Schwarzman is ijskoud de beste Bond mag niet achterover leunen Komst van Koreaan Park is ook zakelijk interessant voor PSV Grieken bij Spelen op alles voorbereid Spelers Vitesse willen niet inleveren Liverpool wil Van der Vaart EK dammen in Domburg eindigt op gewenste wijze Litmanen terug in selectie van Ajax Wilmots stopt na dit seizoen Smit schaatst omdat het moet halve eindstrijd Brekebeentje onbevangen naar finale Willem II wint Excelsior bij 'h zaterdag 23 november 2002 ARNHEM - De spelers van Vitesse zijn niet bereid een kwart van de wedstrijdpremies in te leveren. De Arnhemse club had dit voorgesteldom de financiële problemen wat te verl i chten. De club tracht waar mogelijk te bezuinigen en heeft daarom de spelersraad gepolst met het voorstel de wedstrijdpremies te verlagen. De spelersgroep heeft het voorstel van de clublei ding afgewezen. ,,De premies zijn een onderdeel van het sala ris", legt Louis Laros namens de spelersraad uit. „We hebben het met de spelersgroep besproken. Sommige spelers, met na me de jongeren, moeten het vooral hebben van de premies. Daarom hebben we nee gezegd." DEN HAAG - Liverpool heeft belangstelling voor Ajax-mid- denvelder Rafael van der Vaart. Volgens een bericht van de BBC is de club bereid komende zomer 18 miljoen euro neer te tellen voor de diensten van de negentienjarige Ajacied. Vol gens de BBC heeft Liverpool concurrentie van Barcelona, In- ternazionale, Juventus, Real Madrid and AS Roma. Van dei- Vaart heeft nog een contract tot medio 2006 bij Ajax. GPD De 35-jarige Moskoviet was daarmee na tweeënhalve week dammen de beste van 32 dam mers uit twaalf landen. Hij werd de opvolger van Harm Wiersma die zich tijdens het toernooi niet één keer in Domburg liet zien. Niet de schitterende vondsten of de blunders van de dammers was het leitmotiv van het EK, maar dat systeem. Tot na de prijsuitreiking werd daarover nagekaart en ook de komende maanden zullen de discussies hoog oplaaien. Jacek Pavlicki, voorzitter van de Europese dambond, en Theo van den Hoek, voorzitter van de Neder landse dambond, spraken na af loop verzoenende woorden. Toch leken ze vastbesloten om op de ingeslagen weg voort te gaan. Tegenover hen stond een flink aantal spelers. Anatoli Gant- warg, de 54-jarige Wit-Rus met vier wereldtitels achter zijn naam, leek het meest onver zoenlijk. „Dit was mijn laatste toernooi met dit soort barrages. Het heeft me mijn gezondheid gekost", sprak de man die als vijfde eindigde. „Ik heb veel te veel gerookt en veel te weinig geslapen." Gantwarg refereerde nog even aan de finale van het EK in 1995, tegen Ton Sijbrands. Daar hadden ver snelde partijen de beslising moeten brengen, maar beide spelers waren faliekant tegen. Ze lieten liever het lot beslissen. Gantwarg won. De Let Guntis Valneris (vierde) voelde zich gisteren helemaal leeggezogen. „Het kost me een week om weer op krachten te HnnrKoen de Vries DOMBURG - Het EK dammen in Domburg is gisteren geëin digd als de organisatie wilde. De winnaar werd niet bekend na een duffe remise op een achter namiddag, maar na een zenuw slopende barrage. In een partij met een bedenktijd van vijf mi nuten per speler plus vijf secon den per zet, versloeg de Rus Alexander Schwarzman in de derde barrage zijn landgenoot Alexander Georgiev. AMSTERDAM - Ajax kan vanavond in de uitwedstrijd bij Heerenveen weer beschikken over Jari Litmanen. De Fin lijkt volledig hersteld van de hamstringblessure die hem een maand aan de kant hield. Tegenover de rentree van Litmanen in de selectie staat het wegvallen van Jelle van Damme (gebroken teen), reserve doelman Henk Timmer (knieblessure) en wellicht Nigel de Jong. Het talent verliet gisteren de training met lichte spier- klachten. Hatem Trabelsi, die ook last had van een ham stringblessure, lijkt net op tijd fit. GPD BRUSSEL - Mare Wilmots stopt na dit seizoen met voetbal. De 33-jarige Belg maakte dat bekend nadat hi] in Brussel de Trofee voor Sportverdienste had gekregen. Wilmots sluit zijn carrière af bij Schalke 04. De Duitsers wonnen in 1997 de Uefa Cup. Na het wereldkampioenschap in Japan en Zuid- Korea was Wilmots al gestopt als international. Belga Aart Walraven, organisator van het EK dammen in Domburg, feliciteert Alexander Schwarzman met zijn titel. komen. In de halve finale heeft Schwarzman niet van mij ge wonnen, maar heb ik van hem verloren. Er waren hier spelers die tijdens de reguliere partijen niets deden omdat ze gokten op de barrages. Volgens mij heeft Schwarzman hier maar twee gewone partijen gewonnen." Desondanks was er in Domburg maar één speler die aanspraak kon maken op de Europese titel. Alexander Schwarzman kwam eigenlijk nooit in problemen, ook niet op momenten dat hij tijdens barrages nog maar een paar seconden bedenktijd over had. „Mijn moeilijkste partij was in de achtste finale, tegen Ron Heusdens,", gaf hij aan. „Niet omdat hij ooit beter stond, maar omdat ik besefte dat als ik verloor, ik helemaal niets had. Dan kon ik meteen naar huis. Dat maakte het voor mij heel erg spannend." Ook in de finale kwam Schwarzman niet in moeilijk heden. In de vier reguliere par tijen had hij steeds de overhand, maar kon hij zijn voordeel niet uitbuiten. De twee partijen met een bedenktijd van twintig mi nuten per speler en tien secon den per zet volgden gisteren hetzelfde scenario. Opnieuw was het voordeel echter niet groot genoeg en werd op voor stel van Schwarzman de vrede getekend. Pas in de eerste van de maximaal vier te spelen partijen met een bedenktijd van vijf mi nuten viel de beslissing. Geor giev zat weliswaar als een sfinx achter het bord, maar hij ging toch aan de spanning ten onder. „Dat is het ergste wat er is", sprak de verliezende finalist. „Je weet dat je je geen fout kunt veroorloven. Je wordt er bloed nerveus van." Beste Nederlander werd Gérard Jansen, die als derde eindigde. Hij had die knappe klassering juist te danken aan het systeem. Hij was met 24 barragepartijen de absolute koploper. Tot twee keer toe kwam de Huissenaar bovendrijven toen na zes barra ges het ultieme vluggertje de be slissing moest brengen. In de strijd om de derde en vierde plaats had hij nog zoveel energie over dat het Guntis Valneris in foto Lex de Meester een juweel van een eindspel ver sloeg. „Als het niet goed gaat, voel je je doodmoe, maar als je wint heb je nergens last van", was de simpele verklaring van Jansen, die zich in Domburg als enige Nederlander voor het WK van 2003 in Zwartsluis plaatste. Hulde en complimenten waren er na afloop voor het organisa tiecomité. Aart Walraven, Ad Bouwens, Johan Kesselaar en Jaap de Jonge kregen van bondsvoorzitter Theo van den Hoek het erediploma van de KNDB. OSLO - De Noorse zender TV2 heeft de beschuldiging inge trokken dat topsporters uit het land tijdens de Olympische Winterspelen van 1994 in Lillehammer massaal verboden prestatiebevorderende middelen gebruikten. De zender pak te donderdag groot uit met het nieuws, maar gisteren bleken cle beweringen zonder bewijs of zelfs vals. Het Noorse olym pisch comité stelt een onderzoek in naar de beweringen. DPA HEERENVEEN - Gretha Smit gaat vandaag toch van start op de vijf kilometer van de Worlcl Cup-wedstrijden in Heeren veen, ondanks de gekneusde ribben. „Maar alleen omdat ik internationaal een tijd moet neerzetten om aan het WK af standen mee te kunnen doen. Anders was ik echt niet gestart" zegt de Rouveense. Dat WK is pas half maart van het volgend jaar in Berlijn, maar daarvoor zijn er, afgezien van EK en WK allround, geen internationale wedstrijden meer op de vijf ki lometer voor vrouwen. GPD DEBRECEN - De missie was ge slaagd, maar toch bleef bonds coach Frank Louter gisteren na de halve finales bij het WK toe stellen met gemengde gevoelens zitten. „We hebben drie finale plaatsen. Maar de gemiste kan sen van Verona van de Leur zor gen voor een wrange nasmaak." De Waddinxveense kopvrouw van de Nederlandse turnequipe beging zowel op de brug als de balk een misstap. Met respectie velijke scores van 8.375 en 8.662 eindigde ze in de achterhoede. Op de twee andere onderdelen van haar vierluik maakte Van der Leur wel haar reputatie waar, al liep ze ook hier spits roeden. Met een achtste klasse ring op sprong (9.193 punten) en een gedeelde zesde stek op de vloer (9.300) ging ze met de hak ken over de sloct naar de finale. Voor Gabriëlla Wammes en Su zanne Harmes was een finale- plek ver weg. Wammes kwam niet verder dan de tiende plaats op sprong (9.149), terwijl Har mes het met haar veertiende plek in een veld van zestien het op vloer (8.887) nog slechter verging. GPD ROTTERDAM - Willem II heeft in Rotterdam de slechte reeks van de laatste weken doorbro ken. De Tilburgers versloegen Excel sior met 3-0. Sjoekov, Mourad en Ceesay scoorden. Willem II verloor de laatste vier duels op rij. De ploeg staat nu achtste, Excelsior veertiende. ANP door Marco Knippen DEBRECEN - De jongste en meest onervaren Nederlandse turnster bij het WK toestellen liet gisteren de grootste indruk achter. Onbevangen slechtte Laura van Leeuwen in het Hon gaarse Debrecen de tweede bar rière. Op de brug spreidde ze in de halve eindstrijd opnieuw een surplus aan acrobatiek, kracht en gratie ten toon. De sportieve uitbarsting resulteerde in een waarderingscijfer van 9.312 en een zevende plaats. In haar eer ste WK-optreden verzekerde de pas zestienjarige Haagse zich derhalve van een finaleplaats. De grote grijns naderhand in de coulissen van de Fnix Hal sprak boekdelen en was van een ont wapende schoonheid. Verba zing stond in haar ogen. „Dit is natuurlijk prachtig, het voorlo pige hoogtepunt van m'n pas korte internationale carrière", laafde Van Leeuwen zich aan het onverwachte succes. De nieuwe mijlpaal onder streept de plotsldaps in een stroomversnelling geraakte loopbaan van Van Leeuwen. Eerder dit seizoen tekende ze reeds voor twee andere pri meurs. Medio juni veroverde ze op de brug haar eerste nationale seniorentitel, waarbij ze de machtsgreep extra inkleurde door in Heerenveen de mondiale én Europese nummer twee op dit onderdeel, Renske Endel, en het rastalent Verona van de Leur te verslaan. In Glasgow bereikte ze vervol gens voor het eerste maal de fi nale van een wereldbekerwed strijd, door op de vloer als vijfde te eindigen. „Het kan gewoon niet op", telde Van Leeuwen Laura van Leeuwen haalde gisteren de finale van het onderdeel brug tijdens de WK turnen. gisteren dan ook haar zegenin gen. Het succes is Van Leeuwen ove rigens geenszins komen aan waaien. Tot voor twee jaar gele den wist de vwo-scholiere zich in een knellend medisch korset gevangen. Na lang aandringen volgt een klinische opsomming: „Twee gebroken armen, een ge broken duim en vinger, kwetsu ren aan de knie, enkels en voeten en dan nog een hele rits kleine blessures." Dan, enigszins be schaamd: „Het is wat, hè? Ik was een echt brekebeentje." Twijfels De constante blessurestroom miste zijn uitwerking niet. „Ik heb vaak twijfels gehad. Steeds als ik dacht dat er een einde aan de ellende was gekomen, werd ik weer teruggeworpen. Dat vrat aan me. En met iedere bles sure nam die innerlijke pijn toe. Ik begon me af te vragen waar ik het allemaal nog voor deed." Maar Van Leeuwen weigerde de handdoek in de ring te werpen, ging het gevecht met haar li chaam telkens toch weer aan. „Ik heb flink moeten afzien. Pas als je aan de zijlijn staat, merk je hoeveel vorderingen je concur renten maken. Keer op keer moest ik een enorme inhaalslag maken." Door de fysieke tegenslag uit fotoToussaint Kluiters/ANP het verleden koestert Van Leeu wen de ommekeer in haar top- sportbestaan. „Ik geniet met volle teugen. Al wil dat niet zeg gen dat ik nu tevreden achter over leun, dat ik verzadigd ben. Ik blijf kritisch op mezelf, wil er alles uithalen wat er in zit. Daarom probeer ik de herinne ringen aan het verleden zoveel mogelijk uit m'n hoofd te ban nen en me met het heden bezig te houden." GPD Weinig mensen hebben het gemerkt en toch heeft de afgelopen weken in Domburg een revolutie plaatsgevon den. Deze - fluwelen - revolutie werd belichaamd door enkele tientallen damschijven, die in de theaterzaal van Hof Domburg niet alleen bedeesd en bedachtzaam naar een ander vakje werden geschoven maar bij tij d en wijle ook met kracht van de borden werden gesmeten. Het dammen moest verlost van zijn stoffige imago en daarom werd in Dom burg op het EK een vrijwel geheel nieu we aanpak geïntroduceerd: het afval- systeem. Twee dammers spelen twee partijen tegen elkaar en als er geen be slissing is, moeten versnelde partijen de beslissing brengen. De winnaar gaat door naar de volgende ronde. In veel sporten is het afvalsysteem de nor maalste zaak van de wereld, maar in het dammen ging het door voor on barmhartig of onmenselijk. Dat het dammen aan vernieuwing toe is, lijdt geen twijfel. In het tijdperk waarin de spanningsboog steeds klei nere vormen aanneemt en het zappen een levenswijze is geworden, wordt er ook aan meer dynamische sporten ge sleuteld. Zo is bij korfbal het derde vak afgeschaft, is in het basketbal de drie punter geboren, is aan het tennis de tie break toegevoegd en wordt in het drie banden (biljarten) door de topspelers bijna alleen nogin setjes tot vijftien ge speeld. Als het om publieksvriendelijke actie gaat, bevindt het dammen zich ver in de achterhoede. Het is dan ook opmerke lijk dat deze sport nu pas serieuze ver anderingen invoert. Dammen had vooraan in de rij van innovatieve spor ten moeten staan en niet achteraan. Door de aanpassingen elders is het duf heidsgehalte in de loop der jaren alleen maar toegenomen. De opmerking van bondsvoorzitter Theo van den Hoek van maandag sprak wat dat betreft boekdelen. Nadat hij de Russen Alexander Schwarzman en Alexander Georgiev via vluggertjes van vijf minuten tot de finale had zien doordringen, sprak hij: „Dammen be gint langzaam op een sport te lijken." En daar had hij gelijk in. Die partijtjes stonden bol van a<;tie en dramatiek. Van den Hoek schermde ook met de sterk toegenomen media-aandacht voor zijn sport. Maar daar moet hij voorzichtig mee zijn. Het EK in Dom burg was een experiment en bij het vol gende toernooi is het nieuwe ervan af. Het volgende damevenement dreigt weer net zo gemakkelijk in het moeras van de dufheid weg te zinken als dat het er nu even uitgekomen is. Bovendien wordt het komende WK in Zwartsluis door Henk van Weert EINDHOVEN - Een transfer van Ji Sung Park naar PSV is voor de Eindhovense club ook in commercieel opzicht zeer aan trekkelijk. De Koreaan brengt enkele grote Koreaanse spon sors voor PSV mee. Een televi siemaatschappij gaat wedstrij den van PSV in Zuid-Korea uitzenden. Alles bij elkaar kan Park de club het twee- of drie voudige opleveren van het sala ris dat Park verdient als hij een drieëneenhalfjarig contract te kent. Die schatting werd gisteren ge maakt door coach Guus Hid- dink, die afgelopen week in Seoul betrokken was bij de on derhandelingen met Park. Diens zaakwaarnemer Lee heeft in de Koreaanse media be kend gemaakt dat de transfer vrije Park bij PSV in drieëneen half jaar vier miljoen dollar kan verdienen, inclusief tekengeld. PSV moet de zakelijke bijkom stigheden van de transfer nog regelen met de betrokken Kore aanse partijen. Een definitief akkoord met Park is er ook nog niet. Het is volgens Hiddinkniet de bedoeling dat de sponsoren en de televisiemaatschappij kunnen afdwingen dat Park al tijd zal spelen. „Wij zijn niet verplicht om hem op te stellen. Zo'n clausule moet je nooit aan gaan", vindt Hiddink. De hoofdcoach wil nog een tweede Koreaanse internatio nal naar Eindhoven halen. Het gaat om de eveneens 21-jarige Lee Chun Soo. De geblondeerde aanvaller en middenvelder was tijdens het WK voetbal geen ba sisspeler in het elftal van Guus Hiddink. Lee viel in tijdens de wedstrij den tegen Polen, de Verenigde Staten en Portugal. Lee Chun Soo staat nog onder contract bij de Koreaanse club Ulsan Hyun dai, nauw verbonden met het Hyundai-concern. PSV wil hem op dit moment nog niet kopen, maar als stagiair naar Eindhoven halen. Hij zou na de winterstop twee of drie maanden een leerplaats kunnen bezetten. Als dat bevalt wil PSV hem tot het einde van het sei zoen huren van Ulsan en daarna mogelijk kopen. Eerder wilde Southampton Lee inlijven, maar een transfer kets te af-omdat Ulsan de speler niet op proef bij de Engelse club wil de stallen. Hiddink heeft nog een derde speler op het oog, van wie hij de naam niet wilde zeg gen. Het gaat om een aanko mendtalent. GPD weer in oude systeem gespeeld. Dat voorspelt dus weinig goeds. De dambond mag niet achterover leu nen, maar moet zorgen voor meer inno vaties. Er moet nog heel wat gebeuren voordat de media zich structureel op de edele damsport zullen werpen. En misschien moet bij een volgend EK de toeschouwer met jankende hond wél toegelaten worden en mag Alexander Schwarzman met zijn krakende schoe nen wel langs de andere borden wande len. Pas dan stroomt het publiek echt toe en met hen misschien de sponsors. Want die waren oorverdovend afwezig in Domburg. Koen de Vries van onze sportredactie ATHENE - Griekse veilig heidstroepen zijn gisteren een tweedaagse oefening be gonnen om zich te wapenen tegen potentiële terroristi sche aanslagen tijdens de Olympische Spelen in Athe ne 2004. De 'operation rain bow' omvat een fictieve vliegtuigkaping en de plaat sing van een bom op een luxe cruiseschip. Meer dan 1800 medewerkers van veiligheids- en reddings diensten doen mee aan de ac ties op het vliegveld en in de haven van Athene. De olym pische organisatie gaat over twee jaar cruiseschepen ge bruiken om de duizenden be zoekers te huisvesten. Voor het garanderen van de veiligheid tijdens de Spelen is 600 miljoen euro gereser veerd. Volgens een Griekse defensiewoordvoerder zul len rond Athene raketten worden gestationeerd. De politie pakte eerder dit jaar verdachte leden op van de links-radicale 17 november- groep. Deze beweging, ontstaan na het bloedig neerslaan van een studentenopstand in 1973, eiste de verantwoorde lijkheid op voor het doden van 23 mensen sinds 1975. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19