenisse wordt ge laten gereageerd op het nieuwe uitstel. „Ik vind het een grof schandaal. Het verhaal dat ambtenaren te druk zijn met an dere projecten, is onzin. Er wordt al dertig jaar over dit fietspad gepraat en nog steeds is er niks gebeurd. Deze hoek inte resseert Middelburg gewoon niks. Waarom zouden ze zich in zetten voor een dorp van ruim 1600 inwoners?", aldus F. deRij- ke namens de Stichting Actief Stavenisse. Zijn stichting denkt erover om komend j aar een ludieke actie te voeren tegen de provincie. „Het kan geen kwaad om ons eens goed te laten horen want dat we dat fietspad willen, is wel dui delijk." Het fietspad komt overigens langs één kant van de provincia le weg voor twee rijrichtingen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De overkap ping van de Sint Jacobspassage in Vlissingen was een leuk idee, maar de uitvoering is slecht. Dat vindt schoenmaker H. van den Assem, winkelier in de Jacobs passage. „Haal die kap nu maar weg. De mooie geveltjes mogen gezien worden. Zonder over kapping is het brandveiliger, krijgen we frisse lucht en galmt het niet meer zo. Ik geloof niet dat er nu meer mensen naar mijn winkel komen omdat het hier overdekt is." Deze week kwam opnieuw ter sprake dat de brandweer moei lijk een brand in de nauwe Sint Jacobspassage kan bestrijden. Een van de oorzaken daarvan is dat de winkelstraat overkapt is. Het vuur zou zich daardoor snel kunnen verspreiden. Bovendien passen brandweerauto's niet in de passage. De brandweer adviseerde het „Vlissingse gemeentebestuur om een sprinklerinstallatie in alle winkels van de Sint Jacobspas sage aan te brengen. Dat is kost baar. Een andere maatregel is om de kap eraf te halen. Maar daarvan wil de gemeente niets weten. Zij gaf onlangs de op dracht tot een tegenonderzoek, dat ook moet leiden tot het ver beteren van de brandveiligheid. De gemeente maakt reclame met droog winkelen in weer en wind. „Maar de Jacobspassage is te smal om overdekt te zijn", zegt mevrouw Roose uit Vlissin gen, die aan het winkelen is. Enkele ondernemers vinden het juist 'een wansmakelijk idee om de overkapping weg te halen'. „We hebben er ooit voor gestre den, dat onze straat overkapt zou worden en dan zou de kap nu weer verwijderd worden. Er zijn heus wel andere oplossin gen voor een veilige woon-win- kelstraat te bedenken", vinden Ellen en Henny van modezaak Mabélis. Advertentie Daarmee is Y. Vink van mode zaak X-Ray het volledig eens. „Het is toch kapitaalvernieti ging als nu die kap weer wegge haald zou worden. Onze klanten zijn er blij mee", zegt hij. Als winkelier kan G. Kloeg van de sigarenzaak/antiekhandel in de Sint Jacobspasage nog wel de voordelen van de overkapping zien. „Maar de kap is lelijk en historisch gezien zou hij meteen verwijderd moeten worden. De mooie pandjes zijn door de over- VLISSINGEN - Zo n vijftien studenten economie van de Ho geschool Zeeland (HZ) onder zoeken de komende maanden waar reptielenzoo Iguana in Vlissingen het beste onderdak kan krijgen. Daarvoor wordt de huidige locatie aan het Bella- inypark in Vlissingen onder de loep genomen én de mogelijkhe den van nieuwbouw bekeken. Ad Bom van Iguana legt uit dat het onderzoek bedoeld is om goed in beeld te brengen waar de kansen voor een veilige, toegan- kelijke en betaalbare expositie én opvang van reptielen het bes te mogelijk is. „We kunnen er- vanuit gaan dat we in de toe komst meer problemen met de toegankelijkheid van het huidi ge complex krijgen voor oude ren en mindervaliden. Neder land vergrijst. Er zitten veel trappen en smalle gangen in het gebouw. Ook kunnen invaliden niet gemakkelijk een bezoek aan Iguana brengen. Er zullen dus in elk geval aanpassingen moeten komen." Ook de brandweer stelt met het jaar hogere eisen aan brandvei ligheid in oude panden. „Het heeft daarom zin om nu serieus te onderzoeken wat we moeten doen om de juiste maatregelen te treffen." kapping veipest." De familie Kloeg woont boven de winkel, 's Avonds rijden 'regelmatig scoo ters door de wandelpassage'. „Dat geluid kan niet weg. Het galmt. Ik heb toen we nog een winkel in de Walstraat hadden, een brand bij onze buren meege maakt. Dat was angstig. Als je ziet hoe snel vuur om zich heen kan grijpen. Ik denk dat het hier nog veel sneller gaat. Als hier in een huis brand uitbreekt, dan zijn we in een klap vijf huizen kwijt. Het trekt hier als een schoorsteen. En omdat de rook hier slecht weg kan, stikken we." Familie De Boer woont in Oost- Souburg. Zij gaan 'soms naar Vlissingen en soms naar Mid delburg om te winkelen'. „We kiezen een stad uit voor het win kelaanbod. We gaan niet speci aal naar Vlissingen toe wanneer het regent en omdat je dan soms overdekt kan lopen. Het geeft toch niets om een beetje nat te worden. En als het erg regent, gaan we niet winkelen." door Rinus Antonisse SCHOONDIJKE - Het Schoon- dijkse bedrijf Hydrauvision be gint binnenkort in de Wester- schelde met een proef voor het opwekken van energie uit stro mend water. Daartoe wordt in de riviermonding bij Breskens vanaf een ponton een speciaal ontwikkelde installatie ge plaatst. De proef duurt onge veer zes maanden. Directeur B. de Zwart van Hy drauvision vertelde dit gisteren aan leden van de Statencom missies Economie en Ruimte, Milieu en Water, die een werk bezoek aan het bedrijf brach ten. Voor onderzoek naar het opwekkingsproces met inzet van de zogeheten Whale Tail Energy, is subsidie verleend door de provincie en de Europe se Unie. Het Zeeuwse-Vlaamse bedrijf heeft de installatie samen met Whale Tail Development uit Leiden ontwikkeld. Het princi pe is eerder toegepast bij de voortstuwing van een binnen vaartschip. De bedenkers heb ben goed gekeken naar de wijze waarop walvissen zich zo ener giezuinig mogelijk door de oce anen bewegen. Wiel Uitgangspunt is dat een wiel met daarin afzonderlijk bewe gende bladen in het water wordt geplaatst. Met gebruikmaking van de stroming wordt elektri citeit opgewekt. De Zwart on derstreepte dat de hoeveelheid energie die kan worden onttrok ken aan het water, in beginsel YERSEKE - Unicef heeft giste ren in Yerseke een eigen winkel geopend. In het pand op de hoek van de Paardenmarkt en de Oude To renstraat geven vrijwilligers van de organisatie informatie en verkopen allerlei artikelen zoals kerstkaarten, agenda's en kinderspullen. De winkel is elke vrijdag van 9.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur geopend. Op zaterdag zijn bezoekers van 9.30 tot 12.00 uur welkom. groot is. In water met een stro ming van vier meter per seconde kan per vierkante meter onge veer 20 kilowatt worden opge wekt. Toepassing van de Whale Tail Energy is mogelijk in uitlopen van (stuw)meren, zeearmen, snelstromende rivieren en plaatsen met getijdestroming. De installatie is vooral geschikt voor kleinschalige opwekking. Hydrauvision is zo'n vier jaar bezig met de voorbereidingen. Het bedrijf heeft grote moeite om in Nederland, met name ook in Zeeland, medewerking te krijgen voor proefnemingen, zei De Zwart. Eerst was het oog ge richt op een proefplaats in de Oosterscheldemonding, omdat daar meer stroming staat dan in de Westerschelde. Rijkswater staat weigerde medewerking, uit vrees voor schade aan de bo dembescherming bij de storm vloedkering. Delta Ook het nutsbedrijf Delta NV zag er geen brood in. Daarente gen wil energiebedrijf Nuon in de uitwateringssluizen bij Mui den wel een proefopstelling tot stand brengen en er zijn ge sprekken over plaatsing van een installatie in de Afsluitdijk, liet De Zwart weten. Het Franse energiebedrijf EDF wil dat in een stuwmeer doen. Gedeputeerde J. van Zwieten suggereerde om tussen pijlers van de (provinciale) Zeeland- brug enkele installaties te be proeven. Statenlid M. Wiersma opperde het toekomstige doorlaatmiri del in de Zandkreekdam hier voor te benutten. Als de proefnemingen succesvol verlopen, achtte directeur De Zwart het mogelijk dat over zo'n twee jaar een energiecen trale op basis van Whale Tail Energy operationeel is. Het werkbezoek werd door de directie van Hydrauvision aan gegrepen om- aandacht te vragen voor het technisch on derwijs en de geringe belang stelling daarvoor bij jongeren. Het bedrijf heeft moeite ge schikte mensen te vinden. Er werken momenteel 43 perso neelsleden; volgend jaar ver huist Hydrauvision naar het Technopark Schoonclijke en wordt een nieuwe vestiging in Dordrecht geopend. V,y De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53