In Gouda draait alles om kaarsen W5 Kerstlicht Moermond Bomen Wandeling Flora Kerstfeest Limburg Delfts blauw zaterdag 23 november 2002 Cees van den Heuvel is ei genaar van kaarsenma kerij De Vergulde Kaars in Gouda, waar je als bezoeker zelf twee kaarsen mag ma ken. Het procédé is eenvou dig: zo'n dertig keer de pit, die telkens een millimeter aan dikte wint, onderdom pelen en er ontstaan twee slanke dinerkaarsen. Een perfecte afsluiting van een bezoek aan de stad, die voor al bekend staat vanwege de kaas en de kaarsen. Landgoed Moermond te Re- nesse opent dit weekeinde zijn poorten om de resultaten van de natuurontwikkeling en de werkzaamheden aan het slot te tonen. Bezoekers kunnen vandaag (zaterdag) en morgen terecht van 12 tot 16 uur. Er zijn diverse activiteiten mogelijk zoals boogschieten (13-15 uur), klauteren naast de Orangerie en ringsteken te paard. Gidsen ver tellen over de ree en geven een snelcursus spoorrzoeken. Eerder die dag heb ik Gouda al verkend. Dat kan natuur lijk aan de hand van een (histo rische) stadswandeling, ver krijgbaar bi] de VW op de Markt. Maar ook voor wie zelf wat rondloopt in het oude cen trum, dat wordt afgebakend door een brede gracht, valt er volop te genieten. Zoals het go tische stadhuis uit 1450 (een ge velsteen vermeldt 1603, maar dat zal een verbouwing zijn ge weest), het oudste raadhuis van ons land. Of de Sint Janskerk, met 123 meter Nederlands lang ste kerk, die bekend staat om de fraaie glas-in-loodramen. Loop vooral rond deze kerk, want de achterzijde aan de Jeruzalem- straat is juist nu dankzij de kale bomen goed zichtbaar. Je pas seert het Catharina Gasthuis, steenhouwerij Roodbol die we gens ruimtegebrek de marme ren platen tegen de kerkmuur heeft opgestapeld, en het Wil lem Vroesenplein. Het is mis schien wel het fraaiste stukje Gouda. Verken ook de Markt, het stadhuis en de erachter lig gende Kaaswaag die allebei be zocht kunnen worden, stap op nummer 7 0 even binnen bij kaaswinkel Hoogendoorn en drink een kop koffie in stadscaf De Zalm uit 1670ooit het oud ste hotel van het land. In de directe omgeving van de Markt is nogal wat ontsierende nieuwbouw gepleegd, maar en kele straten verder houdt dat op, en kun je lekker slenteren langs rij en oude herenhuizen uit de zeventiende en achttiende eeuw, gebouwd aan grachten met namen als Hoge en Lage Gouwe, Turfmarkt, Westhaven en Oosthaven. Aan de Nieuwe Haven bevinden zich nog enkele winkelpanden met een in twee helften verdeelde deur. Zelfs op niet al te koude winterse dagen staat de bovenste helft soms open en hangt de winkelier naar buiten voor een praatje met de buurman. Ambachtelijk Gouda is een oude, ambachtelij ke stad. Dat zie je, dat proef je en dat ruik je zelf s. Als je tenminste af en toe een minder voor de hand liggende weg durft in te slaan. Zoals de Keizerstraat, waar de zoete geur van vers ge bakken siroopwafels, weer zo'n Goudse specialiteit, je lange tijd achtervolgt. Je passeert er smoezelige curiosawinkeltjes, vage supermarkten met rijen blikken en potten die voorzien zijn van een dikke laag stof. Ook hier staan veel panden te koop of te huur, zoals overal in de stad. Je komt voorbij de voor malige Volksgaarkeuken en het circa tachtig centimeter smalle straatje 't Oude Halletje. De Keizerstraat eindigt bij de Kui perstraat met een borstel- en bezemfabriek en een eindje ver der de siroopwafelfabriek. Dat verklaart de herkomst van de weeïge lucht die in de straten hangt. Siroopwafels zijn nog zoeter dan stroopwafels, want aan de stroop wordt witte suiker toegevoegd. Pijpenmaker Een eindje verder is weer zo'n straat, de Peperstraat, waar pij penmaker en pottenbakker Adrie Moerings zijn werkplaats heeft. Moerings, voorzien van een royale voorschoot en een minstens zo royale snor, groet de binnenkomer vriendelijk. Hij veegt zijn handen af aan de schort en gaat voornaar het bin nenplaatsje achter zijn werk ruimte, dat weer overloopt in een winkeltje, dat nog op slot blijkt. De ruimte is volgepakt met verdacht veel op Delfts blauw lijkende voorwerpen, die gretig aftrek vinden bij buiten landse bezoekers. Het mooiste vind ik de sierlijke kleipijpen die aan de wand han gen. Moerings is de enige Gou wenaar die ze nog op ouderwet se wijze maakt. Ooit barstte het in de stad van de pijpenmakers. Onder menig oud pand dat wordt gerestaureerd treffen bouwvakkers restanten van pij pen aan. Nog geen vijftig jaar geleden werden 's winters zelfs speciale pijpentochten gehouden. Rot terdammers kwamen dan over het ijs naar Gouda, kochten daar een grote stenen pijp die ze op de buik hingen, en een klein exemplaar dat ze aan hun muts bevestigden. De kunst was dan om die pijpen onbeschadigd naar Rotterdam te brengen De Peperstraat is een van de oudste ambachtstraten van TT Tandelen langs n VV tale bomen in ]V De Hoge Gouwe is de meest gefotografeerde gracht van Gouda. Zijn er in de zomermaanden tal van kaasactivi teiten in Gouda, in de winter draait het vooral om kaarsen. Het hoogtepunt is op 17 december, als het stadhuis en de omringende panden op de Markt geheel verlicht worden met duizenden kaarsen. Voor het stadhuis staat een enorme kerstboom, geschonken door de Noorse zuster stad Kongsberg. Voorts zijn er een kerstmarkt en kerstconcerten. Het evenement Gouda bij kaars licht trekt jaarlijks twintig- tot dertigduizend be zoekers. In Gouda zijn tevens koopzondagen op 24 november, 1,15, 22 en 29 december. Algemene informatie: VW Gouda, Markt 27, 2801 JJ Gouda, tel. 0900-46832888, www.vvvgouda.nl en www.vvvgroenehart.nl. Cees van den Heuvel dompelt de kaarsen in het paraffinebad. Gouda. Het vorig jaar gerestau reerde complex De Waterhont herinnert aan het glorierijke verleden. Ooit werkten daar kuipers, olieslagers en een scheepstimmerman, Het pand dateert uit 1366 en werd in 1737 verbouwd tot koetshuis. Nu zit ten er appartementen in. Aan het einde van de Pe perstraat is links het vroegere Tolhuis te zien, met daarachter een molen en het Houtmans- plantsoen, het enige stuk groen in de binnenstad. Het plantsoen is genoemd naar de broers Cornells en Frederik Houtman, 'inboorlingen en burgers van Gouda en grondleggers van het verbond van Nederland met In- sulinde', zoals een gedenkteken meldt. Een voetpad voert langs de Fluwelensingel terug naar de Markt. Wie kiest voor de minder fraaie Tuinstraat, die parallel loopt, passeert er onder meer het Swa- nenburghhofje en Huize Groe- neweg. Laatstgenoemd pand was ooit een vijftiende eeuws cellenbroedersklooster, daarna een Latijnse school, vervolgens een 'werkinrichting tot wering der bedelarij' en tenslotte een bejaardenhuis. Nu is het ge bouw opgedeeld in wooneenhe den. Hofjes zijn in Gouda nau welijks aanwezig, de stad telt er nog vier waarvan er slechts twee toegankelijk zijn. De tweede is het Hofje van Jansenius, bereik baar vanaf de Nieuwe Haven, Gouda is natuurlij k in een dag te bezoeken, en dat doen de meeste mensen ook, maar eigenlijk is dat zonde. Want er zijn nogal wat werkplaatsen en musea die een bezoek waard zijn, en dan red je het niet in een dag. Boven dien liggen in de nabijheid ook al zulke aantrekkelijke plaatsen zoals Oudewater (heksenwaag) en Schoonhoven (zilverstadje) die zich prima laten combineren met Gouda. En dan hebben we het nog niet eens over het Groe ne Hart, de Krimpenerwaard of de Reeuwijkse Plassen. De WV's in de regio hebben daar om in augustus de handen ineen geslagen, en ontwikkelen nu meerdaagse arrangementen die binnenkort geboekt kunnen worden. Veel gasten, zeker zij die iets langer in Gouda blijven, kiezen tenminste .een actieve bezig heid, en komen dan dikwijls te recht bij De Vergulde Kaars. Groepen uiteraard op afspraak, individuele bezoekers zijn zo welkom. Paraffinebad Inmiddels sta ik er een half uur te hengelen in het paraffinebad. Een simpel en ongevaarlijk tijd verdrijf, want dankzij de tem peratuur van 65 graden kun je van de paraffine geen brandbla ren oplopen. Het gekeuvel met andere bezoekers maakt dat de tijd voorbijvliegt. Bovendien vertelt Van den Heuvel boeiend over het kaarsen maken. „Je kunt een goede kaars gemakke lijk van een minder goede on derscheiden", legt hij uit. „Dompelkaarsen zitten altijd met z'n tweeën aan een pit. Ze branden lang en gelijkmatig. Die goedkopere kaarsen die de meeste mensen kopen, worden in de fabriek geperst en branden minder goed. En dan heb je nog gegoten kaarsen, dat zijn kaar sen in speciale vormen. Die zijn op zich ook prima." Hij toont de onderzijde van een dikke dompelkaars, die ringen heeft gelijkend op de jaarringen van een boom. „Kijk", wijst hij, „hier had ik koffiepauze, daar ging ik lunchen en dat was de thee." Dompelen is een heel ou de techniek die nog steeds op de zelfde wijze geschiedt. Van den Heuvel maakt veel speciale kaarsen voor even zo speciale gelegenheden. Zo maakte hij op verzoek van de gemeente Gouda een kaars die bij het condolean ceregister voor prins Claus werd neergezet. „Eigenlijk is het een beetje vreemd dat Gouda een imago heeft als kaarsenstad, want er was hier vroeger maar een echte kaarsenfabriek, de Stearine Kaarsen Fabriek uit 1883. Die zit nu in Waddinxveen. Het per soneel is hier onlangs op excur sie geweest." Van den Heuvel maakt zijn kaarsen met grotere aantallen tegelijk, bezoekers gebruiken een houten plankje waarmee je twee exemplaren dompelt. Als de kaarsen dik genoeg zijn, zijn ze nog niet klaar. Aan de onder zijde hangen druipers, gelij kend op stalactieten in een grot. Een haal van een scherp mes maakt daar snel een einde aan. Dan gaan de kaarsen in een ge kleurd paraffinebad. Je mag zelf de kleuren kiezen, eventu eel mengen zelfs. De mijne wor den kobaltblauw, en na drie keer dompelen ben ik tevreden over de kleur. Vervolgens gaan de kaarsen even in het water, en dan worden ze in een papiertje gewikkeld. Het nog warm aan voelende souvenir uit Gouda kan de tas in. Hoewel het dom pelen eigenlijk niet kan misluk ken, geeft het eindresultaat toch een bevredigend gevoel. Want zeg nu eerlijk, wanneer ontsteek je 's avonds een paar zelfge maakte kaarsen? Alice Plekkenpol s monumen- n Middelburg kan zaterdag 30 november on der leiding van een gids van de IVN Walcheren. De start is om 11.00 uur bij De Drvkkery op de Markt in Middelburg. Daar kunnen kaartjes worden ge kocht. Volwassenen: 1,20, kinderen: 0,50. Onder het motto Er op uit in 't Groen? ..Doen! houdt de VW Ouddorp morgen (zondag) een herfstwandeling in het pol der- en duinlandschap van Ouddorp en omgeving. De start is tussen 11 en 15 uur vanaf het parkeerterrein Strand Noord, te bereiken via de Oosterweg. Er zijn tochten uitgezet van vijf ki lometer (met puzzelopdrachten voor kinderen) en van tien kil- kometer. Om 14 uur begint een natuurexcursie. Deelname: €1 voor volwassenen en€0,50 voor kinderen t/m 12 jaar. Informatie: tel. 0187-681789 Opnieuw heeft de bloemen veiling in Naaldwijk speci ale rondleidingen in de kerst vakantie. Tot de activiteiten be horen een kijkje in de grootste koelcel ter wereld, in de afmijn- zalen en in de distributiehallen. De rondleidingen zijn op vrij dag 27 december, maandag 30 december en vrijdag 3 januari. De aanvang is 8.30 uur bij de toeristeningang (Elsenzijde). De excursie duurt tot 10.30 uur. Aanmelden is niet nodig. Infor matie: tel. 0174 - 634641 of in ternet: www.floraholland.nl Wie alles wil weten over de kerstperiode, of het nu gaat om de historie van het kerstfeest of om allerlei evene menten in die tijd, kan op inter net terecht op de website www.kerstfeesten.nl. Toei-isme Recreatie Nederland biedt in formatie voor zowel mensen die Kerstmis thuis willen vieren als voor degenen die uitstapjes wil len maken. Uiteraard ontbreekt een overzicht van de kerstmark ten niet. Overigens zijn ook acti viteiten rond de jaarwisseling op de site opgenomen. Eten en drinken staan cen traal tijdens culinaire uit stapjes in Limburg. Hoffelijk pottenkijken is de naam die aan twee arrangementen is gegeven. Voor €98 is men drie dagen wel kom, voor €215 twee dagen lan ger. Onderdelen van het pro gramma kunnen onder meer zijn: bezoek aan een paarden- melkerij, rondleiding door het Nationaal Asperge- en Cham pignonmuseum in De Locht en een bedrijf dat runderen houdt. Verder kan men zelf culinair aan de slag in een restaurantkeuken. Informatie bij de WV Limburg, tel. 0466310610 of internet www.smaakvollimburg.nl Business Class-vliegen is ook bij de KLM een kostbare zaak. Een extra attractie, naast het comfortabeler zitten en lek kerder eten en drinken, is in de ze klas voor velen het porselei nen Delfts blauw huisje dat daarbij cadeau wordt gegeven. De huisjes zijn een verzamelob ject geworden. Er zijn er inmid dels 83. Vorige week werd het 83ste exemplaar ter gelegen heid van de 83ste verjaardag van de KLM geïntroduceerd: een replica van het pand Kei zersgracht 672 in Amsterdam. Wie wil zien hoe al die huisjes eruit zien kan kijken op website www.klm.com onder KLM Ser vices/Business Class. foto's Roland de Bruin Het gotische stadhuis met de rood-witte luiken is het pronkstuk op de Markt. -wkfotKlfe. GOUDSE WIHKEWE De straatjes rondom de lange Sint Janskerk zijn misschien wel de mooiste van de stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33