Studenten adviseren bedrijven PZC Giro 860 Raadslid Weststrate verliest rechtszaak tegen wethouder Asielzoekersgezin zwerft op straat Prijs buskaartje stijgt explosief VltAMV00RV0G^s v. mmm Betaal niet teveel premie voor uw auto UMYE§y '14 Projectweek Hogeschool Kamerlid Van Loon-Koomen bij CDA Goes Hersenstichting Nederland De Westerschelde "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland enhetNFGV" Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 GILLES DE LA Automobilisten opgelet zaterdag 23 november 2002 door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Bijna honderd studenten van de opleidingen werktuigbouwkunde en elek trotechniek van het ROC Zee land zijn deze week technisch adviseur geweest voor diverse Zeeuwse bedrijven. Groepen studenten vormden een advies bureau dat bedrijfsproblemen oplost. Zij doen dit in het kader van de Projectweek Bedrijven van de Hogeschool Zeeland. Het doel van de jaarlijks terug kerende Projectweek Bedrijven is de praktijksituatie dichter bij de student te brengen. Maar ook dat de studenten van het mid delbaar beroepsonderwijs en het voortgezet onderwijs zich kunnen oriënteren op het hoger beroepsonderwijs. Van het ROC Zeeland doen de studenten van het derde en vierde leerjaarmee. Zij werken samen met de circa tweehonderd studenten van de Hogeschool Zeeland, het ROC Westerschelde en twintig bui tenlandse mechatronicastuden- ten. Verdeeld in teams van zes GOES - Het Zeeuwse Tweede- Kamerlid M. van Loon-Koomen (CDA) is maandag 25 november aanwezig bij een bijeenkomst van de Goese afdeling van haar partij. Zij gaat dan vooral in op het sociale gezicht van het CDA. De bijeenkomst wordt gehou den in de Oosterkerk in Goes en begint om 19.30 uur. studenten werken zij gedurende één week aan serieuze techni sche opdrachten uit het Zeeuw se bedrijfsleven. In totaal hebben 28 bedrijven 40 uiteenlopende opdrachten aan geleverd. Veel van de opdrach ten hebben te maken met het ontwerp of de verbetering van installaties, apparaten, hulp middelen of productieproces sen. Arduin wil bijvoorbeeld een joystick-bediening waar door mindervaliden kunnen schilderen. Een ander team werd gevraagd een prullenbak te ontwerpen met een 'humor chip' om het rommelprobleem in de kantines van schoolgebou wen op te lossen. Studiepunten Elk team kreeg voorafgaand aan de projectweek, die gisteren afliep, de opdracht in handen. „De studenten moeten een acti viteitenplan opzetten, intensief samenwerken en een nauw con tact onderhouden met de op drachtgever", legt decaan Rob Stufkens van het ROC Zeeland uit. Tenslotte moest elk team gistermiddag het project pre senteren. Een onafhankelijke jury bepaalde welke drie pro jectteams het beste hebben ge functioneerd. Door deelname aan de projectweek komen stu denten in aanmerking voor cer tificaten, studiepunten en een week stagecompensatie. Volgens Stufkens is de project week een succes. „Dat hoor ik aan de enthousiaste reacties van de studenten en dat blijkt uit het toenemend aantal studenten werktuigbouwkunde en elek trotechniek dat doorstroomt naar het hoger beroepsonder wijs." door René van Stee OOSTBURG - De uitgeprocedeerde Ar- meens-Azerbeidzjaanse asielzoekersfami- lie Kniazian zwerft al meer dan vijf dagen over straat in Oostburg. Het gezin is maan dag uit asielzoekerscentrum Hedenesse in Cadzand gezet, waar het sinds 1998 ver bleef. Onlangs heeft de rechter besloten dat de familie - vader, moeder en drie kinderen - terug moet naar Rusland, het land van waaruit ze naar Nederland is gereisd. Vader Ashot Kniazian kan niet aan dit ver zoek voldoen omdat hij geen Russisch pas poort krijgt en het land daardoor niet bin nenkomt. Het document kan niet worden verstrekt omdat uit informatie van de Rus sische ambassade blijkt dat noch kan wor den bevestigd noch kan worden ontkend dat Kniazian Russisch staatsburger is. Hij heeft het paspoort ook nooit in zijn bezit gehad, omdat hij voor de politieke omwenteling in 1989 staatsburger van de Sovjet-Unie was en de familie indertijd in Armenië woonde. Dat land werd in hetzelfde jaar ontvlucht toen de oorlog met Azerbeidzjan uitbrak. De familie verbleef tot 1998 illegaal in Rus land. Omdat ze in dit land tot een vervolgde minderheid behoren, vluchtten ze naar Ne derland. Omdat de periode om de benodigde papie ren te verkrijgen is verstreken, verblijft de familie Kniazian nu illegaal in Nederland. Tot nu heeft het gezin 's nachts onderdak kunnen vinden bij behulpzame families in West-Zeeuws-Vlaanderen. Evenals in de voorgaande dagen hielden Ashot en zijn echtgenote Stella gisteren met al him bezit tingen in enkele grote plastic tassen de wacht voor de ingang van het stadhuis in Oostburg. De drie kinderen - Haik (13), Pepineh (17) en Meri (18) - hoefden dit lot niet te ondergaan omdat ze nog tot en met gisteren naar school in Terneuzen gingen. Geen idee Over hoe het nu verder moet, zegt Ashot in uiterst gebrekkig Nederlands geen idee te hebben. De Vreemdelingendienst en de Im migratie- en Naturalisatiedienst hebben in middels hun handen van de familie afge trokken. Burgemeester E. Brommet van Oostburg zegt ook niets voor de familie Kni azian te kunnen doen, omdat ze volledig is uitgeprocedeerd en de kans dat er verande- Het Armeense gezin met hun spullen in de kou voor het Oostburgse gemeentehuis. Vlnr. Haik (13), Ashot (49), Meri (17) en moeder Stella (47). foto Peter Nicolai ring in deze situatie komt, nihil is. Die woor den worden onderstreept door het INLIA, de vrijwilligersorganisatie die zich inzet voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Uit in formatie van de Vreemdelingendienst blij kt volgens Brommet ook dat de termijn waarin de papierkwestie had moeten worden gere geld door toedoen van de familie zelf is ver streken. „Uiteraard zit ik met deze kwestie ernstig in mijn maag, want er is sprake van een regelrecht menselijk drama", aldus Brommet. De burgemeester zegt klem te zijn gezet door tekortschietende regelgeving. De aanscherping van het asielbeleid heeft er onder meer toe geleid dat gemeenten niet meer wordt toegestaan een helpende hand aan families als de Kniazians te bieden. „Te gelijkertijd legt de rijksoverheid het pro bleem wel op het bordje van de gemeente, want wij hebben immers met die mensen te maken", aldus Brommet. Afgezien van het menselijk leed en de te kortschietende regelgeving is het volgens de burgemeester toch niet geheel onterecht dat de gemeente geen helpende hand biedt. „Want hoe graag we dat ook zouden willen; we moeten mensen geen valse hoop geven. Ook dat is uiterst onverstandig." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Justitie hoeft een klacht van het Reimerswaalse raadslid M. Weststrate tegen wethouder M. van Overloop van Reimerswaal niet in behande ling te nemen. Het gerechtshof in Den Haag heeft dit deze week beslist. Het hof heeft daarmee een eerder besluit van de officier van justitie in Middelburg be vestigd. Weststrate betichtte Van Over loop van valsheid in geschrifte. Van Overloop zou, volgens Weststrate, eigenhandig brie ven hebben opgesteld om die vervolgens door raadslid J. Kra mervan zijn partij Bewonersbe langen Reimerswaal (BBR) te laten ondertekenen. De officier van justitie in Mid delburg oordeelde dat voor die beschuldiging onvoldoende rechtsgeldig bewijs bestond. Hij legde de zaak naast zich neer. Weststrate nam daar geen ge noegen mee en stapte naar het gerechtshof in Den Haag, waar hij eveneens geen voet aan de grond heeft gekregen. Juridisch is de kous af. West strate is teleurgesteld. „Het hof heeft niet eens de moeite gi men om mensen te horen. Mijn vertrouwen in de rechtspraakis I tot een nulpunt gedaald." Bij wethouder Van Overloop is dal vertrouwen juist toegenomen. In een reactie laat hij wetengeen ander besluit te hebben ver wacht. Hij hoopt dat Weststrate lering trekt uit de zaak en stop; met het steeds proberen te be schadigen van 'mijn persoon en familie'. Weststrate die uit de partij van Van Overloop is gestapt en sinds maart dit jaar voor Leefbaar Reimerswaal in de raad zit, trekt een andere les uit het von nis. De gewraakte brieven had den betrekking op de bouw van een manege met bedrijfswoning bij Kruiningën. De BBR stemde daar, volgens Weststrate, eerst mee in om vervolgens schi-ifte- lijk bezwaar te maken. „Uit de uitspraak van het hof leid ikaf, verklaart het raadslid, „datje als partij een ontwikkeling ge woon kan tegenhouden, als die je niet zint. Ik vind dat onge looflijk." Van Overloop maakt zich geen illusies over zijn rela tie met Weststrate. „Ik wachtde volgende acties van hemmetge- rust hart af." door Romain van Damme ANTWERPEN - Het Stedelijk Instituut voor Sierkunsten en Ambachten (SISA) uit Antwer pen stapt naar het Europees Hof om het peperdure kaartje voor de bus van Breda naar AÏntwer- pen aan de kaak te stellen. „Dit lijkt nergens op", zegt Charles de Roeck van de SISA. Aan de SISA in Antwerpen stu deren honderden Nederlanders van wie de meesten de afstand vanaf hun woonplaats met de bus overbruggen. Tot 18 novem ber kostte dat jongeren die de chauffeur een Vlaamse Buzzy Pazz konden tonen, jaarlijks 140 euro. De Roeck: „Schrik niet. Nu kost dat 2750 euro voor tien maanden. Dat is toch onge looflijk! Voor de Nederlandse leerlingen is dat nauwelijks op te brengen. Nederlanders die in het buitenland studeren, krij gen geen kinderbijslag meer, geen bijdrage studiekosten en hebben geen recht op studiefi nanciering." De prijsverhoging komt door het uit elkaar g van de Nederlandse vervoers maatschappij Connexxion en het Vlaamse De Lijn. Daardoor' kunnen reizigers niet meer kie zen voor het veel goedkoper! Vlaams buskaartje. Sanne is een intelligent meisje van 8 jaar oud. Toch dacht men daar eerst anders over. Het lukte haar namelijk niet om goed te leren lezen en schrijven. Sommigen noemden haar dom en anderen vonden haar maar lui. Tot de juf er achter kwam dat ze dyslexie heeft. Nu krijgt ze speciale oefeningen om beter met taal te leren omgaan. Maar het gaat nooit echt over. De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diagnostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaan- doeningen bij kinderen. Daarom financieren we wetenschap pelijk onderzoek en geven we voorlichting. leder kind verdient toch het beste? Help mee, Geef daarom gul. Korte Houtstraat 10.2511 CD 's-Gravenhage - 070-360.48.16 - www.hersenstichting.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten. De duidelijkste daarvan zijn: snel moe, kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht. Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300. of kijk op www.hartstichting.nl Nederlandse Hartstichting p - Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl www.pzc.nl/verkeer Constant aan een woord of cijfer moeten denken. Herhaling na herhaling tot je er gek van wordt Sander, een puber van 12. heeft het syndroom van Gilles de la Tourette. Dat betekent onder andere dat hij last heeft van dwangmatige tics. Een touretter 1 wordt nogal eens gepest, omdat men niet snapt wat er aan de hand is, De Hersenstichting Nederland wil investeren in snellere diag nostiek en betere behandeling voor deze en andere aangeboren hersenaandoeningen bij kinderen Daarom financieren we weten- schappeli|k onderzoek en geven we voorliching. >»-%. leder kind verdient toch het beste? Geef daarom gul. Giro 860 <P' i Hersen:tichting Nederland i De pluspunten op een rij Uitstekende dekking tegen uitzonderlijk lage premie Aantrekkelijke bouwjaarkorting tot 20% Gunstige nieuwwaarderegeling Extra korting op tweede auto of motor Ja, ik wil graag een Univé Personenautoverzekering afsluiten. Stuur mij een vrijblijvende offerte op basis van de onderstaande gegevens. Naamm?v Bel voor een offerte (0118) 43 44 40 Of Stuur de coupon op Daar plukt de vruchten van! Univé Het Zuiden I.angeviele 63,4331 LS Middelburg Adres: Postcode/woonplaats. I Telefoon: Merk auto: y Type: Uitvoering: Bouwjaar. Gewicht:Kenteken: Oorspronkelijke consumentenprijs: ginclJexcl. BTW Bedrag te verzekeren accessoires: ïnclJexcl. BTW Aantal jaren schadevrij:Aantal km/jaar: LPG Diesel Benzine Geboortedatum regelmatige bestuurder: Postcode regelmatige bestuurder U ontvangt een offerte op basis van privé-gebruik. U kunt deze bon in een ongcfrankeerde envelop versturen naar antwoordnummer 658, 4330 WB Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 14