Belgische zorg minder gastvrij Snelle strijdmacht Navo kan overal ter wereld ingrijpen PZC poggen raab karcher Europarlement belaagt nu jook de chocoladesigaret Theaterzicht Agenda 2J Tulp Kamer voor deelname aan oorlog tegen Irak 0 0 i 1 7° laanderen geen onuitputtelijke bron Miss-verkiezing leidt tot bloedige rellen in Nigeria tmmamm Leider Al Qaeda zit vast in VS 50% DE NOBELA.ER KOOKDEMO Gezellig kokkerellen bij Tulp Keukens van 11.00 tot 16.00 uur Couzy brandt Voorhoeve af Doemscenario voor de wereld Nieuw middel tegen incontinentie EK dammen naar een climax Klaus Kröger vier maal in Zeeland Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- J Wij maken de keuken inspirerend. Buien Wolkenvelden en af en toe een bui. Matige zuidenwind bij maximaal 10 gra- POhl bouwstoffen Waldammeweg 2. Middelburg, Telefoon (0118) 625 055 245e jaargang no. 276 „ijdag 22 november 2002 fes nummer 1,10 joorHarmen van der Werf den HAAG - De vrijge vigheid van Belgische ge- tondheidszorginstellin- voor Nederlandse patiënten staat op de iocht, aldus LPF-Kamer- üd en cardioloog F. Dek ker. Volgens hem kan dat met name n grensstreken zoals Zeeuws- ilaanderen grote gevolgen heb- ien. Dekker liet gisteren deze waar schuwing horen tijdens het ge sprek met een Zeeuwse dele gatie over de toekomst van de ziekenhuiszorg in Zeeland. „Nederlanders zitten in zieken huizen in Gent en Brugge nu nog voor een dubbeltje op eerste tang", zei de vrijgevestigde car dioloog die net over de grens in Zelzate woont. Subsidies „Dankzij subsidies van de Bel- I ische Staat, maar die staan ter faussie." Hij vond dat logisch. „Vlaanderen kan geen onuit puttelijke bron van zorg zijn voor Nederlanders. Gedeputeerde G. de Kok liet weten dezelfde signalen te heb ben ontvangen, al betalen Ne derlandse zorgverzekeraars natuurlijk wel voor hun verze kerden die in België worden behandeld. Hij noemde de ont wikkeling die Dekker schetste, 'zorgelijk'. Om gelijk toe te voe gen: „Dat sterkt ons als provin cie alleen maar in ons streven de kwaliteit van de ziekenhuiszorg in Zeeland zelf op peil te houden door samenwerking." Dekker deelde die conclusie niet. Naar zijn mening en die van een ruime Kamermeerder heid moet het mogelijk zijn ook in kleine, goed bereikbare zie kenhuizen kwalitatief goede zorg te bieden. pagina 15: debat zorgfusie muurvast KADUNA - In de Noord-Ni- geriaanse stad Kaduna zijn gisteren zeker tien doden ge vallen en bijna driehonderd mensen gewond geraakt tij dens bloedige rellen. Dat heeft de Britse BBC vanuit Kaduna gemeld. Jonge moslims trokken giste ren voor de tweede achter eenvolgende dag plunderend door de stad, uit woede over een krantenartikel over de Miss World-verkiezingen in het land op 7 december. Een columnist van de in Zuid-Nigeria gevestigde krant ThisDay schreef dat veel moslims de verkiezing als een beschamende verto ning zien, maar dat de pro feet Mohammed well icht met een van de deelneemsters zou willen trouwen. Bij de rellen die daarna uit braken, werd onder meer het kantoor van de krant be stormd. Bovendien legden de betogers twee kerken, een moskee en een winkelcen trum in de as. De slachtoffers zouden zijn doodgestoken en verbrand. Volgens een BBC- verslaggever mijdt de op roerpolitie contact met de plunderende menigte. De Nigeriaanse autoriteiten hebben laten weten dat de schrijver van het artikel zal worden gestraft en riepen de moslims op het recht niet in eigen hand te nemen. AFP/ANP door Mare Peeperkorn STRAATSBURG - Het Euro- I pees Parlement wil de chocola- desigaret verbieden. De pro- j ductie en verkoop van deze sinterklaaslekkernij dient ge staakt te worden, omdat het kinderen zou 'opleiden' tot ech te rokers. WD-Europarlementariër Maaten noemt het besluit van zijn collega's echter 'een stap te ver'. Niet alleen de choco-siga- ret maar ook de in Zweden en Finland populaire droppijpjes gaan als het aan de parlementa riërs ligt in de ban. „Vreselijk", stelt Maaten. „Met besluiten als deze maakt het parlement zich belachelijk. Van chocoladesiga retten gaan kinderen echt niet roken." Niettemin stemden 361 Europarlementariërs gisteren vóór de aanbeveling om snoep en speelgoed met de vorm van rookwaren te verbieden. Slechts 68 waren tegen. Het gaat om een klemmende oproep aan de EU-lidstaten, er is geen verplichting. Dat is maar goed ook volgens Maaten. „Ik ben een groot voorstander van een anti- rookbeleid. Maar als we ons hiermee gaat bemoeien loop je de kans dat niemand het parle ment nog serieus neemt." De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EU, had eerder een verbod op chocola- desi garetten al ontraden. Maaten is de rapporteur in het Europarlement voor maatrege len om roken te ontmoedigen. Hij kreeg wel steun voor zijn aanbeveling om sigarettenauto maten geleidelijk aan uit het straatbeeld te laten verdwijnen. Nederland wijst deze harde aanpak af. GPD MIDDELBURG - In Middelburg is begonnen met de sloop van de Berghuijskazerne. Om de omlig gende huizen te beschermen, hebben de slopers tegen de gevels van de Koningstraat een schutting geplaatst. De Koningstraat is veranderd in een smal donker steegje, maar de slopers verwachten dat de bewoners met de kerst 'weer licht hebben'. foto Lex de Meester WASHINGTON - In Koeweit is deze maand een kopstuk van het terreurnetwerk Al Qaeda opge pakt. Het gaat om de Saoediër Abd al Rahim al Nashiri, zo hebben Amerikaanse functionarissen gisteren bevestigd. Hij zit op een onbekende locatie in de VS ge vangen. Al Nashiri zou het brein zijn achter de aanslag op het Ameri kaanse oorlogsschip USS Cole in Jemen in 2000, en de explo sies in de VS-ambassades in Afrika in 1998. AFP/AP Advertentie wegens verbouwing vanaf zat. 23 nov. korting tot tijdelijke adres: weststraat 8 domburg tel. 0118-582121 Advertentie WORKSHOP mnma Thema: 'Stijl Kleur' Tijdens deze workshop leert u alles op het gebied van styling. Tevens wordt er aandacht besteed aan kleur en indeling van het interieur. Schrijf u nu in! Plaats: Zonnemaire Tijd: 10.30 tot ±16.00 uur Info inschrijving: 0111-401318 of www.interieur-paauwe.nl Zuidweg 20a. Zonnemaire. van onze redactie buitenland PRAAG - Een Navo-strijd- macht staat over anderhalf jaar paraat om overal ter wereld de belangen van de lidstaten te be schermen. In 2006 moet die een heid maximaal 25.000 man schappen tellen en een actieve rol spelen in de oorlog tegen het terrorisme. HetNavo-legermag niet terugschrikken voor biolo gische oorlogvoering en de drei ging van chemische of biologi sche wapens. De negentien regeringsleiders en staatshoofden van de Navo- landen namen gisteren in Praag het historische besluit om de reikwijdte van het bondgenoot schap uit te breiden tot de hele wereld. Voorwaarde voor mili taire actie is wel dat de veilig heid van de eigen bevolking, het eigen grondgebied of de eigen strijdkrachten in het geding moet zijn. Een Nederlandse militair gaf gisteren in de Tsjechische hoofdstad een voorbeeld: de Navo-strijdmacht zou in actie kunnen komen als een staats greep in Suriname een bedrei ging vormt voor de veiligheid van Nederland. De nieuwe Navo-macht is er niet alleen voor humanitaire missies, maar moet in staat zijn om geweld te gebruiken. Volgens de Ameri kaanse president Bush kan de Navo straks dreigende conflic ten met militaire middelen in de kiem smoren, maar minister van Buitenlandse Zaken De Hoop Scheffer zet daar vraagtekens bij. De oprichting van een 'snelle strijdmacht' betekent voor het bondgenootschap een totaal an dere manier van denken. Tij dens de Koude Oorlog had de Navo, dankzij de aanwezigheid van Amerikaanse militairen in Europa, vooral een afschrik wekkende werking. Over de de finitieve vorm van de interven tiemacht valt de beslissing volgend jaar juni. Voor het Ne derlandse leger betekent het be sluit geen ingrijpende verande ringen, aldus gisteren in Praag een hoge ambtenaar van Defen sie. Er worden geen nieuwe een heden gevormd en geen aparte taken gedefinieerd. De parate troepen zullen alleen 'nog para ter moeten zijn'. Navo-secreta- ris-generaal Robertson hamer de gisteren op de noodzaak van een snel inzetbare strijdmacht. „Nooit eerder werd onze collec tieve veiligheid zo bedreigd", zei hij. Uitbreiding Met de grootste uitbreiding uit de eigen geschiedenis verwees de Navo gisteren de laatste res ten van de Koude Oorlog naar het verleden. Roemenië, Bulga- Advertentie zaterdag 23 novemt BOSCH Advertentie Verdiep je in een 5-sterren opleiding morgen open dag Hogeschooljjj^Zedand 10.30 uur - 15.00 uur Edisonweg 4 Boulevard Bankert 156 Vlissingen Tulp. De keuken van je leven Goes Nobelweg 2-26 (0113) 216230 Oud-bevelhebber Couzy van de Koninklijke Land macht heeft voor de en- quêtecommissie-Srebre- nica ontkend dat hij een 'doofpotgeneraal' zou zijn. Hij zocht gisteren de aanval door toenmalig minister Voorhoeve van Defensie te verwijten dat deze onmogelij ke opdrachten O verstrekte. De komende twintig jaar zal de wereldbevolking met twee miljard toenemen tot acht miljard. Als hoofdoorzaak voor strategische spanningen zal water de plaats innemen van olie. In 2020 zal één op de drie mensen lijden onder het groeiende tekort aan drinkwater. Dit sombere beeld A schetst Wereldbank-topman Rischard. Twee urologen van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen hebben de landelijke primeur van een nieuwe behandeling van stressincontinentie bij vrouwen: de zogenaamde Uratape, een kunststof steunbandje dat onder de 1 O piasbuis wordt aangebracht De balans tussen de dammers Alexander Schwarzman en Alexander Georgiev is na drie finalepartijen nog in even wicht. Vandaag moet niettemin de beslissing vallen op het EK in Domburg. Als dat niet in de vierde reguliere partij gebeurt, dan zullen dammers in een barrage moeten 1 uitmaken wie zich Europees kampioen mag noemen. J Onder de titel 'Emulsions' beginnen zondag in Vlissingen, Middelburg, Oost-Souburg en Goes tentoonstellingen met schilderij en van Klaus Kröger. De rauwe schilderingen van de Duitse kunstenaar (82 jaar, afkomstig uit Hamburg) worden geconfronteerd met werk van andere schil- O *"8 ders en fotografen. f varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17,18 en 19; kunst cultuur: 21,22, 23,25 en 26 rije, Estland, Letland, Litou wen, Slovenië en Slowakije kre gen tijdens de Navo-top de uitnodiging om medio 2004 tot het bondgenootschap toe te tre den. De Navo ligt daarmee voor op de Europese Unie met het realiseren van uitbreidings plannen. De drie andere kandidaat-lid staten Kroatië, Albanië en Ma cedonië waren te laat met hun aanvraag of zijn niet ver genoeg voor lidmaatschap. Vooral in het geval van Albanië is dat overduidelijk. Er is niet eens een betrouwbaar cijfer over de om vang van het eigen leger be schikbaar. GPD/ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor Ne derlandse deelname aan een eventuele militaire actie tegen Irak. De regeringspartijen CDA, LPF en WD vinden dat geweld op zijn plaats is, als Bag dad niet loyaal meewerkt aan de opsporing en het onschadelijk maken van massavernietigings wapens. De PvdA vindt het nog te vroeg om daar over te praten. De Amerikaanse president Bush heeft premier Balkenende informeel gevraagd of Neder land bereid is mee te doen aan een oorlog tegen Irak. Balke nende heeft dat verzoek in be raad genomen. Dinsdag zei mi nister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken al dat Ne derland rekening moet houden met een eventuele aanval op Irak. Voor PvdA-Kamerlid Koenders is dat een stap te ver.Er ligt een resolutie van de Veiligheidsraad waarin Irak wordt opgeroepen mee te werken aan de wapenin specties. Die resolutie moet eerst een kans krijgen. Een ver zoek voor eventuele militaire steun is daarom volstrekt voor barig. Dat had Balkenende ook tegen Bush moeten zeggen." Koenders wil volgende week een debat met de premier over deze kwestie. De WD is het in principe eens met de PvdA dat een militaire actie nu nog niet aan de orde is. „We streven naar een vredige oplossing", aldus WD-buiten- landspocialist Van Aartsen. „Maar als de Verenigde Naties zeggen dat Irak niet aan de reso lutie heeft voldaan, dan kan Ne derland niet meer terug." Het CDA zit ook op die lijn, evenals de LPF. De woordvoer der van het CDA benadrukt dat het voorlopig alleen gaat om maximale druk op Irak. GPD (Advertentie) naam voorletters: straat postcode plaats:. telefoon: e-mail; Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- I I I I I I I ITTI handtekening. 713214 000002 - noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 20,50). o per kwartaal met automatische incasso (€55,10). n per jaar met automatische incasso 209,90) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1