zc Gezond genieten van rust en kust Overwinteren aan de Costa Blanca W3 Eilanden in Het Kanaal cc Z QC U_ Benidorm Brugge Salamanca Vail Dolomiti Pitztal zaterdag 23 november 2002 De Kanaaleilanden zijn Jersey, Guernsey, Sark, Alderney en Herm. Ze liggen door de Golfstroom onder een warme deken. Vorst en sneeuw wekken verbazing en in deze maanden blijft het lang zo'n 18 graden. Het zijn eilanden voor rust, goed eten, fietsen, lezen, zeilen, vissen, pubs en vooral genie ten van een prachtige kust- natuur. Gezonde lucht om diep in te ademen. Het Grote Geld woont er, maar de prij zen voor de toerist zijn rede lijk. Midden in een zee van exoti sche bloemen kijken de twee echtparen uit over het ein deloze groenblauwe water en daarin slordig gestrooide rots partijen. De Normandische kustlijn van Frankrijk breekt in het kristalheldere licht in stuk jes. Guernsey is duidelijk te zien. Verderop liggen Sark en Jersey. Alderney drijft voor het blote oog te ver weg. „Elk jaar komen we hier, een le ven lang al." Deze gasten komen uit county Shropshire in Engeland en heb ben hun ziel conditieloos ver kocht aan Herm, dwerg onder de Kanaaleilanden. Een vreem de rotsbuit met alles wat de natuur te bieden heeft, kleine valleien, imponerende uitkijk- plekken, schelpenstranden en bijzondere dieren. Het hotel, de winkeltjes, enkele farms, een kerk, kilometers muurtjes, huisjes met zelf catering, twee tractoren en een schooltje horen bij de zestig permanente bewo ners. Die zijn allen weer in dienst van de familie Rose. In 1949 zetten Peter en Jenny Wood him eerste voet op het ei landje van tweeëneenhalf bij een halve kilometer. Ze konden het later leasen en nu zijn doch ter Pennie en haar man Adrian de 'koningen'. Andere families van naam gingen hen voor, van af 1889. Ooit was het op deze rotsklomp behoorlijk druk, toen het gra niet van Herm overal werd ge bruikt, tot in de London Tower. Daarna vertrokken de honder den arbeiders en keerde de rust weer die de monniken vijftien honderd jaar geleden zo aantrok toen ze bij St. Tugal in de leer gingen en een kapel bijeensta- pelden. Het zeewater rondom Herm, dat zo van Eden is afge broken, rijst en daalt zo'n acht tot negen meter, een getijdere cord in Europa en een garantie voor wisselende uitzichten. Feest voor maritieme scharre laars bij laagtij: kilometers rots en spannende poeltjes. Bij hoogwater een nachtmerrie voor schippers; velen werden met natte voeten begraven. St. Peter Port is de hoofdstad en haven van Guernsey. Janice doet wat aan pr, de kleu ter- en lagereschool en eerste hulp, haar man beheert de win keltjes. Op dit eilandje, twintig minuten varen van Guernsey, grijpen alle handen en karak ters in elkaar. „Elke vrijdag avond komen we bijeen, feesten lachen en de zaken uitpraten die zijn scheefgegroeid. Als je vijf enzestig bent, moet je van het ei land af. Goed voor vers bloed, nieuwe verhalen en inzichten." We klauteren wat over Herm, plukken bramen, strelen een ezel en genieten van de intense stilte. In het landschap liggen prachtige huisjes, soms tegen zee en rots aangedrukt. De duurste doet zo'n 2000 euro in de week. Maar je kunt op Herm ook voor een habbekrats kam peren. We varen terug naar Gu ernsey en onze Engelse families zwaaien. Fietsen 's Morgens in alle vroegte krij gen we een mooi beeld van Gu ernsey als we op crossfietsen door een net van weggetjes het eiland verkennen. Van de 65.000 inwoners merk je niet veel. Het meeste gewicht hangt aan de oostkant waar hoofd- en haven stad St. Peter Port het contact met de Grote Wereld onder houdt. We blijven wat aan de zuidkust en ademen op de hel lingen hijgend heldere zeelucht in bij Bon Repos en Corbière Bay. De Channel Islands mogen dan eigendom van de Kroon zijn, ze maken geen deel uit van het United Kingdom en hebben met hun gouverneurs en parlement, de States genaamd, een eigen bestuur. Overal op de zeer wel- Talrijke veerdiensten verbin den Frankrijk en Engeland met de Kanaaleilanden. Vlie gen: Aurigny van Schiphol naar Guernsey (ook door naar Jersey British Airways (via Londens Gatwick) en VLM van Zestien hoven naar Jersey via Londen en 's zaterdags rechtstreeks. Er gaan jaarlijks duizenden Ne derlanders naar de Kanaalei landen, verreweg de grootste touroperator is OAD, tel: 0548 377771, met een keur aan hotels en ook campings. Valuta: eigen ponden met zelfde waarde als het gangbare Engels pond, bui ten de eilanden niet inwissel baar. Meer op: www.guernseytourist- board.com, www.jersey.com/nederland/, www.oad.nl en www.visitbritain.com/ varende eilanden kom je een ze kere eigenzinnige en soms zelf voldane houding tegen. Wie er woont, heeft niets te klagen: een fantastisch klimaat in de Golf stroom - palmen en bougainvil le te over - geen werkeloosheid, tot voor kort nauwelijks kleine misdaad, blije toeristen, een 9a*eila^ keur uit goed voedsel, twintig procent belastingen en een vlechtwerk van maatregelen en wetten, die alles zo moeten hou den als het is. „Wil je hier iets veranderen, laat dan je baard maar staan, want het gaat langzaam, zeer lang zaam in de besluitvorming. Al Alderney Guernsey Herm St.Peter Port Sark Jersey St. Heiier foto Thom Olink. heeft dat ook zijn goede kan ten", zegt John Cockcroft. Hij is eigenaar van het sfeervol le Les Douvres hotel, dat zo in Dorset kon staan en The Bella Luce aan la Fosse in de gemeen te St.Martin. Huizen hebben nooit nummers maar namen, net als de straten altijd in het Frans of liever in het patois, dat zonderlinge taaltje uit vroeger dagen. Patois verdwijnt nu langzaam uit de gesprekken. Het 'gewone' Frans hangt ook tussen de gevels en boven de ge politoerde conferentietafels, want Guernsey en Jersey heb ben banken en geldhandelaren aangetrokken als een bloem de bijen; een fantastisch klimaat voor financiële transacties. In de harde, eerlijke natuur ge ven vogels, bodembedekkers en bloemen de toon aan. Vooral de kusten met soms brede en zand- gekleurde stranden lokken veel toeristen, grote groepen uit En geland en Frankrijk. Die kun nen er makkelijk komen, want de Kanaaleilanden zitten met vele verbindingen over het wa ter en door de lucht aan deze landen vast. Jongeren boeken veelal niet voor lang. Ondanks alle pracht en mooie musea, zo als het maritieme in St. Heiier, is er vooral voor jongere toeristen geen overmaat aan uitdaging. Thora Olink Elk jaar bezoeken vijf mil joen toeristen Benidorm. Dat er iets mis zou kunnen zijn met het imago van de Spaanse wolkenkrabberbadplaats lijkt Vicente Pérez dan ook een uitvinding van een al te kriti sche reisjournalist. Er is voor de burgemeester geen wolkje te be kennen aan de strakblauwe he mel. „Benidorm is gewoon Be nidorm. Daarom komen de mensen ieder j aar weer naar ons toe." Over de brede palmenboule- vard, direct grenzend aan het vijf kilometer lange 'gouden' zandstrand wordt heel wat af- geschuifeld. In deze periode, vanaf november tot april, zijn het vooral de vermoeide voeten van de bejaarde overwinte raars. 's Zomers worden die ver vangen door de slenterende tred van verliefde jongeren. De zil veren maan die uit de Middel landse Zee omhoog rijst, kwijt zich van zijn romantische taak. Het klimaat en de voorzienin gen maken van Benidorm een van de weinige badplaatsen die zomer en winter continu in be drijf zijn. Door een uniek mi- niklimaat komt de temperatuur er nauwelijks onder de 18 gra den en het zeewater blijft boven de 15. Hotels, restaurants en winkels zijn het hele jaar door open waardoor de spooksfeer die je 's winters in sommige bad plaatsen aan de Spaanse costa's aantreft, hier niet hebt. Vanaf het uitkijkpunt in de Sierra Helada (bevroren berg) toont Eduardo Fernandez, hoofd van de gemeentelijke toe ristenpromotie 'zijn stad'. In de diepte verheffen zich de 132 ranke torens, die het epitheton 'wolkenkrabber' mogen voeren. Dankzij hun verticale denken hebben de Benidormers op een oppervlakte van slechts zeven vierkante kilometer 126 hotels (37.000 bedden), 7000 apparte menten (19.000 bedden) en tien campings samen geperst. De grootste hotelaccommodatie van Europa. „Nederlanders en Benidorm hebben altijd een bijzondere band met eikaar gehad", zegt Eduardo Fernandez. Vooral voor de overwinteraars is de stad een begrip. De infrastruc tuur heeft zich de laatste j aren volledig aangepast aan de grote groep Nederlandse ouderen die regen en kou in hun eigen land ontvluchten. Klinieken, bemand door Neder landse artsen, een volwassen nederzetting thuiszorg van de AWBZ, Nederlandse winkels, bars en restaurants maken de drempel om naar dit stukje bui tenland te gaan bijzonder laag. Als je de Blauwe Walvis, een be kend restaurant aan de strand- boulevard binnenstapt, waan je je helemaal in Nederland. De 'verse slager' om de hoek, de 'banketbakker' en de 'dieren kliniek' geven de 400.000 Ne derlanders die volgens de cijfers van de afdeling toerisme Beni dorm bezoeken, het absolute thuisgevoel. Het grote verschil met Harderwijk of Den Helder is dat de zon er altijd schijnt. Maar Benidorm is veel meer dan, zon, zee en strand, meent burgemeester Pérez. En dan komt toch het imagoprobleem om de hoek kijken. Volgens Marktonderzoekers heeft Beni dorm teveel het stempel van de 'badplaats voor de oudjes' opge drukt gekregen. Zomers wordt het vaak afgeschilderd als de 'mondaine stad met de lawaaie rige jongeren'. Daardoor wor den gezinnen met kinderen af geschrikt. Pérez: „Misschien is daarom de Ouderen genieten midden november van zon, strand en zee. foto Henk van den Boom Benidorm ligt 2000 kilometer zuidelijker dan Amsterdam aan de Costa Blanca. Over de tol weg is het in twee dagen met de auto te bereiken. Het dichtstbij gelegen vliegveld is Alicante, waar door Transavia op wordt gevlogen. Het vliegveld ligt drie kwartier van Benidorm. Benidorm telt 126 hotels, 6469 appartementen en 10 campings. Bijna alle Nederlandse touropera tors hebben de badplaats in hun programma op genomen, zowel vlieg- als busreizen. Benidorm behoort tot de goedkopere Spanje-bestemmin- gen. Vooral de winteraanbiedingen zijn zeer voor delig. De badplaats is beroemd om zijn zachte kli maat en de vele Nederlandse voorzieningen. Daarom is het een geliefd oord voor de overwinte- laatste jaren een dipje gekomen in het bezoekersaantal uit Ne derland. Daar willen we wat aan doen. Niet dat we hier nog méér bezoekers naar toe willen halen, want we zitten zo'n beet je aan ons maximum. We willen er nu vooral aan werken dat er een evenwichtige balans ont staat in het bezoekersaanbod. Jong, oud en families gaan uit stekend samen, ook als ze op va kantie zijn." Om dit te bewijzen neemt Pedro Devesa, voorzitter van de Beni- dormse hotelvereniging ons 's avonds mee naar een uit- gaanswijk, waar de talrijke dis cotheken, bars en nachtclubs voor vertier moeten zorgen zon der dat er overlast voor de ande- re gasten ontstaat. Discotheken die op het eerste gezicht geslo ten lijken omdat je buiten niets hooid, blijken dan volop in be drijf te zijn. Het stadsbestuur heeft de laatste jaren op het ge bied van isolatie, sluitingstijden en drankverkoop harde eisen gesteld. Devesa blijkt een gezellige stap per en presenteert een aardige keuze uit het aanbod van het Benidormse uitgaansleven. Zeer de moeite waard is het avondvullende programma in het 'Benidorm Palace'. Een ar tistiek hoogstaande show met wervelende flamenco, afgewis seld met moderne dansen en il lusie geven de bezoeker het ge voel een echt avondje uit te zijn. Het goed verzorgde diner dat daarbij ook nog wordt opge diend, rechtvaardigen een to taalprijs van 37 euro beslist. Henk van den Boom Brugge ligt er wat ijzig bij Geen wonder want er werd voor 1700 kilo aan zware ijs blokken gelost, waar nu ijssculpturen van gemaakt zijn. Bovendien werden er beelden gemaakt van sneeuw die gepro duceerd is door snowcrushers en snowblowers, die ze ook ge bruiken voor kunstsneeuw op skipistes. De huizenhoge sculpturen wer den gemaakt door 35 professio nele ijskunstenaars uit alle de len van de wereld. Het Sneeuw en IJssculpturenfestival Een wereldreis door sneeuw en ijs begint, op het plein voor het Centraal Station, op vrijdag 29 november en duurt tot 6 januari 2003. Meer infoimatie op telefoon nummer 0032-50-200465 of website www.ijssculptuur.com In de Spaanse universiteits stad Salamanca, dit jaar sa men met Brugge Europa's Cul turele Hoofdstad, is sinds kort een automuseum geopend, waar permanent zo'n 109 voertuigen van historische waarde en vaak ook schoonheid worden ge toond. Behalve de permanente ten toonstelling zijn er twee tijdelij ke: een over 140 jaar automobiel in Spanje, de ander over 66 foto camera's om te laten zien hoe parallel de ontwikkeling tussen fotografie en auto's is verlopen. Het museum is gevestigd in een voormalige Romaanse kerk, waaraan men een nieuwe ge deelte heeft toegevoegd. De kerk staat aan de Plaza del Mercado Viejo in Salamanca. De expositie, waarvoor de en treeprijs 3 Euro bedraagt, is dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 16 en van 16 tot 20 uur ge opend, en op zaterdag en zondag van 10 tot 20 uur. Vail (Colorado) is door de le zers van het Amerikaanse tijdschrift SKI-magazine uitge- roepen tot het beste ski-oord van Noord-Amerika. Het olym pische Deer Valley (Utah) dat vorig jaar nog op de eerste plaats stond, eindigde nu als tweede en het niet ver van Van couver (Canada) liggende Whistier bezet de derde plek. Om de prestigieuze zogeheten 'Top 60 Resort Guide' te kunnen samenstellen, ondervroeg de re dactie van SKI-magazine meer dan 20.000 lezers. In het Italiaanse skigebied Do lomiti Superski (met in totaal 1220 kilometer niet aaneenge sloten pisten) zijn de afgelopen maanden vijftien bergbanen en skiliften vernieuwd. Zo is de verbinding van het skigebied van Alta Badia met dat van Grö- den aanzienlijk verbeterd door de bouw van een nieuwe gondel- baan met aansluitende stoelt - jeslift. Ze vervangen vijf sleepliften waardoor ook de doorstroming op de vermaarde Sella Ronde met de klok mee beduidend is verbeterd. Tegelijkertijd werd in La Villa de oude kabinebaan Piz La Ila op de Gran Risa we reldbekerpiste vervangen door een moderne koppelbare 15- persoons kabinebaan. Nieuw is ook de koppelbare Goldknopf-stoeltjeslift, waar mee het hoogste punt van de Seiser Alm vanaf de komende winter makkelijker bereikbaar is. Verdere informatie: Dolomiti Superski, Cir Str. 8, 39048 Wol- kenstein (BZ), Italië en/of inter net: inf o@dolomitisuperski .com De drie skigebieden van het Pitztal (1100-3440 m), ge legen in het Oostenrijkse Tiroler Oberland, zijn uitgebreid, In het Hochzeigerskigebied van Jer- zens werd een stoeltjeslift voor zes personen gebouwd alsmede een oefensleeplift. Ook werd er een nieuwe piste aangelegd. In totaal telt het ge bied nu 85 kilometer aan pisten die worden ontsloten door 21 liften, waaronder een kabel- trein (naar de gletsjer, het hoogst gelegen skigebied van Tirol), 3 gondelbanen en 5 stoel- tjesliften. Verdere Informatie: Tourismusverband Pitztal, A-6473 Pitztal, Oostenrijk, telefoon: (0043).5414.869.99 en/of inter net: www.pitztal.com 1 :.r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31