Nigeria in greep van Miss-rellen VN-medewerker gedood in Jenin bij inval leger Israël dj PZC pot Turken eisen van EU vastleggen datum voor gesprek toetreding Echtgenote vreest dat hetze tegen Schroder uit de hand zal lopen Poetin steunt Bush in aanpakken Saddam Tijdens de give-away-weken AXEL Laptop doet huid penis schroeien Brand in fabriek Tsjechië Irritatie over breiende politicus Moulin Rouge krijgt boete Nederlander in Thailand opgepakt Prestige lekt veel meer olie dan gemeld Bloedig geweld in Kaduna slaat over naar hoofdstad Abuja Schizofrenie door joints Militanten Iran Kies uw eigen cadeau zaterdag 23 november 2002 Tafellamp Tizio I w.v. 230,-" Tafellamp Bauhaus t.w.v. 241 Pot Axel deelt uit, en niet zo'n beetje ook Als u t/m zaterdag 21 december een aankoop doet, mag u er zelf een cadeau bij uitkiezen. Het cadeau (of de cadeaus) van uw keuze ver tegenwoordigt een waarde van 20% van uw totale aankoopbedrag. Koopt u voor 1.250,- nieuwe meubels of accessoires, dan mag u dus een cadeau kiezen t.wv 250,-. En daar krijgt u bijvoorbeeld een stijlvolle lamp voor, of een stoel én een uitgebreid 'home body'- pakket samen Indien u geen keuze kunt maken, krijgt u een meubelcheque t.w.v. 10% van uw totale aankoopbedrag Wat u wilt, want tijdens de give-away- weken is de keuze aan Niet in combinatie mei andere aanbiedingen Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. Bezoek ook onze vernieuwde website: www.stoutenbeek.nl LONDEN - Mannen die lang met de laptop op schoot werken of spelletjes doen, lopen het risico dat de huid van hun penis verschroeit. Dat concluderen artsen nadat een Zweedse we tenschapper de huid van zijn geslacht en zaadballen brandde. De man had zich thuis in zijn fauteuil geïnstalleerd met de laptop op de knieën, om een uur lang een rapport na te kijken. Volgens een brief in het Britse medische tijdschrift The Lan cet verschenen de volgende dag brandblaren in zijn kruis. De handleiding bij laptops bevat meestal een waarschuwing om de draagbare computer niet direct op de huid te plaatsen, maar in dit geval was cle Zweed gekleed. AFP USTI NAD LABEM - Een chemische fabriek in het noorden van Tsjechië is in de nacht van donderdag op vrijdag deels door brand verwoest. Inwoners van de plaats Usti nad La- bem, waar de fabriek staat, werd aangeraden de ramen van hun huizen gesloten te houden, maar er zou geen gevaar zijn geweest voor de volksgezondheid. De fabriek, Spolchemie, is gespecialiseerd in de productie van verf en kleurstoffen. De oorzaak van de brand wordt onderzocht. AP WELLINGTON - De Nieuw-Zeelandse staatssecretaris van Handel Judith Tizard heeft zich de woede van de oppositie op de hals gehaald, door tijdens de behandeling van een wets voorstel in het parlement te gaan zitten breien. Oppositieleider English beschuldigde Tizard van minachting voor het parlement en arrogantie toen ze, luisterend naar het debat dat parlementsleden over een handelswet voerden, een breiwerkje tevoorschijn haalde. Parlementsvoorzitter Hunt oordeelde dat breien in het parlement is toegestaan, maar niet voorleden van de regering. De gepensioneerde volksvertegenwoordigster Marilyn Wa ring noemt de 32 kledingstukken die ze breide in het parle ment het belangrijkste dat ze in haar negenjarig lidmaat schap tot stand bracht. AP PARIJS - Het wereldberoemde variététheater Moulin Rouge in Parijs heeft gisteren een geldboete opgelegd gekregen van wege discriminatie. Het theater moet in totaal 10.000 euro be talen, omdat het heeft geweigerd een Senegalese man in dienst te nemen. De boete die Moulin Rouge moet betalen is uitzonderlijk hoog. „Er staat een extra nul achter het bedrag", zei de advo caat van de antiracisme-beweging SOS-racisme verheugd. „Mijn'land is niet alleen maar dat van de benen in de lucht en van de French cancan, het is het land van de rechten van de mens", voegde hij eraan toe. AP BANGKOK - Een 38-jarige man uit Rotterdam is gisteren op de luchthaven van Bangkok door de Thaise politie gearres teerd toen hij op het punt stond in een vliegtuig naar Amster dam Schiphol te stappen. Hij wilde 6800 amfetaminepillen het land uitsmokkelen. De pillen zaten verstopt in zijn onder goed en zijn zakken. De maximumstraf voor drugsmokkel in Thailand is de dood straf. De Rotterdammer heeft verklaard zich er niet van be wust te zijn geweest dat het bezit van amfetaminepillen straf baar was. AP door Hetty van Rooij lijk gestemd. „Deze harde lijn maakt de onderhandelingen PRAAG - Turkije voert de druk niet eenvoudiger." op de EU op. Ankara eist dat de De toetreding van Turkije ligt regeringsleiders volgende volgende maand op het bordje maand in Kopenhagen een da- van de EU-regeringsleiders op tum bepalen waarop de onder- hun top in Kopenhagen. Volgens handelingen over de Turkse toe- Giscard d'Estaing, de voorzitter treding kunnen beginnen. Mi- van de denktank die zich bezig- nister De Hoop Scheffer van houdt met de toekomst van de Buitenlandse Zaken noemde de EU, betekent de toetreding van steeds hardere Turkse opstel- Turkije 'het einde van de Unie', ling gisteren in Praag 'een zor- De landen van de Unie proberen gelijke ontwikkeling'. het besluit vooruit te schuiven en denken over een 'rendez- Volgens de minister heeft Tur- vous clausule': het vaststellen kije niets te winnen bij het 'op van een datum waarop beslist tafel gooien van eisenpakket- wordt over een datum voor het ten'. „Het betekent een belas- begin van de onderhandelingen, ting voor de gesprekken en Maar dat is Turkije veel te ver vormt geen bijdrage aan de on- weg. In de onderhandelingen derhandelingen", zei hij. Na een hebben de Turken een paar gesprek met zijn Turkse collega sterke troeven in handen. Zo is Zyal, in de wandelgangen van hun medewerking vereist voor de Navo-top in Praag, was De de oplossing van de kwestie-Cy- Hoop Scheffer gisteren zorge- prus. GPD door Wierd Puk waardiging over de nieuwe rood-groene regering uiten. Met BERLIJN - De echtgenote van name de aangekondigde belas- de Duitse bondskanselier tingverhogingen, dehogeschul- Schröder (SPD) vreest voor het denlast en de oplopende werk leven van haar man. De kanse- loosheid zijn de Duitsers een lier wordt sinds enige tijd van doorn in het oog. Schroder zou alle kanten onder vuur genomen kiezersbedrog hebben gepleegd wegens zijn, volgens critici, fa- door de zaken in de campagnes lende economische beleid. voor de Bondsdagverkiezingen „Ik maak me zorgen dat die ver bale hetze op een zeker ogenblik te rooskleurig voor te stellen. Hitier uitmondt in fysieke aanvallen", De kanseliersvrouw ligt ook in zei Doris Schröder-Köpf tegen de clinch met de voormalige de commerciële nieuwszender SPD-voorzitter Lafontaine. Die N24. Schröders echtgenote, zelf vergeleek in een column in Bild journaliste, had scherpe kritiek Schroder met Brüning, de laat- op de aanhoudende aanvallen in ste kanselier van de Weimar-re- de media op haar man. publiek onder wiens bezuini- In Duitsland worden vooraan- gingspolitiek de werkloosheid staande politici sinds de ter- zo hoog opliep dat, volgens La- reuraanslagen van de RAF in de fontaine, de weg vrij kwam voor jaren zeventig zwaar bewaakt. Hitier. Schroder of diens coalitiepart- Volgens Schröder-Köpf zit die ner Joschka Fischer (Groenen) vergelijking 'er volledig naast', gaan niet zonder lijfwachten de Zij riep Lafontaine op om de deur uit. partij te verlaten. „Laat hij het Het massablad Bild verhit de geld dat hij verdiend met zijn gemoederen al dagen met een talkshow-optredens verdelen verhalenserie waarin Duitse onder de mensen in de gaarkeu- burgers hun woede en veront- kens." GPD IA C0RUNA - Uit de voor de Koord-Spaanse kust gezonken tanker Prestige is ruim 20.000 ion olie gelekt en niet 10.000 ion, zoals aanvankelijk officieel ffas gemeld. Dat heeft de Spaanse krant El Pais gisteren cremeld op gezag van het crisis team in de havenstad La Coruna inde deelstaat Galicië. Verder zeiden medewerkers van het team dat de olie giftiger is dan de autoriteiten in eerste in stantie vermoedden. Het per centage zwavel in de olie be draagt 2,58, terwijl in Europa een percentage van maximaal 1 wordt gehanteerd. Door een storm in de nacht van donderdag op vrijdag is een olievlek dichter naar de kust van het noordwesten van Span je gedreven. In totaal is de kust over een lengte van 400 kilome ter vervuild, aldus de Spaanse vice-premier Rajoy. Momenteel zou er geen olie lek ken uit de gezon ken Prestigezei de plaatsvervangend eerste mi nister. De Spaanse autoriteiten heb ben een Franse onderzeeër inge huurd om de tanker op grote diepte te bekijken. Het Wereld Natuur Fonds ver wijt de Spaanse autoriteiten een gebrek aan slagvaardigheid. Het vindt dat Madrid de ernst van de situatie onderschat. Ook gisteren was het weer de hele dag te slecht om te begin nen de olievlek op zee op te rui men. ANP/D PA pagina 27: berging Prestige oliemarkt. „We moeten niet ver geten wie de terroristen finan ciert", aldus Poetin. „Zestien van de negentien terroristen be trokken bij de aanslag in de VS waren burgers van Saoedi-Ara- bië." GPD door Liesbeth Buitink LONDEN - Regelmatig gebruik van cannabis kan depressie in de hand werken. Mensen die re gelmatig een joint roken, heb ben bovendien een grotere kans om schizofreen te worden. Dat blijkt uit drie onderzoeken die zijn gepubliceerd in The British Medical Journal. Volgens de onderzoekers onder strepen de conclusies de nood zaak om maatregelen te nemen die regelmatig en zwaar gebruik van cannabis tegengaan. Au stralische artsen ontdekten dat vooral'tienermeisjes depressief kunnen worden als ze regelma tig blowen. Uit een Zweedse onderzoek on der 50.000 mannen bleek dat mensen die eind jaren zestig wiet hebben gerookt, 30 procent meer kans hebben om schizo freen te worden. Britse onderzoekers constate ren dat de kans op schizofrenie vooral stijgt als mensen canna bis in hun tienerjaren hebben gerookt. ANP van onze redactie buitenland JENIN - Bij een Israëlische aan val op Jenin op de Westelijke Jordaanoever zijn gisteren een Britse medewerker van de Ver enigde Naties en een kind dood geschoten. De slachtoffers vie len bij acties van het Israëlische leger dat vrijwel de hele Westoe ver, inclusief Bethlehem, op nieuw heeft bezet. De VN-medewerker van de hulporganisatie Unwra werd dodelijk getroffen in zijn kan toor in de vluchtelingenwijk van Jenin. Hij leidde een project voor de bouw van woningen voor mensen die dakloos waren door de verwoestingen die de Is raëli's er in het voorjaar aan richtten. VN-secretaris-generaal Annan reageerde geïrriteerd op het in cident. Hij liet weten 'erg be zorgd' te zijn over de weigering van Israëlische militairen gis termiddag om een ambulance toe te laten tot de VN'er. De Palestijnse bewindsman Erekat noemde de dood van de Brit 'een nieuwe Israëlische misdaad' die aantoont dat de Palestijnen internationale be scherming moeten hebben. Vol gens een Unwra-medewerker kwam de Brit om het leven bij een schietpartijEen arts in Jen- in zei dat de 53-jarige Brit werd getroffen door twee kogels uit een M16-geweer, waarmee de Israëli's zijn uitgerust. Verder werd in de buurt een Ierse pro- Palestijnse activiste in het been geschoten door militairen. Verwoesting De bezettingsmacht heeft vol gens waarnemers tientallen Pa lestijnen opgepakt en opnieuw huizen verwoest in Jenin. Een van de arrestanten van gisteren is een lid van de Islamitische Ji had, Abdallah Wahesh. Hij werd met dertig familieleden en buren opgepakt. Een jongen van twaalf jaar werd gisteren in Jen in gedood door vu ui* van een Is raëlische tank. Een jongen van tien jaar raakte daarbij gewond. In enkele dagen tijd heeft de rechtse minderheidsregering van Israël praktisch alle Pales tijnse enclaves en wijken op heel de Jordaanoever bezet. De situ atie is nu vergelijkbaar met die van voor 19 augustus toen de be zettingsmacht Bethlehem ver liet, Gisteren trokken de Israë li's die stad weer binnen. In die plaats zijn de meeste leden van de Palestijnse politie opgepakt. Alleen de stad Jericho wordt vooralsnog met rust gelaten. De aanleiding van de legeractie was een zelfmoordaanslag op een bus in Israël, donderdag, waarbij twaalf doden vielen. De opnieuw ingenomen gebie den hebben formeel autonomie op grond van de vredesakkoor den van Oslo (1993). Geen beperking De Israëlische minister van De fensie Mofaz zei gisteren dat de Israëlische regering die na de verkiezingen van 28 januari aantreedt het Palestijnse be stuur ten val moet brengen. Hij zei dat het leger geen enkele be perking is opgelegd om op te tre den in Palestijnse gebieden. In de Gazastrook werd gisteren een 26-jarige Palestijnse poli tieman doodgeschoten door Is raëli's. Een Israëlische militair is er door Palestijnse schutters gedood. AFP/EFE/DPA/ANP van onze redactie buitenland ](ADUNA - De bloedige rellen die in de Noord-Nigeriaanse slad Kaduna uitbraken naar aanleiding van de Miss-World- verkiezing, hebben zich giste ren uitgebreid naar de 350 kilo nieter zuidwestelijker gelegen hoofdstad Abuja. Honderden moslimjongeren gingen daar na het vrijdagavondgebed gewa pend met stokken, machetes en messen de straat op. Zij staken auto's in brand en vielen iedereen aan die zij ervan verdachten christen te zijn. De paramilitaire politie verspreid de de relschoppers met traan gas. De rellen speelden zich af bij het hotel van de ruim tachtig deel neemsters aan de Miss-World- verkiezing, die op 7 december in Abuja wordt gehouden. De or ganisatoren van de missverkie zing zijn niet van plan het eve nement af te gelasten. Vandaag is er een modeshow in de zuide lijke stad Port Harcourt. Veilig Miss Nederland, de 20-jarige Elise Boulogne uit Leiden, ver telde gisterochtend dat zij ge schokt was door de berichten over de bloedige onlusten in Ka duna, waarbij zeker 105 doden vielen. Zelf had zij er op dat mo ment niet veel van gemerkt. Zij voelde zich in Abuja veilig en was niet van plan te vertrekken. In Kaduna was het gisteravond nog steeds onrustig na twee da gen van rellen. Volgens functio narissen van het Rode Kruis zij n er zeker vijfhonderd gewonden, üe meeste slachtoffers zijn doodgestoken of -geschoten en verbrand. De rellen in Kaduna breidden zich gisteren nog uit. Volgens ooggetuigen werden straatge vechten geleverd tussen mos lims en christenen. „De situatie heeft zich verergerd, er zijn nog meer kerken en moskeeën in brand gestoken. Eerst werden de aanvallen vooral door mos lims uitgevoerd, maar nu slaan de christenen terug", zei voor zitter Shehu Sani van de men senrechtenbeweging Civil Rights Congress. Trouwen De ongeregeldheden begonnen na een artikel in een krant over de missverkiezingen. De auteur van het stuk in This Day schreef dat veel moslims de verkiezing als een beschamende vertoning zien, maar dat de profeet Mo hammed misschien wel met een van de deelneemsters aan de verkiezing had willen trouwen als hij nu zou leven. Duizenden moslims en christe nen, die in de stad na eerdere botsingen gescheiden wonen, raakten daarop slaags. Duizen den inwoners van de stad zoch ten hun toevlucht in kazernes en politiebureaus. Steniging Veel moslims in Nigeria zijn te gen de Miss-Worldverkiezmg in het algemeen en ook tegen de voorrondes die nu tijdens de vastenmaand ramadan worden gehouden. Enkele kandidaten voor de verkiezing meldden zich af uit protest tegen het dood vonnis door steniging tegen een jonge Nigeriaanse moeder we gens overspel. De autoriteiten verklaarden al dat dat vonnis waarschijnlijk niet wordt uitge voerd. ANP/AFP/RTR TEHERAN - Zo'n 150 militante moslims hebben gisteren in de Iraanse hoofdstad Teheran een bijeenkomst van vierduizend oppositieleden verstoord. De aanwezigen herdachten de moord op twee dissidenten in 1998. AFP Nigerianen vluchten met alles wat ze kunnen dragen weg uit de door rellen geteisterde wijken van Kaduna. foto Sa u ra bh Das/AP door Frank Hendrickx SINT PETERSBURG - De Rus sische president Poetin steunt de harde opstelling van de Ver enigde Staten tegen Irak. In een gezamenlijke verklaring met president Bush, die gisteren voor een korte ontmoeting met Poetin naar Sint Petersburg was afgereisd, verklaarde de Russische leider dat Irak op 'ernstige consequenties' moet rekenen als het niet ontwapent. Het is voor het eerst dat Poetin een toespelling maakt op een mogelijk militair ingrijpen in Irak, waarmee Rusland nauwe economische banden onder houdt. Moskou heeft nog zeven miljard dollar tegoed van Bag dad. Bovendien hebben Russi sche bedrijven lucratieve over eenkomsten gesloten met Irak over de exploitatie van olievel den. Een oorlog kan die contrac ten in gevaar brengen, maar president Bush nam die zorgen gedeeltelijk weg. „Natuurlijk zullen we die economische be langen respecteren", aldus de Amerikaanse leider in een inter view met de Russische zender NTV. Poetin verraste na de ontmoe ting met Bush met een aanval op Saoedi-Arabië, een grote concurrent van Rusland op de Wijnpakket t.w.v. 25,-'Rituals'home 4 body'-pakkel t.wv, IOC Advertentie Tafel Eileen Gray t.w.v 530.-' Theewagen Riki t.w.v. 710,-* Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5