Spanje zet zich schrap voor aanspoelen tweede golf olie Sharon beveelt tegenactie EP stemt in met meer rechten uitzendkrachten Indonesische politie pakt vermeend brein bomaanslagen Bali Brandweerstakingen bedreigen Britse inzet bij aanval op Irak 5 'Wat mag ik niet vergeten?" Ontploffing in munitiedepot leger Ecuador Grote populatie orang-oetans op Borneo ontdekt Beeld van vrouw farao Ramses II gevonden Palestijnse aanslag op bus Jeruzalem eist elf levens Uitstel hasj-gedoogbeleid in België Spinnenalarm in Brisbane Boete voor Britse prinses Anne Gevangenen Myanmar vrij Hoge straffen voor slavendrijvers door Henk van den Boom BARCELONA - Een nieuwe oliegolf bedreigt de Spaanse kust. Experts voorspellen dat komend weekeinde nog eens zesduizend ton olie afkomstig uit de gezonken Griekse tanker Prestige de stranden en havens van Galiciëzal vervuilen. Giste ren spoelden al nieuwe olievlek ken aan. Door de harde wind worden de schoonmaakwerkzaamheden ernstig bemoeilijkt. Ook is er veel te weinig materiaal om de olie te bestrijden. De honderden vrijwilligers weten niet waar ze met de troep naar toe moeten omdat er te weinig containers zijn. In de deelstaat Galicië is er maar één bedrijf dat zich bezig houdt met schoonmaken van vervuilde grond. Het bedrij f kan de aanvoer bij lange na niet aan. Inmiddels neemt van alle kan ten de kritiek op de regering toe. Gemeentebestuurders klagen dat iedereen zomaar wat doet. Deskundige leiding en coördi natie ontbreken geheel. Harde wind De hulporganisaties en vrijwil ligers hebben met klem om meer drijvende schermen gevraagd Advertentie Dat uw VT-formulier vóór 1 december binnen moet zijn. Vergeet niet uw VT-formulier of diskette voor 1 december ingevuld terug te sturen naar de Belastingdienst. Alleen dan krijgt u, als u recht heeft op VT, het maandelijkse bedrag vanaf januari 2003 op uw rekening gestort. Controleert u ook even of uw sofi-nummer en giro-/bankrekeningnummer correct zijn. Heeft u nog vragen? Bel dan de BelastingTelefoon voor particulieren: nfiOQ-0543. Dit nummer is bereik baar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. U kunt ook kijken op internet: www.belastinadienst.nl Belastingdienst Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. om de inhammen en de rivier mondingen af te sluiten. Maar op veel plaatsen jaagt de harde wind de olie over de schermen heen, waardoor die terecht komt in de riviertjes en lagunes die diep het land ingaan. Ook het stadsbestuur van Vigo heeft om drijvende schermen ge vraagd om de eilandengroep Cies te beschermen. Dit gebied is een half jaar geleden tot offi cieel natuurpark uitgeroepen. Luchtmacht De Spaanse regering zegt over aanwijzingen te beschikken dat er geen olie meer uit de Prestige is gelekt sinds het schip dinsdag zonk. De minister van Defensie bevestigde dat de Spaanse ludhtmacht op het punt heeft gestaan om de tanker te bom barderen. Dit hoefde uiteinde lijk niet omdat het schip uit zichzelf al heel snel zonk. GPD QUITO - Bij een explosie in een munitiedepot op de grootste le gerbasis van Ecuador zijn giste ren zes doden en tweehonderd gewonden gevallen. De ontploffing werd veroor zaakt door een handgranaat, die onbedoeld explodeerde, waar door het hele depot in de lucht vloog, zeiden legerwoordvoer- ders. De basis, waar zo'n 1500 mili tairen zijn gelegerd, ligt in Rio- bamba, een stad met 100.000 in woners. De omwonenden van de basis zijn geëvacueerd. Tot op ruim een kilometer afstand van de basis sneuvelden ruiten. Ook vielen telefoonlijnen en de elec- triciteit in de stad uit. AP vrijdag 22 november 2002 JAKARTA - Milieuonderzoe- I kers hebben op het Indonesi- j sche eiland Borneo een grote j populatie orang-oetans ont- dekt. De groep, geschat op zo'n j 2500 dieren, leeft in bossen in de laaglanden van de provincie j Oost-Kalimantan. Orang-oetans behoren tot de bedreigde diersoorten. De meeste leven in Indonesië en bun aantal werd geschat op 14.000 tot 25.000, zodat de ont dekking spectaculair kan wor den genoemd. „Deze vondst biedt een van de laatste en beste kansen om een grote, gezonde populatie wilde I orang-oetans te beschermen", zei voorzitter S. McCormick van The Nature Conservancy, de groep die de apen heeft gevon den. De organisatie wil met de autoriteiten van Oost-Kali mantan en het ministerie van I Bosbouw afspraken maken over het beheer van het bos waar de orang-oetans leven. AP Gestoorde agent Koeweit schiet Amerikanen neer gOEWEIT-STAD - Een geeste lijk gestoorde Koeweitse agent leeft gisteren twee Amerikaan se militairen zwaar verwond. Bal heeft een hoge functionaris jflKoeweit bekendgemaakt. Volgens de Koeweitse veilig heidsdiensten waren de militai- op weg naar een Ameri kaanse basis in het zuiden van Koeweit. Be autoriteiten zouden een psy chiatrisch dossier hebben van je agent die de Amerikanen aanhield en vervolgens neer loot, aldus de functionaris. Be militairen zijn in een zieken huis opgenomen. De een heeft verwondingen aan het hoofd, de ander aan een schouder. Volgens een woordvoerder van de Ame rikaanse strijdkrachten zijn ze niet levensgevaarlijk gewond enis hun toestand 'ernstig, maar stabiel'. Een westerse diplomaat meldde eerder ook dat het erop leek dat Koeweitse agenten betrokken zouden zijn bij het incident. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft dit nog niet bevestigd. RTR/AFP De islamitische groep Harnas heeft bekendgemaakt dat ze de aanslag van gisteren heeft uitgevoerd. De Israëlische vei- ligheidienst heeft de dader geï dentificeerd als Nail Azmi Abu Hilayal, een 23-jarige Palestijn uit het dorp Dura op de Weste lijke Jordaanoever. Hij heeft de afgelopen maanden doorge bracht in een dorp bij Bethle hem, waar hij waarschijnlijk ook zijn explosie ven heeft ge kregen. Zijn vader en zijn broer zijn la ter op de dag aangehouden. In het recente verleden zijn fami lieleden van zelfmoordterroris ten verbannen naar de Gazastrook, maar het is niet duidelijk of Israël dat ook nu van plan is. De vader zei giste ren: „Allah heeft mijn zoon uit verkoren een shahid (martelaar) te worden. Het is onze enige hoop." Naar school De volle autobus was op weg van de wijk Kiryat Menachem naar het centrum van de stad toen om kwart over zeven de bom ontplofte. De meeste pas sagiers waren vaste klanten, op weg naar school of werk. Het was de eerste bomaanslag in Jeruzalem sinds die op een cafe taria van de Hebreeuwse Uni versiteit in augustus. De aansla gen van de afgelopen drie maanden zijn uitgevoerd in Tel Aviv en omgeving, en in Galilea Een aantal Israëlische ministers drong gisteren aan op een grote militaire actie tegen de infra structuur van de Harnas. De organisatie voert haar acties uit vanaf de Westelijke Jor daanoever omdat de Gaza strook, waar de meeste Hamas- leiders wonen, is omgeven door een elektronisch beveiligd hek. Tot nu toe heeft Israël zich ont houden van een grootscheepse 'actie in het gebied om de Ver enigde Staten niet voor de voe ten te lopen in de campagne te gen Irak. Op 19 augustus heeft het leger cle laatste militairen uit Bethlehem weggehaald en sindsdien was het er rustig. De terugtrekking was onderdeel van een overeenkomst met het Palestijns Bestuur van Arafat, dat toezegde orde en rust te zul len handhaven. ,,A1 onze pogingen gebieden over te dragen, zijn op niets uit gelopen. De toezeggingen van het Palestijnse Bestuur over een bestand zijn op niets gebaseerd gebleken. In de praktijk is het doorgegaan met het uitvoeren van terreuracties", zei gisteren Gissin, de woordvoerder van Sharon. GPD CAIRO - Egyptische en Duitse archeologen hebben op honderd kilometer ten noordwesten van de Egyptische hoofdstad Cairo een standbeeld van een van de echtgenotes van farao Ramses II gevonden. Dat heeft de Egypti sche minister van Cultuur giste ren gemeld. Volgens de archeologen gaat het om een beeld van Merit Amen of Nefertary. Het is 11 meter hoog, weegt 100 ton en is gemaakt, uit graniet. De archeologen deden hun ontdekking in de tempel van Ramses II in Teil Basta in de provincie Charkiya. Minister Hosni zei dat het om het grootste standbeeld gaat dat tot nu toe is gevonden in het noorden van Egypte. Ramses II regeerde van 1304 tot 1237 voor Christus over Egypte. AFP door Heieen Paalvast STRAATSBURG - Plannen om de rechten van uitzendwerkers op Europees niveau te regelen, krijgen steeds meer steun. Een meerderheid van het Europees Parlement staat achter de voor stellen van de Europese Com missie. Pogingen van de liberalen om een ontwerprichtlijn uit te hol len door uitzendopdrachten korter dan twaalf maanden uit te zonderen van gelijke behan deling, strandden gisteren. De Europese Commissie heeft zich laten inspireren door Ne derland, waar na invoering van de wet Flexibiliteit en Zeker heid, uitzendwerk een grote vlucht nam. Uitzendkrachten hebben in principe dezelfde rechten (loon, pensioen) als vas te werknemers. Alleen in een CAO mag ervan worden afge weken. PvdA-Europarlementariër Van den Burg, die als rapporteur voor het EP het commissievoor stel doorlichtte, is tevreden. Zij stond als voormalig FNV-on- derhandelaar halverwege de ja ren negentig aan de wieg van het zogenoemde flexakkoord. De EU-richtlijn sluit daar volgens haar uitstekend op aan. Duitsland heeft al gekozen voor de Nederlandse benadering, wat de kansen op aanvaarding van de Europese voorstellen doet stijgen. De richtlijn moet uitzendwerk bevorderen, maar dat zal in zuidelijke lidstaten niet altijd even gemakkelijk zijn. „In landen als Frankrijk en Portugal heeft uitzendwerk een louche klank", aldus Van den Burg. Maar vooral de Britten lagen tot dusver dwars in de raad van mi nisters van Sociale Zaken, die op 3 december opnieuw bijeen komt. In het Verenigd Konink rijk krijgen uitzendkrachten doorgaans een veel lager loon. De regering-Blair werkt wel aan betere regelingen. Van den Burg is daarom er voorstander van om de Britten, onder be paalde voorwaarden, een over gangsperiode van vijf jaar te gunnen. Elders zou de richtlijn op zijn vroegst in 2005 moeten ingaan. ANP Politieagenten en vrijwilligers van een joods-orthodoxe organisatie bergen de lichamen van de slachtoffers van de aanslag in Jeruzalem. door Ad Bloemendaal Nu bij LJv» eethoek dc 6e stoel gratis!' actie loopt tin Ml Hm IJ-12 Bil De Jonge Hoek van Dijke in...Heinkenszand www.dejongehoekvandljke nl TEL AVIV - Premier Sharon heeft het Israëlische leger op dracht gegeven 'een groot scheepse operatie' uit te voeren als antwoord op een Palestijnse zelfmoordaanslag op een bus in Jeruzalem, waarbij gisteren elf mensen het leven verloren. Meer dan vijftig mensen raakten ge wond, van wie er zeven ernstig aan toe zijn. Sharons mededeling volgde op een bijeenkomst met. zijn defen siekabinet en de legerleiding. Er is niet bekendgemaakt wat voor actie de regering wil uitvoeren. BRUSSEL - België stelt waarschijnlijk de invoering van een gedoogbeleid voor softdrugs uit. De nieuwe regeling voor cannabis, die lijkt op de Nedei'landse, komt als het aan minis ter Verwilghen van Justitie ligt, niet voor de verkiezingen door het parlement. Dat meldden verscheidene Vlaamse me dia gisteren. België praat al jaren over een gedoogbeleid. De liberaal Ver wilghen zegt dat de parlementaire commissie de behandeling van zijn drugsnota zo vaak heeft uitgesteld, dat hij de wet niet meer voor de verkiezingen (waarschijnlijk in juni) naar het parlement wil brengen. De groenen en de socialisten in het ka binet reageerden woedend op zijn stap. ANP BRISBANE - De inwoners van de Australische stad Brisbane moeten uitkijken voor dodelijke spinnen. De beestjes blijven doorgaans in de omliggende bossen, maar door het recente slechte weer zijn ze naar de bevolkte landsdelen gespoeld. Twee agressieve mannelijke exemplaren van de 'killer spider' zijn al gesignaleerd in de stad. De giftige dieren, met dikke harige poten, zijn zwai-t van kiem en zo'n 5 centimeter in doorsnede. Een beet van de spin kan binnen een kwartier fataal zijn. Sinds de ontwikkeling van een tegengif in 1980 is evenwel niemand meer overleden aan een aanval door de spin. AFP LONDEN - De Britse prinses Anne heeft een boete opgelegd gekregen van 500 pond (800 euro) omdat haar hond twee kin deren zou hebben gebeten. De 52-jarige prinses bekende gis teren schuld, zo meldden diverse Britse media. De dochter van koningin Elizabeth moet ook een schadever goeding van 250 pond aan de slachtoffertjes betalen en draait op voor de proceskosten, zo meldde de BBC. De rechter beval dat de hond, een bullterriër met de naam Dottie, altijd aange lijnd moet zijn en een training moet ondei-gaan. Zij hoeft vooralsnog niet te worden afgemaakt. Het incident deed zich voor in april in een park buiten Windsor Castle. De kinderen raakten lichtgewond door de beten. ANP /RTR/AFP RANGOON - De junta van Myanmar heeft gisteren de vrijla ting aangekondigd van 115 politieke gevangenen, in het ka dervan de nationale vei-zoening. De gevangenen werden in de loop van de dag in groepjes vrijgelaten. Vrijwel tegelijkertijd werd een ï-echtenstudent veroordeeld wegens het uitdelen van tegen de regering gerichte pamflet ten op een campus. De student, Khin Maung Win, kreeg giste ren zeven jaar gevangenisstraf opgelegd. AP MIAMI - Drie koppelbazen in de Amerikaanse citrusindu- strie zijn tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld om dat zij illegale immigranten als slaven hebben behandeld. De gebroeders Ramiro en Juan Ramos hadden in het zuidwes ten van Floi-ida meer dan 700 landarbeiders in dienst, onder wie veel illegale immigranten uit Mexico. De broers hielden hen vast op grond van beweei-de schulden en di-eigden met ge weld. Ramiro en Juan kregen twaalf jaar en drie maanden. Ook werden eigendommen ter waarde van 3 miljoen dollar in beslag genomen. Neef José Ramos kreeg tien jaar en di-ie maanden. AP van onze redactie buitenland JAKARTA - De Indonesische politie heeft gisteren imam Samudra (35) gearresteerd, het vermeende brein achter de bom aanslagen op Bali vorige maand. Volgens The Jakarta Post is hij opgepakt in het wes ten van Java. Hij zou van plan zijn geweest naar Sumatra af te reizen. Volgens de politie leidde Samu dra de bijeenkomsten waar de aanslagen werden voorbereid. Ook zou hij de doelen voor de actie hebben aangewezen en op dracht hebben geven tot het uit voeren van de aanslagen. Samudra maakt volgens de po litie gebruik van tal van valse namen. Zijn echte naam zou Ab dul Aziz zijn. Hij zou lid zijn van de radicale moslimgroep Je- maah Islamiyah (JI), Afghanis tan hebben bezocht en in Malei sië hebben geleerd bommen in elkaar te zetten. Een advocaat van de familie van Samudra zei dat diens moeder geschokt heeft gereageex-d op de aanhouding. Ze wil de man ont moeten om er zeker van te zijn dat het om haar zoon gaat. De politie meldde dat Samudra ook wordt verdacht van de be trokkenheid bij bomaanslagen op kerstavond 2000. Ook de geestelijk leider van JI, Abu Bakar Bashir, zit vast. Hij wordt niet verdacht van betrok kenheid bij de aanslagen in Bali waardoor bijna tweehonderd doden vielen. Bashir zou wel in verband gebracht kunnen wor den met een aantal aanslagen in 2000 en met een plan om presi dent Megawati te vei'mooi'den. ANP/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - De voorgenomen staking van brandweerlieden vormt een ernstige bedreiging voor de Britse deelname aan mogelijke militaire acties tegen Irak. Die waarschuwing komt van de chef van de Britse defen siestaf admiraal Boyce, meld den Britse kranten gisteren. Het inzetten van militairen als vei'vangers van de brandweer lieden schaadt hun effectiviteit en is slecht voor het moreel. „We hebben duidelijk geen blik met 19.000 mensen klaarstaan die opgeroepen kunnen worden om ingezet te worden als brand weerman. Zij moeten uit opera tionele eenheden afkomstig zijn. Elke dag dat ze klaai'staan om in te springen, trainen ze niet voor toekomstige taken", aldus Boyce, De chef-staf voegde daar aan toe dat veel militairen die nu klaarstaan voor inzet als brand weerman rechtstreeks uit Bos nië en Afghanistan komen zon der vexiof te hebben gekregen. Böyce zei dat er nu al schepen zijn die niet kunnen uitvaren, luchtmachtbases die minder ca paciteit hebben en legereenhe den die niet op volle sterkte zijn door de extra bi'and weert aken. De uitlatingen komen op een ui termate ongelegen moment voor de Britse regei'ing. Woens dag vroeg Washington premier Blair om een bijdrage in het ge val van een oorlog tegen Irak. Volgens The Times hebben de autoi'iteiten 12.000 militairen van de landmacht, 3500 van de marine en 3500 van de lucht macht als brandwacht ingezet. Zeven schepen liggen daardoor in de haven. Van de luchtmacht hebben 3 7 squadrons last van de brandweerstaking en de land macht mist tien brigades. Brandweerlieden in heel Groot- Brittannië staakten vorige week twee dagen. Ze eisen een loonsver-hoging van 40 procent en moderniseringen. De vak bondenhebben drie langei'e sta kingen aangekondigd in het ge val de regering niet over de brug komt. De eerstvolgende werk onderbreking staat gepland voor vrijdag en zal acht dagen gaan duren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5