Rebellenclub is de scherpe kantjes kwijt 21 PZC Onverstoorbaar is de Socialistische Partij bezig aan een grootse opmars. In Oss, waar de wortels van Nederlands meest linkse partij liggen, vormen de so cialisten met 15 van de 35 zetels een machtsfactor van belang. Wat is de magie van de rebellenclub van Jan Marijnissen? Als we bij de landelijke verkiezingen zeven tien zetels halen is het prachtig. Maar dertig? Alsj eblief t nietAli Maas van de Roer- mondse SP-afdeling in oprichting ziet de pei lingen voor haar partij met enige huiver aan. De Socialistische Partij lijkt af te stevenen op een ongekende groei van negen naar meer dan twintig zetels. „Wij zijn er klaar voor, maar ik denk dat het volk het niet aankan. Er heerst nog te veel een graaicultuur." Maas is een van de vijftig afgevaardigden op een Limburgse conferentie van de SP in Heer len. Zij bereiden het partijcongres van van daag voor, waar de aftrap van de campagne voor de Tweede-Kamerverkiezingen wordt gegeven. In gemeenschapshuis het Leiehoes heerst deze zondag een bijna euforische stem ming. Of het partijbestuur alvast geld wil be loven voor het overwinningsfeest op de avond van de verkiezingen, wil een pronte Limburg se weten. „We houden sowieso een groot feest in disco de Melkweg in Amsterdam. Maar als jullie liever zelf iets willen organiseren en wij vinden de plannen leuk genoeg, dan willen we daar best aan bijdragen", zegt penningmeester van de partij Marga van Broekhoven. „Jullie mogen voor zo'n feest wel wat meer uit de kast trek ken dan een bak borrelnoten, hoor." De SP is hot. Kamerlid Jan de Wit spreekt in Heerlen zelfs schertsend van eenverschrikke- lijke vooruitgang'. Voor het eerst sinds de op richting in 1972 is regeringsdeelname een serieuze optie. De partij komt in 1994 onder leiding van oprichter J an Marijnissen met twee zetels in de Tweede Kamer. Marijnissen is op dat moment de minst bekende lijsttrekker maar twee jaar later geldt hij al als de op een na beste politicus, na VVD'er Frits Bolkestein. Het zetelaantal groeit bij de verkiezingen in 1998 naar vijfDe verdubbeling lijkt regel te worden als de partij in mei van dit jaar negen kamerleden krijgt en nu in de peilingen af koerst op zo'n twintig zetels. Voor de oude garde binnen de partij is het nog even wennen. Met angst en beven zien ze een grote groep in de LPF teleurgestelde kiezers op zich afkomen. De oudgedienden in Heerlen vrezen dat de nieuwkomers in sneltreinvaart het authentieke karakter van hun partij afbre ken. Zoals afgevaardigde Maas zegt: „Wij hebben geen haast. Ik zie veel liever dat we ring voor ring bouwen aan het fundament van de partij." Een andere afgevaardigde vraagt ongerust: „Krijgen wij straks al die ontevre den mensen die de SP willen gebruiken om Balkenende onder zijn ballen te trappen? Daar hebben we niets aan." Met die angst weet Tiny Kox, partijsecretaris en met Marijnissen de spil van de SPwel raad. „Dé LPF-stemmer bestaat niet. Je kan hoog uit één keer LPF gestemd hebben en daar had je misschien een goede reden voor. Mensen die boos zijn op de bestaande samenleving en wil len dat het beter gaat zijn bij ons van harte welkom. Maar we willen ze niet allemaal. De LPF'ers die de grenzen dicht willen gooien, die hoeven we niet." Mensen die genoeg hebben van Paars ont vangt de SP met open armen. Of ze nou bij de vorige verkiezingen LPF gestemd hebben om de oude politiek wakker te schudden of niet. Daarnaast stappen veel teleurgestelde PvdA- kiezers over naar de SP. Zij kunnen de onstuit bare opmars echter niet volledig verklaren. Er is meer aan de hand. Aantrekkingskracht Hoe kan het dat een zo linkse partij als SP op eens zo'n enorme aantrekkingskracht op de kiezer heeft? Voor SP-deskundige Gerrit Voerman komt dit niet onverwacht. „De partij is steeds gegroeid. Toen het sociale gezicht van de PvdA in de jaren negentig door de WAO- crisis schade opliep, profiteerde de SP. Ze komt op voor de zwakkeren in de samenle ving." De partij heeft nu wel het tij mee, erkent Voer man. „In tijden dat de economie hapert, ko men de links-rechts-tegenstellingen terug. Het zijn heus niet alleen laagbetaalden die zich tot de SP wenden. Ook steeds meer men sen met hogere inkomens voelen zich solidair met de minderbedeelden en kiezen voor SP." Zo extreem is de SP niet meer. „De scherpe kantjes zijn er wel af", aldus Voerman, direc teur van het Documentatiecentrum Neder landse Politieke Partijen. „De partij is afge die in de camera zegt dat 'Marijnissen niet het charisma van Fortuyn heeft', wordt met hoon gelach ontvangen. De SP-ers, velen getooid met de tomatenspeldjes van hun partijbelo nen hun voorman-op-het-doek met spontaan applaus als hij uitlegt wat hij gaat doen als hij minister-president wordt. Volgens sommige onderzoekers ligt het zelfs alleen aan Marijnissen dat de SP zo populair is. Zoals opinieonderzoeker Maurice de Hond het ziet: „Er zijn drie verklaringen voor de po pulariteit van de SP: Marijnissen, Marijnissen en Marijnissen." Ook voor de campagne strateeg van Leefbaar Nederland, Kay van de Linde, is Marijnissen de sleutel tot het succes van de SP. „Het is geen ideologische keuze van mensen om massaal over te stappen naar de SP. Het gaat vooral om de persoon Jan Marij nissen." „Hij heeft de rol van outsider", legt Van de Linde uit. „Hij durft tegen heilige huisjes te schoppen en zegt waar het op staat. Hij is een antipoliticus, net als Fortuyn was. En boven dien: iedereen wil bij de winnaar horen." Andere partijen moeten de SP vooral op de in houd aanpakken. „Ze moeten zeggen: Marij nissen is een wolf in schaapskleren. Kijk wat hij wil, zo iemand wil je niet in de regering hebben." Van de Linde, die in de Verenigde Staten verschillende politieke campagnes deed, gaat ervan uit dat de SP nog fors zal da len in de peilingen. PvdA en GroenLinks heb ben nieuwe lijsttrekkers. „En hoe werkt dat? Journalisten duiken bovenop de nieuwelin gen." Stampen In het partijbureau in Rotterdam golft het op timisme bijna tastbaar door de gangen. De medewerkers en vrijwilligers beginnen voor zichtig te geloven in een revolutionaire verkie zingszege. Iedereen die penningmeester Mar ga van Broekhoven tegenkomt, informeert lachend: „En, hoeveel nieuwe leden vandaag? Want het loopt storm. Bij de ledenadmini stratie zijn extra vrijwilligers ingezet om de enorme toeloop te verwerken. Elke dag mel den zich vijftig tot honderd nieuwe leden. Tel de de partij aan het begin van dit jaar nog 27.000 SP'ers, nu staat de teller al op 34.800. Het is topdrukte op het bureau. De grote voor deur, met raampjes in de vorm van tomaten, zwaait voortdurend open. Leden wandelen even binnen om mee te genieten van het opti misme. Oud-kamerlid Remi Poppe komt in de koffiekamer vertellen dat hij net is geïnter viewd door TV Rijnmond. „Joh, die hadden nog allemaal oude beelden van de havensta kingen uit de jaren zeventig. Jan Marijnissen met langhaar!" Op de ledenadministratie rinkelen de tele foons en in vergaderzaaltjes schuiven vrijwil ligers congresstukken in enveloppen. In de kelder staat de drukpers te stampen om de lijs ten met de nieuwe kandidaat-kamerleden op tijd klaar te hebben. „Wij zijn de enige partij met een eigen drukkerij", zegt een medewer ker trots. „Dat maakt ons onafhankelijk. Als we morgen aan de poort van een fabriek actie folders willen uitdelen, dan zijn die in een mum van tijd gedrukt." Actie in de wijk blijft bovenaan het lijstje staan van de SP. Elke grote afdeling houdt een eigen juridisch spreekuur waar mensen met hun problemen terecht kunnen. Ook heeft de partij twee medische centra, in Oss en in Zoe- termeer. Mensen kunnen er terecht als ze ziek worden van hun werk. De huisartsen die er werken zijn SP'ers. De partij houdt nauwkeurig bij welke acties individuele afdelingen organiseren. Een goe de inval kan wellicht leiden tot een landelijke campagne. En tot kamervragen. De diehards van de partij staan erop dat de SP een actie partij blijft. Daar hameren ook de afgevaar digden in Heerlen op„Geen fractie zonder ac tie", onderstreept Sjef Kleine van de afdeling Valkenburg. Ook volgens partijsecretaris Kox moeten SP'ers op de barricaden blijven. „Een op de drie leden is actief. Dat moeten we zo houden. Daarom moeten jullie ook alle nieuwe leden die zich aanmelden bezoeken. Die mensen wil len in actie komen en die kansen moet je niet laten liggen." Juist nu het zo goed gaat met de partijmoeten de leden van Kox 'hun schoenzolen verslijten en him stembanden stukpraten' om de kiezer uit te leggen waar de SP voor staat. „Als het er ooit de tijd voor was, is het nu. Mensen komen van alle kanten aanwaaien. We staan aan de vooravond van een historische verkiezingsoverwinning. Als je op 22 januari ziet dat de SP vet gewonnen heeft, en je hebt daar als lid niets aan bijgedragen, dan ben je toch een loser." Frouke Houtman en Jaco van Lambalgen Voor de populariteit van de SP zijn drie verklaringen: Marijnissen, Marijnissen en Marijnissen. Phil Nijhuis stapt van het maoïsme en het leninisme. Ze is nog steeds een protestpartijmaar de leus is te genwoordig 'stem voor' in plaats van 'stem te gen.' Tegenstemmen is leuk zolang ,je in de oppositie zit. Omdat de partij lokaal steeds populairder wordt, zit ze steeds vaker in het gemeentebestuur. Dan moetje compromissen kunnen sluiten." De opkomst van de SP is in de regio's begon nen, schetst Voerman. „Kijk bijvoorbeeld naar de oude wijken in Groningen. Als mensen daar moeite hebben met het invullen van hun belastingformulier, kunnen ze bij de SP aan kloppen voor hulp." Het is de basis van de SP. Partijsecretaris Kox typeert de SP als 'een ge wone-mensenpartij'. Andere partijen zijn er jaloers op. SP-afdelingen weten als geen an der wat er in hun gemeente leeft en voeren waar nodig actie. Maar dé succesfactor bij deze verkiezingen is Jan Marijnissen, constateert Voerman. „Ik wil geen halleluja verhaal ophangen, maar de stijl van Marijnissen draagt zeker bij aan het suc ces. Hij is retorisch zeer begaafd. "Wat volgens hem ook meespeelt is dat Marijnissen zich minder tegen Pim Fortuyn heeft afgezet dan Paul Rosenmöller van GroenLinks. Rosen- möller haalde in de vorige verkiezingscam pagne hard uit naar Fortuyn. Marijnissen kon die rechtstreekse confrontatie met Fortuyn niet aangaan omdat hij niet aan de grote ver kiezingsdebatten mocht meedoen. Hoongelach Marijnissen is mateloos populair, ook bij de oudgedienden in de partij. Als op de bijeen komst in Heerlen een promotievideo met de grote leider wordt vertoond, veert de zaal op. De opmerking van presentator Ton van Royen zaterdag 23 november 2002

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21