Brandweer promoot veilige kerst zc Kerstmannen in De Blikvanger Goes subsidieert banen nu zelf PZC Fietsersbond vraagt om aandacht voor veiligheid op N59 Visquota op peil houden in 2003 Lesje modern betalen voor ouderen Vragen rond distelplaag Extra budget Schouwen-Oost Bedrijven én particulieren worden bijgestaan in vuurvast versieren Bedreiging met neppistool CDA wil andere aanpak begrotingsbehandeling Samengaan zeven Zuid-Hollandse schappen in monsterfusie van baan bij nader inzien Union Beaver klaar voor hulp bij olieramp mrm 0800 - 0231 231 (GRATIS) DEN HAAG - Staatssecretaris Odink van Visserij gaat zich inzetten voor even hoge schol- en tongquota in 2003 als dit jaar. Hij heeft dit gisteren gezegd in de Tweede Kamer. Visse rijbiologen hebben geadviseerd het scholquotum te verlagen van 77.000 naar 60.000 ton en het tongquotum van 16.000 naar 14.600 ton. Volgens Odink is het verantwoord deze ad viezen niet op te volgen. Schol staat er op termijn niet slecht voor én vissers kunnen niet bouwen op grote jaarlijkse schommelingen in quota. Odink vraagt van vissers ook wis selgeld voor de quota-onderhandelingen in december in Brussel. Hij denkt aan voorstellen voor verlaging van de bijvangsten, vooral van kabeljauw, en een stilligregeling. Dit wisselgeld is volgens hem nodig om met België extra tong en schol in de wacht te slepen. Odink sprak nog zijn afkeuring uit over slui ting van de Vlaamse driemijlszone voor kotters van meer dan 70 ton. Juridisch valt er naar zijn mening weinig tegen te on dernemen. GOES - Ouderen die in verzorgingshuizen wonen kunnen naar een voorlichtingsbijeenkomst over modern betalings verkeer. Die bijeenkomst is in Goes bij de Rabobank aan de Livingsto ne weg op donderdag 28 november. De voorlichting wordt ge geven door de Landelijke Organisatie Cliëntenraden en de Rabobank, die dat samen doen in vier plaatsen in Nederland. Chippen, pinnen en electronisch bankieren zijn voor veel ou deren nog mysterieuze zaken, volgens de LOC. De Rabobank hoopt met de serie voorlichtingen het gebruik van moderne betalingsmogelijkheden te stimuleren. De bijeenkomst duurt van 9.30 tot 12.00 uur. SEROOSKERKE - Er bestaat veel onduidelijkheid over de vraag wie er verantwoordelijk is voor het maaien van het in- laaggebied achter de zeedijk langs de zuidkust van Schou wen. Er manifesteert zich hier dit jaar een explosieve groei aan distels. Volgens secretaris E. van der Meer van de Landin richtingscommissie (LIC) Schouwen-Oost kijken de verschil lende instanties van de een naar de ander als het gaat om de vraag wie hier aansprakelijk voor is. In de praktijk blijkt het per perceel nogal te verschillen bij wie de maaiplicht ligt. Dat kunnen de beheersinstanties Staatsbosbeheer of Natuurmo numenten zijn, maar soms is die verantwoordelijkheid over gedragen aan een pachter van de grond. De LIC wil binnen kort duidelijk in kaart brengen hoe de zaken precies geregeld zijn. SEROOSKERKE - De Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV) een extra budget van 940.000 euro aangevraagd voor werk zaamheden die bij voorrang uitgevoerd kunnen worden in het kader van de Landinrichting Schouwen-Oost. Indien dit ex tra budget wordt toegekend zal het geld besteed worden aan verbetering van de landbouwstructuur, aan de aanleg van kleinschalige projecten in het kader van bos- en landschaps ontwikkeling en aan de aanleg van 55 hectare natuurontwik keling. Secretaris E. van der Meer benadrukte gisterochtend in de Landinrichtingscommissie Schouwen-Oost dat het extra budget alleen nog maar is aangevraagd en dat het geld dus nog niet binnen is. vrijdag 22 november 2002 finnrEsme Soesman ZIERIKZEE - Beperkte de 'kerstactie' van de brandweer van Schouwen-Duiveland zich vorig jaar nog tot bedrijven en instellingen, dit jaar kunnen ook inwoners van de gemeente rekenen op tal van tips om veilig de feestdagen door te komen. Bedrijven worden - evenals vo rig jaar - steekproefsgewijs op het al dan niet voldoen aan voorschriften gecontroleerd. Om hoeveel controles het gaat is vooraf niet te zeggen, maar de meeste horecabedrijven kunnen wel op een bezoekje rekenen. „Dus het gaat niet om een stuk of vijf ondernemingen of zo. Het zijn er eerder honderd of meer", zegt brandweercommandant F. Pijnenborgh. Het drama dat zich twee jaar geleden in Volen- dam voltrok, heeft heel wat ogen geopend. Dat merkte je vo rig jaar al tijdens de bedrijfs- controles, blikt de brandweer commandant terug. „Iedereen was zich sterk bewust van vei ligheid." Ook voor de brand weer zelf was Volendam con fronterend. „Wij hebben de ZIERIKZEE - Twee mannen zijn gisterennacht door de poli tie aangehouden in Zierikzee. De 27-jarige Zierikzeënaar en de 30-jarige man van Schou wen-Duiveland worden ver dacht van bedreiging van een 29-jarige man uit Zierikzee. Het slachtoffer werd vanwege een conflict in de relatiesfeer woensdagavond in zijn huis met een pistool bedreigd door het duo. Rond één uur kon de politie het tweetal in de kraag vatten. Het wapen, dat een speelgoed pistool bleek te zijn, is daarbij in beslag genomen. De twee man nen zijn na verhoor weer op vrij e voeten gesteld. Alleen de 30-ja- rige verdachte heeft een dag vaarding gekregen. grote gevaren ook niet direct on derkend. Wat dat betreft is de brandweer een lerende organi satie." Na de grote cafébrand ging het roer meteen om. Door onder meer het Nederlands Instituut Brandweer- en Rampenbestrij ding worden richtlijnen uitge geven die kunnen helpen de feestdagen veilig door te komen. Vorig jaar al werden deze tips door de brandweer Schouwen- Duiveland doorgespeeld naar tiecirijven en instellingen. Ook dit jaar is iedereen die over een gebruiksvergunning beschikt of die in aanmerking komt voor een gebruiksvergunning per brief op de brandveiligheid en naderende controles gewezen. Een gebruiksvergunning is ver plicht voor elk gebouw waar zich meerdere mensen kunnen ophouden. Behalve horecagele genheden zijn dus ook winkels, dorpshuizen en ovemachtings- accommodaties in het geding. Versieren Daarnaast worden nu ook in woners van Schouwen-Duive land op mogelijkheden tot 'brandveilig versieren' gewe zen. Niet via een persoonlijk schrijven, maar via een serie van tips in de gemeenterubriek van de gemeente. Ook via de inter netsite van de gemeente worden mensen geïnformeerd. Zo valt te leren dat dennengroen beter niet gebruikt kan worden, om dat het brandgevaarlijk is. En dat een moeilijk brandbare kunststof kerstboom veiliger is clan een echt exemplaar. Ge bruik van echte kaarsjes wordt afgeraden, daarentegen moeten elektrische kaarsjes weer vol doen aan een aantal voorwaar den. Veilig fonduen en het veilig opstoken van de haard, het komt allemaal aan bod. De brandweer is niet verplicht deze landelijk lopende informa tieactie aan bedrijven en parti culieren door te spelen. „Maar we voelen ons wel verantwoor delijk om het onder de aandacht te brengen. Uiteindelijk ligt de verantwoordelijkheid natuur lijk bij eigenaren en mensen zelf." Een moeilijk brandbare kerstboom vat minder snel vlam dan een echte. foto Mechteld Jansen door Ali Pankow RENESSE - Kerstmannen in al lerlei gedaanten zijn neerge streken in museum De Blikvan ger in Renesse. Zij vormen de hoofdmoot van de nieuwe wis seltentoonstelling in het oude blikkenmuseum van Annema- rie Heiligers. Er staan kerst mannen van celluloid, kerst mannen in de vorm van een verlichtingssnoer en verwerkt in een speeldoosje. Volgens Heiligers is de kerst man slechts één van de vele fi guren die in de wintertijd ca deautjes uitdelen. „Sinterklaas behoort uiteraard ook tot die reeks. In Spanje echter krijgen de kinderen hun geschenken van de Drie Koningen. In Italië is een vriendelijke, oude heks de goede geefster en in Duitsland komen de pakjes van het Christ- kind. De commerciële figuur van de kerstman is rond 1880 in Amerika ontstaan." Het Blikmuseum heeft voor de ze wisselexpositie de hand kun nen leggen op de verzameling celluloid kerstmannen van Jan Gelfhoff uit Middelburg. Hij was bereid zijn collectie een tijdje af te staan. Celluloid is de voorloper van plastic en werd omstreeks 1890 voor het eerst vervaardigd. Yvonne van de Cingel uit Zie rikzee stelde haar verzameling kerstspeeldoosjes beschikbaar. Het oudste exemplaar is 35 jaar oud, komt uit Amerika en stelt het hoofd van de kerstman voor. Verder is er een moderne kerst man van ongeveer een meter lang die zingt en praat. Heiligers wordt zelf altijd geïn spireerd door mooie kerstetala ges. In vergelijking daarmee heeft zij in haar mini-museum een tafereel van het sprookje Doornroosje in kerstsfeer opge steld. Kinderen kunnen hier ook luisteren naar het verhaal van dit sprookje van Andersen. De Blikvanger is geopend op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur, op woensdag van 14.00 en 17.00 uur, op de zondagen 24 novem ber, 29 december en 5 januari en op tweede kerstdag van 13.00 tot 17.00 uur. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes tast zelf diep in de buidel om de be zuinigingen van het Rijk op gesubsidieerde arbeid (de vroegere Melkertbanen) onge daan te maken. Het gaat om een bedrag van bijna 300.000 euro. Daarmee kan de huidige personeelssterkte op peil wor den gehouden. Het gaat om de zogeheten In- en Doorstroombanen (ID-ba- nen) en WTW-banen (Wet In schakeling Werkzoekenden. Deze zijn bedoeld om langdu rig werklozen werkervaring op te laten doen, met het stre ven dat ze uiteindelijk door stromen naar een reguliere be trekking. In diverse sectoren zijn op dit moment ID'ers en WlW'ers actief, zoals in het onderwijs, de zorg, de sport en op het gebied van welzijn en veiligheid. Het inmiddels demissionaire kabinet-Balkenende wil fors bezuinigen op gesubsidieerde arbeid. Het aantal ID- en WIW-banen wordt aanzienlijk verminderd. Om dat te berei ken mogen lege plekken en va catures die ontstaan niet meer worden ingevuld. Voor Goes zou het betekenen dat van de huidige 52 WTW-banen er 41 overblijven; het aantal ID-ba- nen gaat terug van 114 naar 92. Het gemeentebestuur is daar faliekant op tegen. „Wij vin den het een heel slechte ge- dachtengang", zegt wethou der M. 't Hart (PvdA, sociale zaken). „Daarom hebben we besloten deze vermaledijde maatregel in feite teniet te Stadswachten aan het werk in Goes. doen door eigen geld in te zet ten. Voor ons betreft blijft het hoofdpunt dat we zoveel mo gelijk mensen aan het werk willen helpen." Het college van B en W trekt daarvoor in 2003 eenmalig ruim 290.000 euro uit, zodat vacatures kunnen worden in gevuld. In de loop van volgend jaar moet duidelijk worden hoe de gemeente nadien verder gaat, afhankelijk van wat de ge meenteraad wil maar ook van de opstelling van de dan aan getreden bewindslieden in Den Haag. Een van de bekendste vormen van gesubsidieerde arbeid in Goes vormen de stadswach ten, die sinds eind 1998 actief zijn. Uit een notitie die volgen de week aan de raadscommis sie middelen wordt voorge legd, blijkt grote waardering voor hun werk. Hun taken pakket is in de loop der tijd flink uitgebreid. Naast het surveilleren verlenen zij bij voorbeeld ook assistentie bij evenementen, helpen bij het opruimen van de 'fietswrak ken' bij het NS-station en hou den sinds dit jaar ook toezicht in de recreatiegebieden Goese Sas en Katseveer. Zij concentreren zich vooral foto Willem Mieras op het centrum: ruim zeventig procent van hun tijd. De voor naamste activiteit is fietsers en bromfietsers qrop wijzen dat het verboden is te rijden in het winkelgebied. In de perio de oktober 2001-september deden zij dat 5590 keer. In ruim 700 gevallen negeerde de zondaar de vermaning van de stadswachten. Goes heeft plaats voor tien stadswachten: acht ID- en twee WIW-banen. Sinds 1998 zijn er tien mensen uitgestroomd, van wie zes naar een reguliere baan. Er zijn nu problemen met de be zetting door drie vacatures en drie langdurig zieken. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De CDA-fractie op Schouwen-Duiveland vindt dat er meer ruimte moet komen voor inhoudelijke discussies tij dens de behandeling van de jaarlijkse begroting. Tot die Advertentie REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl conclusie komen de christen democraten na hun evaluatie van de wijze waarop de gemeen tebegroting 2003 vorige week werd vastgesteld. „Natuurlij k zijn we als CDA wel heel tevreden met het feit dat veel partijen in de richting van onze standpunten zijn opge schoven", constateert fractie voorzitter R. van der Wekken. Als voorbeelden noemt hij de besluitvorming over het invoe ren van een parkeertarief voor het transferium in Renesse, de verhoging van de toeristenbe lasting en de minder forse ver hoging van de onroerendzaak- belasting. Anderzijds is Van der Wekken niet te spreken over de gang van zaken tijdens de begrotingsbe handeling. Hij is het met vice-voorzitter G. Houtekamer (SGP) van de raad eens dat daar een flinke verbetering in moet komen. Zo zou het CDA graag zien dat er meer tijd komt voor een inhoudelijke discussie over de amendementen. Ook vindt Van der Wekken dat de opstel ling van die amendementen wel wat beter zou kunnen. Hij pleit ervoor die voorstellen tot wijzi ging vroegtijdig in te dienen bij de overige partijen en bij de pers. Elke fractie kan er dan binnen de eigen gelederen eerst een standpunt over innemen. Tijdens de begrotingsraad kan vervolgens het debat tussen de partijen onderling alle ruimte krijgen. Van der Wekken ver wacht dat de nieuwe raadsgrif- fier de fracties een belangrijke ondersteuning kan bieden bij de voorbereiding van amendemen ten en initiatiefvoorstellen. door Famke van Loon MIDDELHARNIS - De samen voeging van zes waterschappen en het zuiveringschap in Zuid- Holland is van de baan. Het wa terschap van Goeree-Overflak- kee zal met ingang van 2005 wél fuseren met de drie andere kust- schappen en het zuiveringschap tot Waterschap Hollandse Del ta. Dijkgraaf D. Goekoop van het Waterschap Goeree-Overflak- kee is zeer tevreden met dit be sluit van Provinciale Staten. „Hier werken wij wel volmon dig aan mee." Van meet af aan is hij voorstander geweest van (beperkter) samenvoeging van de vier zogeheten klei water schappen in de Zuid-Hollandse delta. De dijkgraaf houdt wel nog een slag om de arm omdat de kleinere fusie pas eind januari definitief beklonken wordt. Het zuidelijk deel van Zuid- Holland is nu nog opgedeeld in zes waterschappen. Goeree- Overflakkee, De Brielse Dij kring, De Groote Waard, IJssel- monde, De Krimpenerwaard en De Alblasserwaard. Temeer om dat voor dit gebied al wél één overkoepelend zuiveringschap bestaat, wilde de provincie deze zeven schappen onderbrengen in één nieuw Waterschap Zuid- Holland-Zuid. Dit zou meer eenheid in het waterbeheer brengen. Verzet De plannen voor die monster schap hebben op veel verzet op geroepen. Van de kant van de betrokken waterschappen, ge meenten, (landbouw- en natuur organisaties én verschillende fracties in Provinciale Staten. WD en D66 waren altijd al te gen dit plan, maar toen ook de CDA-fractie zich in dit kamp van tegenstanders meldde, sneuvelde het voorstel van ge deputeerde L. van der Sar (CDA). Een krappe meerderheid van Provinciale Staten wil dat de provincie een nieuw plan maakt. De fusie van de schap pen Goeree-Overflakkee, De Brielse Dijkring, De Groote Waard, IJsselmonde en het zui veringsschap moet daarin cen traal staan. In overleg met de provincie Utrecht moet beke ken worden of de De Krimpe nerwaard met ingang van 2007 kan aansluiten bij het water schap Schieland of De Stichtse Rijnlanden. Met de provincie Gelderland moet overlegd wor den over een fusie (ook in 2007) van waterschap De Alblasser waard met het nieuwe Rivieren land. De fracties verwachten dat GS in januari met het nieu we voorstel komt. Omdat daardoor pas eind janu ari de komst van het waterschap Hollandse Delta zeker zal zijn, blijft dijkgraaf Goekoop voor zichtig. Toch heeft hij er ver trouwen in dat het waterschap Goeree-Overflakkee uiteinde- li j k na lange strij d en lobby toch zijn zin zal krijgen met de klei nere fusie. In de tussentijd zul len de vier kustschappen en het zuiveringschap een nieuw, ge zamenlijk reglement voorberei den. Het doel blijft, per 1 januari 2005 op te gaan in het nieuwe waterschap. door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De fietsersbond ENFB heeft schrif telijk bij Rijkswaterstaat en de provincie aandacht gevraagd voor de verkeersveiligheid op de N59. De ENFB richt haar pijlen met name op oversteekplaatsen bij de kruising van de N50 met de Laan van Saint Hilaire bij Zierikzee, en de Oud Heilige- weg bij Oosterland. Deze week kwamhet nieuws dat de geplande rotonde op het kruispunt van de N59 met de Laan van Saint Hilaire is ge schrapt. Wel wordt groot onder houd aan de kruising gepleegd. De wegconstructie wordt deels vernieuwd en er komt een nieu we verkeerslichteninstallatie. Provinciaal vertegenwoordiger J. Midavaine uit Burgh-Haam- stede constateert dat fietsers op genoemde kruising drie keer een drukbereden weg moeten oversteken. Door de oversteek plaats in westelijke richting te verplaatsen kan dat tot twee keer oversteken teruggebracht worden in de visie van Midavai ne. „Nu het kruispunt toch op de schop gaat, kan het meteen aan gepast worden." Midavaine gaat er vanuit dat het groot onderhoud aan het In de aankondiging over de intocht van sinterklaas in Port Zélande is een ver keerde tijd opgenomen. De aankomst van het gevolg met de boot in de haven van het bungalowpark is om 13.00 uur en niet om 14.00 uur zoals gisteren inde PZC stond vermeld. Om 12.00 uur begint het kinderfeest, dat verder de rest van de middag duurt. In Noordgouwe komt de sint niet op 23 november aan, maar op zaterdag 30 november. kruispunt bij Zierikzee goedko per is dan de_geplande rotonde. Hij stelt voor het uitgespaarde geld te gebruiken voor het aan leggen van een veilige over steekplaats op de kruising van de N59 met de Oud Heiligeweg" en Bredeweg bij Oosterland en Sirjansland. Midavaine roept rijkswater staat en de provincie in zijn brief op 'de grootste mogelijke druk' uit te oefenen op de pro vincie Noord-Brabant om de verwezenlijking van de Zoom- weg te bespoedigen. Midavaine voorspelt dat vanaf half maait 2003 een grotere verkeers stroom zijn weg zal zoeken van noord naar zuid en vice-versa door de Westerscheldetunnel, waardoor de N59 nog zwaarder belast zal raken dan deze in de zomermaanden toch al drukbe reden weg. VLISSINGEN - Het oliebestrij- dingsvaartuig Union Beaver van het bergingsbedrijf URS ligt klaar in de haven van Vlis- singen om uit te varen naar Spanje om daar te helpen bij het opruimen van olie, afkomstig uit de gezonken tanker Prestige. Manager C. De Block van de URS sluit niet uit dat in de loop van vandaag er een officieel ver zoek komt voor bijstand om te helpen bij het bestrijden van de olie die drijft voor de Galicische kust. Een Frans vaartuig en een boot van Rijkswaterstaat zijn al onderweg. De Union Beaver is speciaal ontwikkeld om in te zetten bij olierampen. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33