A.ctie voor behoud concertzaal Stromen wijk krijgt geen winkelcentrum Even knippen, dan is het zo weg Vlissingse buurt heeft buik vol van nachtcafé Brutus Staatssecretaris wil scholquota behouden Vlissingers missen Man met de sigaret Even uitblazen 1-2-3-4 TNT UW KOERIER Bezoekers naar stadhuis Jnion Beaver daar om olie op te ruimen zeeuwse almanak Zieneres doorHarmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris Odink van Visserij gaat zich in zetten voor even hoge schol- en I tongquota in 2003 als dit jaar. j Hij heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Visserijbio logen hebben geadviseerd het scholquotum te verlagen van 77.000 naar 60.000 ton en het tongquotum van 16.000 naar 14.600 ton. Volgens Odink is het verant woord deze adviezen niet op te Gift voor zorg VLISSINGEN - Stichting De Godshuizen stelt dit voorjaar opnieuw 50.000 euro ter be schikking voor projecten in de gezondheidszorg op Walcheren. De bijdragen moeten gebruikt Worden voor eenmalige investe ringen of projecten. De stichting heeft het beheer over een be perkt vermogen uit erfenissen en schenkingen. (Advertentie volgen. Schol staat er op termijn niet slecht voor. Vissers kunnen bovendien niet bouwen op grote jaarlijkse schommelingen in quota. Odink vraagt van vissers ook wisselgeld voor de quota-on derhandelingen in december in Brussel. Hij denkt aan voorstel len voor verlaging van de bij vangsten, vooral van kabel jauw, en een stilligregeling. Dit wisselgeld is volgens hem nodig om met België extra tong en schol in de wacht te slepen. Odink sprak nog zijn afkeuring uit over sluiting van de Vlaamse driemij lszone voor kotters van meer dan 70 ton. Juridisch valt er naar zijn mening weinig te gen te ondernemen. door Nadia Berkekler MIDDELBURG - De plannen voor het nieuwe wiikelcentrum in de Middelburgse Stromen- wijk zijn van de baan. De ge meente en Woongied hebben geen overeenstemmng kunnen bereiken met de wiikeliers. Er komt een nieuw plan, maar hoe dat eruit gaat zien s nog onze ker. Vorig j aar rond dezetij d werden de nieuwbouwplarmen gepre senteerd. Het oude winkelcen trum aan de Maassvraat moest verdwijnen, omdat het niet gun stig lag en niet mooi was. Op het nieuwe winkelcentrum moesten 42 appartementen komen, on der de winkels een parkeerkel der. Langs de Oosterschelde- straat was ruimte oor dertien woningen. Op de plaats van de school aan de Ketenstraat zou den 24 twee-onder-een-kap- woningen komen. De plannen kunnen nu de prul lenbak in. „Als je er niet uit komt, moet je het verkleuren en opnieuw beginnen", zegt wethouder A. de Vides van stadsvernieuwing. „We hebben gepolst of de belangrijkste part ners mee wilden doen. En dan heb ik het niet over de kleine winkels, maar de grote spelers." Dat is dus niet gelukt. „Als je winkels wilt herhuisvesten, moeten ze er echt op vooruit gaan. Daar hangt ook een prijs kaartje aan." Volgens E. de Ceuster, de directeur van Woon- goedwil de ene supermarkt niet omdat er net verbouwd is. „Van de andere supermarkt heeft de eigenaar nooit willen reageren. Onzeker Wat er nu gaat gebeuren, is on zeker. De Vries: „We proberen het winkelcentrum te vernieu wen en 24 zorgwoningente bou wen, of misschien wel 48, en nog een aantal levensloopbestendi- ge woningen." In het meest sobere scenario wordt het win- Diesel Fossil M M/Alfex Sarlini IPPY juwelier li m I modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 door Britta Janssen VLISSINGEN - „Nu ligt hij nog lekker op zijn rug in de brons gieterij, maar we hopen dat hij begin volgend jaar weer op de boulevard staat", zegt L. Riekwell van het Bureau Beel dende Kunst in Vlissingen. Hij doelt op de Man met de sigaret, het beeld dat jarenlang op de Vlissingse boulevard stond. Veel mensen missen het beeld, dat in augustus werd weggehaald vanwege een beschadiging. Schilders die op de boulevard onderhoudswerkzaamheden uitvoerden, reden met hun busje tegen het kunstwerk aan. Hier- Advertentie door ontstond een scheur in het beeld en ging het scheef hangen Het beeld is toen voor reparatie naar een bronsgieterij gebracht. De Man met de sigaret is eigen dom van de gemeente Vlissin gen. Het Bureau Beeldende Kunst beheert het kunstwerk. Riekwell: „Ik word regelmatig gebeld door mensen die willen weten waar het beeld is geble ven. Natuurlijk willen we het beeld zo snel mogelijk terug op zijn plaats zien. Alleen moet er veel aan gebeuren en bij de bronsgieterij hebben ze het ook druk." Eigenlijk zou het beeld pas over een tijdje een grondige onder houdsbeurt krijgen, maar nu het toch bij de bronsgieterij is, is die opknapbeurt vervroegd. „Ze gaan het beeld schoonmaken en lassen. Dan ziet de man er weer flitsend uit en kan hij er weel een tijdje tegenaan." DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bezoekers tan de concert- en gehoorzaal in Middelburg zijn een actie be- jonnen om de zaal te behouden. Ze hebben gisteren ruim hon- jerd handtekeningen ingele- terd bij het gemeentehuis. De ondertekenaars vrezen dat a straks in Middelburg geen in meer is waar klassieke muziek goed tot haar recht 0e stichting die de concert- en gehoorzaal exploiteert, dreigt ermee op te houden. De zaal moet verbouwd worden om ren- geëxploiteerd te kunnen VLISSINGEN - Het oliebestrij- dingsvaartuig Union Beaver van het bergingsbedrijf URS ligt klaar in de haven van Vlis singen om uit te varen naar Spanje. Het kan daar helpen bij het op ruimen van olie, afkomstig uit de gezonken tanker Prestige. Manager C. De Block van URS gaf gisteravond vanuit Antwer pen aan dat er informele contac- ien waren geweest met Spanje over inzet van de Beaver. Hij sluit niet uit dat er in de loop van vandaag een officieel verzoek I komt voor bijstand. Volgens De Block zijn een Frans vaartuig en een boot van Rijks waterstaat al onderweg om ter plaatse te helpen. worden, is het argument. De ge meente wil eerst onderzoeken wat de mogelij kheden zijn voor dat ze geld beschikbaar stelt. De uitslag van dat onderzoek wordt aan het eind van dit jaar verwacht. De stichting vindt dat te lang duren. Voor het volgende theaterseizoen worden geen voorstellingen meer geboekt. De groep verontruste bezoekers vreest dat, als er niet snel iets ge beurt, de zaal straks opeens dicht is. „Het gaat een beetje sluipenderwijs", zegt actievoer der H. van Hunnik. „Als je niet oppast, worden ze het eens over de ruggen van de concertbezoe kers heen." Volgens Van Hunnik wil de stichting, die ook de schouwburg exploiteert, van de concertzaal af. „De stichting heeft geld nodig voor de schouwburg." Als geld het pro bleem is, zijn er ook andere op lossingen, vindt hij. Hoewel de groep geen standpunt wil inne men in de discussie over de nieu we schouwburg, wordt toch een suggestie gedaan. Als de schouwburg op de huidige loca tie wordt gebouwd, scheelt dat vijftien miljoen, stelt de groep. Geld dat geïnvesteerd zou kun nen worden in de concert- en ge hoorzaal. De groep actievoerders is bang dat de goede akoestiek van de concertzaal in de nieuwe zaal niet geëvenaard kan worden. „Akoestiek is een bijzonder ge val. Theater stelt hele andere ei sen. Wat voor toneel goed is, hoeft voor muziek niet goed te zijn." De zaal hoort wat akoes tiek betreft tot één van de beste zalen van Nederland, stellen de actievoerders. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Met een knip- machine wordt de Generaal Berg- huijskazerne in Middelburg bin nen een paar maanden omgelegd. De echte sloop is deze week be gonnen. Om de omliggende hui zen te beschermen, hebben de slo pers tegen de gevels van de Ko ningstraat een schutting ge plaatst. De Koningstraat is veranderd in een smal donker steegje. De schutting buigt zich helemaal over de dakgoot. Om echt grote brokstukken tegen te hou den, beschikken de slopers ook nog over een rijdende schut ting. „Zelf gemaakt", vertelt de uit voerder. „We kunnen hem zo langs het gebouw rijden." De schutting is verzwaard met twaalf ton bal last, zodat hij niet omvalt als er wat op valt. De Koningstraat heeft voor de kerstdagen weer licht, vertelt één van de slopers. Dan zijn ze aan die kant klaar. Het eerste stuk van de kazerne ligt al plat. De slopers beginnen bij Ach ter het Hofplein en werken via de Zuidsingel rond naar de Korte Noordstraat. Daar komt geen schutting. Om de panden te be schermen worden hekken met netten geplaatst. De uitvoerder is optimistisch. „Als je even door knipt, is alles zo weg." Hij ver wacht dat het bovenste gedeelte van het gebouw eind januari plat ligt. De buurt heeft zich hevig verzet tegen de sloop van de kazerne en de bouw van het nieuwe theater. Het sloopbedrijf is zich daarvan bewust en probeert, volgens de uitvoerder, zoveel mogelijk reke ning te houden met de omwonen den. Op de zijgevel van een pand aan Achter het Hofplein zit een apparaatje. Dat registreert de trillingen die door de sloop ont staan. Als een bepaalde grens wordt overschreden, gaat er een rood lampje branden en wordt het werk stilgelegd. De sloop van de Berghuijskazerne is deze week begonnen. foto Lex de Meester. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Omwonenden van nachtcafé Brutus in de Vlis singse Walstraat willen met een handtekeningenactie duidelijk maken, dat het hun ernst is: ze zijn het nachtelijke lawaai voor hun deur meer dan beu. Dertig handtekeningen zijn naar de ge meente gestuurd. Deze week hebben de gemeente en de uit bater een gesprek met elkaar. „De ramen trillen door de mu ziek. Er wordt tegen gevels en auto's geplast en bezoekers brallen op straat. Voor het café staan regelmatig groepjes van vijftig, zestig mensen. Dat is zelfs bedreigendHet is niet leuk meer om hier te wonen", zeggen de ondertekenaars. Mark van Tilborgh is uitbater van Café Brutus. Hij kan zich 'aan de ene kant voorstellen dat de mensen klagen'. „Demeesten willen op dat tijdstip slapen. Maar het is een nachtcafé. Onze klanten zijn dan al even op stap geweest. Ze zijn vrolijk. Ieder een weet dat mensen ook balda diger worden als ze iets gedron ken hebben en met een groepje uit zijn." De exploitant wil een oplossing vinden voor het pro bleem. „Ik vraag nog even tijd en begrip. Ik vind van de andere kant dat je kunt verwachten dat het bij vlagen rumoerig is als je in het centrum woont." Aankloppen Van de omwonenden heeft ie dereen getekend: jong en oud. „We hadden nog meer mensen kunnen benaderen. Die zouden allemaal getekend hebben. Het café is hier al twintig jaar. Jaren is het goedgegaan. Natuurlijk was er toen, bijvoorbeeld in de tijd met de bekende Willem de Baat, ook weieens overlast. Maar als er problemen waren, konden we gemakkelijk aan kloppen en werd er meteen iets aan onze klachten gedaan. Dan ging de muziek zachter of werd er echt opgelet dat klanten op straat rustig waren. Met de nieuwe exploitanten hebben we weinig contact. Ze luisteren ook niet." Dat laatste betwist Van Til borgh. Hij betreurt het dat de omwonenden niet eerst met hem contact hebben gezocht. „Ik zal bijvoorbeeld de sluis verlengen. De ruimte tussen de buiten- en binnendeur wordt daardoor groter, waardoor de muziek niet zo snel naar buiten kan ont snappen als er mensen naar bin nen- of buitengaan." Hij merkt op dat Café Brutus de laaste vier weken nieuwe klan dizie heeft gekregen. „Doordat het andere nachtcafé van Vlis singen, café Nationaal, alleen nog maar open is op zaterdag, krijgen we extra toeloop. Ik wil niet alles op die verandering schuiven, want het is hier altijd al druk geweest. Onze vaste Wanten begrijpen wel dat ze stil moeten zijn op straat, maar de nieuwe Wanten moeten we daarop nog beter aanspreken." Buurtbewoners mopperen en reageren sceptisch op de aange kondigde maatregel. Zij wijzen erop dat in de horecanota staat dat er wordt aangedrongen op vrijwillige verplaatsing van en kele cafés in de Walstraat en Groenewoud. „De gemeente vond toen al dat een nachtzaak niet op zijn plaats is in een woonomgeving. Maar dit café zit er nog steeds." Advertentie Poppenhuismsubeltjes uanaf€ 0,99 en ueet andere houten artikelen. Het Kinderpaleis Pottenmarkt 22, Middelburg Of I8-G383SI vSfBBmHS3i WALCHEREN vrijdag 22 november 2002 Bij nadering van het jaarge tijde waarin het het ene mo ment hard waait en regent en het andere ogenblik de storm joelt, achtten we het moment aangebroken om mevrouw Koddemaat-Kikke, zieneres te Kwadelande, haar visie te vragen op wat komen gaat. Aan het begin van haar oprij laan lag, het zwoegen voor bij, een dood paard, gereed voor vervoer naar de destruc tie. De zieneres gaf een ver klaring: „Dat ivas Rico. Hoef schot; niks aan te doen." Verwonderd over de snelheid waarmee ze nog niet gestelde vragen beantwoordde, zagen wij haar aan. „TJ wilt weten wat het wordt met het weer, stelde ze zonder omwegen vast. „Ik zal het u zeggen. Het wordt helemaal niks met het j weer. Zeeland wonen en wer ken zal ons allen worden te- gen gemaakt. Ik zeg het maar, in eigengemaakt Ne- derlands, zoals ik het voor zie. Dat is mijn stijl, maar baart veel vijanden. „Eigengemaakt? Stijl?" j vroegen we licht verbaasd. Zeonstakintoorn. „Alsuhet van uw eigen beter weet, dan I bekijkt u het ook zelf maar. En waag het niet mij te cite ren. Het copywright is mij heilig." Ontdaan verlieten we haar modderige erf. Wij verlieten met grote spoed het on-Wal- cherse landschap. Een zwar- j te zwaan viel uit het zwerk. u belt 0800 -1234 Advertentie) I ff WÜ halen op WANNEER u dat wilt wij bezorgen WAAR u dat wilt ^4)j en op het MOMENT dat u dat wilt MIDDELBURG - Even uitpuf fen onder het boodschappen doen. In winkelcentrum Dau- wendaele stond altijd een bank je waarop vermoeide winke laars even konden zitten. Sinds gisteren is het weg. Winkeliers bieden hun klanten nu een stoel aan. Het bankje stond midden in het winkelcentrum. Volgens één van de winkeliers heeft het er twintig jaar gestaan. „Maar het zorgde voor overlast omdat er altijd een stel mannen zat die zich vol lieten lopen. Mensen hadden er meer last van dan ge mak." De vereniging van eigenaren van het winkelcentrum heeft besloten om het dan maar weg te halen. „We zijn bezig om nieuw meubilair te installeren. We zijn nog aan het dubben waar dat moet komen." De nieuwe bank jes moeten er voor het eind van het jaar staan. Foto Ruben Oreel keicentrum helemaal niet opge knapt. „Wonen is toch belang rijker", vindt de wethouder. De bewoners van de wijk worden in een later stadium weer betrok kenbij de plannen. „Ik vindt dat je veel met bewoners moet be spreken, maar je moet eerst we ten wat haalbaar is. Dat heeft tijd nodig." Hij verwacht in mei of april met nieuwe plannen te kunnen komen. Het is ook nog' niet duidelijk of de woningen aan de Sloestraat en de Zandkreekstraat nog moeten worden gesloopt. „Het idee is niet weg", zegt De Vries. „Maar of het in dezelfde mate nodig is als eerst, kan ik niet zeggen. De ambitie blijft om aan de onderkant van de markt te saneren. Als je wilt dat mensen beter wonen, is dat ook nodig." Het uitstel komt aan de andere wel goed uit, vindt hij. Door de krapte op de huurwoningen- markt is elke woning meegeno men. Advertentie Dow Terneuzen voerl de komende twee tot drie weken onderhoud uit aan de derde naftakrakcr, de LHC 3-fubriek. Bij de uitbcdrijfname op 23 november en tijdens de opstart van de fabriek wordt bel fakkelen zoveel mogelijk beperkt doordal de krakers onderling product- stromen kunnen uilwisse len. Wij trachten de eventuele overlast (extra licht cn geluid) voor omwonenden tot een minimum te beperken. Mocht u toch hinder ondervinden, dan vragen wij u begrip voor deze situatie. Graag bieden wij u hierbij onze welgemeende excuses

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9