Voorkeurstemmen bepalen raad PZC PZC PZC Sluis' college wordt lastigste puzzel Veertienjarige violist Van Bellen wint Culturele Prijs Hulst 11 Twee raadsleden met voorkeur in raad Sluis Opvallend veel mensen in Terneuzen kiezen voor personen Protestactie tegen Barbé gaat door Rekenkamercommissie verder Visquota op peil houden in 2003 Bedreiging met neppistool Kindercentrum opent in Philippine mat<»e,a9e< 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 22 november 2002 SLUIS - In de gemeenteraad voor de nieuwe gemeente Sluis danken twee raadsleden hun zetel aan voorkeurstemmen. Nieuw West-kandidaat Luciën van den Broecke uit Breskens stond zesde op de kandidaten- lijst, maar behaalde dankzij 209 voorkeursstemmen de tweede plaats, achter lijsttrek ker Adri Roscndaal (858 stem men). De nummer drie van de lijst, Zuidzandenaar J. Keste- loo, valt hierdoor buiten de boot. CDA-er Ronald de Croock uit Eede was als zesde genoteerd, maar mag zich met behulp van 197 stemmen nu CD A's vierde man noemen. Huidig raadslid Leo Dekker, die vijfde op de lijst stond, moet daardoor zijn plaats afstaan. Als lijsttrekker Rein Leentfaar wethouder wordt, komt Dekker wellicht alsnog in de raad. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De overgrote meerderheid van de nieuwe Ter- neuzense raadsleden is met voorkeurstemmen in de ge meenteraad gekozen. Vier van de 26 raadsleden die de voor keursdrempel haalden, hadden zonder voorkeurstemmen niet direct een raadszetel bezet. J. Jonkman stond negende op de kandidatenlijst, maar was met 344 voorkeurstemmen de derde man van de PvdA achter lijst trekker J. van Schaik (2669) en J. Dubbeldam (445). Hij was, hoewel de PvdA 'slechts' acht zetels heeft behaald, anders waarschijnlijk ook wel in de ge meenteraad gekomen omdat Van Schaik bijna zeker wethou der wordt. De andere drie kan didaten hielden met hun voor keurstemmen boven hen staande kandidaten uit de raad. CDA' er L. Martinet, 28e op de kandidatenlijst, kreeg 467 stemmen en belandde daarmee op de vierde van de negen door het CDA verkregen raadszetels. Martinet nam alle stemmen van WD'er P. Apers, die zich niet meer beschikbaar had gesteld, in Koewacht over, dachten veel mensen woensdagavond in het Scheldetheater. De WD kreeg deze keer inderdaad maar 49 stemmen, terwijl Apers altijd goed was voor honderden (voor- Advertentie) REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: rëdactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl keur)stemmen. Het CDA rijfde er deze keer, voornamelijk dankzij Martinet dus, 540 bin nen. De helft van de 1079 in be jaardenhuis De Lange Akkers uitgebrachte stemmen. Van de andere helft verzamelde de PvdA, die met I. de Waal ook een kandidate uit Koewacht op cle lijst had, overigens ook nog 323 stemmen. G. van Boom (307 voorkeurstemmen) uit Hoek en P. Snoodijk (232) uit Axel ston den beiden derde op de kandi datenlijsten van respectievelijk de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) en Gemeentebe langen Kanaalzone (GBK). Zij hielden de tweeden op de lijst, raadslid J. Verdurmen (TOP) en voormalig WD-raadslid A. Stoffels, uit de nieuwe gemeen teraad. Enkele raadsleden (Van Waes, Van Schaik) worden naar alle waarschijnlijkheid nog naar voren geschoven als wet houder, maar voorlopig zijn de 31 raadszetels als volgt ver deeld: CDA: 1. A. van Waes; 2. A.Dijk- huis-Dielèman; 3. C. de Mol- Marcusse; 4. L. Martinet; 5. J. Luijcks; 6. A. Kesbeke; 7. A. van Hoeve; 8. M. Calon; 9. R. Bruggeman. PvdA: 1. J. van Schaik; 2. J. Dubbeldam; 3. J. Jonkman; 4. R. de Meyer; 5. C. Liefting; 6. N. Atmag-Yigit; 7. M. van Oyen; 8. M. de Regt. VVD: 1. W. Broekhuysen; 2. R. Noët; 3. J. Wijnacker. Ge meentebelangen Kanaalzone: 1 F. van Hulle; 2. P. Snoodijk. ChristenUnie: 1. G. van den Berg-van Dijk; 2. D. Oggel. TOP: 1. J. Baart; 2. G. vanBoom. SGP: 1. P Hamelink; 2. C. van Burg. GroenLinks: P. Clijsen. D66: J. Boogerd-Quaak. Lijst Pim Fortuyn (LPF): C. Freeke. TERNEUZEN - Binnenstadbe woner F. Verbiest is zeer tevre den dat de Terneuzense burge meester R. Barbé zijn ontslag al blijkt te hebben ingediend. Hij stopt echter niet met de eerder deze week samen met enkele an dere Terneuzenaren begonnen handtekeningenactie. „De actie is niet meer te stop pen. De advertentie staat van daag in het advertentieblad. Dus moeten we er wel mee door gaan." Ook nu het aanbieden van de signaturen alleen 'pro forma' hoeft te geschieden, Bar bé komt tenslotte alleen terug als burgemeester als de nieuwe Terneuzense gemeenteraad hem uitdrukkelijk vraagt, willen Verbiest en de zijnen de handte keningen nog wel aanbieden. Verbiest: ,,Ik heb deze week al zoveel steunbetuigingen gehad, dat het signaal in elk geval toch nog moet worden afgegeven. Het is misschien overbodig, maar we zullen de handtekenin gen die de komende weken wor den ingezameld toch nog aan de commissaris van de koningin 1 aanbieden." Medewerkers van Bouwbedrijf Brugge verwijderen de dakbedekking van de Heilige Jozefkerk in Nieuw-Namen. door Girio van den Broecke NIEUW-NAMEN - De leien op hel dak van de Heilige Jozefkerk in Nieuw-Na men blijken asbest te bevatten. Sinds maandag zijn enkele medewerkers van Bouwbedrijf Brugge uit Breskens be gonnen met het verwijderen van de dakbedekking aan de westzijde van de kerk. De mannen zien eruit als 'maanmanne tjes' omdat ze de verplichte witte pak ken en maskers dragen. Als zij klaar zijn, komen er nieuwe leien op het dak. De werkzaamheden aan het dak van de parochie duren nog tot het eind van dit jaar en kosten ongeveer 40.000 euro. Naast de kerk staat een grote oranje kraan die de werkmannen omhoog tilt. Daar verwijderen ze de leitjes aan de rechterkant van de kerk. ,,Dit was noodzakelijk omdat er lekkages waren aan die kant van het dak. De andere zij de van het dak is nog goed dus die hoeft niet te worden gedaan", zegt A. van Driessche van de Stichting voor Be houd van de Heilige Jozefkerk. Het huidige dak ligt er nog niet zo over dreven lang op. „Ik denk sinds de jaren zestig; dus dat het nu al moet worden vervangen, duidt er volgens mij op dat het toen niet bijster goed is gelegd. Nor maal moet zo'n dak honderd jaar mee gaan geloof ik", aldus Van Driessche. Er staat bij de kraan ook een groot bord dat de omstanders moet waarschuwen dat er asbestwerkzaamheden plaats vinden. „Het afhalen van de dakbedek king zou drie dagen duren, maar daar komt nog wel een dag bij, denk ik. Daarna komt de firma Hendrickx uit Sint Niklaas om de nieuwe leien erop te leggen. Die zijn asbestvrij en hebben een grotere overschot. Al met al een tijdrovende en dure reparatie", ver klaart stichtingsvoorzitter H. Vercau- teren. Symbolisch De kerk is in januari 2000 overgenomen door de stichting van het bisdom. „Wij zijn al in 1996 begonnen om de kerk over te nemen, omdat hij anders afge broken zou worden. Als stichting heb ben we toen een symbolisch bedrag be taald. We wisten toen al dat er aan het fotoWim Kooyman dak iets moest gebeuren. We wilden de leien herleggen, maar vanwege de as best mag dat dus niet. Dan zouden we maar eenderde van de huidige kosten hebben moeten maken en dat is toch een groot verschil", mijmert Vercaute- ren. Ook de binnenzijde van de Jozefkerk wordt op dit moment van een nieuw ui terlijk voorzien. „Het is al veertig jaar geleden dat die is geverfddus dat is ook niet voor zijn tijd. Volgend jaar wordt er begonnen met het opnieuw invoegen van de toren en wordt een speciale wa terwerende laag aangebracht aan de binnenwand van de westzijde van de kerk. Als alles klaar is hebben we er weer een schitterende kerk voor terug", besluit Vercauteren. De campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen in Zeeuws-Vlaanderen mocht dan wat saai zijn, de opkomst - gemiddeld 66,86 procent - wat teleurstel lend, de uitslag bleek voor velen een verrassing. Het CDA boekte een verkie zingswinst in alledrie de nieuwe gemeenten. Een winst die hoger uitviel dan de verwachtingen. De PvdA mocht absoluut niet mop peren en de VVD zag zijn electorale aanhang fors af nemen. De lokale lijsten de den het over het algemeen minder goed dan bij voor gaande lokale stembus gangen. Nu is de tijd van onderhandelen aangebro ken. Vast staat dat de colle geonderhandelingen best wat voeten in de aarde kun nen hebben, zeker in West- Zeeuws-Vlaanderen. door Conny van Gremberghe In Terneuzen kunnen CDA en PvdA - samen goed voor 17 van de 31 zetels - zonder problemen met zijn tweetjes een college vormen met vier wethouders. De lijsttrekkers C. van Schaik en A. van Waes, de Axelaars die Terneuzen gaan besturen, ne men deze mogelijkheid ernstig in overweging, maar realiseren zich goed dat een tweepartijen- college op derden de indruk zal maken van een onaantastbaar machtsblok. Ook de architect van de herindeling in Zeeuws- Vlaanderen, gedeputeerde A. Poppelaars, is de mening toege daan dat Van Waes en Van Schaik beter kunnen denken aan de vorming van een be stuurscollege met een breder draagvlak. De mogelijkheden zijn divers. CDA en PvdA kunnen een derde partij aan zich binden. Pro bleem is echter dat die derde partij in Terneuzen, de WD, met een stemmenverlies van ruim 1800, zijn aanhang fors zag slinken en slechts drie raadszetels over heeft gehou den. De invloed van de kleine rechtse partijen ChristenUnie en SGP (samen vier zetels) in de nieuwe raad is groter dan die van de liberalen én - niet geheel onbelangrijk - de twee Axelse politieke voormannen hebben jarenlang goede ervaringen met GPV/ChristenUnie in de rol van gedoogpartner. Een eventueel vijfde wethouderschap - voor bijvoorbeeld de SGP'er P. Ha melink - wordt niet uitgesloten. Ook andere combinaties, met de lokalen TOP of GBK zijn moge lijk. CDA en PvdA spelen met de gedachte om de formatie niet analyse zelf te leiden, maar door een on afhankelijke informateur van buiten de raad. De nieuwe frac ties bespreken deze week nog de mogelijkheden. Ook het waar nemerschap van burgemeester R. Barbé van Terneuzen, die woensdag bekend maakte met ingang van 1 januari ontslag te zullen nemen en alleen nog voor het waarnemerschap beschik baar te zijn als de nieuwe raad hem daarvoor!zou vragen, komt tijdens die bijeenkomsten aan de orde. Of Van Schaik en Van Waes Barbé daadwerkelijk zul len verzoeken nog ettelijke maanden aan te blijven is, ge zien de verstandhouding tussen de heren, niet echt aannemelijk. De vorming van een nieuw col lege in Sluis kan problematisch worden. Voor de verkiezingen spraken de toen nog vier groot ste partij en hun voorkeur uit om na de stembusgang door te gaan met een breed vertegenwoor digd college van de vier grootste fracties met elk een wethouder. Doen de partijen die afspraak gestand, dan is elke combinatie met de vijf in de raad vertegen woordigde partijen (CDA,Pv dA, WD/GB, D en T en Nieuw West) mogelijk. Komen WD en D&T in de coalitie, dan zal één van de partijen met betrekking tot het project Sluis aan Zee wa ter bij de wijn moeten doen. Is Nieuw West inbeeld als college partij, dan zal ook die partij in een constructie met de liberalen het standpunt over Sluis aan Zee (nu fel tegen) moeten inbin den. Ook als het gaat om de kwestie van het nieuwe ge meentehuis zullen de partijen in de onderhandelingen elkaar moeten vinden. De vraag rijst welke partij het verst wil gaan in het bedriegen van de kiezers. In Hulst liggen de kaarten in wezen vrij eenvoudig. De groot ste partij, het CDA met zes ze tels, kan een coalitie vormen met de dochterpartijen Groot- Hulst en Groot-Hontenisse die dan elk een wethouder leveren en de christen-democraten twee. Of formateur B. Pauwels daarvoor zal kiezen is twijfel achtig, omdat de twee Groot- partijtjes voor de verkiezingen afgesproken hebben om erna te fuseren. Niet het CDA zou dan de grootste partij in de raad zijn, maar Groot-Hulst/ Hontenisse met zeven zetels. De christen democraten zouden in dat geval liever denken aan een college met een derde partij. Eerst in beeld komt dan de PvdA van voorman P. Weemaes, die voor het behoud van zijn wethou derszetel - zo is ook bij de laatste formatie gebleken - bereid is om de sociaal-democratische wijn te verwateren. CDA rest nog an dere opties, maar die zijn van wege de kleine schaal van de resterende partijen, niet aan trekkelijk. Of de formerende partijen wethouders van buiten de raden zullen aantrekken, is vooralsnog niet aannemelijk. OOSTBURG - De gemeentelijke rekenkamercommissie Oost burg moet in de nieuwe gemeente Sluis in een soortgelijke vorm worden voortgezet. Dit schrijft voorzitter R. den Dek ker in een evaluatie oyer het functioneren van de commissie in de afgelopen twee jaar. De evaluatie van de rekenkamercommissie in de gemeente Oostburg wordt gebruikt om een standpunt te bepalen over de vormgeving van de rekenkamerfunctie in de nieuwe gemeen te Sluis. „Een volledige rekenkamer is voor de nieuwe ge meente Sluis veel te kostbaar. Een rekenkamerfunctie in de vorm van een gemeenschappelijke regeling is minder wense lijk", schrijft Den Dekker. De commissie pleit ervoor om de burgers in het vervolg bij de onderwerpkeuze te betrekken. In de nieuwe organisatie is een 'financieel controller' voorzien, die als adviseur van de com missie zal optreden. Een soortgelijke rol is de raadsgriffier toebedacht. Ook de mogelijkheid om een externe deskundige als vaste adviseur aan de rekenkamercommissie toe te voegen wordt open gelaten. „De onafhankelijkheid en het voorko men van 'twee petten' neemt hierdoor toe", aldus Den Dekker. DEN HAAG - Staatssecretaris Odink van Visserij gaat zich inzetten voor even hoge schol- en tongquota in 2003 als dit jaar. Hij heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Visse rijbiologen hebben geadviseerd het scholquotum te verlagen van 77.000 naar 60.000 ton en het tongquotum van 16.000 naar 14.600 ton. Volgens Odink is het verantwoord deze adviezen niet op te volgen. Schol staat er op termijn niet slecht voor én vissers kunnen niet bouwen op grote jaarlijkse schommelingen in quota. Odink vraagt van vissers ook wisselgeld voor de quota onderhandelingen in december in Brussel. Hij denkt aan voorstellen voor verlaging van de bijvangsten, vooral van ka beljauw, en een stilligregeling. Dit wisselgeld is volgens hem nodig om met België extra tong en schol in de wacht te slepen. Odink sprak nog zijn afkeuring uit over sluiting van de Vlaamse driemijlszone voor kotters van meer dan 7 0 ton. Juridisch valt er naar zijn mening weinig tegen te ondernemen. ZIERIKZEE - Twee mannen zijn gisterennacht door de poli tie aangehouden in Zierikzee. De 27-jarige Zierikzeënaar en de 30-jarige man van Schouwen-Duiveland worden verdacht van bedreiging van een 29-jarige man uit Zierikzee. Het slachtoffer werd vanwege een conflict in de relatiesfeer woensdagavond in zijn huis met een pistool bedreigd door het duo. Rond één uur kon de politie het tweetal in de kraag vat ten. Het wapen, dat een speelgoedpistool bleek te zijn, is daar bij in beslag genomen. De twee mannen zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Alleen de 30-jarige verdachte heeft een dagvaarding gekregen. PHILIPPINE - Kindercentrum Juultje uit Terneuzen opent 6 januari een vestiging in de brede school aan de Schorren- kruidlaan in Philippine. In het gebouw worden naast basisschool De Stelle en de kin deropvang ook de peuterspeelzaal, de bibliotheek en de Ver eniging tot Behoud van de Historie vanPhilippinegehuisvest, Juultje houdt maandag 9 december een informatieavond over haar activiteiten in basisschool De Stelle. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het Hulster 14-jarige vioolvirtuoosje Mathieu van Bellen krijgt de Culturele Prijs 2002 van de gemeente Hulst. De prijs, die bestaat uit een oorkon de, Reynaertbeeld en een geld bedrag, wordt zaterdag 21 de cember om 14.30 uur uitgereikt door burgemeester A. Kessen in het stadskantoor. De Cultuurprijs wordt bij toer beurt uitgereikt als aanmoedi- gings- dan wel waarderings- prijs. Mathieu ontvangt de aanmoedigingsprijs. Hoewel Mathieu er een hekel aan heeft als wonderkind bestempeld te worden, is hij die titel meer dan waardig. Op zijn vierde begon hij spelenderwijs met vioolspe len. Twee jaar later 'studeerde' hij al aan de Stedelijke Acade mie voor Muziek, Woord en Dans in Sint Niklaas. Op zijn twaalfde werd Mathieu toegela ten tot de Jong-Talent afdeling van het Conservatorium in Am sterdam. Sinds een paar maan den combineert hij zijn viool studie met voortgezet onderwijs in Manchester, Engeland, aan de Chetham's School of Music. De studie is mogelijk gemaakt met een studiebeurs, beschik baar gesteld door de Van den Ende Foundation in Amster dam. Vanaf 1997 (hij was toen negen) neemt Mathieu deel aan viool concoursen, waaronder het Bel gische Concours Jong Tenuto, de Inter Provinciale Muziek Concoursen, de Iordens Viool- dagen en het Prinses Christine Concours (PCC). Hij werd vrij wel steeds laureaat. Zijn talent bracht Mathieu ver. Hij was meermalen te zien op tv. Mathieu kreeg studiebeurzen voor summerschools in Califor- nië, volgde masterclasses bij Coosje Wijzenbeek, Herman Krebbers, Wendy Sharp en Da vid Finckel en won tijdens de laatste editie van het PCC een summerschool in het Zwitserse Margess. Mathieu speelt graag en veel kamermuziek en heeft voor dit jaar ook uitnodigingen als solist bij concerten met het Zeeuws Orkest, Het Brabants Orkest en het Nederlands Jeugd Strijk Orkest in de agenda staan. Vorig jaar werd de Cultu rele Prijs toegekend als waarde- ringsprijs aan George Spon- selee. De aanmoedigingsprijs werd eerder uitgereikt aan Het Zeeuws-Vlaams jeugdorkest The Young Ones, kunstenaar Ronny Ivens, Studiecentrum De Maelstede, Galerie L'Esprit in Clinge, muziekvereniging Sint Jan, Musical Exchange en de schildersgroep van Stichting Tragel. Advertentie Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39