Daling armoede vlakt af Wegenbouwers door NMa beticht van prijsafspraken PZC ZONDAG GEOPEND van io.oo-i7.oo uur Opnieuw onderzoek naar mislukken foto's Dutchbat Uitspraak Nawijn kan zaak moord Fortuyn verknoeien Start eerste voedselbank Ruim tien procent van alle huishoudens heeft laag inkomen Rijkswaterstaat schildert alle bruggen oceaanblauw en zwavelgeel Bse in Boekei Graven naar oud kasteel Eurocompensatie voor minima Toneelstuk over Annie Schmidt Hoogbejaarden mogen toch blijven Schiphol is van illegale taxi's af Viering 5 mei begint in Haarlem Junks willen aan padden likken TOPVEILING Man verhangt zich bij stadhuis van Haarlem zaterdag 23 november 2002 HoorTomTibboel ROTTERDAM - De eerste voedselbank in Neder land is van start gegaan in Rotterdam. Initiatiefne mers zijn het echtpaar Si- es uit Rotterdam en tuin der Peter Koppert uit Ber- kel en Rodenrijs. Zij wil len het hulpproject uit bouwen tot een blijvende organisatie met vertak kingen in het hele land. „Wij werken naar het voorbeeld van buurlan den als België, Duitsland en Engeland, waar voed- selbanken al bestaan. Er is veel verborgen armoede en die neemt alleen maar toe." Sjaak (60) en Clara Sies (49), die zelf van een uit kering leven, richten zich er met hulp van een dozijn vrijwilligers nu nog op de nood te lenigen van ze ventiggezinnen in Rotter dam die onder het be staansminimum leven. Daarnaast verstrekken zij wekelijks vele dozen groente, fruit en brood aan kerk- en hulporgani saties. De bulk van het voedsel is afkomstig van bakkers en tuinders. En van expor teurs en groothandels die wegens het naderend ver strijken van de houdbaar heidsdatum, meestal op wij dagen, hun groente en fruit niet meer kwijt kun nen aan supermarkten en detailhandel. „Veel van dat nog prima voedsel gaat de vernieti ger in of wordt tot veevoer verwerkt", zegt Sjaak Si- es. „Dat is natuurlijk een enorme verspilling als je bedenkt bij hoeveel huis houdens dat eten hoogst welkom is. Bedrijven die ons voedsel schenken, kunnen dat als gift factu reren, wat hun nog een be lastingvoordeel oplevert ook. Bovendien dragen ze door de voedselbank te helpen bij aan sociaal maatschappelijk onder nemen." GPD door Mick Salet DEN HAAG - De armoede in Nederland neemt af. Steeds minder huishoudens hoeven rond te komen van het sociale minimum, leert het Armoedebe- richt 2002 van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en het Sociaal en Cultureel Planbu- De armoede-analisten consta teren dat de armoe in Nederland vanaf 1998 is afgenomen, maar ze vex-wachten dat de daling dit jaar zal afvlakken. Armoede concentreert zich in de drie grote steden: Rotterdam, Amsterdam en Den Haag en de noordelijkste gebieden in de provincies Friesland het Gro ningen. Om de armoede te meten kijken de makers van het Armoedebe- richt vooral naar de inkomens en de schulden van huishou dens. Niet naar het aantal bede laars op straat. Ook studenten en bewoners van instellingen vallen buiten het onderzoek Het Armoedebericht spreekt over een daling van de armoede, omdat er steeds minder huis houdens een laag inkomen heb ben. Nu zou 10,5 procent van alle huishoudens een laag inko men hebben. In 2000 was dat 12,5 procent. Daaronder wordt verstaan een besteedbaar inko men van niet meer dan 9500 euro per jaar voor een alleen staande, 15.500 eui'o voor een echtpaar met één kind en 14.000 euro voor een alleenstaande ou der met twee kinderen. In totaal hoi'en er andei'half miljoen mensen tot deze groep. Het zijn vooral uitkeringsti-ekkers, van AOW tot WAO en alleenstaande ouders. Van alle huishoudens met een allochtone hoofdkostwinner zit er één van de drie aan de arme kant van de samenleving. Dat is minder dan eind jaren negentig, maar nog altijd drie keer zoveel als bij autochtone hoofdkost- winnei-s. Vaatwasser De meeste mensen die rond moeten komen van een laag in komen hebben wel een tv, cd- speler en magnetron. Maar als het gaat om vaatwassers, com puters en auto's scoren ze slech ter dan de rest van de Nederlan ders. Twee van de tien hebben een vaatwasser; bij de rest van de huishoudens is dat vier van de tien. Bij pc's is dat 40 tegen 70 pro cent, bij auto's 50 tegen 80. De meeste mensen vinden dat ze wel rond kunnen komen van hun lage inkomen. Een kwart geeft aan dat het echt moeite kost. De arme kant van het land voelt zich wel ongezonder dan de rest. Bijna de helft geeft aan last te hebben van langdurige gezond heidsproblemen; bij de rest is dat een kwart. GPD SIESSSsSsss: BOEKEL - Bij een koe van een rundveebedrijf in Boekei is de gekkekoeienzieltte (bse) vastge steld. De 72 overige runderen van het bedrijf zijn geruimd. Het ministerie van Landbouw stelt een onderzoek in naar de herkomst van de ziekte. Daarbij wordt onder meer het veevoer op het bedrijf onderzocht. De bse-besmetting in Boekei is het 51ste geval van de ziekte in Nederland sinds 1997 en het 23ste geval van dit jaar. GPD De Utrechtse Galecopperbrug is voor een deel ingepakt voor schilderwerkzaamheden. door Dylan de Gruijl UTRECHT - Bruggen en water keringen zullen meer opvallen in het landschap. Rijkswater staat laat de grauwe construc ties in het hele land overschilde ren in de kleuren oceaanblauw en zwavelgeel. Dat is de nieuwe huisstijl van Rijkswaterstaat. De opvallende huisstijl moet de 'kxmstwerken', zoals Rijkswa terstaat bruggen en viaducten noemt, 'uit de anonimiteit ha len'. Rijkswaterstaat heeft nog even overwogen brugpylonen fel geel te laten schilderen, maar daar is vanaf gezien omdat te felle kleur de automobilisten zou kunnen afleiden. Daarom wordt oceaanblauw de hoofd kleur, zwavelgeel de steunkleur. De staaltjes van techniek en bouwkunst mogen gezien wor den, vinden ze bij de rijksdienst. Voor de goede orde: schilder werk gebeurt alleen als het tóch nodig is en in prijs maakt de ge bruikte kleur niet uit. Het nieuwe zelfbewustzijn van Rijkswaterstaat straalt al af van de pylonen van de Utrechtse Galecopperbrug in de A12 over het Amsterdam-Rijnkanaal. De dertig meter hoge pilaren wor den oceaanblauw geverfd, de tuien zwavelgeel. Ook de brug in de A27 over de Lek is opge fleurd. De trend werd gezet met de wa- foto Marc van der Kort/GPD terkering in het Amsterdam- Rijnkanaal bij Ravenswaaij. In het kader van haar tweehon- derdjarig bestaan schilderde Rijkswaterstaat de sluisdeuren blauw. Ook kwam haar logo er op te staan. Het enthousiasme daarover was zo groot dat de dienst heeft besloten ook andere contructies in te kleuren. GPD Advertentie Keukenmaxx is elke zondag het decor voor hetTV-programma 'CmaakMakers op SB5b Bij Keukenmaxx Etten-Leur kunt u ook morgen het rijke keukengevoel ervaren. Van ïo.oo -17.00 uur maken wij het kopen van uw droomkeuken tot een feest! ETTEN-LEUR KSwKSUIYICDOC Bedrijventerrein'Vosdonk' Lokkerdreef 33 Tel. 076-5017151 honderd en (én keukens, duizend en Mn ideeïi BEL CRATIS 0800-0232380 VOOR ONZE BROCHURE EN KIJK OP INTERNET WWW.KEUKENMAXX.NL van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) verdenkt vier wegenbouwers van het maken van prijsafspra ken. Het gaat om Koninklijke Wegenbouw Stevin (KWS), Bal last Nedam Infra Noord Oost, Gruno Wegenbouw en Koop Tjuchem. De NMa heeft de bedrijven gis teren beschuldigd op basis van de genxchtmakende scha- duwadministratie van bouwbe drijf Koop Tjuchem en daarop volgend eigen onderzoek. Klok- kerüuider A. Bos, oud-directeur van de Groningse aannemer, bracht de boekhouding naar buiten. De Tweede Kamer nam zijngegevens alsleidraadbij het onderzoek naar bouwfraude. Ook het Openbaar Ministerie gebruikt de gegevens voor zijn justitieel onderzoek. Volgens de NMa hebben de be drijven vooroverleg gevoerd en prijsafspraken gemaakt rond de aanbesteding voor onderhoud aan wegen in de gemeente Scheemda in de periode 1998 tot en met 2000. De kartelwaak hond concludeert dat de bedrij ven onderling hebben afge stemd voor welk bedrag ze zouden inschrijven. KWS zou als laagste inschrijven en de an dere drie zouden een op geld waardeerbare tegenprestatie ontvangen van KWS. Boete De bedrijven kunnen zich ver weren tegen het oordeel van de .Nma, die vervolgens bepaalt of er een boete komt en hoe hoog door Hans Leber DEN HAAG - De comman dant van de Koninklijke Ma rechaussee heeft een feitenon derzoek gelast naar een nieuw document over het teloorge gane fotorolletje van Dutch- batter Rutten. Op het stuk staat vermeld dat het rolletje is 'vernietigd', wat zou kun nen betekenen dat het bewust onbruikbaar is gemaakt. Volgens een woordvoerder van Defensie is de term 'ver nietigd' per ongeluk met een pen op de lijst bijgeschreven. „Het document is gemaakt toen het rolletje werd opge borgen in het archief van de toenmalige Militaire Inlich tingen Dienst (MID) van de Koninklijke Marine. De man die dat deed, is deze zomer ge vraagd naar zijn woordkeus. Hij weet zeker'dat hij doelde op de fout die met het ontwik kelen is gemaakt door een fo tolaborant van de marine." Minister Korthals van Defen sie zal maandag de Tweede Kamer en de parlementaire enquêtecommissie-Srebreni- ca inlichten over de zaak Het feitenonderzoek door de ma rechaussee wordt volgende week afgerond. Het document dook deze zo mer op tijdens een reorganisa tie van de fotoarchieven van de MID. Het werd voorgelegd aan het Openbaar Ministerie, waar geen strafrechtelijk onder zoek werd ingesteld, nadat de opsteller van het stuk zijn ver klaring had afgelegd. Het bewuste fotorolletje is na de val in 1995 van de enclave Srebrenica aan de MID over handigd door de Dutchbatter Rutten. Het bevatte volgens hem bewijzen van oorlogs misdaden door de Bosnische Seiwiërs. Er stonden onder meer foto's van negen lijken op die Rutten had zien liggen. Vaak is gesuggereerd dat de landmacht het fotorolletje be wust verprutste, om zo te voorkomen dat onwelgevalli ge zaken in de openbaarheid kwamen. Voorzitter Heerts van de mili taire vakbond AFMP, die het bestaan van het document gisteren bekend maakte, houdt vraagtekens:„Ik zou willen dat deze zaak nog eens grondig wordt onderzocht. GPD AMSTERDAM - In het gebied rond de Oude Zijds Kolk in Amster dam is gisteren een bakstenen muur gevonden van een gebouw dat dateert uit de dertiende eeuw. Het zou gaan om de muur rond het vermeende middeleeuwse kasteel van Van Aemstel. Archeologen graven al sinds 1994 in het gebied. foto Evert Elzinga/ANP TYNAARLO - Minima in minstens twee Drentse gemeenten krijgen aan het einde van dit jaar een compensatie voor de eu ro. De gemeenten Boi'ger-Odoorn en Tynaarlo stellen bedra gen tussen 50 en 136 euro beschikbaar om de financiële pijn van de euro voor minima wat te verzachten. Voor een woord voerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten is 'eurocompensatie tot nog toe een onbekend fenomeen'. Volgens een woordvoerder van de gemeente Tynaarlo komen minima in de problemen door de inflatie als gevolg van de in voering van de euro, maar ook doordat de euro voor velen nog altijd als een gulden voelt. ANP AMSTERDAM - Het leven van Annie M.G. Schmidt wordt onderwerp van een toneelstuk. Het stuk, Annie M.G.- Doch ter van de Dominee, gaat op 3 september volgend jaar in pre mière in de Stadsschouwburg Utrecht. Het stuit is geschreven door Ton Vorstenbosch en wordt geregisseerd door Mette Bouhuijs. Impresariaat Jacques Senf heeft dat gisteren bekendge maakt. De voorstelling gaat over 'het wonder' hoe een vrouw uit de anonimiteit zich kan opwerken tot de meest geliefde schrijfster van het land. Vorstenbosch en Bouhuijs werkten eerder samen aan Wilhel- mina: Je Maintiendrai uit 1998. ANP GRONINGEN - Twee hoogbejaarde vluchtelingen uit Azer beidzjan die dreigden Nederland te worden uitgezet, mogen na inspanningen van Commissaihs van de Koningin van Gro ningen Alders en de gemeente Slochteren, voorlopig toch in Nederland blijven. Dat heeft burgemeester C. Verstegen van Slochteren gisteren gezegd. De 88-jarige man en zijn 82-jarige echtgenote zijn uitgepro- cedeex-d en moesten daarom onlangs het asielzoekerscentrum in Siddeburen verlaten. De gemeente Slochteren spi-ong ver volgens voor het paar in de bres door het tijdelijk onderdak te bieden in een vakantiewoning. ANP SCHIPHOL - Het lijkt erop dat de 'illegale' taxichauffeurs, die zonder vergunning reizigers oppikten van Schiphol, weg blijven van de luchthaven. De Koninklijke Marechaussee treedt sinds vorige week vrij dag hard op tegen de zogenoemde ronselaars, maar heeft tot nu toe nog geen enkel proces-'ver baal hoeven uitschrijven. Dat meldde een woordvoerder van de marechaussee gisteren. Volgens de zegsman loopt er af en toe nog wel eens een ronse laar rond op het vliegveld, maar die wordt dan onmiddellijk gewezen op de huisregels. Het Openbaar Ministerie besloot vorige week dat de marechaussee zonder problemen een pro- ces-verbaal kan uitdelen. ANP HAARLEM - De start van de nationale 5-meiviering in 2003 is in Haarlem. De hele provincie Nooi-d-Holland wordt bij de viering betrokken, maar het zwaartepunt ligt in de provincie hoofdstad Haaiiem. Thema van 4 en 5 mei 2003 is 'Vrijheid is niet te koop', waarbij de economische aspecten van vrijheid aandacht krijgen. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei werkt ieder jaar samen met een provincie. ANP die uitvalt. De boete kan oplo pen tot maximaal 10 procent van de jaaromzet van een be schuldigd bedrijf. KWS staat bij de NMa niet in een gunstig daglicht. Eerder wilde de kartelwaakhond in een van de bedrijfspanden snuffelen in bepaalde documenten. Maar de wegenbouwer liet dat niet toe en wacht daarom een boete. NMa heeft eerder deze maand aannemer Heijmans beschul digd van het maken van afspra ken met het Franse Soletanche bij de aanleg van de Noord- Zuidlijn voor de Amsterdamse ondergrondse. Ook Heijmans dwarsboomde het onderzoek van de NMa door medewerkers de toegang te weigeren. Zowel KWS als Heijmans zeiden eerst te willen weten naar wat de NMa precies op zoek was. ANP LEEUWARDEN - Een pas ge opende reptielenwinkel in Leeuwarden klaagt over over last door verslaafden uit de na burige drugsopvang. Ze bedelen om geld, stelen pen nen en snoep en willen aan Zuid-Amerikaanse padden lik ken. „Van het schuim dat de die ren uitscheiden, schijn je pretti ge hallucinaties te krijgen. Eerst was er één junk die het wist, maar nu weten ze het alle maal, lijkt wel", aldus eigenaar Mastenbroek van de reptielen winkel. De winkelier jaagt de verslaafden nu met een lat zijn zaak uit. GPD van onze redactie binnenland HILVERSUM - De uitspraken van LPF-minister Nawijn over de van de moord op Piin Fortuyn verdachte Volkert van der G., kunnen ertoe leiden dat de rechtbank het Openbaar Minis terie niet-ontvankelijk ver klaart. Dat zei voorzitter G. Mols van de Nederlandse Ver eniging van Strafrechtadvoca ten gisteren in het Radio 1 Jour naal. De minister van Vreemdelin genzaken en Integratie noemde in Nieuwe Revu Van der G. een moordenaar. „Hij maakt geen onderscheid meer tussen een verdachte en een dader", aldus Mols. Enkele Tweede-Kamerle den maakten volgens hem eer der dezelfde fout. „In combinatie met eerdere schendingen van het vermoeden van onschuld, begint toch zo langzamerhand het beeld te ontstaan dat er sprake is van een zodanige ernstige inbreuk op het recht op een eerlijk proces van deze verdachte, dat het wel eens tot een niet-ontvankelijk- heid zou kunnen leiden", aldus Mols, die ook hoogleraar straf- en strafprocesrecht is aan de Universiteit van Maastricht, Mols ziet overeenkomsten met de moord op een Frans parle mentslid in 1976. De minister van Binnenlandse Zaken wees destijds kort na die moord een Advertentie li 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' dinsdag 3 december in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, zilverwerk, etc., etc. Kijkdagen 2 dec. -15.00 tot 20.00 uur 3 dec. -10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 I I www hetmiddelburgsveilinghuis.nl dader aan, voordat de recht bank daarover een uitspraak had gedaan. De zaak tegen de man werd later geseponeei'd. Het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens ooi-deelde in 1995 dat met de uitspraken van de bewindsman het recht op een eerlijk proces was geschonden. Het hof veroordeelde Frankrijk tot het betalen van 2,1 miljoen franc aan de verdachte. Advocaat S. Franken van Van der G. haalde tijdens de eerste pro-formazitting van zijn cliënt begin augustus dezelfde zaak aan. De raadslieden van Van der G. wilden gisteren niet reageren op de uitlatingen van Mols. De Amsterdamse persofficier M. Bloos zegt alle vertrouwen te hebben in de rechtbank. „Wij voeren geen discussie in de me dia over verweren die mogelijk tijdens de zitting worden ge voerd." ANP HAARLEM - Een nog onbeken de man heeft gistermiddag zelf moord gepleegd op het bordes van het Haarlemse stadhuis. Hij verhing zich aan de balustrade. De politie weet niet of de daad van de man iets te maken heeft met een eventueel conflict met de gemeente Haarlem. Oogge tuigen verklaarden dat het om een zwerver ging. Het leven op de Grote Markt ging na een onderbreking van een uur gewoon door. Kort na dat een lijkwagen de man had weggehaald, meldden mede werkers van een fabriek zich met protestborden voor het stadhuis. Even later schreed een bruidspaar de trappen van het bordes op. Het is niet de eerste keer dat ie mand het stadhuis uitkiest om zelfmoord te plegen. Vorig jaar februari dx*eigde een 44-jarige Haarlemmer zich in brand te steken op het bordes. Hij over goot zich met terpentine en eiste de burgemeester te spreken. De politie wist hem te overmeeste ren. In november 1989 raakte een man zwaargewond toen hij zich uit protest tegen het huis vestingsbeleid van de gemeente in brand stak. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3