Proef met energie uit getij stroom 11 Bot blijkt bovenbeen van een mammoet B^jSTÖLj^ MORGtN GEOPEND 'VAN 13.30-17.00 UUR Mooie geveltjes mogen gezien worden Oud-burgemeester van Arnemuiden De Jonge overleden Installatie in Westerschelde bij Breskens Peuterspeelzaal in Vrouwenpolder krijgt mobiele noodwoning Irene en Marjan Tieberink in Terneuzen Kleurrijke cadeaudozen voor Derde Wereld Sinterklaas in Magistraatwijk Veere wil meer doen aan milieuvoorlichting Wlul zeeuwse almanak Grenzen WALCHEREN zaterdag 23 november 2002 torRinus Antonisse SCHOONDIJKE - Het Schoon de bedrijf Hydrauvision be- jint binnenkort in de Wester schelde met een proef voor het opwekken van energie uit stro mend water. Daartoe wordt in ije riviermonding bij Breskens tanaf een ponton een speciaal ontwikkelde installatie ge plaatst. De proef duurt onge veer zes maanden. Directeur B. de Zwart van Hy drauvision vertelde dit gisteren leden van de Statencom- inissies Economie en Ruimte, Milieu en Water, die een werk- ek aan het bedrijf brach- Voor onderzoek naar het opwekkingsproces met inzet de zogeheten Whale Tail •gy, is subsidie verleend door de provincie en de Europe- seUnie. Het Zeeuwse-Vlaamse bedrijf Heeft de installatie samen met IVhale Tail Development uit Leiden ontwikkeld. Het princi pe is eerder toegepast bij de voortstuwing van een binnen vaartschip. De bedenkers heb ben goed gekeken naar de wijze waarop walvissen zich zo ener giezuinig mogelijk door de oce anen bewegen. Uitgangspunt is dat een wiel met daarin afzonderlijk bewe gende bladen in het water wordt geplaatst. Met gebruikmaking van de stroming wordt elektri citeit opgewekt. De Zwart on derstreepte dat de hoeveelheid energie die kan worden onttrok ken aan het water, in beginsel groot is. In water met een stro ming van vier meter per seconde kan per vierkante meter onge veer 20 kilowatt worden opge wekt. Toepassing van de Whale Tail Energy is mogelijk in uitlopen van (stuw)meren, zeearmen, snelstromënde rivieren en plaatsen met getijdestroming. De installatie is vooral geschikt voor kleinschalige opwekking. ,,Je lost er het wereld-energie- probleem niet mee opHet is wel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het bot dat vorige week vrijdag in het Sta- lionsgebied in Middelburg is ge vonden, is inderdaad van een mammoet. Volgens John de Vos van natuurmuseum Naturalis in Leiden is het een bovenbeen van een nog jonge mammoet. Het bot is in opvallend goede staat. „Dit soort botten zien we wel vaker", zegt De Vos. „Maar is heel compleet. Het is een heel mooi ding." Hij zou het bot graag in de collectie willen op nemen, maar het moet eerst te rug naar het provinciaal depot voor bodemvondsten. „We moe ten ér nog maar eens over pra- door Miriam van den Broek VROUWENPOLDER - De peu terspeelzaal, hel leegstaande noodlokaal van de basisschool en waarschijnlijk ook de kleed kamers van de trimclub, worden binnenkort gesloopt. Op de plaats van de huidige peuter speelzaal komt een nieuw ge bouwtje waarin de peuters droog, warm en veilig kunnen spelen. Peuterspeelzaal Ons Polder huisje is al lange tijd dringend aan vervanging toe. Door lekka ges dreigden vorig jaar plafond- delen omlaag te vallen, planten groeiden letterlijk naar binnen en de verwarming had behoor lijke nukken. Er moest zeer snel iets gebeuren, daar was ieder- TERNEUZEN - De heilsolda- tentweeling Irene en Marjan Tieberink is morgen te gast in de Triangel in Terneuzen. Ze ko men vertellen over hun werk in kindertehuizen in Ruanda. Jarenlang stonden ze voor de klas in het basisonderwijs. Nu werken ze fulltime in het ont wikkelingswerk in dit arme iand in Afrika. be tweelingzussen Tieberink waren enkele jaren geleden te zien in het televisieprogramma Villa Felderhof. Komende zon dag zijn ze te gast bij het Leger des Heils in Terneuzen. De bij eenkomst in de Triangel begint om 16.00 uur. Er is tevens een verkooptafel met Afrikaanse artikelen en na afloop is er een koffietafel. Advertentie TERNEUZEN: Noordslraal 18 een goede aanvulling", aldus De Zwart. Hydrauvision is zo'n vier jaar bezig met de voorbereidingen. Het bedrijf heeft grote moeite om in Nederland, met name ook in Zeeland, medewerking te krijgen voor proefnemingen, zei De Zwart. Eerst was het oog ge richt op een proefplaats in de Oosterscheldemonding, omdat daar meer stroming staat dan in de Westerschelde. Rijkswater staat weigerde medewerking, uit vrees voor schade aan de bo dembescherming bij de storm vloedkering. Ook het nutsbedrijf Delta NV zag er geen brood in. Daarente gen wil energiebedrijf Nuon in de uitwateringssluizen bij Mui den wel een proefopstelling tot stand brengen en er zijn ge sprekken overplaatsing van een installatie in de Afsluitdijk, liet De Zwart weten. Het Franse energiebedrijf EDF wil dat in een stuwmeer doen. Zeelandbrug Gedeputeerde J. van Zwieten suggereerde om tussen pijlers van de (provinciale) Zeeland ten Het bot is duidelij k van een nog niet volgroeide mammoet, vertelt De Vos. „Als ze volwas sen zijn, zit er nog een kop aan vast. Op dit bot zit dat niet." Zo'n kop is vergelijkbaar met een groeischijf bij mensen. Pas bij volwassenen is de groeischijf hard. Het gevonden bot is een humerus, een opperarmbeen, dat tussen het schouderblad en de elleboog zit. Mammoetbotten zijn zeker niet zeldzaam. Vooral de Noordzee is rijk aan mammoetresten. „We zijn het grootste export land van bloembollen uien en mammoetkiezen", aldus De Vos. „Vissers vinden heel veel van die botten. Maar deze is puntgaaf." een het over eens. Maar plannen voor een brede school in Vrou wenpolder vertraagden de ver nieuwing. Of die brede school er nu wel of niet komt, de peuter speelzaal krijgt een nieuw on derkomen, heeft het college be sloten. Het wordt een tijdelijk onderkomen; een kant en klaar gebouwtje, zodat de peuter speelzaal in de toekomst alsnog mee kan verhuizen naar de bre de school. Wanneer de sloop plaatsvindt, is nog niet bekend. Dit jaar zal het niet meer worden, zegt A. van der Heijde, hoofd van de afde ling welzijn van de gemeente. „Over twee weken buigt de raadscommissie zich er over. Daarbij bedraagt de levertijd van zo'n cabine een week of zes. Januari of februari is goed te doen, maar we zijn in overleg met de peuterspeelzaal om een gunstige datum te vinden. Ik kan me voorstellen dat de voor jaarsvakantie praktisch is, maar dat moeten we nog afspre ken. "De sloop-enbouwvergun- ning is inmiddels aangevraagd. Trimclub Het gemeentebestuur kiest er voor om gelijk met de peuter speelzaal, ook het noodlokaal van de basisschool en de kleed accommodatie van de trimclub te slopen. Ook die gebouwtjes zijn sterk verouderd. Door de sloop gelijk te doen, kunnen kosten bespaard worden. Voor het noodlokaal komt niets nieuws in de plaats. De trimclub heeft als de kleed kamers gesloopt worden, wel een vervangende ruimte nodig. Dat kan worden opgelost met net zo'n gebouw als voor de peu terspeelzaal. Ook dat is tijdelijk zodat de trimclub net als de peu terspeelzaal, kan mee verhuizen naar de brede school. Naar de komst daarvan, loopt nog een onderzoek. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De overkap ping van de Sint Jacobspassa- ge in Vlissingen was een leuk idee, maar de uitvoering is slecht. Dat vindt schoenmaker H. van den Assem, winkelier in de Jacobspassage. „Haal die kap nu maar weg. De mooie geveltjes mogen gezien wor den. Zonder overkapping is het brandveiliger, krijgen we frisse lucht en galmt het niet meer zo. Ik geloof niet dat er nu meer mensen naar mijn winkel komen omdat het hier over dekt is." Deze week kwam opnieuw ter sprake dat de brandweer moeilijk een brand in de nau we Sint Jacobspassage kan be strijden. Een van de oorzaken daarvan is dat de winkelstraat overkapt is. Het vuur zou zich daardoor snel kunnen ver spreiden. Bovendien passen brandweerauto's niet in de passage. De brandweer adviseerde het Vlissingse gemeentebestuur om een sprinklerinstallatie in alle winkels van de Sint Ja cobspassage aan te brengen. Dat is kostbaar. Een andere maatregel is om de kap eraf te halenMaar daarvan wil de ge meente niets weten. Zij gaf on langs de opdracht tot een te genonderzoek, dat ook moet leiden tot het verbeteren van de brandveiligheid. De gemeente maakt reclame met droog winkelen in weer en wind. „Maar de Jacobspassa ge is te smal om overdekt te zijn", zegt mevrouw Roose uit Vlissingen, die aan het winke len is. „Als het regent, neem ik gewoon een paraplu mee. Ik vind het hier benauwd. Zeker in de zomer. Bij de Lange Zelke heb ik dat gevoel niet. Die is lekker ruim. Ik vind dat de overkapp ing daar wel goed ge lukt is." Enkele ondernemers vinden het juist 'een wansmakelijk idee om de overkapping weg te halen'. „We hebben er ooit voor gestreden, dat onze straat overkapt zou worden en dan zou de kap nu weer ver-wij derd worden. Er zijn heus wel ande re oplossingen voor een veilige woon-winkelstraat te beden ken", vinden Ellen en Henny van modezaak Mabélis. Tegen de gevel van Mabélis hangen op de eerste etage een paar modieuze poppen. Ze staan net onder de kap. „Die zouden we dan naar binnen moeten halen, want ze mogen niet nat worden. Dat doen we dus niet. Dit is een mooi ge zicht. En de karakteristieke geveltjes zie je ook met de kap erop." Daar-mee is Y. Vink van mode zaak X-Ray het volledig eens. „Het is toch kapitaalvernieti ging als nu die kap weer weg- Die overkapping van de Sint Jacobspassage was een leuk idee, maar kan voor de veiligheid maar beter verdwijnen, vinden sommigen. foto Lex de Meester gehaald zou worden. Onze klanten zijn er blij mee", zegt hij. Als winkelier kan G. Kloeg van de sigarenzaak/antiek handel in de Sint Jacobspasa- ge nog wel de voordelen van de overkapping zien. „Maar de kap is lelijk en historisch ge zien zou hij meteen verwijderd moeten worden. De mooie pandjes zijn door de overkap ping verpest." De familie Kloeg woont boven de winkel, 's Avonds rijden 're gelmatig scooters door de wandelpassage'. „Dat geluid kan niet weg. Het galmt. Ik heb toen we nog een winkel in de Walstraat hadden, een brand bij onze buren meegemaakt. Dat was angstig. Als je ziet hoe snel vuur om zich heen kan grrjpen. Ik denk dat het hier nog veel sneller gaat. Als hier in een huis brand uitbreekt, dan zijn we in een klap vijf huizen kwijt. Het trekt hier als een schoorsteen. En omdat de rook hier slecht weg kan, stik ken we." Hij begrijpt dat hij een doem scenario voorstelt. „Maar deze straat is nooit bedoeld als pas sage. In Parijs heb je prachtige passages, die opgenomen zijn in een bouwplan. Deze is er zo maar een keer geplaatst." Familie De Boer woont in Oost-Souburg. Zij gaan 'soms naar Vlissingen en soms naar Middelburg om te winkelen'. „We kiezen een stad uit voor het winkelaanbod. We gaan niet speciaal naar Vlissingen toe wanneer het regent en om dat je dan soms overdekt kan lopen. Het geeft toch niets om een beetje nat te worden. En als het erg regent, gaan we niet winkelen." Familie Weug uit Vlissingen heeft diezelfde me ning. „Als je de auto parkeert bij de Steenen Beer, dan moet je toch door de regen lopen en ben je nat. Voor mij hoeft deze straat geen kap te hebben." door Britta Janssen ARNEMUIDEN - De leerlingen van de Koningin Beatrixschool in Arnemuiden hebben deze week schoenendozen versierd en gevuld voor de kinderen in de Derde Wereld. Knuffels, haar bandjes, tandpasta en kleurpot loden. De meeste dozen puilden uit met spulletjes die arme kin deren goed kunnen gebruiken. In de hal van de school stonden gisteren op een grote tafel tien tallen dozen in alle soorten en maten. Sommige exemplaren waren al een cadeau op zich. Bijvoorbeeld die van Vincent (5) uit groep twee. Zijn doos was versierd met bloemen van crê pepapier in allerlei kleuren. Toen hij wilde laten zien wat er in zijn doos zat, maakte hij 'm voorzichtig open. Er zaten on der meer tandpasta en kleur potloden in. De doos van Jianlan (4) uit groep één zat echt propvol kleinig heidjes. Van een tandenborstel tot een hele rij viltstiften. Zelfs een knuffel had Jianlan in de doos gestopt. Carina (9) uit groep zes had ook een knuffel in De kinderen laten trots zien wat er in hun schoenendoos zit. brug enkele installaties te be proeven. Statenlid M. Wiersma opperde het toekomstige door- laatmiddel in de Zandkreek- dam hiervoor te benutten. Als de proefnemingen succesvol verlopen, achtte directeur De Zwart het mogelijk dat over zo'n twee jaar een energiecen trale op basis van Whale Tail Energy operationeel is. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Oud-burge meester Jacob de Jonge van Arnemuiden is donderdag over leden. De Jonge was zes jaar burgemeester van Arnemuiden, van 1975 tot 1981. Daarna werd hij burgemeester van Nieuw- Lekkerland in de Alblasser- waard. De Jonge is 67 jaar ge worden. De benoeming van De Jonge naar Arnemuiden baarde op zien. Raadsleden van andere politieke partijen maakten zich zorgen over zijn politieke voor keur. De Jonge was lid van de SGP. Bij zijn afscheid, zes jaar later bleek die zorg onterecht. De Jonge werd geprezen om zijn goede contact met de bevolking. Onder De Jonge werd de open bare school verbouwd en werden er voetbalvelden en ten nisbanen aangelegd. Het ge meentehuis kreeg een opknap beurt en de wijk Brakenburg werd uitgebreid. Een raadslid zei bij het afscheid van de burgemeester dat De Jonge niet alleen aandacht had voor de grote lijnen, maar dat ook kleine dingen zijn aandacht hadden. Zelf was hij trots op de restauratie van de molen, die in 1977 was afgebrand. Hij heeft zich ingezet voor de Oudheid kamer, de voorloper van het museum, dat dit voorjaar werd geopend. De Jonge was de eerste voorzitter. Humor Hoewel hij lid was van de SGP, stond De Jonge boven de partij en, vertelt oud-raadslid C. Ma rijs. „Hij was echt een burgerva der. Hij had gevoel voor humor en was populair in Arnemui den." De Jonge bezocht bijvoor beeld alle kerken in Arnemui den, hoewel hij zelf Nederlands hervormd was. De oud-burge meester stond ook letterlijk bo ven de partijen. „Hij was een soort reus", zegt Marijs. „Als je 's avonds nog een boodschap ging doen, kwam je altijd een grote man tegen. Dan liet hij zijn hond uit." Volgens Marijs ging De Jonge met tegenzin weg uit het vissersdorp. „Hij had gesol liciteerd in Nieuw-Lekkerland, maar toen hij aangenomen was, had hij daar eigenlijk een beetje spijt van." De huidige voorzitter van het museum, W. Bezemer reageert geschokt op het overlijden van De Jonge. „Ik heb het vandaag nog over hem gehad. We hadden hem graag willen uitnodigen bij de heropening van de trouwzaal in het museum." Ook Bezemer omschrijft hem als een geliefd persoon. „Hij is gemakkelijk ge ïntegreerd in Arnemuiden, dat is heel belangrijk. Bij de burge rij lag hij goed. Hij was een inte ger mens." MIDDELBURG - Wijkverening Zuid in Middelburg houdt op vrijdag 29 november de sinter- klaasvoorstlling Vol verwach ting. De voorstelling wordt gespeeld door Eric Holm en is bedoeld voor kinderen tussen drie en tien jaar. Vol Verwachting is te zien in wijkcentrum Palet en begint om 14.00 uur. 's Avonds is er een mu zikale lampionnenoptocht, met sinterklaas en zijn pieten. De optocht begint om 19.00 uur bij het Palet. De volgende dag komt sinter klaas op de kinderboerderij aan het Meiveldpad. Kinderen kun nen van 13.30 en 15.30 uur een ritje met de ponywagen maken met sint en piet, de dieren voe ren of ponyrijden onder leiding van zwarte piet. door Miriam van den Broek VEERE - De gemeente Veere wil meer voorlichting geven over het milieu. Daarnaast wil ze ook discussies aangaan met inwo ners en het bedrijfsleven over de voordelen van milieuvriende lijkheid. Hiervoor wordt een plan van aanpak opgesteld. Dit 'milieucommunicatieplan' is een uitvloeisel van het milieu beleidsplan dat vorig jaar is vastgesteld. Veere begon toen al met een aantal projecten. Zo is het Milieu Ontmoetings Pro gramma gekomen waarin scho len op bezoek gaan bij onder meer de milieustraat. Er zijn ac ties geweest tegen zwerfafval en Veere deed mee aan de regen toncampagne Een ton voor wa ter. De gemeente wil nu af van dat projectmatige. Daarnaast moet het accent meer verlegd worden van voorlichting naar het voe ren van gesprekken. De bedoe ling daarvan is dat zij meeden ken over de ontwikkeling, vor ming en uitvoering van het mi lieubeleid. Maar voor het zover is moeten de inwoners zich eerst meer bewust worden van het milieu. En dat is lastig. Want milieuvriendelijk gedrag levert burgers of ondernemers op kor te termijn geen voordeel op, stelt het college van B en W. In tegendeel, het kost juist vaak veel tijd, geld en moeite. Boven dien is de invloed van economi sche factoren erg groot. Onder nemers willen bijvoorbeeld niet snel aan de milieuvriendelijk verbouwde groenten omdat ze dat beschouwen als slecht voor de economie en nadelig ten op zichte van de concurrentie uit het buitenland. Het gemeente bestuur wil voor het opstellen van het communicatieplan ruim negenduizend euro uittrekken. Advertentie De directie van WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. feliciteren de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. met de overname van Bouwbedrijf Nonnekes B.V. te Goes. WEA Zeeland en Raven Juridisch Financieel Advies B.V. hebben de directie en aandeelhouders van 3-Mensie B.V. ondersteund bij deze overname. Goes, november 2002 Maatschap Westelijke Accountantskantoren Zeeland GOES MIDDELBURG OOSTBURG RENESSE ZIERIKZEE ga die wel heel erg missen, hoor." Carina vond het eerlijk gezegd niet leuk om de beer weg haar schoenendoos gedaan. „Ik te geven, maar ze wist dat een ander kindje er heel blij mee zal zijn. De dozen van de leerlingen van de Koningin Beatrixschool zijn foto Ruben Oreel gistermiddag naar Goes ver voerd, van waaruit ze verder worden getransporteerd. foto Ruben Oreel De gemeentelijke herinde ling in Zeeuws-Vlaander en doet grenzen vervagen. Het waterschap Zeeuios-Vlaan- deren heeft daar nu ook al on der te lijden. Een inwoner van de stad Luxemburg, die een zomer woning in Nieuwvliet bezit, kreeg als eigenaar van die woning een oproepingskaart voor de waterschapsverkie zingen. Het schrijven was gericht aan het adres Zeekraal straat, Nieuwvliet, België. Dat voorval roept herinne ringen op aan het toenmalige gemeentebestuur van Re- tranchement dat een netelige kwestie wilde aankaarten bij de landsregering. Per keren de post liet 'Den Haag' een bits briefje in Retranchement bezorgen: „Wendt u zich voor uw pro blemen maar tot uw eigen re gering."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11