De turnmannen komen er aan Lammers stroopt de mouwen op Geesink: In 2008 worden nog geen sporten geschrapt 19 De Uitlaat verliest bestuursleden Mountainbikeploeg met idealen Gent kandidaatstad voor Tour Nederlandse in All Starsteam Flitsende start Maarten Lafeber District zet zich af tegen KNVB in Zeist Nederlandse rustdagen op WK moeten tot verleden behoren Nederlaag hockeysters Mike Tyson terug in ring Noorse sporters beschuldigd van dopinggebruik vrijdag 22 november 2002 VLISSINGEN - Motorsportvereniging De Uitlaat moet op zoek naar drie nieuwe bestuurleden. Voorzitter Dennis den Engelsman, penningmeester Ralf Overweel en bestuurslid Jaap Bimmel leggen hun functie bij de Vlissingse vereniging neer. Dat hebben de drie tijdens een extra ledenvergadering bekendgemaakt. Als redenen voor het opstappen worden tijdgebrek en een gebrek aan waardering genoemd. Het is nog niet bekend door wie het drietal wordt opgevolgd. KATWIJK - Op wereldaidsdag (1 december) gaat een nieuwe Nederlandse mountainbikeploeg met ideële doelstelling van start. Naast het behalen van sportieve prestaties wil het team geld inzamelen voor de Stichting Pola van der Donck, die zich inzet voor aidsprojecten in Zambia. De ploeg Holland Pro Cy cling zal bestaan uit Ralph van Heugten, Bram van der Wal, Mischa de Vries en Bernadine Boog Rauwerda. Waarschijn lijk zal de jonge Maxdanne Vos als gastrenster voor de ploeg uitkomen. Sportief richt de ploeg zich op de EK en WK en de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Behalve het moun- tainbiken zullen de renners ook starten bij veldritten en weg wedstrijden. ANP GENT - Gent stelt zich kandidaat als aankomstplaats voor de Ronde van Frankrijk in 2004. De verantwoordelijke voor sport in de Belgische stad, Frank Wijnakker, neemt het pro ject op in zijn beleidsplan. De contacten met Tour-baas Jean- Marie Leblanc dateren van december vorig jaar. De Frans man was toen te gast bij Wijnakker. Leblanc liet toen volgens Wijnakker weten wel wat te zien in het plan..Binnen uiterlijk zes maanden weten we of ons dossier aanvaard wordt, maar ik denk dat we 95 procent kans hebben", aldus Wijnakker. Gent was in 1958 aankomstplaats. In 1996 deed de Tour de Belgische plaats op doortocht aan. Belga HAVANA - De honkballers Patrick Beljaards en Dirk van 't Klooster zijn door de internationale pers van de Interconti nental Cup gekozen in het All Starsteam. Beljaards werd uit geroepen tot de beste linkshandige pitcher van het toernooi. Van 't Klooster tot de beste verdedigende speler. Cuba won het toernooi door in de finale Zuid-Korea met 2-1 te verslaan. Het duel om de derde plaats werd wegens zware regenval afgelast. Panama en de Dominicaanse Republiek kregen beiden de bronzen medaille. Beljaards maakte indruk doorzijn optreden als startend wer per tegen Cuba en Japan. De 26-jarige Neptuniaan Van 't Klooster dankte zijn onderscheiding aan zijn voortreffelijke plays. ANP TA SHEE - Golf speler Ma arten Lafeber heeft zij n uitstekende vorm meegenomen naar Taiwan, waar met het Asian Open dit weekeinde de eerste wedstrijd van de Europese Tour 2003 plaats heeft. De deze week 2 8 geworden speler uit Zeist speel de de eerste ronde in 66 slagen, zes onder par. Na de eerste 18 holes stond alleen de dertigjarige Indiër Jyoti Randhawa nog voor hem in het klassement. Lafeber deelde de tweede plaats met de Ier Padraig Harrington en de Duitser Sven Strüver. Rolf Muntz opende het Asian Open zwak met een ronde in 75 slagen. Daarmee stond hij gedeeld 97e. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - De voorzitter van KNVB-district West 1 (Noord Holland - Utrecht), C. Boerkoel, is afgetreden. Ook vice-voorzitter H. Meijer ver trekt. De overige bestuursle den beraden zich over de wijze waarop zij verder zullen gaan. J. Schelling, manager van de afdeling, bevestigt dat dit zou kunnen betekenen dat er nog meer bestuursleden opstap pen. De officiële reden voor het af treden van Boerkoel is dat hij zich niet meer thuis voelt in de cultuur van de KNVB. Feitelijk betekent dit dat de afgetreden voorzitter zich niet altijd kan vinden in de dictaten van Zeist (KNVB-hoofdkantoor) en soms voor eigen oplossingen kiest. Boerkoel stond bekend als een pragmaticus met een voorliefde voor snelle oplos singen. Hierbij zou hij stuiten op weerstand van Zeist en van het professionele apparaat in Amsterdam. Boerkoel zegt zelf afgelopen weekeinde het besluit te heb ben genomen om te stoppen. „Op verzoek van de KNVB heb ik mijn stijl van besturen wat aangepast. De vraag was of ik daarin nog verder wilde gaan. Ik kwam tot de conclusie dat ik mezelf dan te veel geweld zou aandoen. Daaromheb ik beslo ten om een punt achter deze hobby te zetten. Ik denk dat te weinig bestuurders zich reali seren of ze wel passen in de cultuur van de organisatie die ze leiden. Dan krijg je de verslaving aan het pluche." GPD door Alexander van Eenennaam DEBRECEN - De tweede dag van de wereldkampioenschap pen turnen in Debrecen was voor Nederland een rustdag. Het was de dag van de kwalifi caties in het mannentoernooi. Waar Nederland bij de vrouwen een dag eerder nog een volledige ploeg in het veld bracht, was gisteren geen man te bekennen. Maar dat moet wel de laatste keer geweest zijn. Bij het volgende WK, in augus tus in Anaheim, zijn rustdagen uitden boze. Dan moeten ook de mannen er staan. Willem Veld man, topsportcoördinator van de turnbond KNGU, is sinds september van dit jaar bezig het mannenturnen in Nederland op te krikken, richting het niveau van de succesvolle vrouwen. Die behoren inmiddels dankzij een tien jaar geleden ingezette koers tot de mondiale toptien. „Dat moeten we met de mannen ook bereiken", aldus Veldman. Speerpunt Dat zal een lastige klus worden, de voormalig bondscoach (1980-1990) weet het als geen ander. Vrouwenturnen is een speerpunt voor de KNGU, de bond heeft twee jaar terug alles op die discipline gezet. Jaarlijks gaat daar 1,2 miljoen euro naar toe. De mannen? Die moeten hetzelfde bedrag delen met de trampolinespringers en de sec tie ritmische sportgymnastiek. Uiteindelijk hebben zij minder dan de helft van het vrouwen- budget. „Daarbij is het mannenturnen veel zwaarder", geeft Veldman aan. „Het is al flink geprofessio naliseerd en je hebt nog eens twee extra toestellen. Daar is loodzware concurrentie. De mannen hebben behoefte aan een completere en beter ge structureerde begeleiding, maar het geld ontbreekt. De kip of het ei: krijg je geld als je pres teert, of krijg je geld om vervol gens te kunnen presteren?" Talent Het eerste geldt vooralsnog voor de mannen. Zij zullen iets moe ten laten zien voordat bij voor beeld NOCNSF bereid is te investeren. Veldman is deson danks niet somber gestemd. „De mannen lopen in de ontwikke ling een paar jaar achter op de vrouwen,-maar er is duidelijk talent. Als dat er niet was, zou ik ervoor pleiten vanaf nul te be ginnen. Maar met de huidige groep is iets mogelijk. Bepaalde jongens kunnen op heel hoog ni veau turnen." Jeffrey Wammes, het broertje van Gabriëlla, Yuri van Gelder, Epke Zonderland, Jeroen Har don en Peter Geurts, het zijn in de ogen van Veldman allemaal talentvolle turners, die het in zich hebben net zo ver te komen als hun vrouwelijke collega's. Maar de verschillen zijn nog zo groot. De vrouwen hebben bonds coach Frank Louter fulltime in dienst. En ze hebben in de steunpunten in Nijmegen en Heerenveen de trainers Boris Orlov en Rietje Bijlholt, beiden uitermate ei-varen. „De mannen hebben vier goede Willem Veldman, topsportcoördinator van de turnbond: „De turnmannen hebben behoefte aan een completere en beter gestructureerde begeleiding, maar het geld ontbreekt." fotoToussaint Kluiters/ANP Nederlandse coaches in de steunpunten in Haarlem, Hee renveen en Rotterdam, maar zij missen de ervaring. Net als de turners zelf. We hebben gepro beerd ze allemaal naar Debre cen te halen, om alleen maar i'ond te lopen en te kijken. Dan weten ze wat ze moeten doen om hier de volgende keer ook te staan. Maar dat was veel te duur. Onze mannen zien zelden de wereldtop, zonde. Van een plaatje leer je het niet." De KNGU rest niets dan te pro- beren de huidige jonge mannen- lichting naar het WK in Ana heim te loodsen. „Als dat lukt, krijg je meer geld los. De man nen kunnen dan in één klap een gigantische inhaalslag maken. Ik ben optimistisch, ja. Maar ook ik weet dat dit een grote gok is. Het kan net zo makkelijk he lemaal mis gaan. Als het maar even mee zou zitten. Ik weet wat die jongens in hun mars heb ben." ANP PERTH - Het Nederlands vrou- wenhockeyelftal heeft gisteren in Perth (West-Australië) de laatste oefenwedstrijd voor het WK verloren. Het werd 1-2 te gen Argentinië. Oranje nam kort na het begin van de tweede helft de leiding door Mijntje Donners. Argenti nië kwam daarna terug en won. De Nederlandse selectie zei on danks de nederlaag klaar te zijn voor de wereldtitelstrijd Er wordt nog twee keer getraind voor de eerste wedstrijd, zondag tegen Zuid-Afrika. ANP NEW YORK - Mike Tyson keert terug in de boksring. De voor malige wereldkampioen in het zwaargewicht neemt het op 22 februari in Memphis op tegen zijn landgenoot Clifford 'the Black Rhino' Etienne. Het wordt voor Tyson zijn eerste gevecht sinds zijn nederlaag te gen Lennox Lewis in juni en zijn derde partij in 28 maanden. We reldkampioen Lewis (IBF en WBC-versie) sloeg Tyson in juni na acht ronden knock-out. RTR OSLO - De Noorse topsporters zijn in een uitzending van de zender TV2 massaal beschul digd van doping tijdens de Olympische YVinterspelen van 1994 in Lillehammer. Volgens het px-ogx-amma heeft de Noorse skibond vlak voor het toernooi grote hoeveelheden verboden middelen, waaronder anabole steroïden, besteld. Tij dens de Spelen zijn 72 liter HES, een middel dat het uithoudings- vermogen vergx-oot, spoorloos verdwenen. De Noorse spoilers presteerden uitermate sterk bij de Spelen in eigen land. Vooral bij het langlaufen en schaatsen domineerden de Noren. De atle ten hebben direct gereageerd op de aantijgingen. Veelvoudig olympisch kampioen Björn Dahlie, Vegard Ulvang. Johann Olav Koss en andere spoilers schrijven in een open brief in de kranten dat dit tot nu toe „de domste poging was om de Noor se sporters te beschuldigen van doping." DPA Nederlands hockeyteam wil stralen zonder sterren door Mare Molenaars ROTTERDAM - Nogal wat speelsters haakten af. Moe, boos of vertwijfeld. Toch begint het Nederlands vrouwen- hockeyteam zondag goedgemutst en hoopvol aan het wereldkampioenschap in Perth. Bondscoach Mare Lammers heeft, ondanks alle personele strubbe lingen, een goed gevoel. „Tactisch, technisch, fysiek: we staan er beter voor dan ooit." Of het een kunstje was, die late uitslui ting van Kirsten de Groot? Een manier tje om zo kort voor het WK zijn selectie nog eens extra te prikkelen? Mare Lam mers, bondscoach van de Nederlandse hockevvrouwen, ontkent in alle toon aarden. Zoals hij deze keer stellig is in al zijn antwoorden. Alsof hij het eeu wigdurende gezeur aan zijn hoofd beu is. „Ik bemerk wel dat de gesprekken de laatste tijd vooral gaan over speelsters die er in Perth niet bij zijn. Daarmee worden de achttien die het in Australië moeten doen, tekortgedaan", zegt hij korzelig. In één adem: „Kijk eens, dat Kirsten de Groot is afgevallen, is op zich niet zo verrassend. Voor de Cham pions Trophy gebeurde dat ook al. Ik heb ze nog een kans gegeven, want ik weet dat ze goed kan hockeyen. Ik heb al die tijd vertrouwen in haar gehad, achteraf misschien te lang. Want ze heeft nooit meer het niveau van 2000 bereikt. Dan kan ik haar wel meenemen naar het WK, maar dat heeft dus geen zin." Dit staaltje van daadkracht is volgens Lammers niet bedoeld om de gezags verhoudingen in het Oranje-kamp te bestendigen. In Sydney zag de toenma lige bondscoach Van 't Hek zijn gezag nog ondermijnd door een min of meer muitende spelersgroep. Lammers, in Spanje gerijpt tussen Catalaanse en Madrileense twisten, offert De Groot om louter sportieve redenen, zo bena drukt hij. Lammers vindt het al erg ge noeg dat hij de onheilstijding moest brengen. „Natuurlijk is het moeilijk om zo'n talentvolle speelster zo'n pijnlijke boodschap over te brengen. Maar, ik geef toe, het wordt een stuk eenvoudi ger als je weet dat het gewoon het beste is voor het team. Het vertellen is feite lijk vervelender dan de boodschap zelf." Pinchhitter Lammers verruilde De Groot, tijdens de Champions Trophy van vorig jaar nog uitgeroepen tót de meestbelovende speelster, op de valreep voor Karlijn Petri, een meer ervaren pinchhitter. Eerder al mikte hij de routiniers Han- neke Smabers en Dilliarme van den Boogaard uit zijn selectie. Te weinig ni- Mare Lammers:„We hebben onszelf een doel gesteld en dat is het allerhoogste." veau, te weinig progressie. Florien Cor nells, wel een vaste waarde, haakte en kele weken geleden af. Een leven volle dig in het teken van hockey, dat was haar toch iets te gortig. Fleur van de Kieft wilde haar internationale af scheid kleur geven, maar zag het uitein delijk niet zitten om huis, haard en dochter Pien een week of zes te moeten missen. Lammers heeft vrede met die beslissingendie van hemzelf en die van Cornells en Van de Kieft. „We hebben onszelf een doel gesteld en dat is het allerhoogste. We bestormen met deze groep de hoogste berg van de wereld. We hebben niet gekozen voor het eerste het beste heuveltje waar we eenvoudig over heen hadden kunnen wandelen. Er zijn onderweg, en dat ontken ik niet, dingen gebeurd, die ik niet had verwacht. Dat er twee bedan ken. dat is lastig, maar het gebeurt. Bij vrouwen overheerst vaak het gevoel en daar heb ik geen vat op. Of dat bij man nen anders werkt? Misschien. Of vrou wen moeilijker zijn om mee te werken? Ik weet het niet. Dat kan ik niet zeggen, want ik heb nooit met mannen ge werkt." Na zijn actieve loopbaan bi j Den Bosch, begon Lammers als assistent-bonds- coach bi] Oranje. Later maakte hij de vrouwen van het Italiaanse Cernusco kampioen en bracht hij de Spaanse hockevvrouwen naar de Spelen in Syd ney. Bijna twee jaar geleden trad hij aan bij Oranje als opvolger van Tom van 't Hek. De wereldtitel is een doel, net als kwalificatie voor de Olympische Spe len in Athene 2004. Allerhoogste Nederland, dat zondagmorgen het bal opent met een wedstrijd tegen Zuid- Afrika, is geen uitgesproken favoriet voor wereldgoud. Argentinië wordt vooralsnog hoger ingeschaald. Thuis land Australië is een gevaarlijke con current, net als China. „Maar ook lan den als Japan en Rusland zijn een stuk sterker geworden. Ook Zuid-Afrika kan punten pakken. De toplanden slui pen steeds dichter naar elkaar toe. Gro te uitslagen kom je haast niet meer te gen. De resultaten van Oranje in de voorbereiding vallen behoorlijk tegen, hoor je dan. Maar het wordt ook steeds moeilijker. Wij hebben tegen elkaar ge zegd: we gaan voor het allerhoogste. Nou, voorlopig is dat de winst in de ope ningswedstrijd Lammers stelt hoge eisen aan zichzelf, maar ook aan zijn selectie. Alle speel sters zitten volgens de laatste testen op het niveau van Macau en dat was een record. „Fysiek hoef ik me dus geen zor- foto Koen Suyk/ANP gen te maken", zegt Lammers. Waar over dan wel? De magere resultaten van de voorbije wedstrijden? Ook al niet. „Ik heb ook uitstekende voorbereidin gen meegemaakt en dan werd de eerste wedstrijd verloren of gelijkgespeeld. In Spanje heb ik geleerd dat het in zo'n toernooi vooral draait om de sfeer in de ploeg, om de mentaliteit en de inhoud van de speelsters. Geen enkel team be schikt overeen uitzonderlijke ster. Ook wij zullen het moeten hebben van het collectief." Lammers gaat daarmee terug naar de basis. Geen fratsen, maar samen de handen uit de mouwen. Zelf kiest hij in Perth ook voor soberheid. „We gaan er geen spektakelstuk van maken, nee. Of ik zelf nog nieuwe dingen in petto heb? Nee. Maar de mensen moeten dat ook niet overdrijven. Ik word afgeschilderd als de Willie Wortel van de hockeywe- reld, maar feitelijk valt dat reuze mee. Ik heb eens een ander soort stick geïn troduceerd, maar dat was vooral een publicitaire stunt, De videobril tijdens de Champions Trophy was het resultaat van een uitvoerige evaluatie. Ik wilde een beter zicht op de corner en dat bleek het beste te gaan met zo'n bril op. Luis ter eens: ook onder Van 't Hek werd er al getraind met hartslagmeters. Alleen zit er nu een bh omheen." GPD door Gert Lammerink UTRECHT - Anton Geesink verwacht niet dat al bij de Olympische Spelen van 2008 in Peking sporten van het pro gramma verdwijnen. Het Ne derlands IOC-lid baseert zich bij die uitspraak op de stukken van het IOC-congres van vol gende week in Mexico. „Ik verwacht geen vuurwerk op die bijeenkomst", zegt de voor malige judokampioen, enkele dagen voor zijn vertrek naar de hoofdstad van het Midden- Amerikaanse landHet ging met name om honkbal en de paar densportdiscipline military. „Als men in d ie hoek al iets moet vrezen, is het meer op de langere termijn", verklaart Geesink. „Nu is het geen issue. Meer de ver-van-m'n-bed-show." Het is aan de sport zelf uitslui ting te voorkomen. Geesink: „Ze zullen inderdaad veel werk moeten verrichten, willen ze niet na 2008 van het programma worden gehaald. In dat opzicht hebben ze de zaak echter wel in eigen hand. Komt men met goe de voorstellen, dan verwacht ik zeker dat de leden van het IOC daarvoor open staan." Ook eventuele nieuwe sporten (golf en rugby worden in de con gresstukken genoemd) moeten, volgens Geesink, nog even pas op de plaats maken. „Ook in dat opzicht verwacht ik in Peking geen veranderingen." Taekwondo „Golf', zegt Geesink, „is na tuurlijk een grote sport en een kanshebber. Maar er zijn op de wereld nog banen waar mannen wel en vrouwen niet mogen spe len. Bovendien zijn er voor zo ver ik weet nog meerdere fede raties, één voor mannen en één voor vrouwen. Eerder hebben we bijvoorbeeld bij teakwondo ook gezegd dat in dat opzicht de sport eerst zelf orde op zaken moet stellen." Waar in 2012 de Olympische Spelen plaatsvinden, is nog niet duidelijk. Wel is bekend dat New York zich recentelijk kan didaat heeft gesteld. Die stad wordt een grote kans toege dicht Op de IOC-sessie van 2001 in Moskou werd eerder Pe king aangewezen als de plaats van handeling voor 2008. Deze week nog sprak het IOC zijn waardering uit over de voort gang van het traject van Athene 2004. „De organisatie ligt zeer goed op schema", luidde de con clusie. Het congres van Mexico, dat woensdag (een dag later dan ge pland) begint, kent nog een tweede heikel thema, de hei-vor mingen binnen het IOC. Ook in dat opzicht voorziet Geesink weinig spectaculairs. „Er zal hooguit worden bevestigd wat in de laatste jaren al is afgespro ken. Dan praat ik vooral over de maatregelen die zijn getroffen na het omkoopschandaal van Salt Lake City. In Mexico zijn het slechts hamerstukken." Felicitaties Geesink is overigens zeer te spreken over de benoeming van Eddy Verheijen als Chef de Mis sion van de Nederlandse ploeg voor de Olympische Winterspe len van 2006 in Turijn. Geesink heeft de oud-schaatser inmid dels zijn felicitaties overge bracht. Om twee redenen was Geesink verheugd. „Op de eer ste plaats vanwege de gevolgde procedure. Ik pleit al tijden voor de mogelijkheid dat mensen voor belangrijke functies moe ten solliciteren Dat is gebeurd. Op de tweede plaats natuurlijk omdat het hier een voormalig topsporter betreft." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19