Handige tips van populaire tv-kok Met gewone Goudse is kaasfondue het lekkerst Maritieme sfeer vraagt om vis wil Noodles Recept van Jamie voor tonijn met bonen en veel kruiden; Koken met Jamie Oliver Weegschaal Toetje over Restaurant De Zeekoe zaterdag 23 november 2002 In eigen land is hijhoewel er steeds meer kritiek komt op zijn popie-jopie- taalgebruik en zijn knieval voor de commercie, de popu lairste tv-kok. Ook Neder land is bezweken voor de straatjongens-charme van de Britse wonderboy Jamie Oliver, die begon als 'Naked Chef' en tegenwoordig als kokende multimiljonair over de hele wereld reist. On langs verscheen Olivers nieuwste kookboek in een Nederlandse vertaling. Er lijkt geen einde te komen aan de Jamie Oliver-story. De BBC mag gebroken hebben met de favoriete schoonzoon van de Britten, de tv-kok heeft met zijn programma en bijbeho rende reclameboodschappen onderdak gevonden bij Channel 4. Ook de boekenverkoop ver loopt 'pukka' om het in Jamie's jargon te zeggen. Jamie - De basis van het koken is het vierde kookboek van de jon gen die als hulpje begon in het pubrestaurant van zijn vader en bij toeval werd ontdekt in het Londense River Café. Daarna is het hard gegaan: Jamie werd be roemd als Naked Chef, trouwde zijn vriendinnetje Jools, samen kregen ze een kindje en er is al weer een nieuwe baby onder weg. Jamie's complete levenscy clus is te zien op tv, in zijn boeken en via internet. Het laat ste nieuws uit zijn voor iedereen toegankelijke dagboek: bij Pop py komen twee tandjes door. Ondertussen reist de 27-jarige tv-kok de hele wereld over ter promotie van zijn boeken en kookprogramma's. Vorige maand gaf hij workshops en handtekeningensessies in alle grote steden van Amerika; van New York en San Francisco tot Miami. Tussen de bedrijven door opende hij in Londen een restaurant dat gerund wordt door vijftien werkloze j ongeren 'Fifteen' moet een liefdadig heidsinstelling worden waar van de winst geheel ten goede komt aan de 'kids'. Door middel van beurzen worden ze in staat gesteld stage te lopen bij de bes te chefs ter wereld. De voorbereidingen voor het jongerenproject staan in Jamie - De basis van het koken. Geen professionele kookcursus, maar een handboek voor 'iedereen die van lekker eten houdt en graag kookt'. Op eenvoudige wijze loodst hij zijn leerlingen, maar ook de lezer, langs de verschil lende kooktechnieken. Het kweken van zelfvertrouwen is daarbij onontbeerlijk volgens de jonge chef die iedereen de vrijheid geeft op een speelse ma nier met recepten om te gaan. Het geeft hem dan ook veel vol doening als hij te horen krijgt: ,,Je recept was te gek. Ik hou al leen niet van peren dus ik heb perziken gebruikt. Zoals in al zijn kookboeken geeft Jamie een aantal bood- schappentips. Koken begint volgens hem met het inkopen van verse ingrediënten en sei- Ingrediënten voor vier perso nen: 100 g gedroogde cannellinibo- nen, 100 g gedroogde borlotti- bonen, Alternatieven: zwartoogbonen, flageolets, bo terbonen, linzen, naar keuze: 1 tomaat, naar keuze: 1 aardap pel, extra vergine olijfolie, 1 ro de ui, gepeld en in dunne ringen, 4 ansjovisfilets, fijngesneden 1- 2 verse rode pepers, zonder zaad en fijngesneden, zeezout en versgemalen zwarte peper, rasp en sap van 2 citroenen, 4 top kwaliteit tonijnsteaks a 225 g en ongeveer 1 cm dik, 3 handjes ge mengde verse kruiden (bies look, kervel, basilicum, peterse lie, munt), grof gehakt Bereiding: Gebruik gerust bonen uit blik als je dat handiger vindt. Die zijn tegenwoordig lang niet slecht, ze zijn nu een stuk beter dan vroeger. Gedroogde bonen, die altijd nog beter smaken, moet je een nacht in water we ken. Giet ze daarna af en zet ze in een pan onder vers water. zoensproducten. 'Staar je niet blind op een speciaal zeebaars recept.kijk eerst op de markt of bij je visboer wat vers is en be slis dan pas wat je gaat kopen.' Zelf houdt hij het meest van lichte, verse en kleurrijke ge rechten. Hij noemt zichzelf de 'grootste liefhebber ter wereld' van salades. In zijn boek staat het hele repertoire; van de enige echte Franse salade met de ul tieme dressing en een frisse Azi atische noedelsalade tot een warme salade van geroosterde pompoen, prosciutto (ham) en pecormo (kaas). Alle berei dingswijzen worden op z'n Jamie's behandeld. Van het po cheren van (liefst biologisch) rundvlees in een halve fles Ba- rolo en het maken van pasta ('Echt: iedereen kan het') tot ko ken zonder warmtebron. Hier bij wordt vis of vlees 'gegaard' in een marinade van citrusfruit of azijn, zoals verse makreel in limoensap en tequila. 'Ama zing' noemt Jamie deze vooral in Zuid-Amerika toegepaste be- reidingswijze (ceviche heet het daar). Zo krijgt eend, na een paar dagen in een citrusbadje te hebben gemarineerd, het effect alsof ie langzaam is gebraden. Waarin Jamie uitblinkt, is de eenvoud van zijn recepten en het afwisselen van chique restau rantgerechten met een super snelle cassoulet van worstjes - of zijn recept voor de beste patat ter wereld. Ook Ligurisch ge stoofd konijn met rozemarijn, olijven en tomaten, Marok kaanse lamsstoof pot en Libane se citroenkip maakt hij in een handomdraai. De vraag is of het voor Johnny, Tim, Ben en de andere twaalf jongeren uit Jamie's keuken net zo 'easy peasy' is om dergelijke gerechten te bereiden. In het boek, waarin volgens beproefd recept al zijn familie en vrien den figureren, kom je daar niet achter. Want er is maar één ka pitein in de keuken en dat is Ja- mie. Ellen Scholtens Jamie - De basis van het koken. Kosmos-Z&K Uitgevers, Utrecht. Prijs: 29,50. Jamie's nieuwe restaurant Fifteen, Westland Place, Londen, NI 7 LP, tel. (020) 72511515, is van maandag tot zaterdag geopend voor ontbijt, lunch en diner. Breng dat aan de kook en kook de bonen in ongeveer 40 minu ten op laag vuur gaar; ik doe vaak een fijngeknepen tomaat en een aardappel in het kook water omdat de velletjes van de bonen dan beter zacht worden. Laat de gare bonen uitlekken, gooi de tomaat en aardappel weg en doe de bonen in een grote kom met 8 eetlepels peperige olijfolie, de rode ui, de ansjovis en de rode peper. Breng alles op smaak met zout en peper en het citroensap, omhet een beetje scherp te maken. Maak de grillpan goed heet. Be strooi de tonijnsteaks aan weerszijden met zout en peper, bestrooi ze met citroenrasp en bestrijk ze met wat olijfolie. Grill de steaks aan iedere kant 1 minuut. Zodra de vis in de pan gaat, no dig je de gasten uit om aan tafel te gaan. Gooi de kruiden door de aangemaakte bonen, meng alles en verdeel het over de bor den. Neem de tonijn van het vuur en leg hem op de warme borden. Na de World Wide Wrap komt Honig nu met de World Wi de Noodles. World Wide staat voor 'grenzeloos lekkere maal- tijdideeën uit alle windstreken'. De noodles bestaan uit extra lange slierten pasta van tarwe bloem. Ze doen het goed in een Indiase soep met spinazie, cur ry, koriander en gegrilde zalm. Net zo lekker smaken ze in een Spaanse omelet van knoflook, paprika en doperwten met een avocadomojo, Verder sugge reert Honig noodles met een Ita liaanse dip van tonijn, augurk, kappertjes en bladpeterselie of een Australisch dessert van ge frituurde noodlekoekjes met macadamia-ijs. Bij de noodles levert Honig natuurlijk mixen: Japans, Surinaams en Zuid- Afrikaans. Een pak noodles kost 1,25 en de mix komt op 1,45. Een gewone weegschaal meet alleen de kilootjes. De nieu we van Tefal doet daar ook nog de vetmassa en de magere massa in kilogram bij. Het is dus niet zomaar een weegschaal, deze Bodymaster Vision. Tefal heeft hem bedacht omdat het gewicht alleen eigenlijk te weinig infor matie biedt. Na het ingeven van leeftijd, geslacht enlengte, geeft de weegschaal aan tussen welke grenzen het gewicht uit moet komen. Het is een slimme weeg schaal: hij herkent na de eerste keer automatisch de persoon die erop staat. Deze moderne weeg schaal kost 159,95. Jamie Oliver: Koken begint met het inkopen van verse ingrediënten en seizoensproducten. Mona haakt in op de popula riteit van Bob de Bouwer, die we kunnen kennen van de tv-serie en het speelgoed. Een toetje is genoemd naar deze vro lijke aannemer. Het is verpakt in vier kartonnen huisjes, met pot jes aardbeienyoghurt en perzi- kenyoghurt. Op de deksels staan alle figuren uit de serie af gebeeld. Mona wil de kinderen graag aan het spelen zetten, want de ramen en deuren van de huisjes kunnen echt open en dicht. Prijs: 1,39. "AT ederlanders zijn gezellig- 1N heidseters. Bij ons gaan we graag aan tafel om er met fami lie of vrienden samen te genie ten van een kaasfondue, een fondue Bourguignonne met vis of vlees, een bouillonfondue en om te gourmetten. Er is nie mand, waar ook ter wereld, die ons op dat gebied voorbij streeft. Dat zou, wanneer het om de kaasfondue gaat ook niet mogelijk zijn, want juist bij ons windje de juiste kaas voor de •kaasfondue. Zeg niet dat ook de •Zwitserse kaas zich goed voor de fondue leent want dat is niet "helemaal waar. Zwitserse kaas soorten laten zich doorgaans wat minder goed smelten dan onze Nederlandse kazen. Maar er schuilt een addertje onder het gras... Dat addertje kunnen we vinden bij de Nederlandse kaassoorten die onder een merknaam wor den verkocht. Maar we mogen al die merkkazen niet over een kam scheren. Lang niet alle merkkazen behoren tot de groep Nederlandse kazen die zich minder gemakkelijk laten smel ten en daardoor eigenlijk ook minder geschikt zijn om voor de fondue te gebruiken. Merknamen noemen is erg las tig. Je schiet er ook niet veel mee op. Het enige dat de consument te doen staat is om bij het inko pen van kaas voor de fondue de merkkazen voorlopig te laten liggen. Hij of zij kan beter kie zen voor de gewone merkloze Goudse kaas want die leent zich werkelijk bijzonder goed voor het samenstellen van een sma delijke kaasfondue. En het maakt daarbij ook niet uit of er jonge, belegen of oude kaas voor wordt gebruikt. Een hoeveelheid van drie delen jong, twee delen belegen en een deel oud is ideaal en wat mij be treft zou je die oude kaas wel kunnen weglaten want die draagt er wel toe bij dat de kaas fondue dan een uitgesproken smaak krijgt hetgeen lang niet altijd wenselijk is. Zeker niet wanneer je, zoals tot nu toe ge beurt, ziet dat het brood bij de kaasfondue langzaam maar ze ker naar de achtergrond wordt gedrongen om er plaats te ma ken voor verschillende soorten groenten, paddestoelen, vlees en vleeswaren. Dat sommige merkkazen zich minder goed lenen voor de kaas fondue heeft te maken met de rijpingstijdvande kaas. Die tijd is kostbaar omdat de kaas vrij langdurig moet worden opge slagen en dus als renteloos kapi taal moet worden beschouwd. Daarbij komt nog dat de kaas tijdens het rijpen vrij veel vocht verliest hetgeen ook in geld kan worden uitgedrukt. Met de komst van de nieuwe rij pings methoden behoeft de kaas niet langdurig te worden opgeslagen en is, mede daardoor, het vocht verlies een stuk geringer gewor den. Zelf hebben de meeste consu menten in ons land al kennis ge maakt met de kaas die volgens gewijzigde rijpingsmethoden werd geproduceerd. De ons zo vertrouwde aanduidingen van jong, belegen en oud hebben plaats gemaakt voor onder an dere pikant en licht pikant. Met de eerste wordt een smaak aan geduid die overeenkomt met de smaak van oude Goudse kaas en die licht pikante smaak heeft wel iets weg van de smaak die wij aan belegen kaas toedich ten. Het grote nadeel van de nieuwe rijpingsmethoden schuilt in de consistentie van de kaas want daaraan kun je zien hoe oud de kaas werkelijk is. De kaas met de pikante smaak die als oude kaas zou moeten doorgaan lijkt er wat die consistentie betreft helemaal niet op en komt veel meer overeen met de kaas die we als jong belegen kennen. Dat de kaasfondue niet meer van onze tafels is weg te denken blijkt onder andere uit het feit dat er in ohs land, jaar in jaar uit, grote aantallen caquelons, fonduesets en dergelijke wor den verkocht. De kaasfondue die in ons land zo'n slordige vijf tig jaar geleden door het Neder lands Zuivelbureau werd geïn troduceerd hoort bij ons zoals ook de gewone Goudse kaas er bij hoort. Hans Belterman In de komende week treft u in de dagelijkse receptenrubriek ver schillende voorbeelden aan van fondues met gewone Goudse kaas en ook met Friese nagel kaas en boeren Goudse kaas waarbij ook paddestoelen, mos selen, Zeeuws spek en droge worst op tafel komen. Een roeiriem en een touwladder zweven in de lucht en een klassieke kano staat recht overeind. Aan de wand zeegezichten en scheepsmodel len en her en der nautische instrumen ten. Restaurant De Zeekoe in Goes ademt een maritieme sfeer en dat vraagt om vis. 'Vis en vlees' vermeldt overigens het logo, waarmee de patron kennelijk wil aangeven, dat De Zeekoe niet alleen op het water is georiënteerd. Maar het lijkt me dat de gasten vooral voor de vis, de schaal- en de schelpdieren ko men. De kaart is niet heel uitgebreid maar biedt voldoende keus: zeven hoofdge rechten vis en vijf vlees. De voorge rechten zijn gevarieerd: Salade van ge rookte tonijn met friseesla, gedroogde tomaat en yoghurt-mosterddressing in een jasje van gefrituurd filodeeg 8.85), carpaccio van runderhaas met een salade van lintpasta, kapper tjes en mosterdsaus en een rode pesto- dressing (€10,27), terrine van gerook te zalm, Hollandse garnalen en forel met een lichte tomaten-sherrydressing 11,12), cappuccino van tomaat met spekjes en bosui 4,31), Zeeuwse vis soep 4,76), kreeftensoep 6,81), piepkuikenborstje gevuld met bos- paddenstoelen enportjus 8,85), ge gratineerde oesters, vier stuks 8,80), klassieke salade pècheur met lauw warme witt wijndressing 9,30) en de vegetarische lasagne van bospad- denstoelen met noten en basilicum saus 8,85). De gastvrouw die me uiterst vriende lijk heeft ontvangen en keurig mijn jas in ontvangst heeft genomen, geeft kundig uitleg over de samenstelling van de gerechten. Als suggestie buiten de kaart om is er als voorgerecht een rode kool-salade met eendenborst en truffelmayonaise 6,50). Op die sug gestie ga ik graag in en ik heb er zeker geen spijt van: uiterst dun uitgesneden plakjes (tranches noemt de kok dat) eendenborst bedekken dakpansgewijs en in een cirkel een groot bord met in het midden een salade van knapperige rode kool. De saus is heerlijk; een zeer goede start, noteer ik voor mezelf. Omdat de kreeftensoep als 'onze speci aliteit' staat geafficheerd, probeer ik die ook. Het blijkt een zeer geconcen treerde, donkere soep met een krachti ge kreeftensmaak te zijn. Een zeer ge prononceerd gerecht, echt iets voor de liefhebbers. De bij het voorgerecht ge serveerde maanzaadbroodjes zijn op tafel gebleven en komen nu goed van pas. De keus aan voorgerechten is niet het geijkte en ook bij de hoofdgerechten bespeur ik in de details een creatieve inbreng van de chef-kok. Bij de vis ontbreekt de gebakken zee- Magdalenastraat 7 4461 AL Goes Tel. 0113-251365 Gesloten: maandag en dinsdag Keuken open van 17.00 tot 22.00 uur Creditcards: Visa, Eurocard en Amex Kinderen: menuutje, kinderijsje en kleurplaat Vegetarisch: na overleg a la minute be reid Rolstoel: mogelijk, laagdrempelig Roken: geen scheiding, maar zeer hoog en goede afzuiging tong, van plusminus 500 gram, uit de Zeeuwse wateren en tegen dagprijs, uiteraard niet. Verder is er gebakken zalmmoot, afgegratineerd met boeren kaas en met roerbakgroenten en een beurre blanc-saus 12,93), Gepo cheerde verschillende vissoorten met mosseltjes en aardappelpuree en een bieslook-beurre blancsaus 13,39), gebakken peper-tonijnsteak op een bedje van tomatencompöte en een warme crème fraïchesaus (€16,11), tournedos van zalm, gevuld met spina zie en mozzarellakaas en een witte wijnsaus 16,56), gamba's van de lavagrill, gestoken op een spies en overgoten met een pittige kruidenbo ter 17,47) en de creatie van de markt, een wisselend gerecht waar voor de kaart een dagprijs vermeldt. Mijn gastvrouw legt uit dat deze crea tie van de keukenbrigade vandaag be staat uit een bord met verschillende bereidingen van griet, een vis die tar bot naar de kroon steekt en aanzienlijk goedkoper is. Met 19,50 blijkt deze creatie niet te hoog geprijsd, ik krijg er een gepocheerde grietfilet, een gebak ken filet, een gegrilde filet en een stuk je visterrine voor op een bedje van spi nazie. Het bord is vierkant wat heel mooi oogt en de (prima) frieten, de rauwkostsalade en in bouillon gegaar de broccoli krijg ik apart geserveerd. Het proeven van zo verschillend en zo perfect bereide vis is een prettige erva ring. Helaas kan er geen nagerecht meer bij (de porties zijn niet gering) en dat is jammer omdat ook de toetjes niet tot de doorsnee behoren. De Zeekoe maakt een zeer goede in druk, zowel qua kookkunst als qua ambiance en gastvrijheid. En de droge witte huiswijn is zonder meer goed. Rien van Reems

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39