PZC Vol goede moed naar maart Kunstwerken als medicijn NoCode is niet voor op de achtergrond Oud oratorium en eigentijdse werken in Middelburg Zeelandnet start actie kunst cultuur Verkiezingen 10 Hennekeij optimistisch over tunnel bij Sluiskil vrijdag 22 november 2002 KAMPERLAND - Internetaan bieder Zeelandnet begint mor gen een actie waarmee het bedrijf probeert om alle kabel abonnees binnen boord te hou den. Directeur J. Bakker geeft aan dat de concurrentie van ADSL (snel internetten via de telefoonlijn, maar zonder tik ken) toeneemt. Hij stelt dat het bedrijf met het nieuwe aanbod niet onderdoet voor ADSL. „Wat wij bieden, is minstens zo goed." De snelhe den van de internetpakketten van Zeelandnet worden ver dubbeld en veel vaste maandbe dragen gaan omlaag. Bakker durft dan ook te beweren dat zo wat iedereen erop vooruit gaat. De internetaanbieder geeft de abonnees de mogelijk te kiezen voor of een basispakket of een pluspakket. Het eerste is be stemd voor klanten die weinig internetten. Het tweede voor abonnees die veel vaker achter de pc zitten. Zeelandnet maakt, vreemd ge noeg, gebruik van de diensten van de postbode om de abon nees op de hoogte te stellen van de actie. Terwijl het bedrijf toch via een druk op de knop een mailtje kan sturen naar alle klanten. Bakker geeft achter aan dat de aanbieding toch vooral onder ogen moet komen van de debiteuren, de betalers. Om die reden is gekozen voor de klassieke brief, omdat het vaak de kinderen van de betalers zijn die het merendeel van de tijd ge bruik maken van de pc. Zeelandnet heeft 70.000 abon nees. 90 procent van hen heeft een kabelaansluiting. Bakker geeft ook aan dat velen die van bijvoorbeeld de Randstad ver huizen naar Zeeland kiezen voor Zeelandnet als ze zien dat de nieuwe woning een kabel aansluiting heeft. Haas jaagt vrouw de bosjes in YERSEKE - Een 25-jarige vrouw uit Yerseke is gisternacht in de bosjes naast de Zanddijk gereden, nadat ze was geschrok ken van een overstekende haas. Ze bleef daarbij ongedeerd. Haar wagen liep lichte schade op. door Maurits Sep Nou, dat wordt hard aan de kar trekken, verzucht Hedwig Smits. De LPF heeft in heel Zeeuws- Vlaanderen heel nipt één zetel bemachtigd. Wat moet dat worden bij de Provinciale Statenverkiezingen? „Ik heb écht géén idee.' Het CDA de grootste in alle Zeeuws-Vlaamse ge meenteraden, dat was te vernachten. Landelijk gaat het al langer crescendo. Provinciaal lijkt er evenmin een vuiltje aan de lucht. Meer dan de huidige tien ze tels moeten haalbaar zijn. „Ja, mits de trend zich voortzet bij de Kamerverkiezingen", waarschuwt lijsttrekker Poppelaars. De nederlaag van de LPF is groter dan veiwacht: vol ledig buiten de boot gevallen in Hulst en Sluis, één ze tel in Terneuzen. De afstraffing van de VVD is opmer kelijk. De grootste verrassing was eigenlijk de PvdA: per saldo zelfs één zetel winst. Status quo in Sluis en Hulst, winst in Terneuzen. De sociaal-democraten doen het goed in Zeeuws-Vlaan- deren. Voorman Co van Schaik kreeg in de Kanaalzo ne-gemeenten 2669 voorkeursstemmen. „Hij is be loond voor zijn directie politiek, zijn aansprekende persoon en zijn praktische benadering", meent ge westelijk partijvoorzitter Leen Wille, die zelf 889 voorkeursstemmen kreeg in Sluis. Vertalen Stemmen op koppen, het gebeurt in Zeeuws-Vlaan- deren altijd heel veel. Dat maakt het ook zo lastig de uitslag te vertalen in kansen voor de provinciale ver kiezingen. Toch kan deze uitslag de opmaat zijn voor 11 maart 2003. vindt Wille. „We hebben Wouter Bos als nieuwe leider en we verliezen hier geen zetels. Zo dra deze stijgende lijn voor de kiezer zichtbaar wordt, halen we een goede uitslag.Wat voor hem gelijk staat aan behoud van de acht zetels in Provinciale Staten. Dat is ook de doelstelling van lijsttrekker Gert de Kok. „Een hele opsteker", reageert hij. „We zijn heel goed op sterkte gebleven. Dat geeft moed." De PvdA doet er verstandig aan zich nog niet rijk te rekenen. De uitslag in Zeeuws-Vlaanderen mag dan optimistisch stemmen, de interne trubbels én de maatschappelijke weerstand op de Bevelanden van wege de Westerschelde Container Terminal zullen hun weerslag hebben. Bovendien is stemmentrekker Daan Bruinooge, gedeputeerde en oud-wethouder van Vlissingen, er straks niet meer bij En de grootste concurrent juist wel: de Socialistische Partij. „Dat kan nadelig voor ons uitpakken", bekent Wille. De Kok is minder bevreesd. „Landelijk is de SP een geduchte concurrent, maar lokaal nog niet erg groot." Liever de SP dan de LPF, meent Wille. Meteen een eclatant succes voor de socialisten ver wacht VVD-lijsttrekker Jacques Suurmond niet. „De Zeeuwse verhoudingen zijn altijd minder extreem dan de landelij ke Maar vergeten doet hij de SP zeker niet. Zelfs de LPF acht hij nog niet kansloos. „Als er een Zeeuwse Pim Fortuyn opstaat, m/v, dan kunnen ze best nog in de Staten komen." Suurmond verbaast zich over de PvdA. „De PvdA lijkt stabieler dan de WD." Want zij eigen partij kreeg een flinke opdonder: gemiddeld vijf procent Politieke koppen trekken veel stemmen in Zeeuws in kansen voor de provinciale verkiezingen. minder stemmen „Vergeleken met vier jaar geleden", nuanceert hij. „Maartoen hadden we 38 Kamerzetels, en nu 24. Dat effect werkt nu nog door." Bovendien heeft de WD zijns inziens meer dan ande re partijen last van de lokalen. En die doen niet mee aan de provinciale verkiezingen. De Partij voor Zee land wel, maar die vreest hij niet. Natuurlijk, alle lijs ten zijn concurrenten, reageert Suurmond formeel. „Ik heb er alleen geen behoefte aan me bang te maken voor deze of gene. Ik ga me sterk maken voor ons eigen verhaal." De hulp van zijn gedeputeerden moet hij missen. Jaap Hennekeij en Gert van Z wieten zwaaien af. Zij waren, zoals Bruinooge voor de PvdA, belangrijke stemmen- trekkers. Ook Statenlid Hans van Geesbergen, die een publieke functie bekleedt in de visserij, zal ontbre ken. Of Suurmond zonder hen zijn doelstelling - be houd van de tien zetels - kan bereiken, mag betwijfeld worden. En het is nog maar de vraag of hij de PvZ niet onder anderen. Dat maakt het ook lastig de uitslag te vertalen foto Charles Strijd schat. Statenlid Jean Paul Hageman haalde in Hulst zo veel voorkeursstemmen dat hij rechtstreeks in de gemeenteraad is verkozen. Ook in het waterschaps bestuur behaalde hij op eigen titel een zetel. Voorman Rinus Stoffels wijst er bovendien op dat de PvZ in 1999 nog vooral geworteld was in Zeeuws-Vlaande ren, als opvolger van de Zeeuws-Vlaamse Volkspartij maa r dat de partij nu een bredere Zeeuwse basis heeft Inmiddels zijn contacten gelegd met lokale partijen op Schouwen-Duiveland, Walcheren en de Bevelan den. Een lage opkomst speelt meestal de SGP in de kaart. De vaste kiezersschare komt altijd wel naar de stem bus. Fractievoorzitter en lijsttrekker Wim Kolijn nam vorige week in de begrotingsvergadering van de Sta ten al een voorschotje op de toekomst. Hij bracht de coöperatieve opstelling van zijn partij in herinnering. Het collegebeleid wordt (bijna) altijd gesteund. De SGP heeft zich een betrouwbare partij getoond, stelde Kolijn. De SGP behield in Terneuzen twee zetels, ondanks dat de partij in Axel en Sas van Gent niet was verte genwoordigd. Een knappe prestatie, vindt Kolijn, die vertrouwen wekt voor maart. Toch blijft hij voorzich tig, houdt zelfs rekening met een verlies van een zetel. „Maar ook als we zes zetels hebben, verdienen wij een faire kans." Voortzetting van het huidige college van CDA, WD, en PvdA ligt wat Poppelaars betreft, gezien de huidi ge trends, niet zonder meer voor de hand. Als het CDA de grootste partij wordt, moet hij college-onderhan delingen voeren. Poppelaars houdt alle opties open. Dus ook de SGP krijgt een faire kans, belooft hij. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Gedeputeer de J. Hennekeij blijft optimis tisch gestemd over de aanleg van een tunnel bij Sluiskil. Want, zegt hij, de inzet van ex tra rendement uit de Wester- scheldetunnel voor die tunnel is nu bij de rijksoverheid 'meer dan bespreekbaar'. Dat de Tweede Kamer woens dag nog geen harde toezegging van minister De Boer van Ver keer en Waterstaat loskreeg, heeft Hennekeij niet uit het veld geslagen. „De Boer heeft be loofd met de minister van Fi nanciën te gaan overleggen over de inzet van extra rendement uit de Westerscheldetunnel. Dat is een belangrijke stap." Eerder is afgesproken dat meeropbreng sten naar de staatskas zouden vloeien. Over drie weken komt De Boer met een brief naar de Tweede Kamer over de tunnel bij Sluiskil. Als die niet bevredi gend is, verwacht Hennekeijdat Kamerleden met een motie zul- len komen. Voor de Wester scheldetunnel is uitgegaan van een minimaal rendement van 7,5 procent. Dat wordt momen teel al geschat op 8,1 procent. „En elke tiende procent extra levert dertien tot vijftien nul- joen euro op", weet Hennekeij „Zes tiende procent extra brengt dus maximaal negentig miljoen euro op. Met de bijdrage uit de regio is dan al de helft var, de investeringskosten in de tun- nel gefinancierd." Toltarief De andere helft kan volgens hem worden gehaald uit nog meer rendement, een een malige verhoging van het tolta rief of een verlenging van de tolperiode voor de Westerschel detunnel. Hennekeij heefteer der gezegd dat de tunnel bij Sluiskil in 2008 klaar zou kun nen zijn. Advertentie Staken steken door het water waar vissers hun fuiken zetten. Een lijnen spel van bakens in wisselend licht. Accenten in de rimpeling van het oppervlak, of in verstilde, roerloze schoonheid. We vonden deze lamp daar wel bij passen. Lampen, bakens van sfeer in huis als het avond is. Accenten die ook overdag het karak ter van een interieur versterken :;-r Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 v keesdenherder.nl doorErnst Jan Rozendaal GOES - Het zijn niet de minste namen. Jan Wolkers, Jan Sier huis, Theo Wolveeamp, Eugène Brands, Anton Rooskens, Kees Salentijn. Van deze kunste naars, en nog een flink aantal anderen, is grafisch werk te zien in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. De expositie is georganiseerd door de Stichting Holland Art Productions uit Amstelveen. Sinds 1974 streeft die ernaar mensen op onverwachte plek ken met kunst te confronteren. Onder motto's als 'Kunst als me dicijn', 'Prenten voor patiënten' en 'Slingers in het ziekenhuis' gebeurt dat ook in hospitalen in Nederland In het Oosterschel de Ziekenhuis is tot begin janu ari grafisch werk te zien van zowel bekende Nederlandse kunstenaars als van jonge ta lenten. Dat Holland Art Productions zich aanvankelijk richtte op het exposeren van Cobra-kunst, is aan de expositie in Goes nog goed te merken. Prenten van Corneille zitten er weliswaar niet tussen, maar die zijn elders in tal van etalages en cadeau shops te bewonderen. Zeer ver gelijkbaar en zeker zo mooi zijn de zeefdrukken van Wolve eamp, Brands en Rooskens, ook Cobra-kunstenaars van het eer ste uur. Rooskens' enige bijdra ge is met zijn vogels, openge sperde ogen en felle kleuren een bijna programmatische afbeel ding. Ook Sierhuis en Salentijn zijn gerenommeerde kunste naars die werken in de traditie van Cobra. Hun werken maken de gangen kleurig en levendig, Een werk van Maria Schuurman, te zien in het Oosterscheldezie- kenhuis. zodat de bezoeker zich inder daad iets kan voorstellen bij een slogan als 'Kunst als medicijn' „We krijgen veel respons op de ze tentoonstellingen", vertelt Peter Wijkhuis, die de exposi ties in het Goese ziekenhuis co- foto Willem Mieras ordineert. „Zodra het werk ge wisseld wordt, spreken mensen ons erop aan. Het valt ze meteen op. En er zijn genoeg mensen die niet in het ziekenhuis hoeven te zijn maar toch hierheen komen om de kunst te bekijken." Gezien de locatie ligt het voor de hand dat een toegankelijke maar zeker ook gevarieerde ten toonstelling is samengesteld Dus niet alleen Cobra en aan verwanten. Het werk van Han nes Kuiper, die in totaal acht prenten bijdraagt, toont nog wel een grote verwantschap in kleur en vorm. Toch is zijn aan pak conceptueler dan die van de Cobra-kunstenaars. Hij speelt een luchtig spel met de symme trie. De werken van Luis Fileer en Menno Bauer neigen naar ex pressionisme. maar van een op gewekte soort. Kleurig, overda dig, wild en feestelijk. Sabine Spaanderman en Maria Schuurman daarentegen zoe ken het in een veel preciezere, strakkere vorm. Maar ook hier kleur en levenslust. Afwijkend zijn de werken van Wolkers en Dirk de Herder. De schrijver- /kunstenaar draagt als drie eenheid een gedicht bij, een foto waarop hijzelf te zien is en een abstract winterbeeld in zeef druk. Van De Herder zijn drie oude foto's van Amsterdam te zien. Nostalgische stadsbeel den. Op de eerste verdieping van het ziekenhuis zijn twee vitrines in gericht met beelden, voorname lijk torso's en wou welijke naak ten, van Anneke Kruse en Ineke Kebling. Eerstgenoemde - drie jaar geleden overleden - was mede-initiatiefnemer van Hol land Art Productions. Niet be horend tot de (verkoop)exposi- tie. want permanent in het ziekenhuis, zijn vier werken van Paul Bartels. Ze hangen in de gang op de eerste verdieping. Ze zijn te mooi om over te slaan. De expositie duurt tot en met 6 januari. foto Lex de Meester De eerste cd van NoCode is gevuld met composities die zich weinig aantrekken van coupletten en refreinen. door Raymond de Frel KOUDEKERKE - Alledaags is anders. Maar wat is het dan ei genlijk wel? De muziek van de Walcherse band NoCode is moeilijk in een hokje te plaat sen. Het viertal lanceerde on langs zijn eerste cd. Een drie tracks tellend schijfje, dat vraagt om nadere bestudering. De demo, die luistert naar de naam Idolatry, is immers geen plaat die gelijk lekker in het ge hoor ligt. Wie echter eens rustig gaat zitten voor het werk van deze Middelburgers komt wel licht tot een andere conclusie „Wij zijn geen band die ergens achterin een kroeg speelt, ter wijl de aanwezigen gezellig met elkaar kletsen. Deze cd zet je in- door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Binnen vier dagen kunnen in Middelburg twee concerten worden bijgewoond van ensembles van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Zaterdag voert het barokorkest van het conservatorium het oratorium San Giovanni Battista van Antonio Stradella (1644-1682) uit in de Koor kerk. Dinsdag volgt in de Kloveniers doelen het Ensemble Royaal met composities van Ligeti, Lach Lau, Matuszewski en Estrada. De geestelijke opera San Giovanni Battista ontstond in 1675 in Rome. Het is zeldzaam dat een dergelijk vroeg oratorium wordt uitgevoerd. Stradella was in zijn tijd een van de meest vooraanstaande Italiaanse componisten. Hij componeerde mo tetten, opera's en intermezzi voor rij ke families en vorsten, maar richtte zich ook een tijd op het schrijven van geestelijke cantates en oratoria. Hij was een vrouwenversierder en dat leidde tot zijn vroegtijdige dood. Hij werd vermoord door een jaloerse ri vaal in de liefde. Zijn oratorium San Giovanni Battista is gebaseerd op het bijbelverhaal van de dood van Johannes de Doper. Daarvan maakte Stradella een dra matisch werk voor concerto grosso (strijkorkest in grote bezetting met extra klavecimbel), concertino (drie solostrijkers) en vijf zangers. Anders dan in de oratoria van Bach bevat de compositie van Stradella geen koorstukken, maar wel madrigaal achtige passages met solistische be zetting. Het Barokorkest van het Ko ninklijk Conservatorium staat onder leiding van Enrico Gatti. Het concert, dat is georganiseerd in samenwerking met de werkgroep muziek van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, begint om 20 uur in de Koorkerk. In de Kloveniersdoelen wordt dins dagavond geen oude, maar juist mo derne muziek ten gehore gebracht. In tegenstelling tot wat Nieuwe Muziek eerder heeft gemeld, speelt het En semble Royaal onder leiding van Ri chard Sims geen programma rondom Debussy. Op het repertoire staan zeer eigentijdse werken. Een aantal com posities stamt zelfs uit 2002 Van de Oostenrijker van Hongaarse afkomst György Sandor Ligeti - de enige be kende componist op het programma - wordt het Kammerkonzert gespeeld. De Pool Filip Matuszewski is een leer ling van Louis Andriessen, Gilius van Bergeijk en Martijn Padding. Van hem wordt Concoction uitgevoerd. De jon ge Mexicaanse componist Juan Se bastian Lach Lau werkt op het Haag se conservatorium .samen met Van Bergeijk en Clarence Barlow. Hij draagt Triste y Sola bij aan het pro gramma. De Uruquayaanse compo nist Carlos Estrada heeft les gehad van de voor Nieuwe Muziek zo be langrijke componist Iannis Xenakis. Het ensemble speelt zijn Eserar Que Aanvang: 20.30 uur. derdaad niet op als achter grondmuziek bij verjaardagsvi site", vertelt zangeres Johanne- ke Kranendonk (17) uit Koude- kerke. Het jonge gezelschap laat zich inspireren door bands als Tool en Nine Inch Nails, wat over duidelijk in de muziek door klinkt. Rustige, slepende passa ges worden afgewisseld door heftige stukken, die zich vaak op een onverwacht moment aandienen. De gotisch aan doende zanglijnen van Kranen donk blijven tijdens deze snelle gedeeltes opvallend genoeg traag. Dat de teksten nou niet bepaald over bloemetjes en bij tjes gaan, wordt tijdens het luis teren al heel snel duidelijk. Waar de nummers precies over handelen, vertelt ze niet graag „Het uitleggen van teksten is niet leuk, iedereen mag het op zijn of haar eigen manier inter preteren." Eigenlijk zijn de tracks van No- Code geen liedjes, maar compo sities. NoCode typeert zich door experimentele rocksongs, die wars zijn van coupletten en re freinen. Bassist Theo Szaraf- inski (18) zorgt met knotsgekke basloopjes voor onvoorspelbare overgangen, gitarist Jelle Wa- rendorff (19) en drummer Dirk Schuit (17) geven de sound een stevige body. Kriebels NoCode deed voor het eerst van zich spreken tijdens de door de stichting Popmuziek Zeeland georganiseerde wedstrijd De Zeeuwse Belofte, in mei van dit jaar. De Walcherse formatie be reikte de finale, maar moest toen de metal acts Backlash en Badly Preserved voor laten gaan. Met laatstgenoemde band werd later nog eens opgetreden in Vlissingen. Badly Preserved-drummer Tim Boussen en gitarist Sascha Kondic bemoeiden zich boven dien met de productie van de cd van NoCode. Het schijfje heeft het levenslicht amper gezien, of er zijn al plannen voor een nieu we cd. Kranendonk: „We krijgen nu al weer de kriebels om een echte studio in te duiken. Ieder nieuw nummer is immers een stap vooruit in onze ontwikkeling Kritiek als 'we hoeven jullie niet, want aan jullie muziek is geen touw vast te knopen'horen we ook niet meer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28