Vier tarieven controle bouwplan Hulp bij schulden wordt uitgebreid Bouw nieuwe wijk Zonnemaire begint Haven Sommelsdijk wijkt voor woningen Bootsweg Kerkwerve klaagt over hinder door grondtransport I -2-3-4 TNT UW KOERIER 4 en op het MOMENT dat u dat wilt zeeuwse almanak Zieneres Duiker bestolen Narekenen dakkapel straks goedkoper dan narekenen hele woning doorEsme Soesman ZONNEMAIRE - Het bouwrijp maken van het gebied is in volle gang. Naar verwachting kan er over een week of drie met de bouw van de nieuwe woonwijk aan de zuidrand in Zonnemaire worden begonnen. In het verlengde van de Christi- nastraat in dit dorp worden door Delta Projectpartners uit Zierikzee in eerste instantie dertien woningen neergezet. De nieuwe wijk moet uiteindelijk 23 woningen gaan tellen, maar die worden verspreid over drie fasen gebouwd. Lange tijd was het aantal te bouwen woningen punt van discussie tussen ge meente Schouwen-Duiveland en provincie. Door deze laatste werd het nieuwe woongebied als te groot beschouwd voor een kern die alleen geacht wordt na tuurlijke bevolkingsgroei op te vangen. Na geven en nemen is toch overeenstemming bereikt. Het woningcontingent bepaalt wel dat er gefaseerd wordt ge bouwd. Na de eerste dertien huizen is het wachten op 2004, omdat er pas in dat jaar weer vijf woningen opgeleverd mo gen worden. De overige panden worden vanaf 2006 neergezet. Telkens ééntje per jaar. De woningen worden opgetrok ken in jaren dertig stijl. Het gaat bij de eerste fase om in totaal dertien woningen, waarvan ne gen vrijstaand. De huizen wor den op kavels van zo'n 600 tot 800 vierkante meter neergezet. Als alles volgens plan gaat wor den ze rond de bouwvak opgele verd. Advertentie Net ((inc/erpa/eis Pottenmarkt 22, Middelburg 0118-8383S1 Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! Advertentie \J U belt 0800-1234 2)) wij halen op WANNEER u dat wilt 3 ij) wij bezorgen WAAR u dat wilt 0800- 1234 uw manier - - A door Piet Kleemans MIDDELHARNIS - De haven kom in Sommelsdijk wordt ver legd ten gunste van woning bouw. Op de plaats waar nu nog water is, komen ruim honderd zestig woningen. Verder zijn er plannen voor een expeditie straat voor bevoorrading van de winkels aan D'n Diek en staan twee grote parkeerterreinen in getekend. De gemeente hoopt in de eerste helft van 2003 met de uitvoering van de eerste fase van het miljoenenproject te kunnen beginnen. Op het gebied van woningbouw timmert de gemeente Middel- harnis stevig aan de weg, bena drukt hoofd van de afdeling grondgebied P. van Zuylen. Al les bij elkaar moeten er op ter mijn een kleine negenhonderd woningen bijkomen. De plan nen rond de havenkom van Sommelsdijk vormen daar on derdeel van. Het is de bedoeling de bedding gedeeltelijk te ver leggen. Aan de noordkant moet vervolgens een appartementen gebouw verrijzen. Het huidige havenkanaal wordt gedempt en ten noorden ervan wordt een nieuw - ongeveer twintig meter breed - kanaal aangelegd. Zo wordt ruimte ge creëerd om een expeditiestraat aan te leggen voor bevoorrading van de winkels aan D'n Diek. Hard nodig, volgens Van Zuy len. De huidige manier van be voorrading van de winkels geeft nogal wat overlast en daar hoopt de gemeente met de aan leg van de expeditiestraat een einde te kunnen maken. Een an der probleem dat de gemeente aanpakt, is het tekort aan par keerruimte rond het winkelge bied. In de plannen rond de ha venkom van Sommelsdijk staan twee forse parkeerterreinen in getekend die alles bij elkaar plaats gaan bieden aan 355 au to's. De plannen roepen in Middel- harnis en Sommelsdijk gemeng de gevoelens op. De meeste mensen die naar het gemeente huis komen en de maquette be studeren, zijn er positief over, aldus Van Zuylen. Maar tijdens een onlangs gehouden informa tiebijeenkomst sprak onder an deren de Stichting Beschermd Dorpsgezicht haar teleurstel ling uit over het feit dat de ha venkom niet in de huidige vorm behouden blijft. De stichting had liever gezien dat de haven kom in oude glorie hersteld wordt. Na de informatieavond zijn bij de gemeente Middelharnis ver schillende reacties binnengeko men op de ambitieuze plannen. Van Zuylen kan daar inhoude lijk nog niets over zeggen. ,De reacties moeten nog verwerkt worden." Vooralsnog gaat hij er wel vanuit dat in de eerste helft van 2003 met uitvoering begon nen kan worden. Driekwart jaar later zou dan de tweede fase moeten beginnen. Volgens de planning worden de werkzaam heden in 2005 afgerond. BRUINISSE - Een 33-jarige duiker uit Haarlem is woensdag in Bruinisse beroofd van zijn spullen. De man had zijn auto neergezet op de parkeerplaats aan de Zuidweg. Toen hij terugkwam, was de wagen opengebroken en waren zijn duikuitrusting, tele foon, horloge, bankpassen, geld en sleutels gestolen. De schade bedraagt ruim vijftienhonderd euro. Advertentie Diesel Fossil M&M/Alfex Sariini juwelier irr I modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 22 november 2002 door Ali Pankow SEROOSKERKE - Bewoners van de Bootsweg in Kerkwerve ondervinden veel hinder van het grondtransport in het kader van het landinrichtingsproject Schouwen-Oost. Agrarisch on dernemer A. van Hoek klaagde gisterochtend tijdens de verga dering van de Landinrichtings commissie (LIC) in Serooskerke over zware trillingen en grote hoeveelheden stof in zijn wo ning omdat de vrachtwagens op twintig meter afstand langs zijn voordeur rijden. Volgens Van Hoek zou die over last veel minder kunnen zijn als de route van het grondtransport niet over de dam op zijn erf zou lopen, maar over de dam bij de rijksweg, die 250 meter ver derop ligt. „Bovendien zou je daar de Bootsweg ook mee spa ren", hield hij de commissie voor. Eerder al ondervonden de be woners van de Bootsweg pro blemen van het gronddepot dat lange tijd in de sloot langs de N59 meters hoog lag opgesta peld. Het uitzicht op het verkeer uit de richting Serooskerke werd daardoor danig belem merd. Begin oktober is begonnen met de afvoer van de grond uit het depot aan de Bootsweg. De ontgraven grond wordt zoveel mogelijk gescheiden in vier ca tegorieën: bouwvoor, gerijpte ondergrond, ongerijpte onder grond en zand. Vooral de bouw voor kan interessant zijn voor agrarische ondernemers voor het ophoging van percelen. De LIC subsidieert het transport van de grond naar de landbouw- percelen voor 50 procent. Secretaris E. van der Meer be nadrukte gisterochtend echter nogmaals dat de LIC niet ver antwoordelijk is voor het trans port. Die verantwoordelijkheid ligt bij de afnemer van de grond en eventueel bij de aannemer of loonwerker die het transport verzorgt. Hij wees Van Hoek er op dat hij wel met problemen en vragen over het grondtransport terecht kan op het spreekuur van de LIC. Dat wordt elke eer ste dinsdag van de maand ge houden in het gemeentehuis in Zierikzee tussen 15.00 en 17.00 uur. Bij nadering van het jaarge tijde waarin het het ene moment hard waait en de re gen uit de hemel plenst en het andere ogenblik de storm joelt en de regen je als spel den in het gezicht slaat, acht ten we het moment aange broken om mevrouw Kodde- maat-Kikke, zieneres te Kwadelande, haar visie te vragen op wat komen gaat. Aan het begin van haar oprij laan lag, het zwoegen voor bij, een dood, dood paard ge reed voor vervoer naar de de structie. De zieneres gaf aan stonds een verklaring: „Dat was Rico. Hoefschotniks aan te doen." Verwonderd over de snelheid waarmee ze nog niet gestelde vragen beantwoordde, zagen wij haar aan. ,,U wilt weten wat het wordt met het weer," stelde ze zonder omwegen vast. „Ik zal het u zeggen. Het wordt helemaal niks met het weer. Zeeland wonen en wer ken zal ons allen worden te gen gemaakt. Ik zeg het maar, in eigengemaakt Ne derlands, zoals ik het voor zie. Dat is mijn stijl, maar baart veel vijanden." EigengemaaktStijl?" vroegen we licht verbaasd. Ze onstak in toorn. „Als u het van uw eigen beter weet, dan bekijkt u het ook zelf maar. En waag het niet mij te cite ren. Het copywright is mij heilig." Ontdaan verlieten we haar modderige erf, pas kort gele den beplant met jong stru weel. Wij verlieten met grote spoed het on-Walcherse landschap. Een zwarte zwaan viel uit het zwerk. jnorFamke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland is afge stapt van één tarief voor de con trole op de bouwplannen. Inwo ners en ondernemers hoeven straks aanzienlijk minder te be talen voor de narekening van een dakkapel dan voor die van een complete woning. Op aan dringen van de gemeenteraad heeft het college van Schou wen-Duiveland de bouwplan nen in vier groepen verdeeld, niet ieder hun eigen prijskaart je. Vanaf volgend jaar zullen ge meenten beter in de gaten moe ten houden of een bouwplan voor een woning, garage of appartementencomplex deug delijk in elkaar steekt. Dit om fi asco's als in Tiel, waar een par keerdek in een garage van Van der Valk naar beneden kwam zetten door een constructiefout, te voorkomen. Een bouwver gunning zal straks uit twee de len bestaan: in het eerste deel wordt gekeken of het plan past binnen het bestemmingsplan en of het ontwerp van het pand vol doet aan de welstandseisen. In het tweede deel kijkt de ge meente of de constructie klopt. Schouwen-Duiveland wil deze (verplichte) controle op de bouwplannen voorlopig niet zelf doen. De gemeenteraad heeft inmiddels besloten dat het bureau Bravenboer Scheers een jaar lang voor deze klus in de arm genomen wordt. De kos ten van de controle moeten (gro tendeels) betaald worden door degene die de bouwaanvraag indient. „We wilden de kosten niet één op één doorberekenen, omdat de burger dan te duur uit is", aldus W. Lievense, beleids medewerker bouwzaken. Het plan van het college om hiervoor één, gemiddeld tarief (352, 83 euro) vast te stellen, is vorige maand door de raadsleden te gengehouden. De fracties van WD, CDA en Leefbaar Schou wen-Duiveland vonden het niet kloppen wanneer voor de door rekening van een dakkapel de zelfde rekening verstuurd zou worden als voor een hele woning of landbouwschuur. Het college heeft daarom nu de bouwplannen grofweg verdeeld in vier groepen. Per categorie is daarbij een vaste prijs bepaald. Wie zijn woning wil uitbreiden met serre, bijkeuken of dakka pel betaalt straks ruim 152 euro. De controle van het bouwplan voor een woning kost 283,22 eu ro. Aaneen (landbouw)loods zit minder rekenwerk, zodat de re kening 176 euro wordt. Grote bouwprojecten - de zogeheten utiliteitsgebouwen - als appar tementencomplex, zoals dat nu aan het Janne wekken in Zierik zee gebouwd is, vallen in de duurste categorie: 705,67 euro. Naast de controle op de con structie moet de gemeente straks ook kijken of een nieuw huis of kantoor voldoende dag licht binnenlaat en goed geven tileerd en geïsoleerd zal zijn. Voor het narekenen van deze zo geheten energieprestatiecoëffi ciënt (EPC) zullen wat betreft de kosten twee groepen ge maakt worden. Voor dit onder zoek voor één huis moet 245,93 euro betaald worden. Grote pro jecten kosten 492 euro. De be doeling is dat de controle op de Schouwen-Duivelandse bouw plannen per 1 januari ingaat. Controle van een bouwplan voor een woning is straks goedkoper dan het narekenen van een heel appartementencomplex. foto Mechteld Jansen incic iwce lol cirie weken onderhoud uit aan de derde naftakraker, de LHC 3-fabriek. Bij de uitbedrijfnamc op 23 november en tijdens de opstart van de fabriek wordt hel lakkeien zoveel mogelijk beperkt doordal de krakers onderling product stromen kunnen uitwisse len. Wij trachten de eventuele overlast (extra licht en geluid) voor omwonenden lot een minimum te beperken. Mocht u toch hinder ondervinden.'dan vragen wij u begrip voor deze situatie. Graag bieden wij u hierbij onze welgemeende excuses Dow Benelux B.V. Telefoon: 0115 - 671234 www.dowbenelux .toni door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt een meldpunt voor schuld hulpverlening. Naast financi ële en maatschappelijke bij stand wordt bekeken of het ook kan gaan dienen als cen traal aanspreekpunt voor in stanties als de woningbouw corporatie. Sneller inzicht in iemands persoonlijke situatie kan erger leed soms voorko men, luidde gisteren de alge hele conclusie van een sympo sium in Zierikzee. Steeds meer mensen steken zich diep in de schulden. In toenemende mate leidt dat tot dermate grote problemen, dat hulp moet worden gezocht om uit de zorgen te raken. Ook op vallend veel jongeren maken de laatste jaren een valse start, meldden de vertegenwoordi gers van verschillende instan ties en instellingen op de bij eenkomst. In de dagelijkse praktijk kunnen ze de verlei ding van een scooter, mobiele telefoon en dure merkkleding maar moeilijk weerstaan, ook al kunnen ze het zich eigenlijk niet veroorloven. Het afsluiten van een persoonlijke lening voor een vakantiereis is even min een uitzondering meer. Wat een probleemsituatie in die hoek in de hand werkt, is dat veel jongeren afhankelijk zijn van tijdelijke arbeidscon tracten. Houdt dat dienstver band (bijvoorbeeld een baan via het uitzendbureau) op, dan stokt ook het inkomen. Een andere 'verborgen' pro bleemgroep schuilt in mensen met een dubbel inkomen. Veel al misleid door het vette loon, Ook Debbie Wondergem (links) en Moniek van IJsseldijk hoeven het niet te doen zonder scooter, mobieltje en merkkleding; de statussymbolen van de jeugd. foto Mechteld Jansen doen zij niet zelden onverant woord hoge uitgaven. Wan neer bovendien overwerkver goedingen of een tweede sala ris wegvallenis het dal vaak te diep om er nog op eigen kracht uit te kunnen kruipen. Met de oprichting van een integraal meldpunt voor schuldhulp verlening wil de gemeente Schouwen-Duiveland het ont staan van uitzichtloze situa ties voor zijn. Van belang in die aanpak is een vroegtijdige on derkenning van de problema tiek. Vlissingen/Middelburg en Goes beschikken al over zo'n hulploket. Schouwen-Duive land streeft een bredere opzet na. Het meldpunt moet niet al leen openstaan voor mensen in de problemen, de bedoeling is uiteindelijk uit te komen bij een centrale dienst waar ook instanties als de woningbouw corporaties eenvoudig kunnen nagaan of iemand toevallig een maandje krap zit met de huur, dan wel dat er sprake is van een bredere achtergrond. Zo kan in eerder worden inge grepen om te voorkomen dat de situatie verder escaleert, al dus wethouder A. van der Wouden (PvdA). Tevens wil hij instellingen als financierings bureaus, banken en postorder bedrijven - gisteren eveneens aanwezig op het symposium- nauw bij de schuldhulpverle ning betrekken. De resultaten van de bijeenkomst worden verwerkt in een 'plan de cam pagne'. Volgend jaar moet dat leiden tot de oprichting van een meldpunt voor financiële en maatschappelijke bijstand, mogelijk ondergebracht bij de gemeentelijke kredietbank. Van der Wouden wil het inter net gebruiken om de drempel voor een hulpvraag zo laag mogelijk te maken. Poppenhuismeu6e/tje& uanaf€ 0,99 en veel andere houten artikelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31