Generaal Couzy ontkent doofpot Bestuurloos LPF zit in de knel PZC Ongezond gedrag nekt levensduur Geef de Sint een kleurtje! r Oud-bevelhebber: Voorhoeve gaf te veel onuitvoerbare opdrachten Eerste bewoners van nieuwe wijk IJburg Arrestatie na poging tot huurmoord Zelfverdediging leert naast slaan ook praten Kanttekening Annan bij strijd tegen terreur SoW-kerk wordt Protestantse Kerk in Nederland Actie tegen huiselijk geweld Strandjutters misdragen zich Leerstoel Rechten van het kind Drie verdachten ontsnapt Europese kritiek op rijbewijsbeleid vrijdag 22 november 2002 Lnonze redactie binnenland IpEN HAAG - Sprak generaal Couzy van een fiets, dan moest minister Voorhoeve van Defen sie het over een rijwiel hebben en vond de Tweede Kamer dat er een diepgaand verschil van me ning was tussen de twee. Couzy, oud-bevelhebber van de Ko ninklijke Landmacht, wilde maar zeggen dat er een wereld van verschil gaapte tussen hem en de bewindsman. Geen doof pot, maar een cultuurverschil en diep wantrouwen, aldus de ge pensioneerde generaal. juzy was de hoofdgetuige op [e zevende verhoordag van de ^parlementaire enquêtecommis sie naar de val van Srebrenica in juli 1995. Dat hij een 'doofpot generaal' zou zijn, wierp hij ver van zich. Hij zocht gisteren de aanval door Voorhoeve te ver wijten dat de^e onmogelijke op drachten verstrekte. En als de bevelhebber meldde, dat hij een opdracht niet kon uitvoeren, werd hem verweten-niet loyaal te zijn. Zo ver gingen twee andere ge pensioneerde generaals gisteren niet. Fabius, destijds generaal bij de Koninklijke Marechaus see, beschuldigde Couzy van een 'ernstige misser' toen hij twee marechaussees de deur wees. Het tweetal wilde ophel dering over een kolonel die een geheime overeenkomst tussen de Servische generaal Mladic en de VN-commandant Smith had laten uitlekken. Het wekte ver bazing dat de kolonel werd overgeplaatst en niet ontslagen, zo verklaarde een topambte naar van Defensie eerder. Naar de mening van brigade generaal Van der Wind was de rol van Couzy bij het omstreden debriefingsonderzoek in Assen in de maanden na de val van de moslimenclave lang niet zo be palend als andere getuigen meldden. „Feiten toedekken, welnee. Couzy is slechts een keer langs geweest", aldus gis teren de leider van de debriefing tegen de commissie. Ouderwets Couzy is gewoon een ouderwet se generaal. Hij trad naar eigen zeggen op als belangenbeharti ger van zijn landmacht. Daarom had hij zich op de vlakte gehou den toen hij vier dagen na de val in een persconferentie verklaar de dat de Serviërs zich niet te buiten waren gegaan aan 'grootschalige moordpartijen'. Daarom ook weigerde Couzy een week later te spreken van 'genocide'. De ministers Pronk en Voorhoeve kozen toen wel al die realistischer woorden. Uit eindelijk bleek dat in en om Sre brenica 7500 moslims waren vermoord. Verantwoordelijkheid is het sleutelwoord van Couzy. Maar hij wilde die niet nemen voor het debriefingsrapport. „Ik had verantwoordelijk kunnen zijn als het niet vertrouwelijk was geweest en ik het had kunnen le zen", was zijn redenering. Cou zy was tegen die geheimhouding geweest. In de ogen van Couzy namen an deren hun verantwoordelijk heid niet. Steeds weer ging de zwartepiet naar de gekwelde landmachtgeneraal, bij elk inci dent over iets dat niet in het de briefingsrapport van Dutchbat had gestaan. De generaal ver wijt de ambtelijke top de be windsman uit de wind te hebben willen houden ten koste van de landmacht. Als de woorden schuld, onwil of onkunde vallen, dan gaat Couzy in verzet. Door die termen uit het Niod-rapport wordt hij ge raakt in zijn integriteit. Is er sprake van schuld, dan ligt die bij Voorhoeve, aldus Couzy. Slechts een keer wijkt hij af van die lijn. Hij bekent 'schuld' en verantwoordelijkheid aan de promotie van de commandant van Dutchbat III, luitenant-ko lonel Karremans. „Oenigheid", noemt hij dat dan. De generaal erkent uiteindelijk ook dat het wantrouwen tussen de landmacht en de minister heeft geleid tot communicatie problemen. Hij heeft echter nooit bewust informatie achter gehouden, verzekert hij de com missie. Op de opmerking dat dergelijke communicatiepro blemen zich na zijn pensione ring niet meer voordeden, wilde Couzy niet reageren. ANP DEN BOSCH - De politie heeft gisteren in een woning in Den Bosch een 31-jarige vrouw uit Oss aangehouden. De politie verdenkt haar ervan dat ze heeft geprobeerd enkele huurmoor- den uit te lokken, aldus een woordvoerder van de politie. De zaak kwam aan het rollen na een uitzending begin oktober van het televisieprogramma van Peter R. de Vries. Die was benaderd door een man met een crimineel verleden die vertelde dat een man uit Oss hem had ge vraagd om drie mensen te ver moorden. Hij zou daarvoor een fors geldbedrag krijgen alsmede een auto. De opdrachtgever uit Oss zit een gevangenisstraf uit. Hij zou de huurmoorden hebben beraamd vanuit zijn cel en tij dens weekeindverlofANP DEN HAAG - Nederlandse vechtsportbonden willen samen een nieuw zelfverdedigingssys teem opzetten. De koepelorga nisatie van zeven bonden. Krachten Bundelen, wil met een nieuw soort cursus inspelen op de toenemende gevoelens van onveiligheid bij Nederlanders. Dat heeft woordvoerder J. Bloem van Krachten Bundelen gisteren gezegd. Wat de cursus onderscheidt van gebruikelijke zelfverdedigings- lessen, is volgens Bloem het ver bale gedeelte. Deelnemers leren niet alleen technieken om fysiek hun mannetje te staan, maar le ren ook om met praten een ge vecht te voorkomen. Dat vindt Bloem minstens zo belangrijk. Sommige zelfverdedigingscur sussen, zoals het keiharde Krav Maga, lokken volgens Bloem meer agressie uit dan ze voorko men. Krav Maga is een door de Israëlische geheime dienst ont wikkelde cursus, die op enkele vechtsportscholen in de Rand stad wordt gegeven. De lessen richten zich op twee groepen: de potentiële slachtof fers en de mogelijke plegers van geweldsdelicten. Want ook de daders zijn er bij gebaat, zegt Bloem. „Wij gaan ze leren hun emoties in bedwang te houden en hun agressie te kanaliseren. Die laatste groep zal niet snel de behoefte hebben zich op te ge ven voor een dergelijke cursus, erkent Bloem. „Daarom zou deelname opgelegd kunnen worden als alternatieve straf." Bovendien, vindt Bloem, moet zelfverdediging in de toekomst op basisscholen tot het stan daard lespakket behoren. Krachten Bundelen neemt een jaar de tijd om met vechtsport- scholen, basisscholen, justitie en jeugdzorginstellingen de cursus te ontwikkelen. ANP door Erwin Tuil DEN HAAG - De LPF dreigt in tijdnood te komen met haar kandidatenlijst voor de verkie zingen nu de rechtbank in Rot terdam het huidige partijbe stuur niet rechtsgeldig heeft verklaard. Door die uitspraak heeft de partij formeel geen be stuur en daarom kan ook de kandidatenlijst voor de Twee de-Kamerverkiezingen op 22 januari niet worden ingeleverd. Omdat de LPF waarschijnlijk pas over ten minste drie weken een nieuwe ledenvergadering bijeen kan roepen, komt elk nieuw bestuur dan te laat voor de sluitingsdatum voor het inle veren van de lij stenDie is 10 de cember. Volgens LPF-fractievoorzitter Herben is de uitspraak van de Rotterdamse rechter 'een hin derlijke formaliteit' Maar Her ben blijft optimistisch. „De rechter geeft ons de kans alsnog een ledenvergadering uit te schrijven als tien procent van de leden daarmee instemt. We gaan onze leden daarom om toestem ming vragen op 7 december een vergadering te houden. Punt 1 op de agenda zal dan de be krachtiging van de benoeming van het bestuur zijn." Ook het onlangs aangetreden bestuurslid Hammerstein ziet het niet somber in. „Het is een voudig te repareren", zei hij di rect na de uitspraak. Het niet- rechtsgeldige bestuur zal een advertentie plaatsen waarin het de leden oproept spoedig een le denvergadering uitte schrijven. Het optimisme van Herben en Hammerstein wordt niet ge deeld door hoogleraar privaat recht De Kluiver. Hij stelt dat er na de rechterlijke uitspraak een termijn van minimaal drie we ken is voordat er een ledenver gadering mag worden gehou den. Zo'n vergadering kan dus niet voor 12 december worden belegd, terwijl twee dagen daar vóór de kandidatenlijsten al bij de Kiesraad moeten liggen. De door Herben geopperde datum van 7 december komt te vroeg voor een rechtsgeldige vergade ring, meent De Kluiver. Dost In kort geding bepaalde de rechtbank dat de ledenvergade ring van 19 oktober, waar Maas en Hammerstein gekozen wer den in het nieuwe bestuur, nooit gehouden had kunnen worden. Oud-bestuurslid Dost, die de vergadering uitgeschreef, was op dat moment namelijk geen bestuurslid meer. Hij legde zijn functie in augustus neer en aan gezien hij het laatst overgeble ven bestuurslid was, ging de LPF vanaf dat moment al be stuurloos door het leven. Het kort geding was aangespannen door secretaris Witvoet van de LPF-afdeling Flevoland, en de advocaat Koenen, LPF-lid uit Haarlem. Zij stelden met succes dat de vergadering niet door de beugel kon. „Maas en Hammer stein hebben op onrechtmatige wijze de macht gegrepen binnen de LPF", zo staat in de dagvaar ding. Hammerstein vermoedt dat de twee LPF-leden de partij wil den beschadigen en daarom een kort geding hadden aangespan nen. Witvoet en Koenen ontken nen dat en zeggen dat ze juist wilden voorkomen dat anderen vlak voor de verkiezingen een soortgelijk geding zouden aan spannen. Daarmee zou de deel name aan de verkiezingen echt in gevaar komen. GPD doorGuido Bruin LUNTEREN - De drie Samen- op-Wegkerken gaan na hun de finitieve vereniging in 2004 door het leven als Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Dat heeft de gezamenlijke synode van hervormden, gereformeer den en lutheranen gisteren in Lunteren besloten. De afzonderlij ke synodes van de drie kerken moeten de keuze in december nog bekrachtigen. Van de 151 synodeleden stem den 29 tegen (27 hervormden en twee gereformeerden). De keuze voor de naam van de fusiekerk heeft een lange ge schiedenis. De hervormde syno de verwierp in 1998 de eerder gekozen naam Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland. Vooral behoudende hervorm den hechten eraan dat de naam voor de verenigde kerk een ver wijzing bevat naar de Neder landse Hervormde Kerk die zij met tegenzin prijsgeven. Uit die hoek waren dan ook de meeste bezwaren tegen de naam PKN te horen. Ds. B. Weegink uit Katwijk aan Zee vond haar onhelder en niet aansprekend: „Een overgebleven sucadelapje uit de versbak van gisteren.Hij pleitte voor Hervormde Kerk in Nederland. Dat voorstel was in strijd met de eerdere afspraak dat in de nieuwe naam geen cru ciale elementen van de namen van de drie kerken (hervormd, gereformeerd, evangelisch-lu- thers) mogen voorkomen. ANP Kofi Annan (r) tijdens de uitreiking van zijn eredoctoraat in Tilburg, van onze redactie binnenland TILBURG - Het komt voor dat staten die in span ning met hun buurlanden leven, op opportunisti sche wijze gebruikmaken van de strijd tegen het terrorisme. Ze dreigen onder die vlag met militai re actie en rechtvaardigen dat ermee. Dat zei secretaris-generaal van de Verenigde Na ties Kofi Annan gisteren in Tilburg. Hij nam daar een ere-doctoraat in ontvangst van de filosofie faculteit van de Universiteit van Tilburg. Hij kreeg het eredoctoraat (hij heeft er ovengens al meer dan twintig), omdat hij de menselijke waar digheid als grondslag voor al het politieke hande- DORDRECHT - De politie geeft maandag in Dordrecht het startsein voor de landelijke actie The Stairs. De actie is be doeld om huiselijk geweld tegen vrouwen onder de aandacht te brengen. Veel vrouwen gebruiken volgens de politie nog al tijd het excuus dat ze 'van de trap zijn gevallen'. De politie nam het initiatief op basis van een idee dat in de Sloveense hoofdstad Ljubljana ontstond en wil het thema huiselijk geweld blijvend aandacht geven. De Verenigde Naties hebben de dag uitgeroepen tot Interna tionale Dag tegen Huiselijk Geweld. ANP AMELAND - Hufterige strandjutters beschadigen de Hon, een beschermd natuurgebied van It Fryske Gea op de oost punt van Ameland. De jonge duinen lijden onder het crossen met de jeeps. „De jutters weten niet goed waar het strand op houd t en waar de duinen begi nnen"zo verklaart beheerder R Kiewiet hun gedrag. De mannen hebben een ontheffing van de gemeente gekregen voor het rijden op het strand.,Maar er is een aantal excessen geweest", vertelt Kiewiet, die als enige wapen het uitdelen van bekeuringen van 57 euro heeft. Vooral in de weekeinden trekken de jeeprijders naar de Hon. GPD AMSTERDAM - De VrijeUniversiteit in Amsterdam krijgt op 1 december als eerste in het land een leerstoel Rechten van het Kind. De eerste hoogleraar op die post wordt de jurist dr. J. Willems. De nieuwe leerstoel is een initiatief van de stichting Defence for Children International Nederland, die zich inzet voor de rechten van het kind. Willems (1952) is gespecialiseerd in kindermishandeling en opvoedingsrecht. Hij is ook medeoprichter en bestuurslid van de stichting Reflectie- en Actiegroep Aanpak Kindermishan deling (Raak). ANP ARNHEM - Uit het Arnhemse Huis van Bewaring De Berg zijn gistermiddag twee verdachten (24 en 28 jaar) uit voorma lig Joegoslavië ontsnapt. Zij worden verdacht van diefstal. Het duo ontsnapte rond vijf uur toen de verdachten van het ene naar het andere gebouw liepen Onbekend is hoe ze het ommuurde gevangenisterrein hebben kunnen verlaten. De politie heeft gistermiddag ook bekendgemaakt dat een twintigjarige Arnhemmer woensdagmiddag rond drie uur het politiebureau aan de Beekstraat in Arnhem is ontvlucht. De man zat in een kamertje te wachten op transport naar een Huis van Bewaring. Vermoedelijk is een deur niet afgesloten geweest. Alle ontsnapten zijn nog spoorloos. GPD LUXEMBURG - De Nederlandse regels voor rijbewijzen van EU-onderdanen die in Nederland komen wonen, zijn veel te streng. Dat stelt de advocaat-generaal van het Europese Hof van Justitie in een zaak die de Europese Commissie had aan gespannen tegen Den Haag. De kans is zeer groot dat het hof de conclusie uiteindelijk overneemt in zijn vonnis. EU-onderdanen moeten hun rijbewijs laten registreren als ze zich in Nederland vestigen. Dan krijgen ze tot hun verbazing te horen dat hun rijbewijs niet meer of nog maar beperkt gel dig is. Dat komt omdat in Nederland een rijbewijs na tien jaar moet worden verlengd. ANP AMSTERDAM - De oudste zoon van de familie kijkt uit het raam van hun nieuwe huis nog vijftig woningen opgeleverd. De wijk bestaat uit zeven eilanden in de monding in Amsterdam-IJburg. Na jaren van plannen, vergaderen, tekenen en bouwen kregen van het IJ. In 2012 moeten er 18.000 koop- en huurhuizen staan, waarvan eenderde in gisteren de eerste bewoners in de nieuwe wijk de sleutel van hun huis. Dit jaar worden de sociale huursector. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De levensver wachting van Nederlanders neemt de komende twintig jaar minder toe dan elders in Euro pa. Nederlandse vrouwen ko men wat dat betreft zelfs onder het Europese gemiddelde. Grote boosdoener is ongezond gedrag. De knelpunten in de zorgsector hebben geen invloed op de stag nerende levensverwachting. Preventie moet het toverwoord worden. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in het rapport Gezond heid op koers? dat gisteren aan waarnemend minister De Geus van Volksgezondheid is aange boden. Het RIVM komt om de vier jaar met zulke verkennin gen voor de gezondheid en de zorg op de middellange en lange termijn. Hiermee kunnen de overheid en andere patijen in de zorgsector hun visie en beleid uitstippelen. De afgelopen twintig jaar is de levenverwachting voor mannen met 3,1 en voor vrouwen met 1,4 jaar toegenomen. Mannen wor den nu gemiddeld 75,5 jaar oud en vrouwen 80,6 jaar. Ook het aantal gezonde levensjaren neemt toe. Toch raakt Neder land achterop in Europa. In Ne derland sterven relatief meer mannen en ook steeds meer vrouwen aan longkanker of chronische longziekten. Dat is vooral te wijten aan het roken. Ook is in Nederland de sterfte rond de geboorte en de sterfte aan borstkanker relatief hoog in vergelijking met andere EU- landen. Niet alleen vrouwen nemen on gezond gedrag van mannen over, ook jongeren kunnen er wat van. Het RIVM is bezorgd over de ongezonde trends onder jongeren die op lange termijn flinke problemen gaan opleve ren. Tabak en veel alcohol doen de Nederlanders geen goed. Daarentegen bewegen ze weer meer dan andere Europeanen. Over het algemeen ontwikkelt de leefstijl zich echter slecht. Het RIVM wijst erop dat meer dan 40 procent van de sterfge vallen in Nederland samen hangt met ongezond gedrag en dus vermijdbaar is. Het zorgge bruik hangt eveneens samen met de gevolgen van dit gedrag zoals overgewicht en hoge bloeddruk. De ziektelast door milieufactoren blijft naar schatting onder de 5 procent. Om de vergrijzing en het toene mende aantal ziektegevallen op te vangen, zal het volume van de zorg volgens het RIVM de ko mende vier jaar met 2,4 tot 3 procent moeten toenemen. Nu nog gaat het meeste geld naar genezing, maar straks moet meer geld naar verzorging. Het RIVM wijst erop dat in 1999 slechts 4 procent van de 36 mil jard euro die omging in de ge zondheidszorg, bestemd was voor preventie. Dat percentage moet fors omhoog. ANP foto Phil Nijhuis/GPD len ziet. Koningin Beatrix en prins Willem- Alexander woonden de plechtigheid bij. Het woord terrorisme wordt volgens Annan steeds vaker gebruikt als dekmantel voor dubieu ze zaken als het demoniseren van politieke tegen standers en het beperken yan vrijheid van me ningsuiting en pers, aldus de secretaris-generaal. Staten die met onrust kampen, vinden het verlei delijk om moeizame politieke onderhandeling te verruilen voor militaire actie, waarschuwde hij „Ik beweer niet, en dat onderstreep ik, dat we niet te maken hebben met een ernstige dreiging van in ternationaal terrorisme. Dat doen we zeker", zei hij. ANP Bij EuropaTuin hebben we een leuke Sint kleurplaat voor je. Maak er iets moois van, stop hem in een schoen en zet deze bi.) EuropaTuin. Woensdag middag 4 december kun je dan komen kijken of Sint er iets heeft ingestopt EuropaTuin 1 goes. NIEUWE RIJKSWEG 20. 0113-215395 oostburg. NIEUVELTWEG 56. 0117-452279 gl renesse, LAÓNE 20, 0111-461031

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3