Gemeenten buitenspel bij babyzorg Loc krijgt lift naar Kwadendamme Reimerswaal rooit bij Waarde 160 populieren Voorzitter watersportvereniging blijft na dertig jaar bescheiden Goes houdt opnieuw grote som geld over Brandweer Borsele traint in Zwitserland Bot blijkt bovenbeen mammoet Deur vernield Vrouw steelt knuffelberen WEA [B^jsfÖLf ■I MORGEN GEOPEND I [WIN 13.30-17.00 UURi zeeuwse almanak Grenzen Goes en Borsele niet gelukkig met nieuwe opzet Klachten over parkeerterrein bij ROC door Rob Paardekam NIEUWDORP - Na een korte vlucht en een iets langere reis per vrachtwagen is de nieuwe locomotief van de Stichting Stoomtrein Goes Borsele (SGB) gisteren veilig aangeko men in Kwadendamme. Daar krijgt hij de komende maan den een opknapbeurt, zodat hij volgend jaar weer kan rij den. De locomotief is door fos- forproducent Thermphos uit Vlissingen-Oost aan de SGB geschonken, omdat het bedrijf het voertuig al enkele jaren niet meer gebruikt voor het rangeerwerk. Thermphos schonk al eerder een loc aan de SGB, maar toen betrof het een 'kleine' rangeerlocomotief. Het voertuig dat gisteren werd overgedragen is stukken gro ter en kan de zware treinen trekken. De locomotief is nog niet ge schikt om te rijden en daarom werd hij op het terrein van Thermphos met een grote kraan op een dieplader getild. Die vervoerde hem vervolgens naar Kwadendamme, waar hij een kleine opknapbeurt zal krijgen. Grote gebreken ver toont de loc niet. Wel zal het voertuig worden geschilderd in de originele kleuren van de jaren dertig: groen met gele biezen. De SGB hoopt haar nieuwe aanwinst in de loop van volgend jaar in te kunnen zetten. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Goes kan opnieuw een financiële meevaller noteren. Over dit jaar verwacht de ge meente in totaal bijna 1,8 mil joen euro over te houden. Het bedrag is de optelsom van een groot aantal tegen- en vooral meevallers, die staan opgesomd in de najaarsnota. Goes begroot de laatste tij d nog al ruim, waardoor er naderhand telkens een flink bedrag over schiet. Zo hield de gemeente over 2001 uiteindelijk bijna 1,8 miljoen euro over en dit jaar lijkt het precies dezelfde kant op te gaan. Net zoals vorig jaar speelt de af valinzameling een voorname rol. Sinds 2000 ligt er al het plan om geld te vragen voor het aan huis ophalen van grof vuil, zo dat burgers worden gestimu leerd hun afval zelf naar de milieustraat te brengen. De maatregel is echter nog altijd niet ingevoerd, terwijl ip de be grotingen wel rekening wordt gehouden met de inkomsten. Voor dit jaar was bijvoorbeeld gerekend op ruim 90.000 euro, maar dat bedrag loopt de ge meente dus mis. Daar staan vele meevallers tegenover. Zo vallen de personeelskosten 365.000 euro lager uit dan verwacht, wat onder meer het gevolg is van ziektegevallen en niet vervulde vacatures. Verder hoeft Goes aanzienlijk minder (655.000 eu ro) rente te betalen dan waar mee was gerekend. De bijdrage die de rijksoverheid verstrekt, ligt 370.000 euro hoger dan voorzien. Aan onroerende- zaakbelasting int de gemeente 515.000 euro meer dan begroot. Spoor Het college van B en W meldt in de najaarsnota verder dat Goes aan de rijksoverheid een fors deel (ruim 130.000 euro) heeft moeten terugbetalen van de subsidie die de gemeente heeft ontvangen om huizen langs we gen en het spoor te isoleren. Oorzaak zou 'een te late beta ling van een nota in het verle den' zijn. Het gemeentebestuur laat ver der weten een einde te willen maken aan de jarenlange strub belingen met voetbalvereniging Kloetinge over onder meer energienota's, waarbij het de hand ook in eigen boezem steekt. ,,Dit is van onze kant niet altijd vlekkeloos verlopen." Er is besloten tot een eenmalige 'verrekening' van ruim 17.000 euro, 'om een goed uitgangs punt te creëren voor een toe komstige samenwerking'. De najaarsnota komt donder dag 28 november aan de orde in de raadscommissie middelen. Deze openbare bijeenkomst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - Het bot dat vorige week vrijdag in het Sta tionsgebied in Middelburg is ge vonden, is inderdaad van een mammoet. Volgens John de Vos van natuurmuseum Naturalis in Leiden is het een bovenbeen van een nog jonge mammoet. Het bot is in opvallend goede staat. „Dit soort botten zien we wel vaker", zegt De Vos. „Maar deze is heel compleet. Het is een heel mooi ding." Hij zou het bot graag in de collectie opnemen, maar het moet eerst terug naar het provinciaal depot voor bo demvondsten. ,,We moeten er nog maar eens over praten.Het bot is duidelijk van een nog niet volgroeide mammoet, vertelt De Vos. „Als ze volwassen zijn, zit er nog een kop aan vast. Óp dit bot zit dat niet." Zo'n kop is ver gelijkbaar met een groeischijf bij mensen. Pas bij volwassenen is de groeischijf hard. Het ge vonden bot is een humerus, een opperarmbeen, dat tussen het schouderblad en de elleboog zit. Mammoetbotten zijn zeker niet zeldzaam. Vooral de Noordzee is rijk aan mammoetresten. door Rob Paardekam WAARDE - De gemeente Rei merswaal wil aan de Haven- oordseweg bij Waarde ruim honderdzestig populieren rooi en. Op verzoek van de dorps raad worden de werkzaamhe den gefaseerd uitgevoerd. De populieren aan de Haven- oordseweg (de bochtige weg tussen de Oude Rijksweg en het dorp Waarde) zijn volgens de ge meente dringend aan vervan ging toe. Ze zijn kort na de wa tersnoodramp van 1953 geplant GOES - Een 44-jarige inwoner van de Kastanjestraat in Goes heeft gistermorgen de voordeur van zijn buren vernield met een hamer. De man werd opgepakt door de politie. Hij moet zich verantwoorden voor de rechter. GOES - Een 47-jarige Middel burgse is gisteren even over half zeven aangehouden toen zij probeerde een aantal knuffelbe ren te ontvreemden. Dat gebeurde bij de Konmar aan de Marconistraat in Goes. De vrouw ging niet in op de schikking die haar werd aange reikt. Ze werd met een dagvaar ding naar huis gestuurd. en zijn nu aan het aftakelen. Als een populier in bijvoorbeeld een rustig park staat, kan hij vol gens de gemeente best tachtig jaar oud worden, maar aan een drukke weg als de Havenoord- seweg, die bovendienbehoorlijk in de wind ligt, zou een leeftijd van 45 al zeer respectabel zijn. De dorpsraad van Waarde ziet de plannen met lede ogen aan, maar accepteert dat de bomen gerooid moeten worden. Alle populieren in één keer kappen, zoals de gemeente wilde, gaat ze echter te ver. Dat zou een te gro te aanslag zijn op het land schappelijke beeld van Waarde. Na overleg tussen de dorpsraad en de gemeente is besloten de rooiwerkzaamheden in fases uit te voeren. De eerste fase moet nog dit jaar worden uitgevoerd en bestaat uit het weghalen van de popu lieren tussen de Oude Rijksweg en de Puthoekseweg. In 2004 begint de tweede ronde, waarin de bomen tussen de Meidoorn- weg en de boerderij aan de Ha- venoordseweg 5 het loodje leg gen. In 2005 en 2006 gaan de laatste bomen tegen de vlakte. De gemeente zal jonge populie ren terug planten. Het rooien en vervangen kost ruim twintig duizend euro. Voorzitter A. Cor- nelisse van de dorpsraad is blij dat de gemeente afziet van het plan om alle bomen ineens te kappen, maar helemaal tevre den is hij niet. „Wij hadden lie ver gezien dat tussen het rooien van de eerste en de laatste boom zo'n vijftien jaar had gezeten." Advertentie) RavenA Juridisclr\ jFinancieel Advies B. V. De directie van WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. feliciteren de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. met de overname van Bouwbedrijf Nonnekes B.V. te Goes. WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. hebben de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. ondersteund bij deze overname. Goes, november 2002 Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOFS MIDDELBURG OOSTBURG RfNLSSf ZlERIKZft J. Bom werd al in 1972 voorzitter van Watersportvreeniging Noord-Beveland. foto Willem Mieras door Steffan ter Maat COLIJNSPLAAT - In 1966 werd Water sportvereniging Noord-Beveland in Co- lijnsplaat opgericht. Na zes jaar kreeg de vereniging J. Bom als voorzitter. Dertig jaar later is Bom nog altijd voorzitter en is de vereniging mede door zijn grote inzet behoorlijk uitgegroeid. Vanmiddag wordt Bom een receptie aangeboden voor dertig jaar voorzitterschap en zijn verdiensten voor de vereniging. Bom laat de persoonlijke aandacht die hij krijgt maar op zich afkomen, maar van hem had het niet per se gehoeven: „Ik heb me altijd graag voor mensen in mijn om geving ingezet. Hier in de haven hebben we veel gerealiseerd. Maar dat heb ik niet alleen gedaan. Ik heb altijd goede steun gehad van de bestuursleden en daar ben ik ze heel dankbaar voor. Ik vind daarom dat ik eigenlijk niet zo in de spotlight hoef." Boms interesse voor boten en water bleek al op jonge leeftijd. „Ik was ongeveer vijf jaar oud toen ik met een klomp met een zeiltje erop in de vijver speelde. Toen ik veertien was had ik mijn eerste zeilbootje al, zelf gemaakt. De passie voor het zeilen is altijd gebleven. Iedere keer als ik het water op ga, heb ik een beetje een vakan tiegevoel. Je bent even helemaal los van je dagelijks leven. Waar de passie vandaan komt, weet ik niet. Ik heb het in ieder ge val niet van huis uit meegekregen", vertelt Bom. In 1970 werd Bom lid van de watersport vereniging. Een jaar later was hij al met zeilsportactiviteiten voor de jeugd bezig, wat volgens hem overigens geen succes was. In 1972 werd Bom voorzitter van de vereniging. „Ik werd eigenlijk voorzitter van een papieren vereniging. We hadden geen clubgebouw en geen eigen haven. Toen we een klein deel van de oude visser shaven konden huren, kregen we onze eer ste veertig ligplaatsen. Vrij snel daarna is dat uitgebreid naar tachtig. Een aantal ja ren later kwam de nieuwe haven en daar mee heeft de vereniging een grote impuls gekregen", legt Bom uit. Havenkantoor De gemeente betrok de watersportvereni ging in 19 7 8 in de plannen vcor de nieuwe haven. Dit bood de vereniging de gelegen heid om het aantal ligplaatsen uit te brei den en een eigen clubgebouw en haven kantoor te realiseren. Drie jaar later, als het aantal leden is ge groeid tot zeshonderd, wordt de haven ge opend. „Het koste natuurlijk allemaal veel geld en we hadden het in die periode niet gemakkelijk", vertelt de voorzitter. „We kregen vervolgens ook nog eens te maken met aanzanding van de haven. Dit verhoogde de kosten omdat we het bagge ren grotendeels zelf moesten betalen. In 1990 hebben we zelfs eigen baggermateri- aal aangeschaft. Midden jaren negentig werd het financieel en organisatorisch al lemaal wat stabieler en had ik het als voorzitter ook wat minder druk. Ik kom nu in het weekeinde alleen maar in de ha ven om te zeilen. Ik hoef niet meer met al lerlei andere zaken bezig te zijn." Hoe lang Bom nog voorzitter zal zijn, weet hij niet:Ik heb het prima naar mijn zin. Maar als er een jong en enthousiast ie mand verschijnt met de juiste capacitei ten, dan pak ik die er wel bijDie kan dan mooi een paar jaar ervaring opdoen in het bestuur en dan mogen ze van mi] het stok je overnemen." door Rolf Bosboom BAARLAND - De brandweer van Borsele gaat begin volgend jaar in Zwitserland oefenen met het oog op de ingebruikname van de Westerscheldetunnel. Bijna vijftig man volgt daar in januari en begin februari trai ningen. Mogelijkheden om zich goed voor te bereiden op calamiteiten in de tunnel, zijn er nauwelijks in de omgeving. In Zwitserland is wel een geschikte oefen plaats. Het gaat om een tunnel van driehonderd meter waar een vrachtwagen met pallets in brand kan worden gestoken. Brandweercommandant J. de Feijter zei dit gisteravond tij dens de jaarlijkse 'bindings avond' van het korps in Baar land. Tijdens de bijeenkomst kregen drie brandweerlieden uit Nieuwdorp die na vele jaren trouwe dienst het korps verla ten, een vrijwilligersmedaille met oorkonde. Het gaat om K. Geschiere en K. Otte, beide der tigjaar actief zijn geweest, en W. Welleman na maar liefst 38 jaar. Welleman, die plaatsvervan gend groepscommandant van Nieuwdorp is geweest, is 58 jaar terwijl mensen bij de brandweer officieel op 55-jarige leeftijd moeten stoppen. Hij kreeg ech ter, bij hoge uitzondering, drie keer verlenging. Er werden ook onderscheidin gen uitgereikt aan jubilarissen. Het vergulde kruis voor dertig jaar dienst ging naar R Otte uit Nieuwdorp en F. Rentmeester uit Ovezande. J. Lambrechtse uit Borssele ontving het verzil verde kruis (25 jaar). J. Boon man uit Heinkenszand, H. Bal- leur uit Nieuwdorp en L. Huij- brechts uit Ovezande kregen het bronzen kruis (20 jaar). D. Min- naard en L. Elenbaas uit Baar land, J. Butijn en M. Goud zwaard uit Borssele, M. de Goffau en L. Niewenhuijse uit 's-Gravenpolder en J. Koole uit Heinkenszand zijn 12,5 jaar bij het korps. Advertentie TIRNIU11N: Nocrdslraal 18 De gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaanderen doet grenzen vervagen. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren heeft daar nu ook al on der te lijden. Een inwoner van de stad Luxemburg, die een zomer woning in Nieuwvliet bezit, kreeg als eigenaar van die woning een oproepingskaart voor de waterschapsverkie zingen. Het schrijven was gericht aan het adres Zeekraal straat, Nieuwvliet, België. Dat voorval roept herinne ringen op aan het toenmalige gemeentebestuur van Re- tranchement dat een netelige kwestie wilde aankaarten bij de landsregering. Per keren de post liet 'Den Haag' een bits briefje in Retranchement bezorgen: „Wendt u zich voor uw pro blemen maar tot uw eigen re gering". BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 23 november 2002 Hnnr Rolf Bosboom GOES - Goes en Borsele betreu ren de nieuwe opzet voor de pre ventieve zorg voor baby's en peuters in de provincie. Zij vin den dat de gemeenten in de plannen te veel buitenspel wor den gezet, terwijl zij wel verant woordelijk zijn voor de zorg. Gemeenten hebben nu alleen de kinderen van vier tot en met achttien jaar onder him hoede. De preventieve zorg voor die groep hebben zij in Zeeland ge zamenlijk uitbesteed aan de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD). De zorg voor baby's en peuters is nu een zaak van de thuiszorg, die daar voor consultatiebureaus heb ben. TERNEUZEN - Terneuzenaar R. van den Heuvel is niet te spre ken over het nieuwe parkeerter rein voor het Regionaal Oplei dingen Centrum (ROC) aan de Vlietstraat in Terneuzen. Hij maakt zijn ongenoegen daarover kenbaar in een brief aan het college van burgemees ter en wethouders en de ge meenteraad. Voor de aanleg van het parkeerterrein moet een deel van het openbaar groen wijken en dat zint Van den Heu vel als bewoner van de Vliét- straat niet. Hij is 'verontwaardigd' dat een instantie als het ROC - die door het aantrekken van steeds meer leerlingen in feite de veroorza ker van de parkeeroverlast in de wijk is - een aanslag kan doen op het openbaar groen en als zoda nig op het leef genot van de wijk. Volgens de Terneuzenaar zijn de parkeerplaatsen bovendien goed in te passen op het terrein van het ROC zelf. Volgend jaar krijgen de gemeen ten de regie over de totale groep opgelegd. Over de wijze hoe dat in de praktijk moet worden ge regeld, is de afgelopen maanden intensief overlegd tussen ge meenten, GGD en de thuiszorg organisaties. Het is de bedoeling dat de verantwoordelijkheid voor de zorg voor de allerklein sten uiteindelijk ook aan de GGD wordt opgedragen, die voor de uitvoering weer de thuiszorg inschakelt. Goes en Borsele zijn vooral be vreesd voor hun invloed op het beleid. Ondanks hun eerder ge spuide kritiek blijven de overige Zeeuwse gemeenten van me ning dat er voor het bestuur een commissie met verregaande be voegdheden moet komen. Daar in nemen de voorzitter van de GGD, de directeuren van de drie thuiszorgorganisaties en zes vertegenwoordigers van de ge meenten (twee uit elke regio) zitting. Geen recht Daarmee is de rol van de indivi duele gemeenten zo goed als uit gespeeld, menen Goes en Borse le. „Wij vinden dat de regierol die we hebben op deze manier geen recht wordt gedaan. Het wordt een ver-van-ons-bed show", zegt de Goese wethouder D. van Ewijk. „Wij houden graag zelf de vinger aan de pols", aldus haar Borselse colle ga A. van Opdorp. Van Ewijk wijst erop dat het op deze manier moeilijk wordt om als gemeente een samenhan gend jeugdbeleid op poten te zetten. „Jeugdbeleid is meer dan alleen jeugdgezondheids- beleid. Dit belangrijke onder deel wordt er naar ons idee nu te veel uitgetrokken." Nog dit jaar moet de nieuwe op zet voor het jeugdgezondheids- beleid aan alle gemeenteraden in de provincie worden voorge legd. De Goese raadscommissie maatschappelijke ontwikke ling spreekt er dinsdag 26 no vember over, in het bijzijn van GGD-directeur V. Slenter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 51