mm Goes subsidieert banen nu zelf Waterspitsmuis ontzien bij baggerwerk Visverwerker mag een klein restaurant openen in Yerseke Waarde te klein voor twee frietkarren Al 3500 mensen zetten handtekening tegen sluiting Betho Tholen Goesenaar ontkent brandstichting I -2-3-4 TNT UW KOERIER zeeuwse almanak Zieneres Gemeente maakt bezuinigingen op Melkertbanen ongedaan N-Beveland wil meebetalen aan groot toeristisch onderzoek Er wordt op dit moment slib verwijderd uit de Oosterschenge, even ten zuiden van Wolphaartsdijk. foto Willem Mieras door Ingrid Huibers WOLPHAARTSDIJK - Het Wa terschap Zeeuwse Eilanden heeft met Stichting Het Zeeuw se Landschap afgesproken dat Advertentie Diesel Fossil M M/Alfex Sarlini DDY juwelier ll^i I modeaccessoires Langeviele 52/54 Middelburg tel. 0118-674102 de zeer zeldzame waterspits muis zal worden gespaard bij baggerwerkzaamheden die op dit moment plaatsvinden in de Ooster- en Westerschenge, even ten zuiden van Wolphaartsdijk. De kreken worden uitgebaggerd omdat boeren en bewoners van de gebieden rondom Eindewege en Wilhelminadorp last hebben van een te hoge waterstand van het oppervlaktewater. Voordat de baggerwerkzaamheden be gonnen heeft het schap uitvoe rig overlegd met de eigenaren van de kreken, Stichting Het Zeeuwse Landschap en de Ver eniging tot Behoud van Natuur momenten. Naar aanleiding van die ge sprekken heeft Stichting Het door Rob Paardekam YERSEKE - Visverwerker Van Stee aan de Havendijk in Yerse- ke mag zijn bedrijf uitbreiden met een klein visrestaurant. De bezwaren van tien plaatselijke horeca-ondememers zijn door de gemeente Reimerswaal on gegrond verklaard. Burgemeester en wethouders willen een vrijstellingsprocedu re starten om de uitbreiding van het visverwerkende bedrijf mo gelijk te maken. De gemeente raad ging daar eerder dit jaar schoorvoetend mee akkoord. Dat kan niet gezegd worden van de Yersekse ondernemers die bezwaar hebben aangetekend. Het gaat om de eigenaren van de Zeeuwse Landschap geïnventa riseerd hoeveel en welke kleine zoogdieren er in de rietkraag aan de oostkant van de Wester schenge leven. Onderzoek Uit dat onderzoek bleek dat de uiterst zeldzame waterspits muis graag in het gebied ver toeft. Waarop het schap besloot de diertjes te ontzien. Daarom wordt het slib dat uit de Wester schenge verwijderd wordt, aan de westzijde van de kreek op de restaurants de Branding, de Kruik, Nolet's Vistro, 't Anker, de Oesterbeurs, de Sportvisser, In den Wijngaard, 't Veerhuis en de Schelde plus de beheerder van dorpshuis De Zaete. De bezwaarmakers menen dat er in Yerseke meer dan genoeg eetgelegenheden zijn, zowel hoog- als laagdrempelig. Ze vrezen concurrentie en zijn bang dat meer mosselverwer- kende bedrijven op termijn een restaurant aan hun bedrijf wil len toevoegen. De gemeente liet in een eerder stadium al weten dat ze daar niet van gediend is. Oesterputten Ook de andere bezwaren zijn door B en W ongegrond ver klaard. Bij het beoordelen van kant gelegd en niet, zoals oor spronkelijk de bedoeling was, aan de oostzijde. Uit beide kreken worden opho gingen van zo'n tien tot vijftig centimeter slib verwijderd. Het slib kan gewoon op de kant wor den gestort omdat het nagenoeg niet vervuild is. De baggerwerkzaamheden worden uitgevoerd door Dosco Baggerwerken uit Zwaag en moeten begin december klaar 'zijn. Het project kost in totaal ongeveer 90.000 euro. een aanvraag kan de gemeente geen rekening houden met de concurrentieverhoudingen. De plannen van Van Stee zouden bovendien in het structuurplan Yerseke passen. In tegenstelling tot de horeca-ondernemers is het college verder van mening dat de plannen van de visver werker goed aansluiten bij de jachthaven en de Havendijk, waar de oesterputten liggen. De gemeente ziet de genoemde ge bieden als toeristische trek pleisters en de mogelijkheid voor het nuttigen van een hapje of een drankje hoort daar bij. Volgens de gemeente hebben de reeds bestaande horeca-onder nemers weinig te vrezen, omdat Van Stee geen uitgebreide maal tijden gaat serveren. Advertentie u belt 0800 -1234 wij halen op WANNEER u dat wilt wij bezorgen WAAR u dat wilt 4ji) en op het MOMENT dat u dat wilt 0800-1234 uw manier vrijdag 22 november 2002 Hoor Rob Paardekam WAARDE - Inwoners van Waarde die op donderdag een patatje willen halen, moeten voortaan het dorp weer uit. Een tijd lang konden ze terecht bij De Smulkeet, maar de eige naresse heeft na enig aandrin gen van de dorpsraad besloten haar activiteiten te staken. Een cafetaria heeft Waarde niet, maar al jarenlang kunnen de inwoners van het dorp op zaterdag terecht bij de frietkar bij het dorpshuis. Deze werd tot twee jaar geleden gerund door de familie Jakobsen en sinds die tijd doorH. Sonke. Zij kreeg een paar maanden gele den opeens een concurrent, toen HBolders uit Gawege van de gemeente een vergunning kreeg om met haar Smulkeet op donderdag patat te gaan verkopen bij het dorpshuis. Dat kwam hard aan bij Sonke, die samen met de dorpsraad protest aantekende bij de ge meente. Het zou nu al moeilijk zijn om de frietkar draaiende te houden, laat staan met nog een patatverkoper erbij Middenstand ,,We hebben al een zwakke middenstand", licht voorzitter A. Cornelisse van de dorpsraad toe. Hij vreest dat het scheppen van nieuwe voorzieningen ten koste gaat van de reeds be staande ondernemers. Desondanks werd het bezwaar onlangs door de gemeente af gewezen, omdat deze simpel weg geen reden zou hebben om De Smulkeet een vergunningte weigeren. In elite kern mogen twee dezelfde ondernemingen zijn. Van dat argument is Cor nelisse niet onder de indruk. „Hoe kun je zoiets zeggen als je het kleine kernenbeleid hoog in het vaandel hebt staan?", vraagt hij zich af. „Dat dorpen als Krabbendijke of Yerseke twee frietkarren hebben, kan ik me voorstellen, maar in Waarde kan dat niet." Toen de dorpsraad besefte dat er op wettelijke basis niet veel te ondernemen viel, heeft men de uitbaatster van De Smul keet gevraagd op sociale gron den te stoppen. Dat heeft ge holpen, want Bolders laat we ten dat ze de verkoop in Waar de heeft gestaakt. „Ik begrijp de bezwaren best en ben daar om vrijwillig gestopt", legt ze uit. „Het zou zonde zijn als bei de frietkarren straks verdwij nen." Omdat De Smulkeet voor Bolders een 'extraatje' is, heeft het besluit voor haar geen hele grote gevolgen. Bovendien staat ze met haar kar nog regel matig in Oostdijk en op ver schillende braderieën. BEVELANDEN/THOLEN door Steffan ter Maat STAVENISSE - Al ruim twee weken gaat N. Konijnenburg uit Stavenisse de deuren in alle plaatsen op Tholen af om hand tekeningen te verzamelen tegen de sluiting van de Thoolse afde ling van de sociale werkplaats De Betho. Zo'n 3500 Tholenaren hebben hun handtekening in middels gezet. Een meerderheid van het dage lijks bestuur van De Betho wil de Thoolse afdeling sluiten om dat deze niet rendabel genoeg is. De werknemers op Tholen zou den over worden geplaatst naar de afdeling in Goes. De werkne mers willen echter niet weg. Ze zien ertegen op om elke dag met een bus naar Goes heen en weer te moeten. Konijnenburg is de moeder van een van de werknemers. Ze trok zich de situatie erg aan en be sloot, met behulp van enkele medestanders, tot een handte keningenactie over te gaan: „We hebben handtekeninglij sten in de dorpshuizen gelegd en we zijn inmiddels bij bijna iedereen langs de deur geweest. We gaan nog tot morgen door en dan ho pen we het afgerond te hebben. De reacties zijn tot nu toe in ie der geval heel positief. Iedereen op Tholen is tegen de sluiting. Ik ben bij hoogstens vijftien men sen geweest die niet wilden te kenen, maar dit waren mensen die zeiden dat ze nooit ergens voor tekenden." Naast de handtekeningen wil Konijnenburg mensen ook nog om schriftelijke reacties gaan vragen. Ze ziet dit als een onder bouwing van de handtekenin gen en het geeft volgens haar nog duidelijker aan waarom De Betho niet moet sluiten. Konijnenburg wil de handteke ningen waarschijnlijk op 6 de cember aanbieden bij wethou der M. Velthuis. Op 18 december zit het dagelijks bestuur met het algemeen bestuur om de tafel om tot een definitieve beslissing te nemen. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Goes ontkende gis teren bij de rechtbank in Mid delburg, in augustus brand te hebben gesticht. Wel gaf hij een diefstal en vernielingen toe. Officier van justitie R. Ramme- loo eiste vijftien maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De verdachte maakte op 26 augus tus dit jaar in zijn woonplaats deel uit van een trio dat flink de bloemetjes buitenzette. De man gooide een fiets door de ruit van Albert Heijn. Even later zagen drie getuigen de man met een aansteker en een doos in de hand lopen. Kort daarna vatten boodschappenmandjes in de su permarkt vlam. De getuigen za gen de verdachte grijpen naar sloffen sigaretten, die hij op de balie legde terwijl een van zijn mededaders cd's wegnam. Eerder al had hij een tweede fiets door een winkelruit van een pand aan de Adriaanstraat gesmeten. De vernielingen ont kende de verdachte niet, maar de brandstichting sprak hij met klem tegen. Rammeloo meende dat de schadeclaim van 1112 eu ro voor de winkelruit kon wor den toegewezen. Uitspraak op 4 december. Bij nadering van het jaarge tijde waarin het het ene mo ment hard waait en de regen uit de hemel plenst en het an dere ogenblik de storm joelt en de regen je als spelden in het gezicht slaat, achtten we het moment aangebroken om mevrouw Koddemaat-Kilc- ke, zieneres te Kwadelande, haar visie te vragen op wat komen gaat. Aan het begin van haar oprij laan lag, het zwoegen voor bij, een dood, dood paard ge reed voor vervoer naar de de structie. De zieneres gaf aan stonds een verklaring: „Dat was Rico. Hoefschot; niks aan te doen." Verwonderd over de snelheid waarmee ze nog niet gestelde vragen beantwoordde, zagen wij haar aan. U wilt weten wat het wordt met het weer," stelde ze zon der omwegen vast. „Ik zal het u zeggen. Het wordt hele maal niks met het weer. Zee land wonen en werken zal ons allen worden tegen ge maakt. Ik zeg het maar, in ei gengemaakt Nederlands, zo als ik het voorzie. Dat is mijn stijl, maar baart veel vijan den." EigengemaaktStijl?" vroegen we licht verbaasd. Ze onstak in toorn. Als u het van uw eigen beter iveet, dan bekijkt u het ook zelf maar. En waag het niet mij te cite ren. Het copywright is mij heilig." Ontdaan verlieten we haar modderige erf, pas kort gele den beplant met jong stru weel. Wij verlieten met grote spoed het on-Walcherse landschap. Een zwarte zwaan viel uit het zwerk. WISSENKERKE - Om goede methodes te kunnen ontwikke len om toeristen naar Zeeland te lokken, willen burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Beveland 4500 euro bij dragen aan een grootschalig on derzoek. Het onderzoek, dat drie jaar gaat duren, wordt uit gevoerd door het Bureau Toeris me Zeeland (BTZ). Het BTZ wil uiteindelijk een kenniscentrum oprichten. Dat moet snel en adequaat cijfers kunnen vergaren, waarop het bureau de strategie voor een ko mend toeristenseizoen kan ba seren. Nu is het BTZ afhankelijk van landelijke onderzoeken die het hele Deltagebied of alle kustprovincies betreffen. Die cijfers komen vaak dusdanig laat, dat het nieuwe seizoen al weer is begonnen. Om tijdig in te kunnen spelen op schommelingen in het aantal vakantievierders, wil het BTZ eerst precies vaststellen wat de provincie exact te bieden heeft. Daarom heeft het bureau alle gemeenten gevraagd mee te bé talen aan een onderzoek geti teld 'de constructie van de re gionale identiteit'. Nu heeft de gemeente Noord-* Beveland net haar toeristische identiteit bepaald en wordt er hard gewerkt aan een toeristi sche visie. Toch willen B en W wel meebetalen aan het provin- ciebrede onderzoek van het BTZ. Dit omdat het volgens de bestuurders gaat om 'een breed en diepgaand wetenschappelijk onderzoek' dat nooit eerder is uitgevoerd. De raad wordt don derdag 28 november gevraagd de komende drie jaar steeds 1500 euro voor het toeristisch onderzoek in de begroting op te nemen. De raad komt bij elkaar in het gemeentehuis in Wissen- kerke. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur. Advertentie door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes tast zelf diep in de buidel om de be zuinigingen van het Rijk op ge subsidieerde arbeid (de vroege re Melkertbanen) ongedaan te maken. Het gaat om een bedrag van bijna 300.000 euro. Daar mee kan de huidige personeels sterkte op peil worden gehou den. Het gaat om de zogeheten In- en Doorstroombanen (ID-banen) en WIW-banen (Wet Inschake ling Werkzoekenden. Deze zijn bedoeld om langdurig werklo zen werkervaring op te laten doen, met het streven dat ze uit eindelijk doorstromen naar een reguliere betrekking. In diverse sectoren zijn op dit moment ID'ers en WlW'ers actief, zoals in het onderwijs, de zorg, de sport en op het gebied van wel zijn en veiligheid. Het inmiddels demissionaire kabinet-Balke nende wil fors bezuinigen op ge subsidieerde arbeid. Het aantal ID- en WIW-banen wordt aan zienlijk verminderd. Om dat te bereiken mogen lege plekken en vacatures die ontstaan niet meer worden ingevuld. Voor Goes zou het betekenen dat van de huidige 52 WIW-banen er 41 overblijven; het aantal ID-ba- nen gaat terug van 114 naar 92. Het gemeentebestuur is daar fa liekant op tegen. „Wij vinden het een heel slechte gedachte gang", zegt wethouder M. 't Hart (PvdA, sociale zaken). „Daarom hebben we besloten deze vermaledijde maatregel in feite teniet te doen door eigen geld in te zetten. Wat ons betreft blijft het hoofdpunt dat we zo veel mogelijk mensen aan het werk willen helpen." Het college van B en W trekt daarvoor in 2003 eenmalig ruim 290.000 euro uit, zodat vacatu res kunnen worden ingevuld. In de loop van volgend jaar moet duidelijk worden hoe de ge meente nadien verder gaat, af hankelij k van wat de gemeen teraad wil maar ook van de op stelling van de dan aangetreden bewindslieden in Den Haag. Een van de bekendste vormen van gesubsidieerde arbeid in Goes vormen de stadswachten, die sinds eind 1998 actief zijn. Uit een notitie die volgende week aan de raadscommissie middelen wordt voorgelegd, blijkt grote waardering voor hun werk. Hun takenpakket is in de loop der tijd flink uitge breid. Naast het surveilleren verlenen zij bijvoorbeeld ook assistentie bij evenementen, helpen bij het opruimen van de 'fietswrakken' bij het NS-sta- tion en houden sinds dit j aar ook toezicht in de recreatiegebieden Goese Sas en Katseveer. Stadswachten aan het werk in G Zij concentreren zich vooral op het centrum: ruim zeventig pro cent van hun tijd. De voornaam ste activiteit is fietsers en brom fietsers erop wijzen dat het verboden is te rijden in het win kelgebied. In de periode oktober 2001-september deden zij dat 5590 keer. In ruim 700 gevallen negeerde de zondaar de verma ning van de stadswachten. Goes heeft plaats voor tien stads wachten: acht ID- en twee WIW-banen. Sinds 1998 zijn er tien mensen uitgestroomd, van foto Willem Mieras wie zes naar een reguliere baan. Momenteel zijn er enige proble men met de bezetting doordat er drie vacatures en drie langdurig zieken zijn. Advertentie Poppenhaiemeuheftjes oanaf€ 0,99 en oeet andere houten artikelen. Het Kinderpaleis Poffermarkt 22, Middelburg 01 18-6383S1 1 Wij trachten do eventuele overlast (extra licht en 1 geluid) voor omwonenden §j tot een minimum te g beperken. Mocht u toch hinder ondervinden, dan P vragen wij u begrip voor |i deze situatie. aag bieden wij u hierbij ze welgemeende excuses Dow Terneuzen voert de komende twee tot drie weken onderhoud uit aan de derde naftakraker. de LHC 3-fabriek. Bij de uitbedrijfname op 23 november en tijdens de opstart van de fabriek wordt het fakkelen zoveel mogelijk beperkt doordat de krakers onderling product- stromen kunnen uitwisse len. DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27