Studie naar huisvesting Iguana PZC Het zal wel wat rumoeriger worden Souburgse laat Vlissingen De Ramp na Goest heeft plan voor seniorenraad 13 Studenten bekijken verbouwing huidige locatie én nieuwbouw reptielenzoo Loc Thermphos krijgt lift naar Kwadendamme Concert Wasbak botst op Fransman Vernielers basisscholen gepakt Dronken man slaat ruit in Prijs voor zinnen in 31 talen Man vernielt voordeur buren Goes schaft regeling armoedeval af Goes en Borsele willen invloed houden op preventieve peuterzorg De Manteling Vrouw steelt knuffelberen Nieuwe auto kopen? Kijk en vergelijk (S) AutoTrack.nl zaterdag 23 november 2002 E.S. Lans (links) vindt dat het boek in goede handen is bij de ge meente Vlissingen en overhandigde De Ramp aan wethouder P. van der Maden. foto Ruben Oreel door Britta Janssen OOST-SOUBURG - De Oost- Souburgse E. Lans kreeg in 1964 het boek De Ramp over handigd van de toenmalige wet houder F. Leenhouts van de gemeente Souburg. Nu ze wat ouder wordt, wil ze er zeker van zijn dat het boek over de waters noodramp van 1953, dat uit kwam in februari van dat jaar, in goede handen is wanneer ze haar 'ogen.sluit'. Daarom heeft ze het oude boek gisteren teruggegeven aan de gemeente Vlissingen, waar Oost-Souburg bij hoort. Wet houder P. van der Maden kwam het bij mevrouw thuis ophalen. „Wij waren in die tijd goed be vriend met de familie Leen houts. Souburg was in de jaren zestig een heel gezellig dorp. De familie kwam vaak bij ons over de vloer", blikt Lans terug. „Tij dens één van die bezoeken raak ten we in gesprek over de tij d dat ik in Nieuw-Guinea woonde. Ik ben van Indische afkomst en in maait 1953 naar Nederland ge- emigreerd." Na de watersnood werd er een nationale actie gehouden voor de slachtoffers van de waters noodramp 'Beurzen open dijken dicht'. In Souburg werd daar voor een fancy fair georgani seerd. „Een heleboel mensen de den mee. Ik ook. Ik weet niet meer hoeveel we hebben opge haald. Iedereen deed wat. Ik had een cake gebakken. Er waren ook allerlei spelletjes te doen. Het leuke was dat ik bij één van die spelletjes een prijs won. Drie keer raden wat dat was: mijn ei gen cake." Herinneringen Lans vertelt dat de wethouder, 'ome Frits', onder de indruk was van de actie en dat hij haar daarom het boek De Ramp als dank had geven. „Hij heeft het mij niet officieel overhandigd, maar meer als een goede vriend." Lans heeft het oude boek waar in Leenhouts, speciaal voor haar, zijn handtekening zette, inmiddels al zo'n achtendertig jaar in haar bezit. „Ik vind het een prachtig boek en ik heb er veel goede herinneringen aan. Ik ben nu al 7 8 jaar en de laatste tijd was ik een beetje bezorgd over wat er met het boek zal ge beuren als ik er niet meer ben. Ik geef het terug aan de gemeente, omdat ik er zeker van ben dat het bij hen in goede handen is. Zij zullen het bewaren. Een woordvoerder van de ge meente Vlissingen vertelt dat het boek in het archief zal wor den opgenomen. „Het is een mooi boek en het heeft een be langrijke historische waarde." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Zo'n vijftien studenten economie van de Ho geschool Zeeland (HZ) onder zoeken de komende maanden waar reptielenzoo Iguana in Vlissingen het beste onderdak kan krijgen. Daarvoor wordt de huidige locatie aan het Bella- mypark in Vlissingen onder de loep genomen én de mogelijkhe den van nieuwbouw bekeken. Ad Bom van Iguana legt uit dat het onderzoek bedoeld is om goed in beeld te brengen waar de kansen voor een veilige, toegan kelijke en betaalbare expositie én opvang van reptielen het bes te mogelijk is. „We kunnen er- vanuit gaan dat we in de toe komst meer problemen met de De toegankelijkheid van het huidi- rtó ge complex krijgen voor oude ren en mindervaliden. Neder land vergrijst. Er zitten veel he trappen en smalle gangen in het gebouw. Ook kunnen invaliden niet gemakkelijk een bezoek ijf' aan Iguana brengen. Er zullen dus in elk geval aanpassingen moeten komen." ijl' Ook de brandweer stelt met het an. jaar hogere eisen aan brandvei- ligheid in oude panden. „Het heeft daarom zin om nu serieus NDEUWDORP - De nieuwe lo comotief van de Stichting Stoomtrein Goes Borsele (SGB) is gisteren veilig aangekomen in Kwadendamme. Daar krijgt hij de komende maanden een op knapbeurt, zodat hij volgend jaar weer kan rijden. De locomotief is door fosforpro- ducent Thermphos uit Vlissin- gen-Oost aan de SGB geschon ken, omdat het bedrijf het voertuig al enkele jaren niet meer gebruikt voor het rangeer- werk. Thermphos schonk al eer der een loc aan de SGB, maar toen betrof het een 'kleine' ran geerlocomotief. Het voertuig dat gisteren werd overgedragen is stukken groter en kan de zwa re treinen trekken. De locomotief is nog niet ge schikt om te rijden en daarom werd hij op het terrein van Thermphos met een grote kraan op een dieplader getild. Die ver voerde hem vervolgens naar Kwadendamme, waar hij een kleine opknapbeurt zal krijgen. Wel zal de loc worden geschil derd in de kleuren van de jaren dertig: groen met gele biezen. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl te gaan onderzoeken wat we moeten doen om voor het wel zijn van dier, bezoeker, omwo nenden en instanties de juiste maatregelen te treffen. De brandweer sprak enige tijd geleden over een onveilige situ atie in Iguana. Bij brand, oor deelde de brandweer, zou het voor kunnen komen dat reptie len, van krokodil tot slang, vluchten naar het Bellamypark en omgeving. „Ikkom die dieren niet graag ineens op straat te gen", vond de brandweer. Bom: „We hebben de adviezen van de brandweer intussen overgeno men. We voldoen aan de huidige veiligheidsei sen. Bijna niemand, stelt Bom, durft na de rampen in Enschede en Volendam nog verantwoorde lijkheid te dragen voor het wel zijn van anderen in openbare gelegenheden. „Daardoor wor den de eisen fors aangescherpt. Als de brandweer op tijd hier is om een brand te blussen, is er niets aan de hand. Ik ben er trouwens niet bang voor dat on ze beesten de straat op kunnen gaan bij een brand. En dan nog: wij hebben alleen maar lieve dieren", zegt Bom. Bom stelt dat onderkomens als Iguana die in de beginjaren ne gentig nog het stempel veilig kregen, nu worden afgekeurd omdat ze brandonveilig zouden zijn. „Maar daarmee hebben we nu eenmaal te maken. We zullen op die veranderingen in moeten spelen. Als uit het onderzoek van de studenten blijkt dat we hier kunnen blijven met kleine, betaalbare ingrepen, dan blij ven we hier. Maar als nieuw bouw goedkoper en beter is, dan moeten we daarmee rekening gaan houden." De nieuwe rotonde komt in het stukje land tussen de Liebertsweg en de Polredijk. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder VROUWENPOLDER - De eer ste afslag op deN57 nadeVeer- segatdam ligt bij Vrouwenpol der. Via een rotonde kunnen automobilisten langs een vent- weg naar het dorp of over een nieuw stukje weg naar de dijk bij Veere. „Grote-stadsallu- res", is het oordeel van een boer aan de Liebertsweg. De nieuwe rotonde komt pal voor zijn raam. „We zitten op redelijk veilige afstand", vindt J. Wondergem desondanks. „Dertig jaar te rug zou er een vierbaansweg komen, die zou vijftig meter breed worden en dwars door mijn bedrijf gaan. De hard houten piketpaaltjes staan nog in de grond. De landmeter deed toen net of ze zo zouden begin nen." De laatste kaart van de N57 had hij nog niet precies bekeken, maar in de loop der jaren heeft hij alle plannen voorbij zien komen. „Als ze toen die plannen hadden uit gevoerd, was ik er niet meer ge weest, maar we zitten er nog." En waar het allemaal voor no dig is? „Ik denk dat het voor de mensen van Walcheren niet leuker wordt. Het is allemaal gejaag. De toeristen lopen ver volgens vast in de fuiken van de dorpen. Trouwens, die heb ben toch vakantie." „Tsjonge jonge", zegt zijn vrouw, als ze de tekening ziet. De rotonde komt halverwege de twee huidige afslagen naar het dorp, tussen de Zoekweg en de Dorpsdijk. Vanaf de roton de loopt een verbindingsweg naar de Polredijk, over het laatste stukje van de Lieberts weg. Halverwege die verbin dingsweg komt een lus terug naar de Rijksweg. Richting de Schoolstraat loopt een paral lelweg met een bocht het land in. Die parallelweg sluit de Zoekweg en de Dorpsdijk aan op de rotonde. De Polredijk en de Noorddijk worden afgeslo ten op het punt waar ze de oude weg kruisen. De rotonde komt precies voor het raam van de familie Wondergem. „Het zal wel wat rumoeriger worden", denkt hijVerder ver wacht hij weinig last van de weg te hebben. Zijn uitzicht aan de achterkant blijft, van uit het raam kijk je helemaal tot aan Veere. Hij maakt zich alleen wat zorgen over de be reikbaarheid. „We zitten nu re delijk dichtbij het dorp. Je kunt hier zo de weg over ste ken. Ik weet niet hoever we straks om moeten rijden." Op de kaart staat een fietspad dat de rotonde kruist. Via de vent- weg, kunnen fietsers' zo de Dorpsdijk op. „Er zitten drie minicampings aan deze kant van de weg. Voor de gasten is het ook belangrijk dat ze naar het dorp kunnen." Uitkijken Wondergem denkt dat fietsen over Walcheren een stuk min der aantrekkelijk wordt. „Als je nu een fietstocht maakt op Walcheren kun je overal van west naar oost de weg overste ken", zegt hij. „Straks moet je overal uitkijken waar je onder de weg door kunt." Voor het vrachtverkeer en het recreatieverkeer is de N57 wel een uitkomst, vindt hij. „Toen ik nog met de trekker naar Middelburg reed, had ik altijd een sliert auto's achter me. Dan ging ik wel eens in de berm, maar zie er dan nog maar eens uit te komen. Ze laten je er ge woon niet tussen." Ook buurman J. de Bruijn denkt dat de weg straks een stuk veiliger wordt. Het kruis punt met de Liebertsweg en de Zoekweg staat bekend als ge vaarlijk. Maar voor hem hoeft het eigenlijk niet. „Voor de drukte is het niet nodig. Ze kunnen beter in de Randstad wegen aanleggen, als je hoort hoeveel files daar staan." Hij verwacht zelf niet veel overlast van de weg te hebben. „Ik zit zelf een goed stukje van de weg af, maar bij mijn broer die aan de Zoekweg woont, komt hij vlak langs zijn raam. Dat is niet zo leuk." Keuzes De twee buren hebben zich neergelegd bij het onvermijde lijke. „De plannen hebben ze", zegt Wondergem. „Die kunnen ze op onderdelen misschien nog aanpassen, maar er moet heel wat gebeuren willen ze er nog van af zien." De Bruijn: „We leven toch in de moderne tijd. Je moet toch in je auto kunnen rijden. Dan moet je keuzes maken. En een weg kun je niet in de lucht bouwen." Ja, Vrouwenpolder wordt op de kaart gezet, concludeert Wondergem aan de hand van de kaart. Die rotonde past ei genlijk niet bij zo'n klein dorp. „Het zijn grote-stadsallures", vindt hij. Op de tekening is in de wirwar van lijntjes nog moeilijk te ontdekken hoe alles eruit komt te zien. „Als ze klaar zijn, moeten we de route eerst maar te voet verkennen." door Steffan ter Maat GOES - De gemeente Goes heeft een voorstel uitgewerkt voor het instellen van een seniorenraad. Dinsdag wordt het plan bespro ken in de raadscommissie. Als het voorstel wordt goedge keurd, dan komt er een werk groep die voor de definitieve op richting van de seniorenraad zorgt. Het idee voor de seniorenraad Goes bestaat al geruime tijd. Al een half jaar geleden gaf het Bondenberaad Groot Goes - het platform waarin de ouderen bonden samenwerken - aan dat het haast wilde maken met de oprichting van de raad. De seniorenraad is ook volgens de gemeente van belang, omdat het aantal senioren in Goes toe- neemt. Daarom zouden ouderen actief betrokken moeten wor den bij de ontwikkeling en uit voering van het gemeentelijk beleid. Het voorstel is om een 'seniorenraad nieuwe stijl' in te voeren. Dit houdt in dat de raad niet alleen advies geeft over de plannen van de gemeente, maar dat de leden ook zelf ideeën aandragen voor het ouderenbe leid. Samenstelling In het voorstel dat volgende week wordt besproken, zijn ook de ideeën van het Bondenbe raad over de samenstelling van de nieuwe raad opgenomen. Het beraad stelt voor om minimaal elf leden uit verschillende orga nisaties van oudereninstellin- gen in de seniorenraad te plaat sen. Daarnaast wil het de senioren raad eenzelfde status geven als de Goese Sportraad en de Cul turele Raad. En het zou ook nog mogelijk zijn om d De bevoegd heden en werkzaamheden zou den geregeld moeten worden via een verordening. De gemeente zelf geeft de voor keur aan een kleinere senioren raad van vijf tot zeven leden. Deze groep zou in overleg met de gemeente op hoofdlijnen moe ten bepalen welke thema's jaar lijks moeten worden behandeld. De thema's zouden vervolgens kunnen worden uitgewerkt met behulp van belangenorganisa ties en deskundigen. Voordracht Als het voorstel wordt goedge keurd, gaat een werkgroep de leden van de seniorenraad voor dragen. Daarnaast moet zij de doelstellingen, uitgangspunten en taken formuleren. De werk groep moet bestaan uit verte genwoordigers van het bonden- beraad, Stichting Maatschap pelijk Werk Oosterschelderegio twee onafhankelijke leden en een gemeentelijk beleidsmede werker van de afdeling welzijn. TERNEUZEN - Een 39-jarige automobilist uit Frankrijk is afgelopen donderdagavond rond half acht op de Tractaatweg in aanrijding gekomen met een wasbak. De Fransman reed vlak voor de kruising van de verkeerslichten bij Axel. Plotse ling zag de man een wasbak zijn'kant opvliegen. Deze raakte de auto aan de linkerkant. Vermoedelijk is de wasbak uit een kofferbak of aanhangwagen gevlogen. ZIERIKZEE - Vier jongens uit Zierikzee zijn deze week aan gehouden op verdenking van vernielingen op en rond twee basisscholen. Sinds begin oktober zijn op scholen en speel plaatsen in Zierikzee, voornamelijk in de weekenden, vernie lingen aangericht. Dit vandalisme ging van kwaad tot erger. Moesten aanvankelijk een fiets en het net over een zandbak het ontgelden, later braken de vier jongens in een basisschool in. Muren, schoolbanken en deuren werden beklad, prijzen- kasten werden gesloopt en de bekers meegenomen. Bij de laatste actie twee weken geleden vielen twee schommels op het speelterrein achter het gemeentehuis ten prooi aan de groep. Eén van de schommels werd in brand gestoken. Het viertal dat maandag in de kraag is gegrepen door de politie is in de leeftijd van dertien tot vijftien jaar. MIDDELBURG - Een 50-jarige man uit Leeuwarden is gis termiddag rond half twee in de Lange Geere in Middelburg- aangehouden wegens vernieling. Hij sloeg in beschonken toe stand een ruit van een voordeur van een woning kapot. Hij is aangehouden en meegenomen voor verhoor. BERGEN OP ZOOM - Leerlingen van scholengemeenschap het Mollerlyceum in Bergen op Zoom hebben met hun boekje 'Met het Moller de wereld rond' de originaliteitsprijs gewon nen tijdens de Dag van de talen 2002Het boekje staat vol met handige zinnen in 31 talen, waaronder Antwerps, Maas trichts, Surinaams, Bergs en Kiswahili. Aan de prijs is een geldbedrag van vijfhonderd euro verbonden. GOES - Een 44-jarige inwoner van de Kastanjestraat in Goes heeft gistermorgen de voordeur van zijn buren vernield met een hamer. De man werd opgepakt door de politie en mocht in de loop van de dag naar huis. Hij zal zich moeten verantwoor den voor de rechter. GOES - De gemeente Goes heeft haar regeling die 'armoede val' moet tegengaan, afgeschaft. Dereden is dat er nauwelijks gebruik van werd gemaakt. Armoedeval is het verschijnsel dat mensen die vanuit een uitkering een baan vinden, er uit eindelijk in inkomen op achteruit kunnen gaan omdat ze niet meer in aanmerking komen voor allerlei minimaregelingen. Sinds Goes de regeling medio 1999 in het leven riep, hebben slechts twee mensen er met succes een beroep op gedaan. De reden is dat Goes relatief ruimhartig is met minimaregelin gen, ook voor mensen die werken. Bovendien heeft de rijks overheid meer oog gekregen voor het probleem van de armoe deval, wat heeft geleid tot diverse belastingmaatregelen. SINT LAURENS - De Walcher- se afdeling van de vereniging Vrienden van het lied geeft 1 de cember om 15.00 uur een con cert in de Osseberg in Sint Lau rens. door Rolf Bosboom GOES - Goes en Borsele betreu ren de nieuwe opzet voor de pre ventieve zorg voor baby's en peuters in de provincie. Zij vin den dat de gemeenten in de plannen te veel buitenspel wor den gezet, terwijl zij wel verant woordelijk zijn voor de zorg. Gemeenten hebben nu alleen de kinderen van vier tot en met achttien jaar onder hun hoede. De preventieve zorg voor die groep hebben zij in Zeeland ge zamenlijk uitbesteed aan de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst (GGD). De zorg voor baby's en peuters is nu een zaak van de thuiszorg, die daar voor consultatiebureaus heb ben. Volgend j aar ltrij gen de gemeen ten de regie over de totale groep opgelegd. Over de wijze hoe dat OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt morgen vanaf 14.00 uur een wandeling door het na- tuur-en cultuurhistorisch ge bied De Manteling. Een gids van Staatsbosbeheer geeft uitleg. Aanmelden is noodzakelijk. GOES - Een 47-jarige Middel burgse is gisteren even over half zeven aangehouden toen zij probeerde een aantal knuffelbe ren te ontvreemden. Dat ge beurde bij de Konmar aan de Marconistraat in Goes. De vrouw ging niet in op de schik king die haar werd aangereikt. Ze werd met een dagvaarding naar huis gestuurd. in de praktijk moet worden ge regeld, is de afgelopen maanden intensief overlegd tussen ge meenten, GGD en de thuiszorg organisaties. Het is de bedoeling dat de verantwoordelijkheid voor de zorg voor de allerklein sten uiteindelijk ook aan de GGD wordt opgedragen, die voor de uitvoering weer de thuiszorg inschakelt. Goes en Borsele zijn vooral be vreesd voor hun invloed op het beleid. Ondanks hun eerder ge spuide kritiek blijven de overige Zeeuwse gemeenten van me ning dat er voor het bestuur een commissie met verregaande be voegdheden moet komen. Daar in nemen de voorzitter van de GGD, de directeuren van de drie thuiszorgorganisaties en zes vertegenwoordigers van de ge meenten (twee uit elke regio) zitting. Daarmee is de rol van de indivi duele gemeenten zo goed als uit gespeeld, menen Goes en Borse le. „Wij vinden dat de regierol die we hebben op deze manier geen recht wordt gedaan. Het wordt een ver-van-ons-bed show" zegt de Goese wethouder D. van Ewijk. „Wij houden graag zelf de vinger aan de pols", aldus haar Borselse colle ga A. van Opdorp. Van Ewijk wijst erop dat het op deze manier moeilijk wordt om als gemeente een samenhan gend jeugdbeleid op poten te zetten. „Jeugdbeleid is meer dan alleen jeugdgezondheids- beleid. Dit belangrijke onder deel wordt er naar ons idee nu te veel uitgetrokken." Nog dit jaar moet de nieuwe op zet voor het jeugdgezondheids- beleid aan alle gemeenteraden in de provincie worden voorge legd. De Goese raadscommissie maatschappelijke ontwikke ling spreekt er dinsdag 26 no vember over, m het bijzijn van GGD-directeur V. Slenter. Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13