Veel politici in het waterschap Elitebouwvakkers slaan eerste paal Bakvissen aan het groene laken De Lijn overweegt snelbus Antwerpen Burgers klagen over opstelling kandidaten waterschap op biljet Helft nieuw bestuur bestaat uit raadsleden en wethouders Verkrachting in Terneuzen was verzinsel zeeuwse almanak Zieneres ZEEUWS-VLAANDEREIM vrijdag 22 november 2002 Hnnr Jan Jansen TERNEUZEN - Het politieke «halte van het waterschapsbe stuur is bij de verkiezingen van woensdag weer toegenomen. Rijaa de helft van de dertig ge kozen hoofdingelanden is, was of wordt raadslid of wethouder in Zeeuws-Vlaanderen. Dieomstandigheid zal naar ver wachting leiden tot een flinke verandering in het vijf gezwore nen tellende dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuws- baanderen. De gezworenen E. deDeckere uit Clinge en J. Steij - aert uit Graauw zijn woensdag weliswaar herkozen, maar ze maken ook een reëele kans op een wethouderszetel in Hulst. Steijaert is de tweede man van het succesvolle CDA, De Decke- voert de lijst aan van Groot- Hulst, een partij die samen met Groot-Hontenisse een belang- njk machtsblok vormt. De kans is groot dat ze in aanmerking komen voor een wethouder- en daar ook voor zullen kiezen. Grote verrassingen leverden de waterschapsverkiezingen ver der niet op. Veel vertrouwde ge zichten keren terug in het be stuur. Sommigen hoefden daar niet meer voor doen dan zich kandidaat stellen. In de cate gorieën 'ongebouwd' en 'be- drijfsgebouwd' waren geen ver kiezingen nodig omdat er net zoveel kandidaten waren als be stuurszetels. Iets te kiezen viel er alleen voor de categorieën 'gebouwd' en 'ingezetenen'. Meeliftend met de verkiezingen voor de gemeenteraden, scoorde het schap op de 66 stembureaus een behoorlijk opkomstpercen tage: 45 procent in de categorie 'gebouwd', 48 procent bij 'inge zetenen'. Een tegenvallende stembusuit slag boekten de groene kandi daten, die vooral tegenwicht willen bieden aan het traditio neel sterke boerenfront in het waterschap. Alleen A. Paauwe uit Zaamslag, nu ook gezwore ne, werd herkozen. R. Remmerts uit Axel en M. van der Krabben uit Aardenburg vielen net bui ten de prijzen. Met zowat de helft van de be stuurszetels zal de agrarische sector opnieuw een stevig stem pel drukken op het beleid van het waterschap. Als Steijaert inderdaad kiest voor het wet houderschap moet dit front, via de categorie 'ongebouwd', wel een nieuwe vertegenwoordiger kiezen in het dagelijks bestuur. Nieuwkomer A. Riemens uit Philippine, een academicus on der de boeren, lijkt hoge ogen te gooien. Kapers In de categorie 'gebouwd' werd gezworene E. Wijffels uit Aar denburg herkozen, maar het ziet ernaar uit dat hij voor een nieuwe periode in het dagelijks bestuur af moet rekenen met et telijke kapers op de kust, onder wie oud-dijkgraaf C. Almekin- ders uit Cadzancl. Het meest ongewis is de gang- van zaken binnen de grote cate gorie (twaalf zetels) 'ingezete nen', waaruit twee gezworenen moeten komen. Nu zijn dat De Deckere en Paauwe. De een kiest waarschijnlijk voor Hulst, de ander heeft zich in de voor bije jaren niet echt geprofileerd en boekte ook geen klinkend verkiezingsresultaat (achtste van de twaalf gekozenen). Ook hier lijken meerdere kandidaten zich te zullen opwerpen voor een plaats in het dagelijks be stuur. Voor de categorie 'be- drijfsgebouwd' maakt naar ver wachting opnieuw T. Wemaer uit Sluis zijn opwachting als ge zworene. De nieuwe algemene vergadering van het waterschap kiest het nieuwe dagelijks be stuur op 9 januari volgend jaar. Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! TERNEUZEN - De twintigjari ge vrouw uit Terneuzen die eind oktober aangifte deed bij de po litie van verkrachting, heeft dat misdrijf verzonnen. De politie meldt dat dit inmid dels uit onderzoek is gebleken. De vrouw meldde zich 24 okto ber op het politiebureau in haar woonplaats, met het verhaal dat ze twee dagen eerder op klaar lichte dag was verkracht toen ze aan het joggen was in de buurt van de kinderboerderij in Ter- neuzen. De politie heeft het dossier afge sloten en de valse aangifte door gespeeld aan het Openbaar Mi nisterie. De vrouw wacht daar mogelijk zelf nog vervolging voor. Het damesclubje van 't Meulengat. Ook op de foto: Henk de Gijsel. door René Hoonhorst SLUISKIL - Aan een naam als Krijt op tijd of Keu 47/11 hebben ze nooit ge dacht. De zes biljartsters vormen gewoon de damesclub van de biljartvereniging van het Sluiskilse welzijnscentrum 't Meulengat. De heren van de club, overi gens net zo goed gewone recreatiebiljar ters, hebben ook nimmer een naam voor hun vereniging verzonnen. Volgens secretaris-penningmeester Frans Robbroeckx is de damesclub ge woon een gezelligheidsvereniging. In de partijtjes van de heren wil het er nog wel eens fanatiek aan toe gaan, bij de dames is lachen belangrijker dan presteren, weet Robbroeckx. Maar dat laten de bil jartsters zich niet aanleunen. Vrouwen kunnen mannen regelmatig 'een schone keu vlechten'om in bilj arttermen te blij - ven. „Zoveel oeter zijn die mannen nou ook weer niet. Als ze eens een wedstrijdje tegen ons mesten spelen, zijn ze enorm zenuwachtig. Ze willen niet afgaan, maar juist omdat ze nerveus zijn, winnen we af en toe van ze", betoogt Alie van Minnen, de kampioene van afgelopen seizoen. Van Minnen en haar clubgenoten Maddy de Witte, Els Dubbeldam, Clara Dijkstra en Tilly Fermont (Lidy de Bruyn is deze middag niet aanwezig) geven direct toe dat ze veel van Robbroeckx hebben ge leerd. Zoals ze ook nog elke week bijleren van Henk de Gijsel, officieel begeleider van de biljartsters, maar officieus meer een lid van het clubje zelf. „Hij is wel iets beter dan ons, maar dat wil niet zeggen dat we nooit van hem winnen.Geen van de vrouwen schept op over haar keuvaar- digheid. Ze spelen alleen de makkelijkste spelsoort, het libre. Aan driebanden of bandstoten doen ze niet, maar dan nog is een serie van drie, vier caramboles al heel wat. Met die beperkte capaciteiten kun nen ze mannen toch behoorlijk uit het evenwicht brengen. Sportief Het is misschien niet slim om tegenstan ders op hun zwakke punten te wijzen, maar Van Minnen en Dubbeldam blijven sportief. „Ons voordeel zit vooral in het verschil in speelwijze tussen mannen en vrouwen. Wij kijken niet verder dan één stoot, mannen proberen al in te schatten hoe de ballen weer terug komen. Wij pro beren gewoon een carambole te maken en bekommeren ons er niet over hoe de ballen vervolgens komen te liggen. Met als gevolg dat er nogal eens een onmaak- baar stootbeeld op het laken komt. Om dat mannen er altijd naar streven dat de ballen keiirig in eikaars verlengde ko- foto Charles Strijd men te liggen, profiteren wij daar nogal eens van", leggen ze uit. De damesclub van biljartvereniging 't Meulengat is destijds ontstaan op initiatief van de Stichting Welzijn van Ouderen en speci fiek bedoeld voor vrouwen van 57,5 jaar en ouder. Maar als het vijftal over de voor- en nadelen van het spelen tegen mannen filosoferen, zijn ze weer even giebelende bakvis. Als Alie van Minnen zich laat ontvallen dat 'mannen de ballen altijd beter neerleggen', springen de vier anderen in haar nek. Gezamenlij k komen ze, gierend en giechelend, tot de conclu sie dat niemand hun begeleider naar de kroon steekt: de ballen die Henk neerlegt zijn de beste. De Gijsel krijgt er overigens wel iets voor terug, merkt Tilly Fermont - tot grote hilariteit van de rest van de club - droogjes op: „Henk is dan ook de enige van de club die met de ballen van de da mes mag spelen." door Wout Bareman TERNEUZEN - Acht elite bouwvakkers in nette pakken en dito overjassen sloegen gis termiddag eendrachtig de eer ste paal voor het hoofdkantoor van het havenschap Zeeland Seaports aan het Schelpenpad bij de sluizen van Terneuzen. Met rode hoofden onder een gele veiligheidshelm sjorden ze, on der leiding van voorman D. Bruinooge, aan een touw dat de honderd jaar oude hei-installa tie in beweging brachtHet kan toor, dat wordt gebouwd onder een gedurfde en transparante architectuur, moet in het najaar van 2003 gereed zijn. Bouwkos ten: 4,1 miljoen euro. En daar komt de inrichting nog bij. Havenschapsvoorzitter Bruin ooge had kort tevoren met stren ge vinger de leden van de raad Advertentie juwelier modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 van bestuur van het havenschap aangewezen, die samen met hem de klus moesten klaren. Ook directeur J. Philippen voegde zich bij hen. Met een knipoog naar het aangekondig de terugtreden van vice-voor- zitter R. Barbé als burgemeester van Terneuzen stelde wethou der H. de Haas van Vlissingen guitig vast dat dit toch echt 'de laatste paal van Ron' was. Die schudde het hoofd en riep strijdbaar: „Nee, nee... wacht maar af!" De antieke hei-installatie was van stal gehaald omdat het hei werk voor het nieuwe hoofd kantoor enige vertraging heeft opgelopen door de brokstukken van de oude kadewand van het Kanaal Gent-Terneuzen, die de bouwers aantroffen. Die na tuurstenen kade moet eerst worden verwijderd. Fusie Bij de fusie van de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen - in 1994 - werd afgesproken dat het hoofdkantoor in Terneuzen zou worden gevestigd. Het nieuwe schap betaalde Terneuzen 600.000 euro voor de 3000 vier- door Euqène Verstraeten SINT-GILLIS-WAAS - Het Belgische openbaar vervoers bedrijf De Lijn overweegt om bij voldoende belangstelling zelf een snelbusdienst vanuit de grensstreek naar Antwerpen in te zetten. De Lijn komt daarmee tegemoet aan de toenemende druk vanuit ondermeer de vakbond ACV en de reizigersgroep Attac. Die voeren actie voor het herstel van de snelbus Hulst-Antwerpen- Breda tegen de vroegere, goed kopere, tarieven. De Lijn en Connexxion hebben hun samenwerking op deze grensoverschrijdende buslijn beëindigd vanwege de grote ta- riefsverschillen voor het open baar vervoer in Nederland en België. Sinds september wordt de Bredabus geheel door Con nexxion geëxploiteerd, maar er zijn meteen ook een stel bushal tes in de grensgemeente Sint- Gillis-Waas geschrapt. Sinds dien blijven tal van Vlaamse rei zigers die richting Antwerpen of Hulst willen, in de kou staan. Connexxion is niet van plan de haltes in het Waasland weer in de route op te nemen. Een door de vakbond ACV ge houden petitie-actie voor een snelbusdienst naar Antwerpen tegen de Belgische tarieven heeft inmiddels meer dan vijf honderd handtekeningen opge leverd. De Lijn heeft de actie voerders gevraagd om uiterlijk begin december harde gegevens te overleggen over de behoefte aan een rechtstreekse busver binding vanuit Sint-Gillis- Waas en Stekene naar Antwer pen en terug. Daarom wordt nu ijlings een enquête gehouden. In een ruime week tijd wil de vak bond zoveel mogelijk kandi daat-gebruikers van de buslijn een vragenlijst voorleggen. Met de verzamelde informatie hoopt het ACV te kunnen aantonen dat een snelle verbinding van en naar Antwerpen wenselijk en haalbaar is. Advertentie Poppanhuismaubaftjas oaraf€ 0,99 en ueel andere houten artikelen. Hat Kinclarpa/ais Pottenmnrkt 22, iïliddeJburg orr8-t>383sr Advertentie I -2-3-4 TNT UW KOERIER u belt 0800 -1234 wij halen op WANNEER u dat wilt 3j) wij bezorgen WAAR u dat wilt 4 j en op het MOMENT dat u dat wilt 0800- I 234 uw manier door Jan Jansen TERNEUZEN - „Het is kiezen tussen twee kwaden", zegt woordvoerster Monique van de Pas. En dan kiest het water schap Zeeuws-Vlaanderen er toch voor om de namen van be- stuurskandidaten in cirkelvorm op het stembiljet af te drukken. Het is de beste manier om bij de persoonsgebonden water schapsverkiezingen niemand te bevoordelen. Net als in 1999, toen de cirkel werd geïntroduceerd, werd er ook woensdag in de stemhokjes weer hardop geklaagd over deze vorm. Kiezers moesten hun stembiljet een slag in de rondte draaien om zicht te krijgen op alle kandidaten. 'Hier kan ik geen wijs uit'klonk het dan ook menigmaal. Duidelijker „En toch was het duidelijker dan de vorige keer", zeg Van de Pas. „Er waren nu minder kan didaten en de letter is vergroot. Bovendien hadden we het goed uitgelegd in onze krant en op de website." Ze relativeert de klachten ook: „Niet iedereen kan zonder leesbril." En: „On danks de ervaring heb je ook mensen die nu nog sukkelen met die stemcomputer van de ge meente." Bovendien heeft het bestuur be sloten dat het andere 'kwaad' zwaarder weegt. En dat is de on terechte bevoordeling van de toevallige nummer één op de lijst van individuele kandida ten. In het verleden is gebleken dat wie dat gunstige lot trok, veel extra stemmen kreeg. „Nieuwe en onervaren kandi daten wonnen met stip, enkel omdat ze dat nummer hadden. Zo zijn de meeste mensen nu eenmaal gewend te stemmen: op de bovenste van een lijst." Veranderingen liggen dan ook nog in het verschiet. Een nieuwe bestuursstructuur, met fracties en partijen in plaats van indivi duele kandidaten, zou het dich terbij kunnen brengen, maar een landelijke commisie die dat bestudeert, maakt nog weinig vorderingen. Stemcomputers zitten er om die reden voorlopig nog niet in voor het waterschap. kante meter grond in de weste lijke stadsrand. De gemeente droeg de kosten voor het bouwrijp maken van het terrein. Het kantoor is ont worpen door het architectenbu reau Baneke Van der Hoeven uit Amsterdam. Het heeft een vloeroppervlak van 3400 vier kante meter, telt vier verdiepin gen en een ondergrondse par keergarage. Het kantoor wordt gebouwd door de Belgische firma Cordeel en begeleid door het adviesbu reau Bravenboer Scheers in Terneuzen. Bij nadering van het jaarge tijde waarin het het ene mo ment hard waait en de regen uit de hemel plenst en het an dere ogenblik de storm joelt en de regen je als spelden in het gezicht slaat, achtten we het moment aangebroken om mevrouw Koddemaat-Kik- ke, zieneres te Kwadelande, haar visie te vragen op wat komen gaat. Aan het begin van haar oprij laan lag, het zwoegen voor bij, een dood, dood paard ge reed voor vervoer naar de destructie. De zieneres gaf aanstonds een verklaring: i „Dat was Rico. Hoefschot niks aan te doen. Verwonderd over de snelheid I waarmee ze nog niet gestelde vragen beantwoordde, zagen wij haar aan. i U wilt weten wat het wordt met het weer,stelde ze zon der omwegen vast. „Ik zal het u zeggen. Het wordt hele maal niks met het weer. Zee land wonen en werken zal ons allen worden tegen ge maakt. Ik zeg het maar, in ei gengemaakt Nederlands, zo als ik het voorzie. Dat is mijn stijl, maar baart veel vijan den." „Eigengemaakt? Stijl?" vroegen we licht verbaasd. Ze onstak in toorn. „Als u het van uw eigen beter weet, dan bekijkt u het ook zelf maar. En waag het niet mij te cite ren. Het copywright is mij heilig." Ontdaan verlieten we haar modderige erf, pas kort gele den beplant met jong stru weel. Wij verlieten met grote spoed het on-Walcherse landschap. Een zwarte zwaan viel uit het zwerk. Advertentie Dow Terneuzen voerl de komende twee tol drie weken onderhoud uit aan de derde naftakraker. dc LHC 3-fabriek. Bij de uitbedrijfname op 23 november en tijdens de opstart van de fabriek wordt hel fakkelen zoveel mogelijk beperkt doordat de krakers onderling product- stromen kunnen uitwisse len. Wij trachten dc eventuele overlast (extra licht en geluid) voor omwonenden tot een minimum te beperken. Mocht u loch hinder ondervinden, dan vragen wij u begrip voor deze situatie. Graag bieden wij u hierbij onze welgemeende excuses Duw Benelux B V Telefoon: 0115 - 671234 www.dowlxinelux.eom Leden van de raad van bestuur, voorzitter Bruinooge en directeur Philippen van het havenschap slaan de eerste paal voor het hoofdkantoor van Zeeland Seaports. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37